محل تبلیغ شما
نگاهي به رفتاراين روزهاي او

تاریخ خبر: 1395/1/19

نگاهي به رفتاراين روزهاي او

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

نگاهي به رفتار اين روزهاي رئيس جمهور سابق!

احمدی‌نژاد: چرا باید رد صلاحیت شوم؟

احمدي‌نژاد براي انتخابات 96 آماده مي‌شود؟

به گزارش تابناک یزد، محمود احمدی نژاد، برخی گمانه زنی ها درباره احتمال رد صلاحیتش توسط شورای نگهبان برای حضور در انتخابات آینده ریاست جمهوری را رد کرده و گفته است شورای نگهبان دلیلی برای رد صلاحیت وی ندارد.

احمدی نژاد انتشار این گمانه زنی ها را «خبرسازی» و «عملیات روانی» مخالفان برای ناامید کردن طرفدارانش عنوان کرده و گفته است: «واقعا چه دلیلی دارد که شورای نگهبان بنده را رد کند؟»

پیش از این سایت خبری «پایش» به نقل برخی منابع نزدیک به شورای نگهبان از احتمال رد صلاحیت احمدی نژاد در هر انتخابات پیش رو خبر داده بود.

احمدی نژاد اخیرا در دیدار برخی هوادارانش با وی که خواستار نامزدی او در انتخابات آینده شده اند از دادن پاسخ مثبت خودداری کرده اما با اشاره به اخبار مربوط به احتمال نامزدی اش در انتخابات گفته است: «نمی دانم چرا عده ای اینقدر ترسیده اند؟»وی گفته است که نه تنها اصلاح طلبان و طرفداران دولت، که برخی اصولگرایان نیز از احتمال کاندیداتوری او به هراس افتاده اند.

رئیس جمهور سابق در واکنش به دعوت طرفدارانش برای نامزدی در انتخابات گفت: همین که شما امروز از من می خواهید در انتخابات نامزد شوم و از شنیدن خبر احتمال نامزدی ما خوشحال شده اید نشان می دهد که اینها [دولت روحانی] گند زده اند.

 

عده‌ای از محاکمه‌اش می‌گویند و برخی دیگر برایش فرش قرمز پهن می‌کنند. در حدود سه سالی که از آغازبه‌کار دولت دهم می‌گذرد، هرازچندگاهی پرونده فساد مالی یا رانت‌خواری سیاسی و اقتصادی از گوشه‌ای سر 
بر می‌آورد که رگ و ریشه‌اش به دولت احمدی‌نژاد می‌رسد. معاون اول دولت دهم که به دلیل تخلفات مالی در زندان اوین به سر می‌برد. برخی از نزدیکان و مشاوران و معاونان احمدی‌نژاد هم در این سال‌ها در حال رفت‌وآمد به زندان بوده‌اند؛ از این‌روست که عده‌ای معتقدند فساد دولتی در دوره دولت‌های نهم و دهم فربه شده و او باید در دادگاهی صالحه به این مفاسد پاسخ دهد. اما در مقابل هم هستند کسانی که همچنان از او و عملکردش دفاع می‌کنند. او را مظلوم می‌خوانند و ابراز امیدواری می‌کنند دوباره به پاستور بازگردد. 

روح‌الله حسینیان یکی از همین افراد است. این عضو جبهه پایداری درباره احتمال حضور احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ١٣٩٦ گفته‌ است: «درحال‌حاضر تعداد زیادی از مردم خواستار حضور احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده هستند و قطعا باید بیاید و از خودش در مقابل اتهاماتی که در طول سه سال گذشته به او زده شده و از مظلومیتش دفاع کند». این نماینده مجلس نهم در گفت‌وگو با «عصرایران» درباره حمایت جبهه پایداری از حضور احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست‌جمهوری نیز گفت: «من سخنگوی جبهه پایداری نیستم اما به‌عنوان روح‌الله حسینیان اگر احمدی‌نژاد کاندیدا شود، از او حمایت می‌کنم». رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی ادامه داد: «اگر احمدی‌نژاد در انتخابات سال ٩٦ حضور پیدا کند، ٧٥ درصد در مقابل روحانی شانس پیروزی دارد». البته این مواضع حسینیان تازه و عجیب نیست. اگرچه شهرت روح‌الله حسینیان به دوران اصلاحات بازمی‌گردد اما این به آن معنا نیست که او پس از سال ٨٤ همواره در عرصه‌های مختلف سیاسی حاضر نبوده ‌است. در ابتدای روی‌کارآمدن دولت اول محمود احمدی‌نژاد، به‌عنوان مشاور امنیتی رئیس دولت نهم به پاستور راه یافت و پس از آن نیز در انتخابات مجلس هشتم به‌عنوان نماینده تهران به مجلس رفت و فراکسیونی به نام فراکسیون انقلاب اسلامی راه‌اندازی کرد. فراکسیونی که گفتمانش، موبه‌مو شبیه آبادگران جوان بود. «آبادگران جوان» نام تیمی است که با دراختیارگرفتن شورای دوم شهر تهران، احمدی‌نژاد را به حوالی «بهشت» فرستادند تا شهردار تهران شود و بعدتر نیز او را تا پاستور همراهی کردند و بازتولید این تیم در دل مجلس هشتم، باعث شد نام وکیل‌الدوله تا پایان عمر این مجلس روی حسینیان و دوستانش نظیر رسایی و کوچک‌زاده بماند. آن‌روزها مجلس یک فراکسیون اکثریت اصولگرا و یک فراکسیون اقلیت اصلاح‌طلب داشت و فراکسیون حسینیان به صورت جزیره‌ای در دل فراکسیون اصولگرایان عمل می‌کرد. جزیره‌ای خودمختار که با علی لاریجانی اختلاف داشتند. این اختلافات در سال پایانی عمر مجلس هشتم وارد مرحله‌ای جدید شد. این‌گونه بود که حامیان دولت احمدی‌نژاد بنیان‌گذار «جبهه پایداری» شدند و بازهم حسینیان در هیأت‌رئیسه این تشکیلات نقش برجسته‌ای داشت. او با فهرست همین تشکیلات به همراه دیگر هم‌قطارانش وارد مجلس نهم شد. در طول دوران دولت نهم و دهم، روح‌الله حسینیان، به‌عنوان حامی تمام‌قد احمدی‌نژاد، راهش را ادامه داد. او برخلاف بسیاری از اصولگرایان سابق نه‌تنها از حمایتش از دولت نهم و دهم اعلام برائت نکرد یا به‌کل آن‌ را منکر نشد بلکه همچنان پای رئیس دولت محبوبش ایستاده است و آرزوی بازگشت او را در سر می‌پروراند.
احمدی‌نژاد: شورای نگهبان دلیلی برای رد صلاحیتم ندارد
از سوی دیگر عصر دیروز، سخنانی منتسب به محمود احمدی‌نژاد بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های آنلاین داشت. خبرآنلاین به نقل از سایت خبری «پایش» نوشت: محمود احمدی‌نژاد، برخی گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال رد صلاحیتش توسط شورای نگهبان برای حضور در انتخابات آینده ریاست‌جمهوری را رد کرده و گفته است شورای نگهبان دلیلی برای رد صلاحیت او ندارد. این سایت خبری مدعی شد احمدی‌نژاد انتشار این گمانه‌زنی‌ها را خبرسازی و عملیات روانی مخالفان برای ناامیدکردن طرفدارانش عنوان کرده و گفته است: «واقعا چه دلیلی دارد که شورای نگهبان بنده را رد کند؟» پیش از این سایت خبری «پایش» به نقل از برخی منابع نزدیک به شورای نگهبان از احتمال رد صلاحیت احمدی‌نژاد در هر انتخابات پیش‌رو خبر داده بود. شایان ذکر است در گذشته برخی اخبار مربوط به احمدی‌نژاد در «پایش» منتشر شده بود که بعدتر توسط منابع نزدیک به او تکذیب شده بود. همچنین این پایگاه خبری مدعی شده است احمدی‌نژاد اخیرا در دیدار با برخی هوادارانش که خواستار نامزدی او در انتخابات آینده شده‌‌اند، از دادن پاسخ مثبت خودداری کرده اما با اشاره به اخبار مربوط به احتمال نامزدی‌اش در انتخابات گفته است: «نمی‌دانم چرا عده‌ای این‌قدر ترسیده‌اند؟» او گفته است که نه‌تنها اصلاح‌طلبان و طرفداران دولت، که برخی اصولگرایان نیز از احتمال کاندیداتوری او به هراس افتاده‌اند. رئیس سابق دولت در واکنش به دعوت طرفدارانش برای نامزدی در انتخابات گفت: «همین که شما امروز از من می‌خواهید در انتخابات نامزد شوم و از شنیدن خبر احتمال نامزدی ما خوشحال شده‌اید، نشان می‌دهد که اینها (دولت فعلی) گند زده‌اند».در روزهای گذشته، شایعه حضور محمود احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست‌جمهوری ٩٦ دست به دست می‌شد. خبرگزاری «تسنیم» نوشته بود احمدی‌نژاد در پاسخ به سؤال خبرنگار آنها مبنی بر اینکه آیا شما در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ٩٦ کاندیدا خواهید شد یا نه، گفته است: «ان‌شاء‌الله سال ٩٦ همه همدیگر را خواهیم دید». اما خبرگزاری «ایسنا» در خبری به تشریح تمام گفت‌و‌شنودهای احمدی‌نژاد با خبرنگاران در آن روز پرداخت. این گفت‌و‌شنود در حاشیه برگزاری مراسم ترحیم مادر سردار سلامی انجام شده و طبق روایت خبرنگار ایسنا که گویا در آن مراسم حاضر بوده، احمدی‌نژاد به هیچ‌یک از سؤالات خبرنگاران به‌درستی پاسخ نداده و به‌ویژه دراین‌باره مطلبی را که خبرگزاری تسنیم منتشر کرده، بر زبان نرانده است. به گزارش ایسنا، احمدی‌نژاد پس از حضور در مسجد، هنگام خروج با جمع کثیری از خبرنگاران مواجه شد که تلاش داشتند از رئیس‌جمهور پیشین درباره تصمیمش برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ٩٦ سؤالاتی را مطرح کنند که البته او به هیچ‌کدام از سؤال‌ها پاسخ نداد و با خنده گفت: «ما را از چه مسیری آوردید». در پایان وقتی احمدی‌نژاد در حال سوارشدن به ماشین خود بود، یکی از خبرنگاران پرسید: آقای دکتر سال ٩٦ منتظرتان باشیم؟ که احمدی‌نژاد بازهم پاسخی به این سؤال نداد و حین سوارشدن به ماشین خطاب به جمع گفت: «التماس دعا از همگی، خداحافظ».
جوانفکر: احمدی‌نژاد «فعلا» برنامه‌ای برای کاندیداتوری ندارد
در میان تمام گمانه‌زنی‌ها مشاور رسانه‌ای احمدی‌نژاد هم به میدان آمد. علی‌اکبر جوانفکر در گفت‌وگو با «ایسنا» تأکید کرد که احمدی‌نژاد فعلا برنامه‌ای برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم ندارد. البته این تکذیب در خود نکته جالبی هم دارد. سایت «دولت بهار» نزدیک به محمود احمدی‌نژاد در بازتاب این خبر کلمه «فعلا» را در تیتر خود بزرگ‌نمایی کرده و این تأکید نشان می‌دهد احتمال اینکه در آینده تصمیم او تغییر کند، وجود دارد. حضور محمود احمدی‌نژاد در تعطیلات نوروزی در اردوی راهیان نور را می‌توان در ادامه مسیر پررنگ‌ترشدن او در ماه‌های اخیر تحلیل کرد. امروز هم در مراسمی در شهر آمل سخنرانی خواهد کرد، در جمعی مربوط به «مدافعان حرم». رئیس دولت‌های نهم و دهم به شهرهای حاشیه‌ای و گاها دورافتاده می‌رود. ظاهرا باز هم جامعه هدف خود را در حاشیه‌ها تعریف کرده است. شایعه وعده یارانه ٢٥٠هزارتومانی از سوی احمدی‌نژاد هرچند به‌سرعت تکذیب شد و اصل آن برنامه مربوط به سال‌ها پیش بود، اما نشان‌دهنده هدف و راهکار او برای آینده است.

شرق

 

نوع رفتار دكتر «محمود احمدي‌نژاد» در انتخابات رياست جمهوري سال 1392 نشان داد كه وي با تيم سازي مخصوص خود، تمايل ندارد دور قدرت را فاكتور بگيرد و بقيه عمر را به استادي دانشگاهي و احيانا مشاوره به دوستان بپردازد. اما همان زماني كه با «يار غار» چندسال گذشته اش براي ثبت نام كانديداتوري انتخابات رياست جمهوري وارد وزارت كشور شد، عده اي به اين تحليل رسيدند كه وي چنان قاطع است كه مي خواهد مدل «پوتين – مدودف» را در ايران پياده كند. در صورتي كه چنين زمينه اي به هيچ عنوان در كشور وجود نداشته است.

برخورد و رفتار رئيس جمهور سابق در روزهاي پاياني فعاليت هاي انتخاباتي كانديداها در خردادماه و همچنين پس از آن نشان داده است كه هنوز به كرسي رياست جمهوري مي انديشد. بخصوص كه تمايل شديد خود را براي تاسيس دانشگاه نشان داده هر چند با مشكلاتي در اين مسير مواجه شده اما در تصميم خود مصصم است. 

 


 

احمدي نژاد در قبال موج «روحاني مچكريم» كه همواره در ابتداي دوره هاي رئيس جمهور جديد شكل مي گيرد، گفت كه «فقط شش ماه» صبر كنيد. اين سخن كه در آن بوي بازگشت نيز شنيده مي شود خطاب به حاميان رئيس جمهور جديد و برخي ديگر، گوياي آن است كه خيالتان راحت! حسن روحاني نمي تواند كاري را از پيش ببرد بنابراين مردم بار ديگر به من روي خواهند آورد. اصلا شايد به همين خاطر است كه تيم روحاني سعي دارد به هر شكلي در مسئله هسته اي به توافق برسد تا شايد بتواند نتيجه بازي از پيش طراحي شده را برگرداند!

عامل ديگري كه نشان مي دهد رئيس جمهور سابق هنوز به بازگشت فكر مي كند به «جشن تولد خياباني» در محله نارمك و نوع رسانه اي كردن آن باز مي گردد. اين كار توانست رسانه هاي زيادي از داخل و خارج كشور را به خود مشغول كند تا در لابلاي هر سكوتي، عاملي براي شكستن آن نيز پيدا شود.

البته وي اين روزها بار ديگر در سكوتي معنادار به سر مي برد. سكوتي كه به قاعده، حرف هاي زيادي براي گرفتن دارد و قصد دارد كه آنها را در «روز مبادا» بيان كند. احمدي نژاد نشان داده است كه براي اين كار تبحر ويژه دارد و حتي مي تواند در مواردي برخي ذهن ها را تسخير كند. تحليل گران مخالف وي اين بخش از تبحرش را «پوپوليسم» توصيف كرده اند كه جاي پرداختن دارد.

 

 

احمدي نژاد حتي با نرفتنش به دادگاه خبرساز شد و اين هنجار را نيز همانند بسياري ديگر شكست تا نشان دهد هنوز چندان به قواعد پايبند نيست و حتي آنها را جزء قواعد قابل اهميت نمي داند. در آينده نيز بايد منتظر اينگونه شكستن سكوت ها و قاعده ها بود چون وي به هر جهت به بازگشت خود يا تيمش فكر مي كند. احساس واقعي احمدي نژاد اين است كه ماموريتش هنوز نيمه تمام مانده و براي به پايان بردن آن بايد به قدرت بازگردد. از طرفي اگر هم به دادگاه مي رفت شايد به گونه اي قهرمان مي شد. ولي محكوميت احتمالي مسير آينده وي را ناهموار مي كرد.

البته اين تفكري است كه رئيس جمهورهاي پيشين همچون، علي اكبر هاشمي رفسنجاني و محمد خاتمي هم داشته اند. به همين جهت است كه هر بار سخن از انتخابات رياست جمهوري پيش مي آيد، نام و تمايل آنها بار ديگر وسط كشيده مي شود. اما در اين ميان به گمان احمدي نژاد جدي تر از ديگران رفتار خواهد كرد. 

 

 

مسئله اين است كه آيا احمدي نژاد هنوز در ميان مردم طرفداراني دارد كه بتوانند وي را تا سطح رئيس جمهور بالا ببرند؟ آيا تيم احمدي نژاد تا چهار سال ديگر مي تواند به گونه اي عمل كند كه فضا را به نفعش تغيير دهد؟ آيا بازخورد و خروجي دولت روحاني به سمتي پيش مي رود كه ميل بازگشت به احمدي نژاد افزايش يابد؟

و مهمتر از همه اينكه آيا نوع بازگشت (احتمالي) رئيس جمهور سابق همچون «ديگران» براي جامعه و كشور هزينه نخواهد داشت؟

اصلاح طلبان هم علاقه مند هستند كه احمدي نژاد در ميدان باشد تا وي در سكوت معنادار مظلوم جلوه نكند. در ميدان باشد تا مشت‌خورش را مردم ببينند. اما هم احمدي نژاد و هم اصلاح طلبان يك نگاه مشترك دارند، هر دو مي گويند بازي آينده از آن خودشان است و اصولگرايان بروند استراحت كنند. شايد احمدي نژاد مانند گذشته اصول گرايان را در حد پله اول قبول كند و بعد .. 

 

 
جوان
 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

0 0
ziba   1395/1/19 23:06:09

آرایش جناح‌های سیاسی در انتخابات ریاست‌جمهوری 96 به روایت زیباکلام؛
جدی‌ترین چهره‌ها برای انتخابات‌96/اصولگرایان سراغ احمدی‌نژاد می‌روند؟
«محبوبیت روحانی همچنان باقی مانده است و شواهدی در دست نداریم که نشان دهد کسر قابل توجهی از 19 میلیون نفری که در سال 92 به ایشان رای دادند ناراضی هستند و اگر آقای روحانی در دور دوم نامزد شود به وی رای ندهند.»
دکتر صادق زیباکلام استاد دانشگاه و فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: «در مجموع آقای روحانی در حوزه سیاست خارجی با مشکل و تنگنای خاصی روبرو نیست و اتفاقا سیاست خارجی نقطه قوت دولت ایشان بوده است.»جدی‌ترین چهره‌ها برای انتخابات 96/اصولگرایان دوباره سراغ احمدی‌نژاد می‌روند؟

به گزارش آفتاب، وی ادامه داد: «در این باره می توان به تنش زدایی با غرب و حتی آمریکا و پیشرفت هایی که در منطقه بدست آمده مانند رویارویی با داعش و اینکه داعش را با همکاری با دیگر کشورها در موضع دفاعی قرار داده اند و جلوی پیشروی داعش گرفته شده است اشاره کرد. شرایط بشار اسد نیز به نظر تثبیت شده می رسد.»

وی افزود: «تنها ابر سیاهی که در سپهر سیاست خارجی وجود دارد نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 95 است که ممکن است یکی از نامزدهای تندرو که مخالف برجام است وارد کاخ سفید شود.»

این استاد دانشگاه اظهار کرد: «البته این اتفاق بیش از آنکه برای ایران مشکل آفرین باشد برای اروپا و اقتصاد بین الملل مشکل آفرین خواهد بود چون رئیس جمهور تندرو آمریکا تلاش می کند اوضاع را به قبل از برجام برگرداند که به نظر نمی رسد بتواند موفق شود چون سایر کشورها با توجه به سرمایه گذاری های بلندمدت و سنگینی که در ایران می کنند علاقه ای به از سرگیری تحریم ها نخواهند داشت.»

وی ادامه داد: «لذا حتی اگر یک فرد تندرو هم رئیس جمهور آمریکا شود بازهم خطر خیلی جدی نیست چون احتمال بازگشت به تحریم ها به هیچ وجه زیاد نیست.»

زیباکلام اظهار کرد: «در سیاست داخلی به نظر می رسد که محبوبیت روحانی همچنان باقی مانده است و شواهدی در دست نداریم که نشان دهد کسر قابل توجهی از 19 میلیون نفری که در سال 92 به ایشان رای دادند ناراضی هستند و اگر آقای روحانی در دور دوم نامزد شود به وی رای ندهند.»

وی ادامه داد: «تنها ابر سیاهی که در آسمان موفقیت روحانی در دور دوم وجود دارد مسئله اقتصاد است. رکود همچنان سنگینی می کند و بسیاری از انبارهای واحدهای خصوصی و دولتی پر از کالا است بدون آنکه مشتری برای آنها باشد. همچنین با جمعیت جوان بیکار بالای 8 میلیون نفر دست و پنجه نرم می کنیم و علایمی نمی بینیم که نشان دهد در سال 95 جهش اقتصادی اتفاق خواهد افتاد.»

وی افزود: «لذا شاید بتوان گفت تنها تهدید برای روحانی تداوم وضع کنونی اقتصاد است. البته نباید فراموش کنیم که اصولگرایان و به خصوص جریان وابسته به احمدی نژاد تلاش خواهند کرد از عدم پیشرفت اقتصادی حداکثر بهره برداری را بکنند و تردید را در دل رای دهندگان بالقوه به روحانی بوجود آورند که روحانی اگرچه در سیاست خارجی موفق بوده اما در اقتصاد داخلی نتوانسته گام های بلندی بردارد.»

وی ادامه داد: «در حال حاضر اصولگرایان با بحران عدم محبوبیت مواجه هستند و سوال مهمی که مطرح است این است که فرض بگیریم روحانی خیلی در زمینه اقتصادی موفق نشود، آنگاه نامزد اصولگرایان چه کسی می خواهد باشد؟ هیچ یک از شخصیت هایی که بتوانند نامزد اصولگرایان شوند از محبوبیت برخوردار نیستند و شاید بتوان گفت جدی‌ترین آنها قالیباف است.»

وی افزود: «لذا اصولگرایان برای کسب قدرت هیچ چاره‌ای ندارند که به سمت احمدی‌نژاد بروند و ایشان را نامزد اصلی خود بکنند؛ در غیر این صورت حتی اگر روحانی خیلی هم در زمینه اقتصادی موفق نباشد هیچ یک از چهره های مطرح اصولگرا پتانسیل رای آوری و رقابت با وی را ندارند.»

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب تصریح کرد: «لذا می توان گفت با تداوم وضعیت کنونی اقتصاد، تنها فردی که می‌تواند روحانی را مورد چالش قرار دهد احمدی‌نژاد است و از این منظر تصمیم برای اصولگرایان دشوار و سرنوشت‌ساز خواهد بود.»

زیباکلام در پاسخ به این سوال که آیا اصولگرایان به دنبال احمدی‌نژاد خواهند رفت؟، گفت: «قدرت برای اصولگرایان مانند عسل، شیرین است و بین شیرینی قدرت و عدم انتخاب احمدی‌نژاد، آنها شیرینی قدرت را انتخاب می‌کنند و غرور خود را زیر پا خواهند گذاشت و سراغ وی خواهند رفت؛ چون با انتخابات هفتم اسفند متوجه شده‌اند که نمی توانند در انتخابات 96 پیروز شوند.»

زیباکلام اظهار کرد: «احمدی‌نژاد در میان اقشار و لایه های متوسط به پایین جامعه و افراد روستایی و سنتی از محبوبیت کاریزماتیک برخوردار است. خیلی از اصولگرایان هم حاضر نشدند احمدی‌نژاد را محکوم کنند و به طور مثال جبهه پایداری خیلی راحت پشت سر احمدی‌نژاد قرار خواهد گرفت.»

وی ادامه داد: «لذا اگرچه من معتقدم احمدی‌نژاد همین الان حداقل 10 میلیون رای دارد اما این 10 میلیون نفر فقط به احمدی‌نژاد رای می‌دهند و حاضر نیستند به فردی حتی شبیه او رای بدهند.»

وی افزود: «بنابراین وقتی اصولگرایان علی‌رغم همه آن خاطرات تلخی که با احمدی‌نژاد دارند به دنبال وی بروند، صدا و سیما، ائمه جمعه و جماعات و ... پشت سر وی قرار می‌گیرند و از آنجا که بالاخره اصولگرایان یک بدنه اجتماعی دارند بر تعداد آن 10 میلیون نفر اضافه خواهد شد.»

زیباکلام در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است در انتخابات آینده یک کاندیدای اصلاح طلب هم وجود داشته باشد؟، گفت: «احتمال دیگری که وجود دارد این است که روحانی صرف‌نظر از اینکه در موضوع اقتصاد موفق بشود یا نشود عنوان کند که یک رسالت تاریخی برای نجات کشور از هسته‌ای داشته که انجام داده و دیگر اصراری به دور دوم ریاست جمهوری ندارد و آنگاه عارف یا ظریف نامزد اصلاح طلبان شوند.»

وی افزود: «در این صورت آرایش سیاسی بهم می‌خورد و شانس پیروزی جناح اصلاح‌طلب خیلی بیشتر می شود.»