محل تبلیغ شما
اتهام عربستان به ایران

تاریخ خبر: 1395/1/9

اتهام عربستان به ایران

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

وزیر خارجه سعودی تهران را به حمایت از تروریسم متهم کرد

وزیر خارجه سعودی با بیان باید نبایدهایی برای ایران، خواستار تغییر سیاست تهران در قبال کشورهای عربی شد و تهران را به حمایت از تروریسم متهم کرد.

فارس نوشت: "عادل الجبیر" وزیر امور خارجه سعودی امروز در نشستی خبری با همتای آفریقای جنوبی خود در ریاض، مجموعه‌ای از بایدها و نبایدها را از ایران خواست.

وزیر خارجه عربستان سعودی خواستار تغییر سیاست ایران شد و گفت: ایران باید رفتارش در قبال کشورهای عربی را تغییر دهد و شیوه قضاوت درباره تهران از روی رفتارها[ی آن] خواهد بود.

سفیر پیشین عربستان در آمریکا و وزیر خارجه فعلی سعودی ادبیات «باید آلود» علیه ایران را ادامه داد و ضمن متهم کردن ایران به حمایت از تروریسم، گفت: ایران باید حمایت از تروریسم را متوقف کند و باید به حاکمیت کشورهای عربی احترام بگذارد.

این وزیر سعودی که کشورش متهم به داشتن افکار افراطی و وهابیگری است گفت: افراطگرایی چالشی برای بشریت است و دنیا باید علیه آن متحد شود.

از طرف دیگر وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی که به همراه رئیس جمهور کشورش به عربستان سفر کرده گفت که کشورش از حق ملت فلسطین حمایت می‌کند.

او با اشاره به سفرش به عربستان گفت که چند یادداشت تفاهم برای انجام مشاورات [و رایزنی‌های] سیاسی میان دو کشور امضا شده است.

سلمان بن عبدالعزیز امروز پس از استقبال از رئیس جمهوری آفریقای جنوبی مدال سلطنتی سعودی را که بالاترین نشان پادشاهی عربستان است، بر گردن او انداخت.

..............

جام نیـوز به نقل از خبرگزاری فرانسه (AFP) نوشت: "عادل الجبیر" وزیر خارجه عربستان سعودی خواستار تغییر رفتار ایران شد.
براساس این گزارش، وی گفت، اگر ایران می خواهد با عربستان روابط عادی داشته باشد، باید رفتار و سیاست های خود در قبال این کشور پادشاهی را تغییر دهد.

وزیر خارجه عربستان که روز یکشنبه در کنفرانس مشترک خبری با همتای خود از آفریقای جنوبی سخن می گفت مدعی شد: ریاض خواستار روابط صلح آمیز با تهران است و طی سه دهه گذشته کوشیده تا روابطی نزدیکتر با ایران را ایجاد کند اما در مقابل هیچ نتیجه ای دریافت نکرده است.

الجبیر بدون اشاره به کارشکنی های متعدد ریاض در منطقه علیه ایران افزود: عربستان سعودی به جای روابط متقابل و دوستانه با ایران، با دخالت در امور داخلی خود و همچنین حمله به سفارتخانه اش در تهران مواجه شده است.

وزیر خارجه عربستان که حمایت کشورش از تروریست ها و افراط گرایان در منطقه حتی صدای اعتراض متحدان غربی این کشور را هم درآورده است اظهار داشت: افراط گرایی چالشی برای بشریت می باشد و دنیا باید علیه آن متحد شود.
خبرگزاری فرانسه در ادامه گزارش خود به جبهه گیری ایران و عربستان در مقابل یکدیگر در کشورهایی چون یمن و سوریه اشاره می کند.

در انتهای این نوشتار آمده است: الجبیر گفت، ایران می داند باید چه کاری انجام دهد تا روابطی عادی با عربستان سعودی و دیگر کشورهای اسلامی داشته باشد که عبارت است از تغییر رفتار ایران و درها برای عادی سازی روابط همچنان باز هستند.

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid