دکتر زیبا کلام :استیضاح کنندگان می‌خواهند دانشگاه‌ها، احمدی نژادی باشد

1393/5/27

چندی پیش، زمزمه‌های استیضاح فرجی دانا، وزیر علوم و تحقیقات به گوش می‌رسید، تا اینکه پس از کشمکش‌های فراوان میان موافقان و مخالفان استیضاح، سرانجام نامه ۵۱ نماینده برای استیضاح وزیر علوم اعلام وصول شد. 

به گزارش «تابناک»، مخالفان عملکرد وزارت علوم در یک سال اخیر، دلایلی همچون «بازگرداندن دانشجویان ستاره دار، بازگشت به کار برخی استادان بازنشسته، تعیین گروه‌های مشورتی برای تغییرات مدیریتی در دانشگاه‌ها، انتصاب دو گزینه وزیر پیشنهادی رأی نیاورده را به عنوان معاون و مشاور وزیر و موضوع بورسیه‌ها» ذکر می‌کنند. 

در همین ارتباط «تابناک» می خواهد با سلسله گفت‌و‌گوهایی با اساتید دانشگاه، نمایندگان مجلس، اصحاب دولت و کار‌شناسان بدون حمایت از مخالفان و موافقان استیضاح، صرفا نظریات دو گروه را برای آشنایی مخاطبان با استدلال دو طرف پوشش دهد. 

در همین راستا، «تابناک» در گفت‌و‌گو با صادق زیبا کلام، از اساتید دانشگاه تهران و از حامیان عملکرد وزارت علوم به گفت‌و‌گو پرداخته است.

 

استیضاح کنندگان می خواهند دانشگاه ها،احمدی نژادی باشد


وی در آغاز گفت: این استیضاح کاملا سیاسی است و یکی از دلایل اصلی آن بحث بورسیه‌هاست. الحق والانصاف، برخی از کسانی که در دوره گذشته توسط دولت احمدی‌نژاد بورسیه شده‌اند، هیچ گونه صلاحیت علمی نداشته‌اند و صرفا به جهت برخی روابط و دلایل خاصی که بوده، در بورسیه پذیرفته شده‌اند. جرم فرجی دانا این بوده که دستور داده است، جلو این کار خلاف قانون را بگیرند و کسانی را که بدون صلاحیت وارد شده‌اند، رد کنند.

زیباکلام درباره موارد مشابه تخلف در بورسیه در دولت‌های گذشته گفت: من یقین دارم که اگر بگردیم، مواردی از تخلف در دوران گذشته ـ چه در دوره اصلاح طلبان و چه در دوران آقای هاشمی ـ پیدا می‌کنیم، ولی باید یک چیز را یقین بدانیم که به هیچ وجه ابعاد بورسیه‌هایی که مستحق نبودند و خلاف قانون بوده، قابل قیاس با آنچه در این چهار سال به ویژه در دو سال آخر احمدی‌نژاد اتفاق افتاده نبوده است. 

این استاد دانشگاه افزود: در دولت گذشته، برخی دانشجویان به دلیل فعالیت‌های سیاسی به نام رخدادهای سال ۸۸ از تحصیل محروم شده‌اند؛ البته تنها محکومیت از تحصیل دانشجویان نبود، بلکه اساسا دولت قبل ترجیح داد، برای اینکه نارضایتی و مخالفت در دانشگاه‌ها پدید نیاید، نخستین سال تحصیلی پس از انتخابات ۸۸ را با یک مشت آهنین بر سر دانشگاه‌ها شروع کند و سایهٔ ترس، وحشت و سایه امنیتی را از مهر سال ۸۸ در دانشگاه‌ها بگستراند.

زیباکلام ادامه داد: به علاوه شماری از اساتید نیز به دلایل سیاسی و مخالفت یا بازنشسته اجباری یا ممنوع التدریس و یا حتی اخراج شدند. این اساتید همانند دانشجویان فعال سیاسی به بهانه رخدادهای سال ۸۸ کنار گذاشته شدند. در مجموع در چهار سال دوم دولت آقای احمدی‌نژاد از ۸۸ تا ۹۲، فضای سنگین و یک فضای ترس و مرده بر دانشگاه های کشور حاکم بود. در بسیاری از دانشگاه‌ها، تابلو انجمن اسلامی برداشته شد و انجمن‌های اسلامی دچار مشکلات بسیاری شدند و فقط تشکل‌های دولتی بودند که در دانشگاه‌ها فعالیت می‌کردند. 

وی اضافه کرد: آقای فرجی دانا این وضع را تغییر داده است. فضای امنیتی، ترس و وحشت از مهر سال ۹۲ از میان رفت. دانشجو‌ها پس از چهار سال انجمن‌های اسلامی تشکیل می‌دهند و فعالیت‌های سیاسی را از سر می‌گیرند. شماری از اساتیدی که به ناحق بازنشسته شدند، به کرسی تدریس برمی‌گردند. 

زیباکلام همچنین یادآور شد: برخی به هیچ وجه نمی‌خواهند فضای آزادی در دانشگا ه‌ها حاکم باشد، برای اینکه می‌دانند که بالای ۸۰ درصد دانشجویان کشور، مخالف سیاست‌های مخالفان وزیر علوم هستند؛ بنابراین، وقتی فرصت و فضایی فراهم می‌آید، دانشگاه‌های کشور علیه آن‌ها به حرکت درمی‌آیند و این چیزی است که استیضاح کننده نمی‌خواهد. آن‌ها می‌خواهند‌‌ همان وضعیت دوران احمدی‌نژاد در دانشگاه‌ها حاکم باشد. 

برخی از آقایان عملا این مطلب را می‌گویند؛ اما با این نام می‌گویند که سیاست‌های آقای فرجی دانا باعث شده است که فعالیت‌های علمی در دانشگاه‌ها پایین بیاید. در واقع می‌خواهند بگویند چون فضای دانشگاه‌ها از نظر سیاسی باز شده است، دانشجویان دیگر درس نمی‌خوانند و دارند فعالیت سیاسی می‌کنند. 

صادق زیباکلام افزود: چنین چیزی نیست و جنبش دانشجویی در ایران با پیشینه شصت و یا هفتاد ساله با تجربه تر از این است که وقتی فضا سیاسی باز شود، دانشجویان درس نمی خوانند. خیلی از دانشجوهای ما ضمن اینکه فعالیت سیاسی می‌کنند، از نظر درسی بسیار موفق هستند. 

مشکل جای دیگری است. مشکل این است که اگر دانشجویان و دانشگاه‌های ما به جای اینکه اینقدر مخالف آقایان باشند، موافق آقایان می‌بودند، قطعا بدانید که امروزه از فرجی دانا تجلیل می‌کردند، به جای اینکه وی را استیضاح کنند. 

ولی چرا هم اکنون تلاش می‌کنند ایشان را برکنار کنند؟ برای اینکه در دانشگاه‌ها دانشجویان همراه آن‌ها نیستند. اگر شما فضای باز و آزاد در دانشگاه پدید بیاورید، دانشجو‌ها علیه آن‌ها می‌شوند؛ بنابراین، به نظر من دلیل اصلی دیگری برای استیضاح همین اصل است.

وی در ارتباط با موضوع انتصابات در وزارت علوم گفت: موضوع بعد انتصاب آقای میلی منفرد و آقای جعفر توفیقی است که می‌گویند، چرا یکی معاون آموزشی و دیگری مشاور عالی وزیر شده است؟ هر دو این بزرگواران اگر از نظر سیاسی با استیضاح کنندگان مشکل نمی‌داشتند، اصلا کاری به انتصابات نداشتند. 

زیباکلام در پایان گفت: مشکل در حقیقت برمی‌گردد به‌‌ همان نگاه سیاسی که هست و اگر سیاست‌های آقای فرجی دانا همچنان مثل سیاست‌های گذشته، دانشگاه‌ها را اداره می‌کرد، مطمئن باشید آن‌ها با منفرد و توفیقی مشکلی نداشتند. 

اگر قرار است در دانشگاه حیات سیاسی باشد باید مخالفان بدانند که کسر زیادی از دانشجویان با آن‌ها همراه نیستند.


Warning: mysql_query(): Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_query(): Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

اخبار مرتبط

تگ ها