محل تبلیغ شما
واگذاری موزه هنرهای معاصر،نابودیِ میراث گرانبهای هنر

تاریخ خبر: 1395/1/20

واگذاری موزه هنرهای معاصر،نابودیِ میراث گرانبهای هنر

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

اعضای هیات مدیره انجمن هنرمندان نقاش ایران معتقدند که واگذاری موزه هنرهای معاصر تهران موجب نابودی سرمایه ملی و میراث گرانبهای هنر می‌شود.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، چندی است که شایعه‌ی واگذاری موزه هنرهای معاصر با داشتنِ گنجینه‌ای از آثار ارزشمند هنری به بنیاد رودکی، موجب نگرانی اهالی هنری شده است. براساس آنچه در شبکه‌های اجتماعی نقل می‌شود، قرار است از شنبه 21 فروردین 1395 موزه هنرهای معاصر به بنیاد رودکی واگذار شود.

با این که صبح امروز پنجشنبه 19 اردیبهشت این موضوع را تکذیب کرد اما باز هم برخی از دوست‌داران هنر اعلام کرده‌اند که شنبه 21 فروردین در مقابل موزه هنرهای معاصر تجمع می‌کنند تا به این تصمیم اعتراض کنند.

در همین باره اعضای هیات مدیره انجمن هنرمندان نقاش ایران بیانیه‌ای نوشته‌اند تا در مقابل خبرِ واگذاری موزه هنرهای معاصر واکنش نشان دهند. متن این بیانیه به شرح زیر است:

«علیرغم تمامی اظهارنظرها و ابراز ناخرسندی پیاپی فعالان عرصه هنرهای تجسمی کشور و متن تکذیبیه معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نگرانی‌های عمیق و جدی از واگذاری قریب الوقوع موزه هنرهای معاصر تهران به بنیاد رودکی همچنان ادامه دارد. شنیده‌ها از جلسات پنهان و آشکار در این رابطه پا را از حیطه شایعات فراتر گذاشته و به روشنی از رخ دادن اتفاقی ناخوشایند در کوتاه‌ترین زمان ممکن حکایت می‌کند.

برای پایان دادن به تمامی شایعات و کشیدن خط بطلان بر گمانه زنی‌هایی که لرزه بر اندام هنرمندان متعهد و دلبسته به سرنوشت فرهنگ و هنر این مرز و بوم می‌اندازد، دیگر زمان آن فرا رسیده است که پاسخگویی جدی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی را طلب کنیم و از ایشان بخواهیم تا با اظهار نظر رسمی در این رابطه موضع نهایی و قطعی وزارت ارشاد را اعلام نمایند. چه بسا برگزاری نشستی با اهالی فرهنگ و شنیدن دغدغه‌ها و دل نگرانی‌‌های آنان نه تنها باعث از بین رفتن ناراحتی ها شود بلکه به همدلی و همراهی همه جانبه هنرمندان در حل مسائل مرتبط با موزه هنرهای معاصر نیز بیانجامد.

ما، امضا کنندگان این بیانیه، مکررا و به طور جدی هشدار می‌دهیم که واگذاری موزه هنرهای معاصر تهران و سکوت مسئولین در این مورد، عواقب ناگواری در جریان هنرهای تجسمی کشور به وجود خواهد آورد و باعث تضییع حقوق ملت ایران و همچنین نابودی سرمایه ملی و میراث گرانبهای هنر خواهد شد و از وزیر محترم ارشاد درخواست می کنیم تا با رسیدگی سریع و به موقع به این موضوع، از وارد آمدن خسارتی جبران ناپذیر به پیکر هنرهای تجسمی کشور جلوگیری نمایند.

اعضای هیات مدیره انجمن هنرمندان نقاش ایران
پنجشنبه 19 فروردین 1395».

ظهر امروز هم روابط عمومی معاونت هنری وزارت ارشاد با انتشار خبری هر گونه واگذاریِ موزه هنرهای معاصر را تکذیب کرد. متن این خبر به این شرح بود:

«شایعه انتقال موزه هنرهای معاصر به بنیاد فرهنگی هنری رودکی صحت ندارد.

متأسفانه از روز گذشته شایعه‌ای مبنی بر انتقال موزه هنرهای معاصر به بنیاد فرهنگی هنری رودکی در رسانه‌ها و فضای مجازی منتشر شده است.

روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تکذیب این خبر به اطلاع می‌رساند اصولا هر گونه تغییرات در بدنه وزارتخانه‌ها مستلزم تأیید دولت و در برخی موارد تصویب مجلس شورای اسلامی است.

بنابراین شایعه مندرج در برخی شبکه‌های مجازی که در این خصوص منتشر شده صحت نداشته و تکذیب می‌شود

حال باید دید سرنوشت موزه هنرهای معاصر و این شایعه‌ها به کجا می‌انجامد.

رئیس انجمن عکاسان با بیان اینکه بنیاد رودکی مجموعه‌ای است که ساختار تعریف شده خاص خود را دارد گفت: بعید به نظر می‌رسد موزه هنرهای معاصر را به این سادگی از بخش معاونت هنری و مرکز هنرهای تجسمی به بخش دیگری منتقل کنند چرا که این اقدام یک کار کارشناسی نشده است.

مسعود زنده‌روح کرمانی (رئیس انجمن عکاسان ایران) در گفتگو با خبرنگار ایلنا؛ در خصوص خبر واگذاری موزه‌ هنرهای معاصر به بنیاد رودکی، گفت: هنوز صحت و سقم این خبر تایید نشده، ولی اصولا در خصوص این واگذاری‌ها روال مشخصی نیست، و آنچه مهم است این است که موزه هنرهای معاصر یک ساختمان معمولی نیست که بتوان به راحتی آن را به مجموعه دیگری منتقل کرد.

او ادامه داد: موزه هنرهای معاصر مانند مجموعه جواهرات بانک مرکزی از پشتوانه‌های ملی کشور است و آثاری که در آن وجود دارد از ارزش بسیار بالایی برخوردار است و تا آنجا که اطلاع دارم؛ وقتی قرار است تابلویی به خارج از ایران امانت داده شود لازم است کارشناسی دقیقی روی آن انجام شود و تمام امور مربوط به بیمه نیز رعایت شود تا این انتقال صورت گیرد.

به گفته رئیس انجمن عکاسان ایران؛ باتوجه به مجموعه آثاری که در موزه هنرهای معاصر وجود دارد؛ موضوع انتقال خیلی بعید به نظر برسد چراکه این مسئله یک اقدام کارشناسی نشده است.

زنده‌روح در پاسخ به این سوال که نگهداری‌ از موزه امروزه در دنیا یک تخصص محسوب می‌شود، آیا بنیاد رودکی در این زمینه تخصص دارد یا نه؟ اظهار کرد: قاعدتا باتوجه به اینکه متخصص‌ترین افراد در زمینه هنرهای تجسمی درحال حاضر در مرکز هنرهای تجسمی مشغول فعالیت هستند؛ آنها لیاقت بیشتری برای گرداندن موزه هنرهای معاصر دارند.

او افزود: مدیر موزه هنرهای معاصر یعنی آقای مولانوروزی بیشتر به عنوان مدیر موزه شناخته می‌شود تا به عنوان مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی چون ساختار بین‌المللی موزه هنرهای معاصر از مرکز هنرهای نمایشی خیلی بالاتر است و طبیعتا چون یک مکان بین‌المللی است؛ تصمیم‌گیری در این مورد نیز ساده‌ نیست. به نظر خیلی بعید است این اتفاق بیفتد.

 رئیس انجمن عکاسان ایران در پایان ابراز کرد: بنیاد رودکی مجموعه‌ای است که ساختار تعریف شده خاص خود را دارد و بعید به نظر می‌رسد موزه را به این سادگی از بخش معاونت هنری و مرکز هنرهای تجسمی به بخش دیگری منتقل کنند.

موزه هنرهاي معاصر تهران باز هم دچار حاشيه شد 

نگراني‌ درباره واگذاري موزه هنرهاي معاصر به بنياد رودكي 

  علي مطلب‌زاده/ موزه هنرهاي معاصر تهران واگذار مي‌شود؛ اين خبر كوتاهي بود كه در روزهاي پاياني هفته گذشته در برخي سايت‌هاي خبري منتشر و با ايجاد موجي از نگراني با واكنش‌هاي مختلفي از سوي جامعه تجسمي كشور هم مواجه شد.

در اين خبر اعلام شده بود كه «رياست موزه هنرهاي معاصر تهران، كه يكي از واحدهاي معاونت امور هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي است، قصد دارد موزه را به بنياد رودكي كه يك بنياد غيردولتي محسوب مي‌شود، واگذار كند. اين بنياد گرچه زيرنظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي تشكيل شده و اعضاي هيات امناي آن شامل وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، معاون امور هنري وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، رييس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور و دو نفر از صاحب‌نظران منتخب وزير در امور فرهنگي و هنري است، اما شخصيت حقوقي و امور مالي مستقل دارد. شنيده‌ها حاكي از اين است كه مقامات موزه و معاونت هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي قصد دارند در تعطيلات عيد نوروز و با حفظ همين سكوت خبري، اين واگذاري را به سرانجام برسانند. »

خبري كه تكذيب شد
هرچند اين خبر توسط مجيد ملانوروزي، مديركل هنرهاي تجسمي وزارت ارشاد و رييس موزه هنرهاي معاصر تهران، تكذيب شد و او وجود هرگونه سند را در خصوص واگذاري يا فروش موزه كه در دبيرخانه موزه به ثبت رسيده باشد، رد كرد، اما آنچه در طول اين چند روز نگراني‌هاي بيشتري در مورد اين مساله ايجاد كرد، سكوت مجموعه وزارت ارشاد و در راس آنها معاونت هنري نسبت به انتشار چنين خبري بود. واكنش وزارت ارشاد در طول اين يكي، دو سال نسبت به اخبار حاشيه‌‌اي كه حتي در بعضي موارد از اهميت زيادي هم برخوردار نبودند، تبديل به يكي از رسم‌هاي رايج اين مجموعه شده و بنابراين عدم اظهارنظر از جانب اين وزارتخانه در مورد واگذاري موزه هنرهاي معاصر به بنياد رودكي باعث شد تا در دو روز گذشته واكنش‌هاي ديگري نسبت به اين خبر شكل بگيرد.

انجمن هنرمندان نقاش ايران بيانيه داد
انجمن هنرمندان نقاش ايران با صدور اطلاعيه‌اي نسبت به اين واگذاري هشدار داد و اعلام كرد كه در صورت صحت خبر، خواستار روشن شدن وضعيت موزه هنرهاي معاصر از سوي مسوولان فرهنگي و هنري كشور است.
انجمن هنرمندان نقاش ايران در اين بيانيه نوشت؛ «انتشار خبري مبني بر واگذاري موزه هنرهاي معاصر تهران به بخش خصوصي، باعث ايجاد سوالات و نگراني‌هايي در جامعه شده است. چندي است اخباري درباره سرنوشت و وضعيت نگهداري آثار موزه منتشر مي‌شود كه اذهان جامعه هنري را آشفته كرده است. چنانكه پيشتر نيز در بيانيه‌هاي انجمن به آنها اشاره شده است. اما اين‌بار واگذاري موزه به نهادي خصوصي، دغدغه‌هايي جدي را به وجود آورده است كه پاسخگويي فوري مسوولان دولتي را مي‌طلبد.
متاسفانه در بيشتر موارد، اخذ تصميمات مهم در حيطه فرهنگي و هنري پشت درهاي بسته و بدون همراهي و همفكري نخبگان فرهنگي و مشاركت انجمن‌ها و مجامع هنري صورت گرفته و هنرمندان از تصميمات سرنوشت‌ساز، مهم و تاثيرگذار فرهنگي بي‌اطلاع بوده‌اند.
كثرت نمونه‌هاي واگذاري ناموفق در بحث خصوصي‌سازي طبق اصل 44 و تكرار سناريوهاي منجر به آسيب‌هاي جبران‌ناپذير در اين خصوص، ما را بر آن مي‌دارد تا از معاونت محترم هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و رياست محترم موزه هنرهاي معاصر بخواهيم، در صورت صحت خبر، علت اين تصميم عجيب را رسما اعلام كنند. از سوي ديگر اعلام موجودي گنجينه ارزشمند موزه و تهيه صورت كاملي از آن‌كه سرمايه ملي است، مدت زيادي است مورد درخواست انجمن هنرمندان نقاش ايران، هنرمندان و دلسوزان هنرهاي تجسمي كشور بوده است. انجمن هنرمندان نقاش ايران هشدار مي‌دهد كه واگذاري موزه و سكوت مسوولان در اين مورد، عواقب ناگواري در جريان هنرهاي تجسمي كشور به وجود خواهد آورد و باعث تضييع حقوق ملت ايران و همچنين نابودي سرمايه ملي و ميراث گرانبهاي هنر خواهد شد. چنانچه اين خبر صحت داشته باشد، ما خواستار رسيدگي مستقيم وزير محترم فرهنگ و ارشاد اسلامي به اين موضوع هستيم. »

سكوت وزارت ارشاد
 انتشار اين بيانيه و ادامه سكوت مجموعه وزارت ارشاد در مورد درستي و عدم درستي اين خبر بار ديگر واكنش مجيد ملانوروزي را به دنبال داشت و او اين‌بار هم در گفت‌وگو با «اعتماد» با تكذيب چنين خبري توضيحات بيشتري در مورد آن ارايه داد: «تاكنون به صورت رسمي در اين زمينه چيزي دريافت نكرده‌ايم اگرچه هميشه بحث آن مطرح بوده است كه اين موزه تنها موزه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي است كه مي‌تواند مثل ساير موزه‌ها به تنهايي اداره شود يا ممكن است بخش‌هاي ديگري به عنوان هيات‌مديره يا هيات امنا به حل مشكلات آن كمك كنند. اگر قرار است به حل مشكلات موزه هنرهاي معاصر تهران كمك شود بهتر است بودجه مستقل براي آن در نظر بگيرند. » هرچند ملانوروزي در بخش ديگري از صحبت‌هايش به صورت ضمني در مورد احتمال اين واگذاري و نقش بنياد رودكي در اين ميان هم توضيحاتي ارايه كرد و به يكي از مشكلات موزه در خصوص درآمدها اشاره كرد. به گفته او در صورت صحت اين خبر بايد ديد آيا قرار است با اين اقدام به موزه هنرهاي معاصر تهران كمك شود يا به بنياد رودكي، كه اگر قرار باشد به موزه كمك شود راه‌هاي بسياري براي آن وجود دارد؛ به عنوان مثال مي‌توان بودجه‌اي مستقل براي موزه در نظر گرفت اما اگر قرار است مشكلات بنياد رودكي را با موزه هنرهاي معاصر تهران حل كنند، ما به عنوان مسوولان موزه چنين ريسكي را نخواهيم پذيرفت.
موزه هنرهاي معاصر تهران كه در حال حاضر يكي از واحدهاي معاونت امور هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي است، جزو اموال ملي است. اين موزه به دليل معماري ساختمانش و همچنين گنجينه آثار خارجي و ايراني‌اش بخشي از ميراث ملي به شمار مي‌رود. اگرچه در طول اين سال‌ها درآمدهاي موزه هنرهاي معاصر كه حتي درآمد حاصل از كافي‌شاپ و ديگر واحدهاي موجود در اين مجموعه را شامل مي‌شود، در حال حاضر به خزانه دولت واريز مي‌شود. با اين حساب هر تصميمي در مورد واگذاري اين موزه نه تنها بايد به اطلاع عموم مردم برسد، بلكه نيازمند طي كردن مراحل قانوني و در صدر آنها تصويب مجلس شوراي اسلامي است.
بهرام جمالي، مديرعامل بنياد رودكي هم يكي ديگر از كساني بود كه روز گذشته نسبت به اين خبر واكنش نشان داد. او با اشاره به اينكه واگذاري موزه هنرهاي معاصر به بنياد رودكي موضوع مهمي است و نمي‌توان براساس گمانه‌زني كار را پيش برد، توضيح داد: «هنوز طرحي مبني بر واگذاري موزه هنرهاي معاصر به بنياد رودكي به طور رسمي به ما اعلام نشده است و اگر اين اتفاق بيفتد، بنياد حتما آن را به طور رسمي اعلام و رسانه‌اي مي‌كند.»

اعتماد

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid