محل تبلیغ شما
روزجهانی آزادی مطبوعات

تاریخ خبر: 1395/2/16

روزجهانی آزادی مطبوعات

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

قانون دسترسی به اطلاعات در روز جهانی آزادی مطبوعات

آزادی مطبوعات در پیچ قانون دسترسی‌آزاد به اطلاعات

هادی خانیکی: طبیعی‌ترین نتیجه‌ وجود جریان آزاد اطلاعات در هر جامعه، شفافیت در دریافت و انتقال اطلاعات است

 

 آزادی مطبوعات؛ شاید انتخاب یک روز جهانی به این نام دعوتی از تمامی کشورها و مسئولان آنها باشد تا با تعهد به این موضوع، مسیر رسیدن به آن را هموار کنند. موضوعی که حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان هم در آیین افتتاح نمایشگاه کتاب بر آن اذعان کرد و گفت: «نقاد را دستگیر نمی‌کنند و به زندان نمی‌برند. نقادی یک نعمت است

رئیس‌جمهور دولتی را برنامه‌ریز و سیاستگذار می‌داند که توانایی نظارت دارد اما چه خوب است که این نظارت از طریق مردم باشد. به اعتقاد او فضای پسابرجام با کتاب، فرهنگ، تفکر و تعمق به مقصد نهایی می‌رسد. البته رئیس‌جمهور پارسال در مراسم افتتاح نمایشگاه مطبوعات هم به برخی از تاخت‌وتازها به رسانه‌ها اشاره کرده بود:‌ «رسانه‌ای که هنوز متولد نشده و خود را به خوبی معرفی نکرده؛ به دلایل واهی دچار تاخت‌وتاز دیگران قرار می‌گیرد. قبلا هم گفته‌ام کلمه توقیف و تعطیل باید آخرین کلمه در یک رسانه باشد. هر مامور امنیتی معیار مطبوعات نیست. از تیتر برخی رسانه‌ها می‌توان فهمید چه کسی فردا بازداشت می‌شود. »
حسن روحانی درحالی این سخنان را به میان می‌آورد که در دولت او قانون دسترسی آزاد به اطلاعات پس از تصویب در دولت و طی تشریفات قانونی اجرایی شد که بسیاری آن را جزء راهکارهای تحقق آزادی مطبوعات در کشور می‌دانند و حتی علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد آن را راهی برای مبارزه شفاف با فساد معرفی کرده بود.
پیش از این حسین انتظامی، معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد درباره این قانون گفته بود: «در قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، رابطه حاکمیت و مردم، براساس پاسخگویی تعریف شده است و براساس این قانون هر شهروندی که از هر دستگاه حاکمیتی به معنای عام کلمه و حتی بخش خصوصی که خدماتی را ارائه می‌دهد اطلاعاتی را درخواست کند، آن دستگاه موظف است اطلاعات را در اختیارش قرار دهد. »
هادی خانیکی، عضو هیات‌علمی گروه ارتباطات دانشگاه علامه درباره جریان آزاد اطلاعات به «فرهیختگان» می‌گوید: ‌«وجود جریان آزاد اطلاعات در هر جامعه‌ای طبیعی‌ترین نتیجه‌ای که به دنبال دارد، شفافیت در دریافت و انتقال اطلاعات است؛ به این اعتبار چنین جامعه‌ای معمولا از مفاسد و آسیب‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی دور می‌ماند، به خاطر اینکه فساد سیاسی، اجتماعی و اقتصادی محصول جامعه‌ای بسته است که هم اطلاعات در آن به صورت نابرابر در اختیار و انحصار گروه‌ها و افراد خاص قرار می‌گیرد و هم به تناسب آن، نخبگان و آحاد شهروندان از این اخبار و اطلاعات محروم می‌شوند، در این حالت سیستم عصبی جامعه غیرفعال است و همین امر موجب کرختی و لَختی شهروندان می‌شود، جامعه‌ای که به جای کنشگر بودن، کرخت، لَخت و نظاره‌گر باشد در آن جامعه امکان هرگونه فسادی به وجود می‌آید بر این اساس می‌توان گفت لازمه دوری جامعه از فساد برخورداری آن از جریان آزاد اطلاعات است. »
 
به اعتقاد او این جریان می‌تواند به حساس شدن جامعه کمک کند و حساس شدن جامعه برابر است با رشد تفکر و شکل‌گیری جریان نقد و انتقاد برای توسعه جامعه. البته این موضوع زمانی رخ می‌دهد که جامعه این درک را داشته باشد که در صورت نداشتن اطلاعات چه چیزهایی را از دست می‌دهد. به اعتقاد او فساد محصول جامعه بسته، غیرحساس و نظاره‌گر است و در صورت شکل‌گیری جریان نقد به سمت خود اصلاح‌گری حرکت می‌کند.

فرهیختگان : الهام کاظمی

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid