محل تبلیغ شما
اعتراض های جدیدبه گشت نامحسوس

تاریخ خبر: 1395/2/4

اعتراض های جدیدبه گشت نامحسوس

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

حسن روحانی ، شهیندخت مولاوردی 

محمد اسماعیل سعیدی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس

ابوالقاسم رئوفیان فعال سیاسی اصولگرا دبیرکل حزب ایران زمین

حسین کنعانی‌مقدم فعال سیاسی اصولگرا دبیرکل حزب سبز

 

تأكيد رئيس‌جمهوري بر اجراي قانون

آزادی مردم محدود نمی‌شود الا با قانون

روحاني: یکی می‌خواهد مردم را مخفیانه کنترل کند، یکی آشکار

«هرکس صبح بیدار می‌شود یک مقررات و یک چارچوب؛ این یکی می‌خواهد مردم را مخفیانه کنترل کند، آن یکی می‌خواهد مردم را به صورت آشکار کنترل کند؛ مگر حق داریم؟»؛ گوینده این جملات «حسن روحانی»، رئیس‌جمهوری، است و محل گفته‌شدن هم، جلسه هیأت دولت در روز چهارشنبه. 
شاید بتوان این جملات را جدی‌ترین انتقاد به طرح امنیت اخلاقی دانست؛ طرحی که از هفته پیش به صورت پیدا و پنهان در حال اجراست؛ اشاره «روحانی» به «کنترل مخفیانه مردم»، کنایه‌ای به طرح گشت‌های اخلاقی نامحسوس است که اجرای آن واکنش‌های زیادی در پی داشت. هفته پیش بود که یکی، دو روز پس از آغاز طرح امنیت اخلاقی در تهران، سردار «ساجدی‌نیا»، فرمانده انتظامی تهران بزرگ، از آغاز به کار «هفت‌هزار» نیروی «نامحسوس» گشت امنیت اخلاقی در پایتخت خبر داد؛ نیروهایی که در مراسم آغازبه‌کارشان، یونیفرم «ناجا» به تن نداشتند و لباس‌هایشان «شخصی» بود. درحالی‌که استانداری تهران می‌گوید در مورد این طرح هماهنگی با دولت انجام نشده است. درهمین‌حال ائمه جمعه تهران و مشهد هم در خطبه‌های نماز جمعه از این طرح حمایت کرده‌اند؛ دراین‌بین آیت‌الله «علم‌الهدی»، امام‌جمعه مشهد، انتقادات تندی هم نسبت به منتقدان این طرح کرده است و گفته که «نمی‌توانید معیشت مردم را اداره کنید، در عرصه فرهنگ و اقتصاد جامعه ضربه می‌زنید، به این وسیله می‌خواهید خلأ مدیریتی خودتان را پر کنید». 
فقط قانون
اما رئیس‌جمهوری که در هیأت دولت در مورد آزادی مردم صحبت می‌کرد، سخنان خود را این‌گونه ادامه داد: «آزادی مردم محدود نمی‌شود الا با قانون؛ هیچ‌چیز دیگری نمی‌تواند آزادی مردم را محدود کند؛ نه دولت می‌تواند و نه قوه‌قضائیه؛ فقط قانون». او افزود: «اگر مراحل یک قانون تصویب و ابلاغ شد، می‌تواند چارچوب بگذارد. به غیر از قانون، ما حق نداریم در زندگی خصوصی و عمومی مردم دخالت کنیم». روحانی در ادامه با اشاره به کلام پیامبر اسلام(ص) به امام‌علی(ع) مبنی‌بر اینکه ما پدران امت هستیم، گفت: «این جمله به این معناست که حاکمان و کسانی که بر مردم حکمرانی می‌کنند از جایگاه پدرانه‌ای نسبت به مردم برخوردار هستند. بنابراین باید مردم را فرزندان عزیز خود بدانند و حالت پدری نسبت به عموم مردم داشته باشند. دختران و جوانان را در جامعه دختران و فرزندان خود بدانند و از موضع پدری و دلسوزی با آنان رفتار کنند».
به گزارش «ایسنا»، روحانی با اشاره به اینکه «چنین نیست که هرکس یا نهاد و ارگانی بخواهد با اقداماتی به‌دنبال کنترل مردم باشد»، تصریح کرد: «آزادی مردم با آیین‌نامه و سلیقه افراد و برخی دستگاه‌‌ها نمی‌تواند محدود شود». 
این جملات مشابه سخنانی است که روحانی شامگاه سه‌شنبه در نشست خبری پایانی سفر استانی به سمنان گفته بود؛ او در پاسخ به سؤالی درباره راه‌اندازی گشت اخلاقی نامحسوس و واکنش دولت در برابر آن گفت: «طرح‌هایی در کشور اجرا می‌شود که بخشی از آن مربوط به دولت می‌شود و بخشی از طرح‌ها نیز مربوط به دستگاه‌های دیگر مثل قوه قضائیه یا دیگر نیروهاست. اولین وظیفه ما در قبال مردم احترام به شخصیت و جایگاه و کرامت مردم است. کرامت انسانی را خدا به انسان‌ها داده و این کرامت مقدم بر دین است. کرامت همه باید حفظ شود». در همین راستا «حسام‌الدین آشنا»، مشاور فرهنگی رئیس‌جمهوری هم به «ایسنا» گفت: «جنبه‌های مختلف این طرح باید برای افکار عمومی و دولت روشن شود، اینکه این نیروها چه افرادی هستند، چگونه به کار گرفته‌ شده‌اند و آموزش دیده‌اند و اینکه چطور می‌توان سلامت کار آنان را تضمین کرد و در نهایت اثربخشی این طرح کجا آزموده‌ شده‌ است؟»
امام‌جمعه تهران: آزادی مردم محدودیت دارد
اما برخی ائمه جمعه نظری غیر از نظر رئیس‌جمهوری داشتند؛ نمازجمعه‌های تهران و مشهد شاهد حمایت تمام‌قد ائمه جمعه از طرح امنیت اخلاقی نیروی انتظامی و بعضا انتقاد تلویحی از «روحانی» بودند. 
به گزارش «ایسنا»، آیت‌‌الله «محمدعلی موحدی‌کرمانی»، در خطبه‌های نماز جمعه تهران با بیان اینکه دولت در موارد متعددی اعلام کرده که مطیع قانون است، گفت: «قانون محترم است و دولت نیز بارها اعلام کرده که مطیع قانونی است که مجلس تصویب کند و مخالفت با این قانون به تعبیر امام(ره) مخالفت با اسلام است. هرچند که نهی از منکر نیازی به قانون ندارد و یک وظیفه دینی است. مگر ما برای روزه، نماز یا حج به مصوبه مجلس نیاز داریم؟». او با اشاره به اینکه امر به معروف به‌مراتب مهم‌تر از حج و روزه و نماز است، گفت: «گاهی عنوان می‌شود که مردم آزاد‌ند، بله مردم آزاد هستند اما آزادی‌شان محدودیت دارد و آن آزادی که بخواهد وزن نظام را پایین بیاورد و هتک خون شهدا را بکند ممنوع است». 
می‌خواهند به نظام دهن‌کجی کنند
خطیب جمعه تهران با اشاره به نزدیکی فصل تابستان و مشاهده مواردی از بدحجابی گفت: «فصل تابستان نزدیک است و از مردم شریف و نجیب ایران و به‌ویژه استان تهران انتظار می‌رود پوشش اسلامی را رعایت کنند و نیروی انتظامی نیز ‌هزاران مأمور نامحسوس را به کار گرفته است و با روش‌های بسیار متین، ارزنده و حساب‌شده و با مراعات تمام شرایط امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر به این موضوع توجه خواهد کرد».  او با بیان اینکه کسانی که بی‌حجاب هستند یا کشف حجاب می‌کنند می‌خواهند به نظام دهن‌کجی کنند افزود: «به اعتقاد من کسانی که می‌خواهند به نظام دهن‌کجی کنند بی‌حجابی یا کشف حجاب می‌کنند. من برخی از این صحنه‌ها را دیده و خجالت کشیده‌‌ام و قطعا این وظیفه نیروی انتظامی است که با گناه علنی برخورد کند و اگر برخورد نکند خودش گناهکار است». 
تذکر به لاابالی‌ها
خطیب نماز جمعه تهران با خطاب قراردادن افرادی که لاابالی می‌دانست، تأکید کرد: «به افراد لاابالی تذکر می‌دهم که بدانید تمام اعمال زشت شما تحت نظر پلیس سری است و با شما به مناسب‌ترین نحو برخورد خواهد شد». او افزود: «اگر کسی درخانه‌اش برود و گناهی بکند نه من مسئولم نه نیروی انتظامی و نه کس دیگری، اما وقتی پشت فرمان اتومبیل کشف حجاب می‌کنند، دیگر نمی‌شود بی‌تفاوت بود». 
علم‌الهدی: می‌خواهید یک‌مشت لاابالی از شما خوششان بیاید؟ 
آیت‌الله علم‌الهدی، خطیب نماز جمعه مشهد نیز در خطبه‌های نمازجمعه این شهر، گشت‌های اخلاقی محسوس و نامحسوس را برخلاف نظر رئیس‌جمهوری دخالت در زندگی مردم ندانست و گفت: «این دخالت در زندگی عمومی و خصوصی مردم نیست، پس اگر دزد را گرفتند، دخالت در زندگی عمومی مردم است؟ اگر آدم‌کش را گرفتند، این دخالت در زندگی عمومی و خصوصی مردم است؟ وقتی کلیدواژه امنیت اجتماعی مقابله با بی‌حجابی هست و مسئول امنیت اجتماعی که در این کشور نیروی انتظامی است، باید آیین‌نامه‌اش را مشخص کند و برحسب او، این کلیدواژه را براندازی کند، این می‌شود غیرقانونی؟ این می‌شود دخالت در زندگی عمومی مردم؟». به گزارش «تسنیم» او با انتقاد از کسانی که از این طرح انتقاد می‌کنند، گفت: «شما این حرف‌ها را می‌زنید، چه کسانی را می‌خواهید دنبال خود راه بیندازید؟ چه عناصری را می‌خواهید برای خود یدک سیاسی بکشید و چه جریانی می‌خواهد از شما حمایت کند؟ از این حرف‌های شما چه کسی خوشش می‌آید؟ نمی‌توانید معیشت مردم را اداره کنید، در عرصه فرهنگ و اقتصاد جامعه ضربه می‌زنید، به این وسیله می‌خواهید خلأ مدیریتی خودتان را پر کنید که یک‌مشت لاابالی از شما راضی بشوند و یک‌مشت لاابالی از شما خوششان بیاید؟». 
مقابله با بی‌حجابی، حجاب اجباری نیست
او در ادامه با توضیح در مورد سخنان منتسب به خودش در خصوص فساد اقتصادی و بدحجابی گفت: «بنده نگفته‌ام بی‌حجابی بدتر از اختلاس است، در شبکه‌های اجتماعی این مسئله توضیح داده شده است، فساد اخلاقی و اقتصادی وابسته یکدیگرند و کلیدواژه اینها بی‌حجابی است.
 اخلاق از اینجا فاسد می‌شود که حوزه غریزه جنسی جامعه گسترش یابد و کلیدواژه امنیت اجتماعی، مقابله با بی‌حجابی است که البته عنوان آن حجاب اجباری نیست». 
بی‌حجابی زن‌های لاابالی و بی‌بندوبار، عامل فساد
نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌رضوی در ادامه تأکید کرد: «به‌عنوان یک عاملی که منشأ همه مفاسد هست در کشور، در مقام تحقق امنیت اجتماعی باید با بی‌حجابی مبارزه شود؛ من تشکر می‌کنم از نیروی انتظامی غیور و دلاور که با کمال قدرت و طرح و برنامه قاطع در این عرصه وارد فعالیت شده؛ چون مسئول امنیت اجتماعی نیروی انتظامی است، نیروی انتظامی، رسالتش حفظ امنیت است، در ساختار نیروی انتظامی، معاونت امنیت اجتماعی وجود دارد، اگر امنیت اجتماعی به‌وسیله نیروی انتظامی غیرقانونی و خلاف قانون است، چرا در ساختار این نیرو معاونت امنیت اجتماعی قرار گرفته است».او ادامه داد: «این قانونی است که معاونت امنیت اجتماعی دارد، معاونت امنیت اجتماعی به این جمع‌بندی رسیده برای اینکه فساد را از کشور جمع کند، امنیت اجتماعی به وجود بیاید، باید با بی‌حجابی مقابله کند چون عامل همه اینها، بی‌حجابی زن‌های لاابالی و بی‌بندوبار است و باید بجنگد، این یعنی چه که بعضی از عزیزان ما در مسئولیت‌ها برای اینکه یک قشر لائیک لامذهب را به‌دنبال خودشان یدک بکشند، می‌آیند از فساد حمایت می‌کنند و از یک حرکت مبارزاتی با فساد نیروی اجتماعی تخطئه می‌کنند». 
نماینده رشت: اگر وزیر کشور بگوید اطلاع ندارم، بهتر که در  وزارتخانه را ببندیم
«غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی»، نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی درخصوص این طرح به «ایلنا» گفت: «پلیس نامحسوس اخلاقی زمینه نا‌امنی فکری را به وجود می‌آورد. ما در کل کشور برای محیط‌زیست دوهزارو ۷۰۰ محیط‌بان داریم درحالی که در تهران برای چنین منظوری هفت هزار نیرو در نظر گرفته شده است». او ادامه داد: «اشتباه اینها این است که نمی‌دانند پلیس نمی‌تواند به معنای عمیق کلمه ارشادی عمل کند. ممکن است پلیس تذکر‌هایی بدهد اما ارشادکننده نیست؛ چراکه جنس پلیس ارشادی نیست. به نظر می‌رسد این مسئله هزینه گزافی را بر مملکت تحمیل خواهد کرد و درعین‌حال موجب امنیتی‌شدن جامعه خواهد شد، چراکه الان همه از هم می‌ترسند». او با بیان اینکه «می‌خواهند به هر شکلی شده مردم را از دولت نا‌امید کنند»، گفت: «در این وضعیت وزارت کشور باید ورود کند تا در انتخابات مرحله دوم چنین مسائلی بر مردم اثرگذار نباشد. در صورتی که وزیر کشور در این رابطه ابراز بی‌اطلاعی کند یا بگوید من کاره‌ای نیستم‌‌ همان بهتر که درِ آن وزارتخانه را با چنین وزیری ببندیم». او به پرونده مینو خالقی، منتخب مردم اصفهان هم اشاره کرد و گفت: «اگر وزیر کشور در مورد پرونده مینو خالقی و پلیس نامحسوس اخلاقی کوتاهی کند و تنها نقش تماشاگر را بازی کند عاقبت خوبی برای آقای رحمانی‌فضلی پیش‌بینی نمی‌کنم».  «کمال‌الدین پیرمؤذن»، نماینده اردبیل در مجلس نیز با اشاره به پلیس نامحسوس اخلاقی گفت: «امام راحل فرمودند آنچه ملت‌ها را می‌سازد، فرهنگ صحیح است. فرهنگ صحیح با برخورد خشن به هیچ‌وجه نمی‌تواند مورد قبول ملت ایران باشد. امیدوارم نیروهای انتظامی نیز با برخورد فرهنگی و امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر مطلوب با مردم برخورد کنند نه با رفتار‌های تند و خشن که هیچ نتیجه‌ای دربر نخواهد داشت».  
روحانی: امام علی)ع( رضایت عموم مردم را ستون حکومت خود می‌دانست
رئیس‌جمهوری در جلسه هیأت دولت که در آستانه روز ولادت امام علی(ع) بود، سخنان دیگری هم داشت. «روحانی» با اشاره به موضوع عدالت و دقت نسبت به بیت‌المال در نگاه امام علی(ع) گفت: «مولای متقیان نسبت به رعایت امانت در بیت‌المال بسیار حساس بودند و در اجرای عدالت و تقسیم بیت‌المال ملاحظه نسبت به سوابق کسی را جایز نمی‌دانستند». او تأکید کرد: «مولای متقیان علی(ع) رضایت عموم مردم را ستون حکومت خود می‌دانست. بنابراین در هر کاری که انجام می‌شود باید معیار اصلی دستور خدای متعال و رضایت عمومی مردم باشد و اینها همه درس‌هایی است که باید از مولایمان بیاموزیم». 
امیرالمؤمنین در زمینه فساد با هیچ‌کس مماشات نمی‌کرد
روحانی در ادامه با اشاره به مؤلفه آزادی در حکومت امام علی(ع) افزود: «در کدام حکومت سراغ دارید که مخالفان در مسجد مانع سخنرانی و نماز امیرالمومنین (ع) شوند، اما درعین‌حال امام علی(ع) آنها را آزاد بگذارد و به‌خوبی به همه بیاموزد که مخالفان تا کجا و چه اندازه حق دارند و مرز توطئه با آزادی بیان کجاست؟». رئیس‌جمهوری همچنین به برخورد قاطع امام علی(ع) با فساد اشاره کرد و گفت: «امیرالمومنین علی(ع) در زمینه فساد با هیچ‌کس مماشات نمی‌کرد و قاطعانه در برابر فساد می‌ایستاد و نمی‌گذاشت فساد ادامه یابد و شیعه علی(ع) به این معناست که راه آن امام، به‌طور تمام و کمال ادامه یابد».

واكنش روحاني به پليس نامحسوس

حق دخالت در زندگي خصوصي و عمومي مردم را نداريم

«ما بايد پدري كنيم براي مردم. هركس صبح پا مي‌شود يك مقرراتي و يك چارچوبي مي‌گذارد، اين يكي مي‌خواهد مخفي مردم را كنترل كند، آن يكي مي‌خواهد آشكار مردم را كنترل كند، مگر حق داريد؟» اين بخش از سخنان رييس‌جمهور در جلسه روز چهارشنبه هيات دولت يكي از پربازديدترين ويديوهايي است كه روي سايت‌هاي خبري قرار گرفته. پس از انتشار خبر آغاز به كار ٧ هزار نيروي نامحسوس پليس امنيت اخلاقي در روز دوشنبه هفته گذشته، حسن روحاني لازم دانست تا واكنش خود را در قالب دفاع از قانون و آزادي مردم بيان كند: «آزادي مردم محدود نمي‌شود الا با قانون. هيچ چيز ديگري نمي‌تواند آزادي مردم را محدود كند، دولت هم نمي‌تواند، قوه قضاييه هم نمي‌تواند، فقط قانوني اگر مراحلش تصويب و ابلاغ شد مي‌تواند چارچوب بگذارد. به غير از قانون ما حق نداريم در زندگي مردم، زندگي خصوصي مردم و در زندگي عمومي مردم دخالت كنيم. حكومت اميرالمومنين براي ما الگو است و پيامبر فرمود حاكم، پدر امت است، بايد جايگاه پدري داشته باشد و ما بايد در اين راستا وظيفه خودمان را نسبت به مردم‌مان انجام دهيم.»
يك روز پيش از جلسه هيات دولت، رييس‌جمهور در پايان سفر استاني‌اش به استان سمنان و در جمع خبرنگاراني كه در خصوص حضور ماموران نامحسوس از او سوال پرسيده بودند، پاسخ داد: «كرامت انساني را خدا به انسان‌ها داده و اين كرامت مقدم بر دين است. كرامت همه بايد حفظ شود.» روحاني با اشاره به اينكه يك طرح‌هايي در كشور اجرا مي‌شود كه بخشي از آن مربوط به دولت مي‌شود و بخشي از طرح‌ها نيز مربوط به دستگاه‌هاي ديگر مثل قوه قضاييه يا ديگر نيروها است، در خصوص موضع خود به عنوان رييس دولت توضيح داد: «دولت به وعده‌هاي خود از جمله در اين زمينه پايبند است و هر جا لازم بوده براي ايجاد احساس امنيت در مردم، از توان خودش استفاده كرده است. دولت اقداماتي كه در حد توان اجرايي‌اش باشد انجام خواهد داد.» با توجه به موضع‌گيري شفاف روحاني حالا شايد سوالي كه دولت مي‌تواند به آن پاسخ دهد اين باشد كه وزير كشور به عنوان جانشين فرمانده كل قوا در نيروي انتظامي آيا قرار است به اين موضوع وارد شود يا خير؟ عبدالرضا رحماني فضلي كه اين روزها به نيويورك رفته هنوز در خصوص گشت‌هاي نامحسوس اظهارنظري نكرده است اما به عنوان عضوي از كابينه دولت تدبير و اميد و با توجه به اين وعده رييس‌جمهور كه گفت «دولت اقداماتي كه در حد توان اجرايي‌اش باشد انجام خواهد داد. » شايد بتوان منتظر پيگيري و توضيحات او در اين خصوص ماند.
نامحسوس‌ها به سراسر كشور مي‌رسند
فارغ از اينكه وزير كشور هنوز شخصا در خصوص اين طرح اظهارنظري نكرده است اما به نظر مي‌رسد بخشي از واكنش او در سخنان معاون امنيتي و انتظامي استانداري تهران منعكس شده كه روز گذشته اعلام كرد نيروي انتظامي بدون هماهنگي با اين نهاد نسبت به استقرار نيروهاي نامحسوس در شهر اقدام كرده است و تاكيد داشت كه « استانداري تهران ضمن احترام به اصل اينگونه طرح‌ها، حسب نظر وزير محترم كشور و معاون محترم امنيتي - انتظامي وزارت كشور، لازم مي‌داند چگونگي اين طرح را بررسي كند و پاسخگوي برخي نگراني‌ها باشد.» محسن نسج همداني گفت: « استاندار تهران در راس استانداري تهران به عنوان متولي امور اجتماعي و امنيتي كه مسوول امنيت در استان است، نسبت به ابعاد و اجزاي اين طرح اطلاع ندارد و چند روزي است به نمايندگي از مردم تلاش مي‌شود هماهنگي‌هاي لازم انجام و گزارش مربوطه اخذ شود.» همداني البته اعلام كرد كه «طرحي كه در حال حاضر توسط نيروي انتظامي تهران بزرگ اجرا مي‌شود از جمله اقدامات ضروري است. » اما لازم ديد به نيروي انتظامي يادآور شود كه «هرگونه طرحي كه جنبه‌هاي اجتماعي و عمومي دارد و در ارتباط با مردم است، بايد در دستگاه‌هاي مربوطه بررسي شود تا از نگراني بيهوده بين مردم شريف جلوگيري شود.»
معاون استاندار تهران در حالي از عدم هماهنگي نيروي انتظامي با استانداري سخن گفت كه به نظر مي‌رسد نيروي انتظامي در اين خصوص با قوه قضاييه هماهنگ و البته قرار است تا حضور نامحسوس ماموران تنها محدود به تهران نباشد. فرمانده انتظامي تهران بزرگ كه سه‌شنبه شب در گفت‌وگوي ويژه خبري حاضر شد تا به بخشي از سوالات بسياري كه پس از اعلام خبر آغاز به كار گشت نامحسوس به وجود آمده بود پاسخ دهد، گفت: « پليس براي انجام ماموريت‌هاي متعدد خود براساس قوانين و ضوابط جاري در كشور مي‌تواند از ماموران محسوس و نامحسوس خود استفاده كند. تمام سازوكارهاي لازم براي استفاده بهينه براي اين ماموريت در نظر گرفته شده و كليه اقدامات آنان تحت نظارت سيستم‌هاي نظارتي پليس از جمله بازرسي، حفاظت اطلاعات و... قابل كنترل است.» سردار حسين ساجدي‌نيا لازم ديد تا چند نكته را در خصوص ماموران نامحسوس و عملكرد آنها توضيح دهند. براساس گفته‌هاي سردار ١- كليه ماموران از كاركنان كادر پليس تهران و ضابط قضايي هستند. ٢- اين ماموران علاوه بر انجام وظايف و ماموريت‌هاي تخصصي خود، در ساعات غيراداري به عنوان ماموران نامحسوس و مورد وثوق، در صورت مشاهده جرايم مشهود، صرفا اطلاعات لازم را از طريق سيستم‌هاي ارتباطي به مركز پليس اعلام مي‌كنند. ٣- ماموران به هيچ‌وجه، مواجهه حضوري و برخورد با مردم را ندارند. و بعد از مردم خواست اگر كسي با لباس شخصي به عنوان پليس امنيت اخلاقي با شخصي برخورد كرد با پليس ١١٠ تماس بگيرند.
سردار ساجدي‌نيا كه در صحبت‌هاي خود تاكيد كرده بود آغاز به كار ماموران نامحسوس پليس امنيت اخلاقي براساس خواست شهروندان بوده و اساس به خاطر «افزايش احساس امنيت رواني و رفع دغدغه‌هاي مردم» صورت گرفته است اطمينان داد كه: «اين طرح در كل كشور گسترش مي‌يابد.»
بنا به گفته سردار ماموران نامحسوس در حال حاضر «از كاركنان كادر پليس تهران» و باز به گفته او «اينها در شيفت استراحت و غيركاري خود، ضمن اينكه ماموريت عادي خود را انجام مي‌دهد، در شيفت استراحت به همكاران ديگر خود كمك مي‌كنند. بعضا ممكن است در زمان استراحت، رفتن به منزل و مهماني، گزارش مي‌دهند.» هنوز در خصوص ميزان هزينه اين طرح براي نيروي انتظامي حرفي به ميان نيامده اما از صحبت‌هاي ساجدي‌نيا مي‌توان برداشت كرد كه هزينه اين طرح شامل اضافه كار ٧ هزار نيروي نامحسوسي است كه در استخدام ناجا هستند.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده از طرح بکارگیری هفت‌ هزار مأمور نامحسوس پلیس امنیت انتقاد کرد و از بررسی این موضوع در جلسه یکشنبه هیات دولت خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر ، در یادداشت شهیندخت مولاوردی آمده است: با این که از اظهارات سردار حسین ساجدی‌نیا رئیس پلیس پایتخت که صبح روز سه شنبه از ساماندهی بیش از هفت‌هزار مأمور نامحسوس پلیس امنیت در راستای اجرای طرح امنیت اخلاقی در پایتخت خبر داد، چند روزی نگذشته است، اما به نظر می رسد ابعاد مختلف این طرح و نحوه اجرایی شدن آن برای مردم در هاله ای از ابهام قرار دارد و موجی از نگرانی و احساس ناامنی جامعه و خانواده ها را فراگرفته است.

مولاوردی در ادامه این یادداشت با مرور سخنان اخیر رییس پلیس تهران در توضیح این طرح آورده است که با تمام توضیحاتی که برای توجیه این طرح ارائه شده است و با ذهنیتی که از اجرای طرح های مشابه مردم شکل گرفته، بیم آن می رود اجرای این طرح به تذکر و برخورد با بدپوششی خلاصه شده و خود مشکلات بیشتری را ایجاد کند.

معاون رییس جمهور ادامه می دهد: تماس های مکرر از زمان شروع این طرح با معاونت و نیز گفتگوی چهره به چهره با مردم حکایت از این نگرانی دارد و همه هم مسئولیت پیگیری را متوجه دولت می دانند و از رئیس جمهور به عنوان مجری قانون اساسی انتظار دارند که نظارت و تذکرات لازم را داشته باشد.

در این یادداشت آمده است: در مراسمی که به مناسبت میلاد مولای حق گویان و عدالت طلبان عالم شرکت کرده بودم چند تن از مادران که دختران دانشجو دارند؛ مطرح کردند که از هفته گذشته به اصطلاح «دلشان مثل سیر و سرکه می جوشیده و چند بار مردند و زنده شدند تا فرزندانشان به خانه برگردند».

مولاوردی در ادامه خبر داد: در جلسه روز چهارشنبه هیات دولت هم بعد از اعلام خبر مربوطه مقرر شد در جلسه آتی دولت در روز یکشنبه گزارشی از ابعاد اجرای طرح توسط وزارت کشور ارائه شود.

او در ادامه با بیان اینکه نگاه و باور عمومی به پلیس در دنیا این است که حافظ جان و مال و ناموس مردم است و با دیدن پلیس احساس امنیت و آرامش باید به انسان دست دهد، ادامه داد: لذا به نظر می رسد اگر همانطور که گفته شده است برخورد با مزاحمین نوامیس یکی از مطالبات مردم بوده است شایسته بود که در مورد ساز و کار آن هم با نظر مردم، متخصصان، صاحبنظران و کارشناسان عمل می شد.

البته هنوز دیر نشده و امید است با امعان نظر به ایرادات و نواقص طرح که این روزها به خوبی به بوته نقد گذاشته شده و نیز با تطبیق آن با فرمان هشت ماده ای امام(ره) در سال ۱۳۶۱ در مورد رعایت حقوق شهروندی و به ویژه فراز آخر آن گام موثری در بازسازی چهره و جایگاه و نقش نیروهای خدوم و مخلص انتظامی و پلیس برداشته شود.

باید همه بدانیم که پس از استقرار حاکمیت اسلام و ثبات و قدرت نظام جمهوری اسلامی با تأیید و عنایات خداوند قادر کریم و توجه حضرت خاتم الاوصیا و بقیة اللّه‏ ارواحنا لمقدمه الفداء و پشتیبانی بی‏ نظیر ملت متعهد ارجمند از نظام و حکومت، قابل قبول و تحمل نیست که به اسم انقلاب و انقلابی بودن خدای نخواسته به کسی ظلم شود، و کارهای خلاف مقررات الهی و اخلاق کریم اسلامی از اشخاص بی ‏توجه به معنویات صادر شود.

باید ملت از این پس که حال استقرار و سازندگی است احساس آرامش و امنیت نمایند و آسوده خاطر و مطمئن از همۀ جهات به کارهای خویش ادامه دهند، و اسلام بزرگ و دولت اسلامی را پشتیبان خود بدانند، و قوه قضاییه را در دادخواهی ها و اجرای عدل و حدود اسلامی در خدمت خود ببینند، و قوای نظامی و انتظامی و سپاه پاسداران و کمیته‏ ها را موجب آسایش و امنیت خود و کشور خود بدانند و این امور برعهدۀ همگان است.

به گزارش ایلنا، در این یادداشت با عنوان «بیم‌ها و امیدهای یک طرح» آمده است:

 «با اینکه از اظهارات سردار حسین ساجدی‌نیا رئیس پلیس پایتخت که صبح روز سه شنبه از ساماندهی بیش از هفت‌هزار مأمور نامحسوس پلیس امنیت در راستای اجرای طرح امنیت_اخلاقی در پایتخت خبر داد؛ چند روزی نگذشته است اما به نظر می‌رسد ابعاد مختلف این طرح و نحوه اجرایی شدن آن برای مردم در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و موجی از نگرانی و احساس ناامنی جامعه و خانواده‌ها را فرا گرفته است.

به گفته رییس پلیس تهران" یکی از مطالبات_مردم در سال‌های اخیر موضوع برخورد با مزاحمت برای نوامیس در سطح شهر بود. از این‌رو پلیس در سال‌های گذشته طرح‌های مختلفی را در دستور کار قرار داد. از حدود دوسال پیش نیز پلیس اقدام به رصد ناهنجاری‌ها کرده که چهار موضوع آلودگی صوتی، رانندگی پرخطر در سطح بزرگراه‌ها و انجام حرکات نمایشی، ایجاد مزاحمت برای نوامیس و کشف حجاب در خودرو‌ها جزء چهار محور اصلی بودند که با آن‌ها برخورد شد. علاوه بر این، از روز سه شنبه بیش از هفت‌هزار نیروی زن و مرد با حضور در معابر نسبت به رصد این موارد و اطلاع آن به پلیس_امنیت اقدام خواهند کرد".

با تمام توضیحاتی که برای توجیه این طرح ارائه شده است و با ذهنیتی که از اجرای طرح های مشابه در سال‌های گذشته و در آستانه فصل تابستان و گرم شدن هوا برای مردم شکل گرفته است؛ بیم آن می‌رود اجرای این طرح به تذکر و برخورد با بدپوششی خلاصه شده و به جای آنکه تذکرات و برخورد‌ها متوجه مزاحمین نوامیس و یا سایر ابعاد طرح باشد؛ {...} را نشانه رود.

تماس‌های مکرر از زمان شروع این طرح با معاونت و نیز گفت‌و‌گوی چهره به چهره با مردم حکایت از این نگرانی دارد و همه هم مسئولیت پیگیری را متوجه دولت می‌دانند و از رئیس جمهور به عنوان مجری قانون اساسی انتظار دارند که نظارت و تذکرات لازم را داشته باشد.

در مراسمی که دیروز به مناسبت میلاد مولای حقجویان و عدالت طلبان عالم شرکت کرده بودم چند تن از مادران که دختران دانشجو دارند؛ مطرح کردند که از هفته گذشته به اصطلاح دلشان مثل سیر و سرکه می‌جوشیده و چند بار مردند و زنده شدند تا فرزندانشان به خانه برگردند.

در جلسه روز چهارشنبه  هیات_دولت هم بعد از اعلام خبر مربوطه مقرر شد در جلسه آتی دولت در روز یکشنبه گزارشی از ابعاد اجرای طرح توسط وزارت کشور ارائه شود.

واقعیت این است تعریف، نگاه و باور عمومی به پلیس در دنیا این است که حافظ جان و مال و ناموس مردم است و با دیدن پلیس احساس امنیت و آرامش باید به انسان دست دهد. لذا به نظر می‌رسد اگر همانطور که گفته شده است برخورد با مزاحمین نوامیس یکی از مطالبات مردم بوده است شایسته بود که در مورد ساز و کار آن هم با نظر مردم، متخصصان، صاحبنظران و کار‌شناسان عمل می‌شد.

البته هنوز دیر نشده و امید است با امعان نظر به ایرادات و نواقص طرح که این روز‌ها به خوبی به بوته نقد گذاشته شده و نیز با تطبیق آن با فرمان هشت ماده ای امام (ره) در سال ۱۳۶۱ در مورد رعایت حقوق_شهروندی و به ویژه فراز آخر آن گام موثری در بازسازی چهره و جایگاه و نقش نیروهای خدوم و مخلص انتظامی و پلیس برداشته شود:

"باید همه بدانیم که پس از استقرار حاکمیت اسلام و ثبات و قدرت نظام جمهوری اسلامی با تأیید و عنایات خداوند قادر کریم و توجه حضرت خاتم الاوصیا و بقیة اللّه‏ ـ ارواحنا لمقدمه الفداء ـ و پشتیبانی بی‏ نظیر ملت_متعهد ارجمند از نظام و حکومت، قابل قبول و تحمل نیست که به اسم انقلاب و انقلابی بودن خدای نخواسته به کسی ظلم شود، و کارهای خلاف مقررات الهی و اخلاق کریم اسلامی از اشخاص بی‌‏توجه به معنویات صادر شود.

باید ملت از این پس که حال استقرار و سازندگی است احساس آرامش و امنیت نمایند و آسوده خاطر و مطمئن از همۀ جهات به کارهای خویش ادامه دهند، و اسلام بزرگ و دولت اسلامی را پشتیبان خود بدانند، و قوۀ قضاییه را در دادخواهی‌ها واجرای عدل و حدود اسلامی در خدمت خود ببینند، و قوای نظامی و انتظامی و سپاه پاسداران و کمیته‏‌ها را موجب آسایش و امنیت خود و کشور خود بدانند و این امور بر عهدۀ همگان است."»

محمد اسماعیل سعیدی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در گفت‌و‌گو با ایلنا در خصوص اجرای طرح ۷ هزار نیروی نا‌محسوس گشت امنیت اخلاقی گفت: باید از نیروی انتظامی پرسید که چرا این میزان فرد در شهر وارد کرده‌اند.

وی ادامه داد: ما در ارتباط با بحث امنیت اخلاقی و روحی و روانی مردم در جامعه مسوولیت داریم و این‌ها موضوعات به هم پیوسته است و باید تدابیر ی در این زمینه اتخاذ شود که بتوانیم این امنیت را تامین و تضمین کنیم.

این نماینده کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: در ارتباط با امنیت اخلاقی در جامعه باید علاوه بر اینکه اقدامات بازدارنده انجام می‌دهیم کارهای فرهنگی و آموزشی هم انجام دهیم چرا که مشکل اصلی ما در این حوزه است.

سعیدی گفت: در کلانشهر‌هایی مثل تهران وقتی ما در سطح جامعه نگاه می‌کنیم و اتفاقاتی را می‌بینیم نهایتا از هر ده مورد با دو مورد می‌توان برخورد کرد بنابراین با این اقدامات مشکلات از بین نمی‌رود و این برخورد‌ها علاج این مسائل نیست و نیاز است اقدامات دیگری انجام شود که ما بتوانیم امنیت اخلاقی و روانی جامعه را به صورت پایدار تضمین کنیم.

نماینده مردم تبریز در مجلس تصریح کرد: این امکان پذیر نیست که اقداماتی را انجام دهیم و بگوییم مشکل حل شد و بعد از اینکه ۷ هزار نیرو کاهش پیدا کرد ببینیم مشکل دوباره بروز و ظهور پیدا کرد بلکه باید اقدامات و برنامه‌هایی انجام شود که بعد از کاهش نیرو‌ها نه تنها مشکلی پیش نیاید بلکه وضع بهتر هم شود.

سعیدی گفت: باید به ریشه‌ها بیشتر توجه و پرداخته شود و ببینیم در این زمینه چه اقداماتی باید صورت بگیرد در غیر این صورت اینگونه برخوردهای بازدارنده، به صورت مقطعی شاید پاسخ دهد و برخی را راضی و اقناع کند اما اینکه ما توانسته‌ایم مشکل را به صورت ریشه‌ای حل کنیم یا خیر, مساله‌ای است که باید پاسخ مستدل و دقیقی داشته باشد و تا کنون این پاسخ وجود نداشته است.

نماینده کمیسیون اجتماعی مجلس در خصوص نحوه عملکرد نیروهای نامحسوس و گزارش دهی این نیرو‌ها گفت: معنی نامحسوس بودن این نیرو‌ها برای خود من محسوس نیست و هر چقدر در ذهن بررسی می‌کنم که یعنی چی؟ به نتیجه‌ای نمی‌رسم.

وی تاکید کرد: گشت یک تعریفی دارد و تعریفش این است که بیایند در خیابان و در اماکن عمومی بگردند و موارد خلاف امنیت اخلاقی و جرایم مشهود را که ملاحظه می‌کنند و این‌ها را تذکر دهند یا برابر مقررات اقدام قانونی انجام شوند اما مشخص نیست که این‌ها می‌خواهند چه کار کنند.

این نماینده کمیسیون اجتماعی مجلس تاکید کرد: نیروی انتظامی و مسولان ناجا باید برای افکار عمومی توضیح بدهند و این مساله را برای مردم روشن کنند و تا مردم بدانند منظور از نامحسوس چه چیزی است و گزارش دهی و عملکرد این نیرو‌ها به چه نحو خواهد بود.

وی ادامه داد: مسولان ناجا باید توضح دهند که بحثشان چیست و گزارشات مامورانشان چگونه قابل کنترل و ارزیابی است چراکه اگر قرار است این طرح بین مردم اجرا شود. مردم باید اطلاع کامل و کافی و شفاف را از نحوه اجرای آن داشته باشند.

ابوالقاسم رئوفیان در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، با اشاره به اتفاق پیش‌آمده برای کودک افغان در ورامین و سوءاستفاده برخی از این اتفاق برای هجمه به دولت گفت: ما ضمن محکوم کردن این اقدام که نشان از خوی حیوانی دارد، درخواست مجازات برای کسی که مرتکب این جنایت شده را داریم، اما متاسفم که برخی به این اتفاق به شکل جناحی و سیاسی نگاه می‌کنند.

او با بیان اینکه چنین مسئله‌ای نشان از کینه برخی دارد، اظهار داشت: برای عده‌ای تفاوت نمی‌کند که با تابلوی اصولگرایی یا غیراصولگرایی، برخورد با سیاست‌های دولت را در دستور کار خود قرار دهند. جنایتی که اتفاق افتاده به هیچ عنوان موضوعی نیست که بخواهیم آن را سیاسی کنیم و چنین برداشتی نشان از انتقام‌جویی‌های یک عده‌ای دارد که منطقا و عقلا قابل تایید نیست.

این فعال سیاسی اصولگرا ادامه داد: کسی که می‌خواهد با یک پدیده مقابله کند، به هر چیزی متوسل شود و بهانه‌ای به دست می‌آورد تا به وسیله آن تخریب کند. این اتفاق نیز از همین قبیل مسائل است. تلگرام و شبکه‌های اجتماعی مثل یک تیغ دولبه می‌ماند که می‌توان هم از آنها به درستی استفاده کرد و هم استفاده نادرست داشت. نمی‌توان با هر تکنولوژی به بهانه‌های سیاسی و امنیتی برخورد کرد.

رئوفیان با تاکید بر اینکه شیوه‌های تخریبی هیچگاه جواب نمی‌دهد، تصریح کرد: برخی با طرح این موضوع‌ها فکر می‌کنند می‌توانند جمعیتی از جناح رقیب را منزوی کرده و از نگاه مردم بیندازند، اما مردم هوشیارند و خدمت را تشخیص می‌دهند.

او با بیان اینکه اتفاق ورامین بهانه‌ای برای مخالفت دولت دست تندروها داده است، خاطرنشان کرد: سوال اینجاست که آیا اگر شبکه‌های اجتماعی فیلتر شود جنایتی اتفاق نمی‌افتد. در گذشته قبل از اینکه ویدئو و ماهواره در کشور رواج پیدا کند، آیا از این قبیل مسائل نداشتیم، پس مشکل جای دیگری است.

دبیرکل حزب ایران زمین افزود: ما به لحاظ فرهنگی بعد از چهار دهه از انقلاب دچار مشکلاتی هستیم و عامل بازدارنده‌ای برای این ناهنجاری‌ها نداریم. متاسفانه ما چندین نهاد فرهنگی داریم که کارهای موازی می‌کنند. باید کاری کنیم که خروجی این دستگاه‌ها به گونه‌ای باشد که ما دیگر شاهد چنین مسائلی نباشیم.

رئوفیان یادآور شد: برخی فکر می‌کنند با در پیش گرفتن این روش‌ها می‌توانند با جبران شکست‌های گذشته برای خود جایی باز کرده و رقیب خود را بی‌اعتبار کنند و به نحوی پایگاه مردمی داشته باشند، در حالی که این اقدامات نتیجه عکس‌ می‌دهد.

او با انتقاد از بحث پلیس نامحسوس اخلاقی که این روزها در کشور مطرح شده، آن را مخل امنیت جامعه دانست و ابراز داشت: چنین مسائلی بیشتر سلامت جامعه ما را تهدید می‌کند. پلیس نامحسوس اخلاقی باید وجدان انسان‌ها باشد. دست نامحسوس اخلاقی همان آشنایی با سوره اولیا و مردان بزرگ است. چنین چیزی نه تنها مفید نیست بلکه برای جامعه مضر هم هست.

یک فعال سیاسی اصولگرا گفت: محدودیت در سیستم‌های اطلاع‌رسانی به بهانه حادثه ورامین، سوءاستفاده از یک فاجعه تلخ است

حسین کنعانی‌مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، با اشاره به اتفاق پیش‌‌آمده برای دختربچه افغان در ورامین و اظهاراتی که به بهانه این اتفاق مطرح می‌شود، گفت: آسیب‌های اجتماعی یکی از مشکلات اساسی کشور ماست که هر چند وقت یکبار، خود را در یک واقعه نشان می‌دهد. همه ما، اتفاق‌های تلخ این چنینی از جمله خفاش شب را به خاطر داریم که باعث می‌شود امنیت اجتماعی کشور به خطر بیفتد.

او با انتقاد از سیاسی و امنیتی کردن آسیب‌های اجتماعی این‌چنینی اظهار داشت: اگر قرار باشد در این مسیر دنبال تسویه حساب‌های سیاسی به هر بهانه‌ای باشیم، تاثیر سوء بر هنجارهای اجتماعی خواهد داشت، لذا باید از اظهاراتی که موجب امنیتی شدن و سیاسی شدن آسیب‌های اجتماعی می‌شود، پرهیز کنیم.

این فعال سیاسی اصولگرا با بیان اینکه افغانستان کشور دوست و همسایه ماست و کودکان افغان با توصیه رهبری امروز در مدارس ما در حال تحصیل هستند، تصریح کرد: فراموش نکنیم چند نسل از افاغنه در ایران پرورش پیدا کرده‌اند، بنابراین اینکه بیاییم موضوع را به مسائل سیاسی ربط بدهیم و بگوییم اگر وزارت ارتباطات شبکه‌های اجتماعی را فیلتر می‌کرد، این اتفاق‌ها نمی‌افتاد، درست نیست.

کنعانی‌مقدم ادامه داد: اینکه به این بهانه، برای سیستم‌های اطلاع‌رسانی مردم و شبکه‌های اجتماعی محدودیت ایجاد کنیم، نوعی سوءاستفاده از اتفاق تلخ ایجاد شده است.

او یادآور شد: یکی دیگر از آسیب‌های اجتماعی در جامعه ما این است که برای عده‌ای، هدف، وسیله را توجیه می‌کند و برخی هر وسیله‌ای را برای رسیدن به هدف خود مباح می‌داند. در حال حاضر نیز با شروع مرحله دوم انتخابات مجلس برخی تسویه حساب‌های سیاسی خود را در قالب این نقدها نشان می‌دهد.

کنعانی مقدم با بیان اینکه همه ما یک‌صدا از چنین رخداد تلخی ابراز تاسف می‌کنیم، خاطرنشان کرد: اینکه بخواهیم این مسئله را چکشی بر سر جریان‌ها و رقبای خود قرار دهیم، رفتار درستی نیست. باید جلوی این حرکت نادرست گرفته شود. با توجه به آیه قرآن نباید برخی اقدامات نادرست را تکثیر کنیم. در این صورت مورد عذاب خداوند قرار خواهیم گرفت. بزرگنمایی کردن برخی مسائل آسیب بیشتری خواهد داشت.

او با اشاره به دست‌های نامحسوس اخلاقی ابراز داشت: امر به معروف و نهی از منکر در فرایض دینی ماست، اما آداب و رسوم خودش را دارد و باید در مسیر درست از آن استفاده کرد. اینکه بخواهیم تنها در مسائلی همچون آسیب‌های اجتماعی ضرورت امر به معروف و نهی از منکر پی ببریم، خطاست. در کشور ما مفاسد بزرگی هستند که اگر به آن نپردازیم آسیب‌های بیشتری به کشور خواهد رسید. منشاء بسیاری از آسیب‌های اجتماعی امروز نپرداختن به همین مفاسد است.

دبیرکل حزب سبز، با بیان اینکه اگر می‌خواهیم با مظاهر فساد و مسائلی در مورد عفاف و حجاب برخورد کنیم، نباید از نهی شروع کنیم. خداوند اول ما را به امر به معروف توصیه کرده است و ما باید ابتدا شیرینی معروف را آنچنان برای مردم روشن کنیم که دیگر کسی به دنبال مفاسد اجتماعی نرود. اگر از ابتدا از نهی شروع کنی، به دستور خدا عمل نکرده‌ایم.

کنعانی مقدم با تاکید بر اینکه نباید با آسیب‌های اجتماعی برخورد امنیتی داشته باشیم، بیان کرد: چنین اقداماتی همچون به راه انداختن دست‌های نامحسوس اخلاقی، باعث می‌شود مقاومت یک عده بیشتر شود و جسارت آنها را بیشتر می‌کند. موانع این چنینی فضا را برای گسترش آسیب‌های اجتماعی بیشتر می‌کند.


 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid