محل تبلیغ شما
کشف پلاستیک در۴۰درصد جانوران آبزی

تاریخ خبر: 1395/1/31

کشف پلاستیک در۴۰درصد جانوران آبزی

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

معاون محیط زیست با اعلام این که امسال شعار روز زمین «درخت برای زمین، زمین برای زندگی» خواهد بود گفت: ما در کشورمان به جای کاشت درخت، پلاستیک می‌کاریم و جنگل پلاستیک و پسماند داریم.

به گزارش خبرنگار مهر معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست در نشست خبری که به مناسبت روز زمین برگزار شد، اعلام کرد: مراسم این روز که به مناسبت ۲۲ آوریل همیشه در تاریخ دوم اردیبهشت برگزار می‌شد، امسال به دلیل جابه‌جایی تقویم در روز سوم اردیبهشت برگزار می‌شود.

سعید متصدی اعلام کرد: در جهان هزینه‌های نظامی ۱۲ برابر کل هزینه‌ای است که برای کشورهای در حال توسعه صرف می‌شود؛ این یعنی دنیا مسیر اشتباهی را طی می‌کند، چرا که جنگ بیشترین تاثیر را روی منابع زیستی می‌گذارد. در جنگ با عراق خود ما از میان رفتنِ منابع آبی، خاک و ... را تجربه کردیم و هنوز هم گاهی می‌شنویم در اطراف کشور مینی منفجر شده است یا ماده منفجره‌ای عمل کرده است و اثری که این مواد منفجره روی محیط زیست و در قالب نشت مواد می‌گذارد، فوق‌العاده مهم است.

وی با اشاره به مرگ و میر ناشی از آب ادامه داد: آب مایه حیات است، اما روزانه در جهان ۵ هزار نفر به دلیل آب آشامیدنی ناسالم می‌میرند و یک میلیارد نفر در جهان به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند. یک میلیون نفر گرسنه داریم، اما ۵۰ درصد از غلات جهان صرف خوراک دام و سوخت‌های زیستی می‌شود.

به جای درخت، جنگل پلاستیک و پسماند داریم

متصدی تصریح کرد: ۱۳ میلیون هکتار در سال جنگل از بین می‌رود، نرخ مرگ و میر هزار برابر بیش از نرخ طبیعی است و نکته آخر اینکه کوه‌های یخی نسبت به ۴۰ سال قبل ۴۰ درصد نازک شده‌اند.

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست با اعلام این هشدارها تاکید کرد: در روز زمین باید در کنار هم فعالیت‌هایی را آغاز کنیم که آیندگان ما این فجایع را نبینند.

وی با اعلام اینکه امسال شعار روز زمین «درختان برای زمین و زمین برای زندگی» انتخاب شده است، گفت: امسال تکیه بر حفظ منابع گیاهی است، حال آنکه ما در کشورمان به جای کاشت درخت، پلاستیک می‌کاریم؛ چیزی که به وضوح در جای جای کشور دیده می‌شود و آزارنده است، حجم بالای پلاستیکی است که بدون علت استفاده می‌شود.

متصدی با تاکید بر اینکه امروز جنگل پلاستیک و جنگل پسماند داریم، ادامه داد: کاهش میزان پسماند شدنی است و تنها کلید آن مشارکت همه ماست. دستگاه‌های تصمیم‌گیر و حاکمیتی باید برنامه مشخصی برای مدیریت پسماند داشته باشند.

کاهش آلودگی هوا موفق‌ترین برنامه دولت بوده است

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست با اعلام اینکه دولت در کارنامه سه ساله‌اش افتخار برنامه‌ریزی، اجرای برنامه‌ها و رسیدن به هدف را دارد، گفت: اوایل سال ۹۳ برنامه راهکارهای کاهش آلودگی هوا را مصوب کردیم و امروز یکی از موفق‌ترین برنامه‌های ما بوده است، به طوری که سال گذشته را علی‌رغم وجود طوفان‌های گرد و غبار با ۵۰ روز سالم‌تر از سال قبل شروع کردیم.

وی افزود: امروز در کلانشهرهای آلوده کشور روند کاهش آلودگی را طی می‌کنیم و در این روند، دولت، مردم و بخش خصوصی در کنار هم نقش دارند. این یکی از نقاط قوت دولت و سازمان حفاظت محیط زیست است.

متصدی با بیان اینکه ما در تمامی زمینه‌ها قائل به برنامه‌ریزی، اجرای برنامه و بازنگری برنامه‌ها هستیم، گفت: از اواخر سال گذشته برش یک ساله حذف روزهای هشدار و اضطرار را طی می‌کنیم که امیدواریم این موضوع در دولت مصوب شود.

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست افزود: در دو سال گذشته در حوزه پسماند فعالیت‌های خوبی شده است. سند مربوط به پسماند در قالب لایحه مدیریت شهری و آیین‌نامه مدیریت پسماند تصویب شده و ضوابط خوبی برای برخی آلاینده‌ها از جمله پلاستیک‌ها لحاظ شده است.

۶۰ درصد باتریهای مصرف داخل از پسماند باتری تولید می شود

وی ادامه داد: اکنون در کشور از واردات صددرصدی باتری به واردات ۳۵ تا ۴۰ درصدی رسیده‌ایم و مابقی نیاز از طریق بازیافت منابع داخلی تامین می‌شود. یعنی به جای آنکه باتری‌های داخلی را به عنوان پسماند رها کنیم، توانستیم از باتری‌های سربی داخل کشور به عنوان بازیافت استفاده کنیم.

متصدی تصریح کرد: تا امروز دو مرکز پسماند ویژه در کشور راه‌اندازی شده که یکی از آنها در قزوین است و دیگری در اصفهان که موقتا مجوز گرفته است. در زمینه تبدیل زباله به انرژی فعالیت خوبی از طریق همکاری با اتریش، آلمان و ... داشته‌ایم.

وی اعلام کرد: بحث زباله‌سوزها را در گذشته هم داشتیم، اما به دلیل بی‌توجهی به استانداردهای زیست محیطی شاهد قراردادهایی با استانداردهای سال ۲۰۰۶ بودیم، اما امروز برای ورود هر فناوری به ایران، رعایت استانداردهای روز دنیا الزامی است و اجازه ورود به صنعتی با استاندارد سال‌های گذشته را نمی‌دهیم.

پسماند بیمارستانی که در اتوکلاو ضدعفونی شده پسماند عادی نیست

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست در خصوص ساماندهی پسماندهای بیمارستانی گفت: در سال‌های گذشته تلقی این بود که اگر پسماند را در اتوکلاو ضدعفونی کنیم، پسماند عادی می‌شود. بعد از بررسی‌های علمی و هماهنگی با وزارت بهداشت، اکنون پسماند اتوکلاو عادی نیست و مدیریت ویژه برای جمع‌آوری، حمل و دفع آن داریم و امیدواریم در آینده نزدیک سیستم جمع‌آوری، حمل و دفع پسماندهای بیمارستانی را در شهرها داشته باشیم.

به گفته وی، بر اساس ماده ۱۲ آیین‌نامه اجرایی قانون مدیریت پسماند از این پس هر تولیدکننده یا واردکننده محصولی باید نسبت به بازیافت و دفع مناسب پسماند آن محصول اقدام کند و در صورتی که نتواند این کار را انجام دهد، نیم در هزار از ارزش آن کالا را به صندوق ملی محیط زیست واریز کند تا سازمان محیط زیست اقدام لازم برای بازیافت یا دفع مناسب آن را انجام دهد.

متصدی اعلام کرد: در فاز اول و حسب هماهنگی‌های انجام شده، قرار شد کلیه واردکنندگان کالاهای باارزش لوکس نسبت به این فعالیت اقدام کنند که این موضوع از اواخر سال گذشته اجرایی شد و در مرحله اول این اقدام را از طریق گمرک انجام می‌دهیم.

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست با بیان اینکه حرکت استراتژیک ما به سمت پاک شدن و بهبود است، تاکید کرد: در مرحله بعدی بقیه کالاهای وارداتی کشور و با توجه به رشد اقتصادی آینده، تولیدکنندگان داخلی هم باید این قانون را رعایت کنند.

برنامه سازمان محیط زیست حذف کیسه پلاستیکی از چرخه مصرف است

متصدی اعلام کرد: سازمان محیط زیست از ابتدای امسال دو فعالیت را آغاز کرده است که امیدواریم نتیجه بدهد. یکی از این دو فعالیت، حذف کیسه‌های پلاستیکی است. در سال گذشته تحقیقات بسیار خوبی در زمینه استفاده از کیسه‌های پلاستیکی به عمل آوردیم که این تحقیقات در شهر تهران نتایج بسیار خوبی را هم به دست داد. بر اساس این نتایج می‌شود کیسه‌های پلاستیکی را از چرخه مصرف حذف کرد. این فعالیت در بسیاری از کشورها انجام شده است و جنبه‌های بسیار زیادی دارد.

وی توضیح داد: نخستین موضوع نگرش مردم نسبت به پسماند است. ۵۰ درصد از کیسه‌های پلاستیکی که در دنیا مصرف می‌شود فقط یک بار استفاده می‌شود و در ۴۰ درصد گونه‌های جانوری که در دریا زندگی می‌کنند، پلاستیک در بدنشان پیدا شده است.

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست با اعلام اینکه بخش عمده‌ای از این موضوع به کیسه‌های پلاستیکی برمی‌گردد، گفت: چرا به کیسه‌های دائمی برنمی‌گردیم. شاید بتوان در کنار حرکت زشت استفاده از کیسه‌های پلاستیکی به سمت سنت پسندیده و قدیمی خودمان برویم که هر کسی یک کیسه پارچه‌ای همراه داشت.

متصدی هشدار داد: وقتی ماده داغی مثلا نان تازه را در کیسه‌های پلاستیکی می‌گذاریم ماده‌ای آزاد می‌شود که سرطان‌زاست، یعنی نانی که در کیسه پلاستیکی می‌گذاریم، آلوده است و سرطان را به خانه‌مان می‌آورد.

وی تصریح کرد: سازمان محیط زیست قصد دارد از یک حرکت رونمایی کند. حذف کیسه پلاستیک که خود من مجموعه معاونتم را به آن مقید می‌کنم، حرکت اصلی سازمان محیط زیست است. امروز پاریس مصرف کیسه‌های پلاستیکی را ممنوع کرده است. در بسیاری از فروشگاه‌های زنجیره‌ای بین‌المللی هم این ممنوعیت اعمال شده و کیسه پلاستیکی ندارند.

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست با تاکید بر اینکه ۶۰ درصد کیسه‌های پلاستیکی که استفاده می‌کنیم لازم نیست، اعلام کرد: شعار امسال سازمان در کنار «درخت برای زمین، زمین برای زندگی» حذف کیسه‌‌های پلاستیکی از مصارف کشور است که این موضوع نیازمند اصلاحات قانونی و هماهنگی با دستگاه‌های مختلف خواهد بود.

متصدی گفت: تالاب انزلی امروز در بخش‌های عمده‌ای از پلاستیک پوشیده شده و این برای ملت ایران با سابقه تاریخی طولانی، فرهنگ ایران و دین و مذهب ما که دستور اکید در کاشت درخت و زیاده‌روی نکردن در مصرف و حفظ طبیعت دارد، زیبنده نیست، اما در هر جاده‌ای که حرکت می‌کنیم تا چشم کار می‌کند کیسه پلاستیکی می‌بینیم.

وی با اعلام اینکه حذف کیسه‌های پلاستیکی یک هدف برای سازمان محیط زیست محسوب می‌شود، گفت: در آینده نزدیک همه موارد تشویقی، تنبیهی، بازدارنده و فرهنگسازی را به اطلاع عموم می‌رسانیم.

معضل پسماند استان‌های شمالی در سال ۹۵ ساماندهی می‌شود

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست با اعلام اینکه حرکت دوم سازمان محیط زیست در سال پیش‌رو بحث مدیریت پسماند در استان‌های شمالی کشور است، گفت: هر استان برنامه جامعی دارد، اما به دلیل انباشت بیش از اندازه و به دلیل عدم مدیریت گردشگری که به استان‌های شمالی کشور یعنی استان مازندران، گیلان و گلستان می‌رود، سیستم‌های موجود در این استان‌ها ظرفیت مدیریت پسماند را ندارد؛ چرا که در برخی مواقع ما چند برابر جمعیت هر شهر گردشگر داریم و برای نمونه شهری با جمعیت ۴۰۰ هزار نفر شاهد حضور دو میلیون نفر گردشگر است.

متصدی اعلام کرد: برنامه دیگر سازمان که امروز به عنوان یک هدف آن را مطرح می‌کنیم آن است که عزم جدی داریم تا پسماند استان‌های شمالی را در سال ۹۵ ساماندهی کنیم. اولین جلسه این موضوع دیروز با نهادهای ذیربط برگزار شد و تا دو هفته آینده برنامه اجرایی مقابله با حجم فزاینده پسماند در استان‌های شمالی ارائه خواهد شد.

وی با اعلام اینکه این برنامه کوتاه‌مدت، اجرایی و با مشارکت هر سه استان خواهد بود، گفت: مدیریت گردشگر، کاهش میزان مصرف مواد، کاهش میزان تولید زباله، تفکیک زباله و اعمال عوارض مرتبط از مهمترین بحث‌های این برنامه خواهد بود.

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست با تاکید بر اینکه دلیلی ندارد که بار گردشگر بر دوش مردم محلی و دستگاه‌های محلی باشد، گفت: گردشگران در همه جای دنیا حامیان محیط زیست و یاریگر کاهش آلاینده‌ها هستند و نه افزاینده پسماند. در این زمینه برنامه کاملا مدونی داریم که تا اوایل خردادماه این برنامه به طور کلی ارائه خواهد شد

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid