محل تبلیغ شما
متن بیانیه پایانی نشست شورای همکاری خلیج فارس

تاریخ خبر: 1395/2/4

متن بیانیه پایانی نشست شورای همکاری خلیج فارس

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

سیاست تهدید، فشار و تطمیع از سوی سعودی‌ها ادامه دارد/

متن بیانیه پایانی نشست ضد ایرانی ریاض؛ تلاش برای تبرئه آل سعود

نشست اعضای شورای همکاری خلیج فارس به درخواست عربستان و با هدف موضع‌گیری علیه جمهوری اسلامی ایران در ریاض برگزار شده است که این موضع‌گیری‌در بیانیه‌ پایانی این نشست، به وضوح دیده می‌شود.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری عربستان، وزیران خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در ریاض گردهم آمدند.

نشست امروز شورای همکاری در ریاض به درخواست عربستان و با هدف موضع‌گیری علیه جمهوری اسلامی ایران برگزار شده است که در بیانیه‌ پایانی این نشست، به وضوح دیده می‌شود که سعودی‌ها دیگر اعضا را برای همراه شدن با سیاست‌های خصمانه خود تحت فشار گذاشته‌اند.

بر اساس گزارش خبرگزاری عربستان،‌ شرکت کنندگان در نشست فوق العاده شورای همکاری خلیج فارس که چهل و دومین نشست آنها به شمار می‌رود، اعلام کردند همچون یک صف واحد در کنار پادشاهی سعودی قرار دارند و از تصمیمات و تدابیری که سعودی‌ها برای مبارزه با تروریسم (ادعایی آل سعود) اتخاذ کرده و پیگرد تمام کسانی که مرتکب اقدامات تروریستی و فتنه‌افکنی شده اند، حمایت می‌کنند و از دستگاه قضایی سعودی و استقلال و بی‌طرفی آن! تمجید می‌کنند.

در نشست امروز ریاض، عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان، شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان، شیخ خالد بن احمد بن محمد آل خلیفه، یوسف بن علوی بن عبدالله، خالد بن محمد العطیه، شیخ صباح الاحمد الصباح وزیران خارجه امارات، بحرین، عمان، قطر و کویت حضور داشتند.

خبرگزاری عربستان آورده  است : شورای وزیران (شورای همکاری خلیج فارس) در این نشست، پیامدهای حمله به سفارت پادشاهی سعودی و کنسولگری ‌آن در تهران و مشهد را بررسی و به شدت آن را محکوم کردند و مقامات ایرانی را مسئول کامل این اقدامات تروریستی! بر اساس پایبندی به توافق‌نامه‌های وین صادره در سال‌های 1961 و 1963 و قوانین بین‌المللی می‌دانند که کشورها را مسئول حمایت از هیئت‌های نمایندگی دیپلماتیک می‌داند.

در این بیانیه فریبکارانه ادعا شده است : شورای وزیران همچنین دخالت‌های آشکار ایران در امور داخلی پادشاهی سعودی را محکوم می‌کند که در اظهارات خصمانه و تحریک‌آمیز علیه  اقدام پادشاهی سعودی در اجرای احکام شرعی صادره در حق شماری از تروریست‌ها (این بیانیه شیخ باقر نمر النمر روحانی برجسته شیعی عربستانی را که تنها جرمش بیان حقوق تضییع و سرکوب شده شیعیان بخش مهمی از مردم عربستان و درخواست وی برای برابری در حقوق شهروندی و رفع تبعیض بود، تروریست خوانده  است) نمایان بود و این اظهارات را تحریک مستقیم برای حمله به دفاتر نمایندگی دیپلماتیک پادشاهی سعودی می‌داند!

این بیانیه مدعی شده است چنین اقداماتی کمکی به صلح و امنیت منطقه و جهان نمی‌کند و مغایر با اصول حسن همجواری و عدم دخالت در امور داخلی کشورها و احترام به حاکمیت آنهاست و منجر به تشدید مواضع و شعله‌ور شدن آتش بحران‌های بیشتری در منطقه می‌شود.

این بیانیه با بیان این‌که کشورهای عضو شورای همکاری همچون یک صف واحد از عربستان سعودی و تصمیمات و تدابیرش در زمینه مبارزه با تروریسم و پیگرد کسانی که مرتکب اقدامات تروریستی شده و به فتنه‌افکنی دست می‌زنند، حمایت می‌کند، تهدید کرده است که کشورهای عضو شورای همکاری اقدامات مناسب بیشتری را برای مقابله با این حملات اتخاذ خواهد کرد.

بیانیه ریاض از همراهی  تعداد معدودی از کشورهای عربی همچون جیبوتی، سودان، کومور، سومالی و رژیم بحرین با تحرکات خصمانه آل سعود تمجید کرده و به زعم خود از تمام کشورها و جامعه بین المللی و سازمان‌های منطقه‌ای و بین المللی خواسته‌ است آنچه گام‌های جدی و موثر برای جلوگیری از وقوع حملات به هیئت‌های دیپلماتیک در ایران خوانده شده، بردارند.

شرکت کنندگان در نشست ضد ایرانی ریاض به زعم خود آنچه را "ادامه اشغال جزایر سه گانه به دست ایران خواندند"، محکوم کردند و از ادعاهای بی اساس شیخ نشین امارات درباره این جزایر ایرانی که جزء لاینفک حاکمیت کشورمان است، حمایت کردند.

این بیانیه فریبکارانه در راستای منحرف کردن افکار عمومی منطقه و جهان از نقش ویرانگر و تخریبی رژیم آل سعود در منطقه و حتی جهان از طریق نشر  افکار وهابی تکفیری و تشکیل و سازماندهی صدها گروه تروریستی مسلح در کشورهای مختلف اسلامی و ارتکاب جنایت و تشدید موج ناامنی و بی‌ثباتی و کشتار در این کشورها به ویژه سوریه و عراق و لیبی، مدعی شده است که "اقدام ایران در نشر فتنه طایفه‌‌ای و حمایت از گروه‌های تروریستی افراطی و آموزش و حمایت مالی از آنها برای برهم زدن امنیت و ثبات در کشورهای عضو شورای همکاری را که اخیرا پادشاهی بحرین از خنثی شدن یک طرح تروریستی برای انفجارهای تروریستی خبر داده" محکوم می‌کند.

این بیانیه آورده است که "شورای همکاری از جامعه بین المللی خواسته است تدابیر لازم را برای ملزم کردن ایران به رعایت اصل حسن همجواری در حرف و عمل و توقف فعالیت‌هایش در بی‌ثبات کردن منطقه و توقف حمایت از تروریسم و دخالت در امور داخلی کشورهای عضو شورای همکاری و منطقه و عدم به کارگیری زور یا تهدید اتخاذ کند".

اعضای شورای همکاری خلیج فارس در پایان نشست ریاض اعلام کردند در ماه مارس سال 2017 میلادی کشورهای عضو این شورا رزمایش مشترک نظامی اجرا خواهند کرد.

اعضای این سازمان در بیانیه پایانی خود بر لزوم تشکیل نیروی دفاعی مشترک در برابر آنچه «خطر مشترک» نامیده‌اند تأکید کردند و افزودند باید قدرت کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس برای مقابله با خطرهای داخلی و خارجی افزایش پیدا کند.

شبکه خبری «العربیه»، گزارش داد این سازمان ضمن تأکید بر مبارزه با تروریسم اعلام کرده از گفت‌وگوهای صلح یمن که در کویت برگزار خواهد شد استقبال و حمایت می‌کند.

کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در پایان نشست خود با رئیس جمهور آمریکا در بیانیه‌ای جداگانه از تحولات سیاسی صورت گرفته در لیبی استقبال کردند و اعلام کردند از شورای ریاستی و دولت آشتی ملی لیبی حمایت می‌کنند.

بر اساس این بیانیه کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس تأکید کردند از مردم سوریه و اجرایی شدن تصمیمات سازمان ملل درباره بحران این کشور از جمله پیشنهاد آمریکا برای برگزاری نشستی درباره آوارگان سوری در سپتامبر پیش رو حمایت می‌کنند.

این سازمان بار دیگر ضمن تروریستی خواندن حزب الله ایران را به بر هم زدن امنیت خاورمیانه و حمایت از این گروه متهم کرد و افزود: واشنگتن پیشنهاد داده اقداماتی برای مقابله با خطر موشکی ایران در خاورمیانه اتخاذ شود.

کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس تأکید کردند تبادل اطلاعات را به منظور مقابله با آنچه «خطرهای ایران» نامیده‌اند افزایش خواهند داد و افزودند: از سر گیری روابط ایران و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس منوط به توقف اقدامات و دخالت‌های این کشور در منطقه است.

در پایان این سازمان از تلاش عراق برای کم کردن تنش طائفه‌ای و ایجاد آشتی در کشور استقبال کرد.

در بیانیه پایانی اجلاس سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و آمریکا در ریاض بار دیگر بر گذار سیاسی در سوریه بدون حضور بشار اسد و همکاری استراتژیک میان دو طرف با هدف به اصلاح تقویت ثبات، امنیت‌ و شکوفایی در منطقه تاکید شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه مستقل رای الیوم، در بیانیه پایانی این نشست که روز گذشته در ریاض برگزار شد بر نیاز به گذار سیاسی در سوریه بدون حضور بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور و حمایت از نهادهای دولتی در این کشور و همچنین تمرکز بر مبارزه با داعش و جبهه النصره تاکید شد.

همچنین در این بیانیه بر همکاری استراتژیک میان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و واشنگتن در راستای ایجاد ثبات، امنیت و شکوفایی منطقه اشاره شده و آمده است: این کنفرانس اقداماتی را که موجب تقویت همکاری میان کشورهای عضو شورا و آمریکا می‌شود و همچنین تقویت همکاری این دو را به همراه دارد مورد بررسی قرار داد.

در ادامه این بیانیه ذکر شده است: با توجه به بزرگی چالش‌هایی که منطقه با آن مواجه است سران کشورهای عضو تعهداتشان را نسبت به در پیش گرفتن اقدامات سریع‌تر برای افزایش اقدامات در جهت شکست گروه‌هایی همچون داعش، القاعده و کاهش شدت درگیری‌های منطقه‌ای، ایجاد راه حل‌های مناسب برای آن، تقویت توان کشورهای عضو شورا برای مقابله با تهدیدات خارجی و داخلی و بررسی فعالیت‌های ایران و همکاری با یکدیگر در جهت جلوگیری از بحران‌های طایفه‌ای و منطقه‌ای که موجب بی‌ثباتی منطقه می‌شود، اجرایی می‌کنند.

سران کشورهای عضو شورای خلیج فارس در این بیانیه اعلام کردند که دیدگاه‌های مشترک به منظور مقابله با درگیری‌ها در منطقه را مورد بررسی قرار دادند و همچنین از پیشرفتی که از زمان نشست اول آنها در کمپ دیوید در ماه مه 2015 ایجاد شده خرسند هستند و بر ضرورت حفظ دستاوردهای به وجود آمده تاکید دارند.

بر اساس این بیانیه، سران کشورهای عضو بر حمایت از اصول مشترک مورد توافق در کمپ دیوید از جمله در پیش گرفتن راه حل‌های سیاسی و مسالمت آمیز برای درگیری‌های داخلی مسلحانه در منطقه و احترام به حق حاکمیت همه کشورها و عدم دخالت در امور داخلی آنها تاکید می‌کنند.

آنها همچنین بر همبستگی با ملت سوریه تاکید و اهمیت اجرای کامل قطعنامه 2254 شورای امنیت سازمان ملل مبنی بر ارائه کمک‌های انسانی فوری به مناطق تحت محاصره و یا مناطق صعب العبور و آزادی همه زندانیانی که بی‌دلیل زندانی شده‌اند، تاکید کردند.

سران کشورهای عضو به توقف اقدامات خشونت آمیز اشاره و بر نیاز گذار سیاسی در سوریه بدون حضور بشار اسد و با حمایت از نهادهای دولتی این کشور تاکید کردند.

آنها همچنین به مبارزه با داعش و جبهه النصره اشاره و نگرانی‌ عمیق‌شان را از کمک به پناهندگان و آوارگان داخل و خارج این کشور اعلام کردند.

اعضای کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و طرف آمریکایی همچنین از طرح واشنگتن برای برگزاری کنفرانس سران کشورها به منظور بررسی اوضاع پناهندگان در سپتامبر 2016 و به دست آوردن حمایت‌های بیشتر بین‌المللی استقبال کرده و بر نیاز به ارائه امدادرسانی‌های بیشتر به پناهندگان طی دوره‌های آتی تاکید کردند.

در این بیانیه همچنین تحقق پیشرفت‌های بیشتر در عراق، کاهش بحران‌های طایفه‌ای، تلاش برای تحقق آشتی بین گروه‌های عراقی و اجرای اصلاحات در این کشور خواسته شده است.

کشورهای صادرکننده این بیانیه نسبت به حمایت از تلاش‌های عراق در جهت شکست داعش متعهد شدند.

در این بیانیه همچنین سران کشورهای عضو از توقف اقدامات خشونت آمیز در یمن استقبال کرده و همه طرف‌های یمنی را به تعهد نسبت به آن فراخوانده و اعلام کردند که از تلاش‌های اسماعیل ولد شیخ احمد، فرستاده سازمان ملل به یمن در این خصوص حمایت خواهند کرد.

آنها همچنین همه طرف‌های درگیر را به در پیش گرفتن تصمیمات دشوار و لازم برای تحقق آشتی سیاسی دائم و فراگیر براساس قطعنامه 2216 شورای امنیت سازمان ملل و طرح کشورهای حوزه خلیج فارس فرا خواندند.

در رابطه با مساله لیبی نیز سران کشورهای عضو از اینکه دولت وفاق ملی در طرابلس قدرت را در این کشور به دست گرفته، استقبال و ابراز عقیده کردند که لیبیایی‌ها توانستند موانعی را که دیگران پیش پایشان قرار دادند، پشت سر بگذارند.

آنها احترام به دولت را خواستار شده و درخواست کردند تا طرف‌ها از این فرصت برای تحقق آینده‌ای همراه با صلح و آرامش استفاده کنند.

در رابطه با مساله فلسطین نیز سران این کشورها بر ضرورت حل درگیری‌های اسرائیل و فلسطین براساس توافق صلح عادلانه و دائم و فراگیر که موجب ایجاد دولت فلسطینی با حق حاکمیت و منطقه جغرافیایی در کنار اسرائیل شود و همچنین بر اهمیت طرح صلح کشورهای عربی مصوب سال 2002 تاکید کردند.

سران کشورهای عضو همچنین در رابطه با مساله ایران بر ضرورت آنچه که بیداری و هوشیاری در قبال رفتارهای این کشور در جهت بی‌ثبات کردن منطقه خوانده شده از جمله برنامه‌های موشک‌های بالستیک آن و حمایت از گروه‌هایی همچون حزب الله و دیگر گروه‌ها در سوریه، یمن، لبنان تاکید کردند.

در این بیانیه آمریکا و کشورهای عضو نسبت به افزایش تبادل اطلاعاتی در خصوص ایران و تهدیدهای نامتعارف در منطقه متعهد شدند.

همچنین کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس متعهد شدند تا مطالعات بیشتری در خصوص پیشنهادات آمریکا برای همکاری در زمینه امنیت دریایی و سرعت‌دهی به توافقات موجود در خصوص راه اندازی سیستم سپر موشکی برای مقابله با موشک‌های بالستیک متعهد شدند.

طرفین همچنین بر ضرورت انجام گفت‌وگوهای گسترده برای حل درگیری‌های منطقه و تلاش مشترک در جهت کاهش بحران‌های منطقه‌ای تاکید کردند.

آنها بر توانایی خود در جهت اعتمادسازی و حل اختلافات طولانی مدت با ایران به شرط آنکه تهران نسبت به اصل حسن همجواری، عدم مداخله در امور داخلی و احترام به حق حاکمیت اراضی بر اساس قوانین بین‌المللی و آنچه در منشور سازمان ملل آمده متعهد باشد، تاکید کردند.

در این بیانیه آمده است که سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به گزارش نشست مشترک وزرای دفاع کشورهای عضو شورا و آمریکا که در آن بر اهمیت انجام تمرین‌های نظامی بین دو طرف تاکید شده گوش فرا دادند و اعلام کردند که به زودی برنامه‌ریزی‌های لازم را جهت انجام تمرینات نظامی مشترک در مارس 2017 آغاز خواهند کرد تا توان نظامی مشترک دو طرف را به نمایش بگذارند.

کشورهای عضو همچنین با اجرای سریع طرح جدید آموزش یگان‌های برگزیده نیروهای عملیات ویژه کشورهای عضو به منظور تقویت توان عملیاتی مشترک برای مبارزه با تروریسم موافقت کرده و همچنین از توسعه توان همکاری با آمریکا در زمینه امنیت فضای سایبری حمایت کردند.

براساس این بیانیه، این کشورها بر تعهدشان نسبت به ادامه هماهنگی‌ها بین کشورهای عضو و واشنگتن در خصوص مسائل حائز اهمیت دو طرف از جمله برگزاری نشست‌های وزیران خارجه و دفاع، تلاش برای برگزاری نشست سالیانه سران تاکید کردند.

آمریکا نیز از خواست کشورهای عضو به منظور افتتاح دفتری در واشنگتن برای پیگیری همکاری‌ها استقبال و اعلام کرد که تلاش‌هایش را در راستای تحقق این امر بکار خواهد بست.

در پایان سران کشورها متعهد شدند تا همه گروه‌های کاری مشترک سالیانه حداقل دو بار گرد هم آیند تا به تسریع در روند همکاری بر سر مبارزه با تروریسم، نقل و انتقال توان دفاعی و امنیت سایبری بپردازند

سیزدهمین نشست سران سازمان همکاری اسلامی روز جمعه در استانبول به پایان رسید.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، روز جمعه سیزدهمین نشست سران عضو سازمان همکاری اسلامی به کار خود در استانبول پایان داد اما به دلیل اختلافاتی که درباره بندهای بیانیه پایانی این نشست به وجود آمده بود، این بیانیه در پایان نشست قرائت نشد.

در بیانیه پایانی که با اعمال نفوذ سعودی‌ها تهیه و از سوی برخی رسانه‌ها منتشر شده است، آنچه "مداخله ایران در امور منطقه و کشورهای عضو از جمله بحرین، یمن، سوریه و سومالی" خوانده شده، محکوم شده است.

همچنین در این بیانیه ادعا شده است: ایران از تروریسم حمایت می‌کند!

در این بیانیه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی خواهان برقراری روابط همکاری میان کشورهای اسلامی و ایران براساس اصول حسن همجواری، عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر و احترام به حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی شدند.

در این بیانیه "حمله به هیات‌های دیپلماتیک عربستان در تهران و مشهد"، "نقض واضح توافقنامه وین درباره روابط دیپلماتیک" خوانده و محکوم شده است.

در بیانیه مذکور، سران سازمان همکاری اسلامی مخالفت خود را با آنچه "اظهارات تحریک آمیز" ایران درباره اجرای حکم‌های اعدام گروهی‌ از "تروریست‌ها" در عربستان خوانده شده، محکوم شده است!

هیات ایران به دلیل مخالفتی که با برخی از بندهای این بیانیه داشت در جلسه پایانی این نشست حضور نیافت.

در بخش دیگری از این بیانیه حزب الله به "اقدامات تروریستی در سوریه، بحرین، کویت و یمن و حمایت از گروه‌های تروریستی" متهم شده است.

در این بیانیه از کشورهای اسلامی خواسته شده در مقابله با تروریسم متحد شده و همبستگی خود را حفظ کنند.

در بیانیه پایانی سران سازمان همکاری اسلامی از ارمنستان خواسته شده تا فورا و به شکل کامل از قره‌باغ عقب‌نشینی کند.

در این بیانیه بر حمایت از مساله مسلمانان قبرس ترک‌نشین و برگزاری مذاکرات با نظارت سازمان ملل برای حل و فصل فراگیر این مساله تأکید شده است.

کشورهای عضو در این بیانیه همچنین خواهان حل و فصل بحران سوریه براساس بیانیه ژنو1 و روند سیاسی با نظارت سازمان ملل برای انتقال سیاسی در سوریه شدند.

سران سازمان همکاری اسلامی نسبت به ادامه خشونت و خونریزی در سوریه ابراز نگرانی و از قطعنامه 2254 شورای امنیت که نقشه راهی برای روند صلح در سوریه است و موضع واحد جهانی درباره بحران سوریه را نشان می‌دهد، استقبال کردند.

در این بیانیه ابراز امیدواری شده که مذاکرات صلح سوریه به نتایج سازنده و مفید بینجامد.

در بیانیه مذکور همچنین از کشورهای همجوار سوریه به ویژه مصر، اردن، لبنان، عراق و ترکیه به دلیل میزبانی خوب از آوارگان سوری تقدیر شده و از جامعه جهانی خواسته شده است که از پناهجویان و کشورهای میزبان آن‌ها حمایت به عمل آورند.

در این بیانیه بر حمایت کامل از دولت عراق در تلاش‌هایش برای مبارزه با داعش و حمایت از ائتلاف "نظامی اسلامی" عربستان تأکید شده و از کشورهای عضو خواسته شده تا به این ائتلاف بپیوندند.

در بیانیه پایانی نشست سران سازمان همکاری اسلامی بر برگزاری نشست بین‌المللی صلح برای حمایت از مردم فلسطین و پایان دادن به اشغالگری اسرائیل تأکید شده است.

کشورهای عضو این سازمان در بیانیه پایانی خود خواهان صدور قطعنامه‌ای از سوی شورای امنیت برای پایان اشغال فلسطین شدند و حمایتشان را از تلاش‌های فلسطینی‌ها برای پیوستن به معاهده‌های بین‌المللی اعلام کردند.

کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در بیانیه پایانی این نشست به مقابله با طایفه‌گرایی و ایجاد طرحی استراتژیک برای فعالیت این سازمان طی 10 سال آینده دعوت کردند و نسبت به پیامدهای آن هشدار دادند.

در این بیانیه همچنین بر حمایت از "مشروعیت قانون اساسی" در یمن که براساس ادعای سران سازمان همکاری اسلامی عبدربه منصورهادی، رئیس‌جمهور مستعفی یمن نماینده آن است، تأکید شده است.

در این بیانیه بر تلاش‌ها برای حل و فصل بحران یمن از طریق ازسرگیری روند سیاسی برای رسیدن به راهکاری براساس نتایج مذاکرات ملی، طرح شورای همکاری خلیج فارس و قطعنامه‌های شورای امنیت تأکید شده است.

سران سازمان همکاری اسلامی در این بیانیه خواهان پایبندی به قطعنامه‌های شورای امنیت درباره یمن به ویژه قطعنامه 2201 شدند.

همچنین در این بیانیه بر حمایت کامل از لبنان در تکمیل آزادسازی تمامی خاک خود از اشغال اسرائیل و لزوم عقب‌نشینی اسرائیل از مزارع شبعا، کفرشوبا و بخشی از شهرک الغجر که متعلق به لبنان است، تأکید شده است.

این بیانیه شامل محکومیت شدید ادامه نقض حریم هوایی، دریایی و زمینی لبنان توسط اسرائیل است.

درباره اوضاع داخلی لبنان نیز در این بیانیه از مذاکرات کنونی میان طرف‌های سیاسی برای عبور از اختلافات و کاهش خفقان سیاسی و پیشبرد سازش ملی تأکید و از فداکاری‌های ارتش لبنان در زمینه مبارزه با تروریسم تقدیر شده است.

سران سازمان همکاری اسلامی در ادامه خواهان عدم مداخله در امور داخلی لیبی و ممانعت از مسلح کردن شبه نظامیان در این کشور شدند و تأکید کردند که هرگونه مداخله نظامی در لیبی عواقب وخیمی برای منطقه و خود این کشور دارد.

آن‌ها در این بیانیه تأکید کردند که هرگونه اقدام نظامی علیه تروریسم در لیبی باید با درخواست دولت وحدت ملی این کشور صورت گیرد.

سران سازمان همکاری اسلامی بر لزوم تدوین قانون اساسی جدید در این کشور تأکید و از آغاز فعالیت دولت وحدت ملی در طرابلس استقبال کردند.

آن‌ها این اقدام را گام مهمی در راه اجرای بندهای توافق‌نامه سیاسی دانستند.

سران سازمان همکاری اسلامی در این بیانیه مخالفت خود را با تحریم‌های اقتصادی یکجانبه علیه سودان اعلام کرده و خواهان لغو فوری این تحریم‌ها شدند.

آن‌ها از کشورهای عضو و نهادهای فعال خواستند به سودان برای عبور از بحران اقتصادی کمک کنند.

سران سازمان همکاری اسلامی در این بیانیه خواهان حذف نام سودان از لیست تروریستی آمریکا شدند و بار دیگر بر همبستگی خود با این کشور برای حفظ امنیت و صلح آن تأکید کردند.

آن‌ها در بیانیه پایانی خود مخالفت‌شان را با هرگونه مداخله در امور سودان به ویژه درباره حکم بازداشت عمر البشیر، رئیس‌جمهور این کشور از سوی دیوان کیفری بین‌المللی اعلام کرده و خواهان لغو حکم بازداشت وی شدند.

شرکت کنندگان در نشست استانبول در بیانیه پایانی خود از گروه‌های مسلح و شورشیان در دارفور خواستند توافقنامه صلح دوحه را امضا کنند.

آن‌ها از سودان و سودان جنوبی خواستند حسن همجواری را حفظ کرده و برای حل و فصل مسالمت آمیز تمامی مسائل از طریق مذاکره تلاش کنند.

ایاد مدنی، ‌دبیرکل سازمان همکاری اسلامی در پایان نشست سران این سازمان اعلام کرد: بیانیه‌ پایانی نشست سران این سازمان در استانبول شامل 200 بند است و این نشست بر مساله فلسطین و اتخاذ تصمیماتی درباره این مساله به عنوان بزرگترین مساله برای سازمان همکاری اسلامی متمرکز بود.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه نیز تاکید کرد: در نشست سران استانبول سه مساله اصلی شامل طایفه گرایی تبعیض نژادی و تروریسم مورد بررسی قرار گرفت. این مسائل مسائلی هستند که به منافع جهان اسلام لطمه می‌زنند.

وی خواهان مشخص کردن حامیان گروه‌های تروریستی در کشورهای اسلامی شد و تاکید کرد: ائتلاف اسلامی که عربستان تشکیل داد باید به یک سازمان فعال در زمینه مبارزه با تروریسم تبدیل شود.

اردوغان خواهان رفع اختلافات برای تحقق صلح و عدالت شد و گفت: اختلافات براساس گرایش دینی یا نژادی با اصول اسلام هماهنگ نیست.

وی تاکید کرد: وحدت و همبستگی مهمترین مسائلی است که ما برای عبور از شرایط کنونی به آن نیاز داریم.

اردوغان گفت: ترکیه پیشنهاد سازمانی را داده است که نماینده مسلمانان مقیم اروپا باشد و در صورتی که هیاتی مشترک به سبک هلال احمر میان کشورهای اسلامی تشکیل شود ارائه کمک‌ها به تمامی کشورهای جهان راحت‌تر خواهد بود.

 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid