محل تبلیغ شما
ازدحام،استرس عامل مرگ گوزن

تاریخ خبر: 1395/1/28

ازدحام،استرس عامل مرگ گوزن

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

دامپزشکی، علت تلف‌شدن این گوزن زرد ایرانی را ازدحام بازدیدکنندگان و واردشدن استرس به حیوان اعلام کرد.

بیرانوند گفت: بر اساس اعلام دامپزشکی لرستان این گوزن زرد ایرانی به دلیل استرس، خود را به فنس‌های محل نگهداری کوبید و این امر موجب شکستگی گردن و تلف‌شدن آن شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از «شهروند»، ابراهیم توکلی مدیرکل دامپزشکی استان لرستان ضمن ابراز تاسف از مرگ این گوزن زرد گفت: گوزن زرد ایرانی دچار شکستگی گردن شده بود که متاسفانه با تنفس مصنوعی هم نتوانستیم این‌گونه باارزش و در خطر انقراض و جنین نارسش را نجات دهیم.

وی در پاسخ به این سوال که چرا مسئولان سازمان محیط‌زیست، دامپزشکی استان را در این زمینه مقصر می‌دانند، گفت: شهرداری پس از گذشت یک‌ سال از ساخت باغ‌وحش کاسیت از اداره‌کردن این مرکز صرف‌نظر کرد و اداره این باغ‌وحش را به دانشکده دامپزشکی سپرد که به‌ دلیل بالابودن هزینه‌ها و مسئولیت سنگین نگهداری از حیوانات، نظارت بر این باغ‌وحش در‌ سال ٩١ به اداره کل دامپزشکی استان واگذار شد.

توکلی با تأیید وضع نامناسب جایگاه‌ها و شرایط غیراستاندارد باغ‌وحش کاسیت گفت: زمانی که این باغ‌وحش توسط شهرداری ساخته شد، هیچ‌گونه نظارتی از سوی سازمان حفاظت محیط‌زیست بر نحوه ساخت باغ‌وحش وجود نداشت و امروز که به ناچار مسئولیت نظارت بر این باغ‌وحش به عهده اداره دامپزشکی قرار گرفته است، ما را مقصر می‌دانند و هر از گاهی با ارسال نامه، خواستار افزایش مساحت جایگاه‌ها می‌شوند، آنچه نه میسر است و نه در حیطه اختیارات دامپزشکی.

او با اشاره به اینکه اداره کل دامپزشکی استان لرستان، به‌ دلیل شرایط نامناسب باغ‌وحش کاسیت، طی مکاتبات متعدد با استانداری خواهان واگذاری این باغ‌وحش به سازمان حفاظت محیط‌زیست شده است، گفت: اداره کل دامپزشکی، هزینه خوراک حیوانات باغ‌وحش کاسیت را که سالانه حدود ٢٠٠‌ میلیون تومان است، به ‌عهده گرفته، همچنین ٣ نگهبان تمام‌وقت و دو سرپرست که نیروهای دامپزشکی محسوب می‌شوند را برای رسیدگی به این باغ‌وحش اعزام کرده است، در حالی‌که نگهداری از گونه‌های حیات‌وحش درمحدوده وظایف دامپزشکی نیست! وظیفه دامپزشکی، تشخیص و درمان بیماری است.

مدیرکل دامپزشکی استان لرستان در خصوص جایگاهی به مساحت ٨٠ متر که ٩ شیر آفریقایی در آن نگهداری می‌شوند، گفت: جایگاهی که در آن ٩ شیر را نگهداری می‌کنیم، حتی برای نگهداری از یک شیر هم مناسب نیست چراکه برای نگهداری از هر شیر طبق دستورالعمل سازمان حفاظت محیط‌زیست ١٥٠ متر مربع فضا مورد نیاز است و باغ‌وحش کاسیت نیمی از آن را به ٩ شیر اختصاص داده است. به همین دلیل درخواست انتقال شیرها را به باغ‌وحش‌های دیگر به سازمان محیط‌زیست ارسال کرده‌ایم که هنوز پاسخی به دستمان نرسیده است.

او گفت: بارها از سازمان حفاظت محیط‌زیست درخواست کردیم پس از بازرسی کارشناسان آن سازمان گونه‌های مورد نظرشان را از باغ‌وحش کاسیت خارج و به مراکز دیگر منتقل کنند یا با مکاتبه با استانداری، مقدمات تعطیلی این باغ‌وحش را فراهم آورند.

به گزارش ایسنا، مدیر کل سازمان حفاظت از محیط زیست لرستان نیز از ارائه پیشنهاد تعطیلی باغ وحش خرم‌آباد به دلیل عدم رعایت استانداردهای لازم خبر داد.

فتحی بیرانوند در گفت‌وگو با «عصر ایران» گفت: بعد از این اتفاق با توجه به اینکه این باغ وحش زیر نظر سازمان دامپزشکی استان فعالیت می‌کرد از این سازمان خواستیم علت مرگ را اعلام کند.

وی افزود: دامپزشکی، علت تلف‌شدن این گوزن زرد ایرانی را ازدحام بازدیدکنندگان و واردشدن استرس به حیوان اعلام کرد.

بیرانوند گفت: بر اساس اعلام دامپزشکی لرستان این گوزن زرد ایرانی به دلیل استرس، خود را به فنس‌های محل نگهداری کوبید و این امر موجب شکستگی گردن و تلف‌شدن آن شده است.

وی با بیان اینکه این باغ وحش استانداردهای لازم برای نگهداری از حیوانات را ندارد گفت: حداقل فضای مورد نیاز در قفس حیوانات در این باغ وحش رعایت نشده است به طور مثال حداقل مکان مورد نیاز برای نگهداری شیر در باغ وحش 25 متر است که در این باغ وحش برای 6 قلاده شیر 7 متر فضا در نظر گرفته بود.

 

مدیرکل محیط‌زیست استان لرستان با بیان اینکه سازمان دامپزشکی نیز تمایلی به اداره‌کردن این باغ وحش ندارد گفت: در جلسه‌ای که روز شنبه در استانداری برگزار خواهد شد در مورد وضعیت این باغ وحش تصمیم‌گیری می‌شود.

 

وی ادامه داد: سازمان حفاظت محیط زیست استان پیشنهاد تعطیلی این باغ وحش را به دلیل عدم رعایت استانداردهای لازم ارائه داده است که موضوع تعطیلی یا واگذاری به بخش خصوصی دارای صلاحیت و امکانات استاندارد در این جلسه بررسی خواهد شد.

 

بیرانوند در مورد برخورد قانونی با عاملان این اتفاق نیز اظهار کرد: سازمان دامپزشکی علت مرگ این گوزن را «رم حیات وحش» اعلام کرده است ولی ما در نامه‌ای خواستار برخورد قانونی با عاملان این موضوع شدیم و موضوع را پیگیری خواهیم کرد.

فارس:

مدیرکل دامپزشکی استان لرستان در پاسخ به این سوال که چرا مسئولان سازمان محیط زیست، دامپزشکی استان را در این زمینه مقصر می دانند؟ گفت: شهرداری پس از گذشت یک سال از احداث باغ وحش کاسیت از اداره کردن این مرکز صرف نظر کرد و اداره این باغ وحش را به دانشکده دامپزشکی سپرد که به دلیل بالا بودن هزینه ها و مسئولیت سنگین نگهداری از حیوانات، نظارت بر این باغ وحش در سال 91 به اداره کل دامپزشکی استان واگذار شد.

توکلی با تایید وضعیت نامناسب جایگاه ها و شرایط غیراستاندارد باغ وحش کاسیت گفت: زمانی که این باغ وحش توسط شهرداری احداث شد هیچ‌گونه نظارتی از سوی سازمان حفاظت محیط زیست بر نحوه ساخت باغ وحش وجود نداشت و امروز که به ناچار مسئولیت نظارت بر این باغ وحش به عهده اداره دامپزشکی قرار گرفته است، ما را مقصر می دانند و هر از گاهی با ارسال نامه، خواستار افزایش مساحت جایگاه ها می شوند، آنچه نه میسر است و نه در حیطه اختیارات دامپزشکی.

وی با اشاره به اینکه اداره کل دامپزشکی استان لرستان، به دلیل شرایط نامناسب باغ وحش کاسیت، طی مکاتبات متعدد با استانداری خواهان واگذاری این باغ وحش به سازمان حفاظت محیط زیست شده است گفت: اداره کل دامپزشکی، هزینه خوراک حیوانات باغ وحش کاسیت را که سالانه حدود 200 میلیون تومان است بعهده گرفته، همچنین 3 نگهبان تمام وقت و دو سرپرست که نیروهای دامپزشکی محسوب می شوند را برای رسیدگی به این باغ وحش اعزام کرده است در حالیکه نگهداری از گونه های حیات وحش در محدوده وظایف دامپزشکی نیست! وظیفه دامپزشکی، تشخیص و درمان بیماری است.

مدیرکل دامپزشکی استان لرستان در خصوص جایگاهی به مساحت 80 متر که 9 شیر افریقایی در آن نگهداری می‌شوند گفت: جایگاهی که در آن 9 شیر را نگهداری میکنیم حتی برای نگهداری از یک شیر هم مناسب نیست چرا که برای نگهداری از هر شیر طبق دستورالعمل سازمان حفاظت محیط زیست 150 متر مربع فضا مورد نیاز است و باغ وحش کاسیت نیمی از آن را به 9 شیر اختصاص داده است. به همین دلیل درخواست انتقال شیرها را به باغ وحش های دیگر به سازمان محیط زیست ارسال کرده ایم که هنوز پاسخی به دستمان نرسیده است.

وی خاطرنشان کرد: بارها از سازمان حفاظت محیط زیست درخواست کردیم پس از بازرسی کارشناسان آن سازمان گونه های مورد نظرشان را از باغ وحش کاسیت خارج و به مراکز دیگر منتقل کنند یا با مکاتبه با استانداری، مقدمات تعطیلی این باغ وحش را فراهم آورند.

توکلی در پایان از مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست خواست یا نسبت به تعطیلی باغ وحش اقدامات لازم را به عمل آورند یا پس از بررسی کارشناسی، گونه های مازاد را از باغ وحش خارج کنند و یا بعنوان متولی حیات وحش کشور، اداره این باغ وحش را به عهده گیرند و با تعامل با استانداری و اختصاص هزینه های لازم، نسبت به استاندارد سازی جایگاه ها اقدام کنند که در این صورت اداره کل دامپزشکی استان نیز در زمینه تشخص و درمان گونه های باغ وحش از هیچ حمایتی فروگذار نخواهد کرد.

به گزارش فارس، باغ وحش کاسیت واقع در بام لرستان با حدود 30 هکتار مساحت در حال حاضر از 25 گونه جانوری نگهداری می کند. حیوانات باغ وحش کاسیت که بارها شرایط نامناسب آن با واکنش فعالان زیست محیطی روبرو شده عبارتند از: 9 شیر آفریقای، دو خرس قهوه ای، سه گرگ، یک شغال، یک روباه، یک گراز، یک گوزن زرد، یک اسبچه خزر، یک قوچ، چهار بز کوهی، دو کل، یک گورکن، 25 خرگوش، دو میمون، یک گاو سیستانی، یک شتر دوکوهانه، دو شتر مرغ، 10 کبک، 30 بلدرچین، 50 کبوتر، دو مرغابی، سه عقاب طلایی، یک کرکس، 5 سارگپه و یک جغد.

1 0
اردشیر   1395/1/29 10:06:30

متاسفم برای تمام کسانی که پیش داوری میکنن و بدون سند و مدرک فرهنگ یه قوم کهن و اصیل رو زیر سوال میبرن.من یه سوال دارم از همه کسانی که این روزها حیوان دوست شده اند چطور تو این چند ساله تو باغ وحش خرم اباد یکدونه سنگ کوچک حتی از طرف یه کودک هم پرتاپ نشد به سمت حیوانی ولی درست در روزهایی که باغ وحش خرم اباد 99 درصد بازدید کنندگانش میهمانان نوروزی بودن همچین اتفاقی میوفته???مردم اصیل لرستان از دیرباز به خوشرفتاری با حیوانات معروف بودن بعد شما میاین به راحتی همچین انگی میچسبونین به لرها.متاسفم برای اون دسنه از هموطنان بی منطق

1 0
احسان   1395/1/29 09:58:39

چند ده سال پيش معروفترين شعروترانه ما لرها كه ورد زبان همه بود اين شعرزيبا ي استادشفيعيان بود "تفنگ حيفه كه آهو بكٌشي آهو قشنگه تفنگ حيفه بكٌشي كٌكِ كوهي َرنگ وِرنگه "
زمانيكه شكار سرگرمي همه بود وحقوق حيوانات حتي دركشورهاي پيشرفته جمله اي بيگانه بود

1 0
امیرحسین   1395/1/29 08:23:57


با توضیحاتی که در متن پست آمده و همچنین شناختی که از مردم پاک طینت همشهریانم سراغ دارم هیچگاه در ذهنم نمیتوانم تصور نمایم که یکی از مردم ما با سنگ پرانی توانسته باشد حیوان زیبا و نازنینی را اینچنین از پای در بیاورد.
از دیرباز سخنان ناشایستی در مورد مردم شهر و دیارم بارها شنیده ام ولی در تجزیه تحلیل هایی که از این سخنان سخیف برداشت کرده ام بغیر از بغض و حسد نسبت به مردم لر از این نا اهلان چیزی عایدم نگردیده.

1 0
نازنین   1395/1/29 00:37:34

همه ما بابت این موضوع غمگین شدیم اما قبل از غمگین شدن برای این گوزن زیبا غمگین تهمت های ناروایی شدیم که برخی اشخاص مغرض به مردم لرستان زده اند

1 0
پرتو   1395/1/29 00:28:54

اینجا لرستان است . جایی که پلنگ میهمانش میشود و گوسفندانش را می درد اما شلیک نمیکند که دیارش بی پلنگ نماند . اگر در جایی آهو شکار میشود ما در سروده هایمان میخوانیم که : " تفنگ حیفه که آهو بکشی آهو قشنگه " ... آنوقت ما متهم میشویم به سنگسار یک حیوان آنهم در قفس ؟؟؟؟

2 0
هستی   1395/1/29 00:22:18

بعضی از هموطنان ما اینقدر حیوانات را دوست دارند که حاضرند ملتی را سنگسار یک دروغ پردازی کنند

1 0
پیمان   1395/1/29 00:16:38

با تشکر از شما . با گفتن این خبر که گوزن زرد به دلیل پرتاب سنگ توسط بازدید کننده ها کشته شده توهین بسیار بزرگی به قوم کهن و بافرهنگ لر است

2 0
سمیه   1395/1/29 00:08:32

سپاس از شما به خاطر پیگیری این موضوع و دفاع از قوم بزرگ لر . خدمت شما عرض کنم که ایام تعطیلات نوروز شهر خرم آباد میزبان پنجاه هزار نفر میهمان نوروزی بوده و به احتمال خیلی زیاد پرتاب سنگ از طرف یکی از مسافران نوروزی و بدون شک توسط کودکی انجام شده . متاسفانه در خبرها جز توهین به قوم بزرگ لر چیزی نمی بینیم

1 0
موسوی   1395/1/28 21:16:44

لزوم برخورد با مسئولان خاطی
واکاوی دلایل مرگ گوزن باردار؛ ماجرای «کی بود، کی بود، من نبودم»
شاید کسی فکر نمی‌کرد مرگ گوزن باردار در باغ‌وحش خرم‌آباد تبدیل به پرونده‌ای پیش روی مسئولان شود،موضوعی که افکارعمومی پیگیر آن بوده و منتظر است تاخاطیان به مردم ورسانه‌هامعرفی شوند.
خبرگزاری مهر-گروه استان‌ها: ماجرای مرگ گوزن باردار ازآنجا شروع شد که در روز هجدهم فروردین‌ماه امسال در باغ‌وحش خرم‌آباد یک رأس گوزن زرد ایرانی جان خود را از دست داد، موضوعی که آن‌قدر دردناک بود که خیلی زود به سر خط رسانه‌ها رفت.

خبرگزاری مهر در گزارش اولیه‌ای که منتشر کرد علت مرگ را به نقل از مسئولان محیط‌زیست «استرس» ناشی از ازدحام بازدیدکنندگان اعلام کرد و علی‌رغم پیگیری در همان روز و تماس تلفنی با مسئولان دامپزشکی نتوانست اظهارنظر مسئولان این اداره کل را دریافت کند.

تغییر اظهارات مدیرکل ظرف ۲۴ ساعت

دو روز بعد مدیرکل دامپزشکی در مصاحبه‌ای با خبرنگاران رسانه‌های مختلف دلایل دیگری برای مرگ این‌گونه اعلام کرد و در اظهار نظری عجیب مدعی شد که پرتاب سنگ توسط یکی از بازدیدکنندگان منجر به استرس گوزن زرد شده و وی خود را به فنس باغ‌وحش کوبیده و گردنش شکسته است.

پس‌ازاین اظهارنظر به دنبال بی‌توجهی و کج‌سلیقگی برخی رسانه‌ها در تیتر زنی و اطلاق عنوان «سنگسار» موج خبری جدیدی در فضای مجازی و شبکه‌های پیام‌رسان شکل گرفت که البته بخشی از این موضوع را می‌توان ناشی از اظهارنظر قابل‌تأمل و غیردقیق مدیرکل دامپزشکی دانست.

به دنبال این امر و واکنش عمومی نسبت به مرگ گوزن زرد مدیرکل دامپزشکی لرستان در کمتر از ۲۴ ساعت اظهارات قبلی خود را تکذیب کرد تا طبق معمول توپ در زمین رسانه‌ها بیفتد و کسی دنبال مسئول اصلی اظهارنظر نرود.مدیرکل دامپزشکی لرستان که با فشار افکار عمومی و مسئولان ارشد استان مواجه شده بود راه‌حل را در تکذیب خبر منتشرشده به نقل از وی در رسانه‌ها دید، این در حالی است که انتظار می‌رود مسئول موردنظر به‌جای فرافکنی مسئولیت خود را در اعلام نظر اشتباه و غیراصولی بپذیرد و از مردم استان عذرخواهی کند.

سوالات بدون جواب

و اما به‌دوراز حاشیه‌سازی‌های صورت گرفته چندین سؤال اساسی اذهان مردم و رسانه‌ها را درگیر کرده است، سؤالاتی که همچنان پاسخی برای آن‌ها پیدا نشده است.

اولین نکته این است که مدیرکل غیربومی دامپزشکی لرستان چرا ابتدا در اظهارنظری نسنجیده توپ کوتاهی و قصور خود درزمینهٔ نگهداری مناسب گونه‌های باغ‌وحش را در زمین بازدیدکنندگان و مردم انداخته و دلیل مرگ را استرس ناشی از پرتاب سنگ اعلام و سپس در فاصله کمتر از ۲۴ ساعت حرف‌های قبلی خود را تکذیب کرده و ازدحام بازدیدکنندگان را علت مرگ اعلام می‌کند؟

نکته دیگر اینکه گوزن موردنظر سال‌هاست در باغ‌وحش خرم‌آباد نگهداری می‌شود و روزهای احتمالاً پرازدحام‌تری نسبت به‌روز چهارشنبه ۱۸ فروردین‌ماه را تجربه کرده است، چرا پیش‌ازاین دچار استرس نشده است؟

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که همچنان پاسخی برای یک سؤال اساسی وجود ندارد، سؤالی که الهام برنا معاون محیط‌زیست لرستان آن را مطرح کرده است: این گوزن در روزهای آخر بارداری خود به سر می‌برده چرا در شرایطی نگهداری شده که به آن استرس وارد شود.

وی با یادآوری اینکه دامپزشکی در این رابطه کوتاهی کرده و این گوزن باردار را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار داده است، معتقد است که فضای باغ‌وحش کاسیت خرم‌آباد برای نگهداری گونه‌ها در آن نیز مناسب نیست.

متخصصان:مرگ حیوانات بر اثر ازدحام و استرس غیرممکن است

ابهام در این زمینه تا جایی است که ایمان معماریان دامپزشک کلینیک حیات‌وحش سازمان محیط‌زیست و باغ‌وحش تهران در واکنش به این ادعا می‌گوید: اصولاً مرگ حیوانات باغ‌وحش براثر ازدحام بازدیدکنندگان و استرس وارده از این طریق غیرممکن است و اگر این‌طور بود حیوانات باغ‌وحش تهران هرروز باید براثر استرس از بین می‌رفتند!

وی در ادامه اظهاراتش عنوان می‌کند: چنین موضوعی که جانوری در باغ‌وحش براثر استرس ناشی از جمعیت زیاد بازدیدکنندگان از بین رفته باشد به‌هیچ‌عنوان مبنای درست و علمی ندارد، مگر آنکه جانور تحت تعقیب، دوندگی، تقلا و فعالیت شدید بدنی قرار بگیرد.

معماریان که پیش‌ازاین نیز برای نجات یک قلاده پلنگ به لرستان سفرکرده و فعالان محیط‌زیست لرستان با وی آشنایی دارند در حرف‌هایش به تصاویر منتشرشده در رسانه‌ها درزمینهٔ مرگ این گوزن اشاره‌کرده و می‌گوید: اظهارنظر قطعی در مورد علت مرگ گوزن زرد خرم‌آباد منوط به انجام کالبدگشایی است که متأسفانه پس از مرگ گونه‌های جانوری حتی گونه‌های شاخص و حمایت‌شده کشور انجام نمی‌شود اما آنچه از روی تصاویر مشخص است، این گوزن دچار بیماری مزمن نبوده و علت مرگ آن براثر یک بروز مشکل حاد بوده است.

تا اینجای ماجرا فرض نخست یعنی پرتاب سنگ توسط بازدیدکنندگان توسط خود مسئولان دامپزشکی رد شده و فرض دوم یعنی استرس نیز توسط متخصصان امر زیر سؤال می‌رود؛ حال به نظر می‌رسد باید پرونده مرگ گوزن زرد را از زاویه دیگری بررسی کرد.

فرض سوم در این زمینه که توسط رسانه‌ها به آن پرداخت‌شده احتمال داشتن بیماری تب برفکی این‌گونه است که این فرض هم توسط دامپزشکی و هم مسئولان باغ‌وحش خرم‌آباد رد شده است.

ماجراهای سریالی باغ وحش خرم‌آباد

در پرونده مرگ گوزن زرد باغ‌وحش خرم‌آباد طی روزهای اخیر گمانه‌زنی‌های مختلفی توسط خود مسئولان مطرح و سپس توسط خود آن‌ها تکذیب شده است تا ماجرا پیچیده‌تر شود و حالا این استاندار لرستان است که وارد عمل شده و بررسی موضوع را به اداره کل بازرسی استانداری سپرده است.

بد نیست برای واکاوی بیشتر ماجرا سراغ دیگر رخدادهایی که تاکنون باغ‌وحش خرم‌آباد را به سرخط رسانه‌ها برده است برویم.

سال ۹۳ بود مرگ یک رأس گوزن زرد در این باغ‌وحش موجب نگرانی فعالان محیط‌زیست شد، همان روز نیز اظهارنظرها در مورد دلیل مرگ از طاعون شروع شد و حتی به مرگ براثر شلیک گلوله رسید، حالا مسئولان می‌گویند علت مرگ آن گوزن مارگزیدگی و سپس پرتاب از ارتفاع بوده است!گوزن زردی که سال گذشته در باغ وحش خرم‌آباد تلف شد

در آن زمان مدیر دیده‌بان محیط‌زیست و حیات‌وحش ایران از شلیک گلوله به گونه در معرض انقراض گوزن زرد ایرانی در باغ‌وحش خرم‌آباد خبر داد و مدتی بعد مدیرکل دفتر تنوع زیستی و حیات‌وحش سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: بر اساس گزارش اداره کل «دامپزشکی استان لرستان» ، پس از رادیوگرافی و کالبدشکافی توسط دامپزشکی استان، علت سوراخ شدگی در ناحیه کتف گوزن نر در اثر نزاع با گوزن‌های دیگر بوده و متعاقب آن به علت پرت شدن از صخره حیوان به‌شدت آسیب‌دیده و باوجود درمان‌های انجام‌شده براثر خونریزی داخلی تلف‌شده است.

اما این روزها که مرگ گوزن زرد دوباره به سر خط رسانه‌ها رفته مسئولان امر می‌گویند که گوزنی که سال گذشته نیز جان خود را از دست داد به دلیل مارگزیدگی تلف‌شده است.

با این تفاسیر به نظر می‌رسد اظهارات متناقض مسئولان امر مسبوق به سابقه است و حالا پرده دیگری از این اظهارات را شاهد هستیم، متولیانی که حالا برای فرار از پاسخ‌گویی شفاف به افکار عمومی گاه توپ قصور خود را به زمین مردم و گاه رسانه‌ها می‌اندازند.

سوء تغذیه حیوانات در باغ وحش خرم‌آباد

شاید اگر در بررسی علت مرگ گوزن اول و اوضاع باغ‌وحش خرم‌آباد حساسیت جدی‌تری به خرج داده می‌شد حالا در مورد مرگ گوزن دوم حاشیه‌سازی‌های دامن مردم لرستان را نمی‌گرفت.

کمی عقب‌تر برویم، انتشار فیلم‌هایی از باغ‌وحش خرم‌آباد که خرس‌ها در آن با نان خشک تغذیه می‌شدند بازهم صدای حامیان حیات‌وحش را بلند کرد، موضوعی که در رسانه‌های مختلف و فضای مجازی بارها دست‌به‌دست شد، شیرهایی که در یک فضای محقر مجبور بودند با «پای مرغ» روزگار سر کنند و حالا دچار سوءتغذیه شده بودند!

یک سرچ اینترنتی با کلیدواژه باغ‌وحش عجیب‌ رکوردهایی را برای باغ‌وحش خرم‌آباد نشان می‌دهد، جایی که متولی آن دامپزشکی لرستان است و تاکنون در نوبه‌های مختلف با اظهار نگرانی فعالان محیط‌زیست به سرخط رسانه‌ها رفته است.

حقیقت ماجرا چیست؟

اما حقیقت ماجراهای باغ‌وحش خرم‌آباد چیست؟ موضوعی که مدیرکل محیط‌زیست لرستان در گفتگو با مهر وعده داده است که با ورود استاندار و بررسی جدی مشکل توسط اداره کل بازرسی استانداری به‌زودی برای مردم و افکار عمومی روشن شود.

مهرداد فتحی بیرانوند معتقد است که یا باید این باغ‌وحش به بخش خصوصی و شهرداری تحویل داده شود و یا اگر قرار است با همین وضعیت، فعالیتش ادامه یابد بهتر است توسط مسئولان تعطیل شود، تا بار دیگر شاهد وقوع چنین رویدادهایی در این زمینه نباشیم.

رسانه‌ها انتظار دارند هرچه سریع‌تر اظهارات متناقض متولیان امر بررسی‌شده و اگر قصور و کوتاهی در این زمینه مسجل شود ضمن برخورد با خاطیان از مردم لرستان و افکار عمومی عذرخواهی شود که این امر درگرو جدیت بیشتر استاندار لرستان در بررسی موضوع و گزارش دهی به مردم است

1 0
beyranvand   1395/1/28 21:15:34

به دنبال مرگ دردناک گوزن باردار در باغ وحش خرم آباد و اظهارات متناقض متولیان امر در این زمینه، با دستور استاندار لرستان بررسی مشکلات این باغ وحش به اداره کل بازرسی استانداری رفت.
مهرداد فتحی بیرانوند مدیر کل محیط زیست لرستان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به خبر مرگ گوزن زرد ایرانی در باغ وحش خرم آباد اظهار داشت: محیط زیست لرستان در نامه ای به استاندار لرستان پیشنهاد واگذاری این باغ وحش را داده که البته این پیشنهاد به عنوان راه حل آخر در این زمینه ارائه شده است.

وی با بیان اینکه محیط زیست لرستان در این نامه دو پیشنهاد را در رابطه با باغ وحش خرم آباد به مدیریت ارشد استان ارائه داده است گفت: اولین پیشنهادی که در این رابطه داده شده موضوع واگذاری این باغ وحش به بخش خصوصی است.

طرح موضوع واگذاری باغ وحش خرم‌آباد

مدیر کل محیط زیست لرستان با بیان اینکه با واگذاری این باغ وحش به بخش خصوصی هم این مرکز توجیه اقتصادی برای استان خواهد داشت و هم مطابق با استانداردها مدیریت می شود گفت: همچنین پیشنهاد واگذاری مدیریت باغ وحش خرم آباد به شهرداری از سوی محیط زیست به استانداری استان ارائه شده تا اگر نمی توانند حیات وحش را در باغ وحش نگهداری کنند آن را تعطیل کنند.

فتحی بیرانوند بیان داشت: به طور معمول در کل کشور باغ وحش ها زیر نظر شهرداری ها مدیریت می شوند.

وی با تاکید بر اینکه ما این پیشنهادات را به عنوان راه حل آخر به مدیریت ارشد استان ارائه داده ایم افزود: دامپزشکی ابتدا باید این باغ وحش را ساماندهی کند در غیر اینصورت و در صورت نداشتن توانایی، دو پیشنهاد ارائه شده از سوی محیط زیست می تواند در این زمینه اجرایی شوند.

نگهداری گوزن زرد در باغ وحش به بهانه تکثیر حرف بیهوده ای است

مدیر کل محیط زیست لرستان در بخش دیگری از سخنان خود به وضعیت گونه گوزن زرد ایرانی در لرستان اشاره کرد و گفت: زیستگاه این گونه حداقل از ۱۵۰ تا ۲۰۰ سال قبل در لرستان نبوده و در سنوات گذشته بدون کار علمی و مطالعه موضوع، احیای این گونه در استان را کلید می زنند.

فتحی بیرانوند با بیان اینکه پروژه احیای گوزن زرد در لرستان به بهانه تکثیر این گونه در استان در سنوات گذشته مطرح شده است افزود: این در حالیست که ازدیاد نسل این گونه مانند همه گونه های دیگر نیازمند شرایط خاص است نه اینکه در قالب یک کار خارج از مباحث علمی در یک قفس ۳۰ تا ۴۰ متری این گونه برای احیا نگهداری شود.

وی با اشاره به اینکه به اعتقاد من موضوع احیا گوزن زرد در لرستان طی سنوات گذشته در استان و در یک قفس ۳۰ تا ۴۰ متری کار غلط و غیر کارشناسی بوده است گفت: به هیچ عنوان این امر جایگاه علمی نداشته که یک گونه در معرض دید مردم به بهانه تکثیر و ازدیاد نسل نگهداری شود.

مدیر کل محیط زیست لرستان با بیان اینکه نگهداری گوزن زرد در باغ وحش به بهانه تکثیر حرف بیهوده ای است تصریح کرد: این امر تنها در حد یک شعار بوده که در سنوات گذشته مطرح شده است.

فتحی بیرانوند با بیان اینکه در این رابطه مدیریت ارشد استان دستور بررسی موضوع را به مدیر کل بازرسی استانداری داده است گفت: همچنین مقرر شده فردا شنبه جلساتی در استانداری برگزار شود.

بازگشت بی سرانجام گوزن زرد به لرستان

بنابراین گزارش بازگشت گوزن‌های زرد به لرستان برای تکثیر و رهاسازی در اکوسیستم‌های طبیعی پس از سال‌ها از انقراض این‌گونه در استان قرار بود نویدبخش روزهای خوبی برای طبیعت لرستان باشد، موضوعی که نه‌تنها تحقق نیافت بلکه مرگ این گوزن‌های زرد داغی دل محیط زیست را تازه کرد.

سال ۸۹ پس از سال‌ها با ورود سه رأس گوزن زرد به لرستان، امید به احیای این‌گونه در طبیعت لرستان رنگ گرفت، این موضوع از سوی مسئولان وقت با عنوان ایجاد سایت گوزن زرد در منطقه «کلدر» رسانه‌ای شد، پروژه‌ای که مصوبه دور سوم سفر هیئت دولت دهم را نیز داشت.اما از آن سال‌ها نزدیک به ۶ سال می‌گذرد و در این مدت دو رأس از این گوزن‌های زرد جان خود را در باغ‌وحش خرم‌آباد ازدست‌ داده‌اند که اولین گوزن سال گذشته براثر مارگزیدگی و دومین رأس روز هجدهم فروردین‌ماه به همراه فرزندش تلف شد.

متأسفانه روز هجدهم فروردین‌ماه امسال یک رأس گوزن زرد ایرانی در باغ‌وحش «کاسیت» خرم‌آباد تلف شد در حالیکه این گوزن باردار بوده و ماه‌های پایانی بارداری خود را طی می‌کرده است.

اما و اگرها در مورد علت مرگ گوزرن زرد

مسئولان محیط زیست پس از مرگ این گونه به مهر گفتند که باغ‌وحش کاسیت خرم‌آباد زیر نظر دامپزشکی لرستان فعالیت دارد و بعدازاینکه ما از این اداره کل توضیح خواستیم آن‌ها علت تلف شدن این گوزن زرد ایرانی را ازدحام بازدیدکنندگان و وارد شدن استرس به این‌گونه اعلام کردند.

بر اساس اعلام دامپزشکی لرستان این گوزن زرد ایرانی به دلیل استرس خود را به فنس هایی که در داخل آن‌ها نگهداری می‌شده کوبیده و این امر موجب شکستگی گردن و تلف شدن آن شده است.

این اظهارات دامپزشکی لرستان واکنش مسئولان محیط زیست را به همراه داشت تا الهام برنا معاون نظارت و پایش محیط‌زیست لرستان بگوید: ما احتمال دادیم که تلف شدن این‌گونه گوزن زرد ایرانی به علت دیگری باشد. بااین‌وجود بر اساس اعلام نظر دامپزشکی لرستان و همچنین عکس‌ها و فیلم‌هایی که آن‌ها در اختیار ما قراردادند علت تلف شدن این‌گونه استرس اعلام‌ شده است.

وی البته تاکید کرد: این گوزن باردار بوده و ما به دامپزشکی لرستان به دلیل اینکه شرایط مناسبی برای نگهداری از آن ایجاد نکرده اخطاریه داده‌ایم. این گوزن در روزهای آخر بارداری خود به سر می‌برده و نباید در شرایطی نگهداری می‌شد که به آن استرس وارد شود. متأسفانه دامپزشکی در این رابطه کوتاهی کرده و آن را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار داده است.

معاون نظارت و پایش محیط‌زیست لرستان در سخنان خود به نکته ای اشاره کرد که شاید پیش از این نیز در جریان رسانه ای شدن موضوع نگهداری شیرها و همچنین مرگ نخستین راس گوزن زرد در این باغ وحش توسط کارشناسان مطرح شد و آن هم این بود که «فضای باغ‌وحش کاسیت خرم‌آباد برای نگهداری گونه‌ها در آن مناسب نیست.»

به هر روی به نظر می رسد با ورود استانداری لرستان به این ماجرا باید هرچه سریعتر بررسی ها و تصمیم گیری های لازم در این زمینه صورت گیرد.

2 0
امیر پریزاد   1395/1/28 21:10:28

این گوزن در روزهای آخر بارداری خود به سر می‌برده چرا در شرایطی نگهداری شده که به آن استرس وارد شود? !

دامپزشکی در این رابطه کوتاهی کرده که این گوزن باردار را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار داده است، بارها گفته شده بود فضای باغ‌وحش کاسیت خرم‌آباد برای نگهداری گونه‌ها در آن نیز مناسب نیست. چرا ما به حیوانات احترام نمی گذاریم؟چرا فکر می کنیم اشرف ! مخلوقات هستیم؟!