محل تبلیغ شما
نارنجک‌هایی که میزبانی راازایران می‌گیرد

تاریخ خبر: 1394/12/18

نارنجک‌هایی که میزبانی راازایران می‌گیرد

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

هواداران پرسپولیس علیه تراکتور، سپاهان و ذوب‌آهن

نارنجک‌هایی که میزبانی را از ایران می‌گیرد


به گزارش "ورزش سه"، در شرایطی که با توجه به انتهای سال و نزدیک شدن به زمان چهارشنبه سوری استفاده از ترقه‌های دودزا بالا رفته است، در مسابقه روز گذشته پرسپولیس و تراکتورسازی بعد از تنش شدید دقیقه 48 نیمکت تیم تراکتورسازی به شکلی عجیب مورد حمله نارنجک قرار گرفت. این در حالی بود که هواداران فوتبال اصولا از پرتاب ترقه برای نشان دادن اعتراض استفاده می‌کنند و کمتر بازیکنان حریف را مورد هدف قرار می‌دهند همانطور که پرتاب ترقه در بازی سایپا هم اتفاق افتاده بود اما این‌بار به شکلی دیگر و باورنکردنی رقم خورد تا آنجا که مزدک میرزایی گزارشگر بازی طوری صحبت کرد که انگار یک توطئه خارجی رقم خورده است. 

آنچه که مزدک میرزایی به زبان آورد از تعجب او برمی‌خاست، تعجبی از حمله ترقه‌ای درست در روزی که افسران امنیتی یوفا در ورزشگاه حاضر بودند و بازی را زیرنظر داشتند. امروز ایسنا گزارش داده است که این تیم امنیتی قبل از ایران در عربستان تردد کرده و دو بازی لیگ این کشور را زیرنظر داشته‌اند. ایسنا نوشته: تعدادی از اعضای این هیئت بین المللی روز چهارشنبه هفته قبل وارد عربستان شدند تا اوضاع این کشور را از نزدیک زیر نظر بگیرند. آنها بازی الهلال برابر پاختاکور ازبکستان که روز چهارشنبه هفته قبل در جریان رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا برگزار شد را از نزدیک نگاه کردند و بعد از آن هم به شهر مقدس مدینه سفر کردند و دیدار نجران برابر التعاون را در لیگ عربستان زیر نظر گرفتند.

این هیئت بین المللی دیروز (یکشنبه) وارد تهران شد و بازی پرسپولیس برابر تراکتورسازی را از نزدیک نگاه کرد که متاسفانه در این دیدار حوادثی رخ داد که بدون شک به ضرر فوتبال ایران خواهد بود چرا که این هیئت قرار است بعد از سفر خود به ایران و عربستان گزارشش را تقدیم کنفدراسیون فوتبال آسیا کند و بدون شک با شرایطی که در ورزشگاه آزادی رخ داد به احتمال زیاد کنفدراسیون فوتبال آسیا به سود سعودی‌ها و به ضرر فوتبال ایران رای خواهد داد.

همانطور که می‌دانید اختلاف سیاسی ایران و عربستان به رقابت‌های باشگاهی کشیده و نمایندگان این کشور حاضر نیستند برای مسابقه به شهرهای ایران سفر کنند و حالا با اتفاقات ورزشگاه آزادی و پوشش وسیع رسانه‌ای کشور عربستان (که کمی هم عجیب به نظر می‌رسد)، ممکن است تصمیم نهایی ای‌اف‌سی به سود عربستان و به ضرر تیم‌های ایرانی باشد.

موضع ایران بازی نکردن در کشور ثالث بود اما با اتفاقات روز گذشته ممکن است نتیجه‌ای رقم بخورد که هیچ هواداری فکرش را نمی‌کرد. البته مقامات فوتبال ایران تلاش می‌کنند حوادث این بازی را بی‌ارتباط به امنیت عمومی ورزشگاه‌ها در ایران بدانند اما در نهایت کنفدراسیون فوتبال آسیاست که در این‌باره تصمیم می‌گیرد. اگر رای نهایی همان رای مدنظر عربستانی‌ها باشد، باید گفت ترقه‌های پرتاب شده در مسابقه دیروز گران‌ترین مواد منفجره تاریخ فوتبال ایران بوده‌اند.

هواداران پرسپولیس بهانه بزرگی دست عربستان دادند

نارنجک‌های دردسرساز

رئیس سابق کمیته انضباطی در گفت‌وگو با «شهروند»: فوتبال ایران در شرایط حساسی قرار گرفته است

شهروند| دیدار سرخ‌های تهران و تبریز علاوه بر حساسیت‌های جدولی‌اش برای ٢ تیم، می‌توانست ویترینی برای نمایش امنیت در ورزشگاه‌های ایران باشد. با وجود هشدارهایی که قبل از این بازی به تماشاگران داده شده بود تا در روزی که نماینده امنیتی فیفا، یوفا و CFA ناظر بازی بودند و وزیر ورزش هم به ورزشگاه آزادی رفته بود، بازی در آرامش کامل برگزار شود اما دقیقا اتفاقات بازی نقطه معکوس این ماجرا را نشان داد تا فوتبال ایران در آستانه تصمیم‌گیری سرنوشت‌ساز در ماجرای اختلافات با عربستان دچار یک چالش بزرگ شود.
جنجال اخیر
شاید چون چند وقتی بود شاهد پرتاب نارنجک ازسوی تماشاگران در ورزشگاه آزادی نبودیم، اتفاقی که عصر یکشنبه در این ورزشگاه رخ داد، برایمان تازگی داشت اما متاسفانه قبلا نیز چنین اتفاقاتی درکشورمان رخ داده و دردسرهای بزرگی را هم به بار آورده است. نارنجکی که پشت نیمکت تراکتورسازی برخورد کرد و اعضای این تیم را از جایشان فراری داد، تاریک‌ترین صحنه این مسابقه را رقم زد. این اتفاق تعجب و واکنش مسئولان امنیتی را به همراه داشت. درحالی‌ که مهدی تاج، رئیس سازمان لیگ به صورت غیرمستقیم از حراست و نیروی انتظامی انتقاد کرده، رضا حسنی‌خو،‌ مدیرکل حراست وزارت ورزش درباره اتفاقات دیدار پرسپولیس و تراکتورسازی می‌گوید: «دقیقا معلوم نیست این مواد چگونه وارد ورزشگاه می‌شود. شاید دشمنان این کارها را انجام دادند که بگویند ورزشگاه‌های ایران امنیت ندارد. هرچند ما و نیروی انتظامی هم باید دقت بیشتری کنیم تا این اتفاقات نیفتد.»
ماجرای سرباز احمدی
تقریبا یک‌دهه قبل بود که یک سرباز بدشانس در بازی سپاهان و پرسپولیس در ورزشگاه نقش جهان اتفاقی برایش رخ داد که بینایی‌اش برای همیشه از دست رفت. پرتاب نارنجک به سوی یک سرباز که فقط ٢٠روز از خدمتش باقی مانده بود، باعث شد تا او دیگر هیچ‌وقت نتواند فوتبال ببیند اما بعد از گذشت این همه‌ سال هنوز هم عامل آن اتفاق تلخ مشخص نشده و می‌بینیم که تلنگری برای تماشاگران فوتبال نشده است.
کره شمالی و محرومیت
دیدار ایران و کره‌شمالی در مقدماتی جام‌جهانی ٢٠٠٦ آوردگاه دیگری برای سوءاستفاده برخی تماشاگران از فضای ورزشی بود. نارنجکی که در نزدیکی یکی از بازیکنان کره‌شمالی منفجر شد، تبعات زیادی را برای ایران داشت. آن بازیکن به بیمارستان منتقل شد و سرمربی کره‌شمالی نیز قصد داشت تیمش را بیرون بکشد. بعد از آن دیدار حتی فوتبال ایران با محرومیتی برای حضور تماشاگران مواجه شد. اتفاقا برانکو(سرمربی وقت تیم‌ملی) بعد از بازی یکشنبه اعلام کرد که این برای دومین‌بار بود که شاهد چنین اتفاقی در ورزشگاه‌های ایران بوده که بار اول به همان مسابقه با کره‌شمالی برمی‌گردد.
بدترین زمان ممکن
شاید اگر این اتفاقات که خدا را شکر تبعات جانی نداشت، در یک بازی دیگر لیگ‌برتر که چند ماه قبل برگزار شده بود، رخ می‌داد؛ مثل حالا برای فوتبال کشورمان تبعات نداشت. مارکو تیمر، نماینده امنیتی یوفا و فیفا چند روز قبل پای به تهران گذاشته و این دیدار را از نزدیک تماشا کرد. او دیروز درباره اتفاقات رخ داده در دیدار پرسپولیس و تراکتورسازی اینطور واکنش نشان داد: «از روزی که به ایران آمدم، هیچ‌گونه ناامنی را شاهد نبودم اما متاسفانه در این بازی اتفاقات جالبی رخ نداد. ترقه‌هایی به کنار زمین پرتاب شد که کمی مرا نگران کرد.» دلیل اصلی سفر این نمایندگان امنیتی به ایران هنوز مشخص نیست اما قطعا در مناقشه ایران و عربستان که تا چند روز دیگر تصمیم‌گیری درباره آن در مقر AFC انجام می‌شود، تاثیرگذار خواهد بود. درواقع بهانه‌ای بزرگ دست عربستانی‌ها افتاد تا اوضاع را به نفع خود پیش ببرند و شاید همین چند نارنجک میزبانی را از نمایندگان ایران در لیگ‌قهرمانان امسال سلب کند.

پرسپولیس باید دو سال محروم شود/ می‌خواهیم این فوتبال صدسال نباشد!

مدیرعامل باشگاه تراکتورسازی تبریز با بیان اینکه پرسپولیس باید به خاطر اتفاقات بازی دیروز دو سال محروم شود، گفت: پرسپولیس به چه قیمتی می‌خواهد به استقلال در صدر جدول برسد؟

سعید عباسی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره دیدار پرسپولیس با تراکتورسازی در هفته بیست و دوم لیگ برتر فوتبال ایران با بیان مطلب فوق افزود: بازیکنان ما تلاش کردند که در این بازی به برتری برسند. ما از بازی سپاهان به بعد روی دور برد افتادیم و با توجه به شرایطی که بر بازی روز گذشته حاکم بود، از نتیجه راضی هستیم هرچند تیم تراکتورسازی شایسته پیروزی بود.

بمب پرسپولیسی‌ها در جبهه‌ها هم زده نمی‌شد!
وی افزود: البته مشکلات داوری باز هم خودش را نشان داد و همینطور شرایط بد میزبانی. در این بازی اتفاقات نادری رخ داد و تماشاگران پرسپولیس کنار زمین بمب پرتاب کردند! چند نفر از اعضای نیمکت ما بچه‌های جنگ هستند. آنها می‌گفتند حتی در جبهه هم چنین بمب‌هایی نخورده بودند!

با ما ناملایمتی می‌شود
مدیرعامل باشگاه تراکتورسازی تاکید کرد: شرایط و اتفاقات این بازی مسائل فنی را تحت تاثیر خودش قرار داشت. ما از نظر فنی مشکلی نداشتیم و بازیکنان به خوبی بازی کردند. تیم ما آنقدر خوب شده که هم استیماچ و هم برانکو سرمربیان سپاهان و پرسپولیس آنرا تیم ملی کوچک خطاب می‌کنند. اعتقاد داریم تراکتورسازی شرایط خوبی دارد و در آسیا بهترین تیم ایران بوده است ولی ناملایمتی‌هایی با تیم ما می‌شود.

می‌خواهند یکسری تیم‌ها را به زور بالا بکشند!
عباسی با انتقاد از مشکلات داوری در بازی با پرسپولیس، گفت: باید از تیم ما به خاطر نتایج خوبش در آسیا حمایت شود ولی متاسفانه می‌خواهند در لیگ برتر یکسری تیم‌ها را به زور بالا بکشند که نتیجه آن بریدن سر دیگر تیم‌ها است. ما از اشتباهات داوری خسته شدیم. این هفته هم داوری‌ها آنالیز می‌شود ولی باز هم در هفته‌های آینده این اشتباهات تکرار می‌شود.

صبر ایوب داریم
وی ادامه داد: ما همیشه از اشتباهات داوری لطمه دیده‌ایم. صبر ما صبر ایوب است که صدایمان در نیامده است. من حتی این موضوع را به کفاشیان هم گفتم. بحث کمیته انضباطی هم هست و آنها یک روز قبل از بازی با پرسپولیس رای به محرومیت تماشاگران ما می‌دهند؛ در حالی که تیم تراکتورسازی با هوادارانش برای فدراسیون فوتبال در آسیا امتیاز گرفته است.

اگر اینطور است پرسپولیس باید دو سال محروم شود
مدیرعامل باشگاه تراکتورسازی یادآور شد: هواداران ما در یک مسابقه سنگی را پرتاب کردند که حتی تا کنار زمین هم نرسید ولی یک جلسه محرومیت برایمان در نظر گرفتند. اگر اینطور است که باید پرسپولیس را به خاطر اتفاقات روز گذشته دو، سه سال از حضور هوادارانش محروم کنند.

دیگر گذشت نمی‌کنیم
عباسی تاکید کرد: ما نسبت به اتفاقات بازی دیروز شکایت کردیم و دیگر گذشت هم نمی‌کنیم. مردم آذربایجان دنبال مطالبات و خواسته‌های خود هستند. ما هرچه خودمان را به «آن راه می‌زنیم» که همه چیز خوب و درست است، فایده ندارد. حُسن ظن ما تبدیل به سوء ظن شده است.

کارت دادن سریالی شده است
وی با اشاره مجدد به عملکرد داور، گفت: کارت دادن به بازیکنان تراکتورسازی سریالی شده است. ما سال گذشته سادگی کردیم و گفتیم که هیچ مشکلی نیست ولی آن اتفاقات افتاد. حتی دو مدافع خوب خود را در بازی آخر محروم کردند. آنهایی که می‌دانند پشت پرده چه خبر است و کاری نمی‌کنند را به خدا واگذار می‌کنیم.

در آزادی، آزادی ندیدیم!
مدیرعامل تراکتورسازی همچنین تصریح کرد: اگر اشتباهات داوری غیر عمد است، پس چرا این اشتباهات علیه ما تکرار می‌شود. اتفاقات بازی روز گذشته را هم که همه دیدند. ما در ورزشگاه آزادی، آزادی ندیدیم!

پرسپولیس به چه قیمتی می‌خواهد به استقلال برسد؟
عباسی در ادامه با بیان اینکه محسن بنگر مدافع پرسپولیس باید اخراج می‌شد، گفت: پرسپولیسی‌ها حتی بازی جوانمردانه را رعایت نکردند. سئوال من از پرسپولیس این است که به چه قیمتی می‌خواهد به استقلال برسد؟ به این قیمت که تیم‌هایی مثل تراکتورسازی له شوند؟ من برای فوتبال خودمان و آسیا متاسفم.

اگر فوتبال این است، می‌خواهیم صدسال نباشد!
وی افزود: ما جزو مظلومترین تیم‌ها هستیم و چیزی نمی‌گوییم. همین فحاشی‌های بازی روز گذشته را نگاه کنید. خود من کنار تماشاگران نشسته بودم و شاهد فحاشی‌ها بودم. اگر فوتبال ما همین است، می‌خواهیم صد سال نباشد! البته باید بگویم علی اکبر طاهری سرپرست باشگاه پرسپولیس یکی از دوستان قدیمی من است و حرفهای من مرتبط به ایشان نیست. حرفهای من کلی و مربوط به مشکلات فوتبالمان است.

روی حرفهای بنگر حساب نکنید!
عباسی همچنین درباره صحبت‌های محسن بنگر مبنی بر اینکه «برای تراکتور متاسفم که گُنده‌اش سینا عشوری است» گفت: روی حرفهای بنگر حساب نکنید. خود بنگر فیلم مسابقه را نگاه کند و ببینید که آیا شایسته اخراج بود یا خیر. من نمی‌خواهم جواب بازیکن را بدهم.

اجازه می‌دادند بالای جدول بودیم
مدیرعامل تراکتورسازی درباره نتایج این تیم و اینکه آیا گر امیر قلعه نویی زودتر سرمربی این تیم می‌شد، جایگاهتان بهتر نبود؟ گفت: اگر اول فصل دستمان برای انتخاب باز بود و مردم اجازه می‌دادند تا  خودمان کادر فنی را انتخاب کنیم، الان شرایط ما ویژه بود و بالای جدول بودیم. ما ابتدای فصل برای انتخاب بازیکن اختیاری نداشتیم.

دردسر نارنجک برای پرسپولیس

دیدار سرخ‌های تهران و تبریز علاوه بر حساسیت‌های جدولی‌اش برای ٢ تیم، می‌توانست ویترینی برای نمایش امنیت در ورزشگاه‌های ایران باشد. با وجود هشدارهایی که قبل از این بازی به تماشاگران داده شده بود تا در روزی که نماینده امنیتی فیفا، یوفا و CFA ناظر بازی بودند و وزیر ورزش هم به ورزشگاه آزادی رفته بود، بازی در آرامش کامل برگزار شود اما دقیقا اتفاقات بازی نقطه معکوس این ماجرا را نشان داد تا فوتبال ایران در آستانه تصمیم‌گیری سرنوشت‌ساز در ماجرای اختلافات با عربستان دچار یک چالش بزرگ شود.

جنجال اخیر
شاید چون چند وقتی بود شاهد پرتاب نارنجک ازسوی تماشاگران در ورزشگاه آزادی نبودیم، اتفاقی که عصر یکشنبه در این ورزشگاه رخ داد، برایمان تازگی داشت اما متاسفانه قبلا نیز چنین اتفاقاتی درکشورمان رخ داده و دردسرهای بزرگی را هم به بار آورده است.

نارنجکی که پشت نیمکت تراکتورسازی برخورد کرد و اعضای این تیم را از جایشان فراری داد، تاریک‌ترین صحنه این مسابقه را رقم زد. این اتفاق تعجب و واکنش مسئولان امنیتی را به همراه داشت. درحالی‌ که مهدی تاج، رئیس سازمان لیگ به صورت غیرمستقیم از حراست و نیروی انتظامی انتقاد کرده، رضا حسنی‌خو،‌ مدیرکل حراست وزارت ورزش درباره اتفاقات دیدار پرسپولیس و تراکتورسازی می‌گوید: «دقیقا معلوم نیست این مواد چگونه وارد ورزشگاه می‌شود. شاید دشمنان این کارها را انجام دادند که بگویند ورزشگاه‌های ایران امنیت ندارد. هرچند ما و نیروی انتظامی هم باید دقت بیشتری کنیم تا این اتفاقات نیفتد.»

ماجرای سرباز احمدی
تقریبا یک‌دهه قبل بود که یک سرباز بدشانس در بازی سپاهان و پرسپولیس در ورزشگاه نقش جهان اتفاقی برایش رخ داد که بینایی‌اش برای همیشه از دست رفت. پرتاب نارنجک به سوی یک سرباز که فقط ٢٠روز از خدمتش باقی مانده بود، باعث شد تا او دیگر هیچ‌وقت نتواند فوتبال ببیند اما بعد از گذشت این همه‌ سال هنوز هم عامل آن اتفاق تلخ مشخص نشده و می‌بینیم که تلنگری برای تماشاگران فوتبال نشده است.

کره شمالی و محرومیت
دیدار ایران و کره‌شمالی در مقدماتی جام‌جهانی ٢٠٠٦ آوردگاه دیگری برای سوءاستفاده برخی تماشاگران از فضای ورزشی بود. نارنجکی که در نزدیکی یکی از بازیکنان کره‌شمالی منفجر شد، تبعات زیادی را برای ایران داشت. آن بازیکن به بیمارستان منتقل شد و سرمربی کره‌شمالی نیز قصد داشت تیمش را بیرون بکشد. بعد از آن دیدار حتی فوتبال ایران با محرومیتی برای حضور تماشاگران مواجه شد. اتفاقا برانکو(سرمربی وقت تیم‌ملی) بعد از بازی یکشنبه اعلام کرد که این برای دومین‌بار بود که شاهد چنین اتفاقی در ورزشگاه‌های ایران بوده که بار اول به همان مسابقه با کره‌شمالی برمی‌گردد.

بدترین زمان ممکن
شاید اگر این اتفاقات که خدا را شکر تبعات جانی نداشت، در یک بازی دیگر لیگ‌برتر که چند ماه قبل برگزار شده بود، رخ می‌داد؛ مثل حالا برای فوتبال کشورمان تبعات نداشت. مارکو تیمر، نماینده امنیتی یوفا و فیفا چند روز قبل پای به تهران گذاشته و این دیدار را از نزدیک تماشا کرد. او دیروز درباره اتفاقات رخ داده در دیدار پرسپولیس و تراکتورسازی اینطور واکنش نشان داد: «از روزی که به ایران آمدم، هیچ‌گونه ناامنی را شاهد نبودم اما متاسفانه در این بازی اتفاقات جالبی رخ نداد. ترقه‌هایی به کنار زمین پرتاب شد که کمی مرا نگران کرد.» دلیل اصلی سفر این نمایندگان امنیتی به ایران هنوز مشخص نیست اما قطعا در مناقشه ایران و عربستان که تا چند روز دیگر تصمیم‌گیری درباره آن در مقر AFC انجام می‌شود، تاثیرگذار خواهد بود. درواقع بهانه‌ای بزرگ دست عربستانی‌ها افتاد تا اوضاع را به نفع خود پیش ببرند و شاید همین چند نارنجک میزبانی را از نمایندگان ایران در لیگ‌قهرمانان امسال سلب کند.فرارو

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

1 0
امیر   1394/12/20 15:32:39

امیر قلعه نویی:
پر تاب نارنجک در ورزشگاه برنامه ریزی شده بود
به سینا عشوری گفتم که بنگر بزرگ فوتبال است و باید به او احترام می‌گذاشتی. محسن هم می‌داند که چقدر او را دوست دارم.
در روزی که هر دو تیم فوتبال قشنگی را به نمایش گذاشتند، کسی که این کار را کرد ایرانی نبود و نباید پرتاب نارنجک دستی سمت نیمکت ما را به حساب طرفداران پرسپولیس گذاشت.
دیدار مقابل پدیده، استقلال صنعتی و سپاهان و حتی همین دیدار مقابل پرسپولیس چقدر از داوری ضربه خوردیم. آقایان فراموش نکنند که تراکتور یک تیم ریشه‌دار است و نباید این‌گونه علیه تراکتور کار کنند.
من هر جا بودم، تیمم خوب بازی کرده. مگر یادتان رفته که با همین سپاهان چه رکوردهایی به جا گذاشتیم. متاسفانه برخی‌ها نمی‌خواهند واقعیت‌ها را ببینند.

تراکتورسازی در دیدار مقابل پرسپولیس نشان داد این تنها پرسپولیس نیست که در لیگ می‌تواند جذاب بازی کند. شاگردان قلعه‌نویی همان‌طور که قبلا هم برانکو به آنها لقب تیم‌ملی کوچک را داده بود، توانستند در سطح ملی بازی کنند. تراکتورسازی در روزی که پرسپولیس حمایت چندده هزار نفری هوادارانش را داشت، این تیم را به شدت آزار داد. امیر قلعه‌نویی در این مدت کوتاه توانسته از تراکتور یک مدعی بسازد و شاید اگر از ابتدای فصل در تراکتور حضور داشت، الان تبریزی‌ها برای قهرمانی سر و دست می‌شکستند. در کنار بازی زیبای پرسپولیس و تراکتورسازی اتفاقات بدی هم رخ داد که قلعه‌نویی در گفت‌وگو با «قانون» درباره همه این مسائل صحبت کرد.
عملکرد تراکتورسازی جدا از آمار و ارقامی که نشان می‌دهد 52 درصد امتیازات ممکن را در لیگ، در قیاس با 46 درصد امتیازات تراکتور در نیم‌فصل اول را شما به دست آوردید، چطور می‌بینید؟
قبل از هر چیز باید بابت بازی پرسپولیس و تراکتورسازی به فوتبال ایران تبریک بگویم. یک بازی فوق‌العاده زیبا انجام شد و کسانی که فوتبال را دوست دارند، از دیدن این بازی لذت بردند. اعتقاد من این است که برگزاری چنین بازی‌هایی با این کیفیت به فوتبال ملی هم کمک می‌کند. هرچند که دو، سه صحنه تاسفبار هم به وجود آمد.
اتفاقا سر یکی از همین صحنه‌ها، محسن بنگر گفته که از قلعه‌نویی بعید است که چنین شاگردانی تربیت کرده باشد!
من بنگر را دوست دارم و دو سال خوب را با هم داشتیم. محسن از بچه‌های معرفتی فوتبال ایران است. شاید خودش دوست نداشته باشد بگوید اما یادم نمی‌رود که در اکثر مراسم خیریه‌ای که در سپاهان داشتیم، بیشتر از همه پول می‌داد و خدایی ناکرده اگر بی‌احترامی به او شده، ما را ببخشد. من به خود سینا عشوری هم گفتم که بنگر بزرگ فوتبال است و باید به او احترام می‌گذاشتی. محسن هم می‌داند که چقدر او را دوست دارم.
متوجه درگیری این دو بازیکن با هم شدید که بر سر چه بود؟
من بعد بازی از سینا پرسیدم و او گفت تنها همدیگر را هل دادیم و هیچ توهینی به محسن نکرده است. بعد بازی، حتی آن صحنه را دیدم خیلی ترسیدم و خدا را شکر که ایرانپوریان روی تکل بنگر مصدوم نشد. این را گفتم تا خدایی ناکرده کسی به محسن بنگر بی‌احترامی نکند.
بدتر از درگیری این دو بازیکن، انداختن نارنجک دست‌ساز به سمت نیمکت شما بود...
این‌گونه رفتارها به حیثیت و هویت ملی ما ضربه می‌زند. من حرکت آن تماشاگرنما را محکوم می‌کنم. نباید با چنین اتفاقاتی شأن فوتبال‌مان را پایین بیاوریم آن هم در شرایط حساس منطقه‌ای. به نظر من اتفاقات روز یکشنبه برنامه‌ریزی شده بود و از طرفداران فوتبال ما بعید بود که چنین کاری بکنند. به قول آقای برانکو که من هم تاییدش می‌کنم، آخرین بار در دیدار مقابل کره‌شمالی بود که چنین اتفاقی افتاد.
یعنی می‌خواهید بگویید به عمد مقابل نماینده امنیتی AFC این کار را انجام دادند؟
می‌خواهم بگویم آقای تاج خدمات زیادی را برای فوتبال ما انجام داده است. اما اگر این مسئله را پیگیری نکند، عملکردش زیر سوال می‌رود. چرا واقعا باید چنین اتفاقی در حضور نماینده امنیتی AFC رخ دهد؟ به نظر من این اتفاق برنامه‌ریزی شده بود و با این کار خواستند به حیثیت ملی ما ضربه بزنند و تاج نباید از این مسئله به راحتی بگذرد.
با این اتفاق، احتمال محرومیت برای تماشاگران پرسپولیس وجود دارد.
در روزی که هر دو تیم فوتبال قشنگی را به نمایش گذاشتند، کسی که این کار را کرد ایرانی نبود و نباید پرتاب نارنجک دستی به سمت نیمکت ما را به حساب طرفداران پرسپولیس گذاشت. اگر فحاشی می‌کردند، باز می‌شد به شکلی آن را نادیده گرفت اما این حرکت مقابل نماینده امنیتی AFC قطعا یک کار برنامه‌ریزی شده بود و ربطی به طرفداران پرسپولیس نداشت. در این چند سال چنین اتفاقی در فوتبال ما نیفتاده بود و این مسئله، مسئله‌ای‌ کوچک نیست که به راحتی از آن بگذرند.
با اتفاقاتی که در حضور نماینده امنیتی AFC رخ داد، به نظر می‌رسد بازتاب آن برای تراکتورسازی هم دردسرساز شود؟
صددرصد همین‌طور است. پرتاب آن نارنجک دستی به ضرر ما هم می‌شود.
جدا از حواشی، به لحاظ فنی بازی را چطور دیدید؟
بازی، بازی خوبی بود اما حیف که پرت امتیازی داشت. ما طبق برنامه عمل کردیم و پرسپولیس به جز یک گلی که زدکار دیگری نکردند اما حرف من با آقای اصفهانیان و عنایت است که هر هفته ما به‌خاطر داوری نامه می‌زنیم اما هیچ اتفاقی رخ نمی‌دهد. بازی با پدیده پنالتی ما را نمی‌گیرند و به داور آن بازی جایزه قضاوت در دیدار پخش زنده می‌دهند. به نظر می‌رسد اعتراض‌ها و نامه‌نگاری‌های ما جواب نمی‌دهد و باید یک مسیر دیگری را برای احقاق حق‌مان در پیش بگیریم. از آقای عنایت و اصفهانیان می‌خواهم تا این چند هفته را تجزیه و تحلیل کنند تا ببینند تراکتور چقدر از بابت داوری ضربه خورده است. پارسال آن مسائل به وجود آمد و حالا هم از داوری ضربه می‌خوریم. آقایان فراموش نکنند که تراکتور یک تیم ریشه‌دار است و نباید این‌گونه علیه تراکتور کار کنند. شما نگاه کنید دیدار مقابل پدیده، استقلال صنعتی و سپاهان و حتی همین دیدار مقابل پرسپولیس چقدر از داوری ضربه خوردیم. در بازی‌های آخر فصل باید داوران به خوبی توجیه شده باشند تا حق تیمی خورده نشود.
فکر می‌کنید به عمد علیه تراکتور سوت زده می‌شود؟
من همیشه گفته‌ام که داوران ما پاک هستند و عمدی در کارشان نیست اما با شناختی که از عنایت و اصفهانیان دارم، نباید به خاطر اشتباهات داوری ما لطمه بخوریم. هرچند که در این چند هفته که من به تبریز آمده‌ام، از داوری‌ها لطمه خورده ایم.
هفته آینده هم با فولاد خوزستان دیدار دارید و مقابل دیگر دوست کروات‌تان اسکوچیچ قرار می‌گیرید.
من و اسکوچیچ چند باری با هم غذا خورده‌ایم و شناخت خوبی از روحیات یکدیگر داریم. فولاد باشگاه بزرگی است؛ یک باشگاه ریشه‌دار و مردمی و قطعا بازی سختی مقابل آنها خواهیم داشت، به خصوص اینکه چند بازیکن‌مان هم نیستند.
با اینکه از داوری‌ها گله‌مند هستید اما تراکتور روند صعودی خوبی را در پیش گرفته است.
جا دارد به برنامه شب‌های فوتبالی اشاره کنم که به خوبی بازی‌ها را کارشناسی می‌کند. این برنامه یک برنامه عدالت‌محور است و توانسته در این مدت کم محبوبیت پیدا کند. کارشناسان داوری اعلام کردند که داور نباید به بازیکنان ما مقابل پرسپولیس کارت می‌داد اما جدا از این مسئله، خوشحالم که خوب بازی می‌کنیم و تفکرات‌مان در حال پیاده شدن است.
برانکو قبل از بازی مقابل شما، به تراکتور لقب تیم‌ملی کوچک داد و عنوان داشته که فکر نمی‌کرده این‌قدر زود تراکتور را بازسازی کنید.
جا دارد به خاطرات گذشته رجوع کنم و از آن سه روز خوبی که با برانکو و دکتر ساعدی‌فر در برلین داشتم، یادی کرده باشم. برانکو در آن سه روز تمام تجربیات چندساله‌اش در تیم‌ملی را در اختیار من گذاشت. به نظر من برانکو یک مسلمان واقعی است!
ما دوستان خوبی با هم هستیم و باید بگویم برانکو جزو کسانی است که از نظر اخلاقی تاثیرات زیادی را روی فوتبال ما گذاشته و من دوستش دارم و برای او آرزوی موفقیت می‌کنم. خوشحالم به عنوان دو دوست، عصر یکشنبه باعث شدیم تا مردم از فوتبال لذت ببرند.
واقعا لقب تیم‌ملی کوچک را در مورد تراکتور قبول دارید؟
تیم ما تقریبا همان نفراتی هستند که از ابتدای فصل بوده‌اند و خوب بازی می‌کنیم. زمانی که من آمدم، گفتند سربازها برای تراکتور بازی نمی‌کنند اما دیدید که چگونه با جان و دل برای تیم‌شان بازی می‌کنند. تیم ما آرامش گرفته و باید بگویم تونی هم برای تراکتور زحمت کشید اما همان نفراتی که پشت‌سرشان خیلی‌ها حرف می‌زدند، اکنون با تمام وجود برای تراکتور بازی می‌کنند.
فکر می‌کردید تراکتور ظرف دو ماه این‌گونه با طراوت بازی کند؟
من فکر می‌کردم اما آقایانی که نمی‌خواستند واقعیت‌ها را ببینند، شاید این‌گونه فکر نمی‌کردند. من هر جا بودم، تیمم خوب بازی کرده. مگر یادتان رفته که با همین سپاهان چه رکوردهایی به جا گذاشتیم. متاسفانه برخی‌ها نمی‌خواهند واقعیت‌ها را ببینند.
راستی دادکان هم به استادیوم آمده بود. به نظر شما این نشان‌دهنده حضور اودر انتخابات است؟
من دکتر را ندیدم اما شنیدم که به ورزشگاه آمده است. خوشحال می‌شدم که نزد ایشان می‌رفتم و عرض ادب می‌کردم. من دادکان را دوست دارم چون برای فوتبال ایران زحمت کشیده است. شاید هم این بازی زیبا برای پاقدم او بوده (خنده).

1 0
حمیدرضا   1394/12/19 13:44:15

فدراسيون مقابل عربستان موضع هجومي بگيرد نه منفعلانه
ماجراي سفارت عربستان در تهران، بهانه‌اي شد تا فدراسيون فوتبال اين كشور طي اقدامي سياسي مدعي شود تيم‌هاي عربستاني براي بازي در ايران امنيت ندارند و از AFC خواست تا بازي‌هاي ايران و عربستان در كشوري سوم برگزار شود و قرار است كنفدراسيون فوتبال آسيا 25 اسفند در اين باره تصميم‌گيري كند
ماجراي سفارت عربستان در تهران، بهانه‌اي شد تا فدراسيون فوتبال اين كشور طي اقدامي سياسي مدعي شود تيم‌هاي عربستاني براي بازي در ايران امنيت ندارند و از AFC خواست تا بازي‌هاي ايران و عربستان در كشوري سوم برگزار شود و قرار است كنفدراسيون فوتبال آسيا 25 اسفند در اين باره تصميم‌گيري كند. ادعاي پوچ و دروغين عربستان در حالي مطرح شد كه ايران به عنوان كشوري امن، ميزبان رقابت‌هاي بين‌المللي عراق و افغانستان است و اين ادعا ‌همانطور كه حميدرضا آصفي، سخنگوي سابق وزارت امور خارجه نيز به آن تأكيد دارد جز به دليل نگاه مغرضانه عربستاني‌ها نيست كه بايد مقابل آن برخوردي هجومي داشت نه منفعلانه.

زمان زيادي به فرصتي كه AFC براي حل و فصل مشكلات ايران و عربستان داده باقي نمانده، فكر مي‌كنيد ايران چه روندي را بايد تا 25 اسفند در پيش بگيرد تا مجبور نباشد مقابل سعودي‌ها در زمين بي‌طرف بازي كند؟
ادعاي سعودي‌ها ادعايي پوچ و بي‌اساس است و اين واقعيت بركسي پوشيده نيست كه آنها جز از روي قصد و غرض نيست كه چنين مسئله‌اي را مطرح كرده‌اند. به همين دليل هم در واقع اين عربستاني‌ها هستند كه به عنوان مدعي، بايد ادعاي دروغين خود را ثابت كنند و دليل و مدرك بياورند براي نا‌امني در ايران. دليل و مدركي كه وجود ندارد. اين ما نيستيم كه بايد امنيت ايران را ثابت كنيم. امنيتي كه وجود دارد و همگان بر آن اذعان دارند. بعد از انقلاب شما نگاه كنيد آيا گزارشي در اين باره داده شده كه تيمي خارجي به ايران آمده و در خلال بازي‌هاي آن مشكل يا نا‌امني به وجود آمده باشد؟ آيا هرگز هيچ داوري بازي ايران با هر كشور يا باشگاه خارجي را به دليل عدم وجود امنيت نيمه‌تمام گذاشته است؟ آيا هرگز بازيكن خارجي در ايران با مشكلي در اين خصوص مواجه شده؟ مشخص است، ‌جواب كاملاً منفي است. اين همه بازيكن و تيم‌هاي خارجي طي اين همه سال به ايران رفت و آمد داشته‌اند، هيچ كدام هرگز با مشكلي مواجه نشده‌اند كه بخواهد ادعاي پوچ سعودي‌ها را ثابت كند.

ادعاي ناامني ايران در حالي از سوي سعودي‌ها مطرح مي‌شود كه ايران به عنوان كشوري امن، ‌ميزبان بازي‌هاي خانگي عراق و افغانستان است.
علاوه بر ميزباني در ديدارهاي خانگي عراق و افغانستان، ‌نمونه بارز امن بودن ايران همين چند وقت پيش و در خلال انتخابات ثابت شد. بيش از 500 خبرنگار خارجي از رسانه‌هاي مختلف به ايران آمده بودند. خبرنگاران بي‌طرفي كه هيچ تعصبي به جمهوري اسلامي نداشتند و هيچ كدام گزارشي مبني بر نا‌امني ايران ندادند. در حالي كه در مقابل ادعاي واهي سعودي‌ها، ما اگر بخواهيم از نا‌امني عربستان شكايت كرده و خواستار بازي در زمين بي‌طرف شويم، مستندات بسياري مي‌توانيم رو كنيم. اما مسئله اينجاست كه ما به دنبال حاشيه‌سازي و تنش ايجاد كردن نيستيم. درحاليكه آنها هدفي جز اين ندارند. با اين وجود، نبايد برابر عربستان سكوت كرد و مواضع منفعلانه گرفت و بايد گارد هجومي بگيريم تا سعودي‌ها پا را از گليم خود درازتر نكنند.

كفاشيان اما تا كنون هيچ موضع‌گيري سرسختانه‌اي در اين راستا نداشته است.
در اين خصوص نمي‌توان بر اساس اطلاعات آشكار قضاوت كرد. شايد كفاشيان راهي را در پيش گرفته كه تبليغات تند و موضع‌گيري مستقيم در آن مي‌تواند نتيجه منفي و عكس داشته باشد. تبليغات تند گاهي مي‌تواند نتايج منفي داشته باشد. شايد كفاشيان در پشت صحنه مشغول انجام كار يا كارهايي است كه در روزهاي آينده نتيجه آن مشخص مي‌شود.

بدون شك اما رأي دادن AFC به برگزاري بازي‌هاي ايران و عربستان در كشور سوم نتيجه ضعف فدراسيون خواهد بود.
رخ دادن چنين مسئله‌اي مي‌تواند نشان از ضعف فدراسيون و كفاشيان داشته باشد اما نمي‌توان تمام تقصيرات را نيز به پاي ضعف كفاشيان و فدراسيون او نوشت. نبايد اين واقعيت را فراموش كرد كه سعودي‌ها برابر ايران سياستي بچگانه و غيراصولي و غيرمنطقي را در پيش گرفته‌اند و به دنبال ايجاد تنش هستند. در رابطه بين ايران و عربستان هيچ چيز جاي خودش نيست و مقصر تمام اين مسائل كفاشيان و فدراسيون فوتبال نيست.

با توجه به اينكه سعودي‌ها معمولاً بي‌گدار به آب نمي‌زنند و حساب شده و با برنامه‌اي از پيش ‌تعيين‌شده وارد ميدان مي‌شوند، ‌فكر مي‌كنيد لابي‌هاي آنها مي‌تواند تأثيري در تصميم گيري در اين زمينه داشته باشد؟
در خصوص لابي سعودي‌ها هيچ شكي وجود ندارد. اين را نمي‌توان ناديده گرفت. در اصل آنها نيز با اطمينان از روابطي كه دارند وارد اين بازي ناجوانمردانه شده‌اند. عربستاني‌ها بارها و بارها ثابت كرده‌اند براي رسيدن به اهداف خود از هيچ تلاشي فروگذار نيستند و هر هزينه‌اي مي‌كنند. آنها پول خرج مي‌كنند و اين مسئله پنهاني نيست. رسانه‌هاي زيادي را در اختيار دارند يا مي‌توانند با پول‌هاي هنگفتي كه خرج مي‌كنند در اختيار داشته باشند و بخرند. از طرف ديگر سلطه خوبي هم روي كشورهاي عربي حوزه خليج هميشه فارس دارند و مي‌توانند آنها را نيز به راحتي تحت تأثير قرار داده و با خود همسو كنند و از اين لحاظ بايد حواسمان را جمع كنيم. چرا كه مي‌دانيم آنها نفوذ خوبي دارند و به واسطه پولي كه خرج مي‌كنند، مي‌توانند نتيجه‌هاي زيادي را ناجوانمردانه به سود خود تغيير دهند.

پس با اين وجود بايد در اين نبرد نابرابر و ناجوانمردانه ايران را از پيش بازنده دانست؟
اين مسئله به ظرفيت‌سازي‌هاي ما طي اين سال‌ها در كنفدراسيون فوتبال آسيا برمي‌گردد. اگر توانسته باشيم جايگاه خوبي براي خود در AFC ايجاد و ظرفيت‌سازي كرده باشيم، مي‌توانيم اميدوار باشيم با توجه به گام‌هاي مثبتي كه برداشته‌ايم، ‌نتيجه‌اي عادلانه را شاهد خواهيم بود. اما اگر اقدامات مثبت و قابل توجهي در اين راستا انجام نداده باشيم و ظرفيت‌سازي نكرده باشيم، نمي‌توانيم خيلي به آينده اميدوار باشيم. ضمن اينكه ما در اين ماجرا دو گزينه داريم؛ يا بپذيريم به رغم امن بودن ايران در كشور سوم بازي كنيم يا آنكه در مقابل تيم‌هاي ديگر چنان مقتدرانه بازي كنيم كه نيازي به رويارويي با تيم‌هاي سعودي نداشته باشيم.
گفته مي‌شود در صورتي كه سعودي‌ها بتوانند حرف خود را بر كرسي نشانده و مجوز بازي در كشور سوم را بگيرند، گزينه‌هاي ايران بازي در لبنان، ‌قطر، ‌عمان يا امارات است. حال آنكه امارات اولين كشوري بود كه تحت تأثير عربستان مدعي شد ايران امنيت ندارد و درخواست بازي در كشور سوم را داد.
امارات نتوانست ادعاي خود را در اين زمينه ثابت كند و نظرش را عوض كرده و در ايران بازي كرد. در عرف سياسي مي‌گويم كه آنها نانوشته، قبول كردند كه اشتباه كرده‌اند. پس ديگر نيازي نيست به اين مسئله دامن زده و ماجرا را كش دهيم. تصميم‌گيري در خصوص اينكه در چه كشوري بازي خواهيم كرد، ‌با مسئولان است اما اگر امارات را برگزينند، ‌حتماً به اين دليل است كه اين كشور ايراني‌هاي زيادي دارد و بازي در امارات مي‌تواند مثل بازي در ايران باشد و نماينده‌هاي كشورمان اميدوار به حمايت خوبي از سوي تماشاگران باشند. اما هنوز چيزي مشخص نيست و بايد به آينده اميدوار بود.

1 0
دکتر حسن غفاری   1394/12/18 15:17:47

عربستانی‌ها حالا علیه ما مدرک دارند
دکتر غفاری: بعد از اتفاقات بازی روز یکشنبه همه چیز به ضرر ما شد
عضو سابق کمیته انتقالی فیفا گفت: صحبتهای مدیر امنیت یوفا را نباید جدی گرفت. چون این طبیعی است که تا وقتی اینجا هستند از همه چیز ابراز رضایت کنند. ولی وقتی گزارش می‌نویسند همه چیز را بر علیه ما خواهند نوشت.

هر چند کنفدراسیون فوتبال آسیا 15 مارس را موعد اعلام نهایی رای خود درباره اختلاف فوتبال ایران با عربستان اعلام کرده است اما سخنگوی فدراسیون فوتبال عربستان سخنان عجیبی را بر زبان آورد تا جایی که تاکید کرد نتیجه نهایی AFC برای آنها مهم نیست چرا که به هیچ وجه در خاک ایران به میدان نخواهند رفت و این نشان می دهد که به احتمال خیلی زیاد رای کنفدراسیون فوتبال آسیا به سود آنها خواهد بود.

دکتر حسن غفاری، نایب رئیس سابق فوتبال غرب آسیا در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی ایلنا در واکنش به این موضوع گفت: یک اشتباه بزرگ در بازی پرسپولیس مقابل تراکتورسازی باعث شد تا همه چیز بر علیه ما شود. شما مطمئن باشید که عربستانی‌ها از اتفاقات این بازی فیلم و عکس تهیه کرده‌اند و حالا بر علیه ما مدرک دارند. بخاطر همین است که سخنگوی فدراسیون فوتبال این کشور انقدر صریح و با قاطعیت حرف از بازی نکردن در ایران و نپذیرفتن رای کنفدارسیون فوتبال آسیا می‌زند. برای اینکه حالا دیگر می‌توانند با سند و مدرک نشان بدهند که در ورزشگاه‌های ایران امنیت کافی وجود ندارد.

وی ادامه داد: واقعاً تا قبل از این بازی ما برنده این مناقشه بودیم و همه چیز به نفع ما در جریان بود، اما حالا در خوشبیانه‌ترین حالت با عربستانی‌ها مساوی هستیم. هرچند که به نظرم بازنده شدیم. نارنجکی که در بازی روز یکشنبه جلوی چشمان مدیر امنیت یوفا به نیمکت تراکتورسازی برخورد کرد، همه چیز را خراب کرد و حالا عربستانی‌ها می‌توانند بگویند ایرانی‌ها وقتی در مسابقات لیگ خودشان هم نمی‌توانند امنیت را برقرار کنند، چطور می‌خواهند در لیگ قهرمانان آسیا امنیت تیم‌‌های ما را تامین کنند.

عضو سابق کمیته انتقالی فیفا در واکنش به صحبت‌های مارک تیمر مدیر امنیت یوفا که گفته بود اتفاقات بازی پرسپولیس و تراکتور بدتر از ورزشگاه‌های اروپا نبود عنوان کرد: این یک رسم است و طبیعی است که وقتی یک ناظری در کشوری میهمان است از همه چیز تعریف می‌کند و می‌گوید همه چیز عالی است. اما همان فرد وقتی که می‌رود و گزارش می‌نویسد، می‌بینید که همه چیز را بر علیه ما نوشته است و نوشته‌های او زمین تا آسمان با حرف‌هایش فرق دارد و اصلاً نمی‌شود باور کرد این گزارش را همان کسی نوشته که از همه چیز رضایت داشت. در زمان خود من بارها این اتفاق افتاده بود و حتی در مواقعی از کنفدراسیون فوتبال اسیا درخواست کپی گزارش را کردیم و وقتی کپی را گرفتیم دیدم گزارشی که نوشته شده باور کردنی نیست. به همین دلیل است که می‌گویم اصلاً نباید این حرف‌ها را جدی گرفت.

دکتر غقاری در پایان گفت: تا قبل از اتفاقات بازی روز یکشنبه، کفه ترازو به نفع ما بود، اما حالا دیگر معادلات به هم خورده است. متاسفانه رفتارهایی که شد به وجه فوتبال ما خدشه وارد کرد. من احساس می‌کنم که ما بازی را باختیم و حالا باید منتظر رای AFC بر علیه خودمان باشیم. رایی که می‌گوید باید بازی در کشور ثالث را بپذیریم.