محل تبلیغ شما
دلایل ردصلاحیت احمدی نژاد

تاریخ خبر: 1395/2/11

دلایل ردصلاحیت احمدی نژاد

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

احمد توكلي مطرح كرد

دلايل شرعي و قانوني براي ردصلاحيت احمدي‌نژاد

احمد توکلی، نماینده اصولگراي تهران در مجلس نهم با انتشار مطلبی در کانال تلگرام خود نوشت: «آمدن یا نیامدن احمدی‌نژاد مسئله اصلاح‌طلبان است نه اصولگراها. به قدر کفایت دلیل شرعی و قانونی برای ردصلاحیت رئیس‌جمهور سابق وجود دارد». اين گفته توكلي مبني بر استقبال اصلاح‌طلبان از ردصلاحيت احمدي‌نژاد درحالي است كه اصلاح‌طلبان از قضا از مخالفان ايده ردصلاحيت هستند. محمدرضا خاتمي اخيرا در گفت‌وگو با جماران با تأكيد بر اينكه «بايد برخورد منطقي با اين موضوع داشته باشيم»، گفته بود: «به نظر من، آقای احمدی‌نژاد حق دارد بیاید، شورای نگهبان اگر مستندات قانونی قوی دارد او را رد یا تأیید کند و آخر هم مردم حرف خود را بزنند». نايب رئیس مجلس ششم افزود: «اگر آقای احمدی‌نژاد در انتخابات شرکت کند برای همیشه تکلیف یک ادعای موهوم و خیالی مشخص خواهد شد و برای ما درسی خواهد بود که چگونه چالش‌هایی را که داریم بدون تنش‌های سیاسی و با روندهای دموکراتیک حل کنیم».  

انتقاد به بازگشت احمدي‌نژاد در شرايطي در ميان بخشي از اصولگرايان شدت گرفته است كه برخي معتقدند كه ممكن است احتمال بازگشت احمدي‌نژاد كم باشد، اما احتمال بازگشت رويكرد «احمدي‌نژاديسم» زياد است؛ احتمال بازگشت اين جريان پوست‌اندازي‌شده با چهره‌هايي جديد كه در دوراني به احمدي‌نژاد بسيار نزديك بوده يا حتي هنوز هم تا حدي هستند. این ايده يعني بازگشت احمدي‌نژاد يا احمدي‌نژاديسم اتفاقا بعد از انتخابات هفتم اسفند و شكست اصولگرايان در تهران بيش از گذشته و همراه با فعال‌شدن دوباره احمدي‌نژاد، سفرها و سخنراني‌هاي انتقادي‌اش دوباره مطرح شده است. عبدالرضا داوري از نزديكان او استقبال از احمدي‌نژاد در آمل را به «قيام آمل» تشبيه كرده و برخي نزديكان احمدي‌نژاد هم در پيش‌بيني انتخابات سال آينده و مقايسه شرايط با دوم‌خرداد ٧٦ گفته بودند كه سونامي دوم خردادي از جنس عدالت خواهند ساخت. 
به نظر مي‌رسد برخي اصولگرايان كه از شكست تهران ضربه سختي خورده‌‌اند و پيروزي روحاني در انتخابات بعدي رياست‌جمهوري را ضربه ديگري بر جريان خود تلقي مي‌كنند بي‌تمايل به بازگشت احمدي‌نژاد يا جريان او نيستند؛ چراكه در شرايطي كه اصولگرايان جريان يا چهره‌اي براي رويارويي با جريان اعتدالي- اصلاح‌طلب ندارند، معتقدند فعال‌شدن احمدي‌نژاد پتانسيل خوبي در شكستن اين فضا به ضرر روحاني دارد، حتي اگر آمدنش چندان جدي نباشد. اينها درحالي است كه احمدي‌نژاد پرونده درخشاني از گذشته خود برجاي نگذاشته است تا جايي كه حتي اصولگرايان هم قادر به دفاع از اين گذشته نيستند و برائت مي‌جويند. از ماجراي محكوميت رحيمي و بازداشت بقايي ياران غار احمدي‌نژاد به اتهامات مختلف كه بگذريم، تازه‌ترين ماجراي دولت قبلي كه اين روزها داغ شده است، بلوكه‌شدن دو ميليارد دلار اموال ايران در آمريكاست. اوراق قرضه‌اي كه زمان احمدي‌نژاد خريداري و در بانك‌هاي آمريكايي نگهداري مي‌شد. اما دفتر احمدي‌نژاد حتي بابت اين اشتباه خود هم پاسخ‌گو نيست. دفتر او در نوعي فرافكني تقصير را به گردن دولت فعلي انداخت كه چرا به آمريكايي‌ها اعتماد كرده و با آنها مذاكره مي‌كند و انتظار داشته پول‌ها را بلوكه نكنند. اما نگفته كه ما (دولت قبلي) به چه اعتمادي همين پول را در آمريكا باقي گذاشتيم! از همين‌رو است كه اين روزها زمزمه‌هايي مبني‌بر محاكمه احمدي‌نژاد دوباره به گوش مي‌رسد تا جايي كه برخي اصولگرايان هم خواستار آن شده‌اند. برخي اصولگرايان از محاكمه او سخن گفته‌‌اند، اين درحالي است كه احمدي‌نژاد پرونده گشوده‌اي در دادگاه دارد كه البته آن طور كه سخنگوي قوه قضائيه گفته بعد از سه سال همچنان در حال رسيدگي است.
احمد کریمی‌اصفهاني، دبيركل جامعه اصناف و بازار اخيرا با اشاره به بي‌تدبيري‌هاي دولت احمدي‌نژاد گفته است: «چطور امکان دارد در کشور ما با این همه دانش و مطالعاتی که صورت می‌گیرد یک نفر این مقدار به ملت ایران ظلم کند؟ بنابراین حتی اگر همه موارد آقای احمدی‌نژاد را کنار بگذاریم و صرفا همین یک موضوع سوءمدیریت ایشان را پیگیری کنیم برای محاکمه ایشان در پیشگاه قانون و ملت ایران کافی است». ناصر ایمانی هم در پاسخ به این سؤال که محاکمه احمدی‌نژاد چه ضرورتی دارد و آیا به نفع نظام است، به فرارو گفته است: «بله. به نفع نظام است و هیچ اشکالی ندارد. این موضوع نشان‌دهنده استحکام یک نظام سیاسی است و در کشورهای دیگر هم این اتفاق می‌افتد. ازاین‌رو هر مسئولی در حیطه وظایف خود تخلفی کرده باشد باید محاکمه شود»شرق

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid