محل تبلیغ شما
پاسخ به ادعاهاي حداد‌عادل

تاریخ خبر: 1395/2/7

پاسخ به ادعاهاي حداد‌عادل

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

پاسخ علي‌صوفي به ادعاهاي حداد‌عادل :

هركسي بر اصولگرايان پيروز شود، فتنه‌گر است!؟

 

همه مي‌دانند كه دستگاه‌هاي نظارتي از حاميان آقاي حداد و دوستان ديگر هستند، به نظر شما با اين تعاريف دستگاه‌هاي نظارتي چنين اجازه‌اي را به دولت مي‌دهند؟!

 حداد‌عادل سرليست‌ائتلاف بزرگ! اصولگرايان تهران بود كه در انتخابات 7 اسفند، شكست سختي را از حاميان دولت اعتدال و اصلاحات متحمل شد. او كه بعد از آن روز بزرگ از معرض ديد رسانه‌ها پنهان شده‌بود، روز گذشته با حضور در ميان اصحاب رسانه، اظهاراتي را بيان داشت كه بيشتر از تامل، موجب تاثر است.

بايد رفتارشناسان سياسي برخورد آقاي حداد را مورد بررسي قرار داده‌ و ميزان فشاري كه سبب بيان اين اظهارات شده را به وي گوشزد كنند تا نه به خود آسيب عصبي برساند و نه افكار عمومي را با سوال‌هاي متوالي روبه‌رو كند كه چگونه صاحبان اين تفكرها سال‌‌ها بر نهادهاي اصلي نظام، رياست كرده‌اند!حداد خطاب به ملت ايران كه پاسخ خود را به امثال وي پاي صندوق‌راي دادند، مي‌گويد:«مردم حافظه سیاسی خود را به کار گرفته و بدانند کسانی که امروز ادعای پیروزی در انتخابات 7 اسفند را کرده‌ و دم از قانون می‌زنند، همان کسانی‌اند که در انتخابات سال 88 پا روی قانون گذاشته و عده‌ای را به تخریب اماکن عمومی دعوت و تشویق کردند!»

 وي در جملات قصار ديگري نيز مدعي‌مي‌شود، «اصلاح‌طلبان با تفاوتي جزيي پيروز شدند» بايد از حداد پرسيد كل راي خود را با نفر اول ليست اميد كه آقاي عارف بودند مقايسه كنيد تا معناي تفاوت جزيي را متوجه شويد!شايد نياز است به جاي عكس‌هاي يادگاري با تصاوير خود كمي وقت براي كلاس‌هاي حساب و رياضي بگذاريد تا معناي واقعي راي‌هاي ميليوني مردم را درك كنيد.

علي‌صوفي، رئيس‌ستاد انتخاباتي اصلاح‌طلبان تهران نيز به اين ادعاهاي حدادعادل واكنش‌نشان داده و مي‌گويد ايشان و دوستان‌شان همين اظهارات را بيان مي‌كنند كه مردم پشت خود را به آنها كرده‌اند! متن‌گفت‌وگوي «قانون» با استاندارپيشين گيلان و رئيس‌ستاد انتخاباتي اصلاح‌طلبان تهران را در ادامه پي‌مي‌گيريم.

  به نظر شما آقاي حداد چرا اين پيروزي را ناديده‌ مي‌گيرند!؟

پيروزي در انتخابات تعريف مشخصي دارد و اگر جرياني بتواند در يك رقابت سياسي راي بيشتري كسب‌كند و رقيب خود را كنار بزند، پيروز قاطع است و طرف مقابل نيز كه نتوانسته موفق شود، شكست خورده به حساب مي‌آيد!  اين تعريف عام پيروزي است، از سوي ديگر نيز قانون با توجه به آراي كسب شده اعلام مي‌كند كه ما پيروز شديم!براي من جاي تعجب است آقاي حداد كه مدت‌ها در مركز قانونگذاري و حتي يك دوره رئيس‌مجلس بودند اين سخنان را گفته اند!

  هدف وي از فتنه‌گر خواندن مدعيان پيروزي چيست؟

اينكه بيان مي‌شود افرادي كه خود را پيروز مي‌خوانند از فتنه‌گران هستند سخن درستي نيست. اگر افرادي كه پيروز شدند، جزو فتنه‌گران هستند چطور دستگاه‌هاي نظارتي آنها را تاييد كردند؟! در رابطه با تاييد صلاحيت‌ها هر اتهامي كه به افراد با عنوان فتنه و ساير اتهامات زده‌ مي‌شد، دستگاه‌هاي مسئول آنها را رد صلاحيت كردند تا شبهه‌اي باقي نماند و اكنون اين اظهارات ديگر مبنايي ندارد. اين عزيزاني كه امروز پيروز شدند و مدعي‌هستند، در آن دوران نه دستي در امور داشتند، نه افراد سياسي هستند و نه در احزاب فعال بودند. اظهارات وي جاي تعجب دارد و با تعريف آقاي حداد همه  ملت ايران فتنه‌گر هستند و هرجريان يا افرادي در مقابل اين افراد پيروز شوند، آنها را فتنه‌گر مي‌خوانند.

  آقاي حداد مدعي شده ‌است كه نگراني از دخالت دولت در انتخابات وجود دارد، شما اين اظهارات را قبول داريد؟

همواره عده‌اي به حمايت از دولت‌ها در حوزه‌هاي انتخابيه يا در مجلس شناخته مي‌شوند. افرادي كه از دولت‌ها حمايت مي‌كنند براي حاميان جريان حاكم جذابيت خاصي دارند و اين تازگي ندارد. ما‌ نيز عنوان تشكيلات خود را اصلاح‌طلبان و حاميان دولت گذاشته ايم تا بگوييم حاميان دولت و اصلاحات در كنار يكديگر هستند،آيا اين به معناي دخالت دولت در انتخابات است؟!

 مردم نيز به دولت گرايش دارند و براي حمايت از آن به ليستي كه حامي دولت محسوب مي‌شود راي مي‌دهند ولي مااثري از دولت در اين ليست ها نمي‌بينيم. از سوي ديگر اگر فردي نيز در دولت مشغول و از موضع شخصيت حقيقي خود در فعاليت‌هاي انتخاباتي حضور داشته باشد، از امكانات دولتي استفاده نكند و از جريان‌ يا كانديدايي نيز حمايت كند، ايرادي ندارد! به اين روند نه مهندسي انتخابات مي‌گويند نه دخالت دولت در انتخابات.

 دستگاه‌هاي نظارتي اجازه دخالت دولت را خواهند داد؟

همه مي‌دانند كه دستگاه‌هاي نظارتي از حاميان آقاي حداد و دوستان ديگر هستند، به نظر شما با اين تعاريف دستگاه‌هاي نظارتي چنين اجازه‌اي را به دولت مي‌دهند؟! اين نهادها و دستگاه‌ها «مو را از ماست كشيده» و اجازه دخالت دولت را نمي‌دهند و اين سخنان آقاي حداد جاي تامل دارد.  تنها نقش دولت در توزيع تعرفه‌ها و برسر صندوق‌هاي راي است كه آنجا نيز اعضاي هيات‌نظارت حضور دارند و اجازه‌دخالت نمي‌دهند. اين سخنان عجيب و غريب است و آقاي حداد و ساير دوستان همين اظهارات را داشتندكه مردم به آنها پشت مي‌كنند.

   وضعيت ليست‌اميد در دور دوم چگونه است؟

ما اميد فراواني به دور دوم انتخابات در شهرستان‌ها و 68 كرسي باقي مانده داريم. ما از حدود 61 كانديدا تحت عنوان ليست اميد در انتخابات دور دوم حمايت كرديم و پيش‌بيني ما اين است كه حداقل 40 نفر آنها به مجلس راه پيدا كنند ولي احتمال اينكه بالاي 50 نفر از ليست پيروز شوند را زياد مي‌بينيم

 

قانون - سامان صابريان

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

0 0
زیباکلام   1395/2/13 05:27:28

برای حدادعادل متاسفم!


✅ صادق زیباکلام در مورد ادعای حداد عادل مبنی بر دخالت دولت در انتخابات در گفت‌و‌گو با رویداد۲۴ گفت: «نگاه و رویکرد حداد عادل سیاسی است و در عین حال از ادعای وی متاسفم شدم چرا که به هر حال من ایشان را به عنوان یک چهره فرهنگی می‌شناسم و برای من عجیب است که یک چهره فرهنگی تا این حد شان خود را پایین بیاورد و وارد مسائل سیاسی این چنینی شود. چه آقای حداد عادل که چنین اتهامی را وارد کردند و چه آقای موحدی کرمانی، امام جمعه موقت تهران، و چه هر کس دیگری از اصولگرایان که ادعای دخالت دولت در انتخابات را مطرح کرده باشد، به قطع یقین جامعه می‌داند که این دست ادعا‌ها و اتهامات بی‌پایه و بی‌اساس، چرا که اگر چنین احتمالی وجود داشت، با توجه به شکست سنگین اصولگرایان، قطعا شورای نگهبان ورود پیدا می‌کرد و آرای بسیاری از حوزه‌هایی که اصولگرایان شکست خورده بودند را ابطال می‌کرد؛ چنانچه شورای نگهبان در اصفهان در صدد چنین کاری است و آرای مینو خالقی را ابطال کرده و با کسی هم رودربایستی ندارد.

✅ اگر دولت چه مستقیم و چه غیرمستقیم دخالتی در امور انتخابات کرده بود، مطمئن باشید رسانه‌های اصولگرا با آب و تاب بسیار جزء به جزء این دخالت را منعکس می‌کردند، صدا و سیما دولت را به صلابه می‌کشید و در ‌‌نهایت شورای نگهبان هم آرای این حوزه‌ها را ابطال می‌کرد. کسانی که چنین اتهاماتی را وارد می‌کنند، نه آقای حداد عادل، نه آقای موحدی کرمانی و نه هیچ کس دیگر، کوچک‌ترین سند و مدرکی ارائه نداده‌اند، کوچک‌ترین مثال و نمونه‌ای ذکر نکردند و نتوانستند برای ادعای خود حتی یک مورد بیاورند.»

✅ وی در مورد رابطه شکست اصولگرایان با این ادعا‌ها، گفت: «قطعا آقای حداد عادل مثل سایر اصولگرا‌ها از نتیجه انتخابات بهت زده شد و چنین نتیجه‌ای برای او و سایر اصولگرا‌ها غیرقابل تصور بود و باور نمی‌کردند که از لیست ۳۰ نفره آن‌ها در تهران حتی یک نفر نیز وارد مجلس نشود و باور نمی‌کردند که حتی یک نفر از چهره‌های شاخص این طیف مثل احمد توکلی، حداد عادل، بذرپاش، آقاتهرانی، حسینیان، نادران، کوچک‌زاده و... نتواند به مجلس راه پیدا کند. بنابراین به جای اینکه مدام دولت و اصلاح طلبان را متهم کنند، به نظر بنده باید پشت درهای بسته بنشینند، کلاه خود را قاضی کنند و با خود بیندیشند که چرا این نتایج به دست آمد؟ اصولگرایان به این فکر کنند که با وجود در اختیار داشتن رادیو، تلویزیون، نماز جمعه، مطبوعات و سایت‌های حکومتی، چرا مردم از آن‌ها روی برگرداندند و چرا به آن‌ها رای ندادند؟»

✅ زیباکلام افزود: «به نظر من پاسخ این سوال آن است که سیاست‌های اصولگرایان مورد موافقت اکثریت جامعه نیست، بخصوص اقشار و لایه‌های تحصیلکرده جامعه و قشر جوان جامعه اصلا و ابدا با سیاست‌های اصولگرایان، چه سیاست‌های داخلی و چه سیاست‌های خارجی، همراهی نمی‌کنند. اقشار مختلف جامعه این امر را در انتخابات ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ ثابت کردند و اگر همچنان تردیدی باقی مانده بود، این تردید در انتخابات ۷ اسفند از بین رفت. هر کجا که اصلاح طلبان شانس رقابت داشتند، اصولگرایان شکست محکمی خوردند. اتفاقی که در انتخابات در تهران افتاد، از این قرار بود که در حقیقت برای اصلاح طلبان امکان یک رقابت نسبی به وجود آمد، در اصفهان نیز همین طور و... در نتیجه، هرکجا که اصلاح طلبان توانستند از یک حداقل فضا برخوردار شوند، نتیجه انتخابات به نفع آن‌ها بوده است.

✅ اصولگرایان در مورد عدم همراهی مردم با سیاست‌های آن‌ها، نه از انتخابات ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ و نه از انتخابات ۷ اسفند ۱۳۹۴ هیچ درسی نگرفتند. اگر نگفته باشیم که تاریخ مصرف اصولگرایان گذشته، ولی در واقع اصولگرایان با بحران سیاسی-اجتماعی عمیقی روبرو شده‌اند. اصولگرایان پایگاه اجتماعی خود را از دست داده‌اند و هر قدر که جامعه رو به توسعه سیاسی و اجتماعی می‌رود و هر قدر که به قشر تحصیلکرده جامعه افزوده می‌شود، اصولگرایان بیشتر و بیشتر پایگاه اجتماعی خود را از دست می‌دهند.»

1 0
ایلنا   1395/2/12 17:41:17

وقتی اصولگرایان برای توجیه شکست اتهام تقلب می‌زنند
واکنش‌ به ادعای حدادعادل درباره دخالت دولت در انتخابات؛ اتهام‌زنی بدون سند، جرم است
معاون پارلمانی رئیس جمهور با بیان اینکه دولت و وزارت کشور به عنوان مجری انتخابات و بر مبنای قانون در انتخابات دخالت دارد، گفت: از بیان ادعاهای بی‌اساس باید پرهیز شود.
آفتاب :
حجت‌الاسلام والمسلمین مجید انصاری با اشاره به اظهارات اخیر حداد عادل مبنی بر دخالت دولت در انتخابات اظهار داشت: ادعا که کار ساده‌ای است و هر کسی می‌تواند آن را مطرح کند، اما اگر مدرکی دارند باید ارائه کنند و از بیان حرف‌های بدون سند و مدرک پرهیز شود.

به گزارش آفتاب، او خاطر نشان کرد: دخالت دولت در انتخابات به عنوان اجرای انتخابات وجود دارد؛ یعنی دولت انتخابات را قانونی و به نحواحسن همانند مرحله اول انتخابات برگزار می‌کند.

معاون پارلمانی رئیس جمهور یادآور شد: بحمدالله انتخابات مرحله اول دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری به‌گونه‌ای برگزار شد که نه یک مورد ناامنی داشتیم و گزارش شد و نه یک مورد به طور آشکار و بیّن، تخلف وسیع‌، تعیین کننده و تاثیرگذار وجود داشت؛ لذا همه حوزه‌های انتخابیه در مرحله اول تایید شدند و حتی یک مورد هم ابطال صندوق یا ابطال حوزه انتخابیه نداشتیم.

او گفت: در دومین مرحله انتخابات مجلس دهم نیز براساس تاکید جناب آقای روحانی رئیس جمهور و برنامه‌ریزی دقیق وزارت کشور دولت، صرفا امانت‌دار بود و سعی کرده انتخابات را با ضوابط قانونی برگزار کند؛ لذا انتخابات مرحله دوم در نهایت آرامش برگزار شد.

انصاری اضافه کرد: بنابراین دخالت دولت یعنی وزارت کشور در انتخابات به عنوان مجری انتخابات مبنای قانون است و اگر کسی خلاف این موضوع را ادعا دارد، باید دلایل و مدارک خود را نیز ارائه کند؛ طبعا در این صورت خود دولت قبل از هر کس دیگری رسیدگی‌های لازم را خواهد کرد و اگر موردی وجود داشته باشد برخوردهای لازم نیز صورت خواهد گرفت.

حدادعادل هیچ مستندی به وزارت کشور ارائه نکرده است

سخنگوی وزارت کشور گفت نیز در همین‌باره: مستندات آقای حدادعادل یا باید به بنده یا آقای وزیر یا به آقای مقیمی ارائه شود که به هیچ یک از ما ارائه نشده است. حسینعلی امیری درمورد اظهارات اخیر حداد عادل در خصوص شائبه دخالت دولت در انتخابات افزود: جواب این مسئله بسیار روشن است. شورای نگهبان بر کلیه مراحل انتخابات نظارت دارد، این یک قانون است که همه آن را پذیرفته‌اند. وظیفه شورای نگهبان هم بررسی صحت برگزاری انتخابات در حوزه‌های انتخابیه است. وقتی شورای نگهبان جهت انتخابات را در مرحله اول در کل حوزه‌های انتخابیه جز دو حوزه تایید کرد باید این را بر تمام استناد‌ها و شکایت‌ها مفروض بگیریم. یعنی به تمامی گزارش‌ها رسیدگی شده است اگر شورای نگهبان دخالت مسئولان را در امر انتخابات مستند و محکم می‌رسید تعارف نداشت و صحت انتخابات را در آن حوزه‌ها تایید نمی‌کرد.

حدادعادل مستنداتش را ارائه کند

امیری یاد آور شد: در دوره‌های گذشته که من هم عضو شورای نگهبان بودم مواردی بود و گزارش‌هایی می‌آمد. شورای نگهبان آن را بررسی می‌کرد که این گزارش‌ها وارد است یا خیر در صورت وارد بودن انتخابات را ابطال می‌کرد، بنابراین ضمن احترام زیاد برای حدادعادل می‌گویم اگر مستند و اسنادی وجود دارد. اگر این مستندات مربوط به مرحله اول بوده قاعدتاً باید آن را به شورای نگهبان داده باشند.

سخنگوی وزارت کشور خاطرنشان کرد: با یکی از اعضای شورای نگهبان صحبت کردم و گفتند در مرحله اول گزارش‌هایی به دستشان رسیده در این مرحله هم ما تاکید زیادی بر بی‌طرفی مجریان داریم در ۱۰ منطقه ۱۸۰۰ فرماندار، بخشدار و مجری انتخابات را جمع کرد‌ه‌ایم و اعضای ستاد انتخابات با آن‌ها صحبت کردند، جلساتی گذاشتند یکی از مسائلی که روی آن در این جلسات بسیار تاکید شد بی‌طرفی مجریان انتخابات بود. حتی اگر گزارش‌های بدون مستند نیز به ما رسیده باشد بلافاصله با استاندار و یا فرماندار مربوطه صحبت کرده و آن را پیگیری کردیم.

حضور من از شورای نگهبان در وزارت کشور موید فراجناحی بودن دولت روحانی است

امیری تاکید کرد: برای ما واقعاً اصل بر بی‌طرفی است. وزارت کشور و دولت هیچ نظری ندارند که در این انتخابات جریانی پیروز شود یا جریانی شکست بخورد. دولت آقای روحانی فراجناحی است همانطور که می‌بینید در دولت نیز از نیروهای اصلاح‌طلب و اصولگرا حضور دارند. در بین استانداران هم به همین نحو است حضور من از شورای نگهبان در وزارت کشور هم موید همین مسئله است که دولت روحانی فراجناحی است.ضمن احترام به حداد عادل می‌گویم اگر مستنداتی دارد به ما بدهد و مطمئن باشد که به آن رسیدگی خواهد شد.

معاونت حقوقی در صورت لزوم تهمت‌ها به دولت را پیگیری می‌کند

امیری در پاسخ به این سوال که آیا دولت این تهمت حداد عادل را پیگیری قانونی خواهد کرد یا خیر گفت: دولت از جهت حقوقی تعریف خاص خود را دارد اگر معنی دولت هیات وزیران است معاونت حقوقی رئیس جمهور باید پاسخ این مطلب را بدهد. حوزه بنده وزارت کشور است ما در وزارت کشور آنقدر کارمان زیاد است که بنا هم نداریم به حاشیه‌ها بپردازیم. علاوه بر این همه مسائل را به وادی برخوردهای قضایی بردن خیلی به صلاح نیست. کار سیاسی از این مسائل هم دارد این مسئله از نظر ما خیلی مهم نیست و ما به کار خودمان اطمینان داریم.

حدادعادل هیچ مستندی به وزارت کشور ارائه نکرده است

او در پاسخ به این سوال که حداد عادل گفته مستندات خود را به وزارت کشور ارائه کرده است، گفت: مستندات یا باید به آقای وزیر یا به آقای مقیمی و یا به بنده ارائه شود که به هیچ یک از ما ارائه نشده است. باز هم می‌گویم آقای حداد اگر مستنداتی دارند به ما بدهند و تردید نداشته باشند که حتماً پیگیری می‌کنیم. البته ممکن است مستندات خود را به شورای نگهبان داده باشند. مسولیت استانداران و فرمانداران با وزارت کشور است کما اینکه آقای ره‌پی تاکنون با من تماس گرفته و گفته به فلان استاندار خود تذکر بدهید. مدتی پیش مجدداً آقای توکلی با من تماس گرفت و تاکید کرد به فلان فرد در شهرستان تذکر بدهید که بی‌طرفی خود را حفظ کند ما هم این کار را انجام دادیم.با توجه به اینکه مسئولیت فرمانداران و بخشداران اجرای انتخابات است قاعدتاً باید مستندات مربوطه را به ما بدهند که تاکنون این اتفاق نیفتاده است. برای ما این موضوع در فضای سیاسی قابل درک است.

اتهام‌زنی بدون سند، جرم است

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس هم در واکنش به ادعای اخیر حدادعادل مبنی بر دخالت دولت در انتخابات گفت: اگر قرار باشد به هر نوعی اتهام زنی کنیم و سند هم ارائه ندهیم که همه زیر سؤال می روند. کاظم جلالی با اشاره به اظهارات اخیر حداد عادل مبنی بر دخالت دولت در انتخابات، اظهار داشت:‌ فکر می کنم موضعی که خود وزارت کشور در این خصوص اعلام کرد، موضعی حکیمانه بود که اگر کسانی سند و مدرکی مبنی بر دخالت دولت در انتخابات دارند، قاعدتا باید آن را به مراجع نظارتی مثل شورای نگهبان یا خود دولت و وزارت کشور ارائه کنند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر قرار باشد به هر نوعی اتهام‌زنی کنیم و سند هم ارائه ندهیم که همه زیر سؤال می‌روند و کاری خلاف قانون است، لذا به نظر می‌رسد کلی‌گویی این‌چنینی مناسب نیست. بهتر این است که اگر کسی سند و مدرکی دارد، ادعاهای خود را بر همان اساس مطرح کند و الا نباید بدون سند و مدرک و به هر بهانه‌ای اتهام‌زنی کنیم، چرا‌که اصلا درست نیست.