محل تبلیغ شما
جاذبه‌های دیدنی آرامگاه کورش بزرگ

تاریخ خبر: 1394/12/24

جاذبه‌های دیدنی آرامگاه کورش بزرگ

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

جاذبه‌های دیدنی آرامگاه کوروش/ میراثی که جهانی شد

شهرستان پاسارگاد در خود آرامگاه کوروش به عنوان میراث عظیم جهانی را جای داده که هرساله میزبان انبوهی از گردشگران است.

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: پاسارگاد از شهرستانهای نیمه شمالی استان فارس است و از شمال به شهرستان خرمبید، از شرق به شهرستان بوانات، از جنوب شرقی و جنوب به شهرستان ارسنجان و از غرب به

شهرستانهای مرودشت و اقلید محدود میشود. این شهرستان با مرکزیت شهر سعادتشهر دارای یگ هزار و ۸۱۳ كیلومتر مربع گستردگی است و مركز آن تا شهر شیراز ۱۲۰ کیلومتر فاصله دارد.

این شهرستان با دارا بودن میراث جهانی پاسارگاد یکی از مهمترین مناطق گردشگری کشور به شمار میرود. در کنار این میراث جهانی، طبیعت کوهستانی و آب و هوای خنک و معتدل آن و پوشش گیاهی متنوع و مزارع کشاورزی و همچنین ییلاقی بودن آن بر جلوههای گردشگری آن افزوده است.

سعادت آباد با توجه به تحقیقات انجام شده از کتب معتبر، در طول تاریخ نامهای جدیدی را از قبیل کمه (خانه شاه)، کهمر: (کوه مهر)، کمین: (کمینگاه سلاطین) کلیددک یا کلیلک: (کلید گشودن فتح دروازه فارس) و ... را داشته و اكنون نیز پذیرای مسافران مختلف است.

مجموعه میراث جهانی پاسارگاد

كوروش در سال ۵۵۰ پیش از میلاد دولت ایرانی هخامنشیان را بنیاد نهاد و پاسارگاد را به عنوان نخستین پایتخت خود برگزید كه دشتی پهناور و خرم بود كه از رود پلوار سیراب میشد. آثاری كه در این منطقه زیبا به جای مانده شامل آرامگاه كوروش، زندان سلیمان یا آرامگاه كمبوجیه، تل تخت یا تخت سلیمان، كاخ بارعام یا كاخ نشیمن، كاخ دروازه و همچنین آثار یك پل، آبنماهای باغ شاهی و كاروانسرای مظفری در دوران اسلامی است.

آرامگاه كوروش

آرامگاه كوروش بزرگ مهمترین اثر مجموعهپاسارگاد، بنایی است كه پیشتر مشهور به «مشهد مادر سلیمان» بود و از ۱۸۲۰ میلادی به بعد به عنوان آرامگاه كوروش بزرگ مشخص شده و چون گوهری در میان دشت خودنمایی می كند. این بنای بی‌مانند حدود ۱۱ متر ارتفاع دارد.

این آرامگاه از سنگ سفید ساخته شده و به صورت اتاقی چهار گوش، بدون پنجره با سقفی سنگی و شیروانی شكل كه بر روی یك هرم شش پلهای استوار است، قرار دارد.