محل تبلیغ شما
موضوع موشکی،تائیدجمله سپاه

تاریخ خبر: 1394/12/27

موضوع موشکی،تائیدجمله سپاه

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

ظریف: درباره موضوع موشکی من هم جمله فرمانده سپاه را تکرار می کنم

رئیس جمهور در نخستین  واکنش به اظهارات برخی از رسانه ها و مقامات کشورهای غربی در خصوص برنامه موشکی کشورمان اظهار کرد: خوشحالیم از این که افراطیون و جنگ طلبان و آن هایی که به ناروا بحث تست موشکی ما را به سازمان ملل و شورای امنیت بردند، ناامیدانه برگشتند و دنیا به آنان جواب منفی داد.به گزارش مهر، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی که در حاشیه هیئت دولت در جمع خبرنگاران سخن می گفت، افزود: دنیا به آن ها اعلام کرد که این آزمایش ها صرفاً یک فعالیت دفاعی است برای حفاظت و حراست از کشور. وی تاکید کرد: ما با موشکمان به هیچ عنوان قصد تجاوز به هیچ کشوری به ویژه همسایگان را نداشتیم و نخواهیم داشت و سلاح های ما صرفا برای دفاع از کشورمان است.
ظریف: درباره موضوع موشکی من جمله فرمانده سپاه را تکرار می کنم
به گزارش ایرنا، محمدجواد ظریف،وزیرامور خارجه کشورمان در واکنش به ادعاهای برخی مقامات غربی در خصوص برنامه موشکی کشورمان در حساب توئیتر خود نوشت: من کسانی که ایران را به رفتار تحریک آمیز متهم می کنند به این چالش دعوت می کنم که جمله فرمانده سپاه پاسداران را تکرار می کنم که گفت «ما به جز برای دفاع از قدرت نظامی استفاده نخواهیم کرد». وی ادامه داد: نه برجام و نه قطعنامه شورای امنیت ایران را از کار بر روی موشک هایی که برای حمل کلاهک هسته ای طراحی نشده اند منع نمی کند. متون را بخوانید؛ انگلیسی ساده است و نه متون فنی حقوقی. وی افزود: در ٢٥٠ سال گذشته به هیچ کشوری حمله نکرده است. ولی وقتی صدام ما را موشک باران می کرد و برای هشت سال به مردم ما حملات شیمیایی می کرد، هیچ کسی به کمک ما نیامد. ظریف در این یادداشت اضافه کرده است: اگر در زمان حمله صدام به ایران دارای موشک بودیم، می توانست جرات این کار را از وی بگیرد یا حداقل حملات کور وی را به مردم غیر نظامی کاهش دهد.
ادامه تقابل دیپلماتیک آمریکا با روسیه درباره برنامه موشکی ایران
در ادامه واکنش ها به برنامه موشکی کشورمان در آن سوی مرزها نیز مقام‌های آمریکایی از ادامه رویارویی دیپلماتیک روسیه و آمریکا و برخی متحدانش چون آلمان بابت برنامه موشکی ایران در سازمان ملل متحد خبر دادند. به گزارش فارس به نقل از «واشنگتن فری بیکن» آمریکا در حال وارد کردن فشار به شرکای خود در شورای امنیت سازمان ملل متحد در اعلام عمومی توبیخ ایران به خاطر آزمایش موشک‌های بالستیکی است که دولت آمریکا آن‌ها را نقض قوانین بین‌المللی برمی‌شمارد. یکی از مقام‌های آمریکایی مطلع در این زمینه به واشنگتن فری بیکن اعلام کرد که دولت آمریکا در نبرد دیپلماتیک با روسیه در سازمان ملل متحد قرار گرفته است و این کشور همراه با متحدانش در شورای امنیت سازمان ملل متحد از جمله آلمان، هفته جاری گزارشی را در زمینه آزمایش اخیر موشکی ایران و نقض قطعنامه 2231 سازمان ملل  تقدیم شورای امنیت ‌می‌کند. همچنین «جان ریچاردسون»، فرمانده عملیات نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه در نشستی در کمیته نیروهای مسلح این کشور گفت که آمریکا باید آماده واکنش به «موشک‌های پیشرفته ایران» باشد.

خراسان

 

ظریف: قدرت نظامی به تنهایی امنیت ایجاد نمی‌کند
 

ایران و عربستان باید گفت‌و‌گو کنند 

همدلی – سفر ۱۱روزه وزیر خارجه ایران به همراه یک تیم دیپلماسی و اقتصادی به ۶ کشور اندونزی، سنگاپور، برونئی، تایلند، نیوزیلند و استرالیا دیشب پایان یافت تا طولانی‌ترین سفر «محمدجواد ظریف» پس از برجام از سوی بسیاری از رسانه‌ها و کارشناسان، بی‌حاشیه ولی با برنامه قلمداد شود. یکی از موارد موردتوجه در این سفر، برنامه‌های فشرده رئیس دستگاه دیپلماسی ایران بود که در دو حوزه دیدار و گفت‌و‌گوهای تخصصی و همچنین دیپلماسی عمومی از طریق سخنرانی یا کنفرانس‌های خبری صورت گرفت. ظریف در این سفر از شبکه‌های اجتماعی برای بیان دیدگاهایش نیز بهره گرفت و بامداد دیروز به وقت تهران در توئیتی از حق قانونی ایران در گسترش برنامه موشکی‌اش دفاع کرد. یکی از مواردی که طی چند روز اخیر بارها مورد توجه رسانه‌ها و افکار عمومی کشورهای میزبان قرار گرفت ماجرای رابطه تهران و ریاض بوده‌ است که وزیر خارجه ایران از لزوم گفت‌و‌گو برای حل مشکلات بین کشورها سخن گفت. در ادامه محورهای مهم سخنان رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در سفر به استرالیا را می‌خوانیم.
بزرگ‌ترین قدرت جهان نیز
قادر به تامین امنیت خود نیست
وزیر امور خارجه ایران عصر سه‌شنبه به وقت محلی در جمع صد‌ها نفر در دانشگاه ملی استرالیا در کانبرا، تاکید کرد که قدرت نظامی به تنهایی نمی‌تواند امنیت ایجاد کند. ظریف طی سخنانی در دانشگاه ملی استرالیا و در جمع نخبگان، دانشجویان و اقشار مختلف مردم تصریح کرد حادثه ۱۱سپتامبر نشان داد که بزرگ‌ترین قدرت جهان نیز قادر به تامین امنیت خود نیست. امنیت به تنهایی با افزایش توان نظامی ایجاد نمی‌شود و اگر جامعه امن نیز می‌خواهیم، باید امنیت را برقرار کنیم. ظریف ادامه داد: اگر به‌دنبال واقعیت هستیم باید با نظاره به مشکلات اطراف برای حل آن تلاش کنیم. وی با اشاره به طرح گفت‌و‌گوی تمدن‌ها، تاکید کرد «ترور محصول ناامنی است». 
ظریف همچنین به روند مذاکرات ایران با گروه ۱+۵ اشاره کرد و گفت: ایران همواره به دنبال انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای بوده و به رغم اعمال تحریم‌ها به این انرژی دست یافت. یکی از شرکت کنندگان در این نشست که بیش از 1۳۰۰ نفر در آن حضور داشتند از ظریف در باره روابط ایران و عربستان سوال کرد. 
وزیر امور خارجه پاسخ داد: ایران و عربستان باید در باره داعش و مسایل جهان اسلام با یکدیگر گفت‌و‌گو کنند. با مذاکرات دو کشور مشکلات حل می‌شود. مشکل امروز جهان نبود شناخت از واقعیت‌های موجود است. ما باید واقعیت را درک کنیم. 
یکی دیگر از شرکت کنندگان در باره حمایت ایران از «بشار اسد» پرسید که ظریف گفت: برخی قبل از نشست صلح سوریه تاکید داشتند اسد باید برود، اما حالا قبول کرده‌اند برای آینده این کشور باید مذاکره کرد. هیچ فردی نمی‌تواند در مورد آینده سوریه تصمیم بگیرد و مردم سوریه باید سرنوشت کشورشان را تعیین کنند. وی در ادامه به حضور داعش در سوریه و عراق و عملیات تروریستی این گروه تکفیری اشاره کرد و گفت: همه باید از کشتار‌ها در سوریه و عراق خجالت بکشند. خشونت باید متوقف شود. 
وزیر امور خارجه همچنین درمورد آزمایش موشکی ایران در هفته گذشته، آن را برای دفاع از کشور دانست و با تاکید بر این که برنامه نظامی ایران مغایر برجام نیست.؛ در عین حال اعلام کرد «مشکل برخی موشک نیست، بلکه خود ایران مشکل آن‌ها است». 
ظریف به حمایت غرب از صدام حسین در دوران جنگ تحمیلی 8ساله اشاره کرد که برخی کشور‌ها سلاح شیمیایی در اختیار این رژیم قرار می‌دادند و گفت: پس از جنگ تحمیلی قطعنامه‌ای در مورد استفاده از سلاح شیمیایی صادر شد. سخنرانی ظریف در دانشگاه ملی استرالیا با استقبال زیاد شرکت کنندگان روبه‌رو شد. 
دمکراسی در ایران سوال دیگری بود که در این نشست از سوی یکی از شرکت‌کنندگان مطرح شد و ظریف در پاسخ گفت که حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران بر رعایت حقوق شهروندی تاکید دارد و قانون اساسی ایران نیز تامین حقوق همه شهروندان را لحاظ کرده است. وی ایران را یکی از دمکرات‌ترین کشور‌ها در منطقه دانست و گفت: در انتخابات ریاست جمهوری ایران در دوره‌های مختف شاهدیم که با رای مردم رییس جمهور انتخاب می‌شود. رئیس دستگاه دیپلماسی پس از این نشست عازم شهر «سیدنی» مرکز ایالت «نیو ساوت ولز» در ۲۸۷ کیلومتری کانبرا پایتخت استرالیا شد. ظریف دیروز همچنین در سیدنی و در نشست «آسترید» (سازمان تجارت خارجی استرالیا) که روابط تجاری خارجی این کشور را پشتیبانی می‌کند حضور یافته و در جمع تجار و صاحبان صنایع این کشور سخنرانی کرد. شرکت در نشست موسسه‌ای که استراتژی‌های برون مرزی شیلات استرالیا را تعقیب می‌کند، ضیافت شام با نخبگان ایرانی و مصاحبه با شبکه «ای.بی.سی» استرالیا از دیگر برنامه‌های روز چهارشنبه ظریف در سیدنی بود. 
واکنش ظریف به تصمیم روسیه
برای خروج از سوریه
وزیر خارجه ایران در این سفر به استرالیا و پس از دیدار با جولی بیشاپ، همتای استرالیایی‌اش در یک کنفرانس خبری مشترک بر موضع ایران مبنی بر لزوم ادامه آتش‌بس و دستیابی به راه‌حلی سیاسی در سوریه تاکید کرد. خبرگزاری فرانسه به‌نقل از وزیر خارجه ایران در این کنفرانس خبری نوشت: «این واقعیت که یک شبه‌آتش‌بس در سوریه برقرار است اخبار خوشایندی می‌باشد، این چیزی است که ما دستکم برای دو سال و نیم تا سه سال خواهان آن بودیم.» ظریف در ادامه گفت: «این واقعیت که روسیه اعلام کرده بخشی از نیروهای خود را بیرون می‌برد نشان می‌دهد که آن‌ها نیازی فوری برای توسل به زور در برقرار کردن آتش‌بس نمی‌بینند.» وی افزود: «این می‌تواند فی‌النفسه نشانه خوبی باشد. باید اکنون منتظر نشست و دید که چه رخ می‌دهد.» وزیر خارجه ایران افزود که این آتش‌بس شامل داعش و جبهه النصره نمی‌شود و جامعه جهانی علیه این دو گروه متحد است. 
ظریف گفت: «پیامی که جامعه جهانی به داعش فرستاده و باید به داعش و دیگر سازمان‌های افراطی فرستاده شود، این است که نبرد ما علیه شما بدون وقفه است.» وی ادامه داد: «ما متوقف نخواهیم شد و اعتقاد دارم که جامعه بین‌المللی در این امر متحد است.» ظریف گفت که هیچ کس نباید داعش و یا دیگر سازمان‌های افراطی را «حتی برای دستاوردهای سیاسی موقتی» به عنوان یک اهرم ببیند.» من امیدواریم این پیام در همه منطقه پخش شود، بالاخص با توجه به اینکه شاهدیم موارد بیشتر و بیشتری از تروریسم توسط داعش در منطقه ما انجام می‌شود.» ولادیمر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، روز گذشته (دوشنبه) در تماسی تلفنی با بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، به وی اطلاع داد که مسکو بخشی از نیروهای خود را از این کشور خارج خواهد کرد. اقدامی که سازمان ملل از آن به عنوان «گامی مثبت» در مسیر مذاکرات صلح استقبال کرد.
همنوایی ظریف با سردار سپاه
ظریف همچنین بامداد دیروز به وقت ایران در حساب کاربری‌اش در شبکه اجتماعی توئیتر مطالبی را درباره فعالیت‌های موشکی ایران منتشر کرد. وزیر خارجه ایران در این توییت به ماجرای موشک‌های ایران اشاره کرد و نوشت: «نه برجام و نه قطعنامه شورای امنیت، هیچ یک ایران را از (فعالیت‌) با موشک‌هایی که برای سلاح‌های هسته‌ای طراحی نشده‌اند، منع نمی‌کند. این سند را بخوانید: به انگلیسی ساده نوشته شده است، نه به زبان فنی حقوقی.» این دیپلمات عالی رتبه کشورمان در بخشی دیگر از توییت خود به حملات شیمیایی صدام علیه ایران در دوران جنگ تحمیلی اشاره کرده و نوشته است: «ایران در 250 سال (گذشته) به هیچ کشوری حمله نکرده است اما وقتی صدام برای هشت سال ما را موشک‌باران و از گاز شیمیایی علیه مردممان استفاده کرد، کسی به داد ما نرسید.»
ظریف افزود: «اگر هنگام حمله صدام موشک داشتیم، شاید این می‌توانست او را از حملات فراگیر (بدون تمایز) علیه شهروندان ما منصرف کرده یا از حجم آنها بکاهد. من کسانی که ایران را به اقدامات تحریک‌آمیز متهم می‌کنند به چالش می‌طلبم تا همان اظهارات سردار سپاه را ابراز کنند: ما جز برای دفاع از زور استفاده نخواهیم کرد.»
ظریف: پناهندگان را 
مجبور به بازگشت نمی‌کنیم
وزیر امور خارجه کشورمان همچنین در گفت‌وگو با یک رسانه استرالیایی، در پاسخ به سوالی درباره تلاش دولت استرالیا برای بازگرداندن پناهجویان ایرانی به کشور گفت که ایران این پناهجویان را مجبور به بازگشت حتی در شرایطی که درخواست پناهندگی‌شان پذیرفته نشده نمی‌کند.وی ادامه داد: اگر آنها می‌خواهند که به طور داوطلبانه بازگردند ما همیشه پذیرای آنها خواهیم بود. ما آنها را مجبور به بازگشت نمی‌کنیم. چرا که اگر آنها الزامی برای برگشتن به ایران داشته باشند سازمان‌های حقوق بشری شما اولین کسانی خواهند بود که از ما انتقاد می‌کنند. وی تصریح کرد: یک چیز تغییر کرده است. اینکه مردم ایران امیدوارتر شده‌اند. شما زمانی که در خیابان‌های تهران تردد می‌کنید شاهد لبخند مردم هستید که این به اندازه کافی برای من رضایتبخش است.

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid