محل تبلیغ شما
برگزاری قطعی راهپیمائی روزکارگر

تاریخ خبر: 1395/2/5

برگزاری قطعی راهپیمائی روزکارگر

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

دبیرکل خانه کارگر:  برگزاری راهپیمایی روز جهانی کارگر قطعی است

برنامه‌های هفته کارگر سال 95 تشریح شد

 

دبیرکل خانه کارگر از تصمیم قطعی تشکیلات متبوعش برای برگزاری مراسم راهپیمایی روز جهانی کارگر خبر داد و یادآور شد: مطابق قانون برگزاری مراسم راهپیمایی روز جهانی کارگر نیازی به درخواست مجوز ندارد

 

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ علیرضا محجوب (دبیرکل خانه کارگر) در نشست مشترک خبری امروز خود با معاون فرهنگی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی بابیان اینکه ویژه برنامه‌های هفته کارگر سال 95 همانند سالهای گذشته از طریق برگزاری جلسات مستمر ستاد گرامیداشت هفته کارگر تدوین شده است، افزود: تشکیلات خانه کارگر طبق برنامه ارائه شده در تمامی روزهای هفته کارگر با وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی هماهنگ خواهد بود اما در روز شنبه یازدهم اردیبهشت ماه که در قانون کار به عنوان روز جهانی کارگر قلمداد شده؛ نسبت به برگزاری مراسم راهپیمایی روز جهانی کارگر اقدام خواهد کرد.

محجوب بابیان اینکه تصمیم تشکیلات متبوعش برای برگزاری مراسم راهپیمایی روز کارگر قطعی است اما هنوز جزئیات مربوط به برگزاری این مراسم برای اعلام نهایی و اطلاع عمومی مشخص نشده است، یادآور شد: روز کارگر مانند سالگرد پیروزی انقلاب  جزء روزهایی است که در سال 1365 از سوی شورای تبلیغات دولت به عنوان روزهای برگزاری راهپیمایی مصوب شده و به استناد این مصوبه دیگر الزام قانونی برای اینکه کارگران بخواهند برای راهپیمایی در این روز درخواست مجوز بکنند؛ وجود ندارد.

وی بابیان اینکه طبق همین قوانین مسئولیت برگزاری مراسم هفته کارگر به عهده ستاد بزرگداشت هفته کارگر محول شده است، افزود: این ستاد از همان ابتدا با مشارکت تشکیلات خانه کارگر و نمایندگان دیگر اشخاص حقیقی و حقوقی که فعالیت آنها با برگزاری مراسم‌های هفته و روز جهانی کارگر مرتبط است؛ برای تعیین برنامه‌ها تشکیل جلسه می‌دهد. 

محجوب بابیان اینکه هر سال تلاشمان بر هماهنگ بودن با هم است؛ افزود: ظاهرا برگزاری این جلسات باعث شده برخی تصور کنند که حتما باید برای برگزاری راهپیمایی روز کارگر درخواست مجوز کرد و این در حالی است که تشکیلات خانه کارگر به عنوان متوالی برگزاری ستاد هفته کارگر به استناد قانون چنین کاری نکرده است.

وی بابیان اینکه قطع یقین برگزاری مراسم‌ هفته کارگر از جمه راهپیمایی روز جهانی کارگر نیازمند انجام هماهنگی‌های لازم میان برخی دستگاه‌های مرتبط است، افزود: قطعا در این رابطه اقدامات لازم را انجام خواهیم داد اما این ها دلیل نمی شود که بخواهیم مانند دیگر نهادهایی که در سالهای گذشته برای برگزاری چنین مراسمی درخواست مجوز کرده‌اند، اقدام کنیم.

محجوب با تاکید براینکه تشکیلات متبوعش از ابتدا اعتقاد داشته که راهپیمایی در روز کارگر نیازمند مجوز نیست، افزود: البته بابت هماهنگی‌های ضروری طبق سنوات گذشته با وزارت کشور در تعامل و ارتباط خواهیم بود.

وی افزود: هدف از برگزاری راهپیمایی به مناسبت روز کارگر، تجلیل از مقام و موقعیت کارگر است و قصد ما از این راهپیمایی خود قصد راهپیمایی است برای اثبات این معناست که کارگران حق در این روز راهپیمایی انجام دهند.

محجوب همچین درباره مسیر راهپیمایی افزود: کارگران می‌خواهند در روز یازدهم اردیبهشت برای پیگیری مطالبات صنفی خود راهپیمایی کنند این به آن معنی است که چون قصد آنها به هیچ وجه  برهم زدن نظم و امنیت شهر نیست حتما با دستگاه‌های مرتبط هماهنگی های لازم را انجام خواهند داد.

وی ادامه داد: در همین رابطه در جلسات ستاد هفته کارگر نیز از همان ابتدا به نمایندگان تمامی دستگاه‌های حاضر اعلام کردیم که غیر از موضوع راهپیمایی که پیگیر آن هستیم؛ در همه موضوعات دیگر مشترکیم و از کسی انتظار یاری بیش از اندازه نخواهیم داشت.

محجوب همچنین در مورد شرایط کار کارگران در روز یازدهم اردیبهشت ماه گفت: ما می‌گوییم این روز طبق تقویم یک مناسبت جهانی به رسمیت شناخته شده است بنابراین برای کارگرانی که مشمول قانون کار هستند باید روز تعطیل محسوب شود چنانچه در قانون کار نیز صراحتا به این ماده اشاره شده که کارفرمایان یابد کارگاه را تعطیل اعلام کنند یا بابت انجام کار کارگر در این روز مزایای کار در روز تعطیل را به او پرداخت کنند

برنامه‌های هفته کارگر سال 95 تشریح شد

«محمد مهدی حیدریان» معاون فرهنگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ابتدای این نشست خبری گفت: امسال سال ویژه‌ای برای حوزه کار و فعالیت و تلاش است، انتخاب شعار سال امسال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل، راهنما و خط مشی اساسی امسال است که تبلور و بستر اصلی آن حوزه کار و تلاش است.

وی افزود: هفته پیش‌رو مزین به نام کارگر و قدردانی از تلاش کارگران است، تقارن این دو و شروع سالی که به این شعار متصف است با هفته کارگر که اختصاص به قدردانی از تلاشگران حوزه جهاد در سازندگی و آبادانی کشور دارد تقارن مبارکی است و امیدواریم که بتوانیم ملحم از این شعار و این تقارن به سهم خودمان در ایجاد زمینه مناسب برای تلاش و فعالیت نگه‌دارندگان اصلی‌ترین ستون اقتصاد مملکت و ستون ایجاد رفاه برای آحاد مردم کوشا و موثر باشیم.

حیدریان تصریح کرد: امسال به رسم هرساله نامگذاری هایی برای روزهای مختلف هفته کارگر به جهت تمرکز بر ابعاد مختلف کار و تلاش و توجهی که در این حوزه باید بشود برگزیده شده است.

معاون فرهنگی – اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: روز اول هفته کارگر فردا یکشنبه به نام کارگران، امام و انقلاب نامگذاری شده و به سنت حسنه هرساله تجدید میثاق با بنیانگذار جمهوری اسلامی عنوان و عمده فعالیت حضور روز اول را به خود اختصاص خواهد داد. در این روز زمینه آشنایی بیشتر جامعه کار و تلاش با اهداف امام و انقلاب را در این روز متذکر خواهیم بود.

وی افزود: در روز دوشنبه دومین روز هفته کارگر به نام کار، سلامت و نشاط اجتماعی نامگذاری شده که اگر کار با سلامت همراه نباشد که خود موثر در تامین سلامت است نشاط اجتماعی حاصل نخواهد شد و این سه ویژگی پیوسته به هم در برنامه‌های متفاوت در سطح کشور ابعاد مختلفش بحث و بررسی خواهد شد.

حیدریان ادامه داد: در سه‌شنبه هفتم اردیبهشت ماه سومین روز هفته کارگر به نام کارگر، بازنشسته امید به آینده و تامین اجتماعی نامگذاری شده است.

وی گفت: از ابتدا که ما با نیروی کار و کارگران شروع می‌کنیم تا سرانجام تلاش و فعالیت دوره اول کارگران تا به دوره دوم که ورود به بازنشستگی است انشالله در یک برنامه منسجم و پیوسته حاصل آن باید امید به آینده باشد. در این روز به این ویژگی‌ها پرداخته و توجه خواهد شد.

معاون فرهنگی – اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: چهارشنبه هشتم اردیبهشت چهارمین روز هفته کارگر به نام کارگران، اقدام و عمل و اقتصاد مقاومتی نام گرفته و امیدواریم که مشخصاً در تبیین هرچه بیشتر راهبردهای مقام معظم رهبری و تلاش برای رسیدن به یک نقشه راه در استقرار اقتصاد مقاومتی حاصل برنامه‌های این روز باشد.

حیدریان ادامه داد: پنجشنبه نهم اردیبهشت ماه پنجمین روز هفته کارگر به نام زنان، کار و توسعه اجتماعی نام گرفته است. حضور فعال زنان در عرصه‌های مختلف کار و تلاش و موضوعات اجتماعی، ضامن توسعه اجتماعی است و انتخاب این نام و هم‌کناری این عناوین قصد تبیین این جهت را دارد.

وی تصریح کرد: جمعه دهم اردیبهشت مطابق با روز ششم هفته کارگر به نام کارگر، مهارت و معنویت نام گرفته است. در این روز الزام و تعیین‌کننده بودن مهارت در انجام کار چه به جهت ایمنی و چه به جهت راندمان و بهره‌وری کار و هر دوی اینها در ذیل معناگرا بودن نیروی کار و تلاش و جهان‌بینی کارگر مراد و مقصودی است که در جمهوری اسلامی معنا می‌شود و انشالله در این روز هم برنامه‌های مختلف سراسری متوجه این معنا خواهد بود.

معاون فرهنگی – اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در هفتمین روز هفته کارگر که مطابق با یازدهم اردیبهشت ماه است روز کار و کارگر نامگذاری شده است که روز جهانی کار نیز همین روز است، در این روز تلاش کارگران سختکوش ما در طول سال گروه‌های کاری مختلف و کارفرمایان یا مدیران واحدهای تولیدی متفاوت بعد از یک سال با ارزیابی نتایج کار با معرفی کارگر نمونه، گروه کار نمونه و واحدهای نمونه کاری این روز را به پایان خواهند رساند تا پیام تجلیل و نشان دادن مسیر و تاکید و الگو قرار دادن همکاران  کارگری باشد که موفق شدند شاخصه‌های مختلفی را که در آیین‌نامه‌های مختلف کارگر نمونه و گروه کار نمونه است تا بتوانند توفیق یابند و به بالاترین رتبه‌ها دست یابند. اینها الگو و راهنمایی برای دیگر کارگران در سال پیش‌رو خواهند بود.

76

 

 

 

کاریکاتوریست: خلجی

peyman_cartoon

اثر طاهر شبانی

اثر فرهاد بهرامی

اثر عباس گودرزی

 

 

اثر عباس گودرزی

اثر سجاد جعفری

 

اثر مسعود ماهینی

 

 

 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid