محل تبلیغ شما
ردصدورمجوزدسترسی ایران به دلار

تاریخ خبر: 1395/1/28

ردصدورمجوزدسترسی ایران به دلار

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

امریکا اجازه استفاده از چرخه دلار را به ایران نمی دهد

معاون خزانه داری آمریکا روز چهارشنبه در نشستی برخی ادعاها درباره صدور مجوز دسترسی محدود ایران به دلار در مبادلات خارجی را رد کرد.

به گزارش فارس، «آدام زوبین»، معاون وزیر خزانه داری آمریکا روز چهارشنبه گفت: واشنگتن به ایران اجازه انجام مبادلات موسوم به «چرخه دلار» را نخواهد داد.

این در حالی است که کارشناسان می گویند با توجه به سلطه دلار در مبادلات خارجی، ایران بدون دسترسی محدود به آنچه در اصطلاحات بانکداری «چرخه دلار» (U-Turn) خوانده می شود، امکان برخورداری از آثار رفع تحریم های هسته ای را نخواهد داشت.

منظور از مبادلات چرخه دلاری، استفاده بانک های ایرانی از خدمات دلاری بدون ارتباط مستقیم با نظام بانکی آمریکا است.

 
تا قبل از سال ۲۰۰۸ بانک های ایرانی با واسطه بانک های خارجی (مانند بانک های سوییسی) از چرخه دلار استفاده می کردند، اما  واشنگتن از نوامبر همین سال استفاده بانک های ایرانی از این خدمات را منع کرده است.

معاون خزانه داری آمریکا ضمن اذعان دوباره پایبندی ایران به «برجام» گفت که تا زمان اجرای این تعهدات از سوی تهران، به نفع واشنگتن نیست که در مبادلات تجاری ایران مانع تراشی کند. وی تأکید کرد «تحریم ها، به تنهایی هدف نیستند، بلکه ابزارهایی برای رسیدن به هدف هستند

زوبین، در بخش دیگری از این نشست، ادعاهای قبلی درباره دسترسی ایران به 100 تا 150 میلیارد دلار ناشی از توافق هسته ای را رد کرد. او گفت: «اینکه ایران (در نتیجه برجام) به 150 یا 100 میلیارد دلار پول بادآورده دست پیدا خواهد کرد، نادرست از آب درآمده است

وی در ادامه خاطرنشان کرد: «ادعاها درباره اینکه ما قصد داریم به ایران اجازه دسترسی به نظام مالی آمریکا بدهیم هم نادرست هستند

معاون وزیر خزانه داری همچنین خاطرنشان کرد که آمریکا «هشیارانه، تهدیدهای ایران را رصد کرده و به مقابله با آنها از طریق تجریم ها ادامه خواهد داد

آدام زوبین معاون وزیر خزانه داری آمریکا از خودداری کشورش برای ورود ایران به معاملات بین المللی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، آدام زوبین معاون خزانه داری آمریکا روز چهارشنبه از اقدام دولت این کشور برای جلوگیری  از ورود ایران به تجارت با گردش دلار خبر داد.

در معاملات بین المللی شرکت ها و کشورهای جهان با استفاده از دلار تجارت خود را انجام می دهند که این امر در کار آنها سرعت ایجاد می کند. زوبین می گوید آمریکا فعلاً تصمیم ندارد به ایران اجازه ورود به این گردش پولی را بدهد.

وی افزود: دولت آمریکا و اتحادیه اروپا بعد از اعلام برجام بسیاری از تحریم های ایران را لغو کرده اند ولی هنوز مسائل بسیاری وجود دارد باید در عرصه بین المللی حل شود.

قبل از تحریم های خارجی بانک های ایرانی با استفاده از واسطه های خارجی معاملات بین المللی خود را انجام می دادند که اکثر آنها در سوئیس مستقر بودند.

معاون خزانه‌داری آمریکا ضمن اذعان دوباره پایبندی ایران به «برجام» گفت که تا زمان اجرای این تعهدات از سوی تهران، به نفع واشنگتن نیست که در مبادلات تجاری ایران مانع‌تراشی کند.

برخی رسانه های آمریکا اعلام کرده بودند که آمریکا در حال بررسی ورود ایران به گردش دلار است که این ادعا از سوی زوبین رد شد.

روز سه شنبه «نورمان لامونت» وزیر دارایی سابق انگلیس به نمایندگی از بانکهای انگلیسی گفت: هنوز مشکل برقراری ارتباط با بانکهای ایرانی برای اروپایی ها وجود دارد.

وی افزود: البته مشخص است که چرا بانکهای اروپایی در این زمینه احتیاط به خرج می دهند چون اکثر آنها از واکنش شدید آمریکا هراس دارند.

لامونت در کنفرانسی اقتصادی در شهر لندن به این نکته نیز اشاره کرد که بیشتر بانکهای انگلیسی به خاطر جریمه های احتمالی از سوی آمریکا هنوز با ایرانی ها ارتباط برقرار نکرده اند.

این درحالی است که مقامات انگلیسی از مذاکراتشان با آمریکا برای سرمایه گذاری در ایران خبر می دهند. مارک پرایس وزیر سرمایه گذاری و تجارت انگلیس می گوید این کشور در حال بررسی موضوع ارتباط بانکهای انگلیسی با ایران است

جاش ارنست مطرح کرد؛

تکذیب گزارش‌های احتمال دسترسی ایران به نظام مالی آمریکا از سوی کاخ سفید

سخنگوی کاخ سفید گمانه‌زنی‌ها در خصوص اعطای مجوز به ایران برای استفاده از نظام مالی آمریکا را رد کرد.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری روز سه‌شنبه خود در پاسخ به سوالی درباره احتمال ایجاد استفاده از دلار در مبادلات بانک‌ها و موسسات مالی اروپایی با ایران گفت: آنچه به طور مشخص می‌توانم بگویم این است که آمریکا تصمیمی برای برقرار کردن مجدد مجوز موسوم به مجوز تراکنش‌های دوربرگردان برای ایران ندارد. درست است که واشنگتن برخی قوانین خود را برای برقراری مجوز دوربرگردان به کوبا اصلاح کرده است اما ما قصد نداریم که این مجوزها را برای تراکنش‌های برخاسته از ایران فراهم کنیم.

 

بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی کاخ سفید، ارنست افزود: همچنین باید بگویم، گزارش‌ها درباره اینکه آمریکا در حال بررسی دادن مجوز دسترسی ایران به نظام مالی کشور است، نادرست هستند.آنچه مایل به انجام آن هستیم و حدود یک سال است که ‌آن را پیگیری می‌کنیم، این است که اطمینان یابیم آمریکا و جامعه بین الملل به تعهدات خود بر اساس برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) عمل کنند، چرا که ما تأکید کرده‌ایم ایران به تعهدات خود طبق برجام عمل کرده است. به عنوان مثال ایران، ذخیره اورانیوم و تعدا سانتریفیوژهایش را کاهش داده و گام‌های لازم برای تغییر راکتور آب سنگین خود را برداشته است.

وی ادامه داد: از آنجایی که ایران به تمام این تعهدات خود عمل کرده است، آمریکا و جامعه بین الملل ملزم هستند که فعالیت‌های تحریمی را که وعده داده بودند، ارائه کنند. این چیزی است که ما دنبال می‌کنیم اما قادر هستیم آن را، بدون برقرار کردن مجدد مجوز تراکنش‌های دوربرگردان یا فراهم کردن دسترسی ایران به سیستم مالی آمریکا انجام دهیم.

سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به سوالی درباره اظهارات برخی نمایندگان کنگره مبنی بر اینکه دولت باراک اوباما آنها را در ارتباط با توافق هسته‌ای‌اش با ایران فریب داده است، گفت: من فکر نمی‌کنم هیچ شواهدی که این ادعاها را ثابت کند وجود داشته باشد. شما باید این موضوع را در نظر داشته باشید که این نمایندگانی که از آنها حرف می‌زنید حتی به توافق رأی مثبت ندادند پس چطور می‌توانند بگویند درباره چیزی که حتی از آن حمایت نکرده‌اند، فریب خورده‌اند.

وی ادامه داد: آنچه درباره آن اطمینان دارم، این است که وزارت امور خارجه در ارتباطش با کنگره در خصوص توافق هسته‌ای، شفافیت کامل داشته است و نمایندگان به طور مستمر در جریان آن قرار گرفته و بارها از جزئیات ‌آن مطلع شده‌اند، حتی در زمانی که مذاکرات بر سر این توافق در جریان بود و بعلاوه پس از آنکه توافق به دست آمد.

ارنست با بیان اینکه توافق هسته‌ای شامل منافع امنیت ملی آمریکا است و امنیت متحدان این کشور در منطقه خاورمیانه از جمله نزدیک‌ترین دوستمان اسرائیل را تأمین می‌کند، افزود: رئیس جمهور به این دستاورد عرصه سیاست خارجی افتخار می‌کند. ما از اینکه توانسته‌ایم تأکید کنیم ایران به تعهداتش طبق توافق پایبند بوده است، خرسند هستیم./ایسنا

در واکنش به سخنان رئیس کل بانک مرکزی ایران؛

کاخ‌سفید: قولی به ایران نداده‌ایم/ ایران اشتباه می‌کند

به گزارش آسوشیتدپرس، سخنگوی کاخ سفید گفته است، ایران در خصوص برداشته شدن تحریم‌های هسته‌ای و تاثیر آنها بر دسترسی به نظام مالی آمریکا یا استفاده از دلار مبادلات خارجی، اشتباه می‌کند.

سخنگوی کاخ سفید روز جمعه در واکنش به اظهارات انتقادی رئیس کل بانک مرکزی ایران، گفته است، توافق هسته‌ای یا برجام شامل دسترسی تهران به سیستم مالی آمریکا نبوده و واشینگتن چنین اقدامی را قابل بررسی نمی‌داند.

ولی‌الله سیف، رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، روز جمعه گفته بود که قدرت‌های جهانی هنوز به تعهدات خود در برجام، عمل نکرده‌اند. (مصاحبه نگران‌کننده سیف درباره برجام)

آقای سیف در جریان سخنرانی در شورای روابط خارجی آمریکا، گفته که ایران "هنوز به اقتصاد جهانی وصل نشده" و تاکید کرده است که "باید به ایران اجازه استفاده از سیستم مالی آمریکا داده شود".

به گزارش آسوشیتدپرس، سخنگوی کاخ سفید گفته است، ایران در خصوص برداشته شدن تحریم‌های هسته‌ای و  تاثیر آنها بر دسترسی به نظام مالی آمریکا یا استفاده از دلار مبادلات خارجی، اشتباه می‌کند.

جاش ارنست تصریح کرده است که دولت اوباما نه این مساله را در نظر داشته و نه دراین خصوص تعهد و قولی داده که براساس توافق هسته‌ای ایران به نظام مالی آمریکا دسترسی پیدا کند.

سخنگوی کاخ سفید تاکید کرده است: «دسترسی به سیستم مالی آمریکا جزو توافق نبوده و چنین اقدامی نیز قابل بررسی نیست

جاش ارنست در ادامه اضافه کرده است: توافق هسته‌ای «نه تنها شامل دسترسی به نظام آمریکا نیست که به (ایران) نیز اجازه تراکنش‌های دوربرگردان (U-Turn transactions) را نمی دهد. ما به ایران اجازه دسترسی به این دو گزینه را نمی‌دهیم

رییس کل بانک مرکزی ایران هم در سخنرانی روز جمعه خود گفته که تهران برای دسترسی به دارایی‌های مسدود شده‌اش همچنان با مشکلاتی روبرو است.

ولی‌الله سیف تاکید کرده که «ایران به طور کامل به تعهدات خود پایبند بوده است اما آمریکا به تعهداتش عمل نکرده است».

رییس بانک مرکزی ایران روز چهارشنبه برای شرکت در نشست بهاره صندوق بین المللی پول به آمریکا رفت و با وزیر خزانه‌داری آمریکا هم دیدار کرد.

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، پیشتر در واکنش به اظهارات منتقدان توافق هسته‌ای در داخل ایران که از رفع نشدن تحریم دلار انتقاد می‌کنند، گفته بود: «استفاده از دلار یا بهره‌مندی از سیستم‌های مالی آمریکا مشمول تحریم‌های اولیه مربوط به اوایل انقلاب است که با برجام رفع نخواهد شد

جاش ارنست: ایران به سیستم مالی آمریکا دسترسی نمی یابد

سخنگوی کاخ سفید گفت: گزارش‌ها در مورد اینکه ایالات متحده در حال بررسی دادن مجوز دسترسی به سیستم مالی ایالات متحده است، نادرست است.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید روز سه‌شنبه در نشست خبری روزانه حضور یافت و به سوالات خبرنگاران در مورد موضوعات مختلف پاسخ داد. 

ارنست در پاسخ به سوالی در مورد احتمال ایجاد امکان استفاده از دلار در مبادلات ایران و بانک‌های اروپا گفت: «آنچه به طور مشخص می‌توانم بگویم، این است که ایالات متحده تصمیمی برای برقرار کردن مجدد مجوز موسوم به "مجوز تراکنش‌های دور برگردان" برای ایران را ندارد. درست است که ایالات متحده برخی از قوانین خود را برای برقرار کردن مجوز دور برگردان به کوبا اصلاح کرد، اما قصد نداریم که این مجوزها را برای تراکنش‌های آغاز‌ شده از ایران، برقرار کنیم

مبادلات دوربرگردان (U-Turn transfers) اصطلاحا به مبادلات مالی گفته می‌شود که در جریان آن سرمایه و پول از یک بانک خارجی وارد ایالات متحده شده و سپس از طریق بانکی دیگر از سیستم مالی آمریکا خارج می‌شود. 

این تراکنش‌ها تا نوامبر سال 2008 برای ایران امکان پذیر بود، اما در آن سال دولت آمریکا قوانین تحریمی ایران را تشدید و انجام چنین تراکنش‌هایی از سوی ایران را ممنوع کرد. 

سخنگوی کاخ سفید افزود: «گزارش‌ها در مورد اینکه ایالات متحده در حال بررسی دادن مجوز دسترسی ایران به سیستم مالی ایالات متحده است، نادرست است. آنچه مایل به انجام آن هستیم و حدود یک سال است که به دنبال آن هستیم، این است که اطمینان پیدا کنیم که ایالات متحده و جامعه بین‌الملل به تعهداتی که در قالب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) داده‌اند عمل کنند، چراکه ما تائید کرده‌ایم که ایران به تعهدات خود در برجام عمل کرده است

وی با برشمردن تعهدات انجام‌شده از سوی ایران در زمینه محدود کردن برنامه هسته‌ای‌اش، ادامه داد: «از آنجا که ایران این تعهدات را انجام داده است، ما و جامعه بین‌الملل هم ملزم هستیم که معافیت‌های تحریمی را که وعده داده بودیم، به آن‌ها ارائه کنیم. اما ما قادر هستیم بدون برقرار کردن مجدد مجوز "مبادلات دوربرگردان" یا اعطای دسترسی ایران به سیستم مالی ایالات متحده، این کار را انجام دهیم

ارنست در پاسخ به سوالی در مورد گفته‌های نمایندگان کنگره که می‌گویند دولت باراک اوباما آن‌ها را در ارتباط با توافق هسته‌ای با ایران فریب داده، گفت: «آنچه در مورد آن اطمینان دارم، این است که وزارت خارجه در ارتباطش با کنگره در مورد توافق، شفافیت کامل داشته و نمایندگان به صورت مداوم در جریان قرار گرفته‌اند، حتی در حالی که مذاکرات همچنان در جریان بود و همین طور بعد از آنکه توافق نهایی شد

وی در ادامه با بیان اینکه توافق هسته‌ای منافع امنیت ملی ایالات متحده را تامین کرده و امنیت متحدان واشنگتن به خصوص اسرائیل را افزایش داده، گفت: «از اینکه توانسته‌ایم تائید کنیم که ایران تاکنون به توافق هسته‌ای پایبند بوده، خرسند هستیم.

خط و نشان کشیدن رئیس مجلس آمریکا برای ایران/ مخالفت شدید با دسترسی ایران به دلار

رئیس جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریکا ضمن مخالفت با دسترسی ایران به دلار، گفت: «معتقدم سال آینده و با روی کار آمدن دولت جدید، تا جایی که امکان‌پذیر است باید بسیاری از این امتیازات را پس بگیریم

رییس مجلس نمایندگان ایالات متحده روز پنجشنبه ۲۶ فروردین گفت که با هرگونه تلاشی برای دسترسی تهران به دلار آمریکا مخالف است و نگران دادن امتیازات زیاد به جمهوری اسلامی ایران است.

پل رایان که از رهبران جمهوری خواهان و مخالف برجام است، در جمع گروهی از خبرنگاران گفت: «من نگران (این توافق) هستم. نگرانم آن قدر امتیاز بدهیم که قادر نباشیم آن‌ها را بازگردانیم.»

به گزارش صدای آمریکا، وی افزود: «معتقدم سال آینده و با روی کار آمدن دولت جدید، تا جایی که امکان‌پذیر است باید بسیاری از این امتیازات را پس بگیریم.»

ایران و 1+5 در تیرماه پارسال بر سر حل و فصل ابهام‌های مربوط به برنامه هسته‌ای تهران و رفع تحریم‌های بین المللی علیه ایران به توافق رسیدند. این توافق از دی ماه پارسال اجرایی شد.

بر اساس این توافق، ایران پذیرفت که بسیاری از فعالیت‌های هسته‌ایش را تعطیل کند و در مقابل، تحریم‌های مالی، بانکی، بیمه‌ای و کالایی علیه تهران لغو شوند. با این حال، آمریکا همچنان در مسیر دستیابی ایران به سیستم مالی بین المللی بویژه معامله با دلار کارشکنی می‌کند.

بانک‌های بین المللی نگران هستند که به دلیل فهرست‌های دیگر تحریمی آمریکا هدف مجازات‌های جدید واشینگتن قرار گیرند.

در هفته‌های اخیر برخی گزارش‌ها منتشر شده است، مبنی بر اینکه دولت باراک اوباما درصدد است تسهیلاتی در زمینه معامله ایران به دلار در خارج از سیستم بانکی آمریکا قائل شود. ولی جمهوری خواهان با این تصمیم مخالفت کرده‌اند.

در همین رابطه، مارک روبیو و مارک کرک، دو سناتور جمهوری خواه سنای آمریکا، طرحی را ارائه کرده‌اند که از برنامه دولت باراک اوباما برای تسهیل معاملات خارجی ایران به دلار جلوگیری کنند.

به گزارش رادیو فردا، پل رایان در بخش دیگری از سخنانش به موضوع انتخابات آمریکا پرداخت و گفت که کل دنیا در حال دیدن سیاست آمریکا است و او درک می‌کند که متحدان خاورمیانه‌ای ایالات متحده چگونه به خاطر اظهارات تحریک‌کننده دونالد ترامپ، نامزد پیشتاز جمهوری خواهان، دچار تشویش شده‌اند.

این نماینده ویسکانسین که اخیرا به برخی از کشورهای خاورمیانه سفر کرده بود، این دیدگاه را که ایالات متحدهِ خسته از جنگ باید دست به عقب نشینی بزند، رد کرد.

دونالد ترامپ در سخنرانی‌های انتخاباتی خود خواستار آن شده بود که متحدان آمریکا هزینه بیشتری بپردازند یا ایالات متحده خود را کنار خواهد کشید.

 

پل رایان که دو روز پیش گمانه زنی‌ها درباره نامزدی خود برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را رد کرد، گفت که این راهبرد (ترامپ) غیرواقعگرایانه است.

وی ضمن مخالفت با سیاست عقب نشینی آمریکا اظهار داشت: «چه کسی قرار است پیشاهنگ جهان شود...»

رییس مجلس نمایندگان آمریکا در راس هیاتی از کنگره به سرزمین های اشغالی، اردن، عربستان، مصر و آلمان سفر کرده بود. وی پس از بازگشت به آمریکا، سیاست خارجی دولت باراک اوباما درباره معامله با ایران و سوریه را اشتباه دانست و گفت که متحدان آمریکا می‌خواهند بدانند که آیا ایالات متحده همچنان در میدان است.

رایان افزود این متحدان تا حدودی از سیاست دولت اوباما مشوش شده‌اند. وقتی از او پرسیده شد که آیا آنها از اظهارات ترامپ هم مشوش شده‌اند، گفت: «قطعا. من این را دیدم. همه به سیاست‌های ما توجه نشان می‌دهند.»

 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

0 0
شرق   1395/2/7 19:50:37

علي مطهري:
کسانی که از تحریم سود می‌بردند، ﻋﻠﻴﻪ برجام ﺟﻮﺳﺎﺯﻱ می‌کنند
شرق: ﻋﻠﻲ مطهری، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در همایش «مجلس امید» که در دانشگاه اراک برگزار شد و با بزرگداشت استاد شهید مطهری همراه بود، درباره توافق هسته‌ای ایران سخن گفته است، او در این همایش با حمایت از برجام و تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای گفته است: اﻣﺮﻭﺯ ﺑﺮﺟﺎﻡ ﻣﺎﻧﻊ ﺑﺰﺭﮔﻲ ﺑﺮ ﺳﺮ ﺭاﻩ کسانی است که در دوره تحریم سود می‌بردند، پس ﻋﻠﻴﻪ ﺁﻥ ﺟﻮﺳﺎﺯﻱ می‌کنند. مشابه سخنان علی مطهری را پیش از این نیز مسئولان دیگری گفته و نوشته‌اند. در اواسط فروردین حمید بعیدی‌نژاد، مدیر كل سیاسی و امنیت بین‌الملل وزارت امور خارجه، در اینستاگرام خود به بانک‌های زیرپله‌‌‌ای و میلیاردر‌های جوان اشاره کرد و نوشت: در زمان تحریم‌ها تمامی ارتباطات بانكی ایران با بانك‌های اروپا و آسیا به‌تدریج یكی پس از دیگری قطع شدند و فقط چند بانك خیلی محدود كه چون هیچ‌گونه مراوده خارجی نداشتند، حاضر بودند هر گونه ریسكی را در كار با ایران بپذیرند. این بانك‌ها كه واقعا بانك‌هایی بودند كه به‌اصطلاح همكاران بانكی، بانك‌های زیرپله‌ای محسوب می‌شدند، در اثر كار با ایران البته به ثروت‌های میلیاردی رسیدند، ولی خب اثر آن ایجاد فساد اداری در ایران هم بود كه از‌جمله به ظهور میلیاردرهای جوان انجامید.
حالا علی مطهری نیز در این مورد سخن گفته است؛ او در دانشگاه اراک با اشاره به اینکه شهید مطهری معتقد بود هر مقام مسئولی در جایگاه انتقاد قرار نگیرد، برای خود و جامعه خطرناک است، عنوان کرد: همواره وجود منتقدان و مخالفان برای جامعه و اکثریت لازم است؛ چراکه افکار مخالف سبب پیشرفت می‌شود. به گزارش ایسنا، مطهری درباره توافق برجام گفت: مشکلات اقتصادی فعلی کشور حاصل برجام و عملکرد دولت نیست، بلکه به عملکرد دولت قبل بازمی‌گردد. او با تأکید بر اینکه همه نظام حامی برجام هستند، افزود: پیشرفت برجام تا امروز خوب بوده است. ما با اروپایی‌ها مشکلی نداریم، تنها مشکل با آمریکاست که مربوط به تحریم‌های گذشته و گره‌هایی است که بازشدن آنها زمان می‌برد. دولت قبل در زمان تحریم امتیازاتی برای برخی ارگان‌ها قائل شد و از سوی دیگر، منابع نفتی فروخته شد، ‌ولی درآمد آن به خزانه بازنگشت، امروز برجام مانع بزرگی بر سر راه کسانی است که در دوره تحریم سود می‌بردند؛ پس علیه آن جوسازی می‌کنند و تلاش می‌کنند کاری کنند سرمایه‌گذاران خارجی جرئت سرمایه‌گذاری در ایران را نداشته باشند. او همچنين افزود: به مخالفان برجام باید گفت که این توافق با نظر رهبری صورت گرفته و شخص ایشان بر تمام روند مذاکرات اشراف داشتند و کل نظام آن را پذیرفته است.
دانشجويان اوضاع را رصد كنند
او تأکید کرد: دانشجویان باید همه جوانب امور را رصد کنند و چنین نباشد که رسانه یا سایت و روزنامه‌ای خاص و محدود را بخوانند و براساس آن تحلیل کنند. مطهری با تأکید بر اینکه نباید با روی‌کاربودن دولت اصولگرا، اصلاح‌طلبان چوب لای چرخ دولت بگذارند، یا بالعکس، اظهار کرد: کاهش قیمت نفت مشکلاتی را در پی داشت که مسلما رفع آنها زمان‌بر و نیازمند همراهی است. مطهری درباره موضوع حصر گفت: مسلما باید خطاها عنوان شود، مخالفت با حصر به معنی تأیید اقدامات حصرشدگان نیست؛ چراکه باید حتی در صورت قانع‌نشدن از توضیحات به قانون تمكين می‌کردند، ‌اما باید طبق قانون عمل شود. بدون حکم قانونی، نمی‌توان کسی را بازداشت، ‌متهم، زندانی یا حصر کرد. البته در این مورد رئیس‌جمهور دولت قبل و شورای نگهبان نیز مقصر بودند. همه افراد از جمله افراد در حصر و دولت قبلی باید در یک دادگاه به‌طور هم‌زمان حاضر و محاکمه شوند تا پرونده این مسئله بسته شود. پاره‌کردن عکس امام‌خمینی (ره) و جشن و شادی مردم در شب عاشورا هیچ سندیتی ندارد. او درباره حکم دیوان عدالت آمریکا درباره مصادره اموال ایران به اتهام مشارکت در انفجار بیروت گفت: ادعای آمریکا یک اتهام است که وجاهت ندارد و ریشه آن به دولت گذشته بازمی‌گردد. در دولت قبل سرمایه‌گذاری‌های ارزی در آمریکا انجام شد و امروز همین منابع مالی کشور با این ادعای آمریکا در معرض خطر قرار گرفته است. نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در بخشی از سخنان خود درباره پدرش گفت: آیت‌الله مطهری دوماه‌ونیم پس از پیروزی انقلاب اسلامی به علت دفاع از خلوص انقلاب اسلامی به شهادت رسید. او با تأکید بر اینکه دکتر مطهری با نفوذ اندیشه‌های غیراسلامی به درون نهضت اسلامی مقابله کرد، افزود: شهید مطهری با گرایشات مارکسیستی و افراد وابسته به مجاهدین و گروه‌های کمونیستی مقابله و از ورود آنها به دستگاه‌های انقلاب جلوگیری کرد و این فعالیت‌ها باعث شد به عنوان اولین هدف به شهادت برسد. مطهری با اشاره به انجام بیش از ٢٠ سخنرانی در دوماه‌ونیم پس از پیروزی انقلاب از سوی شهید مطهری، موضوع سخنرانی‌ها را پاسخ به شبهات و مسائلی چون آزادی بیان و تفکر و دموکراسی عنوان کرد و گفت: امروز بهترین اثری که درباره مبانی فکری انقلاب اسلامی می‌توان مطالعه کرد،‌ کتاب آینده انقلاب اسلامی ایران است که بعد از شهادت وی به چاپ رسیده است. او با اشاره به کم‌‌توجهی‌هایی که به این آثار می‌شود، جلسات و همایش‌های دانشگاهی را سراسر هیجانی و توأم با احساسات دانست و گفت: امروز دانشجویان ما احساسی شده‌اند و تاب و حوصله بحث فکری ندارند، بلکه سرگرم تازیدن به گروه‌های سیاسی یکدیگرند که این شرایط گویای نقص بزرگی است.
تأكيد شهيد مطهري بر آزادي
مطهری با تأکید بر لزوم توجه دانشجویان به اندیشه و تفکر، به تأکیدات شهید مطهری اشاره کرد و افزود: یکی از نکات مورد تأکید شهید مطهری بحث عدالت اجتماعی است که درباره توجه به آن هشدار می‌‌داد. او با بیان اینکه اهمیت عدالت در معارف اسلام مطرح شده است، گفت: اسلام دین جامعه بدون تبعیض است، نه جامعه‌ای بدون تفاوت. جامعه نباید دچار تبعیض باشد، بلکه باید شرایط رشد برابری را ترتیب دهد تا افراد براساس تلاش خود رشد کنند. علی مطهری عدالت در جامعه اسلامی را توأم با معنویت دانست و با اشاره به اینکه اختلاف طبقاتی باید از راه برادری اسلامی کاهش یابد، اظهار کرد: آثار بی‌عدالتی در اجتماع، ازبین‌رفتن تعادل روانی است که منجر به افزایش طبقه محروم همراه با افزایش عقده‌های روانی می‌شود. نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، آزادی را یکی دیگر از تأکیدات شهید مطهری دانست و با اشاره به آزادی اجتماعی و آزادی معنوی به عنوان اقسام آزادی گفت: آزادی اجتماعی بدون آزادی معنوی محقق نخواهد شد و اشتباه دنیای امروز این است که در پی کسب آزادی اجتماعی بدون توجه به آزادی معنوی است. او تأکید کرد: تا زمانی که انسان از درون آزاد نشود، آزادی اجتماعی پدیدار نخواهد شد