محل تبلیغ شما
بازگشت پول مهم تر از اعدام+پرونده

تاریخ خبر: 1394/12/19

بازگشت پول مهم تر از اعدام+پرونده

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

موضع دولت درباره حکم زنجانی

بازگشت پول مهم تر از اعدام

با اعدام مشکلی حل نمی‌شود،همه باید برای بازگرداندن 2 میلیارد و 700 میلیون دلار پول بکوشند شورای عالی امنیت ملی در اولین جلسه «ممنوع‌التصویری» رئیس دولت اصلاحات را بررسی می‌کند بیش از 530 هزار میلیارد تومان در سال 95 رشد سرمایه‌گذاری خواهیم داشت در سال جاری 100 درصد اعتبارات صدا و سیما پرداخت شده است

سخنگوی دولت:
بازگرداندن پول زنجانی را به اعدام او ترجیح می‌دهیم
شورای عالی امنیت در اولین جلسه «ممنوع‌التصویری» رئیس دولت اصلاحات را بررسی کند

نیم نگاه

اگرچه قانون برای نمایندگان حق اظهار نظر را به رسمیت می‌شناسد، اما نمی‌توانند ایراد اتهام و تشویش اذهان عمومی کنند
در سال جاری 100 درصد اعتبارت صدا و سیما پرداخت شده است
بیش از 530 هزار میلیارد تومان در سال 95 رشد سرمایه‌گذاری خواهیم داشت


نشست خبری سخنگوی دولت، دیروز با حضور نمایندگان رسانه‌های داخلی و خارجی، در حالی برگزار شد که سخنگو، روز پیش از آن را در سفر استانی کاروان تدبیر و امید به یزد به سر برده بود. از این رو، محمدباقر نوبخت سخنان خود را با قدردانی از مردم این استان آغاز کرد و گفت: «مردمی که با احساسات پرشور و استقبال کم نظیر  خود از رئیس جمهوری و کاروان همراه، مسئولیت دولتمردان را برای خدمتگزاری افزون کرده‌اند.» او در ادامه به پرسش‌های متنوع خبرنگاران پاسخ داد.
اتهام ناروا جرم است
اتهام‌زنی‌های پسا انتخاباتی برخی نمایندگان بازمانده از مجلس دهم، محور پرسش یکی از خبرنگاران بود. نوبخت در پاسخ، با بیان اینکه هر نوع اتهام ناروا طبق قانون جرم بوده و فساد محسوب می‌شود، اظهار کرد: در این مورد دولت پیگیری‌های لازم را در رابطه با مصادیق اتهامات نادرست وارد شده به برخی خدمتگزاران مردم در قوه مجریه، از مجاری قانونی انجام خواهد داد. اما اگر هر کسی اطلاعاتی داشته باشد، خودش قاضی و دادستان شده و حکم صادر کند، اتفاقی مضحک است. وی با بیان اینکه لازم است همه از طریق مجاری قانونی در این موارد اقدام کنند، تصریح کرد: نمایندگان باید مسئولیت اظهار نظرهایشان را پذیرا باشند، اگرچه قانون برای نمایندگان حق اظهار نظر را به رسمیت می‌شناسد، اما نمی‌توانند ایراد اتهام و تشویش اذهان عمومی کنند.
بررسی «ممنوع‌التصویری»  در نخستین جلسه شورای امنیت ملی
نوبخت درباره موضوع ممنوع‌التصویری رئیس دولت اصلاحات و اظهارات اخیر سخنگوی قوه قضائیه نیز با تأکید بر اینکه ما نمی‌خواهیم پیرامون این موضوع فقط صحبت کنیم، گفت: قصدمان این است که اگر تصمیمی گرفته شود، شورای عالی امنیت ملی در مورد آن صحبت کند، لذا با توجه به آنکه رئیس شورای عالی امنیت، رئیس جمهوری هستند و به این موضوع پرداختند، امیدواریم دبیر شورای عالی امنیت در نخستین جلسه این مسأله را مطرح کند. سخنگوی دولت در پاسخ به پرسش دیگری درباره محدودیت‌های تازه برای رئیس دولت اصلاحات نیز تأکید کرد: برخی موارد بازدارنده و محدودکننده، تأمین کننده منافع ملی نیست. وی در پاسخ به پرسشی درباره استفاده از افراد بازمانده از مجلس دهم، آن هم در شرایطی که نتوانستند آرای مردم را کسب کنند، خاطرنشان کرد: برنامه دولت همواره استفاده از چهره‌ها، اشخاص توانا و شایسته برای خدمت‌ به مردم، فارغ از گرایش‌های سیاسی بوده است. نوبخت با اشاره به اینکه معتقدیم باید از همه اصلاح‌طلبان متدین و بااخلاق و اصولگرایان متدین و روشنفکر که سرمایه‌های اجتماعی ما هستند بهره بگیریم، اظهار کرد: کنار گذاشتن این اشخاص و جریان‌های سیاسی کاری نشدنی است. چرا که حذف یک جناح سیاسی درون نظام امکانپذیر نیست و همه افراد باید تکریم شوند. نوبخت درباره این موضوع که گفته می‌شود دولت و اصلاح‌طلبان به ریاست علی لاریجانی برای مجلس دهم تمایل دارند نیز گفت: انتخاب رئیس مجلس مربوط به نمایندگان است و 290 نماینده در این رابطه اظهار نظر می‌کنند که هیچ مرجع بیرونی نمی‌تواند برای تصمیم نمایندگان اثرگذار باشد.
مردم درباره عملکرد صدا و سیما قضاوت می‌کنند
رویکرد غیراصولی صدا و سیما در قبال دولت، محور پرسش دیگر این نشست بود که نوبخت گفت: قضاوت در این باره را برعهده جامعه می‌گذاریم، اما اگر به برخی سیاست‌های رایج در صدا و سیما منتقد هستیم، به این معنا نیست که دولت نسبت به زحمتکشان این سازمان ناسپاس است. سخنگوی دولت در همین راستا تصریح کرد: لازم است بگویم اعتبارات صدا و سیما در سال 95 نسبت به سال 94 افزایش داشته و در سال جاری نیز 100 درصد اعتبارات این سازمان پرداخت شده است.
خبرنگار یک رسانه عراقی از نوبخت درباره اظهارات جنجالی اخیر یکی از نمایندگان پرسید که از اعدام دسته‌جمعی 800 اسیر عراقی در دوران دفاع مقدس خبر داده بود. نوبخت در پاسخ، با تأکید بر اینکه اطلاع‌رسانی نادرست و غیرواقعی می‌تواند به منافع ملی لطمه زند، گفت: بیان و انتشار هرگونه خبری که منافع ملی را مخدوش کند و تنها فواید موقت وسطحی برای یک سلیقه سیاسی ایجاد کند، قابل قبول نیست و اظهار تأسف عمیق می‌کنم از اینکه برخی اتفاقات که نباید از سوی برخی افراد برای بهره‌برداری کوتاه‌مدت افشا شود ظرف ماه‌های گذشته اتفاق افتاده است و توقع ما از شورای عالی امنیت ملی است که متناسب آن برخورد کند.
بازگرداندن پول زنجانی
نوبخت در واکنش به حکم اعدام بابک زنجانی نیز با اشاره به اینکه مرجع قضایی با قاطعیت نسبت به احقاق حق ملی و بیت‌المال اقدام کرده و همه مراحل نیز طی شده است، اضافه کرد: به نظر می‌رسد افکار عمومی این حکم را سختگیرانه نداند، اما باید موضوع بازگشت 2 میلیارد و 700 میلیون دلار را به بیت‌المال مدنظر قرار دهیم، بویژه اینکه با اعدام مشکلی حل نمی‌شود، بلکه ما بیشتر در نظر داریم تا به این پول دست یابیم، از این رو امیدواریم همه قوا، از همه ساز و کارهای لازم برای بازگرداندن این پول استفاده کنند.
سرمایه‌گذاری 530 هزار میلیارد تومانی در سال 95
سخنگوی دولت در ادامه این نشست، در تشریح سخنان رئیس جمهوری که سال 95 را سال رونق اقتصادی خوانده بود، اظهار کرد: همه مراجع و کانون‌های بین‌المللی که نسبت به اقتصاد جهانی و کشورمان اظهار نظر می‌کنند، برای اقتصاد ایران رشد 5 تا 6 درصد را اعلام کرده‌اند و دولت با توجه به منابعی که در اختیار دارد و با برنامه‌ریزی مناسب، درصدد است در این راستا رشد قابل توجهی به سرمایه‌گذاری‌ها بدهد و بیش از 530 هزار میلیارد تومان در سال 95 رشد سرمایه‌گذاری خواهیم داشت.
وی با بیان اینکه رشد اقتصادی سال 93 به طور متوسط 3 درصد بود، درباره نرخ رشد سال جاری نیز گفت: با توجه به اینکه همه آمارها نشان از افزایش نسبی تولید در آذرماه دارد، پیش‌بینی ما این است تا پایان سال بیش از یک درصد مثبت رشد اقتصادی داشته باشیم و تلاش‌مان این است در سال آینده بتوانیم به رشد 5 تا 6 درصد مثبت دست یابیم.
نوبخت در رابطه با احتمال ارائه لایحه دودوازدهم از سوی دولت به مجلس تصریح کرد: ما روز 26 دی‌ماه لایحه بودجه را به مجلس دادیم و براساس زمانبندی مشخص شده بودجه می‌توانست ظرف 50 روز بسته شود و در حال حاضر دولت این آمادگی را دارد که حتی تا هفته سوم فروردین‌ماه در صورت تصویب بودجه اقدامات لازم را انجام دهد. بنابراین برنامه دودوازدهم که به این معناست که دولت برای دو ماه دیگر از سال آینده برنامه مشخص نداشته باشد را تنها در صورت ضرورت پیگیری خواهیم کرد. سخنگوی دولت با تأکید بر اینکه دولت یازدهم رسم تقدیم بودجه در روز 15 آذر را احیا کرد، گفت: در دولت‌های گذشته کمتر شاهد بودیم بودجه را 15 آذر تقدیم مجلس کنند.
بنابراین دولت نسبت به قانون توجه لازم را دارد و نمی‌خواهد کشور دچار مشکل شود یا قصد لجاجت با مجلس را ندارد. پس در صورت لزوم اقدامات لازم را مطابق قانون انجام خواهد داد. این عضو دولت یازهم با تأکید بر اینکه امسال کسری بودجه نخواهیم داشت،  از همسان‌سازی حقوق کارکنان دولت از اول فروردین 95 خبرداد. نوبخت درباره اظهارات اخیر وزیر اقتصاد نیز با بیان اینکه آقای طیب‌نیا همیشه درخصوص واگذاری سهام شرکت‌های دولتی به شبه دولتی یا تهاتر با بدهی‌های دولت بسیار مقاوم بوده است، گفت: البته باید توجه داشت که در سال‌های گذشته واگذاری سهام به بخش خصوصی بیشتر از 13 درصد نبوده است.

ایران

 

«حسین دهدشتی» عضو کمیته رسیدگی به پرونده بابک زنجانی در گفت‌وگو با همدلی:
 

