محل تبلیغ شما
ارگ باستانی نوشیجان ملایر؛پروژه mini world بام +تصاویر

تاریخ خبر: 1395/1/26

ارگ باستانی نوشیجان ملایر؛پروژه mini world بام +تصاویر

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

ارگ نوشیجان مربوط به دوره مادها- دوره هخامنشی - دوره ساسانیان است و در شهرستان ملایر، روستای شوشاب واقع شده و این اثر در تاریخ ۳ بهمن ۱۳۴۶ با شمارهٔ ثبت ۷۶۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است

ملایر؛ شهر مادها
ملایر تنها شهر استان همدان است که به قطعیت می توان گفت اثری از دوره مادها در آن وجود دارد و آن هم ارگ نوشیجان است.  ملایر یکی از شهرهای جنوبی استان همدان و قدیمی ترین شهر این استان است. شهری که تنها اثر دوره مادها یعنی تپه نوشیجان در آن قرار دارد. از همدان تا ملایر حدود 80 کیلومتر است. ورودی و خروجی ملایر بلواری است پهناور که چنارهای تنومند و کهن دو سوی آن را گرفته اند. این شهر، آرام و با آسمانی آبی است.  تپه نوشیجان
تپه نوشیجان در حقیقت تنها اثر باقی مانده از دوران حکومت مادها در ایران است که در 20 کیلومتری شمال غرب ملایر قرار گرفته و اگر از همدان راهی این شهر شوید قبل از ورود به ملایر می توانید آن را ببینید. بررسی های باستانشناسی، زندگی در سه دوره مادی، هخامنشی و اشکانی ار در این منطقه نشان می دهد بطوری که زندگی در دوره مادی، از بقیه دوران شاخص تر بوده است. ارگ نوشیجان دارای معماری پیچیده و زیبایی است.

آثار معماری مادر در این منطقه عبارتند از بنای موسوم به اولین آتشکده محصور در فضای بسته که تاکنون کشف شده که در جبهه جنوبی محراب و آتشدان داشته، تالار ستوندار آپادانا، معبد مرکزی، اتاق ها و انبارها، تونل و حصار.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جهان مینیاتوری

به همت شهرداری ملایر قرار است نمونه کوچکی از نماد هر کشور در ملایر ساخته شود تا به این ترتیب بر جاذبه های گردشگری این شهر افزوده شود.

عملیات اجرایی این طرح از سال 87 آغاز شده و زیر ساخت های آن 100 درصد آماده شده است. این طرح در زمینی به مساحت 48 هکتار است. این طرح که چهارمین طرح جهان مینیاتوری در دنیاست تاکنون تنها در سه کشور چین، ژاپن و بلژیک احداث شده است. برای اجرای این طرح 138 اثر تاریخی مطرح جهان شناسایی شده و در مقیاس یک دهم در این طرح گردشگری احداث می شود که زیربنای این آثار 28 هزار متر مربع است. آثار تاریخی چون برج ایفل، اهرام ثلاثه، پرسپولیس، دروازه قرآن، تخت جمشید و سایر آثار مطرح جهان و ایران در طرح مینی ورد احداث می شود که بیش از 15 اثر آن مربوط به آثار تاریخی مطرح جهان و بقیه آثار ایرانی است.  

 مینی ورد بام ملایر از پروژه های گردشگری است که در حال تکمیل شدن است و تا به حال سمبل های معروفی از ایران و جهان در آن ساخته شده است.  بعد از عبور از برج پیزا به خیابان های تخت جمشید می رسید.سرباز های کاخ آناهیتا اینجا برای خوش آمد گویی منتظر شما برای ورود به این قصر هستند.                                                                                                                                                                                       پروژه مینی ورلد بام ملایر از بزرگترین پروژه های Mini World در خاورمیانه است که برای اولین بار بناها و آثار را در مقیاس یک دهم بناهای اصلی بازسازی کرده است. تعداد زیادی از بناهای مشهور دنیا از تخت جمشید و پارتنون گرفته تا برج ایفل و برج پیزا و پلهای معروف جهان و آرامگاه های مشاهیر ایران و ... را میتوان یک جا در این مجموعه که در ایران بی نظیر است مشاهده کرد

قدیمی‌ترین نیایشگاه آریایی‌ها در میان مرزهای کشور ما در ملایر و روى تپه‌اى به ارتفاع ۳۷ متر که قدمتش به عصر آهن و اوایل استقرار مادها در ایران برمى‌گردد قرار داره.
نوشیجان نه تنها ازقدیمی‌ترین نیایشگاه‌های خشتی دنیا به شمار می‌ره، بلکه یکی از ناشناخته‌ترین بناهای کشوره. این بنای تاریخی در ۲۰ کیلومتری شمال غرب ملایر در مسیر جاده ملایر-جوکار بر روی صخره طبیعی مشرف برجلگه شورکات قرارگرفته و دارای دیدگاه وسیع وچشم اندازی زیباست که بدون شک درهزاره اول پیش از میلاد مورد توجه اقوام ماد قرار داشته‌. نوشیجان در لغت احتمالاً به معنی جایگاه نوش یا جایگاه انوش بوده و نوش یا انوش ظاهراً نام خانمی‌ست که بر این منطقه حکمرانی می‌کرده. تپه نوشیجان در سال ۱۳۴۳ خورشیدی مورد شناسایی قرار گرفت. در سال های ۱۳۴۶ تا ۱۳۵۶ طی ۶ فصل باستان شناسی توسط موسسه ی ایران شناسی بریتانیا به سرپرستی دیوید استروناخ عملیات کاووش و مرمت در تپه انجام پذیرفت.دستاورد فعالیت های این هیئت، شناسایی سه دوره ی معماری باستانی متعلق به دوران مادها، هخامنشیان و اشکانیانه.
آثار مکشوفه ی معماری مربوط به دوره ی ماد در تپه ی نوشیجان بر اساس مستندات دیوید استروناخ عبارتند از: بنای قدیمی جبهه ی غربی موسوم به اولین آتشکده، تالار ستون دار موسوم به آپادانا، معبد مرکزی یا دومین آتشگاه، اتاق ها و انبارها، تونل، حصار و دژ

محوطه تاریخی نوشیجان در حدود ۶۰ کیلومتری جنوب همدان و 20 کیلومتری شمال غرب ملایر بر فراز تپه‌‌ای طبیعی به ارتفاع تقریبی ۳۷ متر قرار گرفته است

عناصر این مجموعه به عنوان نخستین الگوهای معماری ایرانی در فلات قاره ایران از منحصر به فردترین و ارزشمندترین آثار موجود در کشور محسوب می‌گردد.

این اثر تاریخی که ابتدا به صورت تپه‌ای باستانی بود از سال 1346 مورد کاوش‌های باستان‌شناسی قرار گرفت و در نتیجه 6 فصل کاوش صورت گرفته، 3 دوره تاریخی در آن شناسایی شد.

سازه‌های مختصر دو دوره پارتی و هخامنشی این تپه باستانی پس از مطالعات کافی برداشته شد و آثار اصلی که شامل دژ و معبد و تالار ستون‌دار از اوایل دوره ماد‌ها است پابرجاست.

محوطه باستانی نوشیجان تپه واقع در دشت جوکار در نزدیکی ملایر محوطه‌ای است با 3 لایه مشخص باستان‌شناسی که لایه یک آن آثاری از استقرارگاه‌های مادی دارد و لایه دوم آن آثاری از کوچ‌نشینان هخامنشی و لایه سوم نیز دارای بقایای اندکی از دوره اشکانیان است.

طبق نظر کارشناسان قدمت این تپه باستانی به عصر آهن و اوایل استقرار مادها در ایران برمی‌گردد. آثار فوقانی این تپه مربوط به دوره پارت‌ها، لایه میانی از دوره هخامنشی و آثار تحتانی که روی سازه طبیعی تپه بنا شده از دوره مادها در اوایل قرن هشتم بر جای مانده است.

ارگ نوشیجان مهمترین نیایشگاه مادها بوده و عناصر این مجموعه به عنوان نخستین الگوهای معماری ایرانی در فلات قاره ایران از منحصر به فردترین و ارزشمندترین آثار تاریخی کشور محسوب می‌شود.

این ارگ تاریخی شامل اجزای بنای قدیمی جبهه غربی (اولین نیایشگاه)، تالار ستوندار (آپادانا)، معبد مرکزی (دومین نیایشگاه)، اتاق‌ها، انبارها، تونل و حصار و دژ است.

در طرح محوطه سازی ارگ باستانی نوشیجان فضاهایی نظیر ورودی اصلی، ساختمان اداری، باند فرود بالگرد، مانش سوارکاری، بازارچه صنایع دستی و سکوهای استراحت پیش بینی شده است.

در سال‌های 1346 تا 1356 طی 6 فصل باستان‌شناسی توسط موسسه ایران‌شناسی بریتانیا به سرپرستی دیوید استروناخ عملیات شناسایی و کاوش در این تپه آغاز شد.

در طی عملیات کاوش مشخص شد که این تپه دارای سه دوره فرهنگی و به ترتیب از بالا معرف استقرار در دوره‌های اشکانی، هخامنشی و مادی است که مهمترین و باستانی‌ترین لایه مربوط به سکونت اقوام ماد در این تپه از نیمه دوم قرن هشتم قبل از میلاد تا نیمه اول قرن ششم قبل از میلاد است.

ساکنان این بنا به دلایلی نامعلوم ابتدا اتاق‌ها را با چیدن حدود 4 میلیون خشت پر نمودند و سپس روی بنا را با خاک پوشاندند. بسیاری دلیل این کار را ترس از تخریب آن توسط هخامنشیان می‌دانند.

این معبد به صورت اتاقی مستطیل شکل است و در بدنه دیوارهای آن طاقچه‌هایی برای شمعدان و گذاشتن نذورات وجود دارد.

این فضای مستطیل شکل دارای 12 ستون چوبی در 3 ردیف چهارتایی بوده که ستون‌ها به دلیل گذر زمان پوسیده و از بین رفته‌اند. عده‌ای سبک این تالار را ملهم از معماری اوراتویی می‌دانند. دیوارهای تالار دارای تزیینات چند لایه و زیبایی است.

در بخش شمالی تالار ستوندار و در امتداد شرق و غرب حفره‌ای سردابی شکل کنده شده که در عمق 3 متری به صخره منتهی می‌شود. ارتفاع این حفره یا تونل پله‌دار 170 سانتی متر و در پهنا 180 سانتی متر است.

این تونل از سطح طبیعی تپه به طرف غرب به صورت شیب‌دار و در طول 20 متر حفر شده است.

زیباترین بخش مجموعه تپه نوشیجان معبد چلیپا است که با پلان نیم چلیپا ساخته شده است. این معبد که استروناخ آن را دومین نیایشگاه نامیده با کمی فاصله در سمت شرق آپادانا و در مرکز مجموعه قرار دارد.

در بدنه‌های معبد طاقچه‌هایی تعبیه شده که به پنجره کور موسوم است که شکل تکامل یافته آن مقرنس در دوره اسلامی می‌باشد. در غرب نیایشگاه سکویی قرار دارد که مجمر یا آتشدان خشتی همراه با خاکستر در آن وجود داشته و به هنگام اکتشاف کشف شده است اما اینک این آتشدان در جای خودش قرار ندارد.

در ضلع شرقی مجموعه نوشیجان 4 اتاق با عرض کم و طول زیاد ساخته شده که ظاهراً به عنوان انبار مورد استفاده بوده است.

در هنگام کشف تپه نوشیجان این اتاق ها مملو از آجرهایی بوده است که به نظر می‌رسد می‌خواسته‌اند در دوره‌های متأخر این مجموعه را جهت جلوگیری از گزند دشمنان پر کنند. در سال 1346 این خشت‌ها از درون ساختمان توسط دیوید استروناخ خارج شدند.

در پیرامون مجموعه نوشیجان حصار خشتی مرتفعی وجود داشته با ارتفاع 8 متر و چینه‌های پهن و شگفت‌انگیزی که دارد از ساکنین دژ محافظت می کرده است. در بلندای حصار شیارهایی وجود دارد که احتمالاً برای تیراندازی مورد استفاده قرار می‌گرفته است. بخشی از حصار هنوز پا برجا مانده است.

اجزای محوطه باستانی نوشیجان عبارتند از: بنای قدیمی جبهه غربی - نخستین نیایشگاه، تالار ستوندار - آپادانا، معبد مرکزی - دومین نیایشگاه، اتاق‌‌ها و انبارها، تونل، حصار و دژ.

بقایای آثار در طبقه اول تپه نوشیجان عبارتند از:

بنای قدیمی جبهه غربی تپه که نخستین آتشگاه است با توجه به طرح و نقشه مجموعه بناهای این تپه می‌‌توان گفت که این بخش از بنا پس از احداث تالار ستون‌‌دار ساخته شده و از دو محوطه مربوط به هم طرح‌ ریزی شده است.

بقایای یک آتشدان در جبهه جنوبی نشانگر مراسم نیایش آتش می‌‌باشد. اتاق معبد شمالی - جنوبی ساخته شده و در بدنه مخروطی شمالی آن 3 طاقچه به طور نامشخص دیده می‌‌شود که یکی از آن ها حالت هواکش داشته است.

در حاشیه ضلع جنوبی معبد، بقایای یک سکوی برجسته وجود دارد که احتمالا شالوده پایه ستون‌‌های معبد بوده است.

اثر بعدی طبقه نخست این قلعه، تالار ستون دار (آپادانا) روی سکویی خشتی قرار گرفته و شالوده آن بر پایه شفته‌ ریزی با ملات گل و کف ‌سازی نهاده شده است.این تالار نیز شمالی - جنوبی است و ضلع شرقی آن زاویه قایم ندارد و ضلع غربی متکی به بقایای ستون غربی است.

اثر بعدی شناخته شده در این طبقه معبد اصلی است که شکل آن به صورت نیمه چلیپا بوده و با همان عناصر معماری دژ ساخته شده است و به نظر می‌‌رسد پس از تخریب، به منظور حفاظت با لاشه سنگ‌‌های ورقه‌‌ای پر شده است.

در زاویه شمالی سرسرا و در داخل بنای اصلی، پایه آتشدان و محراب معبد دیده می‌شود و روی این پایه مقداری خاکستر از بقایای آتش در حین نیایش به دست آمده است.

طبقه اول تپه نوشیجان در شرقی‌‌ترین قسمت قرار گرفته و دارای حصار، بارو، اتاق‌‌های مسکونی و انبار است. نخستین اتاق که احتمالا اتاق نگهبان است بلافاصله بعد از ورودی قرار گرفته و به شکل مستطیل است در این اتاق مراسم آتش بر پا می‌ شده و این امر از سوختگی دیوار ها مشخص است.

در ضلع غربی اتاق ورودی، سرسرای قلعه دیده می‌‌شود و در ضلع شمالی آن بقایای پله‌‌های مدور به طرف بالا بوده که متاسفانه به کلی نابود شده است.

روی دژ بقایای شکاف‌‌ها و سوراخ‌‌هایی است که احتمالا به منظور دفاع از قلعه ایجاد شده که در بعضی از آنها در هنگام پر کردن مسدود شده‌‌اند.

اثر دیگر تونل (حفره) است در بخش شمالی تالار ستون‌‌دار و در امتداد شرق و غرب، حفره‌‌ای سردابی شکل کنده شده که در عمق 3 متری به ‌صخره منتهی می‌‌شود.

محوطه باستانی نوشیجان با شماره ۷۶۳ در سال ۱۳۴۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


ارگ باستاني نوشيجان ملاير


قديمي ترين نيايشگاه خشتي دنيا در ميان مرزهاي كشور ما جا خوش كرده است. جايي درست در 60 كيلومترى جنوب شرق همدان و 20 كيلومترى شمال غرب ملاير... روى تپه اى به ارتفاع 37 متر كه قدمتش به عصر آهن و اوايل استقرار مادها در ايران برمى گردد. 
اگر گذارتان به ملاير افتاد، مي توانيد نام و نشان ارگ نوشيجان را از بوميان منطقه بپرسيد. ارگي كه نه تنها قديمي ترين نيايشگاه خشتي دنيا به شمار مي رود، بلكه يكي از ناشناخته ترين بناهاي كشور است كه اگر چه از سال 1346 در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده، اما سال ها در معرض باد و باران، بخشي از تاريخ مجسم خود را از دست داده است.

براي تماشاي تپه نوشيجان حتما از يك راهنما كمك بگيريد. اين راهنما حتما 
به شما خواهد گفت كه بناهاي موجود بر بخش هاي بالايي تپه مربوط به دوره 
پارت ها هستند، مناطق مياني مربوط به دوره هخامنشى و بناهاي موجود 
در پايين آن از دوره مادها برجاى مانده اندارگ نوشيجان در سال هاي 1967 تا 1978 از سوي موسسه ايرانشناسي بريتانيا مورد كاوش هاي باستان شناسي قرار گرفت كه دستاورد فعاليت هاي آن ها، شناسايي سه دوره معماري باستاني متعلق به ماد، هخامنشي و اشكاني بود. پس يادتان باشد براي تماشاي تپه نوشيجان حتما از يك راهنما كمك بگيريد. راهنماي منطقه حتما به شما خواهد گفت كه بناهاي موجود بر بخش هاي بالايي تپه مربوط به دوره پارت ها هستند، مناطق مياني مربوط به دوره هخامنشى و بناهاي موجود در پايين آن كه روى سازه طبيعى تپه بنا شده اند، از دوره مادها برجاى مانده اند. بنابراين، شما با تپه اي كاملا استثنايي رو به رو هستيد كه در يك نگاه بخشي از هويت باستاني تان را مقابل چشمانتان مي آورد!

اوج معماري دوران
در دوره مادها، ارگ نوشيجان مهمترين نيايشگاه مردم به شمار مي رفته و به همين دليل باستان شناسان معتقدند كه عناصر موجود در اين مجموعه اولين الگوهاى نيايشي مردم آن زمان را نشان مي دهد. اين در حالي است كه به دليل اهميت خاص بنا، مي توان اوج هنر معمارى ايرانى را در ارگ نوشيجان ديد... ارگي كه در فلات قاره ايران از منحصر به فردترين و ارزشمندترين آثار تاريخى كشور محسوب مي شود.
در ضلع غربي ارگ نوشيجان مي توانيد اولين نيايشگاه ارگ را ببينيد و كمي آن سو تر، تالار ستون دار آپادانا را كه در نزديكي معبد مركزى دومين نيايشگاه به چشم مي خورد. بقيه اين بنا را اتاق ها، انبار، تونل، و حصار و دژ تشكيل مي دهند. تالار ستون دار، محوطه اي است با 12 پايه سنگي و ستون هايي از چوب كه در گذر زمان از بين رفته اند. در اطراف اين سالن ساختمان هاي كوچكي به شكل اتاق وجود دارند كه ظاهرا ساختمان هاي مسكوني محسوب مي شدند. اين تالار پنجره هايي شبيه به پنجره هاي بزرگ سنگي در تخت جمشيد دارد كه جلوه خاصي به آن مي بخشند.

در خارج از قلعه، حصاري مرتفع و خشتي را مي بينيد كه با ارتفاع هشت متر 
و چينه هاي پهن و شگفت انگيزي كه دارد، در طول زمان وظيفه سركوبي 
دشمن را به عهده داشته است
معبد مركزي يا دومين آتشگاه هم در مركز مجموعه قرار دارد و بناهاي ديگر در اطراف آن ساخته شده اند. ساختمان اين آتشكده هشت ضلعي است و در كوچكي از اتاق كنار آتشكده، اين فضا را به طبقه دوم مي رساند. آتشدان اين معبد در گوشه ساختمان آتشكده قرار گرفته كه حدود يك متر از كف معبد ارتفاع دارد و در اطراف آن شياري تعبيه شده است كه از ريختن مواد باقي مانده ناشي از سوختن چوب به داخل معبد جلوگيري مي كند.
علاوه بر اين، ارگ نوشيجان چهار اتاق دارد كه متاسفانه سقف تمام اين اتاق ها خراب شده اند. اما در گذشته اين سقف ها به شكل تخم مرغي ساخته شده بودند و در آنها دو سوراخ براي تهويه هوا به چشم مي خورد. باستان شناسان احتمال مي دهند كه اين اتاقها محل نگهداري طولاني مدت غذا و آذوقه بوده اند.
در خارج از قلعه، حصاري مرتفع و خشتي را مي بينيد كه با ارتفاع هشت متر و چينه هاي پهن و شگفت انگيزي كه دارد، در طول زمان وظيفه سركوبي دشمن را به عهده داشته است.

 

 بنای تاریخی نوشیجان که ابتدا به صورت تپه ای باستانی بود از سال ‪۱۳۴۶مورد کاوشهای باستان شناسی قرار گرفت که در نتیجه شش فصل کاوش سه دوره تاریخی در آن شناسایی شد. 
وی از قرار گرفتن این بنای تاریخی در فهرست مناطق گردشگری نمونه کشور خبر داد و گفت: با توجه به قدمت این اثر تاریخی و پتانسیل خوب شهرستان ملایر این منطقه نمونه گردشگری توسعه می یابد تا پذیرای گردشگران بسیاری از داخل و خارج کشور باشد. 
ارگ تاریخی نوشیجان در حدود۲۰ کیلومتری شمال غرب ملایر  و روی تپه ای به ارتفاع ‪ ۳۷متر در دشت "شوشاب" واقع شده است
وی خاطرنشان کرد: طبق نظر کارشناسان قدمت این تپه باستانی به عصر آهن و اوایل استقرار مادها در ایران برمی گردد. 
وی ادامه داد: آثار فوقانی این تپه مربوط به دوره پارتها، لایه میانی از دوره هخامنشی و آثار تحتانی که روی سازه طبیعی تپه بنا شده از دوره مادها در اوایل قرن هشتم بر جای مانده است. 
وی یادآوری کرد: ارگ نوشیجان مهمترین نیایشگاه مادها بوده و عناصر این مجموعه به عنوان نخستین الگوهای معماری ایرانی در فلات قاره ایران از منحصر به فردترین و ارزشمندترین آثار تاریخی کشور محسوب می شود. 
مدیر میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی ملایر گفت: این مدیریت به منظور حفظ و حراست از آثار تاریخی و با توجه به ثبت تپه نوشیجان در فهرست آثار ملی(سال ۱۳۴۶) ، طرح ساماندهی و محوطه سازی این ارگ تاریخی را در دستور کار خود دارد. 
وی گفت: ارگ تاریخی نوشیجان شامل اجزای بنای قدیمی جبهه غربی (اولین نیایشگاه)، تالار ستوندار(آپادانا)، معبد مرکزی (دومین نیایشگاه)، اتاقها، انبارها، تونل و حصار و دژ است. 
سیف افزود: در طرح محوطه سازی ارگ باستانی نوشیجان فضاهایی نظیر ورودی اصلی، ساختمان اداری، باند فرود بالگرد، مانش سوارکاری، بازارچه صنایع دستی و سکوهای استراحت پیش بینی شده است.

آتشكده وقلعه باستاني نوشيجان

اين تپه در 25 كيلومتري جاده ملاير- همدان بر روي صخره طبيعي مشرف برجلگه شوركات قرارگرفته وداراي ديدگاه وسيع وچشم اندازي زيباست كه بدون شك درهزاره اول ق.م بعلت سرسبزي وطراوات خاصي كه اين جلگه داشته موردتوجه اقوام ماد قرارگرفته است چيزي كه براهميت اين تپه مي افزايدمعماري آن است ، چراكه معماري خاص دوره ماد و قبل از هخامنشيان را براي ما روشن مي سازد. با توجه به شواهد وعناصر معماري كاوش شده ازاين تپه ماد ها ازآن بعنوان قلعه نظامي استفاده مي كردند.

طبق بررسي هاي انجام شده توسط ديويداستروباخ باستان شناس انگليسي درنتيجه اين حفاريها ، سه طبقه 1 و2 و 3 براي اين تپه شناسايي شد. طبقه اول رابه مادها ازنيمه دوم قرن هشتم تانيمه اوائل قرن ششم قبل ازميلاد و طبقه دوم رابه هخامنشيان وطبقه سوم رابه ساسانيان نسبت مي دهند. بقاياي آثاري كه ازاين تپه بدست آمده دربرگيرنده معماري مادهاست كه شامل :

1- بناي قديمي جبهه غربي ( نخستين نيايشگاه )

2- تالارستون دار (آپادانا)

3- معبداصلي ( دومين نيايشگاه )

4- اتاق ها و انبارها

5- تونل

6- حصار و دژ

 اين اثر در 1346 طي شماره 736 در فهرست آثار ملي ايران ثبت گرديده است.

 

 تور نیم روزه ملایر‌گردی از 5 فروردین به صورت رایگان آغاز شده و تا 12 فروردین ماه با هدف آشنایی شهروندان و مسافران نوروزی با جادبه‌های گردشگری ملایر ادامه دارد.

وی افزود: در این تور که هر روزه از محل شهرداری ملایر حرکت می‌کند از مراکزی چون مقبره سیف‌الدوله، بازار مبل و منبت ملایر، یخدان میرفتاح، بام ملایر و موزه لطفعلیان بازدید می‌شود.

بهاری با اشاره به برگزاری مسابقه سبزه‌آرایی در محل موزه لطفعلیان ملایر با همکاری اداره میراث فرهنگی و آژانس مسافرتی همسفر پارس تصریح کرد: این مسابقه برای دومین سال با هدف حفظ و احیای آیین‌های بومی، سنتی و محلی در شهرستان ملایر برگزار شد.

وی افزود: این 55 شرکت کننده که با انواع گوناگون سبزه‌ها در طرح‌ها و ظروف مختلف که طراوت، شادابی و جلوه خاصی ایجاد کرده بود حضور پیدا کردند که در پایان به 5 نفر از نفرات برتر جوایزی نفیس اهدا شد.

بهاری در ادامه با اشاره به دیگر برنامه‌های ایام نوروز گفت: در روز نخست فروردین از مسافرین نوروزی با حضور فرماندار ویژه شهرستان در ورودی‌های شهر مانند میدان استقلال استقبال شد.

 وی افزود: همچنین سامانه راهنمای جاذبه‌های گردشگری ملایر نیز در این ایام راه‌اندازی شد که مسافران نوروزی می‌توانند با ارسال عد صفر به شمار 5000100610 اطلاعات جاذبه‌های شهرستان را دریافت کنند.