محل تبلیغ شما
شپش به خوابگاه دانشجويان رسيد

تاریخ خبر: 1395/1/30

شپش به خوابگاه دانشجويان رسيد

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

شيوع شپش اين بار در خوابگاه دختران دانشگاه علم و صنعت خبرساز شد و آن طور كه «محمودي دبير شوراي صنفي دانشگاه علم و صنعت به ايلنا گفته ،شيوع اين بيماري در خوابگاه دانشجويان دختر اين دانشگاه رخ داده و  به واسطه کم کاری مسئولان مربوطه، شورای صنفی مدیریت این موضوع را برعهده گرفته است
بر اين اساس و به دنبال شيوع شپش، اين خوابگاه برای جلوگیری از شیوع بیشتر و پاکسازی در اواخر پاييز سال گذشته به مدت ۱۰ روز تعطیل شد. به گفته محمودي، هماهنگی‌های لازم با بخش‌های مختلف دانشگاه جهت موجه شدن غیبت دانشجویان نيز صورت گرفت و حتي تعدادی از دانشجویان دکتری نیز در هتلی اسکان داده شدند و با حضور شورا، امکانات لازم برای آن ها در هتل فراهم آمد
درپی پيگيري موضوع «ايرج حريرچي» معاون وزير بهداشت در گفت و گو با «قانون» ضمن بي اطلاعي از صحت و سقم خبر فوق درباره نظارت بهداشت بر بهداشت محيط گفت كه نظارت روي دانش آموزان، برعهده مربيان بهداشت و مسئولان بهداشتي مدارس است و در محيط خوابگاه هاي دانشجويي نيز خود افراد مسئول رعايت بهداشت هستند و وزارت بهداشت و دستگاه هاي ديگر مسئوليتي ندارند! البته نظارت كلي از سوي مديران خوابگاه‌ها بر بهداشت عمومي صورت گرفته اما بايد توجه داشت كه بيماري شپش، مربوط به تميزي و بهداشت محيط نيست بلكه بايد افراد، نظافت شخصي خودشان را رعايت كنند چرا كه اين بيماري از فرد به فرد منتقل مي شود و شيوع اين بيماري ناشي از محيط ناپاك نيست . از اين رو مي توان نتيجه گرفت كه اگر موضوع بيماري شپش در خوابگاه ها درست باشد، رعايت نشدن بهداشت فردي عامل آن است و باید آموزش های لازم به دانشجویان برای شرایط زندگی در محیط های خوابگاهی داده شود.قانون

دبیر شورای صنفی دانشگاه علم و صنعت با اشاره به شیوع بیماری شپش در پاییز سال گذشته در خوابگاه دختران این دانشگاه گفت: به واسطهٔ کم کاری مسئولان مربوطه، شورای صنفی مدیریت این بحران را برعهده گرفته و خوابگاه برای جلوگیری از شیوع بیشتر و پاکسازی به مدت ۱۰ روز تعطیل شد.

مرتضی محمودی (دبیر شورای صنفی دانشگاه علم و صنعت) در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا، درباره وضعیت برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی در این دانشگاه توضیح داد و گفت: در حال حاضر کرسی‌های آزاداندیشی دانشگاه توسط معاونت فرهنگی برگزار می‌شود. ریاست دانشگاه از فعالان طیف منتقد هم برای شرکت در این جلسات دعوت کرده است، اما به دلایلی از حضور در این کرسی‌ها امتناع کردند.

وی با بیان این مطلب که جلسات فعلی با موضوع پیشنهادی همین طیف و توسط معاونت فرهنگی در حال برگزاری است، افزود: از جمله برنامه‌های کلی شورای صنفی در یکسال گذشته پرسش و پاسخ با معاون آموزشی و پژوهشی در آبان ماه و همچنین پرسش و پاسخ با ریاست دانشگاه درباره موضوعات مختلف دانشگاه در آذرماه سال گذشته بوده است.

دبیر شورای صنفی دانشگاه علم و صنعت برگزاری جلسه نقد و بررسی راهکارهای بهبود سربازی برای مهندسان را از جمله برنامهٔ آتی شورا، عنوان کرد و گفت: برای ارتباط هر چه بیشتر با دانشجویان در این ماه اولین جلسهٔ گفتگو با دانشجویان به صورت غیررسمی و در آمفی تئا‌تر روباز دانشگاه برگزار شده است.

محمودی ادامه داد: یکی دیگر از حضورهای پررنگ شورا در کمک به دانشجویان، در مسیلهٔ شیوع بیماری در خوابگاه دختران بود که به واسطهٔ کم کاری مسئولان مربوطه، شورای صنفی مدیریت این بحران را برعهده گرفته و خوابگاه برای جلوگیری از شیوع بیشتر و پاکسازی به مدت ۱۰ روز تعطیل شد و هماهنگی‌های لازم با بخش‌های مختلف دانشگاه جهت موجه شدن غیبت دانشجویان صورت گرفت. البته تعدادی از دانشجویان دکتری نیز در هتلی اسکان داده شدند و با حضور شورا امکانات لازم برای آن ها در هتل فراهم آمد.

 

 

وی با اشاره به این مطلب که از ابتدای شروع دورهٔ جدید کمیسیون تغذیه شورای صنفی، درصدد اجرای طرح جامع میان وعدهٔ دانشجویان بود، عنوان کرد: در این طرح که تمام مراحل آن توسط دانشجویان انجام می‌شود، اقلامی مانند آب میوه، کیک و... به صورت مستقیم از کارخانه و تخفیف ویژهٔ دانشجویی خریداری و بین دانشجویان متقاضی توزیع می‌شود.

دبیر شورای صنفی دانشگاه علم و صنعت افزود: از وظایف این کمیسیون می‌توان به پیگیری «نحوهٔ طبخ و کیفیت غذای دانشجویی» اشاره کرد که با توجه به همکاری مسئولان و پیگیری‌های فراوان به نتایج خوبی دست یافتیم.

محمودی با بیان این مطلب که هرچند مشکلاتی به دلیل عدم دقت لازم کارگران مانند وجود اضافات در غذا و عدم جوشاندن کنسروهای تن ماهی پیش آمد، گفت: البته با پیگیری شورای صنفی فرد یا افراد خاطی و پیمانکار جریمهٔ سنگین شدند. به طوری که در زمان توزیع کنسرو نجوشانده با توجه به خطرناک بودن بیماری، اتاق به اتاق هشدارهای لازم به دانشجویان داده شد و مشکلی پیش نیامد. به طور کلی کیفیت غذای دانشگاه علم و صنعت، جایگاه قابل قبولی است.

وی همچنین از تشکیل شورایاری آموزشی دانشکده خبر داد و گفت: این شورایارها وظیفه رسیدگی به مشکلات آموزشی دانشجویان حین انتخاب واحد و پس از آن را بر عهده دارند. در همین راستا آیین‌نامه آموزشی مخصوص شورایاری دانشکده تدوین شد، این آیین‌نامه شامل کلیات، اهداف و وظایف مختص شورایارهای آموزشی است.

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid