محل تبلیغ شما
رکورد18زن درمجلس؛روحانی

تاریخ خبر: 1395/2/13

رکورد18زن درمجلس؛روحانی

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

رئیس جمهوری در پیام توییتری خود نوشت: راهیابی 18 زن به مجلس یک رکورد است.

به گزارش  «انتخاب»، دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری پس از مشخص شدن نتایج مرحله دوم انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی با ارسال این پیام توییتری نوشت: «راهیابی 18 زن به مجلس یک رکورد است که امیدواریم نوید بخش فعالیت موثرتر زنان شایسته در همه عرصه ها؛چه در مجلس و چه در قوای دیگر باشیم.»

مرحله اول این دوره از انتخابات نیز روز هفتم اسفند 1394 در سراسر کشور برگزار شد و 221 نماینده منتخب راهی مجلس شدند.

 

توییت حسن روحانی: راهیابی 18 زن به مجلس یک رکورد است


دهمین دوره مجلس شورای اسلامی هشتم خرداد آغاز به کار خواهد کرد.

 

علی مطهری راه حل مشکل اعتبارنامه مینو خالقی امضای وزیر کشور است

امکان ورود خالقی به مجلس با چندماه تاخیر

 
نماینده مردم تهران در مجلس معتقد است یکی از راههای حل مشکل اعتبارنامه منتخب سوم اصفهان ارجاع آن به هیئت حل اختلاف قوا از سوی رهبر انقلاب است.
 
علی مطهری در گفت وگو با  ایسکانیوز با اشاره به نامه خود به رئیس جمهور برای مجاب کردن وزارت کشور به امضای اعتبارنامه منتخب سوم اصفهان در انتخابات مجلس دهم و همچنین تهدید وزیر کشور به استیضاح خاطرنشان کرد: در حال پیگیری این موضوع هستیم.
 
وی در پاسخ به این سئوال که وزارت کشور خود را در این قضیه مقصر نمی داند و آن را مرتبط با شورای نگهبان می داند، تصریح کرد: اینگونه نیست بلکه به نظر ما این موضوع به وزارت کشور ربط دارد، چون وقتی که هیئت نظارت استان اصفهان انتخابات این حوزه انتخابیه را تائید کرده است، این به معنی امضاست اما اینکه اعتبار نامه را امضاء نمی کنند، یک تخلف آشکار است.
 
نماینده مردم تهران در مجلس افزود: زمانی نمی توانند اعتبارنامه را امضاء کنند که انتخابات آن حوزه انتخابیه ابطال شده باشد اما وقتی می گویند ما انتخابات اصفهان را تائید کرده ایم این خودش به معنای امضاء شدن اعتبار نامه است و معنی دیگری ندارد از این رو ، زمانی که صحت انتخابات را تائید کردند این به معنای آن است که وزارت کشور باید اعتبارنامه را به مجلس بفرستد.
 
وی با اشاره به رایزنی های خود با وزارت کشور بر سر این موضوع خاطرنشان کرد: در مذاکره تلفنی که با آقای امیری، قائم مقام وزیر کشور داشتیم آن ها گفتند که ما پیگیر حل موضوع هستیم و ما هم می گوییم منتظرمی مانیم چراکه تا کنون وزارت کشور در مجموع خوب عمل کرده و ایستادگی کرده است ولی ما معتقدیم که این مقدار کافی نیست،یعنی اینکه بگویند که ما تلاش کردیم اما نشد، پذیرفتنی نیست بلکه ما می گوییم که باید اعتبارنامه صادر شود.
 
مطهری همچنین در پاسخ به این سئوال که با توجه به روزهای پایانی مجلس نهم، آیا می توان استیضاح وزیر را کلید زد؟ گفت: ممکن است ما در همین مجلس نیز برای انجام استیضاح تلاش کنیم اما اگر نشد در مجلس بعدی این کار را انجام می دهیم و هیچ اشکالی ندارد و منتخب سوم اصفهان نیز می تواند با تاخیر وارد مجلس شود، چراکه هر مشکلی راه حل دارد.
 
وی با بیان اینکه این موضوع در گذشته نیز سابقه داشته است، گفت: باید وزارت کشور در حال حاضر نیز این مسئله را بررسی کند هرچند که از نظر قانونی کاملا روشن است و هیچ ابهامی ندارد و حتی آقای وزیر گفته بود که استفساریه داده بشود که به نظر من هیچ ابهامی وجود ندارد.
 
نماینده منتخب مردم تهران در مجلس دهم با بیان اینکه برای حل این مسئله چند راه حل وجود دارد، گفت: برای این موضوع، سه راه وجود دارد که یکی از آن ها استیضاح است، دیگری نیز این است که بخواهند استفسار کنند که به نظر من لازم نیست و قانون هیچ ابهامی ندارد.
 
مطهری راه دیگر حل این مشکل را واگذاری این موضوع به هیئت حل اختلاف قوا از سوی رهبر انقلاب عنوان کرد و گفت: من شخصا معتقدم که راه حل این است که وزارت کشور باید اعتبارنامه را امضا و به مجلس ارسال کند چون راه باز است و مانعی در کار نیست.
 
 

 

مجید انصاری:

از نظر شخص رئیس جمهور نمایندگان زن مجلس 18 نفر هستند

منتخب ملت را تنها نمایندگان مردم در مجلس می‌توانند تعیین تکلیف کنند

معاون پارلمانی رئیس جمهوری گفت: از نظر دولت و شخص رئیس جمهوری نمایندگان زن مجلس 18 نفر هستند و منتخب ملت را تنها نمایندگان مردم در مجلس می‌توانند تعیین تکلیف کنند.
 
به گزارش «انتخاب» به نقل از خبرگزاری ها، حجت الاسلام والمسلمین مجید انصاری صبح امروز طی سخنانی در آیین بزرگداشت مقام معلم که در مجموعه باغ زندگی شهرستان اسلامشهر برگزار شد، با اشاره به نقش مردم و معلمان در حماسه انتخابات هفتم اسفندماه و دهم اردیبهشت،‌ اظهار کرد: من از همه ملت ایران و نیز معلمان کشور به خاطر نقش جاودانشان در حماسه انتخابات هفتم اسفند و نیز جمعه گذشته تشکر می‌کنم.
 
وی افزود: انتخابات مجلس دهم با رویکرد اعتدالی انجام شد و ترکیب این مجلس نیز خوشبختانه متشکل از تمام جریانات سیاسی درون نظام از اصلاح‌طلبان، اصولگرایان،‌ مستقلین و اعتدال‌گرایان شکل گرفته است که نوید مجلسی مقتدرتر،‌ کارآمدتر، مستقل‌تر و در تعامل بیشتر با سایر قوا را می‌دهد.
 
معاون پارلمانی رئیس جمهور با اشاره به راهیابی 18 نفر نماینده زن به مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: باید به بانوان نیز تبریک مضاعف گفت که در این دوره رکوردشکنی کردند و 18 نماینده زن را وارد مجلس کردند. البته این عدد کافی نیست و اگر نگوییم نیمی از ترکیب مجلس، حداقل یک سوم از ترکیب مجلس آینده باید مورد هدف‌گذاری زنان قرار بگیرد.
 
انصاری با اشاره به اینکه از دیدگاه رئیس جمهوری و هیأت دولت نمایندگان زن راه یافته به مجلس 18 نفر هستند، اظهار کرد: از دید رئیس جمهوری نمایندگان زن مجلس 18 نفر هستند نه 18 منهای یک. ما معتقدیم قانون اساسی در کشور فصل‌الخطاب است و همه جا باید به آن عمل شود. بنابراین، طبق قانون اساسی کاندیدایی که در مرحله تأیید صلاحیت‌ها از سوی شورای نگهبان مجوز حضور در انتخابات را می‌گیرد و مردم به او رأی می‌دهند می‌تواند وارد مجلس شود.
 
معاون پارلمانی رئیس جمهور با بیان اینکه از مقطع انتخاب یک کاندیدا توسط مردم رسیدگی به وضعیت او و سوابقش به مجلس شورای اسلامی سپرده شده است، اظهار کرد: از مقطعی یک کاندیدا توسط مردم انتخاب می‌شود طبق آیین‌نامه داخلی مجلس رسیدگی به اسناد این فرد بعد از انتخاب شدن بر عهده مجلس است که در رویه بررسی اعتبارنامه‌ها مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.
 
انصاری تأکید کرد: منتخب ملت را تنها نمایندگان مردم در مجلس می‌توانند تعیین تکلیف کنند و با بررسی اعتبارنامه او تصمیم نهایی را خواهند گرفت.
 
معاون پارلمانی رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به شرایط پسابرجام در کشور، اظهار کرد: همه ما ماجرای دشوار، پرفراز و نشیب، پرغصه و در عین حال افتخارآمیز برجام را می‌دانیم و نیز آگاهیم که مردم در سال 92 با انتخاب این دولت کوشیدند تا برای سامان دادن به موضوع هسته‌ای و پایان تحریم‌ها ظالمانه گامی به جلو بردارند که این امر در انتخابات مجلس دهم نیز تکرار شد و عزیزان اصولگرایی که درسراسر کشور انتخاب شدند کسانی بودند که مشی اعتدالی را برگزیده بودند. همچنانکه نمایندگان اصلاح‌طلب و مستقل نیز این مشی را دارند.
 
انصاری با اشاره به تلاش و هزینه 18 ماهه دولت در زمینه مذاکرات هسته‌ای، ‌اظهار کرد: دولت اعتدال 18 ماه هزینه و تلاش کرد تا ملت ایران در برابر قدرت‌های جهانی پیروز شود و حقوق هسته‌ای خود را از دست ندهد و برجام نیز به سرانجام برسد که چنین نیز شد.
 
وی با تأکید بر اینکه اکنون نوبت اجرای برجام رسیده است،‌ اظهار کرد: من به اندک کسانی که مخالف اجرای برجام هستند و چشم بر واقعیت بسته‌اند و بدیهیات را منکر می‌شوند، عرض می‌کنم شما که می‌گویید برجام چه نتیجه‌ای داشته است من به شما عرض می‌کنم که اگر برجام نبود وضعیت امروز ایران چگونه می‌شد.
 
وی ادامه داد: رئیس جمهور فرانسه در دیداری که با آقای روحانی داشته است رسماً گفته که قرار بوده است به ایران حمله نظامی انجام شود و این حمله قطعی شده بوده و تنها در زمان اجرای آن اختلاف نظر وجود داشت که انتخابات سال 92 در ایران و مذاکرات هسته‌ای، سایه جنگ را از سر ایران برداشت.
 
معاون پارلمانی رئیس جمهور با بیان اینکه گام بعدی دولت‌های غربی پس از تحریم‌های ظالمانه مبادله نفت با غذا بود، اظهار کرد: دولت‌های غربی در نظر داشتند پس از تحریم‌های ظالمانه گام بعدی‌شان را علیه ایران مبادله نفت با غذا قرار دهند و این الگویی بود که آنها برای کشورهایی چون لیبی و عراق پیاده کردند. اما امروز بعد از سه ماه از به سرانجام رسیدن برجام صادرات نفت و میعانات گازی ما از یک میلیون بشکه پیش از برجام به 2 میلیون و 300 هزار بشکه در روز رسیده است.
 
وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مسافرت‌های روسای جمهور و هیأت‌های بازرگانی کشورهای مختلف به ایران، اظهار کرد: رئیس جمهور کره جنوبی بعد از 55 سال نخستین بار است که به ایران می‌آید و با هیأتی 200 نفره از بازرگانان و سرمایه‌گذاران کره‌ای با رئیس جمهور ما مشغول مذاکره می‌شود و باز هم عده‌ای می‌گویند مگر ما چه به دست آورده‌ایم.
 
انصاری ادامه داد: مگر در سه ماه باید چه به دست می‌آوردیم که به دست نیاوردیم.امروز ما با کشورهای ایتالیا و فرانسه قراردادهایی امضا کردیم و رئیس جمهور ما به اتریش مسافرت کرده است و از کشورهای مختلفی نیز به ایران مسافرت انجام شده است. روسای جمهوری که به ایران می‌آیند و هیأت‌های اقتصادی که به نقاط مختلف کشورمان سفر می‌کنند بیکار نیستند که هر روز بیایند و قرارداد ببندند و آن را به دیوار بزنند.
 
معاون پارلمانی رئیس جمهور با اشاره به تأکیدات رهبری در زمینه اجرایی شدن قراردادهای ایران با سایر کشورها، اظهار کرد: البته هشدار و تأکید رهبری بر اجرایی شدن قراردادها و نیز تأیید ایشان در زمینه انجام چنین ملاقات‌هایی میان مقامات کشورهای دنیا با مسئولان ما قطعاً ‌در زمینه بهبود این موارد تأثیرگذار است.
 
وی با بیان اینکه برجام سبب‌ساز نقض شدن 6 قطعنامه فصل هفتم شورای امنیت علیه ایران شده است، اظهار کرد: ما بدون اینکه گامی به عقب برداشته باشیم همچنان حقوق هسته‌ای خودر ا حفظ کرده‌ایم و سانتریفیوژهای ما در نطنز می‌چرخند و امروز محصول آب سنگین اراک را خود آمریکا از ما می‌خرد که در گذشته بازاری نداشت

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid