محل تبلیغ شما
۱۸منهاي يك راقبول نداريم+پرونده2

تاریخ خبر: 1395/2/14

۱۸منهاي يك راقبول نداريم+پرونده2

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

مازنی در گفت‌وگو با ایلنا:شورای نگهبان و وزارت کشور با یکدیگر مذاکره کنند

نباید این بدعت پایه‌گذاری شود

معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری تأکید کرد:
زنان مجلس ١٨ نفر هستند نه ١٨ منهای یک
 
احتمال درخواست از رهبري درباره پرونده مينو خالقي

بیانیه مینو خالقی درباره تحرکات رسانه‌های خاص؛

تصاویر منتشر شده جعلی است/ شکایت می‌کنم

 

انتشار عکس و فیلم خصوصی با جامعه ما چه کرده است؟

آنجا که اخلاق و شرافت رنگ می بازد

 

 

حجت الاسلام و المسلمین احمد مازنی در گفت‌و‌گو با خبرنگار سیاسی ایلنا، در خصوص وضعیت مینو خالقی منتخب مردم اصفهان در انتخابات مجلس دهم که راهیابی قطعی او به مجلس شورای اسلامی پس از مطرح شدن نظر شورای نگهبان در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است، اظهار داشت: این موضوع به اختلافی بین وزارت کشور و شورای نگهبان بر می‌گردد و توصیه من این است که این دو نهاد برگزار کننده انتخابات در مورد این موضوع با یکدیگر مذاکره کنند.

وی با بیان اینکه شورای نگهبان ارائه نظر در خصوص صلاحیت کاندیداهای انتخابات را قبل از برگزاری انتخابات و رأی گیری از مردم انجام می‌دهد، گفت: به طور کلی رد صلاحیت یک فرد آن هم پس از آنکه مردم او را انتخاب کردند تا نماینده آنان باشد، موضوعی است که شاید خیلی‌ها تا کنون ندیده باشند.

منتخب مردم تهران در مجلس دهم با بیان اینکه نباید این بدعت پایه‌گذاری شود، گفت: این بدعت‌ها خطرناک است و ممکن است بعد‌ها نیز تکرار شود اما ترجیح این است که شورای نگهبان و وزارت کشور به یک وحدت نظر در این موضوع برسند.

مازنی گفت: به اعتقاد بسیاری افراد، در این مرحله که رأی مردم داده شده، خود مجلس شورای اسلامی باید در خصوص اعتبارنامه افراد برای نمایندگی نظر دهد و از این رو ناظران شورای نگهبان باید بررسی بیشتری کنند تا انشاءالله بدعت اتفاق نیافتد.

معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری تأکید کرد:
زنان مجلس ١٨ نفر هستند نه ١٨ منهای یک
 

شرق: روز یکشنبه رئیس‌جمهوری تعداد زنان راه‌یافته به مجلس دهم را ١٨ نفر خواند، روز دوشنبه هم «مجید انصاری»، معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری، بر این نظر روحانی تأکید کرد: «از نظر دولت و شخص رئیس‌جمهوری نمایندگان زن مجلس ١٨ نفر هستند و منتخب ملت را فقط نمایندگان مردم در مجلس می‌توانند تعیین‌تکلیف کنند».  به گزارش «ایسنا» انصاری که در آیین بزرگداشت مقام معلم در مجموعه باغ زندگی شهرستان اسلامشهر سخن می‌گفت، افزود: «باید به بانوان نیز تبریک مضاعف گفت که با رکوردشکنی در این دوره،  ١٨ نماینده زن را وارد مجلس کردند. البته این عدد کافی نیست و اگر نگوییم نیمی از ترکیب مجلس، حداقل یک‌سوم از ترکیب مجلس آینده باید از سوي زنان هدف‌گذاری شود». او با اشاره به اینکه از دیدگاه رئیس‌جمهوری و هیأت دولت نمایندگان زن راه‌یافته به مجلس ١٨ نفر هستند، گفت: «از دید رئیس‌جمهوری، نمایندگان زن مجلس ١٨ نفر هستند نه ١٨ منهای یک. ما معتقدیم قانون اساسی در کشور فصل‌الخطاب است و همه‌جا باید به آن عمل شود. بنابراین، طبق قانون اساسی کاندیدایی که در مرحله تأیید صلاحیت‌ها از سوی شورای نگهبان مجوز حضور در انتخابات را می‌گیرد و مردم به او رأی می‌دهند، می‌تواند وارد مجلس شود». «مینو خالقی»، منتخب سوم اصفهان است که پس از پایان شمارش آرا و تأیید انتخابات از سوي شورای نگهبان، آرای او توسط شورای نگهبان باطل شد. این اقدام با واکنش‌های زیادی روبه‌رو شد؛ از جمله مقامات وزارت کشور که به‌عنوان مجری انتخابات درباره حل‌وفصل این موضوع ابراز امیدواری می‌کردند. البته درعین‌حال از سوی مقامات وزارت کشور گفته شد نظر این وزارتخانه با نظر شورای نگهبان متفاوت است. به غیر از واکنش‌های سیاسیون و افراد، سرانجام رئیس‌جمهوری روز پنج‌شنبه هفته گذشته بدون نام‌بردن از «مینو خالقی» به این موضوع به‌صورت علنی وارد شد. او گفته بود: «قانون اساسی می‌گوید نماینده با رأی مردم حوزه انتخابیه‌اش انتخاب می‌شود و به محضی که رأی آورد و در مجلس شورای اسلامی اعتبارنامه‌اش تصویب شد، نماینده است و در این میان چیز دیگری نداریم...، مرحله دیگر بعد از رأی مردم و صحت انتخابات، بررسی اعتبارنامه در مجلس شورای اسلامی است و هیچ نهاد دیگری در این میان نمی‌تواند مداخله کند». اما روز شنبه «سیامک ره‌پیک»، سخنگوی هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات، در واکنش به سخنان رئیس‌جمهوری با بیان اینکه «در قانون اساسی حکمی دراین‌باره وجود ندارد»، گفته بود: «بعد از آنکه انتخابات، چه از نظر صلاحیت‌ها و چه از جهت حوزه‌های انتخابیه، توسط شورای نگهبان تأیید شد، نتیجه آن به دستگاه اجرائی اعلام می‌شود و بعد از آن هیأت نظارت و هیأت اجرائی باید اعتبارنامه نمایندگان را امضا و تأیید کنند». در همین حال روز یکشنبه این موضوع باز هم به‌صورت کنایه و اشاره در سخنان «حسن روحانی» نمود پیدا کرد؛ او تعداد زنان راه‌یافته به مجلس را ١٨ نفر برشمرد؛ یعنی ١٧ نفر دیگر به‌علاوه «مینو خالقی». پس از سخنرانی روحانی، این قسمت از سخنان رئیس‌جمهوری در حساب توییتری او این‌گونه بازنشر شد: «راهیابی ۱۸ زن به مجلس، یک رکورد است که امیدواریم نویدبخش فعالیت مؤثرتر زنان شایسته در همه عرصه‌ها؛ چه در مجلس و چه در قوای دیگر باشد». 
بررسی اعتبارنامه 
تصمیم نهایی
حالا معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری هم به‌نوعی سخنان رئیس‌جمهوری را بیان می‌کند؛ او با بیان اینکه از مقطع انتخاب یک کاندیدا توسط مردم رسیدگی به وضعیت او و سوابقش به مجلس شورای اسلامی سپرده شده است، گفت: «از مقطعی که یک کاندیدا توسط مردم انتخاب می‌شود، طبق آیین‌نامه داخلی مجلس، رسیدگی به اسناد این فرد بعد از انتخاب‌شدن بر عهده مجلس است که در رویه بررسی اعتبارنامه‌ها ارزیابی خواهد شد». انصاری تأکید کرد: «منتخب ملت را فقط نمایندگان مردم در مجلس می‌توانند تعیین‌تکلیف کنند و با بررسی اعتبارنامه او تصمیم نهایی را خواهند گرفت». 
ممانعت وزارت کشور از صدور اعتبارنامه خالقی تخلف آشکار است
در همین حال «علی مطهری»، نماینده تهران که این موضوع را پیگیری می‌کند و در نامه‌ای وزیر کشور را تهدید به استیضاح کرده بود، در گفت‌وگو با «ایلنا»، با اشاره به استیضاح وزیر کشور به‌دلیل تعلل در ارسال اعتبارنامه مینو خالقی به مجلس، گفت: «موضوع استیضاح وزیر کشور همچنان در حال پیگیری است و بر این اساس از طریق قانونی این مسئله را دنبال خواهیم کرد». او در واکنش به اظهارنظر وزیرکشور مبنی بر اینکه صادرنشدن اعتبارنامه منتخب سوم اصفهان ارتباطی به مجموعه وزارت کشور ندارد، اعلام کرد: «هنگامی که هیأت نظارت استان اصفهان انتخابات را در این حوزه انتخابیه تأیید کرده، به‌معنای امضا و تأیید نهایی است و امضانکردن اعتبارنامه یکی از منتخبان، در حکم تخلف آشکار از قانون است». او اضافه کرد: «در واقع در صورتی می‌توانند اعتبارنامه برگزیدگان را امضا نکنند که انتخابات در آن حوزه انتخابیه ابطال شده‌ باشد. بنابراین هنگامی که می‌گویند انتخابات در حوزه انتخابیه اصفهان به تأیید هیأت نظارت رسیده، به‌معنای امضای آن است و هنگامی که این اعتبارنامه‌ها امضا شده، وزارت کشور موظف است آن‌ را به مجلس ارسال کند».  مطهری با بیان اینکه جلسه‌ای با قائم‌مقام وزارت کشور درباره استیضاح وزیر کشور و مشکل ارسال‌نشدن اعتبارنامه مینو خالقی برگزار نشده، گفت: «آقای امیری با بنده به‌صورت تلفنی صحبت کردند و گفتند در وزارت کشور به‌دنبال به‌نتیجه‌رساندن این پرونده به‌شکل قانونی هستیم و حرف ما هم این است که همچنان منتظر تصمیم‌گیری از سوی وزارت کشور هستیم». 
وزارت کشور باید اعتبارنامه خالقی را صادر کند
او گفت: «درمجموع وزارت کشور در بحث برگزاری انتخابات عملکرد مثبتی داشت و به‌طور کلی ایستادگی خوبی کرد اما به نظر ما این میزان از تلاش کافی نیست». نماینده مردم تهران در مجلس نهم افزود: «دوستان در وزارت کشور می‌گویند ما تلاش خودمان را انجام دادیم اما نتوانستیم به نتیجه برسیم و ما هم می‌گوییم این میزان از تلاش کافی نیست و باید اعتبارنامه این نماینده منتخب هرچه سریع‌تر صادر شود». او همچنین در پاسخ به این سؤال که آیا با توجه به مهلت اندک باقی‌مانده تا پایان کار مجلس، می‌توان منتظر استیضاح وزیر کشور در این مجلس بود یا خیر، گفت: «ممکن است امکان استیضاح وزیر کشور در همین مجلس هم فراهم شود اما اگر هم این‌گونه نشد، مشکلی نیست، چراکه در مجلس دهم هم می‌توان موضوع استیضاح را پیگیری کرد و در آن صورت، منتخب سوم اصفهان می‌تواند با چندماه تأخیر وارد مجلس شود». او با اشاره به تکرار این اتفاق در مجلس سوم، گفت: «این مسئله در گذشته نیز سابقه داشته و دوستان باید این مسئله را بررسی کنند». 
راه‌های سه‌گانه رسیدگی به پرونده خالقی
مطهری ادامه داد: «از نظر قانونی، وضعیت این پرونده کاملا روشن است و هیچ ابهامی در آن وجود ندارد و اینکه اعلام شده باید استفساریه صادر شود، چندان ضرورتی ندارد». او در تشریح راه‌های سه‌گانه ممکن برای رسیدگی به این پرونده گفت: «به‌طورکلی سه راه برای رسیدگی به این پرونده وجود دارد؛ فارغ از راه‌حل‌ نخست که‌‌ همان استیضاح وزیر است، امکان استفسار به‌عنوان راه‌حل دوم نیز مطرح شده که به نظر بنده با توجه به اینکه قانون دراین‌باره هیچ ابهامی ندارد، ضروری نیست و راه سوم این است که رهبر انقلاب این پرونده را به هیأت حل‌اختلاف واگذار کند». او ادامه داد: «شخصا معتقدم وزارت کشور باید هرچه سریع‌تر اعتبارنامه را صادر و به مجلس ارسال کند، چراکه هیچ مشکل و ابهامی در این پرونده وجود ندارد». 
تکذیب ادعاها در فضای مجازی
اما در حالی که تلاش‌های دولت و اظهارنظرهای رئیس‌جمهوری دراین‌باره علنی‌تر می‌شود، اقدامات مشکوکی علیه منتخب سوم اصفهان به جریان افتاده است. در واکنش به این اقدامات «مینو خالقی» در واکنش به انتشار عکس‌هایی در فضای مجازی و منتسب کردن این عکس‌ها به او، در نامه‌ای ضمن جعلی‌خواندن عکس‌های مذکور، از مراجع ذی‌صلاح خواست با برهم‌زنندگان امنیت روانی جامعه برخورد کنند. در متن این نامه آمده: «در کمال تأسف افرادی بی‌هویت و منفعت‌طلب که در رسیدن به منافع و مطامع سیاسی خود تمامی اصول شرعی و قانونی را زیر پا می‌گذارند، اقدام به انتشار تصاویر جعلی و انتساب بی‌شرمانه آنها به اینجانب در فضای مجازی نموده‌اند. بدین‌وسیله ضمن تکذیب شدید هرگونه ارتباط این تصاویر جعلی به خود، از کلیه مراجع ذی‌صلاح تقاضا می‌نمایم در جهت حفظ شئون جامعه اسلامی و حق خود به‌عنوان زنی مسلمان و پایبند به اصول شریعت اسلامی با جدیت کامل با برهم‌زنندگان امنیت روانی جامعه و مرتکبین جرم افترا در این زمینه برخورد نمایند. ضمنا پیگیری قضائی این موضوع توسط اینجانب در حال انجام است. قطعا مرتکبین این اعمال شنیع باید خود را آماده پاسخگویی در محضر عدل الهی و سپس قانون و ملت نمایند»

 

به گزارش خبرنگار ایلنا متن بیانیه مینو خالقی به این شرح است:

هو العادل

یا ایها الذین آمنو اجتنبوا کثیراً مِن الظّن انّ بَعْضَ الظّنِ اثمٌ

در کمال تأسف افرادی بی هویت و منفعت‌طلب که در رسیدن به منافع و مطامع سیاسی خود تمامی اصول شرعی و قانونی را زیر پا می‌گذارند ؛ اقدام به انتشار تصاویر جعلی و انتساب بی‌شرمانه آن‌ها به اینجانب در فضای مجازی نموده‌اند ؛ بدین وسیله ضمن تکذیب شدید هرگونه ارتباط این تصاویر جعلی به خود ، از کلیه مراجع ذی‌صلاح تقاضا می‌نمایم در جهت حفظ شئون جامعه اسلامی و حق خود به عنوان زنی مسلمان و پایبند به اصول شریعت اسلامی با جدیت کامل با برهم زنندگان امنیت روانی جامعه و مرتکبین جرم افترا در این زمینه برخورد نمایند.

ضمناً پی‌گیری قضایی این موضوع توسط اینجانب در حال انجام است.

قطعاً مرتکبین این اعمال شنیع باید خود را آماده پاسخگویی در محضر عدل الهی و سپس قانون و ملت نمایند.

و العاقبه للمتقین

مینو خالقی

انتشار عکس و فیلم خصوصی با جامعه ما چه کرده است؟

آنجا که اخلاق و شرافت رنگ می بازد

خاطرتان هست چندسال قبل یک خواننده رپ می خواند : «سی دی رو بشکن» یا این شعر حافظ خاطرتان هست که به کلیپی تبدیل شد که می گفت: «زلف بر باد مده تا ندهی بر بادم/ ناز بنیاد مکن تا نکَنی بنیادم».
آنگاه که نه تلگرام بود و نه حتی اینستاگرام و فیس بوک، آنگاه که گوشی های هوشمند زندگی ما را تسخیر نکرده بودند خزان سردی بر جامعه ما حاکم شد و برگریزانی برای زندگی یکی از بازیگران تلویزیون رقم زد. تازه یکسالی از ریاست جمهوری «محمود احمدی نژاد» سپری شده بود؛ پاییز سال 1385. فیلمی از کامپیوتر شخصی بازیگر جوان یا دوست او سرقت شد یا به عمد منتشر شد؛ خیلی فرقی نمی کرد. مهم این بود که همه ما در جستجوی دیدن آن بودیم. حتی لحظه ای هم به خود نگفتیم که زندگی خصوصی هرکسی به خودش مربوط است و اگر جامعه و عرف های اخیرش از ما می خواهد در خیابان های شهر به شکلی باشیم و در خلوت خودمان به صورتی دیگر گناه ما نیست. هم باید به عرف و قانون جامعه احترام گذاشت و هم طبق قانون به حریم خصوصی. اما ما حریم خصوصی را قربانی خواسته ها و خودخواهی های خودمان کردیم. فیلم بارها و بارها کپی و بازنشر شد. شاید تا پیش از آن در پرونده های جنایی و خبرهای حوادثی از عکس های خصوصی برای اخاذی بهره برداری شده بود ولی ماجرا آن دختر جوان بازیگر روی دیگری از این سکه را بر جامعه ما نمایان کرد. هرچند فضولی و سرک کشیدن به زندگی هنرپیشه ها در همه جای دنیا جذاب است اما قواعدی هم بر آن حاکم است. در کشورما قواعد و اصولی هست که به سادگی نمی توان از آنها عبور کرد. حال که به سال های پشت سر نگاه می کنیم می بینیم آن خزانی که آن روز به جان بازیگر جوان تلویزیون افتاد و او را به حاشیه راند و شغل و آینده اش را دگرگون کرد مدتهاست جامعه ما را هم درنوردیده است. 
وقتی 4 سال از ریاست جمهوری «محمود احمدی نژاد» سپری شده بود و او برای دوره دوم ریاست جمهوری اش با مردی به رقابت پرداخت که در کارنامه اش نه فساد مالی بود و نه هیچ نکته منفی دیگری این خزان به شکل دیگری خود را نمایاند. «محمود احمدی نژاد» در مواجهه با «میرحسین موسوی» حتی نمی توانست مثل سال 1384 که فرزندان رقیبش را «دزد» خوانده بود و هیچ گاه برای آن سند و مدرکی ارائه نکرده بود چنین اتهامی وارد کند. او با ابزاری از جنس ضد اخلاقی و ضد شرف وارد شد. او در برنامه زنده تلویزیونی کاغذی را به رقص درآورد که مشخص نبود چیست و صرفا نمایی از تصویر عکس پرسنلی یک زن از آن برداشت می شد و مرتب گفت بگم بگم ....  مثلا «میرحسین موسوی» را به چالش بکشد که شما همسرت مدرک دانشگاهش را از کجا گرفته است. 
در ماجرای آن بازیگر تلویزیون کسی که قربانی شد و جایگاه اجتماعی اش را از دست داد همین بازیگر بود. در ماجرای بگم بگم های «محمود احمدی نژاد» هم کسی به او نگفت بالای چشمت ابرو! 
حال می بینیم که این رفتارها در جامعه ما تکرار و بازتکرار شده است. عملا در مواجهه با آن هیچ اقدامی در نکوهش و تقبیح آن صورت نگرفته است. وقتی از تریبون رسمی مجلس شورای اسلامی «محمود احمدی نژاد» فیلمی را به نمایش گذاشت تا ضربه ای به برادران لاریجانی بزند باز هم هیچ کس به این رفتار او اعتراض نکرد و صرفا همان جمله «علی لاریجانی» در خاطره ها ماند که خطاب به رییس دولت دهم گفت : «شما شئونات جمهوری اسلامی را زیر پا گذاشتید». اما واقعیت این است که ما در کشوری زندگی می کنیم که فقط ادعاهایی را به عنوان ایرانی – اسلامی بودن در آن داریم.
 اگر اینجا مثلا یکی از کشورهای آمریکایی یا اروپایی بود که مدعی مسلمانی و اخلاق اسلامی نیستند اصلا مهم نبود چه اتفاقی با چه نیتی روی داده و حتی چه نتایجی در جامعه از آن رسوب کرده است. کما اینکه «کیوین اسپیسی» هنرپیشه معروف آمریکایی و کارگردان در سریال «خانه پوشالی» به وضوح و در عین جذابیت نشان داده طرفین قدرت در آمریکا چگونه با برملا کردن عکس های خصوصی، همدیگر را به چالش کشانده و از عرصه و میدان به در می کنند. اما به راستی سیاست در کشور ما قرار است از کدام شیوه و منش الگوبرداری کند و به کدام سو برود؟ سیاستی که می تواند قانون وضع کند و سیاستی که می تواند قوانین را به تصویب و تایید بکشاند قرار است کجا از «اخلاق» و «شرف» در جامعه محافظت کند. گو اینکه آیین حکومت داری و آنچه سیاست می خوانیم اساسا برای محافظت از جامعه و تک تک مردم است. 
ماجرایی که اینک پس از سخنان «حسن روحانی» برای «مینو خالقی» منتخب سوم مردم اصفهان رقم خورده و عکس های او در شبکه های تلگرامی بازنشر داده شده را قرار است از کدام منظر بنگریم؟
- ابزاری برای فشار به رییس جمهور؟ 
- ابزاری برای فشار به سیاست های رییس جمهور در خصوص شبکه های اجتماعی به ویژه تلگرام با توجه به آنکه این تلگرام بود که توانست حماسه 7 اسفندماه 94 را رقم بزند. 
- ترفندی برای زدن تیرخلاص توسط رقبای محلی این زن؟
- ترفندی برای زدن تیرخلاص توسط مخالفان رییس جمهور و موافقان ردصلاحیت مینو خالقی آن هم بعد از کسب رای سوم کلانشهر اصفهان. 
- ابزاری برای حذف یک منتخب مردم که اتفاقا رای بالایی هم آورده؟
- مجال دادن به کسانی که اخلاق و شرافت در جامعه را هدف قرار داده اند؟
و آیا اساسا می خواهیم به این پرسش پاسخ دهیم که تصویر بدون روسری و مقنعه «مینو خالقی»  بیشتر به جامعه ما آسیب زده یا می زند یا فساد اقتصادی وسیع و ریشه داری که مثل داستان ضحاک در حال ضایع کردن فرصت های مختلف معنوی و مادی کشور است؟ جالب اینجاست که در مورد مفاسد اقتصادی از سال ها قبل قوه قضاییه با اصرار و تاکید بر این موضوع پافشاری داشته که نباید نام افراد حاضر در پرونده ها که اتفاقا متهم هم هستند افشا و برملا شود. 
از ماجرایی که اینک با سرفصل «مینو خالقی» رقم خورده چه کسانی نفع می برند؟ دوستان جمهوری اسلامی یا دشمنان آن؟ کسانی که بر ردصلاحیت این زن تاکید داشته اند بیشتر به جذب مردم می اندیشند یا دفع آنها؟ کسانی که عکس های او را به هر نحو به دست آورده و منتشر کرده اند این جریان را به کدام سو هدایت می کنند؟ به سوی فشارهای بیشتر به رییس جمهور یا به سوی خارج کردن «مینو خالقی» از عرصه رسمی سیاست و سوق دادنش به سمت عرصه غیررسمی سیاست؟
به هر حال موضوع انتشار عکس های «مینو خالقی» در شرایط کنونی می تواند به بزنگاهی در تاریخ ما تبدیل شود تا از آن دستاوردی «اخلاقی» و بستری برای بازآفرینی شرف و اصول اخلاقی در جامعه بسازیم اگر مسئولان و تصمیم سازان و تصمیم گیران کشورمان به جای بازی های سیاسی به آثار و تبعات آن در جامعه بیندیشند. هنوز زمان زیادی از سال 1388 و وقتی «محمود احمدی نژاد» تصویری از «زهرا رهنورد» را با بگم بگم نمایش داد سپری نشده بود که دامن مجلس هم به این کار آلوده شد و سنت فیلم و عکس نشان دادن به صحن خانه ملت کشیده شد. حال شاید یکی از رسالت های مجلس دهم همین باشد که فرصتی برای بازگشت اخلاق به عرصه سیاست فراهم کند. 
 

احتمال درخواست از رهبري درباره پرونده مينو خالقي

آرمان- مطهره شفيعي: بدون تعارف بحث مينو خالقي اين روزها به اندازه بحث رياست مجلس دهم در جوامع سياسي و اجتماعي مطرح است؛ سه اتفاق براي يك منتخب كه تا اين لحظه آرايش باطل شده اعلام شده است. سه اتفاق كه شيريني در آن نقش ندارد و همه روزهاي پس از ابطال آراي خالقي رابه چالش کشیده است.

اپيزود اول: آرا ابطال شد

مينو خالقي از حوزه انتخابيه اصفهان در انتخابات مجلس شركت كرد و توانست راي لازم براي ورود به بهارستان را كسب كند اما اين پايان ماجرا نبود چرا كه بعد از اعلام نتايج انتخابات ناگهان اعلام شد كه او ردصلاحيت شده است. سه اتفاق پس از آن رخ داد كه در ادامه به مرور آن پرداخته مي‌شود. در اين زمان هم حقوقدانان به بررسي موضوع پرداختند و وزارت كشور هم واكنش‌هايي نشان داد و البته تعدادي از نمايندگان مجلسهم تاكيد كردند بايد وضعيت خالقي در مجلس و در روند بررسي اعتبارنامه بررسي شود.

اپيزود دوم: وزير كشور در آستانه استيضاح

مطهري وزير كشور را تهديد به استيضاح كرد و زماني كه رحماني فضلي گفت: «برخي از نمايندگان فضاي سياسي نگاهشان اين است كه وزارت كشور بدون توجه به نظر شوراي نگهبان، اعتبارنامه خانم خالقي را به مجلس بفرستد، اما نگاه ما اين است كه اعتبارنامه همانند بقيه اقدامات ما بايد بر مبناي قانون باشد» و كمي بعد اظهار داشت كه «در ماجراي اعتبارنامه خانم خالقي اساسا هيچ اعتبارنامه‌اي صادر نشده است كه وزير كشور به مجلس ارسال كند نه هيات‌هاي نظارت و اجرايي استان اصفهان براي اين خانم اعتبارنامه صادر كرده‌اند و نه رئيس هيات مركزي نظارت خواستار صدور اعتبارنامه شده است لذا اعتبارنامه‌اي وجود ندارد كه وزير كشور به مجلس بفرستد.»، مطهري بار ديگر بر استيضاح وزیر کشور تاكيد كرد.

اپيزود سوم: رئيس‌جمهور وارد ماجرا شد

بي شك در اذهان بسياري از مردم كشور هست كه يكي از شعارهاي رئيس‌جمهور دفاع از حقوق شهروندي بود بر همين مبنا پس از آنكه وزير كشور نتوانست پاسخ قانع‌كننده‌اي درباره وضعيت مينو خالقي كسب كند، حسن روحاني خود به ماجرا ورود پيدا كرد و در صفحه توئيتر خود به اختلاف نظر شوراي نگهبان و وزارت كشور درباره تاييد انتخابات شهر اصفهان و رد آرای خانم مينو خالقي واكنش نشان داد. روحاني در اين صفحه نوشته است: «بر اساس قانون اساسي اعتبارنامه نماينده منتخب مردم بايد در مجلس شوراي اسلامي بررسي شود و هيچ نهاد ديگري نمي‌تواند در آن دخالت كند.» اما اين پايان كار نبود چرا كه در روز دوشنبه كه به مناسبت روز كارگر سخنراني مي‌كرد، در بخشي چنين گفت: «راهيابي ۱۸ زن به مجلس، يك ركورد است كه اميدواريم نويدبخش فعاليت موثرتر زنان شايسته در همه عرصه‌ها؛ چه در مجلس و چه در قواي ديگر باشد» تاكيد رئيس‌جمهور بر عدد ۱۸ در حالي صورت مي‌گيرد كه ۱۷ نماينده زن به مجلس راه يافته‌اند و با استدلال شوراي محترم نگهبان «مينو خالقي» نتوانست وارد مجلس دهم شود.

اپيزود چهارم: بي‌اخلاقي دلواپسانه

ساعاتي از سخنراني رئيس‌جمهور نگذشته بود كه ناگهان تصاويري به نام مينو خالقي در تلگرام منتشر شد؛ تصاويري كه مشخص بود در مجلس زنان گرفته شده چرا كه اثري از مردان و حتي پسران در آن نيست بنابراين نمي‌توان اين تصاوير را اشكال و هنجارشكني دانست چون نامحرمي حضور نداشته است و گناه اصلي بر دوش كساني است كه براي رسيدن به مقاصد سياسي خود به انتشار اين عكس‌ها پرداختند البته عكس‌هايي كه ادعا مي‌شد تصاوير خالقي است! جالب اينكه اين اقدام زشت از سوي برخي دلواپسان مورد انتقاد شديد قرارگرفت مثلا مدير مسئول روزنامه جوان در كانال تلگرامي خود نوشت: «توزيع عكس‌هاي خانمي كه بعداز انتخابات اصفهان رد صلاحيت شده درفضاي مجازي بالاخره اتفاق افتاد. اين كار از سوي هركس باشد زشت و پيگرد قانوني آن بايد انجام شود. اما اعتراض و كنايه روحاني (زنان مجلس بعدي را با احتساب ايشان شمرد) درتحريك توزيع‌كنندگان بي‌تاثير نبوده است. اگر اصلاح‌طلبان و روحاني بر بررسي اعتبارنامه تاكيد داشتند ونجابت وسكوت شوراي نگهبان را ناديده گرفتند، حال بايد ۲۸۹نماينده اين عكس‌ها را ببينند كه با ديدن عكس‌ها چاره‌اي جز رد اعتبار نامه ندارند» جالب اينكه عبدا... گنجي به صراحت به افشاي هدف منتشركنندگان اين عكس‌ها پرداخته و به انتشار آن پس از سخنراني رئيس‌جمهور اذعان كرده است. ديروز متني هم به نقل از خالقي در شبكه‌هاي اجتماعي منتشر شد كه به اين شرح است: « در كمال تاسف افرادي بي‌هويت و منفعت طلب كه در رسيدن به منافع و مطامع سياسي خود تمامي اصول شرعي و قانوني را زير پا مي‌گذارند؛ اقدام به انتشار تصاوير جعلي و انتساب بي‌شرمانه آنها به اينجانب در فضاي مجازي نموده‌اند؛ بدين وسيله ضمن تكذيب شديد هرگونه ارتباط اين تصاوير جعلي به خود، از كليه مراجع ذي‌صلاح تقاضا مي‌نمايم در جهت حفظ شئون جامعه اسلامي و حق خود به عنوان زني مسلمان و پايبند به اصول شريعت اسلامي با جديت كامل با برهم‌زنندگان امنيت رواني جامعه و مرتكبين جرم افترا در اين زمينه برخورد نمايند. ضمنا پيگيري قضائی اين موضوع توسط اينجانب در حال انجام است. قطعا مرتكبين اين اعمال شنيع بايد خود را آماده پاسخگويي در محضر عدل الهي و سپس قانون و ملت نمايند.»

اپيزود پنجم: ورود دوباره رئيس‌جمهور

رئيس‌جمهور بار ديگر وارد عرصه شد و با انتشار پيامي در فضاي مجازي، نسبت به حضور ۱۸ زن در مجلس دهم ابراز اميدواري كرد. متن پيام حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني، رئيس‌جمهور كشورمان كه در صفحه شخصي او در شبكه اجتماعي توئيتر منتشر شده، به شرح زير است: « راهيابي ۱۸ زن به مجلس، يك ركورد است كه اميدواريم نويدبخش فعاليت موثرتر زنان شايسته در همه عرصه‌ها؛ چه در مجلس و چه در قواي ديگر باشد.»

اپيزود ششم: احتمال درخواست از رهبري

ديروز علي مطهري كه پيش از اين، وزير كشور را تهديد به استيضاح كرده بود، ديروز بار ديگر بر وعده خودش تاكيد كرد و گفت: هنگامي كه هيات نظارت استان اصفهان انتخابات را در اين حوزه انتخابيه تاييد كرده، به معناي امضا و تاييد نهايي است و امضا نكردن اعتبارنامه يكي از منتخبان، در حكم تخلف آشكار است. ممانعت وزارت كشور از صدور اعتبارنامه خالقي تخلف آشكار است او گفت: در مجموع وزارت كشور در بحث برگزاري انتخابات عملكرد مثبتي داشت و به‌طور كلي ايستادگي خوبي كرد اما به نظر ما اين ميزان از تلاش كافي نيست. نماينده مردم تهران در مجلس نهم يادآور شد: دوستان در وزارت كشور مي‌گويند كه ما تلاش خودمان را انجام داديم اما نتوانستيم به نتيجه برسيم و ما هم مي‌گوييم كه اين ميزان از تلاش كافي نيست و بايد اعتبارنامه اين نماينده منتخب هرچه سريع‌تر صادر شود. او همچنين در پاسخ به اين سوال كه آيا باتوجه به مهلت اندك باقي‌مانده تا پايان كار مجلس، مي‌توان منتظر استيضاح وزير كشور در اين مجلس بود يا خير، گفت: ممكن است كه امكان استيضاح وزير كشور در همين مجلس هم فراهم شود اما اگر هم اينگونه نشد، مشكلي نيست. چراكه در مجلس دهم هم مي‌توان موضوع استيضاح را پيگيري كرد. مطهري در تشريح راه‌هاي سه‌گانه ممكن براي رسيدگي به اين پرونده گفت: به‌طور كلي سه راه براي رسيدگي به اين پرونده وجود دارد؛ فارغ از راه اول نخست كه‌‌ همان استيضاح وزير است، امكان استفسار به عنوان راه‌حل دوم نيز مطرح شده كه به نظر بنده باتوجه به اينكه قانون در اين خصوص هيچ ابهامي ندارد، ضروري نيست و راه سوم اين است كه از رهبر انقلاب در خواست كنيم اين پرونده را به هيات حل‌اختلاف واگذار نمايند. مطهري در پايان نتيجه‌گيري كرد: شخصا معتقدم وزارت كشور بايد هرچه سريع‌تر اعتبارنامه را صادر و به مجلس ارسال كند، چراكه هيچ مشكل و ابهامي در اين پرونده وجود ندارد.

۱۸ منهاي يك را قبول نداريم

معاون پارلماني رئيس‌جمهوري هم گفت: از نظر دولت و شخص رئيس‌جمهوري نمايندگان زن مجلس ۱۸ نفر هستند نه ۱۸ منهاي يك. مجيد انصاري افزود: معتقديم قانون اساسي در كشور فصل‌الخطاب است و همه جا بايد به آن عمل شود. بنابراين، طبق قانون اساسي كانديدايي كه در مرحله تاييد صلاحيت‌ها از سوي شوراي نگهبان مجوز حضور در انتخابات را مي‌گيرد و مردم به او رای مي‌دهند مي‌تواند وارد مجلس شود. معاون پارلماني رئيس‌جمهور با بيان اينكه از مقطع انتخاب يك كانديدا توسط مردم رسيدگي به وضعيت او و سوابقش به مجلس شوراي اسلامي سپرده شده است، اظهار كرد: از مقطعي يك كانديدا توسط مردم انتخاب مي‌شود طبق آيين‌نامه داخلي مجلس رسيدگي به اسناد اين فرد بعد از انتخاب شدن بر عهده مجلس است كه در رويه بررسي اعتبارنامه‌ها مورد ارزيابي قرار خواهد گرفت. انصاري تاكيد كرد: منتخب ملت را تنها نمايندگان مردم در مجلس مي‌توانند تعيين تكليف كنند و با بررسي اعتبارنامه او تصميم نهايي را خواهند گرفت.

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid