محل تبلیغ شما
نویدبهبودی؛ممنوع التصویری

تاریخ خبر: 1394/12/19

نویدبهبودی؛ممنوع التصویری

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی عصر یکشنبه در نشست خبری با رسانه های داخلی و خارجی افزود: روزهای پایانی سال 1394 را سپری می کنیم، به اعتقاد من سال 1394 یک سال تاریخی و به یادماندنی برای ملت ایران است.


وی ادامه داد: از آغاز سال که طلیعه آن تعامل سازنده با جهان بود و اولین قدم مهم در توافق هسته ای در لوزان بود و بعد به 23 تیرماه رسیدیم به عنوان روز ماندگار تاریخی تعامل که روز توافق هسته ای بین ایران و 1+5 که برای مردم ما روز بسیار مبارکی در ایام ماه مبارک رمضان بود.
روحانی اظهار داشت: چند روز بعد در 29 تیر همه قطعنامه هایی که علیه ایران در سازمان ملل و شورای امنیت تصویب شده بود، لغو شد و شرایط ایران به عنوان کشوری که از دید آنها صلح و امنیت جهانی را به مخاطره انداخته به کشور مهمی تبدیل شد که طرف همکاری با جامعه جهانی است.
وی یادآور شد: روز مهم و تاریخی دیگری همین امسال در 24 آذر در شورای حکام داشتیم که 12 مصوبه شورای حکام علیه ایران لغو شد، پی. ام. دی، چیزی که آنها به عنوان یک برنامه احتمالی نظامی مطرح می کردند، بسته شد و اساسا پرونده هسته ای ایران در شورای حکام بسته شد و اعلام کرد نگاه گذشته پایان یافت و نگاه ما نگاه به برنامه آینده ایران است.
رئیس جمهوری اضافه کرد: در 26 دی ماه برنامه اجرایی اقدام مشترک و برجام به تصویب نهایی رسید و از فردای آن روز همه تحریم های اقتصادی ملی و بانکی که در رابطه با برنامه هسته ای ایران بود، لغو شد.

**انتخابات 7 اسفند نشان دیگری از اعتماد مردم به نظام، رهبری و دولت
روحانی ادامه داد: در هفتم اسفند آن افتخار تاریخی توسط ملت ایران آفریده شد، هفتم اسفندی که مردم ما به نظام شان، رهبری و دولت بار دیگر اعتماد خود را نشان دادند و پای صندوق آرا آمدند و جهان را یکبار دیگر به شگفتی واداشتند، پایه های نظام را بیش از گذشته مستحکم کردند و دولت همه توان خود را برای برگزاری یک انتخابات قانونمند سالم و شکوهمند به کار گرفت.
وی افزود: ممکن است برخی از انتظارات برآورده نشده باشد اما از زمان ثبت نام نامزدها تا روز انتخابات دولت هیچ شب آرامی را نداشت و همه توان خود را به کار گرفت تا امید را به جامعه برگرداند، و تعداد افرادی که می توانند در رقابت انتخاباتی شرکت کنند، بیشتر و بیشتر شود چون قول دولت به مردم رقابت حداکثری و به دنبال آن مشارکت حداکثری بود.
رئیس دولت یازدهم تاکید کرد: ما تلاش کردیم در حد توان با حفظ آرامش، رقابت را به رقابت حداکثر برسانیم، از همه نامزدها تشکر می کنم به ویژه آنهایی که صلاحیتشان تایید نشد به دلیل اینکه همه قانونی عمل کردند؛ اگر اعتراضی داشتند و اقدامی کردند در چارچوب قانون بود. این به معنای بلوغ سیاسی در صحنه های رقابتی و انتخاباتی بود.

**تشکر از بزرگان سیاسی که با پیام کتبی و صوتی مردم را به شرکت در انتخابات تشویق کردند
رییس جمهوری همچنین گفت: از همه کسانی که برای ترغیب مردم به انتخابات تشویق کردند، از رهبر معظم انقلاب تا همه فرهیختگان و بزرگان سیاسی جامعه ما که با پیام کتبی یا صوتی شان، مردم را به انتخابات تشویق کردند و خواستند مردم پای صندوق آرا بشتابند و همچنین از همه گروه های مرجع، مراجع، بزرگان، هنرمندان، دانشگاهیان، ورزشکاران و همه اصحاب رسانه تشکر می کنم.
روحانی افزود: اصحاب رسانه ای که هم در دوران توافق هسته ای بار سنگینی بر دوش کشیدند و هم در دوران انتخابات کار بسیار بزرگی انجام دادند و با تلاش فراگیر همگانی خوشبختانه ما یک انتخابات بسیار خوبی از لحاظ حضور مردم و امنیت داشتیم که حتی یک ناامنی در سراسر کشور به وجود نیامد؛ از همه نیروهای امنیتی، مسلح و انتظامی ارتش، سپاه و بسیج و همه کسانی که برای امنیت کشور تلاش می کنند و کشور امنی را امروز در معرض دید جهان قرار دادند که در سراسر کشورهای منطقه مشابه ایران از لحاظ امنیتی وجود ندارد هم تشکر می کنم.

**مردم ما در انتخابات مجلس میانه روی را برگزیدند
رییس جمهوری گفت: مهم ترین پایه و استحکام برای نظام، اعتماد مردم به صندوق آرا و نگاه مردم برای تغییر به صندوق آراست.
روحانی خاطر نشان کرد: هر چه ما می خواهیم ، از صندوق آرا باید بخواهیم و در نحوه رای دادنمان باید به داخل کشور، خارج کشور و به همه اعلام کنیم که چه می خواهیم و چه مسیری را می پسندیم .
وی ادامه داد: من بسیار خوشحالم که در میان همه جناح ها، همه احزاب و همه گروه ها عمدتا معتدلین انتخاب شدند و این بسیار مهم است، به این معناست که مردم ما میانه روی را برگزیده و انتخاب کرده اند، معنای آن، این است که راهی که مردم ما در 92 انتخاب کردند، همان مسیر را ادامه دادند.
وی تاکید کرد: پیام مردم به همه مسوولان این است؛ این که ما از شما همدلی را می خواهیم، مجلس آینده، چه خبرگان رهبری که دارای اهمیت و جایگاه ویژه است و چه مجلس شورای اسلامی که برای قانون گذاری و سرنوشت روزمره مردم اهمیت دارد، خواست دولت هماهنگی و همکاری بیشتر میان همه نهادها و همه قواست.

**ما دولت همدل و همراه مجلس و مجلس همدل و همراه دولت می خواهیم
رییس جمهوری خاطر نشان کرد: ما مجلس شورای اسلامی تابع دولت را نمی خواهیم و مجلس تابع دولت نداریم، مجلس و دولت در کنار هم، البته تابع اصول مشابه و واحد هستند، البته اهداف ملی واحد را دنبال می کنند.
وی با تاکید بر این که ما دولت همدل و همراه مجلس و مجلس همدل و همراه با دولت می خواهیم، اظهار داشت: مجلس جایگاه ویژه خود را دارد، در قانون اساسی این جایگاه تبیین شده است .
وی خاطرنشان کرد: من بسیار امیدوارم که همکاری ما با مجلس دهم بیش از مجلس نهم باشد، گرچه در مجلس نهم هم ما همواره تلاش کردیم روابط بسیار خوبی با مجلس شورای اسلامی داشته باشیم، نه سوالات فراوان نمایندگان ما را عصبانی کرد، نه استیضاح ها ما را عصبانی کرد، نه رد بعضی از لوایح ما را عصبانی کرد، نه تاخیر آن ها.
وی تاکید کرد: حتی اگر بودجه و برنامه ما امسال تصویب نشود باز هم روابط خوب ما با مجلس نهم تا روز آخر به یاری خدا حفظ می شود و من بسیار امیدوارم در مجلس دهم، ما شرایط بهتری را برای همکاری داشته باشیم.
روحانی یادآور شد: آنچه مردم از ما می خواهند این است که قوا در کنار هم برای حل مشکلات مردم باشند؛ مردم دعوا را دوست ندارند، بداخلاقی که جای خود را دارد، هیچ کس بد اخلاقی را نمی خواهد.

**مردم در هفتم اسفند پاسخ بداخلاقی ها را دادند
وی تاکید کرد: مردم در هفتم اسفند پاسخ بداخلاقی ها را دادند؛ در هفتم اسفند گفتند که تهمت، افترا و شعارهای غلط نتیجه معکوس می دهد. همه ما باید در مسیر اخلاق باشیم، در مسیر حقوق مردم باشیم، در مسیر رفاه مردم باشیم، در مسیر قدرت ملی و آینده درخشان این کشور باشیم.
روحانی ادامه داد: قانون اساسی هم خواسته در مجلس افکار و نظرات مختلف از سوی ملت انعکاس داشته باشد و لذا گفته حتی مسیحی ها، یهودی ها و زرتشتی ها باید نماینده داشته باشند، طبیعی است این مردم خواستار این هستند که همه افکار در مجلس نماینده داشته باشند.
روحانی تاکید کرد: مجلس یکدست از لحاظ جناحی، حزبی و فکری مجلس مطلوبی نیست، باید با هم همفکری کنیم، از نظرات هم استفاده کنیم، همدیگر را نقد سازنده کنیم و به فکر آینده کشور باشیم.

** تشریح دستاوردهای برجام یک
رییس جمهوری گفت: ما برجام یک را تقریبا به حول و قوه الهی به پایان رساندیم؛ تقریبا ، برای این است که شما می دانید جزییات، هنوز هم در برخی از امور زمان می خواهد، اما دولت های طرف مقابل ما یعنی 1+5 به تعهدات اساسی خود عمل کردند و از لحاظ سیاسی نظرات خود را به بخش های اقتصادی اعلام کردند، البته تعامل بخش های اقتصادی غیر دولتی، شرایط خود را دارد،زمان بندی خود را دارد.
دکتر روحانی تاکید کرد: امروز فعالیت بانک های ما با بانک های خارجی آغاز شده است و روز به روز بیشتر می شود. مساله سوییفت حل شده، بیمه تا حد زیادی اجرایی شده، ممکن است هنوز برخی از شرکت های بیمه خارجی فعال نشده باشند اما بسیاری از شرکت ها فعال شدند.
وی افزود: به ملت بزرگ ایران عرض می کنم هزینه نقل و انتقال ارزی ما برای تولید و صادرات حدود 10 درصد کاهش یافته ، هزینه حمل و نقل دریایی 25درصد کم شده و در طول چند ماه گذشته 2/4 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در سازمان سرمایه گذاری به تصویب رسیده است و علاوه بر آن، ایران جایگاه خود را در صادرات نفت بازیافته است.
وی ادامه داد: احقاق حقوق ما تنها احقاق حقوق هسته ای نبوده است ؛ ما از لحاظ نقشمان در صادرات نفت باید به نقش گذشته برگردیم و قدم به قدم در حال برگشتن هستیم. این که گفتم قدم به قدم برگردیم، خود صادرات نفت ما زمان می خواهد ، برای این که چاه هایمان را فعال کنیم و نفت را صادر کنیم، البته الان چهارصد هزار بشکه در این مدت کوتاه اضافه کردیم و روز به روز اضافه خواهد شد.
رئیس جمهوری ادامه داد: اما برای این که به جایگاه های قبلی برگردیم، هنوز چند ماه دیگر به زمان نیاز داریم؛ در صنعت هوایی علیرغم اینکه مثل اینکه بعضی ها خوشحال نشدند، ما می خواهیم صنعت هوایی ما به جایگاه خودش برگردد.
روحانی اضافه کرد: دلمان نمی خواهد طبق اعلام وزیر راه در هیات وزیران، مردم ایران سالانه حدود 4.5 میلیارد دلار پول هواپیمای خارجی را برای خرید بلیط به شرکت های خارجی برای هواپیماهای خارجی پرداخت می کنند و می خواهیم این پول به شرکت های هواپیمایی ایرانی برگردد.
وی اظهار داشت: البته فکر نمی کنم کسی ناراحت شود که پول مردم ایران به جیب ایرانی برسد، برای توسعه کشور صرف شود، در صنعت هوایی ما جایگاه خودمان را بازیابیم، در تجارت جایگاه خود را برای صادرات پیدا کنیم و در جذب سرمایه، جایگاهی که در شان ملت ایران است برسیم.

**عکس العمل فوری در صورت عمل نکردن طرف مقابل به وظیفه خود در قبال برجام
رئیس دولت یازدهم با بیان این که ما برجام یک را اجرایی کردیم، تصریح کرد: اگر جزئیاتی باقی مانده در مسیر درست و صحیح خود اجرایی خواهد شد، البته اگر طرف مقابل ما بخواهد جایی به وظیفه و حقوق خود عمل نکند، عکس العمل فوری ما را خواهد دید.
روحانی تاکید کرد: اما خواست من از مردم و درخواست من از ملت ایران برای برجام 2است؛ ما همه باید دست به دست همه دهیم، ما نیاز به یک اقدام جامع مشترک ملی برای ساختن ایران، برای وحدت و اتحاد و برادری، برای رونق اقتصادی، پیشرفت کشور و قدرت ملی داریم. ما باید همفکر و هماهنگ شویم.

**نوید برای بهبود شرایط اقتصادی و رفاه عمومی در سال 95
رئیس جمهوری اظهار داشت: من به ملت بزرگ ایران نوید می دهم که سال 95 انشاء الله و به حول و قوه الهی سالی به مراتب بهتر از لحاظ شرایط اقتصادی و رفاه عمومی نسبت به سال 94 خواهد بود.
روحانی با بیان این که ما سال سختی را پشت سر گذراندیم، افزود: من نقاط فوق العاده مثبت 94 را گفتم، اما مشکلاتی هم در 94 داشتیم. شما می دانید قیمت درآمد نفتی ما در سال 90 ، 120 میلیارد دلار بوده و در سال 94 کمی بیش از 20 میلیارد دلار؛ یعنی به یک ششم درآمد ما تقلیل پیدا کرده است اما با همین درآمد کم کشور را با کمک مردم، با همدلی و همزبانی که واقعا سال همدلی و همزبانی بود، به خوبی اداره کردیم.
وی ادامه داد: شما می بینید کشورهای اطراف ما که تولید کننده نفت بودند چه وضعی دارند؛ ارزش پول ملی بسیاری از این کشور به نصف تقلیل پیدا کرده، بعضی به 40درصد، برخی به 60 درصد، تورم در تمام این کشورها افزایش پیدا کرده است، در برخی از کشورهای تولید کننده نفت تورم به 150 درصد رسیده و تورم ما به حمدالله روز به روز کاهنده بوده و کاهش پیدا کرده است.

**تورم منفی در بهمن ماه/وجود همدلی و همزبانی برای ساختن و حفظ کشور
رئیس دولت تدبیر و امید تاکید کرد: جالب است مردم ما بدانند ماه بهمن و اسفند تورم ما از لحاظ تورم ماهانه به طور معمول بیشتر می شود اما تورم ماه بهمن ما منفی بوده و این نشان می دهد که همدلی و همزبانی در این کشور برای ساختن و حفظ کشور وجود دارد.
روحانی گفت: ارزش پول ملی ما و شرایط تورم را می بینید و می بینید حتی در شرایط رکود در سال گذشته، رشد مثبت سه درصد داشتیم. امسال هم به حول و قوه الهی رشد ما مثبت خواهد بود و سال آینده رشد بسیار خوبی حواهیم داشت.

**درخواست برای تصمیم قاطع همگانی برای اجرای برجام 2
وی تاکید کرد: بنابراین خواست من پیشاپیش هم برای روزهای پایانی سال 94 و هم برای سال 95 همکاری بیشتر، تصمیم قاطع همگانی و همدلی برای برجام 2 است و ان شاء الله در همه زمینه ها از فرصت به دست آمده با هماهنگی بیشتر بین قوا برای توسعه کشور استفاده و بهره برداری خواهیم کرد.
خبرنگار شبکه خبر از رییس جمهوری پرسید: سخنگوی دولت سه شنبه هفته گذشته در نشست خبری اعلام کرد وزرای کابینه به ویژه وزرای اقتصادی ملزم به تدوین برنامه کوتاه مدت برای بهبود وضعیت معیشت مردم و اشتغال جوانان شدند، جزییات این برنامه چه زمانی اعلام می شود و فکر می کنید نتایج فوری آن چه خواهد بود؟
رییس جمهوری پاسخ داد: چرا از خود سخنگوی دولت نپرسیدید (با خنده)، آنچه من در هیات وزیران از وزرا درخواست کردم این بود که سال آینده، ما شرایط بهتری از لحاظ اقتصادی خواهیم داشت؛ بنابراین همه وزارتخانه های اقتصادی خودشان را برای یک تحول در سال آینده آماده کنند.
روحانی افزود: شرایط ما برای جذب سرمایه خارجی بسیار بهتر شده است و وزارتخانه های مربوطه باید خودشان را آماده کنند؛ برای تعامل با بانک ها شرایط ما با گذشته کاملا متفاوت است و باید وزارتخانه ها خودشان را برای این کار آماده کنند.
وی ادامه داد: از وزرا خواستیم که هر کدام اگر طرح ضربتی کوتاه مدت مدنظر دارند در هیات وزیران مطرح کنند تا دولت در حد توان خود بتواند در آن زمینه کمک بیشتری کند، البته در همان جلسه نیز وزیری گفت زیرساخت های ما آماده است شما پول بیشتری اختصاص دهید تا زودتر ریل ها را وارد کنیم و در راه آهن، یک تحول مثبت شاهد باشیم؛ وزیر دیگری گفت در کشت گلخانه ای می توانیم بهره بیشتری را ببریم و شما در این زمینه کمک کنید تا ما این کار را توسعه دهیم.
رییس قوه مجریه گفت: همچنین وزیر دیگری در زمینه نیرو می گفت زمینه خوبی برای جذب سرمایه برای ساخت نیروگاه ها داریم، همانجا نیز همه وزرا طرح های مورد نظر خود را مطرح کردند که البته ما در حد توانمان به طرح همه آن ها کمک خواهیم کرد.
روحانی تاکید کرد: اقتصاد کشور باید توسط بخش غیردولتی احیا شود و دولت باید کمک کند و تسهیلات لازم را فراهم کند.
وی افزود: به بخش خصوصی و عمومی غیردولتی و تعاونی می گویم که دولت در طول سال 94 قدم های مهمی را برداشته است و هزینه حمل و نقل دریایی را 25 درصد کاهش داده و امروز کشتی های بزرگ به راحتی می توانند در بنادر ایران پهلو بگیرند و نیازی ندارد ما به وسیله لنج ، باری از کشور دیگر بیاوریم.
رییس جمهوری ادامه داد: امروز در شرایطی هستیم که به راحتی می توانیم در توسعه ریل فعال شویم. برای حل معضلات اساسی کشور، مسایل محیط زیستی، مسایل آب، مساله مشکل فاضلاب در کشور و بسیاری از مسایلی که به سلامت مردم مربوط می شود به ویژه در مساله اشتغال نیاز به کار و تلاش بیشتری داریم و انشاالله همه ما در این زمینه تلاش خواهیم کرد.

**رسانه های منصف واقعیت ها را لمس می کنند
خبرنگاری از رییس جمهور پرسید؛ بزرگی می گوید این که چیزی را ما بگوییم حقیقت نیست، حقیقت آن اتفاقی است که می افتد. برای مثال اگر من بگویم با خودکار به این تریبون بزنم صدا می دهد این حقیقت نیست، هر وقت زدم و این صدا را احساس کردیم، این حقیقت است؛ بنابراین اقتصاد گویا از این مقوله خارج نیست و صحبت های حضرتعالی را درباره برجام شنیدم؛ گویا بعضی از کارشناسان داخلی معتقدند که آنقدر که برجام در نهاد ریاست جمهوری زنده و پویا و کارا جلوه داده می شود شاید در واقعیت و در بازار و بین مردم چنین امری حداقل تا این لحظه که در این کنفرانس خبری هستیم حس نمی شود. اگر اشتباه نکنم طرف آمریکایی و اروپایی در حد انتظار شما همراهی نکردند و یا حداقل الان همراهی نمی کنند؛ بنابراین شما و تیم شما چه برنامه جدی که قابل استناد و سند باشد برای مردم در این امر دارید؟
روحانی در پاسخ گفت: همان خودکاری که شما زدید به میکروفن ، من خیلی واضح تر از آن، حقیقت را می گویم.
وی ادامه داد: در فروش نفت دست ما باز شد و تحریم ها برداشته شده است و این چیزی نیست که مخفی باشد. یک میلیون بشکه نفت می فروختیم و بیشتر نمی توانستیم و ممنوع بود، در حالی که الان یک میلیون و 400 هزار بشکه نفت می فروشیم و سال دیگر، این رقم بالاتر می رود و نمایندگان مجلس بالای 2 میلیون بشکه نفت را در سال آینده برای دولت مکلف کرده اند و این چیز مبهمی نیست.
رییس جمهوری اضافه کرد: روابط بانکی با دنیا برقرار شده است و پول های ما در دنیا به راحتی در حال جا به جا شدن، است و این چیز مخفی نیست، در حالی که همه کشورهای اطراف ما به خاطر کاهش قیمت نفت دچار مشکل شده اند ولی ما امروز مشکلی نداریم.
روحانی افزود: مردم قیمت دلار را می بینند که در کشورهای مجاور ما دلار چه وضعی پیدا کرده و در چه حدی بالا رفته است؛ البته منظورم از دلار، ارز خارجی است و این چیز واضحی است.
وی گفت: تورم کاهش پیدا کرده است. همه اینها به وضوح برای مردم روشن است و هرکس امروز در صادرات کالا و واردات مواد اولیه است این را حس می کند. هرکس حساب ال سی را باز می کند، برجام را به خوبی حس می کند و کم کم با آمدن هواپیما در داخل کشور مسافری هم که سوار هواپیما می شود به خوبی آن را لمس می کند.
رییس جمهوری ادامه داد: با توسعه ریل در کشور و با آمدن لوکوموتیوها و واگن های جدید، مردم در قطار هم برجام را حس می کنند. قدم به قدم مردم به خوبی برجام را لمس می کنند. رسانه های منصف هم لمس می کنند.

**برای برخی رسانه ها خیلی سخت است که مدتی چیز دیگری می گفتند و حالا واقعیت دیگری مشهود شده است
حالا که واقعیت مشهود شده، وی یادآور شد: اما برخی رسانه ها خیلی سخت شان است برای اینکه مدتی چیز دیگری به مردم گفتند و حالا یک واقعیت دیگری مشهود شده است. برای آنها خیلی سخت است که چیز دیگری بگویند. همه باید توبه کنند . توبه که چیز بدی نیست. آدم یک اشتباهی کرده می گوید اشتباه کردم.

**هم سانتریفیوژ می چرخد، هم بانک مرکزی
روحانی با بیان این که خیلی ها می گفتند آقا این ها همین طوری می گویند سانتریفیوژ می چرخد و زندگی و کارخانه مردم می چرخد؛ مگر این دو می شود که باهم بچرخد، گفت: حالا می بینند که می چرخد. هم سانتریفیوژ در فردو و نظنز می چرخد و هم بانک مرکزی می چرخد.
رییس جمهوری به سرمایه گذاریهای خارجی در کشور اشاره کرد و گفت: در سرمایه گذاری خارجی، وزارت صنایع معادن و تجارت در آخرین گزارش خود می گوید با 102 شرکت خارجی برای سرمایه گذاری مذاکره را به اتمام رساندیم و این ها چیزی نیست که برای کسی مخفی باشد. همه چیز آشکار است.
روحانی گفت: برجام یک ، مثل آفتاب تابان است؛ حالا اگر کسی چشمش را ببندد می گوید شب است. چشمت را باز کنی می بینی آفتاب است. چشم ها را باید باز کرد.
وی ادامه داد: اینکه اروپا و آمریکا به وظایفشان عمل نمی کنند، آقای دکتر عراقچی باید جواب بدهد چون وی مسوول اجرای برجام در کشور است.
رییس جمهوری گفت: ممکن است موردی هم ایراد و اشکالی داشته باشد اما به هر حال آمریکا و اروپا به تعهدات اصلی عمل کرده اند. اگر هم موردی ایراد بوده است ما آن را اعلام کردیم و اگر بعدا هم ایرادی باشد ما آن را اعلام می کنیم. به هر حال، تحریم ها برداشته شده و اعلام شده است ؛ حتی برخی تحریم هایی که مربوط به هسته ای نبوده است هم، برداشته شده است.
روحانی در ادامه گفت: امروز از این شرکت های هوایی اگر سوال کنید و بگویید قطعه از بویینگ و ایرباس می خواهید بخرید، با قبل فرق کرده است یا خیر؟ از مسافر هواپیما بپرسید با هواپیما که می خواست برود در کشور اروپایی، به آن بنزین نمی دادند. مجبور بود یک کشور ثالث برود و ببنشیند و بنزین بگیرد. الان که می روند، بنزین می دهند یا نمی دهند؟ اینها چیزهای مخفی نیست. آشکار و روشن است و همه می بینند.

**اگر موردی در اجرای برجام دقیق نبود باید تذکر دهیم اما واقعیت ها را مردم بخوبی لمس می کنند
رییس جمهوری یادآور شد: البته این معنایش این نیست که حواسمان جمع نباشد. باید حواسمان جمع باشد. ممکن است جایی اروپا و آمریکا خطا کند؛ ما باید در برابرشان بایستیم و اگر موردی در اجرا دقیق نبود باید تذکر دهیم اما واقعیت امر را مردم ما بخوبی لمس می کنند.

**مردم در انتخابات نشان دادند که حرف های دروغ اثر ندارد
وی ادامه داد: من از بعضی از رسانه ها که از همه شان برای انتخابات و برجام تشکر کردم و الان هم تشکر می کنم؛ دلم می خواهد که واقعیت را همان طوری که هست برای مردم توضیح دهند، چرا که مردم ما مردم آگاه هستند و در انتخابات نشان دادند که حرف های دروغ و بی اساس و تهمت و اینها اثر ندارد؛ مردم به خوبی واقعیت ها را لمس می کنند.
روحانی گفت: مردم دیدند در این انتخابات یک امنیت واقعی لمس شد، بیش از هر انتخابات دیگر . دیدند اینترنت همانجور داره کار می کنه . موبایل هایشان (با بیان لفظ تعجب اه) صبح انتخابات همانجور داره کار می کنه؛ زدند دیدند اینترنت داره کار می کنه در روز انتخابات. من اینجا از وزارت ارتباطات تشکر می کنم از همه آنهایی که در این زمینه تلاش کردند که آن احساس امنیت واقعی را به جامعه برگرداند.
رییس جمهوری گفت: شرایط امروز شرایط دیروز نیست . امسال، سال 94 است، سال 93 نیست، سال 92 نیست و سال91 هم نیست و سال آینده 95 خواهد بود و به مراتب از سال 94 بهتر خواهد بود.

** امریکایی باید در اجرای برجام فعالتر باشند
خبرنگاری پرسید: 40 روز از اجرای برجام گذشته است؛ اخیرا دکتر صالحی از تاخیر طرف مقابل در اجرای تعدات خود در برجام گفته است، از سوی دیگر دکتر لاریجانی هم این موضوع را اعلام کرده و سفیر آلمان هم به این مساله اشاره کرده است. آیا تاخیر در اجرای تعهدات طرف مقابل را تایید می کنید؟
رییس جمهوری گفت: آقای دکتر صالحی هر چه در زمینه اتمی بگوید صاحب نظر است، وی مسوول انرژی اتمی است، از وی سوال کنید.
وی سپس با مزاح و با لبخند ادامه داد: می گویند چرا هنگامی که از علما و مراجع سوال می کنید به دو شکل پاسخ می دهند، پاسخش این است که به دو شیوه سوال می شود. این موضوع وابسته به این است که شما چگونه سوال را مطرح کنید.
رییس جمهوری افزود: ما در زمینه هسته ای برای نخستین بار بعد از برجام، تجارت مواد هسته ای را انجام دادیم، کسی تصور آن را نمی کرد، و همچنین اینکه بتوانیم با همکاری کشورهای دیگر یک راکتور را طراحی کنیم. پس تعامل با دنیا شروع و برجام اجرایی شده است اما اینکه کسی بگوید در اجرای برجام نواقصی هم باشد، باید برطرف شود.
وی تصریح کرد: نکته ای که می گویند این است که برخی از موسسات خصوصی و بانکها هنوز مقداری هراس دارند که با ایران وارد مبادله شوند، به هر حال بانکی که قبلا به خاطر کار با ایران جریمه شده ممکن است امروز کار را شروع نکند، آمریکایی ها باید در این زمینه فعالتر باشند و به همه آنها با تاکید اعلام کنند در معامله با ایران آزاد هستند.
روحانی ادامه داد: برجام از 26 دی ماه اجرا و عملیاتی شده است اما شما در خبرها شنیدید که دیروز بانک مرکزی یکی از کشورهای همسایه به بانک ها اعلام کرده که همه با ایران کار کنید و دیگر تحریمی وجود ندارد، آن کشور جزو 1+5 نیست و یکی از کشورهای همسایه ما است.
وی اضافه کرد: آمریکایی ها باید در اجرای برجام فعالتر باشند و خواست ما این است در برخی موارد ممکن است در حدی که باید تلاش می کردند تلاش نکردند اما معنای آن، این نیست که بانکهای ما فعال نیستند، مخارج تبادلات ارزی ما کاهش پیدا نکرده و بیمه ما فعال نشده و کشتی های ما بیمه نیست. بله ممکن است یک بیمه گری که شرکت آمریکایی است یا شرکت آمریکایی در آن سهم دارد، در کار بیمه هنوز هم تعلل کند، یا بگویند سوییفت فلان بانک وصل نشده است. موضوع این است که تحریم های آن بانک مربوط به هسته ای نبوده است و تحریم های آن هم برداشته نشده است.

** می توانیم اجازه دهیم هیات مذاکره کننده راجع به سایر موارد با دنیا مذاکره کند
رییس جمهوری گفت: البته مردم ما می خواهند تحریم ها برداشته شود، ما هم می توانیم دوباره به هیات مذاکره کننده اجازه دهیم راجع به سایر موضوعات هم با دنیا مذاکره کنند، در آن مذاکرات باز هم به طور حتم به نتیجه ای مشابه برجام خواهیم رسید.
وی تصریح کرد: در کل، از نظر من مسیر درستی را طی می کنیم؛ ممکن است اشکالات جزیی باشد که باید رفع شود. مرجع این کار اگر راجع به برجام خواستید بشنوید که خوب اجرا شده یا نه، در کلیت، آقای دکتر عراقچی مسوول است و باید جواب دهد، در سیاست خارجی وزیر خارجه مسوول است، در موضوع های اقتصادی هم وزیر اقتصاد و بانک مرکزی مسوول است و در مسایل هسته ای هم آقای دکتر صالحی مسوول است.

**فضا برای سرمایه گذاری آماده است
خبرنگاری پرسید: سازمان سرمایه گذاری اعلام کرده که اگر به هر دلیلی خطری برای سرمایه گذاری های خارجی پیش آید، غرامت پرداخت می کند و اعلام کرده برای بازگشت سرمایه هایشان تضمین می کند که هر موقع خواستند بتوانند سرمایه های خود را خارج کنند، این اتفاق باعث می شود که شاهد افزایش چشمگیری در واردات پول و سرمایه به کشور باشیم آیا دولت برای جذب این حجم از سرمایه و پول، پروژه هایی را در دست دارد؟ آیا بخش خصوص ما این توانمندی را دارد که بتواند از این فرصت پیش آمده استفاده مثبت کند؟
رئیس جمهوری پاسخ داد: الان فضا برای جذب سرمایه خارجی یا فاینانس برای مشارکت آماده شده است؛ دیروز آقای نخست وزیر ترکیه که تهران بود و تعدادی از هیات های اقتصادی و بنگاه های اقتصادی هم او را همراهی می کردند، در ملاقات با من تاکید می کرد که ترکیه کاملا آماده است که در ایران سرمایه گذاری های مشترک را شروع کند، موارد زیادی هم او به عنوان نمونه مثال زد. عین این وضع را با فرانسه داریم.
روحانی افزود: شما می دانید که سرمایه گذاری آنهایی که می گویند برجام اجرایی شده یا نشده، در همین پژو سیتروئن می بینید که از اوایل سال آینده تقریبا کار مشترک آغاز می شود و بعد به ساخت مشترک خودروهای جدید می رسیم که تعهد آنها این است که 30درصد آن را به خارج صادر کنند.
وی ادامه داد: پس این کارها شروع شده اما این که ظرفیت و استعداد ما چقدر است، فکر می کنم در حدی که بخش خصوصی توان دارد، طرف خارجی هم آمادگی دارد، مخصوصا بحث مشارکت برای ما اهمیت دارد. بخش خصوصی هر کجا بتواند با بخش خصوصی خارج از کشور مشارکت کند، مسئولیت دولت تسهیلات لازم است.
رئیس جمهوری اضافه کرد: قانون سرمایه گذاری خارجی قانون شفافی دارد و کاملا روشن است. نکاتی که اشاره کردید در این قانون آمده و اینها اجرایی و عملیاتی می شود.
روحانی اظهار داشت: برخی از اموری که در کشور سرمایه گذاری می خواهد، خودش سرمایه خود را برمی گرداند. بنابراین نیاز ندارد که بخواهیم بار آن را بر دوش بگیریم و دولت متعهد باشد؛ مثل خرید هواپیما که بیشتر به شکل اجاره و اجاره به شرط تملیک است و از طریق لیزینگ در حال انجام است. بنابراین باری بر دوش دولت نخواهد بود در حدی که توان دارند.
وی ادامه داد: برای ایران ایر و دیگر شرکت ها تسهیلات در این زمینه فراهم شده، در برخی از موارد دولت باید تعهداتی بدهد. در این زمینه دولت وابسته به این است که در سال های باز پرداخت پیش بینی درآمدش چه مقدار است و چه مقدار بتواند متعهد شود. در دولت بر این مساله تاکید شده و حتی برای این که مشکلی برای سال های بلند آتی پیش نیاید، بنا شده هر گونه تعهدی به دولت و شخص رییس جمهوری اعلام شود و در شورای اقتصاد مورد بررسی قرار گیرد.
رئیس جمهوری با تاکید بر این که همه تلاش ما این است که بتوانیم از این فضا حداکثر استفاده و بهره برداری را بکنیم، اضافه کرد: ان شاء الله این کار انجام خواهد شد و اینکه چه مقدار می توانیم سال 95 جذب سرمایه داشته باشیم یا در زمینه فاینانس موفق باشیم، وابسته به این است که امروز تفاهماتی که با کشورهای مختلف چگونه تبدیل به قرارداد و اجرا شود.
روحانی افزود: امروز با یک کشور و یا شرکت خارجی به یک تفاهم می رسیم، این معناش این نیست که فردا صبح اثرش را ببینیم؛ تفاهم باید به قرار داد تبدیل شود و علی القاعده چهار، پنج ماه طول دارد. قرارداد اگر قرارداد مفصلی باشد وقتی به امضا رسید برای این که این سرمایه وارد و کار شروع شود، زمانبر است اما در عین حال همه این ها آغاز شده و تلاش ما این است که از حداکثر استفاده از این فرصت را کشور و مردم ما ببرند.

**با زندان خیلی موافق نیستیم
خبرنگاری پرسید قوه قضائیه قانونی گذاشته که کسانی که بدهی مالی دارند بتوانند در منزل این دوران را پر کنند که نقش مهمی در بهبود فضای کسب و کار خواهد داشت، دولت از این قانون قوه قضائیه حمایت می کند یا خیر؟
رئیس جمهوری پاسخ داد: در زمینه کار قضایی ما که با زندان اصلا خیلی موافق نیستیم؛ هر چه شود دوران زندان را کم کنیم و زندانیان بتوانند از فضای زندان راحت شوند و در فضای دیگری باشند، استقبال می کنیم.

**کمک های انسان دوستانه ایران به مردم یمن ادامه دارد
خبرنگاری پرسید: می بینیم محموله انسان دوستانانه ایران به محض یک تلفن باز می گردد و جیبوتی روابط خود را با ایران قطع می کند، آیا دولت جمهوری اسلامی ایران نسبت به مسائل منطقه ای وارد مذاکره شده و یا در مسئله یمن کوتاه آمده است؟
رئیس جمهوری پاسخ داد: فعالیت ما نسبت به مسائل منطقه ای روشن است؛حضور ما در کمک به مردم و دولت عراق، سوریه و لبنان و سایرکشورها از جمله یمن مشخص است.
روحانی تصریح کرد:ما کمک های نوع دوستانه را به یمن انجام داده و می دهیم و اینکه یک کشور همسایه یمن رابطه اش قطع شود، راههای دیگری برای کمک رسانی وجود دارد.
وی اضافه کرد: البته وضع مردم یمن بسیار بد است؛ چون دولت سعودی متاسفانه به بمباران های غیر انسانی خود نسبت به مردم یمن ادامه می دهد و سازمان های بین المللی توجهی ندارند و قدرتهای بزرگ فعال نیستند.
رئیس قوه مجریه تاکید کرد: سراغ ندارم مذاکره با یک مقام خارجی انجام شده باشد و درباره یمن صحبت نشده باشد؛ این کمک های نوع دوستانه را ادامه می دهیم گرچه این شرایط سخت است؛ هیچ گاه کمک های ایران به یمن قطع نشده است.

** نسبت به مجلس آینده بسیار امیدوار هستم/تهرانی ها با هوشمندی کار را یکسره کردند
روحانی درباره اینکه برآورد شما از تعامل دولت و مجلس آینده چطور است ؟گفت:من نسبت به مجلس آینده بسیار امیدوار هستم.
وی ادامه داد: اما کار اصلی را مردم انجام داده اند ؛ مرم سراسر ایران و بویژه مردم تهران عملکردشان جای تشکر دارد.
رئیس جمهوری اضافه کرد: به این دلیل که مردم تهران دو کار مهم کردند و 46 اسم روی ورقه نوشتند؛ روی یک ورقه 30 اسم و روی یک برگه 16 اسم؛ و این مهم است و با حوصله کار کردند ؛ کار تهرانی ها حتی نسبت به شهرهای بزرگ دیگر نیز سخت تر بود .
روحانی تصریح کرد: مردم تهران با هوشمندی کار را یکسره کردند و نگذاشتنند به دور دوم برسد، چون دور دوم انتخابات سخت است؛ حالا غیر از مسائل بودجه ای؛ سخت است و مردم تهران کار بزرگی کردند؛ البته سراسر ایران کار بزرگی کردند.
وی تاکید کرد: آنچه انتخاب مردم است، هر جناحی که باشد، مورد احترام است؛ پیش بینی این است که رابطه دولت با مجلس دهم بهتر خواهد بود؛ البته این پیش بینی است.

**پیام مشابه مردم در انتخابات 92 و 94
رئیس دولت یازدهم خاطر نشان کرد: مردم در انتخاب ریاست جمهوری یک دستورالعمل برای دولت تعیین کردند و به دستگاه اجرایی گفتند ما دعوا، قهر، نزاع و جنگ نمی خواهیم و از شما می خواهیم با دنیا در تعامل و به فکر زندگی مردم باشید.
روحانی اضافه کرد: در مجلس هم مردم پیام مشابه دادند که چگونه باید عمل کنید و تعاملتان چگونه باشد؛پیام های مردم مشابه بود و همان پیام 92 را در 94 دادند.
وی تاکید کرد: تلاقی این دو پیام را در بین دولت یازدهم و مجلس دهم خواهیم دید؛البته روابط ما با مجلس نهم هم خوب بوده وتعامل داشتیم اما فکر می کنم تعامل ما با مجس بعدی بهتر باشد؛آنچه حاصل شده حاصل توصیه رهبر معظم انقلاب است که دولت و مردم همدل و همزبان باشند و همدلی و همزبانی را دیدیدم.

**خواست مردم سوریه برای آینده آن کشور مبنا قرار گیرد/تاکید بر حفظ تمامیت ارضی کشورها
خبرنگار دیگری از رئیس جمهوری پرسید: روسیه طرحی برای فدرال در سوریه را مطرح کرده است و در مقابل آن، آمریکا طرحی را برای تقسیم سوریه دارد. ارزیابی شما نسبت به این دو مساله چگونه است؟ آیا تهران همچنان به تحرکات روسیه در سوریه اطمینان دارد یا خیر ؟
روحانی با خنده پاسخ داد: بین ما و روسیه که همسایه هستیم دعوا درست نکنید.
وی افزود: روابط ما با روسیه روابط خوبی است، همفکری و هماهنگی بین دو کشور وجود دارد و این به معنای آن نیست که هر اقدامی که روسیه می کند، مورد تایید ایران است.
رئیس جمهوری ادامه داد: ما با روسیه هم تماس تلفنی و هم از طریق هیات هایی که بین دو کشور رفت و آمد می کنند، ارتباط داریم و هدف اصلی این است که مردم سوریه به زندگی عادی خود برگردند و جنگ تمام شود.
روحانی اضافه کرد: هدف ما در سوریه این است که با تروریسم مبارزه شود و آن ها از سوریه بیرون رانده شوند و آنچه خواست مردم سوریه است برای آینده سوریه مبنا قرار گیرد.
وی افزود: ما به همه دوستان و همسایگان، به روسیه و دیگران به صراحت اعلام کردیم تمامیت ارضی کشورهای منطقه به عنوان یک اصل مورد تاکید ماست؛ چه نسبت به عراق و چه نسبت به سوریه و چه نسبت به هر کشور منطقه، حاکمیت ملی و تمامیت ارضی برای ما مهم است.
رئیس شورای عالی امنیت ملی تاکید کرد:بنابراین نظر ما وحدت و تمامیت ارضی سوریه است، باید در سوریه هرچه سریعتر بطور همزمان با ادامه آتش بس عادلانه و با مبارزه با تروریسم، شرایط را برای تحولات لازم، اصلاح قانون اساسی و انتخابات آینده طبق نظر مردم آماده کنیم.

**تاخیر در تصویب بودجه به نفع مردم نیست/اگر مجلس نتواند بودجه را تصویب کند، چند دوازدهم ارائه می کنیم
خبرنگاری پرسید: امروز برخی نمایندگان مجلس از دولت درخواست کردند که لایحه دو دوازدهم بودجه سال 95 را به مجلس ارایه دهد و خبرهایی مبنی بر اینکه دولت قرار است در روز سه شنبه این لایحه را به مجلس ارایه دهد، منتشر شده، آیا این موضوع را تایید می کنید؟
روحانی افزود: نظر ما این بود که حتی الامکان، بودجه سال 95 در سال 94 به تصویب نهایی برسد، به محض اینکه برجام تحقق پیدا کرد، یعنی بلافاصله در روز بعد از اجرایی و عملیاتی شدن برجام، 27 دی ماه لایحه را تقدیم مجلس کردیم و حتی یک روز هم به تاخیر نینداختیم، روشن بود که ما زودتر نمی توانیم بدهیم.
رییس جمهوری گفت: از آن زمان تا پایان سال، بیش از 60 روز زمان در اختیار مجلس بوده است. البته آن ها انتخابات داشته اند و گرفتار مسایل انتخاباتی بوده اند که این مساله خودش را دارد، ولی شدنی بود که این لایحه تصویب شود. من هم از نمایندگان تقاضا کردم این لایحه را در سال 94 مصوب کنند به دلیل اینکه تکلیف دولت برای سال آینده روشن می شود و به نفع مردم است، تاخیر به نفع مردم نیست.
روحانی افزود: اگر به هر دلیلی مجلس نتواند تا پایان سال مصوبه نهایی را درباره لایحه به ما بدهد، سازوکارهای قانونی خودش را دارد که یکی از این سازروکارها؛ ممکن است دولت لایحه چند دوازدهم را تقدیم کند، البته نمایندگان گفتند ما خودمان طرح می دهیم که به نظر من این کار امکان پذیر نیست و باید دولت لایحه ارایه دهد. به هر حال اگر مجلس نتواند ما این کار را خواهیم کرد.

**شورای عالی امنیت ملی مصوبه ای نسبت به حضرت آقای خاتمی نداشته است
خبرنگار دیگری از رییس جمهوری پرسید: بیش از یکسال است سید محمد خاتمی رییس جمهوری پیشین ایران که در انتخابات سال 92 نیز از حامیان شما بود و شما در نطق تلویزیونی نیز از ایشان تشکر کردید، ممنوع تصویر است، سخنگوی قوه قضاییه هم گفته است حکم دادستانی براساس تصمیم دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی بوده، به طور شفاف بفرمایید به عنوان رییس شورای امنیت ملی اقدامی برای حل و فصل این موضوع کرده اید؟
روحانی پاسخ داد: طرف گفت دروغ گفتن حرام است ولی راست گفتن که واجب نیست.
رئیس شورای عالی امنیت ملی با بیان این که این شورا مباحثی در این زمینه ها داشته است، افزود: من قبلا نیز در یک مصاحبه اعلام کردم و گفتم هیچ مصوبه ای در شورای عالی امنیت ملی نسبت به حضرت آقای خاتمی رییس جمهوری دوران هفتم و هشتم کشور ما وجود نداشته است.
روحانی ادامه داد: من از روز اول در شورای امنیت ملی عضویت داشتم، در آن مدت نماینده مقام معظم رهبری در شورا بوده ام و الان نیز رییس این شورا هستم، هیچ زمانی، در هیچ دوره ای مطرح نبوده و دبیرخانه نیز حق ندارد، به فرض هم اگر دبیرخانه چنین مصوبه ای داشته باشد، غیرقانونی است، البته من از آقای شمخانی پرسیدم گفت در دبیرخانه مصوبه ای در این زمینه نیست.
وی خاطرنشان کرد: این حرف ها به شوخی بیشتر شباهت دارد تا واقعیت. امیدوارم شفافیت مورد نظر شما را بیان کرده باشم.

**وقتی طرحی بدون توجه به امکانات تصویب شود ، در بین راه می مانیم
در ادامه، خبرنگاری با اشاره به تصویب طرحی در مجلس در خصوص پایان دادن به طرح های نیمه تمام، پرسید که دولت می خواهد سال آینده در این زمینه چه کار کند؟ که رئیس جمهور پاسخ داد: ما وقتی در کشور طرح هایی را بدون توجه به امکانات کشور تصویب و یا اقدام می کنیم، یا کلنگ می زنیم و شروع به اجرا می کنیم، در بین راه می مانیم و دچار مشکل می شویم.
وی افزود: رقمی در همین حدود طرح های نیمه تمام وجود دارد؛ به همه استانداران اعلام کردیم که در استان خودشان برای طرح های استانی و ملی اگر بخش خصوصی یا بخش عمومی غیر دولتی آمادگی دارد برای تکمیل طرح و آن طرح را به عهده بگیرد، دولت با یک شرایط سهلی آن طرح را واگذار می کند. خیلی در این زمینه موفق نبودیم، برای این که بسیاری از این طرح هایی که وجود دارد طرح هایی نیست که برای بخش خصوصی سودآور باشد و بخواهد بیاید سرمایه گذاری کند و از آن طریق بتواند با درآمدی که به دست می آورد هزینه و سود لازم را به دست آورد.
روحانی افزود: سازمان مدیریت مسوول این کار شده که در این زمینه کار کند، استانداران مسئول شدند، هیات هایی برای این کار انتخاب شده و امیدواریم در سال آینده برخی از این طرح هایی که جاذبه داشته باشد برای بخش غیردولتی واگذار کنیم.
وی ادامه داد: برنامه دولت یازدهم اساسا از آغاز این بود که طرح هایی که وجود دارد بر مبنای پیشرفت کار تقسیم بندی کند؛ یعنی در سال اول یک سری طرح هایی که حدود 90 درصد بود توانستیم تکمیل کنیم، سال بعد، طرح هایی که 80درصد بود توانستیم تکمیل کنیم. دو مرتبه طرح هایی که در حد پایین تری تکمیل شده بود در سال 94 در اختیار داشتیم و در استان هایی که سفر استانی دارم مبنای قول هایی که این دولت می دهد این است که بتواند آنها را تا پایان دولت یا به طور کامل تمام کند و اگر طرح مهمی است، بخش قابل ملاحظه اش را اجرایی و عملیاتی کند.

**آماده واگذاری طرح های نیمه تمام به بخش غیردولتی هستیم
روحانی افزود: مدتی پیش در افتتاح تعدادی از طرح های استانی اعلام کردم بیش از 50درصد طرح هایی را که در سفرهای استانی قول دادم، افتتاح شده، یعنی تکمیل و تمام شده و بقیه هم در دست اجرا است. ما امیدواریم طرح هایی که در این دولت تصمیم گرفتیم ، قول دادیم آنها را تا پایان این دولت اجرایی و عملیاتی کنیم، طرح های نیمه تمام و آنهایی که جاذبه داشته باشد آماده ایم برای تکمیل به بخش غیر دولتی واگذار کنیم.
خبرنگاری پرسید: یکی از نخستین اثرات رای ما در هفتم اسفند این بود که فضای سیاسی کشور معتدل شده و از همینجا مشخص شده که مجلس آینده مجلس معتدل و همسو با دولت خواهد بود؛ بر همین اساس صداهایی از جریان های سیاسی مختلف شنیده می شود؛ برخی خواهان آشتی ملی هستند و برخی بر رفع کدورت ها تاکید می کنند، جنابعالی به عنوان رئیس جمهور و دولت شما برای رفع کدورت ها برنامه ای دارد یا خیر و این امر در برجام 2 چه نقشی دارد؟

** ملت ما در این انتخابات پیروز واقعی بود
روحانی پاسخ داد: بسیار مهم است مساله تعبیر آشتی ملی، تعبیر رفع کدورت ها بگوییم. مهم این است که ما در کنار هم باشیم؛ همه جناح ها، همه گروه ها ،آنهایی که رای آورند و آنهایی که رای نیاوردند. به نظر من همه آنهایی که در انتخابات شرکت کردند به وظیفه سیاسی خود عمل کردند، آنهایی که رای آوردند یا نیاوردند پیروزند و پیروزی مال ملت ماست.
وی افزود: ملت ما در این انتخابات پیروز واقعی بود و آثار این پیروزی را هم ما خواهیم دید؛ دلمان می خواهد مجلسی معتدل تر را شاهد باشیم در مجلس دهم و بتوانیم با مجلس با هماهنگی بیشتر کار کنیم و به اعتقاد من مردم ما هم نظرشان همین است که دولت و مجلس برای رفع مشکلات آنها کار کنند. آنها اختلاف، دعوا و شکاف اجتماعی را دوست ندارند، مسایل زیادی در این کشور داریم. باید این مسایل را حل و فصل کنیم؛ چه از لحاظ اجتماعی چه از لحاظ سیاسی چه از لحاظ اقتصادی، مخصوصا زندگی مردم و مسایل اقتصادی بویژه مساله اشتغال که بسیار مهم است.
وی گفت: در طول سال های گذشته که درآمد نفتی ما به وفور در اختیار ما بود. متاسفانه پایان سال 91 وقتی به سال های قبل از 85 تا 91 نگاه می کنیم ما تقریبا اشتغال خالصی را نمی بینیم. آخرین آمار این است که سالی 12، 13 هزار اشتغال خالص درست شده در حالی که به اشتغال میلیونی نیاز داریم ؛ 800، 900 هزار اشتغال می خواهیم. برای این که بیکاری این همه فارغ التحصیل دانشگاهی و غیره را رفع کنیم.
روحانی اظهار داشت: این اشتغال با همدلی و رونق حاصل می شود. ما باید انرژی های خود را برای شکوفایی کشور و رشد اقتصاد کشور بگذاریم؛ نباید همدیگر را تخریب نکنیم و رو به روی هم بایستیم.
وی افزود: اگر کسی به مجلس راه پیدا نکرد به هر حال خدمت دیگری می تواند انجام دهد و در عرصه دیگری خادم باشد؛ دولت همه توان خود را در این زمینه به کار خواهد گرفت. برای این که جناح ها، احزاب و گروه های مرجع به هم نزدیک تر شوند و فضای سیاسی فضای معتدل تری باشد و فضا، فضای نقد اما نقد سازنده باشد و فضای تخریب نباشد و من بسیار امیدوارم که در ماه های پیش رو و سال آینده فضای ما از فضای امسال هم به مراتب بهتر بشود.

**پیش بینی رشد اقتصادی 5 درصدی برای سال 95
خبرنگاری پرسید که دولت برای سال آینده رشد اقتصادی را بین 5 تا 6 درصد هدف گذاری کرده است و میزان فروش نفت و میعانات گازی را 2 میلیون و 250 هزار بشکه؛ بنابراین به تفکیک بگویید از این مقدار چه میزان نفت و چه میزان میعانات گازی است و با توجه به قیمت پایین نفت، آیا این رشد اقتصادی که دولت هدف گذاری کرده واقع بینانه است؟
روحانی گفت: رشد اقتصادی در سال آینده رشد خوبی خواهد بود. پیش بینی تیم اقتصادی دولت هم رشد 5 تا 6 درصد است. خودم هم که همه مذاکرات و جلسات اقتصادی را حضور دارم همین را معتقدم. سال آینده، سالی خواهد بود که رشد اقتصادی 5 درصد را خواهیم داشت.
وی ادامه داد: برای این که بتوانیم تولید نفت را بالا ببریم یک مرتبه نمی شود این کار را انجام دهیم و به تدریج در حال انجام این کار هستیم. فکر می کنم ما تا قبل از نیمه سال آینده، تیر یا مرداد بتوانیم تولید نفت خام را به 2 میلیون بشکه در روز برسانیم.

**افتتاح فازهای 17 و 18 پارس جنوبی در اوایل سال آینده
رئیس قوه مجریه اضافه کرد: میعانات ما هم وابسته به فعالیت پارس جنوبی است. فازهای 12، 15 و 16 افتتاح شده است و فازهای 17 و 18 در اوایل سال افتتاح خواهد شد و دو فاز دیگر هم در دستور کار است. بنابراین هر مقدار فازهای پارس جنوبی جلو برود، میعانات ما اضافه می شود و همین الان هم حدود 200 تا 300 هزار بشکه میعانات گازی داریم و سال آینده بیشتر خواهد شد.

**از نیروهای ماهر و با تجربه مجلس نهم استفاده خواهیم کرد
خبرنگار دیگری پرسید که آقای نوبخت در نشست خبری دولت گفت کسانی که در انتخابات مجلس توسط مردم تهران حذف شدند، قرار است در دولت از آنها بهره گیری شود، آیا برنامه ای برای کسانی که در این چند سال به شما کمک کردند، دارید یا خیر؟
روحانی گفت: بسیاری از نمایندگان مجلس معمولا با تخصص و فعالیت های دیگری از قبل از اینکه بیایند مجلس مشغول به کار بودند؛ به طور طبیعی دوران مجلس که مسئول نباشند به شغل سابق بر می گردند یا استاد دانشگاه بودند یا مسوولیت دیگری داشتند یا در بخش عمومی غیر دولتی فعال بودند؛ به هر حال از نیروهای ماهر و با تجربه باید استفاده شود و همانطور که آقای نوبخت گفتند در این زمینه از این نیروها استفاده خواهیم کرد.

**شرط همکاری با شرکت های خارجی، سرمایه گذاری، انتقال فناوری و صادرات محصولات است
خبرنگاری پرسید: در دوران پساتحریم به نظر می رسد هنوز هم شرکت های بزرگ چینی به دنبال سرمایه گذاری در ایران هستند اما هراس دارند که توافق هسته ای عملیاتی نشود و سرمایه آن ها هدر برود.
رییس جمهوری گفت: فکر نمی کنم اینگونه باشد، در سفری که رییس جمهور چین به ایران داشت، مذاکرات و توافق هایی که داشتیم، پروژه هایی که آنها برای انجام آنها قول دادند، سرمایه گذاری که باید انجام شود، رقمی که بانک های بزرگ چینی می توانند در ایران سرمایه گذاری کنند و گفت وگویی که ما انجام دادیم، چنین نکته ای را استنباط نکردم.
وی خطاب به خبرنگار چینی گفت: ممکن است یک شرکت خاص چینی مورد نظر شما باشد که هنوز تردید دارد، اما من هیچ تردیدی در میان شرکت های چینی، هندی، کره ای، آسیایی، اروپایی و غیراروپایی نمی بینم.
روحانی اضافه کرد: همه تفاهم هایی که اکنون منعقد می شود، بر این مبنا است که برجام پابرجا خواهد بود. ما همیشه به تعهدات خودمان پایبند هستیم، دولت ایران همواره هر چه قول داده در گذشته و آینده به قول خود پایبند بوده است.
رئیس جمهوری گفت: اجرای برجام به نفع همه جهانیان است، آنها هم فهمیدند تحریم و فشار راه نادرستی است. دو طرف ایران و دنیا راه تعامل را انتخاب کردند، این کشور دارای ثبات، امنیت و مزیت های فراوان است؛ بنابراین این راه با شرکت های خارجی ادامه می یابد. البته با آن شرطی که گفتیم باید با خود سرمایه، فناوری را به ایران بیاورند و بخشی از محصول را صادر کنند.

**فراهم شدن شرایط مناسب برای حجاج از جمله تاکیدات برای حج تمتع 95 است
رییس جمهوری درباره این پرسش که با توجه به حوادث سال گذشته فاجعه منا، برای انجام سفرهای حج تمتع در سال 95 چه تضمینی می دهید که مشکلاتی نظیر سال قبل رخ ندهد؟ گفت:امسال هنوز هیات ایرانی کشورمان برای بحث حج تمتع به عربستان نرفته است.
روحانی به حج عمره نیز اشاره کرد و گفت:عمره ما اکنون تعطیل است و قبل از حوادث حج تمتع سال قبل عمره را به دلایلی تعطیل کردیم؛ در حج تمتع هم فاجعه منا اتفاق افتاد و بسیار تاسف بار بود.
وی تاکید کرد:امسال هنوز مذاکرات بین هیات های ایرانی ها و سعودی ها برای حج تمتع شروع نشده و فکر می کنیم در روزهای آینده این سفر انجام می شود و مذاکرات با آنها انجام می گیرد.
روحانی تصریح کرد: یکی از تاکیدات ایران فراهم شدن شرایط مناسب برای حجاج ما است بویژه با شرایطی که امسال دیرتر اقدامات انجام شده است.

ایرنا

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid