محل تبلیغ شما
آئین یادبودكشتارارامنه تركیه+تصاویر

تاریخ خبر: 1395/2/6

آئین یادبودكشتارارامنه تركیه+تصاویر

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

آئین یادبود كشتار ارامنه تركیه در تهران برگزار شد+تصاویر

این آئین با حضوركارن خانلری نماینده ارامنه تهران و شمال كشور درمجلس شورای اسلامی، اسقف اعظم سیبوه سركیسیان خلیفه ارامنه تهران وجمع كثیری ازارامنه در كلیسای سركیس واقع در خیابان كریمخان زند برگزار شد
خلیفه ارامنه تهران درجمع شركت كنندگان این آیین كه تعداد آنها به بیش از 500 نفر می رسید، گفت: امروز همگی ما دراین كلیسا جمع شده ایم تا یاد و خاطره 1.5 میلیون قربانی نسل كشی ارامنه را زنده نگه داشته و دربرابر آنها سرتعظیم فرود آوریم
اسقف اعظم سیبوه سركیسیان با بیان اینكه تعالیم مسیحیت به ما آموخته كه همواره در برابر ناملایمات و دشواری ها مقاومت كنیم افزود: اگرچه در طول تاریخ رنج ها و محنت های بسیاری را تحمل كرده ایم ، اما این موضوع موجب تقویت ایمان و باورهای ما شده است
وی ادامه داد: ما در این مكان جمع شده ایم تا گواهی كنیم كه خون ریخته شده 1.5 میلیون ارمنی، راهگشای مسیر ارامنه است
نماینده ارامنه تهران و شمال كشور در مجلس شورای اسلامی نیز در این آئین ضمن محكوم كردن اقدامات دولت عثمانی در كشتار بی رحمانه ارامنه در24 آوریل سال 1915 میلادی گفت: برخی می گویند كه گذشت 100 سال از وقوع نسل كشی ارمنی ها آن را مشمول مرور زمان و كهنگی می كند اما این تفكر كاملا اشتباه است.
كارن خانلری تصریح كرد: ایران در زمره اندك كشورهای منطقه و جهان است كه در آن هیچ گروهی تحت كشتار و یا تعدی دیگری قرار نگرفته است
نماینده ارامنه تهران و شمال كشور درمجلس شورای اسلامی خاطرنشان كرد: سنن بجا مانده از ایران باستان و منش های برخاسته از آموزه های دینی و مذهبی چنان شرایط فرهنگی و اجتماعی را درایران رقم زده كه گروه های قومی و دینی گوناگون قرن ها تحت آن با صلح و آرامش زیسته اند
درپایان این آئین بیانه ای نیز درمحكومیت كشتار نسلی كشی ارامنه توسط دولت عثمانی در سال 1915 میلادی قرائت شد
دراین بیانیه از دولت تركیه درخواست شده تا مسئولیت كشتار ارامنه را برعهده بگیرد
ارامنه شركت كنندگان دراین آیین همچنین شعارهای علیه رژیم غاصب صهیونیستی سرداده و اقدامات مداخله جویانه آن را عامل ایجاد بی ثباتی در منطقه عنوان كردند

 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

0 0
امیر پریزاد   1395/2/6 19:11:48

نسل کشی هیچگاه مشمول مرور زمان نشده و نخواهد شد.

1 0
رادیو فردا   1395/2/6 19:08:33

جرج کلونی و شیرین عبادی در مراسم سالگرد «نسل‌کشی» ارمنی‌ها در ایروان پایتخت ارمنستان
تعدادی از فعالان حقوق بشر از جمله جرج کلونی و همچنین شیرین عبادی،برنده جایزه صلح نوبل، در مراسم صد و یکمین سالگرد کشتار ارمنی‌ها در ایروان، پایتخت ارمنستان شرکت کردند.

جرج کلونی بازیگر معروف هالیوودی در سفرش به ارمنستان، کشتار یک قرن پیش ارمنی‌ها را «یک نسل‌کشی» خواند و از مردم دنیا درخواست کرد تا آن را به رسمیت بشناسند.
​این بازیگر این صحبت‌ها را طی یک سخنرانی در مراسم یادبود رخدادهای ۱۹۱۵ و کشتار حدود یک و نیم میلیون ارمنی به دست امپراتوری عثمانی، به زبان آورد.

جرج کلونی در این سخنرانی‌ همچنین از بشریت خواست کارهای بیشتری برای کمک به کسانی که از جنگ و تعصب فرار می‌کنند، انجام دهد و گفت که پناهندگان «انسان هستند، درست مثل من و شما».

این بازیگر برنده اسکار همچنین درباره تلاش اجدادش برای فرار از ایرلند قحطی‌زده در قرن نوزدهم گفت و از مردم خواست باور کنند که می‌توانند تغییری به وجود بیاورند.

آقای کلونی به اعضای حاضر در کنفرانس بشردوستانه در ایروان ارمنستان گفت: «حقیقت ساده این است که تمام ماهایی که امشب اینجا هستیم به خاطر مهربانی کسی اینجا حضور داریم. ما همه روی شانه‌های انسان‌های خوبی ایستادیم که وقتی نیازمند بودیم، بی‌توجهی نکردند.»

او ادامه داد: «خانواده کلونی از قحطی در ایرلند فرار کرد تا به ایالات متحده بیاید؛ کشوری که بقای آن‌ها در آن وابسته به یک اتاق، یک غذا و کسی که کمک‌شان کند بود. ما به آن‌ها می‌گوییم پناهنده، اما آن‌ها هم فقط انسان هستند، درست مثل من و شما.»

این بازیگر سینما که فعالیت‌های حقوق بشری نیز انجام می‌دهد در ادامه افزود: «اگر جلویشان بایستید و نگاه عمیقی به چشمان‌شان بکنید، ممکن است تنها یک مزرعه‌دار ایرلندی را ببینید که از قحطی فرار کرده است؛ اگر قرار است به عنوان انسان زنده بمانیم، نمی‌توانیم دیگران را نادیده بگیریم. نه می‌توانیم مردم سوریه و سودان جنوبی و نه مردم کنگو را نادیده بگیریم.»

ترکیه تأکید دارد که از میان رفتن ارمنی‌ها در جریان جنگ جهانی اول در ترکیه، نه یک کشتار سیستماتیک که ماحصل جنگ داخلی در این کشور بود که به گفته آن‌ها بر اثر آن هم ترک‌ها و هم ارامنه کشته شده‌اند.

تاکنون بیش از ۲۰ کشور کشتار ارمنی‌های را نسل‌کشی دانسته‌اند. در سال ۲۰۰۷ بنیاد الی ویزل برای بشریت، نویسنده یهودی، برنده جایزه نوبل و بازمانده هولوکاست، در نامه‌ای که به امضای بیش از ۵۰ برنده جایزه نوبل رسیده، از دولت ترکیه خواست که «نسل کشی» ارمنی‌های را به رسمیت بشناسد.