محل تبلیغ شما
شکست بزرگ برای دیپلماسی فوتبال ایران

تاریخ خبر: 1394/12/27

شکست بزرگ برای دیپلماسی فوتبال ایران

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

شکست بزرگ برای دیپلماسی فوتبال ایران؛ AFC به نفع عربستان رای داد

اختصاصی-یک-شکست-بزرگ-برای-دیپلماسی-فوتبال-ایران-afc-به-نفع-عربستان-رای-داد

وب سایت رسمی برنامه نود- بامداد امروز کنفدراسیون فوتبال آسیا از طریق وب سایتش و به طور رسمی اعلام کرد؛ در رقابت‌های لیگ قهرمانان فصل ۲۰۱۶ بازی‌های نمایندگان عربستان سعودی و ایران در کشور ثالث برگزار خواهد شد. 

به گزارش وب سایت رسمی نود، سایت رسمی AFC اعلام کرد؛ بازی‌های نمایندگان فوتبال ایران و عربستان در کشور بی‌طرف برگزارمی شود.

متن خبر سایت رسمی کنفدراسیون فوتبال آسیا در این لینک، به شرح زیر است:«کمیته مسابقات کنفدراسیون فوتبال آسیا اواخر ژانویه اعلام کرده بود اگر روابط عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران عادی نشود، بازی‌های نمایندگان ایران و عربستان درکشور ثالث برگزار می‌شود و بر اساس پیگیریهای این کنفدراسیون، این اتفاق تا ۱۵ مارس ۲۰۱۶ رخ نداده است.

در حال حاضر کنفدراسیون فوتبال آسیا در نامه‌ای به هر دو فدراسیون عربستان و  ایران اعلام کرده است:« این مایه تاسف است که دولت عربستان برای اتباع خود منع سفر به ایران را اعلام کرده و این موضوع شامل تیم‌های فوتبال عربستان هم می‌شود. علاوه بر این هیچ‌گونه پیشرفت محسوسی در روابط دو کشور حاصل نشده که این مهم مبنای تصمیم‌گیری به عنوان فاکتور اصلی در جلسه ۲۵ ژانویه بود. به این ترتیب و با توجه به بررسی های نهایی میزبانی بازیهای هر دو کشور به کشور ثالث می رود. کمیته مسابقات کنفدراسیون فوتبال آسیا با انتقال میزبانی ایران و عربستان به محلی که با ارزیابی‌های سیاسی و امنیتی در هر دو کشور مطابقت داشته باشد موافقت می‌کند و دیروز ۱۵ مارس ۲۰۱۶  هم به دو کشور اعلام شده کشورهای مدنظر میزبانی‌شان را تا ۲۵ مارس (۹ روز آینده) به کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام کنند.»

البته کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام کرده به منظور داشتن یک درک عمیق از ایمنی و امنیت وضعیت روابط دوجانبه میان عربستان سعودی و ایران، کنفدراسیون فوتبال آسیا در چند مرحله این تصمیم را گرفته است و با درخواست فدراسیون فوتبال عربستان و موافقت کمیته مسابقات و کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا این اتفاق می افتد.

در هر حال مرکز بین‌المللی ورزشی امنیتی (ICSS) برای انجام یک ارزیابی و ریسک امنیتی ارزیابی مستقل در هر دو کشور به نمایندگی از کنفدراسیون فوتبال آسیا بررسی وضعیت هر دو کشور را در دستور کار قرار داد که در این رابطه اعضای کمیته مسابقات AFC هم به دو کشور رفتند و مسابقات تیم های ایرانی در ایران مقابل تیم های عربی مثل امارات تاریخ ۲۳  و ۲۴ فوریه مشاهده شده است. افسران امنیتی AFC برای نظارت بر امور امنیتی در محل بازیها حضور داشتند و کنفدراسیون فوتبال آسیا در یک کمیسیون ویژه گزارش تیم امنیتی اعزامی اش به ایران را بررسی کرد که این مساله هم به خواست فدراسیون فوتبال ایران بود.

ضمن اینکه از هر دو فدراسیون فوتبال عربستان و ایران، به تاریخ ۹ مارس ۲۰۱۶ یک گزارش جامع از وضعیت کنونی روابط دوجانبه بین دو کشور و پیشرفت روابط درخواست شده که گزارشها نشان داده روابط دو کشور دچار تغییر نشده است. در هر حال تا هر دو فدراسیون فوتبال باید تا تاریخ ۲۵ مارس ۲۰۱۶ (۹ روز آینده) نسبت به ارائه پکیج پیشنهاد برای کشورهای میزبان برای انجام بازیها اقدام کنند.»

به نظر می رسد این دستور برای تیم های باشگاهی است و فعلا شامل تیم های ملی نمی شود. این اتفاق یک شکست برای دیپلماسی فوتبال ایران تلقی شود؛ چرا که برای اولین بار است میزبانی تیم‌های ایرانی با شکایت یک کشور از فوتبال ایران گرفته می‌شود و حالا با شکایت عربستان این اتفاق افتاده است. این درحالی است که علی کفاشیان، نایب‌رئیس AFC و عضو کمیته اجرایی است. به نظر می‌رسد دود رای نیاوردن شیخ سلمان در انتخابات فیفا و البته حضور کاندیدای رقیبش در تهران پیش از انتخابات، به چشم فوتبال ایران رفته است. با این اوصاف AFC به نفع عربستان رای داد و به ضرر فوتبال ایران چرا که در زمان نوشتن نامه، عربستان ممنوعیت مسافرت اتباع خودش را به ایران برنداشته است و این ماجرا هم شامل تیم های فوتبالی می شود.

تا ۹ روز دیگر باید هر دو کشور باید کلیه جزییات پیشنهادی کشورها را معرفی کنند. شنیده شده که عربستانی ها ابوظبی امارات به عنوان میزبان رقابتها معرفی کرده اند و البته این نکته در رسانه های عربی در روزهای گذشته دیده می شد و ظاهرا ایران هم به دنبال تاجیکستان و ازبکستان است.

همانطور که در متن نامه آمده است باید تا ۹ مارس(یک هفته پبش) دو فدراسیون فوتبال بایدگزارش پیشرفت روابط دو کشور را به کنفدراسیون می‌داده اند که مشخص نیست فدراسیون فوتبال ایران چه گزارشی به کنفدراسیون فوتبال آسیا داده است. اصلا این گزارش داده شده یا داده نشده است.

 باید دید در نهایت فدراسیون فوتبال و باشگاههای ایران چه کشوری را برای میزبانی از تیم‌های عربستانی معرفی خواهند کرد

جدال با سعودی‌ها در زمین بی‌طرف
 

دیروز صبح سرانجام کنفدراسیون فوتبال آسیا، رأی خود را درباره مناقشه ایران-عربستان و درخواست باشگاه‌های سعودی برای بازی‌نکردن در ایران را اعلام کرد؛ رأیی که اصلا برای ایران خوشایند نیست. همان‌طور که پیش‌بینی می‌‌شد کنفدراسیون فوتبال آسیا رأی پرونده میزبانی ایران و عربستان در لیگ قهرمانان آسیا را به سود سعودی‌ها صادر کرد و اعلام کرد که دیدارهای تیم‌های ایرانی و عربستانی باید در کشور ثالث برگزار شود.«ای.اف.سی» در بیانیه خود نوشت: «متأسفانه باید اعلام کنیم تنش بین ایران و عربستان همچنان ادامه دارد. حکومت عربستان هنوز ممنوعیت سفر شهروندان خود به ایران را لغو نکرده است و این شامل فوتبال هم می‌‌شود. هیچ تغییری در روابط دو کشور به وجود نیامده است و همین باعث شد چنین تصمیمی را بگیریم؛ کنفدراسیون فوتبال آسیا هیأتی از مرکز بین‌المللی امنیت ورزش را به دو کشور ایران و عربستان فرستاد تا وضعیت ورزشگاه‌های این دو کشور را بررسی کند. کارشناسان کنفدراسیون فوتبال آسیا هم به ایران سفر کردند تا خود وضعیت را از نزدیک نگاه کنند و حتی در دو دیدار نمایندگان امارات برابر ایران هم همه چیز را زیر نظر گرفتند. در تاریخ نهم مارس از دو کشور ایران و عربستان خواستیم گزارشی کامل از وضعیت‌شان ارائه دهند. تا بیست‌وپنجم‌ مارس هم به دو کشور فرصت دادیم تا ورزشگاه‌های بی‌طرفی را که دوست دارند میزبان آنها باشند، معرفی کنند».در واقع این عربستان بود که در این مناقشه به هدف خود رسید. آنها اعلام کرده بودند در هیچ صورتی در ایران به میدان نخواهند رفت، این در حالی است که مسئولان فوتبال ایران تأکید می‌کردند ایران کشور امنی است و بازی‌های خانگی تیم‌های ایرانی باید در کشورمان برگزار شود.پس از انتشار این رأی برخی رسانه‌ها و کارشناسان به انتقاد از فدراسیون فوتبال پرداختند و دیپلماسی ضعیف فدراسیون را عامل این رأی دانستند. فدراسیون فوتبال ایران این تصمیم را سیاسی می‌‌داند و اعلام کرد به آن اعتراض می‌‌کند. علی کفاشیان، رئیس فدراسیون فوتبال ایران که در زوریخ مقر فیفا به سر می‌‌برد، تأکید کرد اعتراض خود را به رئیس فیفا و رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام می‌‌کند. به‌هرحال باید دید تصمیم ایران پس از این رأی چه خواهد بود. سازمان لیگ دیروز با انتشار بیانیه‌ای عنوان کرد مسئولان فوتبال ایران با همفکری وزارت ورزش‌وجوانان و مدیران سه باشگاه ایرانی حاضر در لیگ قهرمانان آسیا (سپاهان، تراکتورسازی و ذوب‌آهن) تصمیم نهایی و قطعی خود را درباره این رأی ناعادلانه اعلام می‌کنند.تیم‌های ایرانی دو راه دارند؛ نخست اینکه از لیگ قهرمانان کنار بکشند که این تصمیم می‌‌تواند عواقب سنگینی برای فوتبال ایران داشته باشد، دوم اینکه در کشوری دیگر میزبان تیم‌های عربستانی باشند.کفاشیان امارات را میزبان مناسبی برای ایران می‌‌داند.: «برای ما برگزاری بازی‌ها در امارات بهتر است؛ چراکه در این کشور، هم ایرانی‌های زیادی حضور دارند و هم راه نزدیک است. همچنین پروازهای زیادی هم از ایران به امارات صورت می‌گیرد و به همین دلیل می‌توانیم وضعیت بهتری داشته باشیم».

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

0 0
abi   1395/1/15 10:02:11

اشک را در چشمان کفاشیان دیدم/می‌خواستند در برنامه ۹۰ نابودش کنند
عضو مجمع فدراسیون فوتبال با بیان اینکه وزارت ورزش برای انتخابات فدراسیون دو گزینه را مدنظر دارد، گفت: روز آخر ثبت نام کفاشیان را دیدم که اشک در چشمانش حلقه زد و گفت که می‌خواهد «نفس بکشد».
امیر عابدینی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره انتخابات فدراسیون فوتبال که قرار است کمتر از یک ماه دیگر برگزار شود و فشارهای وزارت ورزش به علی کفاشیان برای عدم ثبت نام در انتخابات، گفت: اگر دوستان دو سال پیش همین فشار را برای تصویب اساسنامه در هیات دولت می‌آوردند تا الان اساسنامه تایید شده بود و مشکلی هم وجود نداشت. حالا اینکه چه دستهایی در کار است که نزدیک انتخابات این بحث را پیش کشیدند را نمی‌دانم.

وی افزود: همیشه دوستان در وزارت ورزش، نزدیک انتخابات که می‌شود دو، سه بحث را مطرح می‌کنند از جمله مشکلات اساسنامه، دو شغله بودن کفاشیان و بحثهایی از این دست.

عضو مجمع فدراسیون فوتبال یادآور شد: کاش دوستان اجازه می‌دادند انتخابات برگزار می‌شد و بعد از آن کارگروهی تشکیل می‌دادند تا بحث اساسنامه را پیگیری کند. کفاشیان هشت سال با همین اساسنامه رئیس فدراسیون بوده و نباید طور دیگری رفتار می‌شد.

عابدینی درباره اینکه وزارت ورزش در هر صورتی دوست نداشت کفاشیان در فدراسیون بماند، گفت: بحث بودن و نبودن کفاشیان نیست. مهم درست اداره شدن فوتبال است. فوتبال با مجمع اداره می‌شود نه با عزل و نصب. فوتبال فدراسیونی نیست که با عزل و نصب و سلیقه‌ای اداره شود.

وی در پاسخ به این سئوال که در میان کاندیداهای ریاست، کدام یک گزینه وزارت ورزش است؟ تصریح کرد: اگر بگویم کاندیدای وزارت چه کسی است، آن فرد لطمه می‌خورد. البته باید بگویم دو عضو مورد نظر وزارت ورزش هستند ولی باید اجازه بدهند تا مجمع خودش تصمیم بگیرد.

عضو مجمع فدراسیون فوتبال درباره میزان احتمال بازگشت کفاشیان به انتخابات، گفت: کفاشیان با شرایط فعلی جایگاهی برای ثبت نام ندارد چون در موعد مقرر ثبت نام نکرد. حالا اگر انتخابات در تاریخ تعیین شده برگزار نشود و به تاریخ دیگری موکول شود، کفاشیان می‌تواند کاندیدا شود.

عابدینی در پاسخ به این سئوال که «آیا این اقدام کفاشیان را می‌توان یک نوع بازی انتخاباتی تلقی کرد؟» افزود: کفاشیان اهل هیچ بازی نبوده و نیست. من این دوره هم از او خواهش کردم در انتخابات ثبت نام کند ولی عصر همان روزی که مهلت ثبت نام تمام می‌شد، او را دیدم که اشک در چشمانش حلقه زد و گفت که می‌خواهد «نفس بکشد». او گفت که نمی‌تواند با این شرایط کار کند. خب وقتی حیثبت آدم قرار است «سر نیزه برود» همان بهتر که کار نکند.

وی افزود: کفاشیان همیشه می‌خندید ولی سال گذشته خنده‌هایش تلخ بود. این موضوع را در برنامه نود هم اعلام کرد. البته آن برنامه‌ای که کفاشیان در آن حضور یافت، ساختگی بود و «بده بستانی» بود تا کفاشیان را نابود کنند. سئوالات آن برنامه مثل بازجویی بود!

عضو مجمع فدراسیون فوتبال با اشاره به حمایت مسئولان وزارت ورزش از سرمربی تیم ملی، خاطرنشان کرد: حالا که تیم ملی موفق می‌شود، آقایان می‌گویند کارلوس کی‌روش می‌ماند. مگر می‌شود گفت که کی‌روش نمی‌ماند؟ آن موقع هم که تیم ملی با کی‌روش می‌باخت، مردم او را دوست داشتند و فشار می‌آوردند که وی در تیم ملی بماند. حالا که محبوبیت کی‌روش چند برابر شده و تیم ملی در هر بازی بوی گل می‌دهد، آقایان دست به تعریف و تمجید می‌زنند و می‌گویند کی‌روش می‌ماند.

عابدینی درباره احتمال جدایی کی‌روش از تیم ملی هم گفت: معتقدم آنکسی که می‌تواند با ما بازی کند، کی‌روش است نه کفاشیان. کی‌روش چهار سال با فدراسیون فوتبال قرارداد دارد و باید به کارش ادامه بدهد. ضمن اینکه تیم ملی به دور نهایی انتخابی جام جهانی رسیده و باید با تیم‌های سختی بازی کند. ما تا جایی که توانسته‌ایم، امکانات موردنیاز کی‌روش را فراهم کرده‌ایم و کی‌روش هیچ بهانه‌ای نمی‌تواند داشته باشد. تنها بهانه کی‌روش می‌تواند این باشد که گزینه‌ای از وزارت ورزش به فدراسیون فوتبال تحمیل شود و او هم بگوید نمی‌خواهم با گزینه تحمیلی کار کنم.