محل تبلیغ شما
آقای رئیس‌جمهور! ارزش حفظ خانم ابتکار برای شما بیشتر است یا محیط زیست ایران؟

تاریخ خبر: 1394/12/16

آقای رئیس‌جمهور! ارزش حفظ خانم ابتکار برای شما بیشتر است یا محیط زیست ایران؟

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

آقای رئیس‌جمهور! ارزش حفظ خانم ابتکار برای شما بیشتر است یا محیط زیست ایران؟

چهره ماندگار محیط زیست کشور در یادداشتی خطاب به حجت‌الاسلام روحانی آورده است: آقای رئیس‌جمهور! ارزش حفظ خانم ابتکار برای شما بیشتر است یا ارزش طبیعت و محیط زیست ایران؟ خانم ابتکار برای ریاست سازمان حفاظت محیط زیست نه تنها گزینه مناسبی نبود بلکه بدترین گزینه بود!

 

محمد باقر صدوق چهره ماندگار محیط زیست کشور در یادداشتی خطاب به رئیس جمهور با اشاره به شعارهای محیط زیستی رئیس جمهور در زمان انتخابات، عملکرد دو سال اخیر رئیس این سازمان را مورد بررسی قرار داده و با انتقاد از وضعیت فعلی محیط زیست در کشور، آورده است:

«ما بدین در نه پی حشمت و جاه آمده‌ایم

از بد حادثه این جا به پناه آمده‌ایم»

جناب دکتر روحانی، ریاست محترم دولت محیط زیستی جمهوری اسلامی ایران

بیش از دو سال است که با شعار اولویت محیط زیستی از عمر دولت شما می گذرد، شعاری که بی شک یکی از دلایل انتخابش آگاه شدن از وضعیت نامطلوب محیط زیست کشور بوده و زمانی که زمام امور دولت را بدست گرفتید به خوبی می دانستید چه چیزی را به شما تحویل داده اند اما همانگونه که قبلا عرض شد و دلایلی آوردیم انتخاب سرکار خانم ابتکار به عنوان رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نه تنها گزینه مناسبی نبود بلکه بدترین گزینه نیز بود، اما این انتخاب شما به هر دلیلی که صورت گرفت بماند!

اما حضرتعالی از عملکرد ایشان باخبرید یا بی خبر، مطمئن هستم که بی‌خبرید، اگر مطلع بودید، آن گونه سخن در سازمان ملل ایراد نمی‌فرمودید، یا مشکلات محیط زیست را به تحریم‌ها گره نمی‌زدید.

جنابعالی اول شخص اجرایی کشور هستید، شاخص های منابع پایه و محیط زیست را مرور و مورد مطالعه قرار دهید، مطمئن باشید بیشتر از پنج دقیقه وقت جنابعالی را نخواهد گرفت و روند سیر نزولی آنها را مشاهده بفرمایید، راستی آقای رییس جمهور تا کی باید شاهد این بی تدبیری ها و نا‌امیدی ها و سوء مدیریت‌ها بود؟

یک‌سال از فرمایشات مقام معظم رهبری در 17 اسفند سال 93 می‌گذرد و دولت شما چه اقداماتی در راستای تحقق رهنمودهای ایشان انجام داده است؟ آیا برنامه ششم را ملاحظه فرموده‌اید؟ جای محیط زیست خالی است! این نشان‌دهنده کدامین تدبیر است؟

در دنیای پیشرفته امروز، محیط زیست رأس تمام امور اجرایی است و در کشور ما چه جایگاهی دارد؟ محیط زیستی که بستر زندگی و ابزار ارتقای مادی و معنوی ملت‌هاست در کشور چه وضعیت و آینده ای دارد؟

جناب آقای دکتر روحانی ، شما در ابتدای شکل گیری دولت یازدهم آن را دولت محیط زیستی نامگذاری کردید و همواره آن را تکرار کردید، حال شائبه ای وجود دارد که حفظ خانم ابتکار از حفظ محیط زیست برای شما و دولت ارجح و مهم تر است، آیا واقعا آب و خاک ایران زمین باید فدای شخص گردد؟ سیاست این‌قدر مهم است؟

سرمایه هر مملکتی آب و خاک آن است و بترسید از روزگاری که این دو عنصر اساسی دچار نابودی و فرسایش گردد.

فارس

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

0 1
معصومه   1394/12/19 14:16:18

ابتکار: امیدوارم در پارلمان آینده تصویب شود
مجلس، لایحه زیست‌محیطی دولت را رد کرد
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی صبح روزسه‌شنبه پارلمان، در جریان بررسی لایحه ارزیابی زیست‌محیطی ایران با کلیات این لایحه، مخالفت کردند.
وکلای ملت پس از استماع سخنان موافقان و مخالفان این طرح در نهایت کلیات آن را با 89 رای موافق، 69 رای مخالف و 7 رای ممتنع از 195 نماینده حاضر در صحن علنی، رد کردند. رد این لایحه در حالی است که در طول عمر دولت جدید همواره انتقادهای بسیاری از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی به عملکرد سازمان حفاظت از محیط زیست که ریاست آن را معصومه ابتکار به عهده دارد، وارد شده است. به گفته برخی کارشناسان محیط زیست، این ایرادات بیشتر جنبه شعار داشته و نمایندگان بیش از آن‌که به فکر محیط زیست باشند،‌ با مطرح کردن مسائلی نظیر ارتباط داشتن واردات بنزین به همسر خانم ابتکار، سعی کرده‌اند تمرکز مسئولان را از انجام وظایف‌شان دور کرده و آن‌ها را در مباحث حاشیه‌ای نگه دارند. شواهد نشان می‌دهد لااقل در مجلس نهم، نمایندگان هیچ دغدغه و اهتمامی به محیط زیست نداشته‌اند و اگر هم روزی همه ماسک بر دهان به نشانه اعتراض در صحن مجلس حاضر شده‌اند، در نتیجه تصمیمات آنی بوده که هر بیننده‌ای هیچ برداشت دیگری غیر از عوام‌فریبی از ان نمی‌کند.
واکنش سازمان محیط زیست به رد لایحه «ارزیابی زیست‌محیطی»
در پی مخالفت نمایندگان مجلس با تصویب کلیات «لایحه ارزیابی زیست محیطی»، معاون توسعه‌ مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط‌ زیست با تاکید بر اینکه ارزیابی زیست‌محیطی به دنبال تعطیلی پروژه‌ها نیست، بلکه به دنبال آن است که از آلودگی‌ها جلوگیری کند، گفت: سازمان حفاظت محیط زیست رایزنی‌های خود را با مجلس شورای اسلامی برای تصویب لایحه ارزیابی زیست محیطی ادامه می‌دهد.
به گفته محمد مجابی، بحث ارزیابی زیست‌محیطی از سال 1960 مطرح شده و از دهه 1980 در اروپا لازم‌الاجرا شد. در حال حاضر نیز بسیاری از کشورهای توسعه‌ یافته آن را انجام می‌دهند. در کشور ما از قانون برنامه سوم بحث ارزیابی زیست‌محیطی مطرح شده و در قانون برنامه پنجم نیز به این موضوع اشاره شده است. او با بیان اینکه سازمان حفاظت از محیط زیست در لایحه تهیه شده ارزیابی زیست‌محیطی به دنبال آن است که این موضوع به عنوان یک قانون مستقل به عنوان قانون ارزیابی زیست‌محیطی به تصویب مجلس برسد، اظهار کرد: آنچه در لایحه تهیه شده بود، بحث‌های کلیات بود و اینکه چه نوع طرح‌هایی باید ارزیابی شوند. در ارزیابی، توان محیط‌زیستی نیز مورد توجه قرار گرفته بود. بنابراین ارزیابی محیط‌ زیستی کاربردی و پروژه‌ای در این لایحه صورت گرفته بود. مجابی افزود: نحوه عمل به این شکل بود که تنها پروژه‌هایی که بزرگ هستند باید ارزیابی شوند. در ارزیابی به این شکل عمل می‌شود که باید نظارت صورت گیرد تا حداقل آلودگی و تخریب اتفاق افتد.
ارزیابی زیست‌محیطی
به دنبال تعطیلی پروژه‌ها نیست
معاون توسعه‌ مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط‌ زیست با تاکید بر این‌که ارزیابی زیست‌محیطی به دنبال تعطیلی پروژه‌ها نیست بلکه به دنبال آن است که از آلودگی‌ها جلوگیری کند، گفت: در شرایطی که کشور ما دچار بحران‌های مختلف زیست‌محیطی از جمله آلودگی هوا است ممکن است طرح ارزیابی زیست‌محیطی برای پروژه‌های بزرگی چون نیروگاه‌ها اعلام کند که باید از سوخت ترکیبی استفاده و از مصرف سوخت مایع مازوت جلوگیری کنند این به این مفهوم نیست که از احداث نیروگاه جلوگیری شود.
او افزود: ارزیابی زیست‌محیطی نیروگاه‌ها به این معنا است که نیروگاه‌ها بدانند باید چه نوع سوختی استفاده و چه فاصله‌ای را رعایت کنند، همچنین در مسیری باشند که باد قالبی که از آنجا عبور می‌کند به سمت مناطق مسکونی حرکت نکند.
ابراز تاسف ابتکار از
رد لایحه ارزیابی زیست محیطی در مجلس
معاون رئیس جمهوری ضمن ابراز تاسف از رد لایحه ارزیابی زیست محیطی در مجلس شورای اسلامی، ابراز امیدواری کرد که مجلس آینده این لایحه را تصویب کند. معصومه ابتکار به مهر، گفت: ارزیابی زیست محیطی از ساز و کارهای بسیار موثر برای توسعه کشور برخوردار است. اگر کشور بخواهد توسعه پیدا کند سازو کار فنی که در همه دنیا رایج است، ارزیابی زیست محیطی است. او افزود: ما از قانون سوم برنامه و در همه قوانین بعدی قانون ارزیابی زیست محیطی را داریم و با قوت هم آن را اجرا می‌کنیم. به گفته ابتکار، تمام طرح‌های بزرگ کشور مشمول ارزیابی زیست محیطی هستند، اما دولت این لایحه را ارائه کرده بود تا ماده واحده دائمی شود. رئیس سازمان محیط زیست تاکید کرد: جهت‌گیری این لایحه برای رشد اقتصادی کشور بود. مخصوصا در شرایط کنونی با رفع تحریم‌ها که می توانست به برنامه ریزی و کارآمدی بالا بدل شود. ابتکار تاکید کرد: ما هم اکنون هم قانون ارزیابی زیست محیطی را داریم، آن را با قدرت اجرا می‌کنیم و دولت هم در اجرای آن مصمم است و امیدواریم مجلس آینده این قانون را تصویب کند. بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه ماده ۱۹۲ ارزیابی زیست‌محیطی باید برای پروژه‌های بزرگ و با اهمیت صورت گیرد. ارزیابی شامل سه بخش ارزیابی قبل از اجرا، ارزیابی حین اجرا و ارزیابی بعد از بهره‌برداری است. سازمان حفاظت از محیط زیست در لایحه تهیه شده ارزیابی زیست‌محیطی به دنبال آن بود که این موضوع به عنوان یک قانون مستقل با عنوان قانون ارزیابی زیست‌محیطی به تصویب مجلس برسد.
در سومین همایش ملی حقوق محیط زیست، مطرح شد:
عدالت زیست‌محیطی ملاک مسلم حکمرانی حکومت‌ها است
رئیس سازمان محیط زیست گفت: عدالت زیست‌محیطی یکی از ملاک‌های مسلم حکمرانی در حکومت‌ها است و حق بهره‌وری از آب، هوا و طبیعت سالم بسیار کلیدی است. معصومه ابتکار، در اختتامیه سومین همایش ملی حقوق محیط زیست گفت: بر اساس مصوبه دولت، سازمان حفاظت محیط زیست نماینده دولت در محاکم قضایی بررسی کننده پرونده های مربوط به مناطق حفاظت شده است. معاون رئیس جمهور با اشاره به صحبت‌های رئیس قوه قضاییه، گفت: آیت الله آملی لاریجانی خط مشی خوبی در حوزه محیط زیست روشن کردند که می تواند پشتوانه خوبی برای سازمان حفاظت محیط زیست برای حل بسیاری از کمبودها در حوزه اجرای قوانین محیط زیستی باشد. ابتکار با بیان این‌که این نقشه ذهن مشترک می‌تواند نقشه راه بهتری برای رسیدن به هدف ترسیم کند، اظهار کرد: نقشه راه مناسب و افزایش همکاری دو قوه قضاییه و مجریه می تواند در تحقق حکمرانی خوب حکومت در شاخص بهبود وضعیت زیست محیطی به عنوان یکی از ملاک‌های مهم این ارزیابی، نقش داشته باشد. معاون رئیس جمهور افزود: برای جمهوری اسلامی ایران موضوع حفظ و حراست از محیط زیست، همچنین حق بهره‌مندی مردم از محیط زیست، هوا، خاک و آب سالم به عنوان یک مولفه بسیار مهم و کلیدی در موضوع عدالت از اهمیت بسیاری برخوردار است. رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اشاره‌ای هم به همکاری‌های خوب سازمان حفاظت محیط زیست ومعاونت حقوقی ریاست جمهوری داشت و گفت:‌ از جمله زمینه‌های همکاری معاونت حقوقی ریاست جمهوری با سازمان حفاظت محیط زیست، مصوبه دولت در زمینه تعیین سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان نماینده دولت در محاکم مرتبط با پرونده‌های مربوط به مناطق حفاظت شده است.