محل تبلیغ شما
شعار روز جهانی آب 2016

تاریخ خبر: 1395/1/3

شعار روز جهانی آب 2016

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

شعار روز جهانی آب در سال 2016 اعلام شد

به‌گزارش ایلنا، روز جهانی آب اولین بار در سال 1992، در بیست و یکمین دستور جلسه کنفرانس (محیط زیست و توسعه سازمان ملل UNCED) در شهر ریودوژانیرو برزیل رسما مطرح شد.

در این کنفرانس از کلیه کشورها خواسته شد تا در راستای اجرای بیانیه 21 سازمان ملل، این روز را به عنوان روز ترویج و آگاه سازی مردم در مورد آب اختصاص داده و از طریق پخش و اشاعه نشریات و برگزاری کنفرانس‌ها، سمینارها و نمایشگاه‌ها در گرامیداشت آن بکوشند.

همچنین آژانسی از سوی سازمان ملل برای هماهنگی مسائلی در مورد روز جهانی‌ آب تعیین می‌شود که بسیاری از مسائل را در مورد منابع آب منعکس می‌کند. بخش امور اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل (UNDESA)، دهه 2005 تا 2015 را با عنوان "آب برای زندگی" معرفی کرده که 2015 سال آخر این دهه بود.

این دهه با هدف جهانی ‌"تمرکز بیشتر روی موضوعات مربوط به آب" آغاز شده که تلاش برای استفاده از مشارکت زنان در فعالیت‌های توسعه مرتبط با آب و همکاری در همه سطوح برای دستیابی به اهداف مربوط به آب در اعلامیه هزاره و برنامه نشست جهانی توسعه پایدار در ژوهانسبورگ را شامل می‌شد.

از سال 1993، هر سال یک شعار جدید درباره مسائل حیاتی و حساس آن زمان برگزیده می‌شود تا فعالیت‌های جامعه بر پایه آن شعار شکل گیرد. از سال 1994 تاکنون عنوان‌های ویژه روزهای جهانی آب به ترتیب زیر بوده است:

:1994 آب و دغدغه‌های همگانی؛ 1995: آب و زنان؛ 1996: آب و شهرهای تشنه؛ 1997: آب جهان، آیا کافیست؟؛ 1998: آب زیرزمینی، گنجینه پنهان؛ 1999: همه در پایین دست رودخانه‌ها زندگی می‌کنند؛ 2000: آب برای قرن 21؛ 2001: آب برای سلامت؛ 2002: آب برای توسعه؛ 2003: آب برای آینده؛ 2004: آب و بلایا؛ ‌2005: آب برای زندگی؛ 2006: آب و فرهنگ؛ 2007: سازگاری با کم آبی؛ 2008: آب و سلامت؛ 2009: آب های مشترک، فرصت‌های مشترک؛ 2010: آب پاک برای جهان سالم؛ 2011 : آب برای شهرها: پاسخ به چالش شهرنشینی؛ 2012: آب و امنیت غذایی؛ 2013: آب در هر مکان برای همگان با همکاری های بین المللی ؛ 2014: آب و انرژی" و 2015 " آب و توسعه پایدار".

در همین ارتباط پوستر ویژه روز جهانی آب توسط روابط عمومی شرکت مدیریت منابع آب ایران طراحی شده است که از طریق وب‌سایت این شرکت قابل دسترس است.

ضمنا با هماهنگی بین روابط عمومی های شرکت مدیریت منابع آب ایران و شرکت مهندسی آبفای کشور آرم دو شرکت یاد شده در پوستر های جداگانه هر شرکت درج شده است.

حدود 350 نوع شغل با بدنه های آبی همچون رودخانه، دریاها، دریاچه ها، اقیانوسها و... پیوند خورده است.
روز جهانی آب اولین بار در سال 1992 و بیست و یکمین جلسه کنفرانس (محیط زیست و توسعه سازمان ملل unced) در شهر ریودوژانیرو- برزیل مطرح شد. 
 در این کنفرانس از همه کشورها خواسته شد  برای اجرای بیانیه 21 سازمان ملل، این روز را به عنوان روز ترویج و آگاه سازی مردم در مورد آب اختصاص دهند و با پخش و  توزیع نشریات و برگزاری کنفرانس‌ها، سمینارها و نمایشگاه در گرامیداشت آن بکوشند.
علاوه بر کشورهای عضو سازمان ملل، بسیاری از سازمان های غیردولتی NGO ها نیز در این روز بر اهمیت آب سالم تاکید می کنند و این روز را به عنوان روز توجه عموم به مسائل حیاتی آب در نظر می گیرند. 
مشارکت آژانس ها و نمایندگی NGO ها مسائلی از قبیل چگونگی دستیابی بیش از یک ملیارد نفر به آب شرب سالم یا نقش زن و مرد در خانواده برای دستیابی به آب سالم را پر رنگ تر می کند. 
همچنین آژانسی از سوی سازمان ملل برای هماهنگی مسائلی در مورد روز جهانی آب تعیین می شود که بسیاری از مسائل را در مورد منابع آبی منعکس می کند. 
بخش امور اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل ( unced)، دهه 2005 تا 2015 را با عنوان (آب برای زندگی ) معرفی کرده بود. 
این دهه با هدف جهانی ( تمرکز بیشتر روی موضوعات مربوط به آب ) آغاز شد که تلاش برای استفاده از مشارکت زنان در فعالیتهای توسعه مرتبط با آب و همکاری در همه سطوح برای دستیابی به اهداف مربوط به آب در اعلامیه هزاره سازمان ملل و برنامه نشست جهانی توسعه پایدار در ژوهانسبورگ را شامل می شود.
از سال 1993، هر سال یک شعار جدید درباره مسائل حیاتی  و حساس آن زمان برگزیده می شود تا فعالیتهای جامعه بر پایه آن شعار شکل گیرد.
از سال 1994 تاکنون عنوان های ویژه روزهای جهانی آب به این ترتیب بوده است:  1994: آب و دغدغه های همگانی، 1995 : آب و شهرهای تشنه، 1997: آب جهان،‌آیا کافیست؟ 1998: آب زیرزمینی،‌گنجینه پنهان، 1999: همه در پایین دست رودخانه ها زندگی می کنند ، 2000: آب برای قرن 21: آب برای سلامت، 2002:‌ آب برای توسعه،‌ 2003: آب بری آینده، 2004: آب و بلایا، 2005، آب برای زندگی، 2006: آب و فرهنگ، 2007 سازگاری با کم آبی، 2008:‌ آب و سلامت، 2009: آبهای مشترک فرصتهای مشترک و 2010 :‌ آب پاک برای جهانی سالم، 2011: آب برای شهرها پاسخی به چالش شهرنشینی، 2012 : آب و امنیت غذایی، 2013: آب در هر مکان برای همگان با همکاریهای بین المللی، 2014 آب و انرژی، 2015 :‌ آب و توسعه پایدار.
روز جهانی آب در 2016: آب و مشاغل معرفی شده است.
* آب و آبیاری در ایران 
آب و آبیاری در ایران پیشینه های فراتری از تاریخ مدرن دارد و برخلاف بسیاری از مناطق دنیا ، وضع جغرافیایی و آب و هوایی در ایران به گونه ای نبوده است که آب در محل تجمع مردم ، مهیا و در دسترس باشد.
به این دلیل ایرانیان در طول تاریخ همواره کوشیده اند تا آب را تأمین کنند و در کنار خود قرار دهند.
در اعتقاد یهودیان آب ماده اولیه خلقت بوده و بدین منظور مراسم خاص آبپاشی در میان آنها مرسوم است.
 ارامنه نیز علاوه بر پذیرش هر آنچه در تورات آمده ، آب را مظهر پاکی می دانند. در بین زرتشتیان نیز آب مورد ستایش بوده به طوری که روز دهم آبان که آبان روز نام دارد ، جشن آبان گان است. 
ایرانیان قدیم در این روز در کنار چشمه و آب می رفتند و نیایش و سرودهای دینی را می خواندند و شادی می کردند و برای این نعمت بزرگ که برای آشامیدنی و نظافت ، رشد و نمو نباتات و رفع سایر نیازهاست ، سپاس خدا را به جا می آورند.
در دین اسلام نیز احادیث بسیاری برای پیشگیری از آلوده کردن آب در اسلام آمده است. قداست آب و حفاظت از آن تا آنجا با فرهنگ و آیین و مذهب ایرانیان آمیخته است که حتی امروز نیز سوگند خوردن به آب در بین روستائیان مرسوم است. 
هیچ مراسم مذهبی و فرهنگی را نمی توان سراغ گرفت که در آن نشانی از آب به عنوان تبرک وجود نداشته باشد.
مورخان ، تمدن ایرانیان باستان را هیدرولیکی و آبی و اخلاق آنها را اخلاق آبی ذکر کرده اند.
ایرانیان همیشه با دیده احترام به آب نگریسته اند و هنوز هر جا که آبادانی است در پیوند ناگسستنی با آب است.
از تقدس آب نزد ایرانیان همین بس که میهن و زادگاه را آب و خاک می نامند.
برغم توجه خاص ملل مختلف به آب ، سالانه حدود 2 میلیارد نفر در جهان به علت آلودگی آبها دچار بیماری های مرتبط با آن می شوند که ایران نیز می تواند سهمی از این آمار داشته باشد.
* بحران آب‌ را جدی بیگریم 
با توجه به رشد میزان مصرف فعلی آب و همچنین کاهش منابع آبی و نداشتن توفیق ایجاد منابع آبی جدید ؛ بی شک در دهه آینده ، بحرانی با شدت و تهدید جدی تری را در جهان شاهد خواهیم بود ، کشور ما نیز مستثنی نیست و حتی با توجه به شاخص هایی که ما در کشورمان داریم وضع نامطلوب تر و حتی بحرانی تر از آن چیزی است که در دنیا مطرح می شود.
با توجه به معضلات موجود آب کشور ما فقط با حفظ و صیانت از منابع آب موجود و جلوگیری از آلودگی آن و نیز مدیریت صحیح مصرف آب می توانیم بحران آب در دهه های آینده را کمی آسانتر پشت سر بگذاریم.
* برخی دستاوردهای مهم در بخش آب : 
- با توسعه هر هکتار اراضی کشاورزی 1 نفر به صورت دائم و 2 نفر به صورت غیردائم مشغول کار خواهند شد.
- امروز تقریبا نیمی از جمعیت شاغلان جهان یعنی حدود 1،5 میلیارد نفر در بخش های مرتبط با صنعت آب کار می کنند.
- تقریبا تمامی مشاغل به نحوی مستقیم یا غیرمستقیم به آب به عنوان یک کالای با ارزش و حیاتی وابسته است.
- حدود 350 نوع شغل با بدنه های آبی همچون رودخانه، دریاها، دریاچه ها، اقیانوسها و... پیوند خورده است.
- 90 درصد مردم که زندگی خود را از ماهیگیری می گذرانند در کشورهای درحال توسعه زندگی می کنند.
- یک میلیارد نفر در کشورهای توسعه یافته از نظر تامین پروتئین غذای خود به ماهی و لذا شغل ماهیگیری وابسته هستند.
- زنان و بچه ها هر روز حدود 125 میلیون ساعت برای جمع آوری آب صرف می کنند. 
این زمان باید صرف تحصیل، خانواده و شغل اصلی شود، در حالی که بدین سان تلف می شود.
- در قاره آفریقا و آسیا، زنان و بچه ها به طور متوسط حدود 6 کیلومتر در هر روز برای دسترسی به آب راه می روند.
- در هر 90 ثانیه یک بچه به دلیل بیماری های ناشی از آلودگی آب جان خود را از دست می دهد.
- 160 میلیون بچه به دلیل کیفیت و بهداشت پایین آب دارای سوء تغذیه و بیماری های روده ای هستند.
- تقریبا یک سوم مدارس جهان دسترسی به آب سالم و بهداشتی ندارند.
- در بسیاری از کشورها، وظیفه اصلی جمع آوری و دسترسی به آب برای خانواده ها به عهده زنان است.
- دسترسی نداشتن به آب و بهداشت زنان را در چرخه فقر گرفتار می کندو آنها امکان تحصیل و کسب درآمد را از دست می دهند.

 

رشد فزاینده جمعیت و افزایش مصرف آب، قطع بی رویه درختان جنگلها و تغییر اکوسیستم طبیعت، رشد شهرسازی و افزایش صنایع آلوده کننده آب، شیوه های نامناسب و غیراصولی کشاورزی، احداث سدهای مخزنی و ایجاد دریاچه های مصنوعی همگی از عوامل نابودی چرخه منظم آب در سطح جهان است که نوعی تهدید جدی برای جامعه بشریت محسوب می شوند.

 

در سال 1992 و در بیست و یکمین دستور جلسه کنفرانس محیط زیست و توسعه سازمان ملل که در شهر ریودوژانیرو برزیل برگزار شد، موضوع روز جهانی آب رسما مطرح شد. در این کنفرانس از کلیه کشورها خواسته شد تا در راستای اجرای بیانیه 21 سازمان ملل، این روز را به عنوان روز ترویج و آگاه‌سازی مردم در مورد آب اختصاص داده و از طریق پخش و اشاعه نشریات و برگزاری کنفرانس‌ها، سمینارها و نمایشگاه‌ها در گرامیداشت آن بکوشند.

 

علاوه بر کشورهای عضو سازمان ملل، بسیاری از سازمان‌های غیردولتی NGO ها مسائلی از قبیل چگونگی دستیابی بیش از یک میلیارد نفر به آب شرب سالم و یا نقش زن و مرد در خانواده برای دستیابی به آب سالم را پررنگ تر می‌کند. همچنین آژانسی از سوی سازمان ملل برای هماهنگی مسائلی در مورد روز جهانی‌ آب تعیین می‌شود که بسیاری از مسائل را در مورد منابع آبی منعکس می‌کند. بخش امور اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل (UNDESA)، دهه 2005 تا 2015 را با عنوان "آب برای زندگی" معرفی کرده است.


این دهه با هدف جهانی ‌"تمرکز بیشتر روی موضوعات مربوط به آب" آغاز شده که تلاش برای استفاده از مشارکت زنان در فعالیت‌های توسعه مرتبط با آب و همکاری در همه سطوح برای دستیابی به اهداف مربوط به آب در اعلامیه هزاره و برنامه نشست جهانی توسعه پایدار در ژوهانسبورگ را شامل می‌شود. از سال1993هر سال یک شعار جدید درباره مسائل حیاتی و حساس آن زمان برگزیده می‌شود تا فعالیت‌های جامعه بر پایه آن شعار شکل گیرد.

 

جایگاه آب در اسلام
" هو الذی انزل من السماء ماء لکم منه شراب و منه شجر فیه تسیمون"( نحل/10)
«
خدایی که آب را از آسمان فرو فرستاد که از آن بیاشامید و درختان پرورش دهید تا از میوه آن بهره مند شوید  به برگ آن حیوانات خود را بچرانید

بدون شک منافع آب صرفا نوشیدن انسان و روییدن درختان و گیاهان و مصرف چهار پایان نیست ، بلکه بنیان حیات بر آب نهاده شده است.

 

چنانچه در آیه ای دیگر آمده است :
"
و هو الذی خلق السموات و الارض فی ستة ایام و کان عرشه علی الماء..."( هود/7)
«
و او خدایی است که آسمان و زمین را در فاصله شش روز آفرید و عرش با عظمت او بر آب قرار یافت
در آیات یاد شده خداوند تبارک و تعالی ضمن بیان فوائد آب ، ارزش والا و اهمیت آن را به انسانها بفهماند.


ودر آیه دیگری حق تعالی دنیا را به آب تشبیه کرده است:
"
و اضرب لهم مثل الحیوة الدنیا کماء انزلنه من السماء..."( کهف/45)
« (
ای رسول ما برای امت) زندگی دنیا را برای آنها به آبی تشبیه کن که از آسمان فرو می فرستیم
در روایات آمده که شخصی از امام صادق(ع) پرسید: آب چه طعمی دارد؟ امام (ع) نخست فرمودند: به منظور یاد گرفتن، سوال کن ، نه به منظور بهانه جویی! سپس اضافه فرمودند :« طعم آب ، طعم حیات و زندگانی است» خداوند می فرماید: " و جعلنا من الماء کل شیء حی

 

 

 

وضعیت منابع آب در ایران
ایران جزء کشورهای کم آب و خشک، و دارای منابع آب محدود است. حجم نزولات جوی نسبت به خشکیهای کره زمین به ازاء هر کیلومتر مربع 830 هزار متر مکعب می باشد، در حالی که این میزان نسبت به وسعت خشکیهای ایران تنها 250 هزار مترمکعب است. از طرف دیگر کلیه آبهای موجود درایران قابل استفاده نیست و درصد بالایی را آبهای شور تشکیل می دهند، که روزبه روز برمیزان آنها افزوده می شود. از سویی برداشت بی رویه آبهای زیرزمینی شیرین از طریق چاههای عمیق و نیمه عمیق باعث کاهش میزان آب شیرین و افزایش آبهای شورمی شود.

 

درنتیجه حاصلخیزی زمینهای کشاورزی کاهش می یابد و تبدیل به زمینهای شور می گردند؛ و چون تبدیل آبهای شور به شیرین به دلیل هزینه زیاد، مقرون به صرفه نیست، بنابراین باید با استمرار صرفه جویی عمومی ، برنامه ریزی دقیق ،استفاده بهینه از آب ، جلوگیری از هدر رفتن منابع موجود ، تصفیه مجدد پسابها و به کارگیری مجدد آنها، کمبود آب را جبران کرد.

 

اهمیت آب درجهان و خاورمیانه:
اکثر کشورهای جهان جهت تامین آب سرمایه گذاریهای زیادی کرده و با ایجاد سیستمهای گوناگون از به هدر رفتن آن جلوگیری می کنند. در کشورهای خاورمیانه نیز ، جنگ بعدی را جنگ بر سر آب می دانند. به طور مثال کشورهای سوریه و عراق با ترکیه، رژیم اشغالگر قدس با فلسطینیان ساکن در کرانه رود اردن همواره تامین آب مورد نیاز خود کشمکش دارند.
منطقه خاورمیانه جزء مناطق کم آب دنیا می باشد، ولی نرخ رشد جمعیت آن از بالاترین نرخهای رشد است؛ از سوی دیگر با پایین رفتن سطح آبهای زیرزمینی و بالا رفتن میزان نمک آبهای موجود و آلودگی روز افزون آنها، مساله آب به یکی از چالشهای جدی و خطرناک منطقه تبدیل شده است.

بیتوته

 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid