محل تبلیغ شما
خط و نشان امارات برای ایرانیان!

تاریخ خبر: 1394/12/18

خط و نشان امارات برای ایرانیان!

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 


خط و نشان امارات برای ایرانیان و سکوت دستگاه دیپلماسی

متأسفانه این روزها شاهد برخی اقدامات از سوی کشورهای ناحیه شورای همکاری خلیج فارس هستیم که حاکی از تداوم اقدامات خصمانه و کینه‌توزانه آنها علیه انقلاب اسلامی و جنبش مقاومت در منطقه است.

متأسفانه این روزها شاهد برخی اقدامات از سوی کشورهای ناحیه شورای همکاری خلیج فارس هستیم که حاکی از تداوم اقدامات خصمانه و کینه‌توزانه آنها علیه انقلاب اسلامی و جنبش مقاومت در منطقه است.

به گزارش نخست نیوز و به نقل از قدس آنلاین، در اقدام اخیری که شورای همکاری خلیج فارس در تروریست خواندن حزب‌الله انجام داد عمق عداوت و کینه‌توزی این رژیم‌ها نسبت به انقلاب اسلامی و جنبش مقاومت در منطقه مشهود است. اقدام اخیری که از سوی دولت امارات بویژه پلیس این کشور اتخاذ شده مبنی براینکه ایرانیان مقیم این کشور باید از امارات در طول ٣سال اخراج شوند نیز در ادامه سیاست‌های کینه‌توزانه و پیروی کورکورانه از دستوراتی است که خصوصاً توسط ایالات متحده آمریکا برای جنگ‌افروزی و اختلاف‌افکنی در میان کشورهای منطقه صورت می‌گیرد. متأسفانه وزارت خارجه و دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در برابر اینگونه اقدامات در سال‌های اخیر قدرت و قوت لازم را نشان نداده است و صدماتی که در سال‌های اخیر علیه شهروندان ایرانی و برخی از کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس که توسط سیاست‌های دولت‌هایی چون عربستان سعودی، امارات، کویت و قطر واقع شده حاکی از انفعال و بی‌برنامگی دستگاه دیپلماسی کشور برای جلوگیری از حقوق شهروندان ایرانی است که تعداد قابل توجهی از اتباع بیگانه مقیم در این گونه کشورها را ایرانیان تشکیل می‌دهند. امارات متحده عربی جمعیتی در حدود ٣میلیون نفر دارد که بخش عمده افراد این کشور متشکل از بیگانگان به خصوص شبه قاره هند اعم از هندی، پاکستانی، افغانی، بنگلادشی و در درجه بعد ایرانیان هستند؛ به طوری که بخش قابل توجهی از تجارت در این کشور بردوش اتباع غیراماراتی است. شهر تجاری و اقتصادی دبی و شارجه محلی است که بیشترین ایرانی را در خود جا داده و در عمق تجاری و بازرگانی این کشور فعال هستند و از سابقه دیرینه‌ای در این کشور برخوردارند. بی‌شک بخش قابل توجهی از فعالیت‌های بازرگانی شهر دبی در دست ایرانیان است این مسأله باعث پررنگ‌تر شدن حضور گسترده ایرانیان در مشاغل تجاری است. زبان رایج در این کشور انگلیسی است، زبان دوم اردو، زبان سوم فارسی و زبان چهارم عربی است بنابراین این مسأله بیانگر آن است که تعداد قابل توجهی از ایرانیان از دیرباز و پیش از تشکیل کشوری به نام امارات متحده عربی در این کشور سکونت داشته و از سابقه و قدمت سنتی در این سرزمین برخوردار هستند. بی شک اقدام اخیر پلیس و دولت امارات برای اخراج ایرانیان از این سرزمین در راستای سیاست‌هایی است که این روزها در شورای همکاری خلیج‌فارس شکل گرفته و بعید نیست اگر در برابر این اقدام دولت امارات اقدامی جدی صورت نگیرد، سایر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس نیز نسبت به این اقدام وارد عمل شده و مشکل بزرگی برای ایرانیان مقیم این کشورها ایجاد می‏کنند.
دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران موظف است در محافل و مجامع بین‌المللی نسبت به این اقدام غیرقانونی، تبعیض و نقض حقوق اتباع بیگانه براساس کنوانسیون‌های بین‌المللی وارد عمل شده تا مانع تضعیف حقوق ایرانیان و توهین به آنها شود تا دولت امارات و پلیس این کشور با توسل به مقررات و سیاست‌های خصمانه داخلی خود حقوق شهروندان ایرانی که به عنوان اتباع بیگانه در آن کشور هستند را نادیده بگیرند. طبق مفاد کنوانسیون‌های بین‌المللی و حقوق مدنی بین‌الملل همه اتباع کشورها در کشور میزبان باید از حقوق برابر برخوردار باشند و دولت میزبان نمی‌تواند به بهانه‌های واهی برای حضور و اقامت آنان محدودیت ایجاد کند. بنابراین لازم است دستگاه دیپلماسی با قوت و قدرت بهتری در این موضوع وارد شود. به‌طور یقین اگر وزارت خارجه در زمینه فاجعه منا با تحکم و قاطعیت بیشتری وارد می‌شد و از ابزارهای لازم بین‌المللی استفاده میکرد شاید تا کنون دولت عربستان را وادار به پرداخت دیه و بیمه حجاج کشته شده می‌کرد در صورتی که ناکارآمدی وزارت خارجه، امروز عربستان را به عنوان طلبکار رو در روی ملت ایران قرار داده است. بنابراین توجه به قاطعیت در برابر کشورهایی که نسبت به تضعیف حقوق شهروندان مقیم سخت‌گیری می‌کنند بسیار مهم است و برای محقق کردن این مهم و پیشگیری از تضعیف حقوق اتباع ایرانی باید از تمام ظرفیت‌های سایر نهادهای بین‌المللی استفاده لازم به عمل آید.

 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid