محل تبلیغ شما
جاذبه‌های دیدنی آرامگاه کورش بزرگ

تاریخ خبر: 1394/12/24

جاذبه‌های دیدنی آرامگاه کورش بزرگ

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

جاذبه‌های دیدنی آرامگاه کوروش/ میراثی که جهانی شد

شهرستان پاسارگاد در خود آرامگاه کوروش به عنوان میراث عظیم جهانی را جای داده که هرساله میزبان انبوهی از گردشگران است.

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: پاسارگاد از شهرستانهای نیمه شمالی استان فارس است و از شمال به شهرستان خرمبید، از شرق به شهرستان بوانات، از جنوب شرقی و جنوب به شهرستان ارسنجان و از غرب به

شهرستانهای مرودشت و اقلید محدود میشود. این شهرستان با مرکزیت شهر سعادتشهر دارای یگ هزار و ۸۱۳ كیلومتر مربع گستردگی است و مركز آن تا شهر شیراز ۱۲۰ کیلومتر فاصله دارد.

این شهرستان با دارا بودن میراث جهانی پاسارگاد یکی از مهمترین مناطق گردشگری کشور به شمار میرود. در کنار این میراث جهانی، طبیعت کوهستانی و آب و هوای خنک و معتدل آن و پوشش گیاهی متنوع و مزارع کشاورزی و همچنین ییلاقی بودن آن بر جلوههای گردشگری آن افزوده است.

سعادت آباد با توجه به تحقیقات انجام شده از کتب معتبر، در طول تاریخ نامهای جدیدی را از قبیل کمه (خانه شاه)، کهمر: (کوه مهر)، کمین: (کمینگاه سلاطین) کلیددک یا کلیلک: (کلید گشودن فتح دروازه فارس) و ... را داشته و اكنون نیز پذیرای مسافران مختلف است.

مجموعه میراث جهانی پاسارگاد

كوروش در سال ۵۵۰ پیش از میلاد دولت ایرانی هخامنشیان را بنیاد نهاد و پاسارگاد را به عنوان نخستین پایتخت خود برگزید كه دشتی پهناور و خرم بود كه از رود پلوار سیراب میشد. آثاری كه در این منطقه زیبا به جای مانده شامل آرامگاه كوروش، زندان سلیمان یا آرامگاه كمبوجیه، تل تخت یا تخت سلیمان، كاخ بارعام یا كاخ نشیمن، كاخ دروازه و همچنین آثار یك پل، آبنماهای باغ شاهی و كاروانسرای مظفری در دوران اسلامی است.

آرامگاه كوروش

آرامگاه كوروش بزرگ مهمترین اثر مجموعهپاسارگاد، بنایی است كه پیشتر مشهور به «مشهد مادر سلیمان» بود و از ۱۸۲۰ میلادی به بعد به عنوان آرامگاه كوروش بزرگ مشخص شده و چون گوهری در میان دشت خودنمایی می كند. این بنای بی‌مانند حدود ۱۱ متر ارتفاع دارد.

این آرامگاه از سنگ سفید ساخته شده و به صورت اتاقی چهار گوش، بدون پنجره با سقفی سنگی و شیروانی شكل كه بر روی یك هرم شش پلهای استوار است، قرار دارد.

كاخ اختصاصی

كاخ اختصاصی یا كاخ كورش، دارای تالاری مركزی در ابعاد ۳۱*۲۱ متر و دارای ۳۰ ستون و دو ایوان ستوندار در شرق و غرب است كه ایوان اصلی (ایوان شرقی) رو به باغ مركزی قرار دارد و ارتباطی مستقیم و تنگاتنگ با باغ شاهی، آبنماها و كوشكهای آن داشته و دارد. سنگنبشتهای میخی به سه زبان پارسی باستان، ایلامی و بابلی بر آن نقش شده است كه ترجمه آن چنین است: «من هستم كورش، شاه هخامنشی»

كاخ بارعام

محل این كاخ به گونهای برگزیده شده كه از كاخهای خصوصی جدا باشد. كاخ دارای دو هزار و ۴۷۲ متر مربع گستردگی است و مجموعه كاخ از چند بخش تشكیل شده، یك تالار وسیع هشت ستونی در مركز قرار دارد كه وسعت آن ۷۰۵ متر مربع است. از كفسازی این تالار تنها بخشی كوچك برجای مانده و از هشت ستون این تالار تنها یك ستون همچنان پا برجاست كه ارتفاع كنونی آن ۱۰در ۱۳ متر است.

كاخ دروازه

كاخ دروازه یا كاخ ورودی پاسارگاد با گستردگی ۷۳۶ متر مربع، در قالب بنایی درونگرا دربرگیرنده یك تالار ستوندار با هشت ردیف ستون به همراه دو در اصلی در محور طولی كاخ و دو در فرعی در محور عرضی كاخ شكل گرفته است.

تنها نقش برجسته باقیمانده این كاخ كه به نام «انسان بالدار» شناخته میشود نشان‌دهنده مردی با ریش انبوه است كه رو به مركز تالار دارد. این نقش تاجی مصری به سر و ردایی ایلامی به تن دارد.

آرامگاه كمبوجیه

آثار برجای مانده از این بنا در قالب دیواری به ارتفاع حدود ۱۴ متر طول و ۷.۵متر عرض است. این بنا همانند بنای كعبه زرتشت در نقش رستم است. این بنا از دیدگاه دیرینگی، كهنتر از كعبه زرتشت بوده و مصالح بكار رفته در این بنا نسبت به بنای كعبه زرتشت مقاومتر است.

تل تخت

تل تخت در فاصله دو هزار و ۳۰۰ متری آرامگاه كورش قرار گرفته است و نزدیك به دو هكتار گستردگی دارد. این بنا در اصل بر روی تپهای بنا شده تا بر تپههای دشت مسلط باشد. ارتفاع تل تخت از كف دشت ۵۰ متر است.

پاسارگاد

محوطه مقدس

این محوطه در غرب مجموعه میراث جهانی پاسارگاد و در فاصله سه كیلومتری از آرامگاه كورش جای گرفته است. آثار برجای مانده از این محوطه، یك تپه تاریخی و دو سكوی مجزای سنگی است.

باغ شاهی

باغ شاهی پاسارگاد، جلوهگاه یكی از كهنترین باغهای ایرانی است. آبنماهای باغ شاهی بیش از یك هزار و ۱۰۰ متر طول داشته و نشاندهنده وضعیت نخستین گذرگاهها و درختان و چمنزارها در باغ هستند . این مکان در سال ۱۳۹۰ به ثبت جهانی رسید.

شهرستان مرودشت با برخورداری از بی‌نظیرترین بناهای تاریخی، ظرفیت عظیمی برای گردشگران رقم زده که تخت جمشید یکی از این توانمندی‌هاست.

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: شهرستان مرودشت با داشتن پیشینه‌ای کهن و همپایه تاریخ ایران توجه بسیاری از باستان‌شناسان و علاقه‌مندان به فرهنگ و هنر ایرانی را به خود معطوف می دارد.

شهرستان مرودشت دارای چهار هزار و ۶۴۹ كیلومتر مربع گستردگی است و در ۴۵ کیلومتری شمال غربی شیراز است. این شهرستان از شمال با شهرستان‌اقلید، از شرق با شهرستان‌های پاسارگاد و ارسنجان، از جنوب با شهرستان شیراز، از جنوب شرقی با شهرستان خرامه و از غرب با شهرستان  سپیدان هم مرز است.

این شهرستان دارای بی نظیرترین بناها و سازه های تاریخی ایران و جهان است که ازجمله آن می توان به تخت جمشید اشاره کرد.

تخت جمشید

بر فراز تپه سنگی در دامنه غربی كوه رحمت (كوه مهر باستان)، در فاصله ۵۰ كیلومتری شمال غربی شیراز و در پنج كیلومتری مرودشت، بقایای یكی از عظیم ترین بناهای سنگی جهان قرار گرفته است. ساختمان این بنای شكوهمند كه اندكی بیش از ۱۲۵ هزار مترمربع گستردگی دارد، در سال ۵۱۸ ق. م به دستور داریوش اول هخامنشی آغاز شد و كارهای ساختمانی در آن تا پایان دوران فرمانروایی هخامنشیان ادامه داشت.

این مجموعه كه بر روی صفهای كه هشت تا ۱۸ متر از سطح دشت بالاتر است قرار گرفته اند، دربرگیرنده چهار بخش كلی كاخهای تشریفاتی، سرای نشیمن و كاخهای كوچك اختصاصی، خزانههای شاهی دژ و باروی حفاظتی است.                     

ساختمانهای موجود در این مجموعه شامل كاخ كوچك یا دروازه ملل، آپادانا بزرگترین كاخ موجود بر روی صفه كاخ داریوش این کاخ از نخستین كاخهایی است كه بر روی صخره تخت جمشید بنا شده است. این كاخ را كاخ تچر و كاخ آیینه نیز گفته اند.

این مجموعه بی مانند تا سال ۳۳۰ ق. م كه در آتش انتقام اسكندر مقدونی سوخت، پابرجا بود و كارهای ساختمانی در آن انجام می گرفت.

ویرانه های شهر استخر

شهر استخر، بزرگترین شهر باستانی ایران بوده كه از حدود پنج سده پیش از میلاد تا ده سده بعد از میلاد، دایر و آباد بوده و مركز سیاست و بازرگانی و همچنین مقر روحانیون، موبدان و دستوران بوده است. هم اینك ویرانه های آن در هفت كیلومتری شمال تخت جمشید قرار دارد و آثاری چند از دروازه های سنگی و كاخهای ویران شده با ستونهای آن موجود است.

نقش رستم

نقش رستم یكی از جایگاههای مقدس و مورد احترام ادوار باستانی بوده و از هزاران سال پیش از میلاد آباد و دارای اهمیت بوده است. در این منطقه آثاری از سه دوره تاریخی ایلامی، هخامنشی و ساسانی بر سینه كوه سنگتراشی شده است.

آرامگاه های پادشاهان هخامنشی در بخش بالایی كوه و همانند یكدیگر كنده شدهاند و نمای هر كدام تجسمی از صلیب را نشان میدهد.روبروی این آرامگاهها، بنای مكعب شكلی دیده میشود كه متعلق به دوران هخامنشیان است و كعبه زرتشت نامیده میشود.

نخستین پادشاهان ساسانی نیز كه از پارس برخاستند، به دلیل دلبستگی فراوان به زادگاه خویش و برای بزرگداشت آیین‌هایی همچون توجیه معنوی، كسب قدرت و یا پیروزی بر دشمن، نقوشی را در دامن این كوه به یادگار گذاشته اند. نقش برجسته ناتمام، نقش برجسته های نرسی، نبرد بهرام دوم، پیروزی شاپور بر امپراتوران روم (گردیانوس، فیلیپ عرب و والرین)، آذر نرسه یا شاپور دوم، نبرد شاپور دوم، بهرام دوم و درباریانش و تاجگذاری اردشیر بابكان نقش برجسته های نقش رستم هستند.

كهن ترین اثر موجود در این مكان، یك نقش برجسته ایلامی است. از دیگر آثار این مكان می توان سنگ نبشته بزرگ شاپور اول بر دیواره کعبه زرتشت و یک چاه آب را نام برد.

نقش رجب

در شمال تخت جمشید، نقوشی از دوران ساسانیان در پسرفتگی كوه حجاری شده است كه به نقش رجب معروف است. دلیل نامیده شدن آن به این نام، بر ما روشن نیست. موربه و اوزلی در سالهای ۱۸۱۱ و ۱۸۱۲ میلادی موفق به تشخیص سه نقش در دامنه كوه رحمت شدند و فلاندن، كوست، دیولافوا و همسرش زاره و سپس هرتسفلد محل را بررسی كرده و تشخیص آنها را تایید كرده اند. این نقشها از سمت چپ به راست شامل شاپور اول و خانواده اش، تاجگذاری اردشیر اول و تاجگذاری شاپور اول است.

پل خان این پل كه در اوایل سده ۱۱ هجری قمری به دستور امام قلیخان والی فارس برای سهولت رفت و آمد كاروانیان بر روی رودخانه كر ساخته شد، یكی از شاهكارهای معماری عصر صفوی به شمار می‌رود.

دریاچه سد درودزن

طبیعت بكر و چشم‌نواز پیرامون سد، وجود جنگلهای طبیعی، امكانات رفاهی مانند هتل و مجموعه اقامتی آن و امكانات دریاچهگردی از ویژگیهای دریاچه سد درودزن به شمار می‌رود. این گردشگاه طبیعی در فاصله حدود ۹۰ كیلومتری شمال غربی مرودشت قرار دارد.

 

آثار تاریخی فارس و شیراز

مجموعه های تاریخی تخت جمشید و پاسارگاد درشهرستان های مرودشت و پاسارگاد است تخت جمشید که در فهرست میراث فرهنگی جهانی به ثبت رسیده، مجموعه ای ازکاخ های تچر، کاخ صدستون، تالارشورا، دروازه ملل و پلکان سنگی تخت جمشید است.

آتشکده هخامنشی حاجی آباد از جمله آتشکده های فارس است که در کمترین فاصله از محوطه نقش رستم مرودشت در دو سوی کوه حاجی ، قرار دارد و شامل دو برج سنگی کوچک متعلق به دوران هخامنشیان است .

مجموعه تاریخی پاسارگاد و آرامگاه کورش نیز در شهرستان پاسارگاد در فهرست آثار تاریخی جهانی به ثبت رسیده  و شامل تالاری بزرگ باهشت ستون سنگی ،چهارایوان درچهار سمت واتاق هایی دردوگوشه بوده است .

نقش های تاریخی رجب و رستم نیز در کنار مجموعه تاریخی پاسارگاد، مجموعه ای کهن از تاریخ وتمدن پارسی رابه نمایش گذاشته است .

در شمال تخت جمشید، نقش هایی از اردشیربابکان و شاپوراول درپس رفتگی کوهستان حجاری شده که به نقش رجب معروف است واین نقش دارای سه تصویر برجسته از اردشیربابکان ، شاپوراول ،علامت خاندان او و شخصیت های بزرگ دوره اردشیراست.

در امتداد نقش رجب و در انتهای کوهستان حاجی آباد ، آثارتاریخی مهمی ازدوره های عیلامی ،هخامنشی وساسانی وجود دارد که نقش برجسته های مربوط به دوره ساسانی درپایین کوه ، آرامگاه های شاهان هخامنشی بربالای کوه و بنای سنگی چهارگوش (کتیبه زردشت ) درسمت راست آن ازجمله این آثاراست .

کاخ اردشیر بابکان نیزبنایی بزرگ و سنگی است که دارای سه گنبد ،ایوان ها، دهلیزها واتاق های متعدد بوده که همچنان بخش هایی ازآن پابرجاست .

این کاخ که درنزدیکی شهرمرودشت قراردارد در فهرست آثارملی ایران به ثبت رسیده است.

 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid