محل تبلیغ شما
دولت قبل بایدمحاکمه شوند

تاریخ خبر: 1395/2/7

دولت قبل بایدمحاکمه شوند

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

اکبر ترکان:

مقام‌های دولت قبل باید محاکمه شوند

احمدی‌نژاد تمام شده‌ است

سرمایه‌گذاری دو‌ میلیارد دلاری ایران و خرید اوراق قرضه ارزی آمریکا، این روزها به جدالی سیاسی و تمام‌عیار تبدیل شده؛ چند روز پیش دادگاهی در آمریکا با حکمی این مبلغ را توقیف کرده است. مقامات ارشد تیم مذاکره هسته‌ای اعلام کرده‌اند این سرمایه‌گذاری در دولت محمود احمدی‌نژاد و بدون توجه به مخالفت کارشناسان وزارت‌ خارجه انجام شده است؛ اما برخی رسانه‌های اصولگرا تلاش کردند این ماجرا را به دولت اصلاحات منتسب کنند. هم‌زمان، اکبر ترکان، مشاور رئیس‌جمهوری، از مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه خواست مسئولان دولت قبل را به‌دلیل خرید اوراق قرضه از آمریکا و سرمایه‌گذاری در یک کشور متخاصم محاکمه کنند. اکبر ترکان در واکنش به برداشت بیش از دو‌ میلیارد دلار از دارایی‌های جمهوری اسلامی ایران توسط دستگاه قضائی آمریکا، به «ایرنا» گفته واقعیت این است که در زمان دولت گذشته، در آمریکا که یک دولت متخاصم است، سرمایه‌گذاری کردیم، درحالی‌که این کار تخلف بود و باید قوه قضائیه به این قضیه ورود کند». 
بخش‌های مهم سخنان ترکان در ادامه مي‌آيد: 
آقایان هشت سال به اقتصاد، صنعت و تجارت کشور لطمه وارد کردند و امروز نگران اقدامات دولت یازدهم هستند که این دولت از روي ناچاری باید دنبال می‌کرد و چاره‌ای نداشت. ادعا می‌کنند دولت موفق عمل نکرده و به طرف خارجی امتیاز داده و اکنون دستاوردی نصیب ایران نشده است یا ادعا می‌کنند دولت عملکرد اقتصادی موفقی نداشته است؛ اما هیچ‌گاه نمی‌گویند ما ویرانه‌ای را به دولت یازدهم تحویل دادیم! هیچ‌گاه نمی‌گویند در دوره‌هایی که تحریم‌ها را کاغذپاره می‌دانستند، ٣٥‌ میلیارد دلار کجا رفت؟! البته می‌دانیم که دولت روحانی باید پاسخ‌گوی بی‌تدبیری دولت قبل باشد. اگر سیستم بانکی ما متلاشی شده به همین دليل است. بدهی‌های سیستم بانکی مگر در این دولت درست شده است؟! این بدهی‌های هنگفت در دولت قبل ایجاد شده و تبعات آن گریبان‌گیر ما شده است. اگر ٣٥‌ میلیارد دلار منابع بانک مرکزی در دست شرکت نیکو بوده و غیر‌موجه هزینه شده، در دولت قبل بوده است. اگر در مجموع دولت ٥٤٠ ‌ میلیارد تومان به بانک‌ها و سیستم بانکی و غیربانکی از جمله پیمانکاران و صندوق‌های بازنشستگی بدهکار است، در دولت پیشین بوده. مثل اینکه برخی افراد فراموش کرده‌اند اینها به دولت آقای روحانی به ارث رسیده است. من حاضر هستم درباره تک‌تک آنها صحبت کنم که بدهی‌های ارزی به بانک مرکزی از طریق شرکت نیکو و بدهی به پیمانکاران و صندوق‌های بازنشستگی از دولت قبل به ما رسیده است. تمام این موارد از برجام یا از ناتوانی دولت روحانی نیست، اینها اسمش، ارثیه دولت روحانی است. من معتقدم عامل ناکارآمدی سیستم بانکی در وصل‌شدن به سیستم جهانی را نباید در اقدامات دو سال قبل جست، بلکه باید در عملکرد هشت سال پیش در قضیه پول‌شویی جست‌وجو کرد. بالاخره زمان می‌برد تا ما با جهان اعتماد‌سازی کنیم. 
در تبلیغات علیه دولت روحانی مسائل بسیاری گم شده؛ واقعیت این است که ما در آمریکا که یک دولت متخاصم است سرمایه‌گذاری کردیم. اولا این کار تخلف محسوب می‌شود و باید قوه قضائیه به این قضیه ورود کند. ثانیا، سرمایه‌گذاری توسط مسئولان وقت بانک مرکزی ایران که به خرید اوراق قرضه دولتی آمریکا به‌عنوان یک کشور متخاصم انجامید، با سیاست جمهوری اسلامی ایران در تضاد است. مجلس باید به این قضیه رسیدگی می‌کرد که از آن زمان تا امروز ما نظارتی از سوی مجلس نداشته‌ایم. این افرادی که امروز کمیسیون برجام تشکیل داده‌اند، آن روز کجا بودند؟! آمريكا در همان زمان که پرونده‌هایی در این کشور علیه ایران مطرح بود،  امکان ضبط اموال دولت‌ها برای پرداخت به قربانیان آمریکایی را مجاز دانسته بود. بنابراین، این اقدام دولت قبل، تخلف مشخص از قانون محسوب می‌شود و باید قوه قضائیه به این مسئله ورود کند. در دوره احمدی‌نژاد با بی‌تدبیری‌های زیادی روبه‌رو بودیم که این فقط یک مورد آن است. 
 بــدون شـک روحـــانی برنده انتخابات آینده است. البته علیه دولت تخریب و شایعه‌سازی‌هاي فراواني می‌شود؛ اما هرآنچه در هفتم اسفند ٩٤ اتفاق افتاد، در خرداد ٩٦ هم روی می‌دهد. می‌دانیم در اسفندماه هم سروصدای برخی زیاد بود؛ اما وقتی به آرای آنها نگاه می‌کنیم متوجه می‌شویم که مردم به چه کسانی اعتماد دارند. اصولگرایان چقدر هزینه و تبلیغات در انتخابات انجام دادند و اگر نتیجه را نگاه کنید می‌بینید با آن همه سروصدا در شهری مانند تهران نفر چهلم و پنجاهم شدند. اینها چهره‌های ناشناخته‌ای نبودند، اما مردم این‌گونه آنها را
رد صلاحیت کردند و کنار زدند. بااین‌حال، اینکه مخالفان و منتقدان روحانی، خود را در معرض رأی مردم قرار دهند امتحانش ضرری ندارد. من از همه کسانی که منتقد و مخالف سیاست‌های روحانی هستند دعوت می‌کنم در انتخابات آینده با روحانی رقابت کنند. معتقدم منتقدان روحانی به‌جای تخریب، باید در انتخابات ٩٦ حاضر شوند و تفکرشان را به رأی بگذارند. خوشبختانه، در کشور ما دموکراسی برقرار است و مردم به کارنامه روحانی رأی می‌دهند. 
 اینکه دولت یازدهم با چالش‌های متعددی روبه‌روست یک واقعیت است؛ اما حل چالش‌ها و مشکلات نیازمند یک عزم ملی و همراهی سایر دستگاه‌هاست. متأسفانه در کشور ما چنین رویکردی کمتر به چشم می‌خورد. ما برای حل مشکلات کشور نیازمند همراهی تمام قوا، نهادها و دستگاه‌ها هستیم؛ اما مشکل امروز ایران برداشت‌های متفاوت و رویکردهای گوناگون دستگاه‌ها درباره این چالش‌هاست، این موارد کار دولت را سخت‌تر می‌کند. کسانی به دولت انتقاد می‌کنند که سیاست‌هایش براساس اقتصاد مقاومتی نیست؛ اما زمانی که با حرف‌های‌شان اجازه سرمایه‌گذاری در کشور را نمی‌دهند، آیا این رفتارشان تخریب اقتصاد مقاومتی به حساب نمی‌آید؟ البته این تبلیغات منفی که به نظر کور می‌آید تأثیرگذار نخواهد بود، چراکه برنامه‌های اقتصادی دولت با وجود نقایص زیادی که در کشور وجود دارد، منطقی و اصولی است. 
دولت روحانی با چالش‌های ١١گانه‌ای مواجه است که از آن جمله بحران آب، بحران نابودی محیط‌ زیست، بحران انرژی، یارانه، ناکارآمدی نظام بانکی، بنگاه‌داری و... است. البته اینها، محصول عملکرد یک یا چند دولت نیست بلکه سال‌هاست ما با آن دست به گریبان هستیم؛ اما بی‌تردید، بخشی از چالش‌های دولت یازدهم محصول عملکرد احمدی‌نژاد است. اینکه با تبلیغات کسی بخواهد واقعیت را وارونه نمایش دهد، نمی‌شود. اصولگرایان و منتقدان روحانی در دولت نهم و دهم کارنامه‌ای دارند که باید مسئولیت آن را بپذیرند. روحانی برای حل چالش‌ها نیازمند عزم ملی و همراهی همه دستگاه‌هاست؛ اما متأسفانه یک رویکرد مشخص در کشور وجود ندارد تا در قبال چالش‌ها در پیش گرفته شود. من معتقدم تنها راه‌حل مشکلات ایران یک تصمیم‌گیری مشترک در تمام نهادها و قواست.

شرق

افرادی كه امروز كمیسیون برجام تشكیل داده‌اند، در دولت احمدی‌نژاد كجا بودند؟!

درخواست تركان از قوه قضائیه و مجلس: مقام‌های دولت احمدی‌نژاد محاكمه شوند

«اكبرتركان» مشاور ارشد رییس جمهوری از مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه خواست مسئولان دولت قبل را به دلیل خرید اوراق قرضه از امریكا و سرمایه گذاری در یك«كشور متخاصم» محاكمه كنند./ وی گفت: باید سوال شود چرا از آن زمان تا امروز ما نظارتی از سوی مجلس نداشته‌ایم.این افرادی كه امروز كمیسیون برجام تشكیل داده‌اند، آن روز كجا بودند؟!

آفتاب :

تركان امروز دوشنبه در واكنش به برداشت بیش از دو میلیارد دلار از دارایی‌های جمهوری اسلامی ایران توسط دستگاه قضایی امریكا گفت: «واقعیت این است كه در زمان دولت گذشته، در آمریكا كه یك دولت متخاصم است، سرمایه‌گذاری كردیم در حالی كه این كار تخلف بود و باید قوه قضاییه به این قضیه ورود كند

 

به گزارش آفتاب، وی افزود: علاوه بر این، اقدام به سرمایه‌گذاری توسط مسوولان وقت بانك مركزی ایران كه به خرید اوراق قرضه دولتی آمریكا به‌ عنوان یك كشور متخاصم انجامید با سیاست جمهوری اسلامی ایران در تضاد بوده است و مجلس باید به این قضیه رسیدگی می كرد.

 

مشاور ارشد رییس جمهوری با انتقاد از عملكرد مجلس در این زمینه گفت: «باید سوال شود چرا از آن زمان تا امروز ما نظارتی از سوی مجلس نداشته ایم.این افرادی كه امروز كمیسیون برجام تشكیل داده اند، آن روز كجا بودند؟

 

وی با بیان اینكه در طول دوره احمدی‌نژاد، بی‌تدبیریهای زیادی رخ داد كه مساله توقیف دو میلیارد دلار دارایی ایران در امریكا تنها یك مورد آن است، تصریح كرد: این اقدام دولت قبل تخلف مشخص از قانون محسوب می‌شود و باید قوه قضاییه به این مسئله ورود كند.

 

مشروح گفت‌وگوی ایرنا با تركان را پیش‌رو دارید

 

*این روزها دولت یازدهم به دلیل آنچه دستاوردها یا ناكامی هایش در برجام و مسائل اقتصادی خوانده می شود، از سوی منتقدان تحت فشار است. وضعیت دولت یازدهم را پس از سه سال چگونه ارزیابی می كنید؟ 

 

تركان: آقایان 8 سال به اقتصاد، صنعت و تجارت كشور لطمه وارد كردند و امروز نگران اقدامات دولت یازدهم هستند كه این دولت از سوی ناچاری باید دنبال می كرد و چاره ای نداشت. ادعا می كنند دولت موفق عمل نكرده و به طرف خارجی امتیاز داده است و اكنون دستاوردی نصیب ایران نشده است و یا ادعا می كنند كه دولت عملكرد اقتصادی موفقی نداشته است اما هیچ گاه نمی گویند كه ما ویرانه ای را به دولت یازدهم تحویل دادیم!. هیچ گاه نمی گویند در طول دوره هایی كه تحریم ها را كاغذ پاره می دانستند 35 میلیارد دلار كجا رفت؟! البته می دانیم كه دولت روحانی باید پاسخگوی بی تدبیری دولت قبل باشد

 

اگر سیستم بانكی ما متلاشی شده به همین خاطر است. بدهی‌های سیستم بانكی مگر در این دولت درست شده است؟! این بدهی‌های هنگفت در دولت قبل ایجاد شده و تبعات آن گریبانگیر ما شده است. اگر ٣٥ میلیارد دلار منابع بانك مركزی به دست شركت نیكو بوده و غیر‌موجه هزینه شده، در دولت قبل بوده است. اگر ٥٤٠ میلیارد تومان جمعا دولت به بانك‌ها و سیستم بانكی و غیربانكی از جمله پیمانكاران و صندوق‌های بازنشستگی بدهكار است، در دولت پیشین بوده است

 

مثل این كه برخی افراد فراموش كرده‌اند كه اینها به دولت آقای روحانی به ارث رسیده است. من حاضر هستم در مورد تك‌تك آنها صحبت كنم كه بدهی‌های ارزی به بانك مركزی از طریق شركت نیكو و بدهی به پیمانكاران و صندوق‌های بازنشستگی از دولت قبل به ما رسیده است. تمام این موارد از برجام یا از ناتوانی دولت روحانی نیست .اینها اسمش ، ارثیه دولت روحانی است

 

من معتقدم عامل ناكارآمدی سیستم بانكی در وصل شدن به سیستم جهانی را نباید در اقدامات دوسال قبل جست بلكه باید درعملكرد 8سال پیش در قضیه پول شویی جستجو كرد. بالاخره زمان می برد تا ما با جهان اعتماد سازی كنیم

 

*مخالفان برجام معتقدند كه آمریكا بعد از توافق هسته ای، فشارها را بیشتر كرده و دولت روحانی در كنترل این فشارها ناتوان است.مثلا تصرف اموال ایران در آمریكا و یا تحریم های بیشتر. آیا این ادعا در مورد عملكرد دولت یازدهم درست است؟

 

تركان: در تبلیغات علیه دولت روحانی مسائل بسیاری گم شده است. واقعیت این است كه ما در آمریكا كه یك دولت متخاصم است سرمایه گذاری كردیم. اولا این كار تخلف محسوب می شود و باید قوه قضاییه به این قضیه ورود كند. ثانیا، اقدام به سرمایه‌گذاری توسط مسوولان وقت بانك مركزی ایران كه به خرید اوراق قرضه دولتی آمریكا به‌ عنوان یك كشور متخاصم انجامید با سیاست جمهوری اسلامی ایران در تضاد است. مجلس باید به این قضیه رسیدگی می كرد كه از آن زمان تا امروز ما نظارتی از سوی مجلس نداشته ایم.

 

این افرادی كه امروز كمیسیون برجام تشكیل داده اند، آن روز كجا بودند؟! در همان زمان كه پرونده‌هایی در آمریكا علیه ایران مطرح بود، امكان ضبط اموال دولت‌ها برای پرداخت به قربانیان آمریكایی را مجاز دانسته بود. بنابراین، این اقدام دولت قبل، تخلف مشخص از قانون محسوب می شود و باید قوه قضاییه به این مساله ورود كند. درطول دوره احمدی نژاد ما با بی تدبیری های زیادی روبرو بودیم كه این فقط یك مورد آن است

 

*ارزیابی شما از اینگونه رفتار مخالفان دولت یازدهم چیست. آیا آنها می خواهند از دریچه مسائل اقتصادی پس از برجام، برای خود رای جمع كنند؟!

 

تركان: مرحوم فرج الله سلحشور فیلم حضرت یوسف (ع) را چند سال پیش ساخت. در آنجا به یك روایت قرآنی اشاره كرد كه در جریان داستان حضرت یوسف آمده است. اینكه پس از 7 سال وفور نعمت و فراوانی؛ 7 سال خشكسالی نصیب ملت مصر شد. اما اگر دقت كنید خود ما در طول سال های گذشته با اقدامات مان مسبب گرفتاری امروز سیستم بانكی و اقتصادی كشور شده ایم.به تعبیر بهتر، عامل قحطی و وضعیت نامساعد اقتصادی امروز ما، بی تدبیری دیروز ماست

 

امروز عربستان محصول و سرمایه حاصل از افزایش 7 سال پیش قیمت نفت را علیه ایران استفاده می كند. قیمت نفت برای هر دو كشور افزایش یافت و به بشكه ای فراتر از 100 دلار رسید. عربستان ذخیره سازی و سرمایه گذاری كرد و امروز حاصل سرمایه گذاری اش را در اختیار گروه های تروریستی قرار می دهد تا علیه منافع ایران اقدام كنند اما ما در طول دولتهای نهم و دهم چه كردیم؟! علاوه بر اینكه معلوم نیست آن پول ها چگونه هزینه شده است و اینكه ما چه استفاده ای از آن برده ایم؛ امروز دولت یازدهم 540 میلیارد بدهی دارد

 

این خشكسالی و بی بهره بودن امروز، محصول دولت‌های نهم و دهم است. اینها عدم موفقیت دولت روحانی نیست. دولت روحانی این مشكلات را شناسایی كرده و برای حل آن دارد در قالب برنامه ششم توسعه كشور اقدام می‌كند

 

ما به مانند داستان حضرت یوسف حالا با خشكسالی گسترده كه البته حاصل بی تدبیری دولت گذشته است، روبرو هستیم. از سوی دیگر، با فساد گسترده و فرار از مالیات روبرو هستیم

 

من معتقدم در جریان افشای اسناد پاناما هم باید بررسی شود كه دولت قبل چه نقشی داشته است؟!. قوه قضاییه باید به این موضوعات رسیدگی كند. نمی توانیم از این مسائل عبور كنیم و بگوییم حالا كارنامه دولت یازدهم را بررسی كنید. هر چند فكر می كنم ما در دولت تلاش كرده ایم كه تنها آواربرداری كنیم

 

تنها سه ماه است كه برجام مصوب شده و باید پرسید آیا در این مدت كوتاه، اقتصاد كشور پس از 36 ماه تخریب مداوم و قطعنامه‌هایی كه علیه ایران اجرا شد، بازسازی می‌شود؟ آیا توفیق اقتصادی به ضرر كشور است؟ وقتی عده‌ای فقط درباره تقابل با جهان صحبت می‌كنند معلوم است كه سرمایه‌گذاران خارجی به كشور نمی‌آیند و حتی سرمایه گذاران داخلی نیز تحریك می‌شوند كه وارد صحنه نشوند.

 

*سال 96 چه گروهی برنده انتخابات ریاست جمهوری می شود؟ آینده روحانی چگونه خواهد بود؟

 

تركان: بدون شك روحانی برنده انتخابات آینده است. البته علیه دولت تخریب و شایعه سازی فراوان انجام می شود اما هرآنچه در هفتم اسفند 94 اتفاق افتاد در خرداد 96 هم روی می دهد. می دانیم در اسفند ماه هم سرو صدای برخی زیاد بود اما وقتی به آرای آنها نگاه می كنیم متوجه می شویم كه مردم به چه كسانی اعتماد دارند. اصولگرایان چقدر هزینه و تبلیغات در انتخابات انجام دادند و اگر نتیجه را نگاه كنید می بینید با آن همه سرو صدا در شهری مثل تهران نفر چهلم و پنجاهم شدند. اینها چهره های نا شناخته ای نبودند اما مردم اینگونه آنها را رد صلاحیت كردند و كنار زدند

 

با این حال، اینكه مخالفان و منتقدان روحانی ، خود را در معرض رای مردم قرار دهند امتحانش ضرری ندارد. من از همه كسانی كه منتقد و مخالف سیاست های روحانی هستند دعوت می كنم تا در انتخابات آینده با روحانی رقابت كنند.

 

معتقدم منتقدان روحانی به جای تخریب ، باید در انتخابات 96 حاضر شوند و تفكرشان را به رای بگذارند. خوشبختانه، در كشور ما دموكراسی برقرار است و مردم به كارنامه روحانی رای می دهند

 

*یعنی دولت روحانی با چالشهای جدی در زمینه های مختلف روبرو نیست؟

 

تركان: چرا، ما در طول سال های گذشته با چالش ها، موانع و ضعف های متعددی روبرو بوده ایم. اینكه دولت یازدهم با چالش های متعددی روبرو است یك واقعیت است اما حل چالش ها و مشكلات نیازمند یك عزم ملی و همراهی سایر دستگاه هاست. متاسفانه در كشور ما چنین رویكردی كمتر به چشم می خورد

 

ما برای حل مشكلات كشور نیازمند همراهی تمام قوا، نهادها و دستگاه ها هستیم اما مشكل امروز ایران برداشت های متفاوت و رویكردهای گوناگون دستگاه ها نسبت به این چالش هاست، این موارد كار دولت را سخت تر می كند. كسانی به دولت انتقاد می‌كنند كه سیاست هایش بر اساس اقتصاد مقاومتی نیست. اما، زمانی كه با حرفهای‌شان اجازه سرمایه‌گذاری در كشور را نمی‌دهند آیا این رفتارشان تخریب اقتصاد مقاومتی به حساب نمی‌آید؟ البته این تبلیغات منفی كه به نظر كور می‌آید تاثیرگذار نخواهد بود چرا كه برنامه‌های اقتصادی دولت با وجود نقایص زیادی كه در كشور وجود دارد، منطقی و اصولی است.

 

*چالش های دولت روحانی چیست؟

 

تركان: دولت روحانی با چالش‌های یازده‌گانه‌ای مواجه است كه از آن جمله بحران آب، بحران نابودی محیط زیست، بحران انرژِی، یارانه، ناكارآمدی نظام بانكی، بنگاهداری و غیره است. البته اینها، محصول عملكرد یك یا چند دولت نیست بلكه سال هاست ما با آن دست به گریبان هستیم

 

اما بی تردید، بخشی از چالش های دولت یازدهم محصول عملكرد احمدی‌نژاد است. اینكه با تبلیغات كسی بخواهد واقعیت را وارونه نمایش دهد، نمی شود. اصولگرایان و منتقدان روحانی در دولت نهم و دهم كارنامه‌ای دارند كه باید مسوولیت آن را بپذیرند. روحانی برای حل چالش ها نیازمند یك عزم ملی و همراهی همه دستگاه هاست اما متاسفانه یك رویكرد مشخص در كشور وجود ندارد تا در قبال چالش ها در پیش گرفته شود

 

من معتقدم تنها راه حل مشكلات ایران اتخاذ یك تصمیم گیری مشترك در تمام نهادها و قواست

او بايد پاسخگوی عملكردش باشد

ترکان: احمدی‌نژاد تمام شده‌ است

ترکان نسبت به تاييد صلاحيت احمدي‌نژاد چندان خوش‌بين نيست اما در عين حال مي‌گويد هيچ برنامه‌اي براي جلوگيري از ورود احمدي‌نژاد به انتخابات ندارند. او درباره موضوعاتي كه احمدي‌نژاد براي سخنراني انتخاب مي‌كند البته سخنان جالبي دارد. مي‌گويد با حرف زدن درباره انسان كامل نمي‌توان كارنامه عملكرد دولت‌هاي نهم و دهم را مخفي كرد. احمدي‌نژاد بايد پاسخگوي عملكردش باشد و مسووليت ميراثي  را كه براي روحاني گذاشته بپذيرد.

 

ارزيابي‌تان از تحركات جديد آقاي احمدي‌نژاد چيست؟ اهداف او از برنامه‌هايي مثل برنامه آمل چيست؟

اين يك پديده طبيعي است. تفكر احمدي‌نژادي با شكست در يك انتخابات از بين نمي‌رود. كما اينكه تفكر اصلاح‌طلبي با دولت احمدي‌نژاد از بين نرفت. اصولا تفكرات و انديشه‌ها از بين نمي‌روند بلكه در هر دوره با هم رقابت مي‌كنند. خوب هم هست كه در ميدان بمانند و با هم رقابت كنند. من فكر نمي‌كنم تفكر احمدي‌نژادي با پيروزي آقاي روحاني در انتخابات از بين رفته است. عده‌اي در كشور ما هستند كه در بين همه اقشار طرفدار دارند. افرادي كه مشابه آقاي احمدي‌نژاد فكر مي‌كنند در اقشار جامعه وجود دارند و در بين علما و ديگر اقشار طرفدار دارند. اين افكار از بين نمي‌روند و در هر انتخاباتي خواهند آمد. كما اينكه در انتخابات مجلس دهم نيز فكر احمدي‌نژادي حضور داشت. تفكر او هم يكي از تفكرات موجود است؛تفكري كه نقش مردم را كوچك مي‌داند و براي عوامل ديگر نقش‌هاي مهم‌تري قايل است. مثل حرفي كه مي‌گويد اين مردم نبودند كه شاه را سرنگون كردند بلكه روش‌هاي ماورالطبيعه بود كه شاه را سرنگون كرد.

 

  در چه صورت اصولگرايان به سمت آقاي احمدي‌نژاد باز مي‌گردند؟

اصولگرايان نيز طيف گسترده‌اي دارند. در بين اصولگرايان افرادي را داريم كه در كنار روحاني براي پيروزي مذاكرات همكاري كردند و در مجلس به نفع آن راي دادند. همراهان احمدي‌نژاد نيز بخشي از اصولگرايان هستند. نمي‌توان گفت كه اصولگرايي يعني احمدي‌نژاد. همه افكار از جمله اصولگرايي با همه طيف‌ها مورد احترام ما هستند. آنها بايد با هم رقابت كنند و خوب است كه روي ميز رقابت كنند. زير ميز و در پوشش‌هاي ديگر و پيچيده كه بعضا اغتشاش اجتماعي مي‌كنند نبايد باشد. آشكارا رقابت شود؛ حرفشان را بزنند و مواضعشان را بگويند. مردم هم به خوبي رصد كرده و انتخاب مي‌كنند.

 

  شما معتقديد كه بخش‌هايي از جريان اصولگرايي حامي احمدي‌نژاد است؟

بله. بخش‌هايي از اصولگرايان هم هستند كه از دولت روحاني حمايت مي‌كنند. مگر مجلس نهم با اكثريت اصولگرايي به برجام راي نداد؟

 

  در شرايط بحراني آيا ممكن است بخشي از جريان اصولگرايي كه مشابه تفكر احمدي‌نژاد نمي‌انديشد مطابق شرايط به سمت او باز گردد؟

اصولگرايان واقعي ظرفيت خودشان را به پاي احمدي‌نژاد نمي‌ريزند. اصولگرايان واقعي به سمت پيشرفت كشور و اهداف تعيين شده توسط مقام معظم رهبري حركت مي‌كنند و به نظر من بسياري از آنها با آقاي روحاني همكاري خواهند كرد.

 

  آيا آقاي احمدي‌نژاد مي‌تواند اعتماد برخي نهادهاي حاكميت و بخش‌هايي از جريان اصولگرايي را به سمت خود جلب كند؟آيا شوراي نگهبان او را تاييد مي‌كند؟

به نظر من  نهادهاي حاكميت و بخش‌هايي از اصولگرايان نسبت به او ارزيابي دارند و بعيد مي‌دانم كه ارزيابي ايشان با اين تبليغات تكاني بخورد.

 

  احمدي‌نژاد با كدام جناح‌ها و گروه‌هاي سياسي بايد رقابت كند؟

اگر رقابتي كلي بگوييم بايد بگوييم افراطيون بايد با عقل‌گرايان رقابت كنند. در بين عقلگرايان هم اصولگرا و هم اصلاح‌طلب وجود دارد.

 

 مشابه دو قطبي انتخابات مجلس دهم رخ مي‌دهد؟

بله. يا مشابه انتخابات رياست‌جمهوري يازدهم رخ خواهد داد كه عقلگرايي و تدبير پيروز شد.

 

  احمدي‌نژاد به رياست‌جمهوري فكر مي‌كند يا به فراتر از آن؟

تا به حال نگفته كه به رياست‌جمهوري فكر مي‌كند. چنين چيزي را از خود او نشنيده‌ايم.

 

  احمدي‌نژاد چگونه مي‌تواند نگاه جامعه نسبت به خود را تغيير كند؟ اگر بخواهد بازگردد بايد برنامه خوبي براي مساعد كردن افكار عمومي نسبت به خود داشته باشد.

احمدي‌نژاد را مي‌گوييد يا تفكر او؟ به نظر من تفكر او حتما در هر انتخاباتي هست؛ در هر انتخابات مي‌آيد و در انتخابات مجلس دهم نيز آمد.

 

   شخصا چطور؟

به نظر من دوره شخص او تمام شده است. شخص او مهره سوخته است اما تفكر او باقي مانده است.

 

  تخريب احمدي‌نژاد به نفع او است يا به ضرر او؟

تخريب در هر نوعي بد است. بايد واقعيت‌ها را بيان كرد تا مردم مطلع شوند. در بيان واقعيت‌ها تخريب وجود ندارد. تخريب حرفي غير‌واقعي است. اگر فردي گفت ٢٢ ميليارد ارز به چند صرافي داده شده كه حساب و كتاب‌هاي آن معلوم نيست بر اساس اطلاعات و آمار ثبت‌شده در نظام بانكي كشور است. نام چنين حرفي تخريب نيست. هر كسي كارنامه‌اي دارد و بايد مسووليت كارنامه خود را بپذيرد. تخريب حرف غير‌واقعي‌زدن است. احمدي‌نژاد نيز مسوول كارنامه‌هايي است كه مسووليت آن را به عهده داشته است.

 

عدم موفقيت دولت روحاني چقدر مي‌تواند به احمدي‌نژاد ميدان براي بازگشت دهد؟

تا الان كه دولت روحاني درخشيده و موفقيت داشته است و از عدم موفقيت عبور كرده است. اصلي‌ترين قولي كه روحاني به مردم داد اين بود كه تهديد را از جامعه دور كند و اين كار را كرد.

 

  يعني فكر مي‌كنيد نقايصي وجود ندارد؟

همه نقص دارند. نارسايي همه دارند.

 

  احمدي‌نژاد از دريچه دستاوردهاي اقتصادي پس از برجام مي‌تواند وارد شود؟

خرابي‌هايي كه امروز دولت روحاني آن را حل مي‌كند از دستاوردهاي دولت احمدي‌نژاد است. ما اكنون به آثار همان‌ها گرفتار هستيم. اگر سيستم بانكي ما متلاشي شده به همين خاطر است. بدهي‌هاي سيستم بانكي مگر در اين دولت درست شده است؟ اين بدهي‌هاي هنگفت در دولت قبل ايجاد شده و ضايعات آن گريبانگير ما شده است. اگر ٣٥ ميليارد دلار منابع بانك مركزي به دست شركت نيكو بوده و غير‌موجه هزينه شده در دولت قبل بوده است. اگر ٥٤٠ ميليارد تومان جمعا دولت به بانك‌ها و سيستم بانكي و غيربانكي از جمله پيمانكاران و صندوق‌هاي بازنشستگ بدهكار است در دولت پيشين بوده است. مثل اينكه افراد فراموش كرده‌اند كه اينها به دولت آقاي روحاني به ارث رسيده است. من حاضر هستم در مورد تك‌تك آنها صحبت كنم كه بدهي‌هاي ارزي به بانك مركزي از طريق شركت نيكو و بدهي به پيمانكاران و صندوق‌هاي بازنشستگي از دولت قبل به ما رسيده است. وضعيت ناهنجاري در مصرف انرژي و وضعيت ناهنجار بازار انرژي محصول دولت قبل است. بحران سفره‌هاي زيرزميني و خشك شدن آنها محصول همه دولت‌هاي پيشين است. بحران درياچه اروميه محصول همه دولت‌هاي قبل است. بحران محيط زيست محصول همه دولت‌هاي قبل است. دولت روحاني اين بحران‌ها را شناسايي كرده و بيان كرده كشور دچار اين چالش‌ها است. چالش آب، محيط زيست، يارانه، انرژي، سيستم بانكي و ناهنجاري‌هاي نظام اداري در كشور وجود دارد و دولت روحاني آنها را شناسايي كرده است. بعضي محصول دولت‌هاي نهم و دهم و برخي هم انباشته شده از ادوار قبل تا الان است. اينها عدم موفقيت دولت روحاني نيست. دولت روحاني اين مشكلات را شناسايي كرده و براي حل آن دارد در برنامه ششم اقدام مي‌كند.

 

   سبد راي احمدي‌نژاد چقدر است و چه تفاوتي با سبد راي جليلي دارد؟

همان رايي كه در ٩٢ به رقباي روحاني دادند سبد راي احمدي‌نژاد است.

 

  همان سبد راي آقاي جليلي؟

همان رايي كه به افراطي‌ها در انتخابات ٩٢ داده شد. من نمي‌خواهم اسم ببرم.

 

  جدي‌ترين رقيب احمدي‌نژاد در اردوگاه اصولگرايي چه كسي است؟

اين را بايد از اصولگرايان بپرسيد. اصولگرايان همانطور كه در انتخابات مجلس دهم به صحنه آمدند در اين انتخابات نيز به صحنه مي‌آيند. البته همه اصولگرايان طرفدار احمدي‌نژاد نيستند. بخش مهمي از اصولگرايان همراه دولت روحاني بودند و هستند. بخش كوچكي از اصولگرايان هستند كه افكار احمدي‌نژادي را نمايندگي مي‌كنند.

 

  در سه سال گذشته احمدي‌نژاد درباره مسائلي مثل گفتمان امام و انقلاب، آينده انقلاب و تكامل انسان سخنراني داشته است. اين را نشانه چه مي‌دانيد و فكر مي‌كنيد چه برنامه‌اي از اين طريق ممكن است داشته باشد؟

چالش‌هاي دولت يازدهم امروز محصول عملكرد احمدي‌نژاد بوده است. نتيجه نهايي همين افكاري كه مي‌گوييد همين مي‌شود كه امروز از تخريب‌ها و خسارت‌ها به كشور مي‌بينيم. دولت احمدي‌نژاد در دولت نهم و دهم كارنامه‌اي دارد كه بايد مسووليت آن را بپذيرد. آنها را رها كنيم و برويم درباره پيغمبر اكرم صحبت كنيم كارنامه گم مي‌شود؟ اگر درباره مكتب‌گرانقدر اسلام حرف بزند نمي‌تواند عملكرد خود را پنهان كند. راجع به دين علما حرف مي‌زنند. كارنامه او معلوم است. آقاي جهانگيري بارها درباره كارنامه احمدي‌نژاد حرف زده است.

 

  شبكه احمدي‌نژاد در دولت روحاني مقداري باقي مانده و اثراتي هم داشته است. اين شبكه چه مشكلاتي براي دولت روحاني به وجود‌آورده است؟

دولت روحاني با چالش‌هاي يازده‌گانه‌اي مواجه است كه از آن به آب، محيط زيست، انرژِي، يارانه، نظام بانكي، بنگاهداري و غيره است كه دولت با آن مواجه است و محصول عملكرد گذشته است.

 

 طرح مباحثي همچون يارانه ٢٥٠ هزار توماني با چه هدفي در بين افكار عمومي طرح مي‌شود؟

آگاهي مردم را نسبت به اين مساله در انتخابات مجلس دهم مشاهده كرديم. مردمي كه با اين هوشياري در انتخابات شركت كردند و با اين عظمت راي دادند گول قول يارانه را مي‌خورند؟

 

  در گذشته احمدي‌نژاد با حرف‌هايي مثل جنبش تهي‌دستان و عدالت اجتماعي وارد عرصه سياست شد. در حال حاضر آيا ممكن است شرايطي ايجاد شود كه با همين حرف‌ها وارد عرصه شود؟

جنبش‌هايي كه احمدي‌نژاد به آن هشت سال مديريت كرد چه نتيجه‌اي در برداشت؟ اينها كارنامه‌هايي دارند و اين كارنامه را نمي‌توان كنار گذاشت. احمدي‌نژاد اگر هم بخواهد بيايد بايد از اين كارنامه دفاع كند.

 

  احمدي‌نژاد ريزش‌هاي كمي در حوزه تشكيلات نداشت. آيا توان و نيرويي براي مبارزه سياسي از اين منظر دارد؟

آنها همه قدرت تشكيلاتي خود را در انتخابات يازدهم رياست‌جمهوري به كار گرفتند. آنها همه توانايي تشكيلاتي خود را عرضه كردند. غير از آنچه در انتخابات يازدهم رياست‌جمهوري رخ داد از آنها نمي‌توان سراغ كرد.

 

  بين گروه‌هاي موجود چه كساني حاضر هستند با احمدي‌نژاد همكاري كنند؟

تندروها و افراطيوني كه فكر مي‌كنند مردم نقش مهمي ندارند بلكه قدرت‌هاي ماوراء الطبيعه هستند كه نقش دارند. آنهايي كه مردم را زينت حكومت مي‌دانند و ركن مشروعيت حكومت نيستند و مردم را اصل نمي‌دانند. افرادي كه فقط مردم را موج‌هايي مي‌دانند تا روي آن سوار شوند. مردم ما ديگر اين مراحل را گذرانده‌اند.

 

 شما از ورود احمدي‌نژاد به عرصه انتخابات استقبال مي‌كنيد؟ آيا آن را دردسري براي دولت روحاني مي‌دانيد؟

رقابت‌ها هميشه وجود دارد. قطعا تفكر احمدي‌نژادي در انتخابات بعدي وجود خواهد داشت. اينكه شخصا بيايد يا فرد ديگري اين افكار را نمايندگي كند معلوم نيست. او نگفته كه به عرصه مي‌آيد و فكر مي‌كنم تفكر اعتدالي با اين افكار رقابت مي‌كند.

 

 تفكر احمدي‌نژادي در كدام حوزه‌هاي اجتماعي، اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي ممكن است هدف بگيرد؟

آنها انديشه‌هاي‌شان در اقتصاد را نشان داده‌اند. نماد انديشه‌هاي دولت نهم و دهم را ديديم كه عبارت از يارانه، سهام عدالت و مسكن مهر و همچنين پايبند نبودن به اصولي كه نتيجه آن بحران آب، انرژي و محيط زيست و دست كردن در جيب بانك‌ها بود.

 

  اعتدالگرايان و اصلاح‌طلبان براي اينكه انتخابات ٩٦ را به نفع خودشان رقم زنند و ورود احمدي‌نژاد را سخت‌تر كنند، چه بايد كنند؟

از ورود هيچ كس نبايد مانع شد. اين افكار بايد به رقابت بيايند و ما بايد از حضور انديشه‌هاي مختلف در انتخابات استقبال كنيم. اينكه چه كسي اين انديشه‌ها را نمايندگي مي‌كند صحنه رقابت را تعيين مي‌كند اما افكار احمدي‌نژادي در انتخابات مي‌آيد و رقابت مي‌كند. براي اينكه راي مردم را به دست آورند، اصول مديريت منابع آبي و محيط زيستي را بهم مي‌ريزند. تفكر روحاني هم مشخص است و حتي دو كتاب درباره آن منتشر كرده است. براي نخستين‌بار است كه رييس‌جمهوري انديشه‌هايش را طي كتاب‌هايي قبل از روي كار آمدن منتشر مي‌كند

 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid