محل تبلیغ شما
هفت‌سین میراث کهن مانیست!!!

تاریخ خبر: 1395/1/7

هفت‌سین میراث کهن مانیست!!!

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 
سایت سرزمین جاوید این مقاله را تائید نمی نماید،چشم براه پاسخ خوانندگان می باشد  .
.............................................................................

هوشنگ جاوید: هفت‌سین و چهارشنبه‌سوری جزء میراث کهن ما نیست

 

به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، آلبوم موسیقی «نوروز و بهار ایرانی» که گرد‌آوری آن به عهده هوشنگ جاوید از پژوهشگران موسیقی نواحی ایران است، با حضور محمد سریر عضو هیئت مدیره خانه موسیقی، بهروز وجدانی پژوهشگر، رضا مهدوی مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری به همراه پژوهشگران و محققان عرصه موسیقی کشور صبح امروز در تالار مهر حوزه هنری برگزار شد.

 

* هسته اصلی هویت فرهنگی ما روز به روز از بین می‌رود

 

محمد سریر در این مراسم اظهار داشت: هسته اصلی هویت فرهنگی ما روز به روز از بین می‌رود، تولید این‌گونه آثار باعث می‌شود تا نسل‌های بعدی دست‌مایه‌ای برای فراگیری دانش و یادگیری در حوزه موسیقی داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه این ماندگاری فرهنگ موسیقی در گذشته به صورت شفاهی بوده است، یادآور شد: این‌گونه آثار در گذشته به صورت شفاهی ثبت می‌شدند و برخی از آن‌ها به این دلیل حذف شده‌اند، اما امروزه با تلاش برخی از پژوهشگران و محققان این فرهنگ غنی به ثبت می‌رسد و جمع‌‌آوری می‌شود که بسیار حائز اهمیت است و نشر آن‌ها باعث ماندگاری این حوزه از هنر می‌شود.

 

* قدر اساتید پیشکسوت را بدانیم

 

عضو هیئت مدیره خانه موسیقی با بیان اینکه کار پژوهشی «هوشنگ جاوید» جای تقدیر بسیار دارد، گفت: اکنون قدر این گونه اساتید را نمی‌دانیم و بعد از ارائه آثار آن‌ها در آینده به وجودشان پی می‌بریم.

وی با تشریح نوروز و فصل بهار گفت: فصل بهار نوید نواندیشی است و این بسیار اهمیت دارد که در عرصه موسیقی نگاه خلاقیت به آن می‌شود و این باور کهنی بوده است که امروز توانسته‌ است حقانیت خودش را ثابت کند. به اعتقاد من ایرانی در هر کجا باشد در ایام نوروز فکر می‌کند که در سرزمین خودش ساکن است و این همبستگی ملی همیشه وجود دارد.

 

* سرچشمه موسیقی اصالت و درون جامعه است

 

وی با تشریح آثار جاوید گفت: منابع این آلبوم از توده مردم و درون جامعه برخواسته است و ماندگار خواهد شد. سرچشمه موسیقی اصالت آن است و جوشیدن آن باعث می‌شود تا قطعات زیادی در این باره ساخته شده و ماندگار شود.

وی با بیان اینکه در حوزه موسیقی دارای «غم شیرین» هستیم، گفت: اصطلاح موسیقی شاد خیلی وقت است که ارائه شده است که امری درونی است و باید بگویم که ما دارای غم شیرین هم هستیم، چرا که زمانی مادری که فرزندش را ببیند یادآور بسیاری از گذشته‌ است.

 

* کشور ترکیه دارای سه دایرة‌المعارف درباره نوروز است

 

بهروز وجدانی در ادامه این نشست اظهار داشت: پرونده نوروز ایران در سال 83 به یونسکو فرستاده شد و جای بسی انتقاد است که باید گفت چرا کشور ترکیه دارای سه دایرة‌المعارف درباره نوروز است اما ما این اقدام مهم فرهنگی را به کندی انجام می‌دهیم.

وی با بیان اینکه کنوانسیونی در خصوص نوروز در یونسکو به وجود ‌آمده است، اظهار داشت: سازمان میراث فرهنگی کشور دو سمینار بین‌المللی در تهران و ارگ بم تشکیل داد که نتایج آن به سازمان یونسکو برای ثبت نوروز منجر شد و توانستیم با همکاری کشورهای هند، پاکستان، افغانستان، قرقیزستان و تاجیکستان نوروز را بیشتر به جهانیان معرفی کنیم.

هوشنگ جاوید در ادامه گفت: هدف من از ارائه این آلبوم عشق و ارادتی بود که به مدت 27 سال به فرهنگ غنی کشورم انجام دادم، بر حسب نیاز زندگی پول اثرم را گرفتم.

 

* هفت‌سین، 13 بدر و چهارشنبه‌سوری، زاده قرون جدید است و جزء میراث کهن ما نیست

 

وی با انتقاد از برخی رسوم نوروز تصریح کرد: بحث نوروز پس از اسلام قوت بیشتری به خود گرفت و در دوره‌های اشکانیان و هخامنشی شاهد برگزاری رسومات خاص این ایام بودیم اما باید گفت که هفت‌سین، 13 بدر و چهارشنبه‌سوری، زاده قرون جدید است و جزء میراث کهن ما نیست.

 

* زرتشت هیچ زمانی را نحس ندانسته است

 

وی یادآور شد: در تفکر اعراب این موضوع برای ما به وجود آمده است و به گفته زرتشت هیچ زمانی را نحس ندانسته است و ایرانی‌ها با استفاده از فرهنگ اروپایی که در سده اخیر اتفاق افتاده است، ایی کلمات و واژه‌‌ها را وارد فرهنگ کرده‌اند و اعتقاد من بر این است که این امر در فرهنگ ما سند ندارد و زرتشت هیچ ساعتی از ساعت‌های خداوند را نحس توصیف نکرده است.

این محقق و پژوهش‌گر کشورمان تصریح کرد: جشن سده برایمان مهم بوده و در این گونه مراسم‌ها لباس‌های کهنه که قابل استفاده نبوده است آتش روشن می‌کردند و این آتش را با استفاده از چوب‌های غیرمفید شعله‌ور می‌کردند این رسومی که در سده اخیر به وجود آمده است حاصل حرکات جدید قرن است.

 

* امروزه از نتایج پژوهش‌ها بی‌تفاوت عبور می‌شود

 

وی با تقدیر از اساتیدی همچون جلیل شیرازی، محمد‌تقی مسعودیه، روح‌الامینی و فریدون جنیدی گفت: در سال 70 نخستین جشنواره خودم را در حوزه هنری برگزار کرده‌ام و پس از 10 سال دوری از این گونه جشنواره‌ها با پرداختن به کارهای تحقیقاتی به دنبال موسیقی آئینی رفته‌ام و شاخه‌های مختلف آن را مورد پژوهش قرار داده‌ام و 12 شاخه آئینی، حماسی برای آن توصیف کردم که امروزه بی‌تفاوت از آن عبور می‌شود.

 

* استقلال موسیقی ایران از بین رفت

 

وی با انتقاد از برخی از اقدامات متولیان فرهنگی گفت: مسئولین فرهنگی به فرهنگ غنی کشورمان بی‌توجهی می‌کنند، استقلال موسیقی ایران از بین رفته است. معتقدم استقلال موسیقی ایران زیر سؤال است، چرا که کلیه آداب و رسوم نوروز را به فراموشی سپردیم.

جاوید خاطر نشان کرد: فیلم نوروزانه با هزینه 300 هزار تومان با همکاری آی‌فیلم و به مدت 3 ماه ساختم و زمانی که برای تحویل آن به سازمان فرهنگ و ارتباطات رفتم فیلم را مورد توجه خود قرار نداده و به من تحویل دادند.

 

* مهم‌ترین آداب نوروزی به فراموشی سپرده شده است

 

وی با بیان اینکه آداب و رسوم زیادی در فرهنگ نوروزی مورد غفلت قرار گرفته است، گفت: جشن مردگان جشن سده، لالایی نوروزی و سمنو پختن، از مهم‌ترین آداب نوروزی است که به فراموشی سپرده شده است.

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid