محل تبلیغ شما
صدای زنانه هم مکافات دارد؟

تاریخ خبر: 1395/2/14

صدای زنانه هم مکافات دارد؟

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

بند یک: اخیرا صلاحیت یکی از اساتید دانشگاه و نخبگان فیزیک که دارای دکترای ذرات بنیادین است توسط کمیته تحقیق و بررسی به‌خاطر دلایلی عجیب رد شده است. جالب اینجاست طبق گفته‌ها دلیل این عدم صلاحیت داشتن صدای زیر زنانه است چون به گفته کمیته بررسی باعث تمسخر دانشجویان می‌شود! واقعا داشتن صدای زنانه برای مرد باعث تمسخر است؟ ما حذف زنان را شنیده بودیم حذف صدای زن را در ایستگاه مترو را هم شنیدیم اما این رقم را نشنیده بودیم. بعید است جامعه دانشگاهی و دانشجویان یک استاد نخبه مرد را به خاطر داشتن صدای زیرزنانه تمسخر کنند شاید اول عجیب برای دانشجویان به نظر برسد اما پس از مدت کوتاهی به صدای وی عادت و با او تعامل می‌کنند (جامعه علمی یعنی تعامل!) به هرحال مسئولین دانشگاهی و کمیته بررسی صلاحیت این همه کمالات و نخبگی را نباید نادیده بگیرد و صدای این استاد را بهانه کند. شاید دانشجویان استادی را به خاطر بیسوادی و کم سوادی و استاد دستوری بودن و به قول خود حقیر "نخبه جعلی" بودن با وی شوخی کنند اما حتی استاد بی‌سواد را هم تمسخر نمی‌کنند. داشتن صدای زیر زنانه یا سوپرانو که عیب نیست. البته پروفسور روبینگ می‌گوید:" برخی صدای نابهنجار زمخت و آزار دهنده‌ای دارند که خوب است ترجیحا برای کسی سخنرانی نکنند اما صدای زیر را مردم تحمل می‌کنند". به هر حال بعد از حذف صدای زنانه از مترو، حذف صدا و فیزیک این استاد دانشگاه ( اخراج) نیز از خبرهای شگفت انگیز بود.
بند دو: آیا می‌دانید یکی از موضوعاتی که ذرات بنیادی در فیزیک روی آن کار می‌کند این است که بدانند جهان از چه ساخته شده از چه ذراتی و این ذرات چگونه نسبت به هم کنش و واکنش نشان می‌دهند. مثل کنش صدای زیر زنانه و واکنش اخراج از دانشگاه به خاطر صدای زیر زنانه!
بند سه: شاید بشود به برخی به خاطر مانکن بودن در فلان جشنواره انتقاد کرد حتی اگر مانکن بودن ایراد باشد داشتن صدای مانکنی ایراد نیست! گفته می‌شود این استاد جلوی دانشگاه خواجه نصیر در میرداماد تحصن و تجمع خودجوش کرده شاید خودجوش‌ترین تجمعی که می‌توان تصور کرد چون تجمع وی برخاسته از دستورات هیچ‌کس جز ندای درونی و خواسته قلبی او نیست. شاید وی یکی از دلواپس‌ترین مردهای روزگار باشد. هر چند دلواپسی اش به ظاهر برای خود اوست اما دلواپسی اش بحق است.
بند چهار: جالب اینجاست به وی گفته شده:" انسان باید انسان کامل باشد" یعنی صدای زنانه‌اش عیب محسوب می‌شود. اما کی انسان کامل است؟ آیا افراد کمیته بررسی‌کننده صلاحیت این استاد، خودشان انسان کامل هستند؟ اصلا استاد و نخبه هستند؟ آیا گل بی عیب هستند؟ آیا خودشان خیلی صدای مردانه یا صدای جذابی دارند؟ آیا مشکل یک استاد در تعیین صلاحیت صدای زیرزنانه باید باشد؟ آیا پوشش صدای زیرزنانه را هم مثل فروشگاه البسه زنان باید جلویش پارچه زد و پنهان کرد؟ آیا صدای زنانه سوء پیشینه باید باشد؟ آیا این بازی با آبروی افراد نیست؟ آیا اینکه نامبرده به دلیل لطمه و هجمه‌ای که به خاطر داشتن صدای زنانه به وی وارد کردند با اعتراض جامعه و تشکلات حمایت از زنان هم روبرو می‌شود؟ آن وقت بیایید درستش کنید! آیا این حرفها بهانه‌ای نمی‌شود برای خرسندی کسانی که حتی با صدای زنان در مترو و مجلس مشکل دارند هر چند کلا صدایی از زنان نماینده در مجلس شنیده نشد؟ آیا این گونه قضاوت ها و حرفها باعث اسباب طنز مشتی طنزنویس بیکار الدوله نمی‌شود که مثلا بنویسند:" همانطور که فلان نماینده گفت زن در مجلس نباشد چون دردسرساز می‌شود بلا سرش می‌آورند مرد هم صدای زنانه نباید داشته باشد چون برایش دردسرساز می‌شود پس چنین مردی حتی اگر نخبه هست بنشیند گوشه خانه بهتر است! دم دروازه را می‌توان بست دم دهن رسانه‌ها را نمی‌توان بست.
گپ آخر: ظریفی از همکاران هنگام نوشتن این نوشتار گفت چقدر برای این موضوع حاشیه‌سازی می‌کنی؟ پاسخ دادم: تو گیسوی افتان ببین و و من پیچش آن!

قاسم اکسیری فرد، استاد سابق دانشگاه خواجه نصیر طوسی که به دلیل صدای زنانه از دانشگاه اخراج شده، برای چندمین بار مقابل دانشگاه خواجه نصیر طوسی دست به تحصن زد. اکسیری فرد، استاد فیزیک است و مدرک‌اش را از مؤسسه بین‌المللی مطالعات پیشرفت ایتالیا اخذ کرده است.
او پیش‌ از این نیز دست به تحصن زده بود و ظاهرا موفق به دیدار با محمد فرهادی وزیر علوم شده بود. پس‌ از آن به گفته اکسیری فرد، وزیر علوم به او قول داده بود تا 15 بهمن 94 مشکل‌ اش با دانشگاه خواجه نصیر طوسی برطرف شود اما به دلیل برطرف‌نشدن مشکل‌ اش، حالا دوباره تحصن‌اش را آغاز کرده است. 

ماجرای اکسیری فرد چیست؟ 

دکتر قاسم اکسیری‌فرد از آن دست از فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف که با رتبه اول المپیاد فیزیک در سال١٣٧٤ وارد این دانشگاه صنعتی شده و «شریف» تبدیل به یکی از سکوهای پرتاب او به سطح اول کرسی‌های علمی جهان شده است. اکسیری‌فرد پس از پایان تحصیلاتش در شریف و دانشگاه علوم پایه زنجان، برای تحصیل در مقطع دکترا به یکی از معتبر‌ترین دانشگاه‌های اروپا درزمینه ریاضی، فیزیک و علوم اعصاب، یعنی به مؤسسه بین‌المللی مطالعات پیشرفت رفت و با نمره عالی در مقطع دکترا از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شد.

قاسم اکسیری‌فرد در بهمن‌١٣٩٢، هم‌زمان با فراخوان جذب هیئت علمی وزارت علوم، جذب دانشگاه صنعتی خواجه ‌نصیر شد. در ترم‌های ابتدایی فیزیک پایه را تدریس کرد اما هم‌زمان با تدریسش، پرونده او در هیئت تأیید‌ صلاحیت عمومی دانشگاه خواجه ‌نصیر بررسی می‌شد. 
اما در اردیبهشت ‌سال١٣٩٣، اکسیری‌فرد و شاگردانش با شوک عجیبی مواجه شدند. او می‌گوید:‌«در جلسه بررسی صلاحیت عمومی اساتید دانشگاه خواجه ‌نصیر، پس از سؤال‌های فراوان، به ‌عنوان آخرین سؤال از من پرسیدند اگر در کلاس درس دانشجویان استاد را به سخره بگیرند چه می‌شود؟ گفتم من از آنها تشکر می‌کنم و رد می‌شوم» اکسیری‌فرد اضافه کرد: «وقتی این سؤال را پرسیدند، از ‌نظر فکری کمی به ‌هم ریختم تا زمانی که اعلام کردند صلاحیت فردی و عمومی شما در کمیته بررسی صلاحیت عمومی اساتید رد شده است. ماه‌ها رفت‌و‌آمد کردم و به‌هیچ‌وجه علت را به من نگفتند و تا ماه‌ها طفره می‌رفتند. تا روزی که در نمازخانه دانشگاه بلند‌گو را از امام‌جماعت مسجد گرفتم و اوضاع را برای دانشجویان مطرح کردم، پس‌ازآن امام‌جماعت و نماینده ولی ‌فقیه در دانشگاه‌ها پیگیر کار من شدند و از جانب امام‌جماعت دانشگاه شنیدم، کمیته صلاحیت عمومی دانشگاه خواجه ‌نصیر صلاحیت فردی من را رد کرده‌اند، چرا؟ چون من صدایم نازک است و به‌اصطلاح آنان صدای زنانه‌ای دارم و احتمال داده‌اند در کلاس درس مورد تمسخر دانشجویان قرار بگیرم.»

 


رزومه اکسیری فرد چیست؟

اکسیری‌فرد متولد اصفهان اما بزرگ‌شده جهرم است. صدای نازکی دارد اما پس از دو‌ تا ‌سه‌ دقیقه همکلام‌شدن با او تن‌صدایش مانند دقایق اول تعجب‌برانگیز نیست. رزومه اکسیری‌فرد نشان می‌دهد، او در فیزیک یک‌نخبه یا یک‌نابغه است.

او دکترایش را در رشته ذرات بنیادین گرفته و حالا هم‌زمان با تدریس نافرجام در دانشگاه خواجه‌نصیر طوسی پژوهشگر مقیم پژوهشگاه دانش‌های بنیادین است. او قصد دارد به دانشگاه برگردد و می‌خواهد تمام‌قد نسبت به عدم تمدید حکم تدریس اعتراض کند و حقش را بگیرد.

اکسیری‌فرد کار تدریس خود را در بهمن‌ سال ۱۳۹۲ در دانشگاه خواجه‌نصیر طوسی آغاز کرده و در بهمن‌ سال 1393 دانشگاه خواجه‌نصیر طوسی قرارداد تدریس او را تمدید نکرده است. «در اولین دیداری که با رئیس دانشگاه خواجه ‌نصیر داشتم، ایشان سفارش کردند آیین‌نامه‌های مربوط به حقوق اساتید را مطالعه کنم. چند روز وقت گذاشتم و آیین‌نامه‌ها را خواندم.چندین تضاد در آنجا دیدم، به مسئولان دانشگاه این مسئله را گفتم و آنها پیشنهاد دادند اگر تضاد دیدی شکایت کن. شکایت کردم و بعد گفتند مسئولان این دانشگاه از شکایت شما ناراضی‌اند و بهتر است برای پیگیری بهتر روند استخدامی خود شکایت را پس بگیری و پس گرفتم.»

اکسیری‌فرد پس از جذب در دانشگاه خواجه‌نصیر طوسی در تابستان سال‌ ۱۳۹۳ به کمیته بررسی صلاحیت عمومی اساتید رفت تا صلاحیت‌های او بررسی شود: «اعضای این کمیته علاوه‌بر مسئولان دانشگاه، شامل دو ‌نفر از اعضای هیئت ‌علمی دانشگاه هم می‌شود و تک‌تک اعضای این کمیته به‌تنهایی حق وتوی قرارداد یک فرد را دارند، برای مثال اعضای هیئت‌ علمی حاضر در کمیته می‌توانند بگویند فلان فرد صلاحیت عمومی برای انتقال مفاهیم به دانشجویان را ندارد و وقتی این را بگویند قرارداد فرد وتو می‌شود.  در این جلسه سؤالاتی از من پرسیده شد که یکی از آنان درباره خداشناسی بود. سؤال دیگر درباره این بود که دانشجویان درباره اعضای هیئت‌ علمی چه نگرشی دارند؟ که گفتم از دانشجویان بپرسید و البته گفتم معمولا دانشجویان اساتید را جدی نمی‌گیرند.

در سؤالی دیگر پرسیدند سطح علمی دانشجویان را چگونه ارزیابی می‌کنم که پاسخ دادم در کلاس‌هایی که دارم معمولا تا پنج‌ درصد دانشجویان فوق‌العاده خوب‌اند اما بخش زیادی از دانشجویان انگیزه‌ای برای مطالعه ندارند و من باید سعی کنم در انتهای کلاسم یا در پایان‌ترم تعداد خوب‌ها را افزایش دهم و بقیه کلاس را هم فوق‌العاده بهتر کنم.» بعد

 از جلسه کمیته ارزیابی صلاحیت عمومی در نامه‌ای به اکسیری‌فرد اعلام شد، صلاحیت عمومی برای تدریس را ندارد اما او به این راحتی با ماجرا کنار نیامد «یک‌عده می‌گفتند صلاحیت عمومی و یک‌عده می‌گفتند صلاحیت فردی. گزاره‌ای که در پیگیری‌ها داده شد، این بود که به من می‌گفتند، شما کمینه‌های لازم برای عضویت در هیئت‌ علمی دانشگاه را ندارید. وقتی این مسئله را به من گفتند، گفتم ممنونم اما به من بگویید که این کمینه‌ها چه هست و براساس کدام مستندات بنده این کمینه‌ها را ندارم. حتی اعضای آن کمیته نیز به این سؤال من نمی‌توانستند جواب بدهند.

 


در این مقطع بار فکری شدیدی بر من وارد شد و به مسجد دانشگاه رفتم و بلندگو را از امام جماعت مسجد گرفتم و موضوع را بیان کردم. گفتم از بنیاد ملی نخبگان، گرند پژوهشی دکتر آشتیانی را دریافت کرده‌ام که معادل ٢٠ میلیون‌تومان است، گفتم معادل این گرند را به هر فردی می‌دهم که بتواند مستندی برای من بیاورد که چرا من ردصلاحیت شدم.» آن‌طور که اکسیری‌فرد روایت می‌کند، دانشجویان دانشگاه صنعتی خواجه‌ نصیر حمایت بالایی از او داشته‌اند.

دانشجویان حتی تا پای تعطیلی کلاس‌ها هم پیش رفتند اما اکسیری‌فرد مانع آنها شد. او ٤٣٠ امضا از سوی دانشجویان دانشگاه خواجه‌نصیر در حمایت از خود دارد که مستندات آن هم موجود است.

آفتاب یزد - پارسینه

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid