محل تبلیغ شما
دانشور،هاشمی،اعتیاد،کمپ شفق

تاریخ خبر: 1395/1/25

دانشور،هاشمی،اعتیاد،کمپ شفق

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

* - حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت: چرا تعداد معتادان کاهش پیدا نکرده است؟

* - فاطمه دانشور عضو شورای شهر تهران با انتقاد از وضعیت کمپ شفق و عبور و مرور پیمانکاران مرد در این مرکز گفت: زنان بستری در این کمپ پس از ترک در خیابان‌ها رها می‌شوند. حضور 4 زن باردار در مرکز شفق/ اعتراض به حضور مردان در مرکز/ واقیعت‌ها قابل کتمان نیست،حضور مردان در کمپ ترک اعتیاد زنان نسنجیده بود

* - واکنش شورای شهر به گزارش‌ها از کمپ شفق


وزیر بهداشت با اشاره به اینکه ستاد مبارزه با مواد مخدر چند سالی است فعالیت‌های گسترده‌ای را در حوزه جمع‌آوری و درمان معتادان انجام داده است، گفت: این سؤال مطرح می‌شود که علیرغم همه تلاش‌ها چرا تعداد معتادان کاهش پیدا نکرده است؟

سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت، حجت‌الاسلام امرودی معاون امور فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران، (محمدحسین طلا و مجتبی رحماندوست از نمایندگان مردم تهران در مجلس شورای اسلامی)، احمد دلبری مدیر کل بهزیستی استان تهران، ایازی قائم‌مقام وزیر بهداشت در امور مشارکت‌ها، (فاطمه دانشور، عباس جدیدی،‌ مجتبی شاکری و حجت‌الاسلام ناصحی از اعضای شورای شهر تهران) به همراه فرزاد هوشیار پارسیان رئیس سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری تهران دیشب از محله هرندی و اقدامات در این منطقه بازدید کردند و در ادامه مرکز بهاران ویژه بانوان را در یکی از مناطق تهران افتتاح کردند.

در ابتدای این بازدید، مهمانان اشاره شده به همراه خبرنگاران در مرکز بهاران (مردان) واقع در خیابان هرندی حضور پیدا کردند.

معاون قالیباف: شهرداری هیچ مسئولیت را در قبال مرکز شفق ندارد/ شهرداری مسئول بیکاری نیست

به گفته حجت‌الاسلام امرودی، معاون امور فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران  مرکز بهاران در خیابان هرندی ظرفیت پذیرش 350 تا 400 مددجو را دارد که هم اینک 120 نفر از مددجویان در این مرکز پذیرش شده‌اند.

وی گفت: مرکز بهاران در خیابان هرندی حدود 40 روز پیش فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز نمود و در حال حاضر مددجویان پذیرش شده دارای پرونده پزشکی هستند.

حجت‌الاسلام امرودی خاطرنشان کرد: حدود 6 ماه قبل در محله هرندی، شوش و خواجه کرمانی شاهد تردد معتادان و فروشندگان مواد مخدر در این منطقه بودیم که خوشبختانه پس از اجرای طرح جمع‌آوری معتادان متجاهر شاهد تحول خوبی در منطقه هستیم.

معاون امور فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران تصریح کرد: جهت اجرای طرح اشاره شده حدود 2 سال مطالعات مختلف انجام شد و این در حالی بود که در دوره‌های گذشته نیز طرح‌هایی برای جمع‌آوری معتادان انجام شده بود اما به دلیل حلقه مفقود، طرح‌های مدنظر هیچ گاه موفق بود و شهرداری تهران در این دوره توانست طرح موفقی را با همکاری دستگاه‌های مختلف اجرا کند.

وی اعلام کرد:  44 مرکز بهاران تاکنون در سطح تهران راه‌اندازی شده که از این تعداد 23 مرکز آمادگی پذیرش مددجویان را دارد که این کار نیز با همکاری سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت انجام می‌پذیرد.

حجت‌الاسلام امرودی خاطرنشان کرد: با تعامل وزارت بهداشت، پزشکان در مراکز بهاران مستقر شده‌اند به طوری که در حال حاضر از 23 مرکز آماده پذیرش، در 7 مرکز پزشک مستقر شده است و امیدواریم در آینده نزدیک با تعامل وزارت بهداشت در سایر مراکز بهاران پزشک مستقر شود.

معاون امور فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران اعلام کرد: در منطقه‌ 12 سه مرکز بهاران راه‌اندازی شده که دارای کارگاه‌های مختلف برای حرفه‌آموزی و بازتوانی مددجویان است.

وی تأکید کرد: حضور در مراکز بهاران به هیچ وجه اجباری نیست و معتادان بهبود یافته پس از ترخیص از مراکز درمانی و کمپ‌ها به این مراکز منتقل می‌ شوند.

حجت‌الاسلام امرودی تأکید کرد: ما در مراکز بهاران دنبال حرفه‌آموزی مددجویان هستیم ضمن اینکه افراد در بازه زمانی 6 الی 9 ماهه در این مراکز پذیرش می‌شوند.

معاون امور فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران با تأکید بر اینکه شهرداری تهران به هیچ عنوان مسئول بیکاری و جمع‌آوری معتادان و همچنین معیشت آنها نیست، گفت: ما به لحاظ وظیفه انسانی وارد این موضوع شده‌‌ایم که امیدواریم سایر دستگاه‌ها نیز وظایف خود را انجام دهند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه شهرداری تهران هیچ مسئولیتی را در خصوص مرکز شفق ندارد، گفت: ما حتی برای ورود به این مرکز بایستی از قاضی حکم داشته باشیم.

حجت‌الاسلام ‌امرودی از آمادگی شهرداری تهران برای احداث مراکز جدید در شهر تهران خبر داد و افزود: با ترخیص معتادان بهبود یافته اعم از زنان و مردان ظرفیت جدیدی جهت پذیرش معتادان در مراکز درمانی فراهم می‌شود ضمن اینکه به زودی کمپ سعید‌آباد آماده پذیرش خواهد بود.

معاون امور فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران تصریح کرد: حدود 60 سال دو حفره عمیق در شهر تهران وجود داشت که از آن جمله می‌توان به منطقه هرندی اشاره کرد و این در حالی است که حدود 60 سال در این منطقه شاهد تردد اراذل و اوباش و مواد فروشان بوده‌ایم که امیدواریم با طرحی که شهرداری تهران با همکاری دستگاه‌های مختلف انجام داده‌اند بتوانیم طی دو سال به اهداف مد نظر برسیم.

وی اظهار کرد: در حال حاضر ما مددسرا، سامان‌سرا، مرکز بهاران و همچنین مراکز درمانی نگهداری معتادان را راه‌اندازی کرده‌ایم و امیدواریم سایر دستگاه‌ها نیز در این زمینه به وظایف خود عمل کنند.

حجت‌الاسلام امرودی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود حدود 20 هزار معتاد در شهر تهران وجود داشته باشد،‌گفت: جمع‌آوری این تعداد معتاد و بازگرداندن آنها پس از بهبودی کار سختی نیست و در صورتی که دستگاه‌های مختلف پای کار باشند می‌توانیم به اهداف مدنظر دست پیدا کنیم.

معاون امور فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران ادامه داد: در ابتدا حدود 400 نفر معتاد زن در مرکز شفق پذیرش شده است که با هماهنگی‌های صورت گرفته 27 نفر آنها به مرکز جدید بهاران در یکی از مناطق تهران منتقل شدند و پیش‌بینی می‌شود طی هفته‌های آینده مابقی آنها در زمان‌های مختلف به مرکز بهاران انتقال پیدا کنند ضمن اینکه از 400 زن معتاد جمع‌آوری شده صد نفر آنها نیز به خانواده‌هایشان بازگردانده شده‌اند.

وی اظهار امیدواری کرد جلسات هماهنگی فی‌مابین دستگاه‌های مختلف جهت ادامه طرح برگزار شود و دستگاه‌ها نیز گزارشی در اقدامات انجام شده ارائه کنند.

وزیر بهداشت: اجرای بیمه معتادان/ تا پای کار خواهم ایستاد/ کوتاهی مسئولان ما را به این روز انداخته است

به گزارش فارس، سیدحسن قاضی‌زاده وزیر بهداشت و درمان آموزش پزشکی نیز با اشاره به اینکه مردم ایران مردم نوع‌دوستی هستند، بیان کرد: اقدام اخیر شهرداری تهران و جمع‌آوری معتادان متجاهر در سطح شهر و به ویژه محله هرندی قابل تقدیر است.

وی تصریح کرد: دستگاه‌های مختلف می‌بایست در اجرای طرح به شهرداری کمک کند و وزارت بهداشت نیز به سهم خود در این بخش ورود پیدا خواهد کرد.

وزیر بهداشت با اشاره به راه‌اندازی مراکز بهاران از سوی شهرداری تهران، خاطرنشان کرد: به گفته مسئولان شهرداری 44 مرکز در سطح تهران راه‌اندازی شده که وزارت بهداشت مسئولیت تأمین پزشکان را در این مراکز به عهده خواهند گرفت.

وی با تأکید بر اینکه نبایستی چهره پایتخت به این شکل باشد، بیان کرد: متأسفانه طی 30 سال گذشته مسئولان در دولت‌های مختلف کوتاهی‌هایی را داشته‌اند که امیدواریم با تعامل،‌ همکاری و همراهی شاهد اتفاق خوبی باشیم.

وزیر بهداشت همچنین به حضور خیرین و جلب مشارکت‌های مردمی در بخش درمان معتادان و بازگرداندن آنها به خانواده‌هایشان اشاره کرد و افزود: قطعاً حضور خیرین و سازمان‌های مردم‌نهاد می‌تواند در این بخش مؤثر باشد ضمن اینکه دولت نیز فضای لازم را برای مشارکت سازمان‌های مردم‌نهاد و خیرین فراهم کرده است.

وی با بیان اینکه به زودی نیز بیمه معتادان اجرایی خواهد شد، گفت: طی صحبتی که اخیراً با مسئولان وزارت کشور داشته‌ام اعلام کرده‌ام که بیمه معتادان به زودی اجرا خواهد شد.

قاضی‌زاده هاشمی اظهار امیدواری کرد، اعتبارات در نظر گرفته شده در بخش بیمه معتادان هزینه شود.

وزیر بهداشت در ادامه با اشاره به اعتبارات محدود و تنگناهای پیش آمده برای دولت، گفت: علیرغم همه این شرایط ما تلاش خود را برای تأمین هزینه‌های درمانی معتادان بهبود یافته انجام خواهیم داد.

وی با اشاره به اینکه ستاد مبارزه با مواد مخدر چند سالی است فعالیت‌های گسترده‌ای را در حوزه جمع‌آوری و درمان معتادان انجام داده است، گفت: این سؤال مطرح می‌شود که علیرغم همه تلاش‌ها چرا تعداد معتادان کاهش پیدا نکرده است؟

قاضی‌زاده هاشمی در پایان صحبت‌هایش با بیان اینکه بنده تا زمانی که مسئول هستم به وظایف خود عمل خواهم کرد، گفت: بنده تا قبل از این دوره هیچ مسئولیتی را نداشتم اما تلاش می‌کنم در زمان  وزارتم برای مردم موثر باشم.

هوشیار:راه‌اندازی نخستین مرکز بهاران ویژه بانوان

به گزارش فارس، فرزاد هوشیار پارسیان رئیس سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری تهران در ادامه با اشاره به راه‌اندازی اولین مرکز بهاران ویژه بانوان در یکی از مناطق تهران، گفت: ظرفیت این مرکز حدود صد نفر است ضمن اینکه به زودی دومین مرکز نیز در شهر تهران ویژه بانوان راه‌اندازی خواهد شد.

وی گفت: ما در تلاش هستیم که تا پایان 95 ظرفیت دو مرکز را به حدود 300 نفر برسانیم ضمن اینکه در مراکز بهاران ویژه بانوان خدمات خوبی اعم از حرفه‌آموزی به مددجویان ارائه می‌شود.

هوشیار پارسیان بیان کرد: خدماتی که در مراکز بهاران ویژه بانوان ارائه می‌شود طبق پروتکل‌های تهیه شده است و در تلاش هستیم طی هفته‌های آینده بانوان مستقر در مرکز شفق را به بهاران منتقل کنیم.

دانشور: حضور پیمانکاران در مراکز بهاران نگران کننده است

به گزارش فارس، فاطمه دانشور رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر نیز ضمن حمایت از شهرداری تهران جهت راه‌اندازی مراکز بهاران در سطح شهر، گفت: این کار بسیار مناسب است اما به هیچ وجه نبایستی اداره این مراکز به پیمانکاران واگذار شود.

وی تأکید کرد: کار کردن در مراکز بهاران و به ویژه بهاران بانوان بسیار تخصصی است و متأسفانه شاهد هستیم که در مرکز شفق اتفاقات خوبی صورت نگرفته است.

دانشور با بیان اینکه بایستی تمهیداتی نیز برای زنان باردار در مرکز بهاران پیش‌بینی شود، افزود: قطعاً این بانوان نیاز به حمایت ویژه‌ای دارند و امیدواریم مددکاران تخصصی در مراکز بهاران به کارگیری شوند.

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر اظهار امیدواری کرد شهرداری تهران و سایر دستگاه‌های حمایتی به تعهدات خود در خصوص بازگرداندن معتادان بهبود یافته به خانواده‌هایشان عمل کنند.

وی در ادامه از معاون امور فرهنگی شهرداری تهران درخواست کرد که به هیچ وجه مراکز بهاران در اختیار پیمانکاران قرار نگیرد.

شاکری:شهرداری هیچ وظیفه‌ای را در بخش تأمین مسکن، اشتغال و معاش افراد ندارد

مجتبی شاکری عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران نیز با اشاره به طرح جمع‌آوری معتادان و درمان آنها و انتقال آنها به مراکز بهاران گفت: اصل کار بسیار خوب است و شهرداری فوق مأموریت‌هایش در این بخش وارد شده است و قابل تحسین است اما حتماً باید دستگاه‌های دولتی به وظایف خود عمل کنند.

وی گفت: شهرداری هیچ وظیفه‌ای را در بخش تأمین مسکن، اشتغال و معاش افراد ندارد و این به عهده دولت است و امیدواریم دولت نیز به وظایف خود عمل کند.

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران بیان کرد: دستگاه‌هایی مثل وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی ورود خوبی را در اجرای طرح داشتند که امیدواریم این کار مقطعی نباشد و ادامه‌دار باشد.

شاکری بیان کرد: در بحث اجرای طرح باید دو اصل برای مسئولان مدنظر باشد؛ یک اصل خود فرد و دیگری خانواده وی باشد و امیدواریم با فراهم کردن تمام شرایط افراد معتاد پس از بهبودی به خانواده خود برگردند.

وی گفت: قطعاً بدون داشتن مدل نمی‌توان برای برون‌رفت آسیب‌ها اقدامات عملی انجام داد و به همین جهت امیدواریم مسئولان مربوطه مدل مناسبی را برای برون‌رفت از شرایط فعلی فراهم کند.

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران همچنین به بدهی 14 هزار میلیارد تومانی دولت‌های گذشته تا به امروز به شهرداری اشاره کرد و گفت: در صورتی که این بدهی به شهرداری پرداخت شود می‌توان اقدامات گسترده‌ای را در شهر انجام داد.

شاکری ادامه داد: طبق قانون بایستی یک سوم از پول مترو توسط دولت، یک سوم توسط شهرداری و یک سوم توسط مردم پرداخت شود که متأسفانه شاهدیم در سال‌های اخیر دولت سهم خود را پرداخت نکرده است.

به گزارش فارس، مجتبی رحماندوست نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نیز در حاشیه بازدید از مرکز بهاران اظهار امیدواری کرد: دستگاه‌های مختلف در برخورد با آسیب‌های اجتماعی همکاری نزدیکی را داشته باشند.

وی افزود: متأسفانه در سال‌های گذشته به دلیل عدم توجه به آسیب‌های اجتماعی شاهد رشد آنها در جامعه بوده‌ایم که همین امر مشکلات عدیده‌ای را برای خانواده‌ها فراهم کرده است.

عضو شورای شهر تهران با انتقاد از وضعیت کمپ شفق و عبور و مرور پیمانکاران مرد در این مرکز گفت: زنان بستری در این کمپ پس از ترک در خیابان‌ها رها می‌شوند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری آنا، فاطمه دانشور در دویست و چهل و هشتمین جلسه علنی شورای شهر تهران درخصوص آخرین وضعیت زنان کارتن‌خواب در پایتخت اظهار کرد: زنان کارتن‌خواب تهران با همکاری دستگاه‌ها، شهرداری و نیروی انتظامی جمع‌آوری و به مرکز شفق منتقل شدند. قرار بود پس از پایان روند ترک آنها را به مرکز بهاران منتقل کنیم و شهرداری در این خصوص باید برنامه‌ زمان‌بندی‌شده‌ای را ارائه می‌داد.

وی با اشاره به حضورش در مرکز شفق و بازدید از این مرکز افزود: اما اقداماتی که در این خصوص انجام شد خلاف برنامه‌ریزی‌های پیش‌بینی شده بود. پیمانکارانی که در مرکز شفق رفت‌وآمد می‌کنند و در محوطه حضور دارند آقایان هستند که بدون ملاحظه در این مرکز تردد می‌کنند.

این عضو شورای شهر با بیان اینکه زمانی که من وارد محوطه نگهداری زنان معتاد شدم تعدادی مرد نیز به همراه من بدون رعایت شئونات وارد این مرکز شدند، عنوان کرد: زنان بدون روسری در مرکز حضور داشتند و آنهایی که دارای اعتقاد مذهبی بودند ملحفه به سر می‌کشیدند.

دانشور ادامه داد: در این خصوص نامه‌های مکتوبی را به شهردار تهران و رییس شواری شهر ارائه کردم. در آنجا حتی بهداشت عمومی هم رعایت نمی‌شود. قرار بود شهرداری مرکز بهاران را هرچه سریع‌تر آماده کند تا زنان پس از ترک به آنجا منتقل شوند، اما چنین اتفاقی نیفتاد. درست است که امروز مددکار اجتماعی و پزشک از طرف وزارت بهداشت در این مرکز وجود دارد، اما این حضور بی‌فایده است.

رییس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران ادامه داد: پزشکی که در مرکز شفق حضور داشت نتوانست تشخیص دهد یکی از خانم‌های بستری در این مرکز باردار است و این موضوع بسیار خنده‌دار به نظر می‌رسد که یک پزشک نتواند بعد از غربالگری متوجه باردار بودن یک خانم شود.

وی با بیان اینکه نقد تنها به شهرداری وارد نیست و در این زمینه همه دستگاه‌های مربوط مورد انتقاد هستند، عنوان کرد: شخص مقام معظم رهبری به آسیب‌های اجتماعی حساس شدند و در اردیبهشت‌ماه باید دستگاه‌های مختلف در این خصوص گزارش ارائه دهند. دستگاه‌ها نمی‌توانند به خودشان نمره دهند. این مردم هستند که باید به آنها نمره دهند و در این خصوص و در حوزه زنان و آسیب‌های اجتماعی مربوط به آن دستگاه‌های دولتی نمره خوبی را دریافت نمی‌کنند.

دانشور تصریح کرد: بهاران راه‌اندازی شد اما چرا اولویت به زنان داده نشد. زنان خود به تنهایی مورد بحث نیستند وقتی پای زنان وارد بحثی می‌شود بحث زایمان و دیگر آسیب‌های اجتماعی هم نیز مطرح است. در گذشته 385 زن معتاد در مرکز شفق حضور داشتند که امروز این تعداد به 185 نفر کاهش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: قبل از عید دختر 19 ساله‌ای را دیدم که قبلا در مرکز شفق حدود چهار ماه بستری بود، اما پس از اینکه پاک شده بود او را از کمپ ترخیص کرده و او مجددا به کوچه‌های دروازه‌غار برگشته بود.

دانشور در گفتوگو با فارس مطرح کرد حضور 4 زن باردار در مرکز شفق/ اعتراض به حضور مردان در مرکز/ واقیعت ها قابل کتمان نیست رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران گفت: طبق اسناد و مدارک موجود، 4 نفر از زنان باردار در مرکز شفق نگهداری میشدند که از این تعداد یک نفر وضع حمل کرده است و این در حالی است که مسئولان شفق نباید واقعیتها را کتمان کنند. فاطمه دانشور در گفتوگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، با تأکید مجدد بر اینکه در مرکز شفق 4 نفر از زنان باردار نگهداری میشدند، اظهار کرد: از این تعداد یک نفر طی هفته گذشته در یکی از بیمارستانهای دولتی وضع حمل کرد و یک نفر هم به مجتمع بهاران منتقل شده است. وی ضمن انتقاد به حضور مردان در مرکز شفق در زمان نگهداری زنان،بیان کرد: این موضوع هم از سوی مددجویان، ترخیص شدگان و هم در بازدیدی که بنده از مرکز شفق داشتم، مشخص بود. دانشور اظهار کرد: متأسفانه مسئولانی که مسئولیت شفق را به عهده دارند نتواستند بارداری 4 نفر از زنان را به موقع تشخیص بدهند و مادری که باردار است باید تحت مراقبت ویژه قرار بگیرد. رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران گفت: طبق اظهارات مددجویان و ترخیص شدگان، شرایط شفق قابل قبول نیست. وی ادامه داد: نوزاد مادری که هفته گذشته پس از انتقال از مرکز شفق به بیمارستان به دنیا آمده بهزودی به سازمان بهزیستی سپرده خواهد شد. رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران تأکید کرد: بنده به عنوان نماینده مردم تهران وظیفه خود میدانم موارد و مشکلات مطرح شده از سوی مددجویان زن در مرکز شفق را پیگیری کنم و در همین زمینه موارد را در چند نوبت به شهرداری تهران و رئیس شورای شهر به صورت کتبی و شفاهی گزارش داده ام

حضور 4 زن باردار در مرکز شفق/ اعتراض به حضور مردان در مرکز/ واقیعت‌ها قابل کتمان نیست

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران گفت: طبق اسناد و مدارک موجود، 4 نفر از زنان بار دار در مرکز شفق نگهداری می‌شدند که از این تعداد یک نفر وضع حمل کرده است و این در حالی است که مسئولان شفق نباید واقعیت‌ها را کتمان کنند.

فاطمه دانشور در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، با تأکید مجدد بر اینکه در مرکز شفق 4 نفر از زنان باردار نگهداری می‌شدند، اظهار کرد: از این تعداد یک نفر طی هفته گذشته در یکی از بیمارستان‌های دولتی وضع حمل کرد و یک نفر هم به مجتمع بهاران منتقل شده است.

وی ضمن انتقاد به حضور مردان در مرکز شفق در زمان نگهداری زنان،بیان کرد: این موضوع هم از سوی مددجویان، ترخیص شدگان و هم در بازدیدی که بنده از مرکز شفق داشتم، مشخص بود.

دانشور اظهار کرد: متأسفانه مسئولانی که مسئولیت شفق را به عهده دارند نتواستند بارداری 4 نفر از زنان را به موقع تشخیص بدهند و مادری که باردار است باید تحت مراقبت ویژه قرار بگیرد.

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران گفت: طبق اظهارات مددجویان و ترخیص شدگان، شرایط شفق قابل قبول نیست.

وی ادامه داد: نوزاد مادری که هفته گذشته پس از انتقال از مرکز شفق به بیمارستان به دنیا آمده به‌زودی  به سازمان بهزیستی سپرده خواهد شد.

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران تأکید کرد: بنده به عنوان نماینده مردم تهران وظیفه خود می‌دانم موارد و مشکلات مطرح شده از سوی مددجویان زن در مرکز شفق را پیگیری کنم و در همین زمینه موارد را در چند نوبت به شهرداری تهران و رئیس شورای شهر به صورت کتبی و شفاهی گزارش داده‌ام.

وی خاطر نشان کرد: مرکز شفق در گذشته و در زمانی که مردان در آنجا نگهداری می‌شدند کارنامه نا موفقی داشت و هم اکنون نیز عملکرد خوبی را نداشته است.

دانشور بیان کرد: بنده از ابتداء امر نسبت به وضعیت شفق حساسیت داشته و دارم و بر عملکرد دستگاه‌ها نظارت داشته‌ام چرا که پیگیری وضعیت زنان را وظیفه خود می دانم.

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران همچنین به نحوه ترخصیص زنان از مرکز شفق انتقاد کرد و گفت: در پایان سال گذشته شاهد ترخیص پی در پی و بدون برنامه از شفق بودیم.

سلامت نیوز: آن‌قدر که کمپ شفق از زمان شروع‌به‌کار، ماجرای‌های دردسرساز داشته و همواره در آستانه پلمب بوده، گویا مزایایی ندارد و این بار هم عملکرد اشتباه در آن صدای اعتراض شورای شهر را هم بلند کرده است.

به گزارش سلامت نیوز،روزنامه شرق در گزارش روز دوشنبه خود گزارشی درباره وضعیت نگران‌کننده نگهداری زنان در کمپ ترک اعتیاد شفق منتشر کرد که البته بسیاری از آنها پیش از آن بارها گوشزد شده بود. تعدادی از اعضای شورای شهر دیروز نسبت به این شرایط اظهار نگرانی کردند. فاطمه دانشور در تذکر خود گفت: قرار بود این زنان معتاد پس از ترک به مرکز بهاران بروند؛ اما از ٣٨٥ نفری که در شفق بوده‌اند، فقط ١٨٥ نفر باقی مانده‌اند و مابقی را ترخیص کرده و الان در کوچه‌پس‌کوچه‌های دروازه‌غار هستند.


وی در ادامه گفت: قرار بوده شهرداری تهران با همکاری نیروی انتظامی، ستاد مبارزه با مواد مخدر و سایر ارگان‌های مربوطه اقدام به جمع‌آوری و ترک معتادان شهر تهران، از‌جمله محله هرندی‌ کند و پس از ترک هم همه آنها را به محله بهاران بفرستد. در این مدت بازدیدهای متعدد و گزارش‌های مختلفی تهیه شد و بارها به شهرداری و سایر ارگان‌های مربوطه اعلام کردیم که هماهنگی‌نداشتن در این اقدامات کاملا روشن است و نباید اقدامات عجولانه در این روند وجود داشته باشد؛ چراکه قطعا زمینه آسیب بسیاری را فراهم می‌کند.


در جریان این جمع‌آوری زنان، شهرداری کمپ شفق را تجهیز و مجدد راه‌اندازی کرد؛ اما در اختیار ستاد مبارزه با مواد مخدر قرار داد. مشکل اینجاست که ستاد با انتخابی اشتباه و نسنجیده درباره پیمانکار، تعداد زیادی از مردان را به کار گرفته که دائما در محوطه کمپ حضور دارند؛ درحالی‌که حضور مردان در کمپ زنان توجیهی ندارد. در بازدیدهای میدانی که به همراه پزشکان از این کمپ داشتم، بارها دیده‌ام که مردان هم با ما همراه شده و وارد کمپ می‌شدند و زنان داخل کمپ که مقید به حجاب بودند و حواسشان سر جایش بود، مجبور بودند ملافه سرشان بکشند.


این عضو شورای شهر تهران خطاب به مهدی چمران، رئیس شورا، گفت: در این مدت بارها درباره شرایط نامناسب بهداشتی و خدمات و برخی عوارض موجود در کمپ شفق به شخص شما و شهردار تهران نامه جداگانه دادم؛ درعین‌حال قرار بود این زنان پس از ترک و در دوره مشخص در شفق بلافاصله به مجموعه‌های بهاران منتقل شوند؛ اما این اتفاق رخ نداده و از ٣٨٥ خانمی که در کمپ شفق بودند، فقط ١٨٥ نفر آنها باقی مانده و مابقی را رها کرده‌اند و الان در کوچه‌پس‌کوچه‌های دروازه‌غار هستند.


دانشور به ضعف مددکاری و تیم‌های پزشکی در این حوزه، به‌ویژه درباره کمپ‌های اعتیاد اشاره کرد و گفت: در این مدت بارها تأخیر و تعلل بهزیستی و وزارت بهداشت را برای اعزام و استقرار مددکار و پزشک اعلام کردیم و بزرگ‌ترین نمونه اشتباه این حوزه و پزشکان و مددکاران این است که در میان زنان کمپ شفق زنان چهار یا پنج ماه حامله وجود دارد و خنده‌دار است که چطور این پزشکان بارداربودن این زنان را تشخیص نداده‌اند.


وی به حساسیت جدی مقام معظم رهبری درباره مسائل اجتماعی و به‌ویژه آسیب‌های اجتماعی ناشی از اعتیاد اشاره کرد و گفت: مسئولان اجرائی طبق دستور رهبری اردیبهشت‌ماه باید گزارش عملکرد خود را ارائه دهند؛ اما سؤال اینجاست که آیا قرار است خودشان به خودشان نمره بدهند و در گزارش‌شان بگویند چه کرده‌اند؟ من به‌عنوان نماینده مردم اعلام می‌کنم که عملکرد دستگاه‌های اجرائی در این حوزه بسیار ضعیف است و پذیرفتنی نیست؛ درعین‌حال شهرداری تهران هم نمی‌تواند همه مسائل را خودش حل کند.


رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران به اهمیت تعیین محل مناسب برای استقرار مرکز بهاران زنان تأکید کرد و گفت: در سال‌های گذشته در زمان ایجاد سامان‌سراها و مددسراها همواره اولویت را به مردان داده‌اند و زنان آسیب‌دیده و کودکان همیشه در خیابان‌ها رها شده‌اند و حالا هم که شهرداری اقدام به ایجاد مرکز بهاران کرده است، باز هم زنان در اولویت نیستند. زنانی که بعد از ترک ترخیص شده و در خیابان‌ها رها شده‌اند، در این برنامه‌ریزی چه تعریفی دارند؟ آیا این نوع از کار اتلاف هزینه نیست؟ اشکالی در کار وجود ندارد؟


احمد مسجدجامعی، عضو کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورا هم ضمن تأیید اظهارات دانشور به گزارش روز دوشنبه (١٦ فروردین) روزنامه «شرق» درباره وضعیت نامناسب نگهداری زنان معتاد و آسیب‌دیده در کمپ شفق و رها‌کردن آنها، گفت: خبرنگار یکی از روزنامه‌ها با گزارش خود فضای موجود در این مجموعه را روایت کرده و گویا این گزارش برخی از دستگاه‌های نظارتی را تکانی داده و درعین‌حال برای خبرنگار هم پرونده‌ای درست کرده‌اند که به‌هیچ‌وجه درست نیست. این خبرنگار با استناد به گزارش‌هایی که در شورا هم گفته شده و شواهد عینی گزارش را نوشته و درواقع حرف شورا را زده است.


وی به گزارش‌های صریح شهردار تهران درباره منطقه ١٢ و محله هرندی اشاره کرد و گفت: قبلا می‌گفتند صحبت در این موارد تشویش اذهان عمومی است؛ اما بدون طرح این مسائل نمی‌توانیم آنها را حل کنیم. غلامرضا انصاری، عضو دیگر شورا هم با رد شیوه اردوگاهی برای نگهداری و ترک معتادان، گفت: این شیوه ١٥٠ سال است که در دنیا منسوخ شده و همه کارشناسان می‌دانند در کنار هم قرارگرفتن افراد حرفه‌ای و آماتور چه صدماتی دارد و در این شیوه به مراتب بیشتر از کف خیابان دچار آسیب می‌شوند. وی تأکید کرد باید با حمایت از مردم و گروه‌های مردمی مشکلات معتادان را در سطح محلات حل کنیم تا این سطح از اعتراضات مردمی را به همراه نداشته باشد