اعدام زنجانی دست‌های پشت پرده را نجات می‌دهد 

کیاوش حافظی - «حسین دهدشتی» جزو نمایندگان مستقل مجلس هشتم و نهم بود که در انتخابات هفتم اسفند ماه ناکام از میدان رقابت‌ها کنار رفت. در شبکه‌های مجازی بخشی از نطق چند ماه گذشته او دست به دست و بی‌نظیر خوانده می‌شود. با وجود آنکه دهدشتی در انتخابات هفتم اسفند در لیست انتخاباتی اصلاح‌طلبان قرار گرفته بود، بر کرسی‌های سبز مجلس دهم نمی‌نشیند. او معتقد است حامیان بابک زنجانی و سعید مرتضوی در آبادان علیه او جوسازی‌هایی کرده بودند و اینگونه نمایش می‌دادند که نماینده آبادان به فکر مسائل این شهر نیست. او معتقد است اگر حکم اعدام بابک زنجانی چند هفته زودتر اعلام می‌شد، در آرای او تاثیرگذار بود. با این وجود ادامه می‌دهد که بسته شدن پرونده قابل قبول نیست. اگر دهدشتی از تهران کاندیدا می‌شد و در لیست امید قرار می‌گرفت چهارسال آینده هم در مجلس باقی می‌ماند. او در گفت و‌گو با همدلی از تبعات اعدام زودهنگام زنجانی می‌گوید.
فکر می‌کنید چه عاملی باعث شد در انتخابات مجلس دهم حضور نداشته باشید؟
بسیاری از دلایل منطقه‌ای مربوط به حوزه انتخابیه در این مساله دخیل بودند. واقعیت امر این است که بحث جانشین‌پروری در برخی حوزه‌ها وجود دارد، یعنی چهره‌هایی تقویت شدند و وارد انتخابات شدند. این افراد هرچند خودشان نتوانستند رای بیاورند اما باعث شدند آرای ما کم شود. ثانیا برخی پرونده‌های فساد کلانی که در مجلس پیگیری می‌کردیم از نگاه سیاسی برای عده‌ای مطلوب نبود و بر همین اساس سعی کردند ما را تخریب کنند. حتی در برخی نشریات محلی همسو با «سعید مرتضوی» علیه ما تبلیغ و جوسازی‌هایی ترتیب دادند. از سوی دیگر چون نام من در لیست اصلاح‌طلبان قرار گرفته بود، این جریانات بهانه بیشتری برای تخریب پیدا کرده بودند. عوامل دیگری مثل تکمیل پرونده تحقیق و تفحص از منطقه آزاد الوند هم موثر بود که گویی عده‌ای از این مساله ناخرسند بودند. لذا تمام تلاش خود را به کار گرفتند تا ما رای نیاوریم. همه این‌ها دست به دست هم داد تا ما آزاد باشیم و به زندگی خودمان بپردازیم.
آقای سلطانی همکارتان در کمیته رسیدگی به پرونده بابک زنجانی معتقدند پرونده زنجانی هم در این مساله مرتبط بود و حامیان او دردسرساز شدند. شما هم به این اعتقاد دارید؟
در شهرهای کوچک مطالباتی که وجود دارد بیشتر مطالبات منطقه‌ای است، که البته ممکن است به حق هم باشد. پرداختن به مسائل کلان حتی در حوزه فسادستیزی هم، که خود نقطه مثبتی است، باعث می‌شود رقبا آن را به عنوان نقطه ضعف در نظر بگیرند و روی آن تبلیغ کنند. یعنی پرونده‌های مرتضوی، بابک زنجانی و دکل‌های نفتی گم شده به جای آنکه باعث رای‌آوری ما شوند به ضرر ما تمام شد. البته قطعا پشت پرده‌ای وجود داشت که نقع‌شان ایجاب می‌کرد ما رای نیاوریم. اما این‌گونه القا می‌کردند که نماینده از مسائل منطقه‌ای غافل است و تمرکزش به روی مسائل کلان است. آن‌ها می‌گفتند دهدشتی همیشه در تهران دنبال زنجانی است و آبادان را رها کرده است. 
مگر رسیدگی به مسائل کلان و ملی منافاتی با مسائل محلی دارد؟
قطعا مسائل کلان به مسائل منطقه‌ای هم مربوط می‌شود. مثلا در رابطه با تامین اجتماعی دو سوم مردم آبادان تحت پوشش تامین اجتماعی هستند. در واقع ما با دنبال کردن مسائل کلان به دنبال منافع منطقه‌ای مردم هم هستیم. طبیعی است که عده‌ای خوش‌شان نمی‌آید ما به دنبال فسادستیزی باشیم. کمااینکه اگر دقت کنید کسانی که در مجلس در این مسائل پررنگ‌تر از بقیه بوده‌اند به عناوین مختلف آسیب دیده‌اند و این افراد عمدتا مستقل بوده‌اند. 
ظاهرا این افراد می‌خواهند نمایندگان مجلس به جای اینکه نقش نظارتی خود را ایفا کنند فقط تماشاگر باشند. 
به طور کلی باندهای ثروت دنبال نمایندگان مطیع هستند. شاید این افراد به ظاهر بگویند دنبال نماینده مستقل هستیم اما به واقع این‌گونه نیست. لذا کسانی هم که با آن‌ها اهل معامله نباشند، باب میل‌شان نخواهند بود. 
فکر می‌کنید پول کثیفی هم وارد انتخابات شد؟
قطعا شده. هرچقدر یک منطقه محروم‌تر باشد بحث‌های اقتصادی و مالی تاثیرگذاری بیشتری دارند. اینکه این‌ها چقدر تاثیرگذارند را باید سیستم‌های نظارتی بررسی کنند. اما من اعتقاد دارم این در همه حوزه‌ها وجود دارد. 
فکر می‌کنید اگر حکم اعدام بابک زنجانی چند هفته پیش اطلاع‌رسانی می‌شد در رای‌آوری شما تاثیرگذار بود؟
قطعا تاثیرگذار بود. یک پرونده تحقیق و تفحص از منطقه آزاد الوند هم وجود داشت که کارمان یک هفته قبل از انتخابات به پایان رسید. این از معدود تحقیق و تفحص‌هایی بود که در موعد خود تحویل مجلس داده شد اما قبل از انتخابات قرائت نشد. اگر پرونده آن موقع قرائت می‌شد قطعا در رای ما اثرگذار بود. لذا اگر آثار این پرونده‌های کلان را مردم می‌دیدند در تصمیم‌شان اثرگذار بود. 
فارغ از این‌ها حکم اعدام آقای زنجانی صادر شده است. فکر می‌کنید به قول آقای روحانی تکلیف این پول‌ها چه می‌شود؟
این حکم بدوی است و قابلیت به تاخیر انداختن دارد. یک نگاه این است که سیستم قضایی به او فشار می‌آورد که حرف‌های ناگفته و عوامل پشت پرده را معرفی کند که این مثبت است. اما از سوی دیگر این نگرانی در جامعه وجود دارد که پرونده با حکم اعدام بسته شود که این به هیچ‌وجه برای ما قابل قبول نیست. ما معتقدیم زنجانی و شرکایش ویترین کار هستند و اصل کار پشت پرده هستند. 
پشت پرده‌ها دوست دارند زنجانی زودتر اعدام شود؟
طبیعتا آن‌ها ترجیح می‌دهند پرونده زودتر بسته شود. ممکن است این بسته شدن با حکم اعدام زنجانی باشد یا با شیوه‌های مختلف. بنابراین ما اصرارمان بر این است اعدام تا زمانی که بحث استرداد بدهی‌ها صورت نگرفته است انجام نشود. 
اگر این اتفاق نیفتد شما داخل مجلس به پیگیری‌های خود ادامه می‌دهید؟
ما تا زمانی که حضور داشته باشیم و در هر پستی که بتوانیم این قضیه را دنبال می‌کنیم. مگر اینکه در جایگاهی قرار داشته باشیم که مسئولیت اجرایی نداشته باشیم. به هرحال این مساله را ما از ابتدا شروع کردیم و باید نهایی شود. این مساله برای مردم قابل قبول نیست که تخلفی به نتیجه نرسد. ما کماکان پرونده مرتضوی و زنجانی را پیگیری می‌کنیم.

همدلی

‌صدور حکم اعدام بابک زنجاني با واکنش‌هاي بسياري رو به رو شد. عده‌اي موافق و عده‌اي مخالف اين حکم بودند و اعلام حکم دادگاه بدوي با اظهار‌نظر مسوولان نيز کشيده شد.

در اين رابطه حسن روحاني گفت: شما ديديد از فضاي تحريم يک آدم توانست دو ميليارد و ششصد،‌ هفتصد ميليون دلار پول نفت و غير از نفت را البته همه اين پول، پول نفت نبود و پولي هم به او داده بودند،‌ به دست آورد. خب حالا مي‌گويند به اعدام محکوم شده است. پول کجا رفت، اعدام که مشکلي را حل نمي‌کند. رئيس‌جمهور اضافه کرد: سوال مردم اين است که دو ميليارد و هفتصد ميليون دلار کجا رفته است؟ چه کساني حمايت کردند؟ چه کساني توانستند اين فضا را بوجود بياورند که او بتواند اين همه اموال را در اختيار بگيرد؟ خواست مردم اين نيست که او اعدام بشود يا نشود. ما که وارد حکم قضايي نمي شويم و خودشان مي‌دانند. به هر حال دادگاه به يک حکمي مي‌رسد و به هر حکمي مي‌خواهد برسد اما خواست مردم اين نيست. وي افزود: خواست مردم اين است بفهمند او چگونه و با اجازه چه کسي توانست نفت بفروشد؟ چرا به او اجازه دادند؟ اين پول کجا رفت؟ مي‌گويند اين آدم زمين دارد،‌ خب ما کاري به زمين او نداريم،‌ مگر به آن پول زمين خريده است؟ آن پول کجا رفت.

محاکمه چهره‌هاي پشت پرده

از سوي ديگر اميرعباس سلطاني در گفت‌وگو با ايلنا گفت: مهم‌ترين مسئله درخصوص پرونده بابک زنجاني اين است که مقام‌هاي دولتي که رانت‌ساز و رانت‌خوار بودند، همچنان در حاشيه امن قرار دارند و برخوردي با آن‌ها صورت نگرفته‌ و حتي در دادگاه مورد سوال قرار نگرفتند و با اين حساب، هنوز زواياي بسياري از اين پرونده پنهان مانده و فکر مي‌کنم با اعدام يکي دو نفر از متهمان اين پرونده و بي‌توجهي به متهمان اصلي، مشکل اين پرونده و همچنين فساد اقتصادي در کشور حل نخواهد شد. رئيس کميته پيگيري پرونده بابک زنجاني در مجلس با تاکيد بر اينکه بعيد مي‌دانم دادگاه به دنبال ترساندن زنجاني باشد ادامه داد: بابک زنجاني قطعاً در جريان اين حکم بوده اما به هيچ عنوان اين حکم را باور ندارد. از طرفي وکيل پرونده هم با آرامش تمام اظهارنظر کرد و گفت به دنبال فرجام‌خواهي براي بابک زنجاني هستيم. نماينده بروجن در مجلس نهم گفت: با اين وضعي که محاکمه زنجاني انجام شده و نامي از افراد دست‌اندرکار و مسئولان در دادگاه به ميان نيامده، بعيد مي‌دانم که دست ما به جايي بند شود و بيت‌المال بازگردانده شود از اين‌رو من اعتقادي به اجرايي شدن اين حکم ندارم.

او اضافه کرد: تا زماني که مسئولان و دست‌اندرکاران پشت‌پرده محاکمه نشوند، نمي‌توان اميدوار بود که بيت‌المال به کشور بازگردانده شود.

رئيس کميته پيگيري پرونده بابک زنجاني در مجلس همچنين در واکنش به اظهارنظر يکي از مشاوران حقوقي زنجاني در خارج از کشور که روز گذشته در گفت‌وگو با بي‌بي‌سي‌فارسي مدعي شده‌ بود که در دو ماه گذشته بار‌ها تلاش کرده تا بدهي او را پرداخت کند و تحريم‌ها و وزارت خارجه امريکا مانع از تحقق اين مسئله شده‌است، گفت: من به هيچ‌عنوان نگفتم که بابک زنجاني در خارج از کشور پولي ندارد. مي‌دانم که در کشور ژاپن اموال بسياري دارند که حتي بخشي از آن‌را تبديل به ين کرده‌اند و همچنين در کشور مالزي نيز اموال قابل‌توجهي دارند اما مسئله اين است که قصد پرداخت اين پول‌ها را ندارند.

مردم سالاری


وکلای بابک زنجانی سند رو کردند

بابک زنجانی متهم اصلی پرونده نفتی که خود را هم اکنون در برابر حکم اعدام می‌بیند برای پرداخت بدهی ۲.۶ میلیارد یورویی شرکت نفت اقدام کرده اما اوبربانک کارگزار یورویی هالک بانک ترکیه از پذیرش این مبلغ امتناع کرده است.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از خبرگزاری تسنیم ، این روزها نام بابک زنجانی بیشتر از هر روز دیگر سر زبان‌ها افتاده؛ آنهم به خاطر حکم اعدامی که قاضی صلواتی پس از 26 جلسه دادگاه برای زنجانی و دو متهم دیگر پرونده (م.ش و ح.ف.ه) صادر کرده است.

 

بابک زنجانی که امروز دو سال و دو ماه از بازداشتش می‌گذرد آن طور که سخنگوی قوه‌قضائیه اعلام کرده، از سوی دادگاه انقلاب مفسد فی الارض شناخته شده و به اعدام، رد مال و جزای نقدی معادل یک چهارم مبلغ پولشویی محکوم شده است.

 

در پرونده 209 جلدی بابک زنجانی که منجر به صدور کیفرخواست از سوی دادستانی شده، موارد متعددی وجود دارد از ماجرای تامین اجتماعی گرفته تا مراوده‌های مالی با بانک مسکن که منجر به شکایت این دو نهاد از وی شده است اما آنچه بیشتر از همه در مفسد فی‌الارض شناخته شدن زنجانی و صدور حکم اعدام برای وی موثر است؛ بدهی 2.6 میلیارد یورویی زنجانی به شرکت نفت است.

 

آن طور که بابک زنجانی و وکیلش مدعی هستند در طول افزون بر دو سال گذشته برای اینکه بدهی شرکت نفت را پرداخت و با مجموعه نفت تسویه کنند، راه‌های مختلفی را رفته‌اند اما هر بار به خاطر تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران و شخص بابک زنجانی و شرکت‌هایش به در بسته خورده‌اند.

 

زنجانی پس از جرای برجام و قبل از صدور حکم دادگاه انقلاب دوباره فرصت گرفت تا بدهی شرکت نفت را از طریق شماره حسابی که بانک مرکزی اعلام می‌کند، پرداخت کند؛ شماره حسابی که وکیل بابک زنجانی مدعی است به این سادگی‌ها در اختیار موکلش قرار نگرفته و بانک مرکزی عجله‌ای برای اعلام آن نداشته است

 

15 اسفند بود که وکیل بابک زنجانی اعلام کرد موکلش برای واریز بدهی شرکت نفت از طریق بانکی خارجی معرفی شده از سوی بانک مرکزی اقدام کرده اما کارگزار این بانک از دریافت پول زنجانی خودداری کرده است؛ خبری که مسئولان شرکت نفت از جمله اصغر هندی مشاور حقوقی و بین‌الملل وزیر نفت و غلامرضا مهدوی وکیل شرکت ملی نفت، تکذیب و اعلام کردند چنین چیزی صحت ندارد.

 

حالا اسناد و مدارکی از طریق وکلای خارجی بابک زنجانی به دست خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم رسیده که نشان می‌دهد کارگزار یورویی هالک بانک ترکیه، مبلغی را که زنجانی قصد داشته واریز کند نپذیرفته است.

 

سوم مارچ 2016 یعنی روز پنج‌شنبه هفته گذشته، بانک فرست اسلامیک مالزی (متعلق به بابک زنجانی) تصمیم‌ می‌گیرد 1.967 میلیارد یورو از بدهی شرکت نفت را از طریق هالک بانک ترکیه که بانک مرکزی معرفی کرده است، واریز کند و هالک بانک در پاسخ به بانک فرست اسلامیک مالزی مبنی بر آمادگی برای انتقال این وجه، اوبر بانک کارگزار یورویی خود را معرفی می‌کند.

 

پیرو  اعلام «الیک ارکان سوزری» مسئول اداره عملیات خارجی هالک بانک ترکیه مبنی بر واریز این مبلغ از طریق اوبر بانک به عنوان کارگزار یورویی هالک بانک، بانک مالزی برای واریز این مبلغ از طریق کارگزار اعلام شده اقدام می‌کند اما پاسخی که از اوبر بانک دریافت می‌کند جالب است.

 

«هلمت ادلباور» مدیر بازارهای مالی اوبر بانک به بانم مالزی پاسخ می‌دهد « پیش از هر چیز٬ امیدوارم که حالتان خوب باشد. از پیام صمیمانه تان سپاسگذارم و البته که ما خوشحال خواهیم شد با موسسه شما روابط تجاری خود را برقرار سازیم.ارتباط مالی اوبربانک با هالک بانک و همچنین CBI صحت دارد اما صادقانه باید عرض کنم که اصولا این ارتباط صرفا جهت  نقل و انتقالات مشتریان ما استفاده می‌شود و به عبارتی٬ قاعدتا ما سرویس کلیرنس برای دیگران انجام نمی‌دهیم. با این وجود هر دو بانک هالک و CBI شرکای مهمی برای ما محسوب می‌گردند٬ بنابراین ما سعی می‌کنیم از هیئت مدیره مجوز این کار را دریافت کنیم. خواهشمندم به ما قدری فرصت دهید تا اوایل هفته آینده پاسخ شما را خواهیم داد»

 

 

 

به گزارش تسنیم، البته آن طور که رسول کوهپایه‌زاده وکیل مدافع بابک زنجانی گفته، این اقدام موکلش جدای از ماجرای شش فقره چک یک میلیارد یورویی است و موکلش همچنان در تلاش است تا از طرق مختلف بدهی 2.6 میلیارد یورویی شرکت نفت را پرداخت کند. زنجانی حتی در آخرین تماسی که با وکیل خود داشته گفته است وکلایش صرف نظر از حکم صادره شده همچنان با جدیت کار انتقال پول به ایران را پیگیری کنند.

 

حالا باید دید آیا زنجانی می‌تواند بدهی شرکت نفت را که قطعا در نتیجه اعتراضش به حکم دادگاه انقلاب مبنی بر تایید یا عدم تایید حکم اعدام در دیوان عالی کشور موثر است، بازگرداند یا خیر؟.

اسناد موجود در این گزارش از طریق وکلای بابک زنجانی در اختیار ما قرار گرفته و تسنیم درستی یا نادرستی این اسناد را تایید نمی‌کندوکیل خارجی بابک زنجانی نیز پس از ارائه این اسناد اعلام کرده «شما می‌توانید جهت تصدیق این مکاتبات با بانک کارگزار تماس بگیرید

تحلیل ایران

وكيل بابك زنجاني در گفت‌وگو با آرمان:

دليلي ندارد ‌كه زنجاني پول را بازنگرداند

آقاي كوهپايه‌زاده! وزيردادگستري اعلام كرده است اگر بابك زنجاني پول‌ها را برگرداند، امكان شكستن حكم وي وجود دارد. نظرشما به عنوان وكيل پرونده آقاي زنجاني در اين خصوص چيست؟

 قانونگذار مواردي را پيش‌بيني كرده است واگرآن موارد وجود داشته باشد، در راي صادره تخفيفاتي درنظرگرفته خواهد شد. از جمله اين موارد اين است كه ضرر و زيان وارد آورده توسط متهم جبران شود يا اينكه رضايت شاكي كه دراين پرونده شركت نفت است- جلب گرديده و رضايت وي فراهم شود. لذا موردي كه آقاي پورمحمدي اعلام كرده‌اند مربوط به نكاتي است كه در قانون ذكر شده است. ضمن اينكه اگر بانك زنجاني موفق شود پول بلوكه شده را به ايران بازگرداند، اين اقدام وي نشان مي‌دهد كه اساسا از ابتدا سوء‌نيتي در عمل ايشان نبوده است و ادعاي وي ازابتدا صحت داشته است. آقاي زنجاني مكررا اعلام كرده‌اند كه به دليل وجود تحريم‌ها نمي‌توانند بدهي‌هاي خود را بپردازند و اگرامكان انتقال وجوه فراهم شود، اين كار را انجام مي‌دهند. اگر اين كار انجام شود، جدا از بحث تخفيف، درماهيت جرم نيز تغيير به وجود مي‌آيد و اساسا اتهامات منتسب به وي برداشته مي‌شود، زيرا با پرداخت پول ازطرف بابك زنجاني عنصر رواني جرم مفقود گرديده است و اين امكان وجود دارد كه براي مرجع قضائي محرز گردد كه از ابتدا سوء‌نيتي در كار نبوده است و به عبارت بهتر عنصر رواني جرم مفقود خواهد شد. همه اين موارد مي‌تواند دراعتراضي كه به حكم بدوي خواهد شد از سوي دادگاه لحاظ شود.

واكنش بابك زنجاني به حكم اعلام شده چه بود؟

 آقاي زنجاني زماني كه از ماهيت جرم مطلع شدند به جديت اعلام كردند كه بنده پيگير پرونده ايشان باشم و به هرطريق ممكن پول‌ها بازگردد و به شركت نفت منتقل شود. لذا من احساس مي‌كنم موكل من فارغ از راي صادره وآثار حكم خود كه ممكن است مورد تخفيف قرار گيرد يا خير، علاقه‌مند است كه به افكارعمومي ثابت كند كه به هر طريق تلاش دارد تا پول به ايران بازگردد و اين اراده جدي وجود دارد تا پول‌ها به شركت نفت بازگردد.

ادعاي شما اين است كه بابك زنجاني علاقه‌مند است كه پول را بازگرداند. اما پرسش اساسي اين است كه گره عدم بازگشت پول در كجاست؟

 مساله اين است كه حدود پنج روز پيش وكلاي آقاي زنجاني در خارج از كشور ايميلي دريافت كرده‌اند كه دراين ايميل كارگزار مورد اشاره شركت نفت رسما اعلام كرده بودند كه از دريافت پول فعلا معذور هستيم. در مبادلات بين‌المللي زماني كه مي‌خواهيم از بانك مبدا به بانك مقصد پولي را منتقل كنيم، حتما نياز است كارگزاراني وجود داشته باشند كه اين كارگزاران انتقال وجوه را برحسب نوع ارز تسهيل كنند. ارز موجود در اين پرونده يورو است. شركت نفت بانكي را معرفي كرد و ما از آن بانك استعلام كرديم كه حاضر به پذيرش پول هستيد يا خير، كه بانك موافقت كرد و در مكاتبه بعدي قرار بر اين شد كه كارگزار معرفي شود تا انتقال وجوه صورت گيرد. دو كارگزار توسط آن بانك معرفي شدند. با آن دو كارگزار هم مكاتبه شد كه آمادگي دريافت چنين وجه را دارند يا خير. آنها رسما اعلام كردند كه از دريافت اين وجهی معذور هستيم و علت را هم اعلام نكردند. وظيفه كارگزاران تبديل واحد پول است واين رويه سيستم بانكداري بين‌المللي است. روز شنبه اين ايميل توسط بنده دريافت شد. روز يكشنبه متن ايميل طي لايحه‌اي توسط بنده به دادگاه ارائه شد كه بنده نتوانستم با قاضي پرونده ملاقات داشته باشم و يكشنبه ظهر راي دادگاه آقاي زنجاني صادر شد. آقاي زنجاني به دنبال بهانه نيست و به هر قيمت به دنبال اين است كه حتي بعد از صدور حكم پول را برگرداند. لذا دليلي وجود ندارد كه آقاي زنجاني پول را بازنگرداند، زيرا باز گشت اين پول در راي تاثير خواهد گذاشت. ضمن اينكه اگر ايشان بتواند آزاد شود، مبالغ بيشتري از بدهي خود را مي‌تواند از طريق فعاليت‌هاي تجاري به دست آورد. نكته قابل ذكر اين است كه درست است برجام در حال اجرايي شدن است، ولي چرخ‌هاي انتقال پول در مراكز اقتصادي به كندي مي‌چرخد و همين امر مانع از انتقال پول شده است.

برخي افراد اعلام كرده‌اند كه فشار اصلي برای باز گرداندن وجوه است. تا چه اندازه با اين تحليل موافق هستيد؟

 باور من اين است كه دستگاه قضائي به صورت مستقل عمل مي‌كند. در هر صورت بنده با راي و اتهام صادره موافق نيستم. نه به عنوان وكيل پرونده، بلكه به عنوان كسي كه با پرونده آشنايي دارد و آن را مورد مطالعه قرار داده است و به حداقل‌هاي اصول و مباني حقوقي آگاه است، معتقدم هر اتهامي به بابك زنجاني وارد باشد، انصافا، اتهام افساد في الارض به وي وارد نيست. ايشان را به اين دليل مفسد شناخته‌اند كه اقدامات ايشان براي ضربه زدن به نظام اقتصادي صورت گرفته و ايشان علم به اين موضوع داشته‌اند، كه به نظر من دقيق نيست. آقاي زنجاني در حالي به اتهام فوق محكوم شده است كه به شهادت مديران ارشد چندين بانك، توانست حدود دو ميليارد دلار ارز به بانك‌هاي كشورمنتقل كند كه آن پول‌ها در طرح‌هاي نيمه تمام كشور نيز به كار رفت. واقعا من به عنوان يك فرد بي‌طرف هر مقدارمحتويات پرونده را بررسي مي‌كنم، واقعا نمي‌توانم قصد ضربه‌زدن به نظام را در پرونده ايشان ببينم. بايد با اطمينان برخورد كنيم. به ويژه كه اعدام مجازات حدي است و در مجازات حدي قاعده فقهي‌اي وجود دارد كه اگر كوچك‌ترين شك و شبهه‌اي در وجوه حكم به وجود آيد، مجازات ساقط مي‌شود.

به نظر شما آيا افكار عمومي از حكم اعدام آقاي زنجاني استقبال كردند؟

شايد اگر دادگاه غيرعلني بود، اين حكم درجامعه زود مورد تحليل قرارمي گرفت. يكي از خاصيت‌هاي دادگاه علني اين است كه وجدان عمومي جامعه به قضاوت گذاشته مي‌شود. خصوصا اينكه رسانه‌هاي گروهي در چارچوب قانوني توانستند اين اخبار را به بيرون منتقل كنند. لذا به سهم خودم به عنوان كوچك‌ترين عضو جامعه حقوقي از رسانه‌ها تشكر مي‌كنم. اين نتيجه انتقال واقعيت‌ها له يا عليه متهم است كه رسانه‌ها در اين مدت به جامعه منتقل كردند. شايد اين قضيه هم در رسيدگي در مرحله بعد بي‌تاثير نباشد. البته دستگاه قضا از احساسات زود گذر افكار عمومي تاثير نخواهد گرفت. اما من احساس مي‌كنم اينكه مردم محرم شناخته شدند، اتفاق خوبي بود. خوشبختانه اصل علني بودن دادگاه نيز رعايت شده است و اين راي نيز توسط وكيل پرونده قابل اعتراض است.

فارغ از اينكه شما وكيل آقاي زنجاني هستيد و وظيفه ذاتي يك وكيل اقتضا مي‌كند از موكل خود دفاع كند، مايلم بدانم آيا شما قلبا اين احساس را داريد كه بابك زنجاني بي گناه است؟

 سوال بسيار خوبي پرسيديد. من حس بي‌گناهي آقاي زنجاني را بعد از مطالعه چهار ماهه پرونده ايشان دريافتم. بنده قبلا آقاي زنجاني را نمي‌شناختم و بعد از اينكه در دادسرا وكيل ايشان شدم هم اجازه ملاقات با ايشان را نداشتم. ولي بعد از اينكه پرونده را مطالعه كردم، برداشتم اين بود كه آقاي زنجاني خدمات شاياني انجام داده است. هر چند انجام خدمات مانع رسيدگي به اتهامات افراد نيست. اما آنچه قلبا مورد يقين من است اين است كه آقاي زنجاني اخلالگر در نظام اقتصادي و مفسد في‌الارض نيست.

آرمان

واکنش علی لاریجانی به پرونده بابک زنجانی

آخرش نفهمیدیم <م.س> کیست؟

آرمان: آنقدر در بازگرداندن پول‌هاي ناشي از فروش نفت امروز و فردا شد كه سر انجام در روز ۱۶ اسفند بابك زنجاني به اتهام افساد في الارض از طريق اختلال در نظام اقتصادي و به قصد ضربه زدن به نظام، به اعدام محكوم شد. برخي گفتند كه اين حكم يك راه حل دارد وآن اينكه زنجاني هرچه زودتر بدهي‌اش را پرداخت كند، اما رسول كوهپايه‌زاده وكيل زنجاني اين تحليل را رد مي‌كند و مي‌گويد قوه قضائیه نگاهي فراتر از اين دست تاكتيكي عمل كردن‌ها دارد اما چرا بابك زنجاني بدهي‌اش را تسويه نمي‌كند؟ كوهپايه‌زاده معتقد است گره اصلي در بازپرداخت بدهي بيش از دو و نيم ميلياردي زنجاني، مشكلات ناشي از عدم لغو كامل تحريم‌هاي بانكي ايران است. چه اينكه اگر بانك كارگزار زنجاني اعلام آمادگي مي‌كرد، اين پول زودتر از اينها به كشور باز مي‌گشت. اما به هر روي وكيل پرونده بابك زنجاني، اميدوار است كه حكم زنجاني با بازگشت پول‌ها و تسويه بدهي وي، شكسته شود.

شكستن حكم؛ آري يا خير؟

روز گذشته مصطفي پورمحمدي وزير دادگستري نيز در اين خصوص اظهار داشت: اگر بابك زنجاني همكاري كند، در حكمش تاثيرگذار است. البته پورمحمدي اين را هم اضافه كرد كه حرف، شعار و شماره حساب دادن و خواستن يعني كلاهبرداري جديد. وي با اشاره به صدور حكم اعدام براي بابك زنجاني از سوي دادگاه بدوي درباره اينكه آيا امكان تغيير اين حكم وجود دارد؟ گفت: اگر وي همكاري كند در حكمش تاثير مي‌گذارد، ولي تاكنون نديديم كه وي همكاري كند. وزیر دادگستری افزود: هر زمان كه ما پول را در حساب بانكي‌مان ديديم مي‌گوييم كه وي همكاري كرده است. در همين رابطه همچنين غلامرضا مهدوي وكيل شركت نفت مي‌گويد: در حال حاضر حكم در مرحله بدوي قرار دارد و طبق قوانين قابل تجديد نظرخواهي است. اگر در اين فاصله ابلاغ حكم قطعي متهم بدهي خود را پرداخت كند قطعا قضات در حكم تجديد نظر خواهد كرد.

چالش بابك زنجاني در مجلس

ديروز مجلس هم تحت‌ تاثير حكم اعدامي بود كه براي بابك زنجاني صادر شده است. علي لاريجاني رئيس مجلس در واكنش به نطق ميان دستور حسيني صدر كه از قول بابك زنجاني درباره شخصي به نام «ميم.سين» صحبت كرد گفت: آخرش هم ما نفهميديم اين ميم سين كيست! مويد حسيني صدر در نطق خود در جلسه علني ديروز مجلس گفت: آقاي رئيس‌جمهور درباره حكم اعدام مفسد اقتصادي گفتند كه يك فرد به اعدام محكوم شده اما پول‌هاي نفت كجا رفته و چه كساني از اين مفسد حمايت كردند؟ بايد ريشه را پيدا كرد وگرنه فساد از بين نمي‌رود. وی با تاكيد بر اينكه فساد با اعدام بابك زنجاني تمام نمي‌شود، بايد ريشه فساد را پيدا كرد ادامه داد: بابك زنجاني در دادگاه گفت كه «ميم سين» ۵ ميليارد دلار پول نفت را نداده است. آقايان مسئول ناظر، «ميم. سين» كيست؟ بابك زنجاني گفت كه «ميم.سين» ام‌الفساد است و در همه جا ريشه دارد و به خيلي‌ها وصل شده است و ما داريم به اين باور مي‌رسيم كه «ميم.سين» همه جا نفوذ كرده است. وي همچنين گفت: مي‌گويند امثال «ميم.سين» به مجلس نماينده كه نه، نفر مي‌فرستد و مي‌گويند هزينه‌هاي سرسام‌آور انتخاباتي بعضي‌ها را تامين كرده است. مي‌گويند «ميم.سين» خيلي‌ها را خريده است. اين عضو كميسيون صنايع و معادن مجلس افزود: پول‌هاي كثيف حتي جان ما را تهديد مي‌كند! آقاي رئيس‌جمهور و آقاي لاريجاني، اگر با امثال «ميم.سين» برخورد نكنيد مي‌ترسم كشور مافيايي شود و ديگر انتخابات سالمي برگزار نشود. اميدوارم در مجلس بعدي ريشه فساد مالي و امثال «ميم.سين»ها خشكانده شود.

اميدواري زنجاني به تغيير حكم

همچنين ديروز اميرعباس سلطاني رئيس كميته پيگيري پرونده بابك زنجاني در مجلس درباره اعلام حكم اعدام براي اين متهم اقتصادي گفت: با اين وضعي كه محاكمه زنجاني انجام شده و نامي از افراد دست‌اندركار و مسئولان در دادگاه به ميان نيامده، بعيد مي‌دانم كه دست ما به جايي بند شود و بيت‌المال بازگردانده شود. وي افزود: بابك زنجاني هنوز هم اين حكم را باور ندارد، چراكه اگر به اين حكم باور داشت، به‌طور قطع نسبت به استرداد اموال اقدام مي‌كرد. بابك زنجاني همچنان به تغيير اين حكم اميدوار است. سلطاني در پاسخ به برخي ادعاها كه آيا رسانه‌اي كردن ناگهاني حكم اعدام زنجاني در شرايطي كه وكيل اين پرونده نسبت به صدور حكم اعدام اظهار بي‌اطلاعي كرده، به دليل ترساندن او جهت بازگرداندن بيت المال بوده، اعلام كرد: بعيد مي‌دانم دادگاه به دنبال ترساندن زنجاني باشد. بابك زنجاني قطعا در جريان اين حكم بوده و وكيل پرونده هم با آرامش تمام گفت كه به دنبال فرجام‌خواهي براي بابك زنجاني هستيم. وی در پاسخ به اين سوال كه فارغ از نام افراد حقيقي پشت‌پرده، چه جرياني از زنجاني حمايت كرده، يادآور شد: همه مردم به خوبي مي‌دانند كه چه جرياني منجر به خلق بابك زنجاني شد اما مساله مهمي كه مردم به دنبال آن هستند، اين است كه با اين افراد و جريان‌ها برخورد قانوني صورت بگيرد. رئيس كميته پيگيري پرونده بابك زنجاني در مجلس در واكنش به اظهارنظر يكي از مشاوران حقوقي زنجاني در خارج از كشور كه دو روز پيش در گفت‌وگو با يكي از رسانه‌هاي خارجي مدعي شده‌ در دو ماه گذشته بار‌ها تلاش كرده تا بدهي او را پرداخت كند و تحريم‌ها و وزارت خارجه آمريكا مانع از تحقق اين مساله شده است، گفت: من به هيچ‌عنوان نگفتم كه بابك زنجاني در خارج از كشور پولي ندارد. مي‌دانم كه در كشور ژاپن اموال بسياري دارند كه حتي بخشي از آن را تبديل به ين كرده‌اند و همچنين در كشور مالزي نيز اموال قابل‌توجهي دارند اما مساله اين است كه قصد پرداخت اين پول‌ها را ندارند. با اين‌حال مهم‌ترين مساله درباره پرونده بابك زنجاني اين است افراد دولتي كه رانت‌ساز و رانت‌خوار بودند، همچنان در حاشيه امن قرار دارند و برخوردي با آنها صورت نگرفته و حتي مورد سوال قرار نگرفتند و با اين حساب، هنوز زواياي بسياري از اين پرونده پنهان است.

آرمان

فیلم

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid