محل تبلیغ شما
علي نصيريان‌؛ متين‌ترين فرد سينماي ايران

تاریخ خبر: 1394/12/20

علي نصيريان‌؛ متين‌ترين فرد سينماي ايران

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

اين روزها سريال شهرزاد با استقبال بالاي طرفداران رو‌به‌رو شده است. يکي از بزرگترين حسن‌هاي اين سريال، که از طريق شبکه نمايش خانگي توزيع مي‌شود فيلمنامه قوي آن است چون به دليل گره‌هاي فراوان در فيلم مخاطب را در حالت تعليق نگه داشته و او را وادار مي‌کند تا ادامه سريال را پيگيري کند.

شهرزاد روايت عاشقانه ايست که از زمان کودتاي 28 مرداد به بعد اتفاق مي‌افتد و بيشتر مضموني رمانتيک دارد و مي‌توان آن را ملودرامي‌عشقي جنايي‌ با رگه‌هاي سياسي تعريف کرد. سريال شهرزاد با هنرنمايي سه نسل از هنرمندان خاطره‌انگيز ايران، پرهزينه‌ترين سريال شبکه نمايش خانگي است که داستان عاشقانه‌اي را در تهران قديم روايت مي‌کند.

از اين رو با محمود پاک نيت به گفت وگو نشستيم .محمود پاک نيت بازيگر نقش جمشيد ( پدر شهرزاد) از قديمي‌ترين بازيگران عرصه تئاتر است او با بازي ماندگار در سريالهاي پربيننده اي مثل پس از باران و پدرسالار در عرصه فيلم و سينماي ايران مشهور شد و امروز يکي از بازيگران پيشکسوت عرصه سينما و تئاتر کشورمان است. پاک نيت در گفت‌و‌گو با مردم‌سالاري از چهارمين همکاري خود با حسن فتحي گفت که در ادامه آن را مي‌خوانيم:

پاک نيت با بيان اينکه سريال شهرزاد چهارمين کاري است که با آقاي حسن فتحي انجام مي‌دهم‌، گفت: آقاي فتحي راهنرمندي مي‌دانم که فعاليت هنري‌اش را از نقد تئاتر، سينما و تلويزيون شروع کرده و پس از آن دست به قلم برد و شروع به نوشتن کرد‌. در دوره بعد وارد حوزه نمايش شد بنابراين ايشان قابل قياس با بعضي از هنرمندان و کارگردانان نيست چون هر سه مرحله اي که مربوط به هنر مي‌شود را آقاي فتحي تجربه و آگاهي دارد و تمام فعاليت‌هايي را که انجام داده است را مي‌توان در هر سه مورد بررسي کرد. بنابراين من کارهاي آقاي فتحي را بسيار دوست دارم و در کارهايي که با هم انجام داديم واقعا از ايشان آموختم.

اين هنرمند در ادامه از شروع همکاري در اين سريال گفت: در همکاري با سريال شهرزاد وقتي که فيلمنامه را خواندم متوجه شدم کار بسيار جذاب و گيرايي است و در آن پر ازگره‌هايي است که بيننده نمي‌تواند حدس بزند در قسمت بعدي چه اتفاقي مي‌افتد و اين يکي از بزرگترين حسن‌هاي کار نمايش است.

وي افزود: مخصوصا در سريال‌سازي و سريالي که در شبکه خانگي ساخته مي‌شود و مردم بايد بابت تماشاي آن هزينه‌اي را بپردازند اگر گره‌اي در سريال وجود نداشته باشد مخاطبي هم نخواهد داشت چون آنها مي‌خواهند بدانند که در قسمت بعد چه اتفاقي مي‌افتد و آقاي فتحي اين کار را بسيار آگاهانه انجام داد. حتي وقتي سريال کليد نخورده بود هنگاميکه فيلمنامه را خواندم متوجه شدم که اين سريال با استقبال زيادي رو به رو خواهد شد.

بازيگر نقش جمشيد از همکاري با علي نصيريان در سريال شهرزاد و هنرمندي استادانه او گفت: من و آقاي نصيريان تاکنون سه کار مشترک داشته ايم زير گنبد کبود، روشن تر از خاموشي که ايشان شخصيت ميردادماد را در آن سريال ايفا کردند و شهرزاد سومين کاري است که با اين هنرمند بزرگوار انجام داده‌ام.

پاک نيت با اشاره به هنرمندي علي نصيريان در عرصه تئاتر از گذشته تا به امروز گفت: من از ابتدا تئاترهاي ايشان را پيگيري مي‌کردم از زماني که در شيراز در زمينه تئاتر فعاليت مي‌کردم و هنگامي‌که با آقاي انتظامي‌و گروهشان براي اجراي نمايش به شيراز مي‌آمدند تمام نمايش‌هايش را تماشا مي‌کردم و حتي براي ديدن بعضي از نمايش‌هاي آقاي نصيريان به تهران مي‌آمدم. بنابراين از قبل هم آشنايي داشتيم اما فقط در حد ديدن. ولي از زمانيکه با آقاي نصيريان همکاري کردم به جرات مي‌توانم بگويم ايشان از نظر اخلاق و رفتار متين ترين فرد سينماي ايران هستند. همچنين آقاي نصيريان الگوي درسي هستند براي کسانيکه در اين عرصه فعاليت مي‌کنند و بايد از ايشان درس بگيريم تا بتوانيم به اين مرحله برسيم.

اين بازيگر در ادامه درباره حضور به موقع علي نصيريان سر صحنه و انجام تمرين‌هاي مکرر او پيش از آغاز کار تاکيد کرد: ايشان نسبت به کاري که انجام مي‌دهند بسيار وقت‌شناس و حساس هستند و از زماني که به لوکيشن مي‌رسد قبل از اينکه کارگردان به صحنه بيايد با کسي که قرار است با او ايفاي نقش کند تمرين مي‌کند در صورتيکه متاسفانه بازيگران جديد اين کارها را انجام نمي‌دهند و تمرين کردن را عار مي‌دانند. در حالي که رکن اساسي کار تمرين است.

وي در ادامه افزود: ما در تمرين به نکاتي مي‌رسيم و آنها را در اجرا به کار مي‌بريم، اگر بدون تمرين سر صحنه برويم خيلي از لحظاتي را از دست مي‌دهيم که مي‌توانستيم آنها را براي تماشاگر بسازيم. به همين دليل است که وقتي آقاي نصيريان بازي مي‌کند تمام ريز لحظات در شخصيتي که آن نقش را ايفا کرده است ديده مي‌شود و تمام اينها به داشته‌ها و تجربيات ايشان باز مي‌گردد و ايشان تمام تجربه‌ها و آگاهيشان را در کار منتقل مي‌کند و ما لذت مي‌بريم از همکاري با ايشان. پاک نيت با اشاره به اينکه نسل جوان به دنبال شهرت هستند نه کار حرفه اي گفت: متاسفانه جوانان ما اينگونه نيستند و به همين دليل است که کارهايشان به دل نمي‌نشيند و اکثرا به دنبال شهرت هستند و نه کار. و برايشان اهميتي ندارد که کار چگونه پيش برود. بنابراين تماشاگران نمي‌توانند با آن شخصيت ارتباط برقرار کنند.

وي گفت: بنده هر روزي که با آقاي نصيريان کار مي‌کردم از ايشان درسهاي بسياري مي‌آموختم ومرتب منتظر فرصتي بودم که ايشان را در لوکيشن ببينم و با يکديگر تمرين کنيم و با هم درباره لحظات سکانسي که قرار است بازي کنيم گپي بزنيم و پس از آن با کارگردان و عوامل پشت صحنه تمرين کنيم. اين هنرمند در پايان با اشاره به اينکه فيلمنامه رکن اول و اساسي در يک اثر قوي مي‌باشد خاطر نشان کرد: من اعتقاد دارم که وقتي يک فيلمنامه قوي باشد حتي بازيگران متوسط و عوامل متوسط هم مي‌توانند يک اثر قوي توليد کنند بنابراين مهمترين عامل در يک کار قوي براي تمام عوامل از جمله گريمور، طراح صحنه‌، کارگردان و غيره فيلمنامه خوب است.

مردم سالاری

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid