محل تبلیغ شما
پرونده حملات به سفارت ایران در دانمارک

تاریخ خبر: 1395/1/27

پرونده حملات به سفارت ایران در دانمارک

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

منافقین به سفارت ایران در دانمارک حمله کردند

در پی حمله 4 نفر به ساختمان سفارت ایران در شهر کپنهاگ،  وزارت خارجه ایران کاردار دانمارک را احضار کرد. 
 
به گزارش عصرايران،  وزارت خارجه ایران در بیانیه ای اعلام کرد : در پی تعرض امروز چهار تن از ایرانیان معاند به سفارت ايران در کپنهاک ، عصر امروز رئیس اداره اول شمال و شرق اروپای وزارت امور خارجه، در غیاب سفیر؛ کاردار موقت دانمارک را به وزارت امور خارجه احضار كرد. 
 
سفارت ایران در کپنهاگ (دانمارک) 
 
 
 
حمله به سفارت ایران در کپنهاگ / احضار کاردار دانمارک در تهران
 
در ادامه اطلاعیه وزارت خارجه ایران آمده است: رييس اداره اول شمال و شرق اروپاي وزارت امور خارجه ضمن ابلاغ مراتب اعتراض جمهوری اسلامی ایران به این اقدام خلاف موازین پذیرفته شده بین المللی، خواستار برخورد مسئولانه و جدی دولت دانمارک با عوامل این تعرض و اعلام نتیجه آن شد. 
 
کاردار موقت دانمارک نیز ضمن اظهار تاسف و عذرخواهی، قول داد در اسرع وقت مراتب را به کپنهاک منعکس و نتیجه را اعلام کند.

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خبر داد که منافقین امروز به دستور اسراییل به سفارت ایران در دانمارک حمله کرده‌اند.

 

 

احمد بخشایش در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: یک گروه 50 نفری مجهز به تمامی تجهیزات وارد سفارت ایران در دانمارک شده و علاوه بر شکستن شیشه‌ها، شعارهایی علیه جمهوری اسلامی بر روی دیوار سفارت نوشته است.

 

 

وی با بیان اینکه حمله به سفارت ایران در دانمارک، در ادامه حمله به سفارت ایران در آلمان انجام شده است، در تشریح جزییات این موضوع گفت: گروهی 50 نفره از منافقین با داشتن تمامی امکانات حتی نردبان از دیوار سفارت بالا رفته و حتی با قیچی‌های خاص سیم‌های خاردار را بریدند و بعد از ورود به سفارت، شیشه‌ها را شکسته و شعار علیه جمهوری اسلامی نوشته‌اند با این مضمون که جمهوری اسلامی موشک به فلسطین در جنگ 8 روزه داده است، این همان شعارهایی است که بر روی دیوار سفارت ایران در آلمان نوشته شده بود.

 

 

وی افزود: در زمان حمله به سفارت جمهوری اسلامی در دانمارک، نیروهای پلیس حضور نداشتند، البته ظاهرا ایران از ابتدای صبح اعلام کرده بود که امکان تعرض به سفارتخانه وجود دارد، اما متاسفانه پلیس زمانی به محل سفارت رسیده است که دیگر منافقین، سفارتخانه را ترک کرده بودند.

 

نماینده مردم اردستان با بیان این که حمله به سفارت ایران در دانمارک به دستور اسراییل و توسط منافقین انجام شده است، ادامه داد: منافقین با داشتن نقش مزدوری، مجبورند برای احیای خود دست به هرکاری بزنند همان کاری که در گذشته به عنوان مزدور صدام حسین انجام می‌دادند.

 

بخشایش ادامه داد: اسراییل منافقین را به استخدام خود در آورده تا افکار عمومی را از شکست رژیم صهیونیستی در جنگ 8 روزه با غزه منحرف کند و به سمت اتفاقاتی همچون حمله به سفارت ایران در کشورهای مختلف سوق دهد، شاید این کار در آینده علیه سایر سفارتخانه‌های ایران صورت گیرد، با این هدف که به افکار عمومی جهانی القا کنند که ایران، کشور منفوری است.

 

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه اسراییل بازی حمله به سفارتخانه‌های ایران در کشورهای مختلف را آغاز کرده است، گفت: اسراییل از دو ماه قبل تحت سناریویی هر شب جنگ روانی شدیدی درباره حمله به ایران راه انداخته بود، به طوری که همه منتظر جنگ اسرائیل و آمریکا علیه ایران بودند.

 

 

بخشایش افزود: بعد از شکست اسراییل مقابل غزه و حضور خالد مشعل بعد از 25 سال در غزه، اسراییل چاره‌ای جز تسلیم شدن برای خود ندید، بنابراین سناریویی شروع کرده تا افکار عمومی غرب را به خیال خود علیه ایران تهییج کند، این در حالی است که جمهوری اسلامی، افکار عمومی کشورهای اسلامی و عربی را به نفع خود مصادره کرده است.

تصاویر: حمله منافقین به سفارت ایران در آلمان

 


دیدبان: افراد وابسته به منافقین در اقدامی برنامه ریزی شده و هماهنگ با پلیس برلین، به سفارت ایران در آلمان یورش برده و به امکانات آن صدمه زدند.

پرتاب سنگ و پاشیدن رنگ به تابلوها و دیواره سفارت از جمله اقدامات کور این افراد وابسته بوده است.

اخرین نیوز

به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

سفارت جمهوری اسلامی ایران در کشورهای مختلف جهان طی سال های اخیر تحت حملات مختلف قرار گرفت، که در این گزارش به بازخوانی آنها می‌پردازیم.

حمله به سفارت ایران در لندن :  روز ۱۰ اردیبهشت ۱۳۵۹ حمله به سفارت ایران در لندن توسط عده‌ای شورشی که خود را گروه "الشهید" می‌نامیدند صورت گرفت و به اشغال شش روزهٔ سفارت ایران در لندن انجامید.

اين افراد پس از اشغال سفارت‌، جمهوري اسلامي ايران را متهم به «سركوب خلق‌های غير فارس‌» كرده و خواستار خودمختاری خوزستان (با نام مجعول عربستان‌) شدند. آنان تهديد كردند كه اگر خواسته‌های‌شان عملی نشود، ديپلمات‌های ايران را خواهند كشت‌.

اين حادثه به فاصله چند روز پس از دخالت نظامي امريكا در طبس‌، به وقوع پيوست‌.

این ماجرا در نهایت با دخالت نیروهای ویژه انگلیس در روز ۱۵ اردیبهشت و با کشته شدن ۵ نفر و دستگیری یک نفر از اشغالگران و آزادی ۲۶ گروگان به پایان رسید.

تصاویر اشغال سفارت ایران در لندن

 

اشغال سفارت ایران در لندن 1.jpg

 

اشغال سفارت ایران در لندن 2.jpg

 

اشغال سفارت ایران در لندن 3.jpg

 

 

اشغال سفارت ایران در لندن 4.jpg

 

 

 

 

اشغال سفارت ایران در لندن 5.jpg

 

 

 

تصاویر کمتر دیده شده از از حمله به سفارت ایران در لندن

 

 

عکس دیده نشده از حمله به سفارت ایران در لندن.jpg

 

 

 

 

عکس دیده نشده از حمله به سفارت ایران در انگلیس.jpg

 

 

فیلم حمله به سفارت ایران در لندن

 

 

حمله به سفارت ایران در افغانستان : در سال 1377 سفارت ایران در مزارشریف افغانستان هدف حمله قرار گرفت که در جریان آن سوء قصد هایی نیز علیه دیپلمات های ایرانی انجام شد.

طالبان كه بيشتر نقاط افغانستان ازجمله پايتخت و قلب اين كشور را گرفته بودند، از سال 1376 به دنبال تصرف مناطق شمالي و مركز استان 'بلخ'يعني شهر مزارشريف بودند كه تحت سيطره جبهه متحد شمال متشكل از نيروهاي افغان قرار داشت.

سقوط شهر مزارشريف افغانستان در مردادماه سال 1377 براي همه جهان خبري تكان دهنده بود اما براي ايرانيان بسيار دردناك تر؛ 9نفر از ديپلمات هاي كنسولگري و خبرنگار ايرنا در اين رويداد به طور غيرمنتظرانه و مظلومانه به دست طالبان متحجر به شهادت رسيدند.

