محل تبلیغ شما
گزارش وزارت خارجه آمریکا:حقوق بشرایران

تاریخ خبر: 1395/1/27

گزارش وزارت خارجه آمریکا:حقوق بشرایران

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

گزارش وزارت خارجه آمریکا درباره «حقوق بشر ایران» منتشر شد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وزارت خارجه آمریکا در ساعات پایانی روز چهارشنبه گزارش سالانه‌ای که مدعی است به ارزیابی حقوق بشر کشورهای مختلف می‌پردازد را منتشر کرد. واشنگتن در گزارش سالانه سال 2015 درباره حقوق بشر ایران، به تکرار ادعاهای قبلی درباره تهران پرداخته است.

در بخشی از این گزارش 45 صفحه‌ای ادعا شده «حسن روحانی»، رئیس‌جمهوری ایران  سال 2013، بعد از انتخاباتی غیرآزاد روی کارآمده است.

  وزارت خارجه آمریکا، علی‌رغم اذعان به «مشارکت مردمی بالا» در آن رأی‌گیری و برگزاری «مناظره‌های آزاد»، ادعا می‌کند فرایند تأیید صلاحیت نامزدها با «معیارهای دلبخواهانه» - به تعبیر واشنگتن - موجب «محدود شدن آزاد و منصفانه بودن این انتخابات شده است.»

 از گرارش‌های حقوق بشری آمریکا به دلیل روش‌شناسی نادرست، اتخاذ استانداردهای دوگانه، غرض‌ورزی و عدم رعایت اصل بی‌طرفی، نادیده گرفتن فرهنگ بومی و سبک زندگی سایر کشورها و مداخله‌جویی‌ در امور داخلی کشورها انتقاد به عمل آمده است.

گزارش جدید واشنگتن درباره ایران با یادآوری اینکه آمریکا در تهران سفارت ندارد نوشته این گزارش با استناد به منابع غیردولتی آمریکا تنظیم شده است. 

یکی از منابع مورد استناد وزارت خارجه آمریکا در این گزارش، «مرکز مستندسازی اسناد حقوق بشر ایران» است که تأمین مالی آن را وزارت خارجه آمریکا و دولت کانادا بر عهده دارند و وزارت اطلاعات ایران، سال 1388 آن را یکی از 60 «موسسه خارجی فعال در اغتشاشات» معرفی کرده است.  

گزارش حقوق بشر آمریکا درباره ایران، همانند سال گذشته، بدون در نظر گرفتن تفاوت‌های فرهنگی-اجتماعی و زمینه‌های مذهبی یکی از محورهای اتهام‌پراکنی علیه ایران را عدم توجه به آنچه حقوق هم‌جنس‌بازان خوانده شده قرار داده است. 

این گزارش، به علاوه از «میرحسین موسوی» و «مهدی کروبی»، سران فتنه سال 1388 هم حمایت کرده و مدعی شذه آنها در مواقع بیماری گاهاً از مراقبت‌های پزشکی لازم محروم شده‌اند.

آمریکا درباره حقوق بشر ایران گزارش منتشر کرد/ کری: گزارشات ما بر اساس معیارهای جهانی است

در جدیدترین گزارش حقوق بشر سالیانه وزارت خارجه آمریکا، واشنگتن به بحث حقوق بشر در ایران پرداخته و در آن ادعاهای قبلی علیه کشورمان را تکرار کرده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه گزارشی درباره آنچه بحث حقوق بشر و نقض آن در کشورهای جهان خوانده منتشر کرد.

وزارت خارجه آمریکا هر ساله گزارشی از حقوق بشر سایر کشورهای جهان را بر اساس معیارهای خود تنظیم و آن را منتشر می‌کند، و این در حالی است که در بسیاری از این موارد از یک رویه استاندارد پیروی نکرده و گزارشات متناقضی منتشر می‌‌کند.

در جدیدترین گزارش حقوق بشر سالیانه وزارت خارجه آمریکا، واشنگتن به بحث حقوق بشر در ایران نیز پرداخته است و در آن ادعاهای قبلی علیه کشورمان را تکرار کرده است.

در این گزارش که در 45 صفحه تهیه شده است، آمریکا ادعاهایی درباره برگزاری انتخابات در ایران مطرح کرده و روند برگزاری و تأیید صلاحیت در انتخابات کشورمان را زیر سؤال برده و حتی مدعی شده است که حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در انتخابات سال 2013 به‌صورت غیردموکراتیک به‌روی کار آمده است.

در همین حال جان کری وزیر خارجه ایالات متحده در نشستی در وزارت خارجه آمریکا که به‌دنبال انتشار گزارش حقوق بشری سال 2015 برگزار شد، گفت:  معیارهایی که در این گزارش به آن ارجاع شده است، معیارهایی جهانی هستند و چیزی نیستند که ما از خودمان درآورده باشیم یا معیارهایی دلبخواهی نیستند که ما به‌دنبال تحمیل آنها بر دیگران باشیم. اینها معیارهای بین المللی حقوق بشری هستند که مورد قبول و تصویب واقع شده‌اند و بسیاری از کشورها آنها را در دنیا قبول کرده‌اند و برخی با وجود قبول، آنها را نقض کرده‌اند.

وزیر امور خارجه آمریکا افزود: موضعی که بارها و بارها تأکید شده این است که حفظ حقوق بشر نه‌فقط الزامی اخلاقی است بلکه فرصتی به شمار می‌آید تا از انرژی کامل یک کشور استفاده و جامعه‌ای منسجم و مرفه ایجاد کرد. با بهبود وضعیت حقوق بشر که می‌توانید در هر کشوری آن را بررسی کنید، می‌بینید که مردمان شادتری دارند تا خواست‌های خود را دنبال کنند، هنرمندتر، خلاق‌تر و کارآفرین‌تر هستند تا در ساخت جامعه خود تغییر ایجاد کنند.

کری گفت: شکی نیست که همه بحث‌هایی که درباره حقوق بشر داشتیم، ثمربخش نبود ولی با تلاش‌های مداوم، ما بار دیگر دیدیم که می‌توانیم شاهد پیشرفت باشیم و تغییر ایجاد کنیم.

وی گفت: در آذربایجان، ما از آزادی شماری از زندانیان سیاسی که در چند ماه گذشته روی داد، استقبال می‌کنیم. ما امیدواریم شاهد گسترش هرچه بیشتر آزادی بیان و مشارکت سیاسی باشیم تا این کشور قدرتمندتر و روابط ما با آنها تقویت شود.

کری افزود: اول اینکه آمریکا می‌خواهد کسانی که مسئول نقض حقوق بشر در سوریه، عراق و جاهای دیگر هستند به‌خاطر اقداماتی که انجام داده‌اند به پاسخگویی واداشته شوند.

وزیر امور خارجه آمریکا ادامه داد: دوم، ما همه سعی خود را برای کمک به قربانیان نقض حقوق بشر می‌کنیم. سوم اینکه ما در کنار شرکای خود، به مبارزه با داعش ادامه می‌دهیم، در نهایت، ما به‌شدت به دنبال کردن راه‌حلی سیاسی برای مناقشه در سوریه متعهد هستیم

وزارت امور خارجه آمریکا در گزارش سالانه خود در خصوص وضعیت حقوق بشری جهان که در آن متحدان آمریکا از جمله ترکیه و مصر نیز مستثنی نبودند، هشدار داد: دولت‌ها در سراسر جهان آزادی‌های اساسی را سرکوب می‌کنند.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری میدل ایست آی، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در مقدمه این گزارش سالانه گفت: حمله به ارزش‌های دموکراتیک به یک بحران حکومت جهانی اشاره می‌کند. در هر نقطه از جهان شاهد افزایش خفه کردن جامعه مدنی، سرکوب رسانه‌ها و آزادی اینترنت، به حاشیه راندن صداهای مخالف و کشتار مردم یا وادار کردن آن‌ها به فرار از خانه‌هایشان توسط عاملان دولتی و غیردولتی هستیم.

 

این گزارش که توسط دیپلمات‌های آمریکایی بر مبنای کشور به کشور گردآوری شده هیچ پیامد قانونی برای سیاست آمریکا ندارد و واشنگتن را وادار به قطع روابط یا کمک‌های نظامی به ناقضان حقوق بشر و یا اعمال تحریم علیه آنها نمی‌کند.

 

اما جان کری گفت: این گزارش مفصل که چهلمین گزارش سالانه وزارت امور خارجه آمریکا حول محور وضعیت حقوق بشر محسوب می‌شود تصمیم آمریکا برای حمایت از آزادی‌های اساسی و همچنین حمایت از گروه‌هایی که مدافعان حقوق بشر هستند را راسخ‌تر می‌سازد.

 

وی افزود: این افراد این رویدادها را مشاهده کرده و نگران انزوای دموکراسی هستند در حقیقت آنها واکنشی به پیشرفت ایده‌آل‌های دموکراتیک و مطرح کردن درخواست مردم از هر فرهنگ و منطقه به دوش دولت‌هایی است که باید پاسخ آنها را بدهد.

همانطور که انتظار می‌رود این گزارش منتقد رقبای آمریکا همچون روسیه و چین است که در آن گروه‌های حقوق بشر با افزایش سرکوب مواجهند و همچنین دشمنانی همچون کره شمالی که شهروندان در آنها با شکنجه و کشتارهای غیرقانونی مواجه هستند.

 

اما این گزارش به تصویر وحشتناک از برخی متحدان از جمله ترکیه نیز اشاره دارد که در آن دولت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور رسانه‌های اپوزیسیون را سرکوب کرده و خبرنگاران برجسته را بازداشت کرده است.

 

در این گزارش آمده است: دولت آنکارا از قوانین ضد تروریستی و همچنین قانونی علیه توهین به رئیس جمهور برای سرکوب مخالفان سیاسی قانونی و خبرنگاران استفاده کرده است. این گزارش مقامات ترکیه را به تحت پیگرد قرار دادن خبرنگاران و شهروندان عادی و از بستن نشریه‌های اپوزیسیون و یا تحت کنترل گرفتن آنها متهم می‌کند.

 

این گزارش وزارت امور خارجه آمریکا ضمن محکوم کردن خشونت‌های گروه تروریستی پ ک ک نیروهای امنیتی ترکیه را به افراط در اعمال زور و کشتارهای غیرقانونی یا خودسرانه متهم می‌کند.

 

مصر نیز که علی رغم حکومت استبدادی عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری این کشور کمک‌های نظامی 5 / 1 میلیارد دلاری آمریکا را دریافت می‌کند در این گزارش با انتقادهایی مواجه شده است.

 

براساس این گزارش، نمونه‌هایی از شکنجه افراد تا سرحد مرگ و کشتار افراد در زندان‌ها و مراکز بازداشت مشاهده شده است.

 

در این گزارش روسیه به عنوان اصلی‌ترین نمونه نقض حقوق بشر اشاره شده که در آن دولت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در طیفی از اقدامات مربوط به سرکوب مخالفان دست دارد.

 

وزارت امور خارجه آمریکا در این گزارش گفت: امروزه مقامات روسیه قصد دارند تا به صورت نظاممند افراد و سازمان‌هایی را که در فعالیت‌های انتقادی از دولت دست دارند، نشریات مستقل، وبلاگ نویسان، مخالفان سیاسی و فعالان را سرکوب، بدنام، تحت پیگرد محبوس بازداشت جریمه و سرکوب کنند.

 

 

این گزارش در خصوص چین گفت: اقدامات سرکوب گرایانه دولت علیه سازمان‌ها و افرادی که در دفاع از حقوق سیاسی و مدنی شرکت دارند به ویژه سرکوب جوامع قانونی این کشور افزایش یافته است.

 

دیگر کشورهایی که در این گزارش به آنها توجه ویژه‌ای شده شامل سودان، روآندا، کنگو، ونزوئلا، جمهوری آذربایجان، اوگاندا و ویتنام است.

در این گزارش بار دیگر با تکرار ادعاهای واهی درباره ایران به وضعیت حقق بشر در ایران اشاره شده است.

گروه‌های تروریستی نیز از جمله داعش، بوکوحرام، الشباب و جنبش طالبان در افغانستان و پاکستان در این گزارش محکوم شده‌اند.

 

تعرضات آنها شامل نسل کشی و جنایت علیه بشریت به ویژه علیه اقلیت‌های مذهبی همچون مسیحیان در سوریه و عراق است.

علی رغم سفر اخیر باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به کوبا این گزارش به این نتیجه رسیده است که هاوانا همچنان به نقض آزادی‌های سیاسی اساسی ادامه می‌دهد و قدرت انحصاری حزب کمونیست همچنان زمام امور را به عهده دارد.

 

براساس این گزارش نیروهای امنیت دولت به اقدامات خودسرانه خود و بازداشت‌های کوتاه مدت برای سرکوب آزادی‌های اساسی ادامه می‌دهند. دولت کوبا همچنین چندین زندان سیاسی را که در ژانویه سال 2011 میلادی آزاد کرده بود مجددا بازداشت کرد

به نقل از آسوشیتدپرس، جان کری وزیر خارجه آمریکا قرار است در سخنرانی سالانه خود گزارش وزارت خارجه از حقوق بشر را ارائه کند.

هر سال وزارت خارجه آمریکا در چنین روزهایی گزارشی جهانی با تاکید بر حقوق بشر از جمله ازادی بیان، انتخابات، حقوق زندانیان و موارد نقض حقوق بشر در کشورهای مختلف منتشر می کند.

امسال چهل و یکمین سالی است که وزارت خارجه آمریکا گزارش مستقلی از نقض حقوق بشر در سراسر دنیا را منتشر می کند.

وزیر امور خارجه آمریکا در کنفرانسی خبری این گزارش را ارائه خواهد کرد. «تام مالینووسکی» معاون امور دموکراسی، حقوق بشر و کار در وزارت امور خارجه آمریکا به سوالات خبرنگاران پاسخ خواهد داد.