محل تبلیغ شما
اعزام به حج بعیداست

تاریخ خبر: 1395/2/12

اعزام به حج بعیداست

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

سخنگوی‌ ارشاد:امسال، اعزام به حج بعید است

نوش آبادی گفت: به دلیل اتلاف وقت و کارشکنی‌های دولت سعودی مراسم حج تمتع امسال در بلاتکلیفی به سر می‌برد.


به گزارش باشگاه خبرنگاران، حسین نوش آبادی سخنگوی ارشاد  در خصوص اعزام حجاج به حج تمتع سال 95 گفت: همانطور که وزیر ارشاد و رئیس محترم سازمان حج و زیارت اعلام کردند با وجود مذاکرات هفته‌های گذشته بین دو دولت ایران و عربستان سعودی هنوز افق روشنی برای انجام مراسم حج تمتع و اعزام زائران انجام نشده و کند بودن روند مذاکرات گویای بی‌توجهی مسئولان سعودی است

وی افزود: خواسته‌ها و شروط جمهوری اسلامی که مورد بی‌اعتنایی مسئولان دولت سعودی قرار گرفته رسما اعلام شده و این خواسته‌ها، خطوط قرمز جمهوری اسلامی است.

نوش‌آبادی با بیان این مطلب تصریح کرد: اولین شرط جمهوری اسلامی تامین و تضمین سلامت، شأن و کرامت زائران است. اتفاقات سال گذشته موجب مخدوش شدن شأن جمهوری اسلامی شد. به این دلیل که هیچ اقدام  جدی‌ برای ماموران هتاکی که متعرض دو نوجوان ایرانی شدند انجام نشد و هیچ عذرخواهی رسمی هم صورت نگرفت. درخواست ما در درجه اول تضمین امنیت و حرمت و کرامت زائران است. دومین شرط ما صدور ویزا برای زائران ایرانی در داخل کشور بوده است چون دولت عربستان راهی را پیشنهاد کرد که ما آن را نپذیرفتیم و آن هم صدور ویزا از طریق کشور ثالث برای حجاج ایرانی بوده که ما به دلیل حفظ شأن کشورمان اصرار داریم ویزای زائران ایرانی در داخل کشور صادر شود.

سخنگوی وزارت ارشاد در ادامه عنوان کرد: سومین شرطی که از طرف مسئولان ایرانی مطرح شد اعزام زائران از طریق هواپیمای داخلی بوده و نه خارجی. کشور ما ظرفیت این اعزام را دارد و شرکت‌های هواپیمایی داخلی آمادگی آن را دارند و نیازی به پرواز خارجی نیست. همچنین شرط دیگری مطرح شده و آن این است که جمهوری اسلامی امکان ارائه خدمات کنسولی به زائران را در طول سفر داشته باشیم و دولت عربستان اجازه خدمات کنسولی ما را در جده، مکه و مدینه بدهد اما متاسفانه تا کنون هیچ مجوزی داده نشده است. ممکن است زائران در طول این سفر زیارتی دچار مشکلاتی چون مریضی و مرگ یا مفقود شدن مدارک شوند و چون تاکنون این شروط مورد قبول قرار نگرفته و تامین نشده وضعیت حج امسال بلاتکلیف است.

نوش‌آبادی اظهار داشت: از سویی دیگر باید برای مراسم و مناسک حج، زمان مناسبی در اختیار داشته باشیم که مقدمات را انجام دهیم و مذاکرات و مناقصه‌ها در زمان مناسب صورت بگیرد و برای رزرو هتل زائران اقدام شود اما با تاخیر تعمدی عربستان در اعلام برنامه‌ها بعید می‌دانم برنامه حج امسال برای زائران ایرانی برگزار شود. با این اتلاف وقت و قراردادهایی که بلاتکلیف مانده و بسته نشده امسال مراسم حج نخواهیم داشت.

سخنگوی وزارت ارشاد با تاکید بر شروط و قیود مسئولان جمهوری اسلامی گفت: به خاطر حفظ عزت، اقتدار و شوکت جمهوری اسلامی گزینه‌های کشورهای ثالثی که دولت عربستان برای صدور ویزا پیشنهاد داده به هیچ وجه مورد قبول واقع نشده و ما همچنان بر شروطمان اصرار و اعتقاد داریم.

وی با اشاره به کارشکنی سعودی‌ها عنوان کرد: سعودی‌ها هستند که نمی‌خواهند حتی حداقل‌ها را بپذیرند از طرف این دولت فقط کارشکنی انجام شده و انگیزه و عزمی برای انجام امور وجود ندارد. آنها رابطه سیاسی خود را یکطرفه قطع کردند اما ادعا داشتند که قطع ارتباط سیاسی ربطی به  حج ندارد اما در واقع با فوت وقت و طولانی کردن زمان فکر می‌کنم حج امسال را نداریم و گناه این مشکل به گردن سعودی‌ها، کارشکنی‌ها و مانع‌تراشی‌های آنها است.

وی در ادامه اظهار داشت: سعودی‌ها حتی برای صدور ویزای مسئولان سازمان حج و زیارت ما که به منظور مذاکره قصد سفر به عربستان را داشتند کارشکنی کردند و اقدامات را با تاخیر دو ماهه انجام دادند که در نهایت از طریق یک کشور ثالث ویزا برای سفر مسئولان فراهم شد. در جریان این مذاکرات وزارت امور خارجه نیز همکاری داشت و با این  وجود هم هیچ پاسخی به پیشنهادات و مطالبات ایران داده نشده است. کشوری مثل سوئیس که حافظ منافع عربستان و حتی آمریکا در ایران است می‌تواند کشور ثالثی باشد که باز هم از این طریق پاسخی داده نشده است. قول‌ها و وعده‌های سعودی‌ها شفاهی بوده و هیچ اقدام عملی تا کنون صورت نگرفته است.

 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

0 0
ad   1395/2/13 03:47:11

کاهش ثبت‌نام‌کنندگان حج تمتع در سال ٩٥ ٧٣درصد از سهمیه حج ایران خالی ماند هشدار ظریف به سعودی‌ها: خويشتنداري ایران هم حدی دارد
خبرآنلاین| از مجموع ٦٤ هزار سهمیه حج ایران تنها ۱۷‌هزار نفر ثبت‌نام کرده‌اند و ‌٤٧ هزار سهمیه معادل ۷۳‌درصد از کل سهمیه‌ها خالی مانده است.
حج تمتع ‌سال ١٣٩٥ همچنان در‌هاله‌ای از ابهام است. تا پیش از این عربستان‌سعودی برای هیأت‌های مذاکره‌کننده ایرانی ویزا صادر نمی‌کرد و نکرد. پس از آن هیأت مذاکره‌کننده خود را به دوبی رساندند و از آنها ویزای عربستان را دریافت کردند و خود را به میز مذاکره رساندند. مذاکرات به گفته منابع ایرانی خوب پیش رفت تا این‌که عربستان پیشنهاد کرد، ویزای حج در خاک ایران صادر نشود و درکشور ثالث یعنی امارات عربی متحده صادر شود. پیشنهادی که با مخالفت هیأت ایرانی مذاکره‌کننده مواجه شد و وزارت حج عربستان از ایران فرصت گرفت تا نظر قطعی دولت عربستان درباره شرایط صدور ویزا به حج‌گزاران ایرانی را بررسی کند و نظر قطعی خود را اعلام کند. حالا براساس اعلام رئیس سازمان حج و زیارت، ایران در انتظار دریافت پاسخ رسمی عربستان است. به‌طوری که سعید اوحدی می‌گوید: «عربستان تا پایان هفته نظر متقن خود را درباره صدور ویزای زائران ایرانی و همچنین زمان دور دوم مذاکرات حج اعلام می‌کند.» «اوحدی» درحالی از انتظار ایران برای پاسخ عربستان خبر داد که این کشور به خواسته‌های به‌حق زائران ایرانی یعنی صدور ویزا درکشور خودشان و دریافت خدمات کنسولی تاکنون پاسخ شفافی نداده و سرنوشت حج تمتع همچنان در‌هاله‌ای از ابهام قرار دارد، اگرچه رئیس سازمان حج و زیارت امیدوار به اقامه حج توسط زائران ایرانی است. او در پاسخ به این سوال که اگر عربستان جواب قطعی و نزدیک به پیشنهادهای ایران نداشته باشد، برخورد چه خواهد بود، گفت: ما یک وظیفه شرعی داریم که طبق آن تا زمانی که به مشکلی برنخوریم، تمام تلاش خود را به کار می‌بریم یا جواب مثبت خواهد بود یا منفی که متناسب با آن تصمیم می‌گیریم. اوحدی بیان کرد: ما به اقامه حج کاملا امیدواریم و عربستان باید نسبت به این خواسته ایران پاسخگو باشد. دولت سعودی به‌عنوان ضویف الرحمان همیشه تأکید کرده، درهای حج بدون تبعیض به روی جهان اسلام باز است، برای همین ما توقع داریم دولت و مخصوصا وزارت خارجه عربستان در اعلام نظر درباره صدور ویزا تاخیری نداشته باشد. او همچنین درباره دریافت نظر مراجع عظام نسبت به انجام حج درچنین شرایطی، اظهار کرد: همه مراجع عظام تأکید بر اقامه واجب شرعی مردم دارند. رئیس سازمان حج و زیارت درباره آمادگی ایران برای اجرای حج با توجه به تاخیرهای اعمال شده در انجام تفاهم‌ها گفت: حتی اگر عربستان تا هفته آینده نظر قطعی خود را اعلام کند، ایران با چالش جدی در اجرای حج مواجه نمی‌شود، البته بخش آموزش زائران دچار مشکل خواهد شد، چراکه هر‌سال ٥ماه صرف آموزش می‌شد، اما الان زمان محدودتری دراختیار است.
با این حال همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، تعداد ثبت‌نام‌کنندگان حج تمتع تا امروز کاهش بسیار محسوسی را داشته است. براساس آمار سازمان حج و زیارت ایران، این سازمان تاکنون دو فراخوان برای ثبت‌نام حج ۹۵ داده و تاکنون تنها ۱۷‌هزارنفر ثبت‌نام کرده‌اند. میزان کاهش این ثبت‌نام‌کنندگان زمانی مشخص می‌شود که بدانیم سهمیه امسال ایران ۶۴‌هزار نفر است. همچنین سازمان حج و زیارت پیش‌بینی کرده بود، در نخستین فراخوان ۴۰‌هزار نفر ثبت‌نام کنند، اما تنها ۱۰‌هزار نفر ثبت‌نام کردند و همچنین در فراخوان دوم نیز حدود ۷‌هزار نفر ثبت‌نام کردند. با این حساب از مجموع ‌ ٦٤ هزار سهمیه حج ایران تنها ۱۷‌هزار نفر ثبت‌نام کرده‌اند و ٤٧ هزار سهمیه معادل ۷۳‌درصد از کل سهمیه‌ها خالی مانده است. در این زمینه اوحدی می‌گوید: عربستان سهمیه حج امسال را برای ایران ٦٤‌هزار نفر تعیین کرده و با توجه به دو فراخوانی که برای ثبت‌نام حج شد، از ٦٤‌هزار نفر سهمیه تعیین شده تا امروز ١٧‌هزار نفر ثبت‌نام کرده‌اند. او درپاسخ به سوالی درباره میزان انصرافی‌های حج اظهار کرد: تاکنون هیچ متقاضی از حج انصراف نداده است. رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه با بیان این‌که اعمال محدودیت عربستان بر سهمیه‌های حج هنوز حذف نشده است، افزود: در یکی از ملحقات پیش‌نویس تفاهمنامه دوطرف ذکر شده سهمیه ایران با توجه به جمعیت این کشور ٧٨‌هزار نفر است، اما طبق سنوات گذشته ٢٠‌درصد از این سهم کم می‌شود. او اضافه کرد: پس از انتشار فراخوان اول پیش‌بینی می‌کردیم ٤٠ هزار نفر از افراد در اولویت برای ثبت‌نام در کاروان‌های حج تمتع اقدام کنند که ١٠‌هزار نفر ثبت‌نام کردند.