شهيد صارمي خبرنگار ایرنا كه محل فعاليتش ساختماني رو به روي كنسولگري بود و براي درامان ماندن و بودن در كنار ديپلمات ها به كنسولگري آمده بود، هنگامي آخرين گفت و گوي تلفني خود با همكارانش را قطع كرد كه گفته بود: من محمود صارمي خبرنگار خبرگزاري جمهوري اسلامي هستم، گروه طالبان چند ساعت پيش وارد مزارشريف شدند، خبر فوري مزارشريف سقوط كرد؛ اينجا محل كنسولگري ايران در مزارشريف است، عده اي از افراد طالبان در محوطه كنسولگري ديده مي شوند به من بگوييد چه وظيفه اي... .

شهيد صارمي همچنين تلفني گفته بود: طالبان به زور وارد كنسولگري شدند، صدايشان در حياط به گوش مي رسد، من بايد بروم، بايد قطع كنم..... .

كارشناس افغان در پاسخ به اين پرسش كه 'ماجراي پيگيري اين موضوع چه شد'، گفت: طالبان بايد موضوع قتل ديپلمات‏هاي ايراني را پيگيري مي‏كردند اما آنان چنين كاري را انجام ندادند، اين موضوع نشانگر دست‏هاي پشت پرده است كه نمي‏گذاشتند قضيه پيگيري شود.

حمله به کنسولگری ایران در اربیل عراق : در سال 1386 نیروهای نظامی آمریکا به کنسولگری ایران در اربیل عراق حمله کردند. این در حالی بود که آمریکا بعدها مدعی شد این مکان کنسولگری ایران نبوده و نیروهای آمریکایی به دنبال نیروهای شورشی بودند.

علی‌رغم اینکه آمریکاییها پس از هجوم به نمایندگی ایران همه امکانات قابل انتقال این مرکز از جمله رایانه‌های آن را همراه خود منتقل کردند و ادعا بر اعترافات مهم مامورین ایرانی داشتند، اما پس از آن، سند و مدرک خاصی برای اثبات ادعای خود ارائه نکردند. در نهایت این دیپلمتها پس از حدود ۳۰ ماه در ۱۸ تیر ۱۳۸۸ همزمان با تحویل بازداشت شدگان به دولت عراق آزاد گشتند.

حمله به سفارت ایران در سوئد : در تیرماه سال 1388 و در زمان اوج گیری فتنه در کشور، سفارت ايران در سوئد مورد حمله حدود 150 نفر قرار گرفت. معترضان كه گروهي از آن‌ها چهره خود را پوشانده‌ بودند ورودي سفارت‌خانه جمهوري اسلامي ايران در حوالي استكهلم را شكستند و وارد اين ساختمان شدند.

دختران فاحشه، پاداش حمله به سفارت ایران در سوئد!

به گزارش دیده بان؛ طی تماسی که «دخی عبدی» از سران شبکه سلطنت‌طلب ایران آریایی با «آرش اسحاقی» مسئول هماهنگی برنامه حمله به سفارت ایران می‌گیرد به وی این نکته را خاطر نشان می‌کند که چشم امید سامانه‌های پادشاهی سراسر دنیا به بچه‌های استکهلم است امیدوارم که سنگ تمام بگذارید. «حمید وحدتی» نیز از این قافله عقب نمی‌ماند و طی تماسی از دانمارک اینچنین مزد‌بگیرهای تروریست را تهییج می‌کند: «کار ویژه بکنید، پاداش ویژه دریافت کنید و بعد گفته که لحظه حساسیست و امیدوارم که بتونید در روز شنبه هماهنگ و با اتحاد عمل کنید.»

فردی با نام مستعار «سارا میهنی» نیز با وعده‌ها غیر اخلاقی و اعمال منافی عفت سعی در تحریک عناصر ضد انقلاب برای شرکت در برنامه حمله به سفارت جمهوری اسلامی در سوئد داشته است. وی وعده تهیه خورشت فسنجان و همچنین تهیه دختران فاحشه روسی و عرب برای حمله‌کنندگان به سفارت در شب شنبه را داده است.

حمله به سفارت ایران در لاهه : در فروردین ماه سال 1389 سفارت ایران در لاهه هلند مورد حمله قرار گرفت. معترضین از نرده های سفارت بالا رفته و وارد فضای جلوی ساختمان شدند و پرچم جمهوری اسلامی را پائین کشیدند. در حالی که افراد معترض توسط پلیس از محل خارج و به پایگاه پلیس انتقال یافتند اما پلیس لاهه در مورد انگیزه ها و اهداف این افراد اظهار بی اطلاعی کرد.

حمله به سفارت ایران در سوئیس : آذر ماه سال 90 مقامات پلیس سوئیس با انتشار بیانیه ای اعلام کردند ساختمان سفارت ایران در شهر برن (پایتخت) از سوی افرادی که هویت آن ها مشخص نبوده، هدف حمله قرار گرفت.

مهاجمان در این حمله که ساعت ۳ بعدازظهر به وقت محلی صورت گرفت، مواد آتش زا و سنگ به سوی ساختمان سفارت پرتاب کردند.

حمله به سفارت ایران در آلمان : حدود 20 تا 30 نفر از اعضای گروهک منافقین در آذرماه سال 1391 به ساختمان سفارت تعرض کردند و با بالا رفتن از نرده‌های بلند ساختمان و بریدن سیم خاردارهای محکم روی آن توانستند وارد حیاط سفارت شوند و بعد از اهانت به پرچم مقدس جمهوری اسلامی اقدام به رنگ پاشی به دیوارها کردند.

 

 

حمله به سفارت ایران در آلمان 1.jpg

 

 

 

 

حمله به سفارت ایران در آلمان 1.jpg

 

 

 

حمله به سفارت ایران در کانادا : در تیر ماه سال 91 و پس از سخنان «نازنین افشار جم» همسر ایرانی وزیر دفاع کانادا و اعلام تهدید مقامات کانادایی مبنی بر تعطیلی سفارت ایران در کانادا (اوتاوا) بواسطه اتهامات دروغین مطرح شده علیه مقامات کنسولی ایران، عده ای از عناصر معلوم الحال وابسته به گروهک های ضدانقلاب به سفارت ایران در کانادا یورش می برند.

حمله به سفارت ایران در کپنهاگ :  روز دوشنبه 30 خرداد سال 91 منافقین به دستور اسراییل به سفارت ایران در دانمارک حمله کردند و شعارهایی بر ضد ایران سر داده شد و هیچ واکنشی از سوی دولت و پلیس دانمارک بر ضد این اقدام انجام نشد.

در تشریح جزییات این اتفاق؛ گروهی 50 نفره از منافقین با داشتن تمامی امکانات حتی نردبان از دیوار سفارت بالا رفته و حتی با قیچی‌های خاص سیم‌های خاردار را بریدند و بعد از ورود به سفارت، شیشه‌ها را شکسته و شعار علیه جمهوری اسلامی نوشته‌اند با این مضمون که جمهوری اسلامی موشک به فلسطین در جنگ 8 روزه داده است، این همان شعارهایی است که بر روی دیوار سفارت ایران در آلمان نوشته شده بود.

 

فیلم حمله به سفارت ایران در دانمارک

 
 
 

 

حمله به سفارت ایران در بیروت : ۱۹ نوامبر ۲۰۱۳، (آبان ماه 92) دو بمب‌گذار انتحاری  مقابل سفارت ایران در بیروت خود را منفجر کردند و براثر آن ۲۳ نفر از جمله رایزن فرهنگی ایران در بیروت کشته شدند.گردان عبدالله عزام، از گروه جهادی سَلَفی وابسته به القاعده مسئولیت این انفجار را بر عهده گرفت. آمار نهایی تلفات این حمله ۲۳ کشته و ۱۴۶ زخمی عنوان شد.

سفارت ایران در منطقه جنوبی بیروت قرار داشت جایی که عمدتاً شیعیان بیروت و طرفداران حزب‌الله لبنان در آن حوالی سکونت دارند.

ماجد الماجد تروریست تکفیری توسط نیروهای امنیتی لبنان بازداشت شد و اعتراف کرد که در حمله به سفارت ایران در بیروت نقش داشته است. وی در آن زمان در اردوگاه عین الحلوه در جنوب لبنان اقامت داشت و چند ماه قبل از آن به سوریه رفت و با "ابومحمد الجولانی" سرکرده "جبهه النصره" بیعت کرده بود.

 

 

ماجد الماجد.jpg

 

 

ماجد الماجد

 

خبرگزاری میزان-گروه سیاسی: پس از اقدام خصمانه رژیم سعودی در اعدام روحانی آزادیخواه عربستانی آیت‌الله شیخ نمر، سراسر مسلمانان جهان خشم و انزجار خود را از این اقدام سعودی‌ها ابراز کردند؛ مردم ایران اسلامی نیز با انتشار پیام ها و پست هایی در شبکه های اجتماعی اعتراضات شدید خود را نسبت به این اقدام جنایتکارانه سعودی ها ابراز داشتند.

برای دیدن فیلم اینجا کلیک کنید

همچنین دیروز حوالی عصر عده‌ای از مردم تهران با تجمعی خودجوش در مقابل سفارت عربستان نسبت به اقدام جنایتکارانه رژیم دست نشانده سعودی اعتراض کردند. این تجمع در نهایت آرامش و به صورت کاملا مسالمت آمیز برگزار شد.

همچنین تجمع مشابهی نیز در مقابل کنسولگری عربستان در شهر مشهد مقدس برگزار شد و تجمع مزبور نیز عاری از هرگونه تشنج و اصطکاک بود.

تجمع کنندگان هم در تهران و هم در مشهد با سردادن شعارهایی ازجمله «الله اکبر»، «مرگ بر آمریکا»، «مرگ براسرائیل»، «شهید راه شیعه شهادتت مبارک» و «شیخ نمر راهت ادامه دارد» خشم خود را نسبت به شهادت شیخ نمر ابراز کردند.

اما آنطور که برخی منابع خبری اعلام کرده اند، در تجمع دیشب مردم مقابل سفارت عربستان در خیابان فرمانیه تهران، بخشی از سفارت طعمه حریق شده است؛ علت این آتش سوزی و عاملان آن هنوز مشخص نشده است.اما آنچه که مشخص است این است که  ماموران انتظامی شماری از تجمع کنندگان مقابل سفارت عربستان در تهران را بازداشت کرده اند و پس از دخالت ماموران انتظامی معترضین به تجمع خود پایان داده‌اند و پس از متفرق کردن تجمع کنندگان توسط نیروی انتظامی، حوالی ساعت 1:30 بامداد اوضاع در مقابل سفارت عربستان آرام بود و تنش ها فروکش کرده بود. 

سردار حسین ساجدی نیا فرمانده انتظامی پایتخت دیشب در حاشیه تجمع مقابل سفارت عربستان، اظهار کرد: "متاسفانه تعدادی افراد خودسر حوالی ساعت 22:20 در مقابل سفارت عربستان تجمع کرده و اقدام به شعار دادن علیه کشور سعودی کردند."

فرمانده انتظامی پایتخت گفت: "به دنبال این تجمع، عده ای از این افراد اقدام به پرتاب سنگ و کوکتل مولوتف به ساختمان سفارت کردند که باعث آتش سوزی قسمتی از ساختمان سفارت عربستان شد."

وی با بیان اینکه متاسفانه در این اقدام غیرقانونی و خودسر تعدادی از نیروهای پلیس نیز زخمی شدند، افزود: در جریان این اتفاق تعدادی از این افراد وارد ساختمان سفارت شدند که با توجه به اقدامات پلیس عده ای از آنها دستگیر شدند.

سخنگوی قوه قضائیه:اقدام نسبت به سفارت عربستان خلاف قانون و مقررات بود با عاملان برخورد می کنیم

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای در جمع خبرنگاران با اشاره به اتفاقات شب گذشته در مقابل سفارت عربستان اظهار کرد: هر کاری که داخل کشور انجام می شود باید مطابق قانون باشد، اقدامی که نسبت به سفارت عربستان شد خلاف  قانون و مقررات بود تعدادی دستگیر شدند و تعدادی در حال شناسایی هستند که با آن ها برخورد خواهد شد، ‫دستگیری ها ادامه دارد و موضوع در حال پیگیری است‬‎ ‫وزارت کشور و نیروی انتظامی اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند.

حرکتی که توسط جمعی افراد افراطی شب گذشته صورت گرفت به هیچ عنوان قابل توجیه نیست 

همچنین حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در واکنش حوادث شب گذشته گفت: حرکتی که توسط جمعی افراد افراطی شب گذشته در تهران و مشهد صورت گرفت و به وارد آمدن خسارت به سفارت و کنسولگری کشور عربستان ـ که شرعاً و قانوناً باید در پناه جمهوری اسلامی ایران در امنیت باشد ـ منجر گردید، به هیچ عنوان قابل توجیه نیست و قبل از هر چیزی توهین به نظام و لطمه به آبروی جمهوری اسلامی ایران تلقی می‌شود. همه مسئولان نظام، عزم قاطع دارند که با این خودسری‌ها و اعمال مجرمانه برخورد جدی شود.

بازخوانی 7 مورد از حملات به سفارت های ایران در خارج از کشور

در طول 4 در دهه اخیر بارها به سفارت های ایران در خارج از کشورمان حمله شده است که در ادامه به بازخوانی 7 مورد از آنها می پردازیم:

 

1-اشغال سفارت ایران در لندن -اردیبهشت 59

شش گروگانگیر که خود را وابسته به گروهک تروریستی خلق عرب معرفی کردند سفارت ایران را اشغال کردند. 
 
این گروگانگیری به مدت 6 روز ادامه داشت و در این مدت سفارت ایران در اشغال بود!
 
 
 
سفارت ایران در لندن چگونه اشغال شد؟ + تصاویر
 
در فاصله اشغال سفارت و حمله نیروهای پلیس به داخل ساختمان، گروگان‌گیرها چند نفر از جمله یک کارمند شبکه خبری بی.بی.سی، یک توریست پاکستانی، یک خانم منشی سفارت، یک خبرنگار سوری و یک خانم مسئول روابط عمومی سفارت را آزاد کردند.
 
در میان گروگان‌های باقی مانده نیز دو دیپلمات ایرانی به نام‌های عباس لواسانی (وابسته مطبوعاتی) و علی اکبر صمدزاده شهید و غلامعلی افروز کاردار و علی دادگر مترجم محلی سفارت نیز توسط گروگان‌گیرهای مسلح زخمی شدند. 
 
 
 
سفارت ایران در لندن چگونه اشغال شد؟ + تصاویر
 
با شهید شدن لواسانی، بالاخره ماموران انگلیس پس از 6 روز مماشات عجیب به محل هجوم برده و در عملیاتی که تنها 11 دقیقه به طول انجامید چهار نفر از تروریست‌ها را کشته و گروگان‌ها را آزاد کردند. 
 

2-تعرض به سفارت ایران در کانادا- تیر ماه سال 91
 
 
 
 
سفارت ایران در لندن چگونه اشغال شد؟ + تصاویر
 

 در تیر ماه سال 91 و پس از سخنان «نازنین افشار جم» همسر ایرانی وزیر دفاع کانادا و اعلام تهدید مقامات کانادایی مبنی بر تعطیلی سفارت ایران در کانادا [اوتاوا] بواسطه اتهامات دروغین مطرح شده علیه مقامات کنسولی ایران، عده ای از عناصر معلوم الحال وابسته به گروهک های ضدانقلاب به سفارت ایران در کانادا یورش می برند.

3-حمله  به سفارت ایران در افغانستان- سال 77

در سال 1998 سفارت ایران در مزارشریف (افغانستان) هدف حمله قرار گرفت که در جریان آن سوء قصد هایی نیز علیه دیپلمات های ایرانی انجام شد. 

** ماجرای تصرف مزارشریف

طالبان كه بیشتر نقاط افغانستان ازجمله پایتخت و قلب این كشور را گرفته بودند، از سال 1376 به دنبال تصرف مناطق شمالی و مركز استان 'بلخ'یعنی شهر مزارشریف بودند كه تحت سیطره جبهه متحد شمال متشكل از نیروهای افغان قرار داشت.

اعضای این گروه حتی یكبار توانستند مزارشریف را برای مدت كوتاهی در سال 76 به تصرف درآورند اما جبهه متحد شمال كه در هماهنگی گروههای مختلف افغان در همراهی با مردم علیه طالبان ایستادگی می كردند، این مهاجمان را مجبور به عقب نشینی كردند تا اینكه طالبان پس از اطراق در 'قندوز' و تجدید قوا دوباره توانستند مردادماه سال 77 شهر مزارشریف را به محاصره درآورند.

براساس گزارش ها حدود یكماه جنگ طالبان با گروههای افغان در مزارشریف ادامه داشت تا اینكه به علت خیانت برخی افراد، طالبان توانستند از یك بخش وارد شهر مزارشریف شوند.
زمان ورود طالبان به مزارشریف روز 17 مردادماه سال 77 گزارش شده است.

17 
مرداد و روز تاریخی برای ایرانیان

سقوط شهر مزارشریف افغانستان در مردادماه سال 1377 برای همه جهان خبری تكان دهنده بود اما برای ایرانیان بسیار دردناك تر؛ 9نفر از دیپلمات های كنسولگری و خبرنگار ایرنا در این رویداد به طور غیرمنتظرانه و مظلومانه به دست طالبان به شهادت رسیدند.

اعلام خبر شهادت این ایرانیان به آن شكل مظلومانه كه حتی با بی احترامی به پیكرهایشان از سوی طالبان همراه شد، ایرانیان را عزادار كرد؛ ابتدا كسی خبر نداشت، همه می دانستند كه مزارشریف سقوط كرده اما براساس آخرین تماس شهید ریگی سرپرست كنسولگری به وزارت خارجه و شهید صارمی خبرنگار ایرنا همه می دانستند كه طالبان وارد شهر شده اند.

 

 

 

 

 

بازخوانی 7 مورد از حملات به سفارت های ایران در خارج از کشور+ فیلم تصاویر


4-حمله افراد ناشناس به سفارت ایران در سوئیس- آذر ماه سال 90

 
در آذر ماه سال 90 مقامات پلیس سوئیس با انتشار بیانیه ای اعلام کردند ساختمان سفارت ایران در شهر برن (پایتخت) از سوی افرادی که هویت آن ها مشخص نبوده، هدف حمله قرار گرفت.
 

مهاجمان در این حمله که ساعت ۳ بعدازظهر به وقت محلی صورت گرفت، مواد آتش زا و سنگ به سوی ساختمان سفارت پرتاب کردند.

5 و6-حمله منافقین به سفارت ایران در دانمارک و آلمان-آذر ماه سال 91

در آذرماه سال 91 یک گروه 50 نفری مجهز به تمامی تجهیزات وارد سفارت ایران در دانمارک شده و علاوه بر شکستن شیشه‌ها، شعارهایی علیه جمهوری اسلامی بر روی دیوار سفارت نوشته است. 

احمد بخشایش عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه حمله به سفارت ایران در دانمارک، در ادامه حمله به سفارت ایران در آلمان انجام شده است، در تشریح جزییات این موضوع گفت: گروهی 50 نفره از منافقین با داشتن تمامی امکانات حتی نردبان از دیوار سفارت بالا رفته و حتی با قیچی‌های خاص سیم‌های خاردار را بریدند و بعد از ورود به سفارت، شیشه‌ها را شکسته و شعار علیه جمهوری اسلامی نوشته‌اند با این مضمون که جمهوری اسلامی موشک به فلسطین در جنگ 8 روزه داده است، این همان شعارهایی است که بر روی دیوار سفارت ایران در آلمان نوشته شده بود.

 

 

وی افزود: در زمان حمله به سفارت جمهوری اسلامی در دانمارک، نیروهای پلیس حضور نداشتند، البته ظاهرا ایران از ابتدای صبح اعلام کرده بود که امکان تعرض به سفارتخانه وجود دارد، اما متاسفانه پلیس زمانی به محل سفارت رسیده است که دیگر منافقین، سفارتخانه را ترک کرده بودند.

 

نماینده مردم اردستان با بیان این که حمله به سفارت ایران در دانمارک به دستور اسراییل و توسط منافقین انجام شده است، ادامه داد: منافقین با داشتن نقش مزدوری، مجبورند برای احیای خود دست به هرکاری بزنند همان کاری که در گذشته به عنوان مزدور صدام حسین انجام می‌دادند. 

7-تعرض به بخش کنسولی سفارت ایران در لندن- بهمن ماه سال 93

 
24 بهمن ماه سال 93 گروهی از عناصر ضد انقلاب، فتنه‌گران و سلطنت طلبان به بخش کنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن تعرض کرده و اقدام به خرابکاری کردند.
 
 
 
سفارت ایران در لندن چگونه اشغال شد؟ + تصاویر
 
 
 
سفارت ایران در لندن چگونه اشغال شد؟ + تصاویر
 


 

 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid