محل تبلیغ شما
کارتن خوابی؛کارتن خواب ،پرونده

تاریخ خبر: 1394/12/8

کارتن خوابی؛کارتن خواب ،پرونده

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

کارتن خواب‌ها، زخمی بر چهره شهر

شب از نیمه گذشته است. برف زمستانی سرتاسر خیابان را پوشانده است و سرمای هوا تا مغز استخوان‌هایت نفوذ می‌کند . کمی دورتر، شبح چند زنده پوش که آتشی را افروخته‌اند تا شاید از گزند سرما در امان بمانند به چشم می‌آید. تن لهیده بعضی از آنان، سنگفرش پیاده روی خلوت را پوشانده است و ضجه‌های دلخراش‌شان در دل سیاسی شب به گوش کسی نمی‌رسد و خاموش می‌شود. عده‌ای دیگر پتو بر دوش،‌به دنبال سرپناهی می‌گردند تا شاید شب سرد زمستانی را به سلامت، به صبح برسانند.

در حوالی دروازه غار

چهار شانه و قوی هیکل است، شصت ساله به نظر می‌رسد، خودش را محمد پروانه معرفی می‌کند و عکس پروانه بزرگی را که رو سینه‌اش خالکوبی کرده است،‌نشانم می‌دهد. به یاد کتاب «پاپیون» هانری شاریر می‌افتم. پتوی مندرسی را دور خودش پیچیده و بوی نامطبوعی همه فضا را پر کرده است. قلبش از درد، نفرت و تلخکامی به درد آمده است. شمرده و آرام آرام سخن می‌گوید، از اعتیاد و بیماری‌اش حرف می‌زند که زمین گیرش کرده است. پانسمان زخم پاهای آماسیده و گونی پیچیده‌ شده‌اش را باز می‌کند. بوی مشمئز کننده‌اش آزار دهنده است. قانقار یا، نیمی از پاهایش را درگیر کرده است. سرش را با خشم تکان می‌دهد و می‌گوید. اگر می‌خواهی از فقر بنویسی، باید فقیر باشی!

گرمخانه و مددسرا، شب‌ها افراد بی‌خانمان را می‌پذیرد و صبح‌ها بعد از خوردن صبحانه، رهایشان می‌کند، یک سرپناه شبانه و مسکن موقت! سال‌های گذشته در چند زمستان سخت، مرگ شماری از بی‌خانمان‌ها از سرما و گرسنگی، به موجی خبری تبدیل شد و ساخت گرمخانه‌ها به شکل مطالبه‌ای عمومی درآمد و پس از آن، چند گرمخانه دائمی و چند مددسرای فصلی در چند نقطه تهران به راه افتاد تا شاید بی‌خانمان‌ها مثل زمستان‌های گذشته گوشه خیابان‌ها از سرمای شدید یخ نزنند و از گرسنگی زیر پل‌ها و داخل جوی‌های آب، از پا نیفتند.

افزایش ظرفیت گرمخانه‌های تهران

رضا جاگیری ـ معاون خدمات اجتماعی سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا اظهار داشته است: ظرفیت‌ فعلی ۲ گرمخانه فعال شهر تهران ۶۰۰ نفر است و ظرفیت‌هایشان هم در فصل سرما، پر است.وی با بیان این که گرمخانه‌های یاد شده در مناطق ۱۵ و ۱۶ تهران قرار گرفته‌اند، می‌گوید: ۳ گرمخانه جدید آخرین مراحل ساخت خود را طی می‌کند و با توجه به این که مناطق ۱۵ و ۱۶ آسیب خیزتر است، دو مورد از گرمخانه‌های جدید در همین مناطق و سومی در منطقه ۱۳ راه‌اندازی می‌شود.

معاون خدمات اجتماعی سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران با اشاره به این مطلب که گرمخانه‌های جدیدالتاسیس تهران توسط سازمان‌های مردم نهاد، خیریه‌ها و ظرفیت‌های مردمی اداره می‌شود، می‌افزاید: شهرداری تهران علاوه بر تأمین فضا و تجهیزات گرمخانه‌ها، از NGO‌های فعال در این فضا نیز حمایت مالی می‌کند.

وی در پاسخ به اینکه آیا ظرفیت گرمخانه‌های تهران برای پذیرش تمامی بی‌خانمان‌های این شهر کافی است یادآوری می‌کند: در حال حاضر به دلیل اینکه گرمخانه‌ها، معتادان بی‌خانمان را هم پذیرش می‌کنند، با کمبود ظرفیت مواجه هستیم. شهرداری تهران در حال حاضر ناچار است که معتادان پرخطر بی‌خانمان را که جمع‌آوری می‌کند، در گرمخانه‌ها بپذیرد، در حالی که اگر ستاد مبارزه با مواد مخدر این افراد را در مراکز بازپروری پذیرش کند، ظرفیت گرمخانه‌های تهران برای بی‌خانمان‌ها کافی خواهد بود.

آقای جاگیری درخصوص خدماتی که از سوی گرمخانه‌ها به بی‌خانمان‌ها ارائه می‌شود، می‌گوید: خدمات اولیه مراقبتی شامل تغذیه، اسکان، مراقبت‌های بهداشتی و درمان‌های اورژانسی به صورت رایگان ارائه می‌شود. فعالیت گرمخانه‌ها شبانه است و افراد بی‌خانمان را در ساعات شب تا صبح پذیرش می‌کند، اما اگر یخبندان شود و یا بارش‌های شدید باران رخ دهد، فعالیت گرمخانه‌ها شبانه‌روزی می‌شود.

وی درباره نحوه پذیرش افراد بی‌خانمان درگرمامخانه‌ها می‌افزاید: درهای گرمخانه‌ها را به روی همه بی‌خانمان‌ها باز گذاشته‌ایم و هرکسی که متقاضی باشد، می‌تواند شب‌ها به این اماکن مراجعه کند و محدودیتی هم برای مراجعه تکراری افراد به گرمخانه، وجود ندارد. متوسط آمار بی‌خانمان‌هایی که روزانه توسط ضابطان شهرداری جمع‌آوری می‌شود ۳۰۰ نفر است که بسیاری از این افراد، به اصطلاح تکراری هستند.

ارائه خدمات به بی‌خانمانان

محمد مهدی رحمتی ـ معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهری سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران در مورد فعالیت گرمخانه‌ها به گزارشگر روزنامه اطلاعات می‌گوید: گرمخانه یا مددسراها برای افراد کارتن خواب و بی‌خانمان فراهم شده است تا شب‌ها در آنجا اسکان داده شوند. آنان ۳ وعده غذا دریافت می‌دارند، می‌توانند استحمام و خدمات بهداشتی هم دریافت کنند و با فرا رسیدن صبح، از گرمخانه‌ها خارج شوند.

وی در پاسخ به این پرسش که در حال حاضر چند مددسرافعالند، اظهار می‌دارد: در شهر تهران ۲۱ مددسرا وجود دارد و یک مددسرای بزرگ هم در منطقه ۱۵ خاوران فعال است و بقیه در مناطق دیگر این شهر واقع شده‌اند و این در حالی است که فقط در منطقه ۳ شهرداری مددسرا وجود ندارد. البته در همه شهرهای کشور گرمخانه نیست، اما با فرا رسیدن زمستان در اکثر کلان شهرها و در شهرهای سردسیر، گرمخانه‌ها به وجود می‌آیند و احداث این مراکز در حال حاضر در کشور رایج شده است. بعضی از شهرها نیز به طور سنتی کارتن خواب‌های کمتری دارند و چون به جامعه آسیب‌ نمی‌رسانند، نیازی هم به راه‌اندازی این مراکز احساس نمی‌شود.

اعتیاد، مهم ترین عامل کارتن‌ خوابی

معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهری شهرداری تهران در مورد نواقص و معایب گرمخانه‌ها یادآوری می‌کند: در کشور‌های دنیا عامل مهمی که باعث کارتن خوابی می‌شود، شکست‌های اقتصادی است و چون بعضی از افراد توان پرداخت مالیات ها

را ندارند، دارایی‌هایشان را از دست می‌دهند و وارد چرخه کارتن‌خوابی می‌شوند. در کشور ما، مهم‌ترین عامل کارتن‌خوابی، اعتیاد است. علیرغم اینکه رسیدگی به افراد مستمند در فرهنگ ما ریشه دارد و خانواده‌ها در مواجهه با افراد مستمند و دارای مشکلات اقتصادی آنان را حمایت می‌کنند، اما در برخورد با افراد معتاد و خلافکار، آنان را طرد می‌کنند و همین عامل باعث جدایی فرد از شبکه‌های اجتماعی می‌شود که مساله‌ای بسیار مهم است. بررسی‌های انجام شده حاکی از این است که آسیب‌دیدگی فرد کارتن‌خواب در جامعه ما در قیاس با کشورهای دیگر و به‌ویژه کشورهای غربی، خیلی بیشتر است. چون در آنجا اعتیاد عامل کارتن‌خوابی نیست، بلکه صرفاً یک بیماری مزمن و مخرب است که الزاماً کارتن‌خوابی فرد را به همراه نمی‌آورد و از این رو وضعیت بهتری نسبت به مددجویان معتاد و کارتن‌خواب ما دارند.

بازگشت معتادان به خانواده

رحمتی در مورد معایب و نواقص گرمخانه‌ها می‌گوید: باید در کنار مددسراها، خدمات کارشناسی هم ارائه شود، ولی در مددسراهای ما این رویکرد وجود ندارد. مهم‌ترین مساله ما اعتیاد بی‌خانمان‌ها است و از اینرو باید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با همکاری ستاد مبارزه با مواد مخدر این آسیب را در جامعه کمتر کنند. همچنین باید به‌طور همزمان زیرساخت‌های لازم برای زندگی کارتن‌خواب‌های معمولی و معتادانی که نیاز به درمان دارند، مهیا شود. زیرا برگشت این افراد به جامعه به دلیل اعتیاد آنان، سخت است و اگر بتوانیم مشکلات اقتصادی این افراد را برطرف کنیم، می‌توانند به چرخه زندگی عادی، برگردند.

وی در پاسخ به این پرسش که چند درصد از معتادان می‌توانند به زندگی عادی بر گردند، می‌افزاید: برای معتادان این احتمال بسیار پایین است، به‌طوری که این ضریب در دنیا به بالای ۲۰درصد هم نمی‌رسد و در کشور ما هم آمارهای رسمی در این زمینه وجود ندارد، ولی فرض ما بر این است که حدود ۱۰درصد معتادان بتوانند به زندگی عادی بازگردند.

رحمتی با بیان این مطلب که اعتیاد، اصلی‌ترین عاملی است که بازگشت معتادان را به خانواده گاهی غیرممکن می‌سازد، یادآوری می‌کند:‌ فرد معتادی را می‌شناسم که ۵۲ بار اعتیادش را ترک کرده و دوباره به سمت مواد برگشته است! در میان معتادان این مساله خیلی شیوع دارد و ما کسانی را در مددسراها داریم که تجربه رفتن به «جزیره» را هم دارند. متاسفانه آنان در مدت کوتاهی دچار لرزش شده‌اند و دوباره به سمت اعتیاد برگشته‌‌اند.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهری شهرداری تهران با بیان این مطلب که متاسفانه برگشت معتادان به سمت مواد مخدر خیلی شایع و خطرناک است می‌گوید: فردی که به دلیل فقر، وارد کارتن‌خوابی در خیابان‌ها می‌شود، خیلی زود به سمت اعتیاد کشیده می‌شود و این عمده‌ترین مساله‌ای است که با آن روبرو هستیم.

وی در مورد اطلاق عنوان «کارتن‌خواب» به افراد فقیر می‌افزاید: به نظر می‌رسد اصطلاح تحت لفظی را به کارتن‌خوابی ترجمه کرده‌اند. این لفظ در زبان انگلیسی «بی‌خانمان» است و فکر می‌کنم کارتن خواب واژه منحصربه‌فرد خود ما است و شاید دلیل نامگذاری‌اش این باشد که بی‌خانمان‌ها از کارتن برای زیرانداز و روانداز خود استفاده می‌کنند.

رحمتی با بیان این‌ که کارتن‌خوابی به این افراد هویت مبهمی می‌دهد که ترجیح می‌دهند همیشه به عنوان کارتن‌خواب باقی بمانند،‌ یادآوری می‌کند: این موضوع باعث به‌وجودآمدن هویت خود ساخته و همزادپنداری موجب تقویت آن می‌شود. بعضی از رفتارها و نوع حمایت‌ها انتخاب شده است و از این رو می‌تواند به این مساله دامن بزند. در بعضی موارد شاهد جشن عروسی کارتن‌خواب‌ها هم بوده‌ایم که این مساله شمشیر دو دم است و از این رو ما نباید به این هویت خود ساخته آنان کمک کنیم.

تحصیلکردگان بی‌خانمان!

رحمتی با اشاره به این مطلب که سطح سواد و زندگی افراد بی‌خانمان خیلی متفاوت است، می‌گوید: ما در گرمخانه‌ها دندان پزشک و متخصص حقوق بین‌الملل هم داریم که به علت اعتیاد، کارشان به کارتن‌خوابی کشیده شده است. اعتیاد مساله‌ای است که می‌تواند دامنگیر همه شود و متأسفانه این آسیب اجتماعی بخش زیادی از افراد جامعه را درگیر کرده و این در حالی است اشخاص فرهنگی که در این حوزه کار می‌کنند، نمی‌توانند افراد معتاد را پذیرش کنند و خیلی از اوقات خانواده‌ها وقتی به بن‌بست می‌رسند، احساس می‌کنند که لکه ننگین را بایداز خانواده‌شان طرد کنند و به همین دلیل معتاد را به حال خودش رها می‌سازند.

کارتن‌خوابی جرم است یا تخلف؟

معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهری سازمان رفاه ،خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران در پاسخ به این پرسش که به نظر شما کارتن‌خوابی جرم است یا تخلف، اظهار می‌دارد: کارتن‌خوابی نه جرم است و نه تخلف، بلکه یک ناهنجاری اجتماعی است که نیازمند اقدامات حمایتی مجموعه‌ای از همه دستگاه‌های مسئول و متولی مانند شهرداری، سازمان بهزیستی و ستاد مبارزه با مواد مخدر است.

البته خوشبختانه در ۲ ماه اخیر همگرایی برای مبارزه با این پدیده زشت، بیشتر شده است.

وی در مورد کارتن‌خواب‌ها یادآوری می‌کند: متاسفانه عده‌ای از کارتن‌خواب‌ها به دام باندهای مافیایی می‌افتند و دست به سرقت‌های خرد و خرده فروشی مواد مخدر می‌زنند، ضمن آن‌که تن فروشی و سوء‌استفاده‌های جنسی هم در مورد زنان و کودکان وجود دارد. در مورد دلایل بی‌خانمان شدن هم باید گفت که این مشکل حاصل عوامل متعددی است که از جمله می‌توان به مصرف مواد اعتیادآور، از دست دادن شغل و حمایت‌های خانوادگی و اختلافات و مشکلات خانوادگی اشاره کرد.

پیامدهای اعتیاد

علی فرجام ـ روان‌شناس اجتماعی در مورد پیامدهای اعتیاد به گزارشگر روزنامه اطلاعات می‌گوید: اعتیاد پدیده ویرانگری است که از پیامدهای آن، می‌توان به ابتلا به بیماری‌های جسمی، تکدی‌گری، بی‌خانمانی، فحشا و سرقت اشاره کرد. همچنین طیفی از عوامل مانند نبود حمایت‌های اجتماعی، انزوای اجتماعی، فقدان شبکه‌های حمایتی، بروز بحران و استرس‌های زندگی و سرخوردگی‌های اجتماعی در بی‌خانمانی نقش دارند. اکثر بیماران بی‌خانمان فقط یک بیماری ندارند و به طور معمول از یک بیماری عفونی و مسری مانند سل، هپاتیت، ایدز و زخم‌ها و بیماری‌های پوستی نیز رنج می‌برند. این گروه معمولاً فاقد کار، درآمد و بهداشت مناسب‌اند و از سوی خانواده‌هایشان طرد شده‌اند.

وی می‌افزاید: بررسی‌های صورت گرفته در مورد کارتن‌خواب‌های تهران نشان می‌دهد ۳ عامل مهم و اساسی اعتیاد و مصرف مواد مخدر، ناتوانی‌های جسمی و روانی، مهاجرت و عدم تطابق با محیط‌های جدید زندگی، در کارتن‌خوابی افراد نقش دارد. همچنین نتایج برخی بررسی‌‌ها نشان داده است که بیش از ۱۰ هزار نفر بی‌خانمان در شهر تهران زندگی می‌کنند که بیش از ۷۵درصداین افراد معتادند.

این رفتارشناس اجتماعی یادآوری می‌کند: به طور معمول رویه بیمارستان‌های دولتی ارائه اقدامات درمانی رایگان به بیماران بی‌بضاعت و تلاش برای انتقال این افراد پس از درمان به منزل یا سازمان‌های حمایتی مانند بهزیستی است، و در صورتی که بیمار جایی برای رفتن نداشته باشد، بیمارستان همه تلاش های خود را در مورد جایابی برای وی انجام می‌دهد، اما زمانی که بیمار اعتیاد داشته باشد، دربهزیستی نیز از پذیرش او خودداری می‌کنند و در این قبیل مواقع، مددکار هم از پیدا کردن راه چاره عاجز می‌ماند. از سوی دیگر در گذشته گشت‌های جمع‌آوری سازمان رفاه شهرداری تهران،‌ این نوع بیماران را از بیمارستان‌ها تحویل می‌گرفتند، اما دیگر حاضر به انجام این کار نیستند و مدت یکسال و نیم است که از ورود کارتن‌خواب‌های معتاد به مراکز درمانی جلوگیری می‌کنند. خودداری آنان ازکمک به مراکز درمانی در ساماندهی این نوع بیماران، به‌نوعی شانه خالی کردن از انجام وظایف است.

وی همچنین می‌گوید: در میان افراد بی‌خانمان، معتادان تزریقی مبتلا به عفونت های شدید استخوانی و پوستی وجود دارند که به علت عدم مراقبت و تاخیر در درمان، بوی عفونت آنان از فاصله چند متری احساس می‌شود که این افراد نیز در بیمارستان‌های دولتی مداوا می‌شوند. از سوی دیگر برخی مواقع بیماران کارتن خواب از سوی خانواده‌هایشان نیز به دلیل شرایط خاص و رفتارهای پرخطر طرد می‌شوند و یا خود نمی‌توانند با وضعیت ناهنجاری که دارند، به خانه بروند و حتی نشانی‌های اشتباه به بیمارستان ها می‌دهند تا شناسایی نشوند. در چنین شرایطی، کمتر جایی مسئولیت درمانی چنین افرادی رامی‌پذیرد، اما بیمارستان‌های دولتی همواره این بیماران را پذیرش می‌کنند.

بیتا مهدوی

چمران: بیش از۶۰ درصد کارتن خواب ها درتهران شهرستانی هستند

رئیس شورای شهر تهران گفت: چهارهزارکارتن خواب معتاد از بوستان هرندی و سطح منطقه جمع آوری شدند، اما اگر سیکل موجود بسته نشود، بازهم شاهد بازگشت کارتن خواب‌ها خواهیم بود.

مهدی چمران در گفتگو با مهر، درباره ساماندهی بوستان شهید هرندی، افزود: با همکاری شهرداری تهران و دستگاه‌های ذیربط، بوستان هرندی به خوبی ساماندهی شد و طی چند مرحله حدود چهار هزار کارتن خواب از سطح منطقه و بوستان جمع آوری شدند و برای ترک و آموزش در اختیار مراکزی قرار گرفتند که معاونت فرهنگی شهرداری به این منظور آماده کرده است.رئیس شورای شهر تهران با توضیح حضور گسترده کارتن خواب ها در بوستان هرندی، گفت: بیش از ۶۰ درصد کارتن خواب ها شهرستانی هستند؛ آنها از شهرستان‌های مختلف برای کاربه تهران می آیند وچون پارک شهید هرندی نزدیک ترمینال است و آنها هم جایی برای اقامت ندارند، ساکن می‌شوند.

وی افزود: از سوی دیگر چون این جوانان مهاجر نمی‌توانند کاری پیدا کنند، با وجود معتادان ساکن در بوستان، معتاد می‌شوند و خودشان به کاروان آنها می پیوندند.

رئیس شورای شهر تهران تاکید کرد: با وجود ساماندهی بوستان هرندی، چون به اصطلاح، راه آب هنوز بسته نشده و سیکل مشکل دار نبود اشتغال در شهرستان ها همچنان باز است، به عقیده من بار دیگر شاهد حضور کارتن خواب ها در بوستان هرندی و سطح منطقه خواهیم بود.

وی افزود: البته در طرح معاونت اجتماعی شهرداری، پیش‌بینی‌های لازم برای بازگرداندن معتادان شهرستانی بعد از ترک و کارآفرینی شده است.

چمران اضافه کرد: کارتن خوابی و آسیب‌های آن باید به صورت دائمی جمع شود و این وظیفه برعهده دولت و حمایت ملی است. قطعا گام اول هم در این راه ایجاد اشتغال به ویژه در شهرهای کوچک است.رئیس شورای شهر تهران درباره وضع کارتن‌خوابی در شمال شهر به ویژه در «رود دره‌ها»، گفت: در شمال شهر وضع به گونه‌ای دیگر است. کارکرد معتادان بیشتر در سفره خانه‌ها و قهوه‌خانه‌های غیر مجاز است.

وی افزود: حضور معتادان و کارتن‌خوابی در شمال شهر به گستردگی مناطق جنوبی از نظر کثرت نیست، اما مسائل ضد اخلاقی کاملا باید قابل بررسی باشد و ناهنجاری‌های آنجا هشداری است برای شهرما که باید به این مسائل ورود شود.

چمران درباره دره دربند گفت: متاسفانه این دره شرایط خوبی ندارد؛ اخیرا بازدیدهایی از آنجا داشته‌ام که حتی رود اشغال شده است و باران تند می‌تواند با توجه به این متصرفات، باعث سیل شود.

وی اضافه کرد: مسائل اخلاقی و ساخت و سازها تا دهکده پس قلعه وجوددارد که باید طرح موضعی آنجا هرچه سریع تر آماده شود تا بتوانیم با همکاری سایر دستگاه‌ها برای ساماندهی‌آنجا برنامه ریزی کنیم.

هشدار رئیس سازمان بهزیستی درباره افزایش زنان کارتن خواب

همایون هاشمی رئیس سازمان بهزیستی کشور در یکصد و پانزدهمین جلسه شورای شهر تهران گفت: سازمان بهزیستی در بحث ساماندهی کارتن‌خواب‌ها چه در بخش زنان و مردان اقداماتی را انجام داده است که البته شمار زنان کارتن‌خواب رو به افزایش است که باید به این موضوع توجه ویژه‌ای شود.

وی افزود: در شرایطی هستیم که باید مباحث خدمات اجتماعی و بویژه آسیب‌های اجتماعی و نوپدید مورد توجه قرار گیرد که در این زمینه باید سایر دستگاه ها هم به وظایف خود عمل کنند.موضوع سلامت اجتماعی و طب پیشگیری از موضوعات حائز اهمیت است که شهرداری‌ها باید در این زمینه اقداماتی را انجام دهند.هاشمی تاکید کرد: متأسفانه حاشیه‌نشینی شهرها و سکونتگاه‌های غیر رسمی توسط آسیب‌های اجتماعی بیشتر است و این در حالی است که سازمان بهزیستی هیچ نقشی را برای ایجاد شدن این آسیب‌ها نداشته است،لذا چاره‌ای جز مدیریت مشارکتی در رفع آسیب‌ها و چالش‌های موجود نداریم.وی با اشاره به آمار مددجویان تحت پوشش این سازمان گفت: بالغ بر ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر تحت پوشش بهزیستی هستند که از خدمات مستمر این سازمان استفاده می‌کنند و در نیمه نخست امسال ۲۰۰۰ نفر از کودکان خیابانی و متکدیان شناسایی و ساماندهی شده‌اند. اعضای شورا با تصویب دو طرح دو فوریتی ، از دولت و مجلس خواستند برای تامین اعتبار مورد نیاز شرکت برق و فاضلاب تهران در سال ۹۴، مبلغ ۶۳۳ و ۳۵۰ میلیارد تومان پیش بینی شود. مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهر تهران هم با تاکید بر آلوده نبودن آب تهران، تشکیل کارگروهی برای تعیین میزان کیفیت آب تهران توسط شورای شهر را خواستار شد. مهندس پرورش در پی اظهار نظرهای اخیر درباره آلوده بودن آب در تهران و سرطانزا بودن آن،دیروز در جلسه شورای شهر حضور یافت و توضیحاتی را در این باره ارائه کرد . وی با بیان این که شرکت آب و فاضلاب شهر تهران برای اتمام طرح‌ها و پروژه‌های خود در پایتخت نیازمند ۱۲۶ هزار میلیاردتومان اعتبار است، افزود: در صورتی که اعتبار تامین نشود پیشنهاد می‌کنیم کمیته‌ای برای ساماندهی املاک شرکت آب و فاضلاب تشکیل شود تا اعتبارات مورد نیاز برای اجرای پروژه‌ها تامین شود.مدیرعامل آب و فاضلاب شهر تهران با بیان این که تا یک ماه آینده سد ماملو آبگیری می‌شود، تاکید کرد: تهران دارای ۴۲ آزمایشگاه است که سالانه ۲۰۰ میلیارد تومان برای نظارت بر کیفیت آن هزینه می‌شود. هر آزمایشگاهی می‌تواند میزان نیترات موجود در آب را شناسایی کند و در حقیقت آب از نظر کیفیت مشکلی ندارد.

 

۶۰ درصد کارتن خواب‌های تهران مهاجران روستایی هستند

صنایع دستی روستاییان کشور با موافقتنامه امضا شده میان معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری و سازمان صنایع دستی به صورت قطعی به فروش می رسد .

این مطلب را دکتر ابوالفضل رضوی معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور در حاشیه گردهمایی معاونان عمرانی و مدیران کل استانداری‌های سراسر کشور برای بررسی راهکارهای اجرایی توسعه روستاها به خبرنگار ما اعلام کرد و گفت : همچنین با هماهنگی معاون اول رئیس جمهوری ، معاونت توسعه روستایی و ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی ، به طور جدی تلاش می شود تا با بهر ه گیری زمین های کشاورزی در کارهای غیر تولیدی جلوگیری شود.وی در ادامه با اشاره به این که ۶۰ درصد کارتن خواب های تهران روستاییان کشور هستند ، تصریح کرد : این کارتن خوابی به معنای تبدیل شدن این جمعیت فعال به جمعیت غیر مفید و بعضا مضربرای جامعه است که برای جلوگیری از افزایش این افراد نیاز به برنامه ریزی داریم.رضوی با اشاره به این که ۳۵ درصد جمعیت شهرهای مشهد و اهواز حاشیه نشین هستند ، اظهار داشت: ۵۰ درصد از زمین‌های قابل کشت کشور که امکان تولید در آنها وجود دارد در اختیار روستاییان است و اگر روستاها تخلیه شوند ، ۵۰ درصد از مناطقی که باید در رشد و توسعه کشور کمک کند ، تعطیل می شود.وی با انتقاد نسبت به این که هیچ استانی در کشور وجود ندارد که دولت به زمین های روستاهایش تعرض نکرده باشد ، گفت : روستاییان همواره خواستار تبدیل شدن روستاهایشان به شهر هستند تا املاکشان سند دارشود و از تعرض دولت در امان باشد علاوه بر این ،تبعیض در خدمت رسانی به روستاها و بی توجهی به شوراهای روستایی از دیگر مشکلات روستاهای کشور است

توضیح وزارت بهداشت درباره توزیع بسته‌های مراقبتی میان زنان کارتن خواب

رییس اداره کنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت ضمن پاسخ به اظهارات یکی از اعضای شورای شهر تهران مبنی بر لزوم توزیع بسته‌های مراقبتی پیشگیری از بارداری و بیماری‌های مقاربتی میان زنان کارتن خواب و جلوگیری از تولد نوزادان بی‌هویت، در عین حال به گروه‌های پرخطر و آسیب پذیر توصیه کرد تحت نظر مشاور اقدام به بارداری کنند.

دکتر عباس صداقت در گفت‌و‌گو با ایسنا، در این باره گفت: ما در مراکز کاهش آسیب که تحت پوشش وزارت بهداشت و بهزیستی است، به گروه‌های در معرض آسیب آموزش و مشاوره می‌دهیم. همچنین در صورت نیاز بسته‌های کاهش آسیب و اگر مصرف کننده مواد باشند، بسته‌های درمان سوء مصرف مواد را همراه با آموزش و مشاوره دریافت می‌کنند. این مراکز در مناطقی که احتمال مراجعه گروه‌های در معرض آسیب وجود دارد، فعالیت می‌کنند.

وی افزود: برای گروه‌های پرخطر و زنان آسیب‌پذیر وسایل پیشگیری از انتقال بیماری‌های مقاربتی و انتقال HIVپیش بینی شده که تامین و توزیع آن نیز همچنان ادامه دارد. به گفته صداقت، ابتلا به ایدز، بارداری‌های ناخواسته و سقط‌های غیرایمن از جمله خطراتی است که زنان آسیب پذیر را تهدید می‌کند. وزارت بهداشت همسو با سیاست‌های دولت، بر پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های مقاربتی و HIV تاکید می‌کند ، براین اساس تامین و توزیع وسایل پیشگیری از انتقال بیماری‌های آمیزشی و HIVبرای گروه‌های پرخطر و زنان آسیب پذیر مدت‌ها است که آغاز شده وهمچنان ادامه پیدا می‌کند. صداقت درباره نحوه شناسایی افراد پرخطر و آسیب پذیر برای مراجعه به مراکز کاهش آسیب گفت: ما برنامه‌ای داریم که جزو یکی از بهترین برنامه‌های ما شناخته شده است. طبق این برنامه، گروه‌های همسان افراد پرخطر، ‌بعد از جذب شدن به مراکز کاهش آسیب به عنوان یاور این مراکز ‌از گروه‌های پرخطر دیگر نیز دعوت می‌کنند که به مراکز کاهش آسیب مراجعه کنند و از خدمات کاملا رایگان آن بهره‌مند شوند. وی همچنین به افرادی از گروه‌های آسیب‌پذیر و پرخطر که تمایل به بارداری و بچه‌داری دارند، توصیه کرد که قبل از اقدام به آن برای اطمینان از بارداری سالم و ایمن، حتما تحت مشاوره اقدام به بارداری کنند تا ازبیماری‌هایی که امکان بروز آن در خود و نوزادشان وجود دارد، پیشگیری شود.

ضرب‌الاجل وزارت بهداشت

مدیرکل نظارت و ارزیابی تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو گفت: تمامی واحدهای صنفی در تهران که اغلب در خیابان جمهوری باید شناسنامه فعالیت و شرایط لازم را برای ادامه کار داشته باشند.

به گزارش ایسنا، مهندس سیدحسین صفوی با بیان اینکه نظارت بر عرضه تجهیزات پزشکی باید تقویت شود، اظهار داشت: از هفته آینده با همکاری اصناف و سازمان تعزیرات بازدیدی را از واحدهای صنفی خواهیم داشت و تمام این واحدها که در تهران بیشتر در خیابان جمهوری فعالیت می‌کنند، باید شناسنامه فعالیت و شرایط لازم را برای فعالیت داشته باشند.

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان غذا و دارو، صفوی گفت: در صورتی که هر یک از واحدهای صنفی شرایط لازم را نداشته باشند، برخورد جدی با آن‌ها خواهد شد و محصولاتی نیز که عرضه می‌کنند باید مطابق ضوابط و مقررات باشد. مدیر کل نظارت و ارزیابی تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو در ادامه هدف از اجرای این برنامه را بررسی نحوه عملکرد واحدهای عرضه عنوان کرد و گفت: در این زمینه متاسفانه گزارش‌هایی مبنی بر گران فروشی و عرضه کالاهای بدون کیفیت و فاقد مجوز رسیده است که در این بازدیدها با متخلفین نیز برخورد خواهد شد. صفوی گفت: بیش از ۵۰۰۰ واحد در کشور فعالیت می‌کنند که در تهران این تعداد به نقل از مسئولین مربوطه بیش از ۵۰۰ واحد دارای مجوز است، اما به نظر می‌رسد واحدهایی که فعالیت می‌کنند بیش از این تعداد هستند

 

۸۰۰۰ کارتن خواب در کشور وجود دارند

گچساران: رئیس سازمان بهزیستی گفت: هشت هزار کارتن خواب در کشور وجود دارند که سبب بروز ناهنجاریهای اجتماعی می‌شوند.‏

‏انوشیروان محسنی بندپی درگچساران با اشاره به آثار منفی کارتن خواب‌ها بر جامعه افزود: رفع معضل کارتن خواب‌ها نیازمند تلاش و برنامه ریزی مدون علمی و تخصصی است.

وی اظهار داشت: کارتن خواب‌ها بر اساس جنسیت، سن و نوع مشکلات خود، آسیب‌های متفاوتی از بیماری هپاتیت تا معضلات اجتماعی ایجاد می‌کنند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور اضافه کرد: کاهش آسیب‌های اجتماعی نیازمند نگرش فراگیر دولت و حمایت همه جانبه است.

محسنی بندپی با بیان این که کاهش آسیب‌های اجتماعی زیربنای داشتن جامعه سالم و توانمند است، افزود: حمایت از زنان سرپرست خانوار و دیگر آسیب‌های اجتماعی رویکرد نظام جمهوری اسلامی ایران برای کاهش این معضلات است.

* افزایش یارانه معلولان

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: یارانه معلولان مراکز نگهداری توان بخشی از اول مهر امسال۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش خواهد یافت.

محسنی بندپی با اشاره به این که یک میلیون و۱۰۰ هزار معلول در کشور زیر پوشش خدمات بهزیستی هستند، گفت: در زمان حاضر ۱۸۵ هزار نفر از این تعداد از خدمات مراکز شبانه‌روزی خصوصی بهره‌مند می‌شوند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: توانبخشی معلولان مبتنی بر جامعه برای پیشگیری از انزوای آنها از رویکردهای اصلی بهزیستی کشور است.

‏* راه‌های پیشگیری ‏

‏رئیس سازمان بهزیستی کشور در شیراز هم با اشاره به رو به فزونی نهادن آسیب‌های اجتماعی در برخی استانهای کشور، پیشگیری از بروز این آسیب‌ها را خواستار شد.

محسنی بندپی، دلایل افزایش آسیب‌های اجتماعی را در صنعتی شدن کلانشهر‌ها، رشد کوچ جمعیت روستایی به شهر و ایجاد حاشیه‌نشینی دانست.

* کارت هوشمند برای جامعه معلولان

محسنی بندپی با اشاره به اینکه صدور کارت هوشمند برای جامعه هدف این سازمان آغاز شده است، اظهار داشت: نوع معلولیت و نحوه پرداخت مستمری به صورت ماهانه و دیگر خدمات رفاهی به معلولان زیرپوشش این سازمان از طریق این کارت به افراد ارایه خواهد شد.

وی پیش‌بینی کرد تا پایان امسال یک میلیون و۲۰۰ هزار نفر از معلولان زیرپوشش سازمان بهزیستی از کارت هوشمند «آی‌سی‌اف» بهره‌مند شوند.

معاون وزیر رفاه اضافه کرد: اختصاص یک هزار میلیارد تومان اعتبار با بهره ۴ درصد از صندوق تسهیلات و بانک‌های عامل و نیز وام ۷۵ میلیون تومانی به مددجویان و بنگاه‌های اقتصادی و کارگروه‌های اشتغال از جمله عملکردهای سازمان بهزیستی در این راستا بوده است.

رئیس سازمان بهزیستی گفت: بیش از ۳۰ هزار خانواده بی سرپرست زیرپوشش سازمان بهزیستی قرار دارند و وظیفه این سازمان پیشگیری از بروز آسیب‌های اجتماعی، رصد کردن معضلات، شناسایی افراد آسیب پذیر، ارتقای آگاهی، تقویت و افزایش مراکز فوریت‌های اورژانس اجتماعی و غربالگری در مراکز ژنتیک در حوزه ارایه خدمات توان‌بخشی است.

* کودکان کار

وی درباره کودکان کار هم گفت: اغلب این کودکان متعلق به خانواده‌های آسیب‌دیده یا در معرض آسیب هستند.

محسنی ادامه داد: برای شناسایی،جمع‌آوری و ساماندهی کودکان کار نیاز به همکاری نیروی انتظامی، قوه قضائیه و شهرداری است که ارجاع آنها به مرکز به صورت خود معرف توسط خودکودکان یا افراد آگاه از وضعیت آنها و گشت‌های نیروی انتظامی است.

این مسئول با اشاره به این که کارت شناسایی معلولیت معلولان کشور بین معلولین توزیع می‌شود، اضافه کرد: این کارت هوشمند که مورد استفاده ملی و بین‌المللی دارد در آن مشخصات، شدت و نوع معلولیت ذکر شده است.

‏ ‏پلیس، توانایی جمع‌آوری همه معتادان کشور را در کمتر از ۱۰ روز دارد

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر گفت: پلیس توانایی جمع‌آوری همه معتادان متظاهر کل کشور را در کمتر از۱۰ روز دارد.

سردار مؤیدی در برنامه گفتگوی ویژه خبری افزود: عنصر اصلی خیلی از مفاسد اجتماعی

مواد مخدر است و بر اساس نظرسنجی ناجا بیش از ۶۵ درصد از مردم اولویت مطالباتشان را تعیین تکلیف معتادان رها شده و مبارزه با مواد مخدر اعلام کرده‌اند.

وی گفت: پلیس در بحث اعتیاد مسئولیت ندارد و فقط مسئول برخورد با قاچاقچیان است اما برای پاسخ به مطالبات مردم و برقراری امنیت روحی و روانی جامعه، اعلام آمادگی کردیم در هر لحظه‌ای که بستر لازم را دستگاه‌های متولّی فراهم کنند، بلافاصله نسبت به جمع آوری این مظاهر زشت اقدام کنیم.

مؤیدی افزود: اولویت نخست پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا، برخورد با خرده فروشان و

جمع آوری معتادان است، اما این مستلزم همکاری همه دستگاه‌ها است.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر هم گفت: به رغم تلاش‌های ستاد مبارزه با مواد مخدر ظرفیت مراکز اقامتی و درمان معتادان متجاهر در کشور کافی نیست.

 

شناسایی چندپزشک درمیان کارتن خوابها

رئیس شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران گفت: متاسفانه جمعیت یقه سفیدها یا همان افراد خاص و تحصیلکرده و حتی پزشک هم به معتادان اضافه شده که خودمان از میان پاتوق ها شناسایی کردیم.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا آذرنیا در جمع خبرنگاران در مورد وضعیت کشفیات مواد مخدر در تهران گفت: میزان کشفیات تا این موقع از سال نسبت به سال گذشته تغییر نکرده و همان مقدار ۱۷ تن پارسال است.

رئیس شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران درباره تعداد معتادان جمع آوری شده هم گفت: سال گذشته تا این زمان ۳۲۸۰ معتاد متجاهر جمع آوری شد و در سال جاری هم این تعداد ۳۱۱۹ نفر بوده که تغییر چندانی با گذشته ندارد. آماری که از تعداد معتادین (۱۵ هزار نفر) اعلام می کنند آمار غیر رسمی نسبت به جمعیت بوده و سرشماری دقیقی انجام نشده است. آذرنیا گفت: در میان مواد مخدر بیشترین نوع مصرف مواد محرک و شیشه است که آخرین نرخ فروش آن هر کیلو ۸۰ میلیون تومان در تهران است. متاسفانه جمعیت یقه سفیدها یا همان افراد خاص و تحصیلکرده هم به معتادان اضافه شده که خودمان از میان پاتوق ها شناسایی کردیم. به عنوان مثال پزشکانی که از قبل میشناختیم و الان گرفتار شده اند.وی از عدم اجرایی شدن برنامه های دولت سابق درباره ساماندهی معتادان انتقاد کرد و افزود: استفاده و اجرای ماده ۱۵ تنها برای دوره سه ماهه به تعداد ۳۰۰۰ معتاد ۳ میلیارد اعتبار می خواست. آذرنیا در پاسخ به این سوال که چرا طرح سرنگ اجرا نمی شود؟ گفت: این طرح در حال اجراست. ۲۵ دی آی سی بهزیستی و ۸ دی آی سی از سوی وزارت بهداشت و درمان فعال است و قرار است به ۴۴ تا افزایش پیدا کند.

معاون قوه قضائیه: ۹۸درصد کارتن خوابی به جرائم مواد مخدر باز می‌گردد

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با اعلام ورود دستگاه قضا به موضوع کارتن خوابی گفت: این پدیده اجتماعی در کشور برآمده از جرم به ویژه جرم‌های مرتبط با مواد مخدر است.

محمدباقر الفت گفت: ۹۸ درصد شکل گیری بی خانمانی و کارتن خوابی به جرائم مربوط به مواد مخدر بازمی گردد و به همین منظور دستگاه قضایی به طور جدی به این قضیه ورود کرده است.او اظهار داشت: در دادستانی و در معاونت پیشگیری، با همکاری بقیه دستگاه‌ها مانند شهرداری و سازمان بهزیستی، برای جرم پایه یعنی مواد مخدر و نیز در رابطه با پدیده کارتن خوابی برنامه داریم که در حال اجرای آن هستیم.علیرضا جزینی قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر پیشتر از وجود ۱۵ هزار کارتن خواب معتاد در شهر تهران خبر داده بود.به گفته وی، مکانی با ظرفیت ۶۸۰۰ نفر برای نگهداری معتادان کارتن خواب در تهران فراهم شده است که تاکنون ۲۵۰۰ نفر از این فضا استفاده می‌کنند.‏‎ ‎

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

0 0
محسنی   1394/12/19 13:47:33

فقر و شکاف طبقاتی، سوغات پیشرفت صوری

چند روزی است که انتخابات تمام شده، هیاهو و فضای پر سر و صدای آن روزها، جای خود را به آرامش معمول جامعه داده است و مردم منتظر عینیت یافتن وکلای جدیدشان در خانه ملت هستند. هرچند مجلس جدید کار خود را بطور رسمی از خرداد 95 آغاز می‌کند، اما به نظر می‌رسد مسئولیت سنگین نمایندگان از هم‌اکنون آغاز شده است. در این مسئولیتی که بدون شناخت نیازها و خواستهای مردم و نظام انجام موفقیت‌آمیز آن غیرممکن خواهد بود.
کشف ضرورت‌ها و نیاز‌های جامعه، برای آنان که خود را نماینده مردم می‌دانند، نباید چندان دشوار باشد. با این حال، می توان با نگاهی به پیام رهبر معظم انقلاب که پس از انتخابات و به منظور تشکر از مردم انقلابی کشورمان صادر شد، بهترین شاخص‌ها و مسیرها را کشف کرد و در جهت تحقق آن کوشید. ایشان در آن پیام فرمودند: «روزگار بسیار حساس کنونی، حساسیت و هوشیاری و عزم راسخ همگان به ویژه شما مسئولان را می‌طلبد. پیشرفت کشور هدف اساسی است. پیشرفت صوری و منهای استقلال و عزّت ملی، پذیرفته نیست. پیشرفت، به معنی حل شدن در هاضمه‌ استکبار جهانی نیست و حفظ عزّت و هویت ملی جز با پیشرفت همه‌جانبه و درون‌زا دست‌یافتنی نیست. مجلس آینده درباره‌ این سرفصلهای مهم، وظایف سنگینی برعهده خواهد داشت و امید است که نصاب پاسخگویی در برابر خدا و مردم را همگان در آن مشاهده کنند.»
این سرفصل‌های مهم
شاید اگر هیچ رهنمود و چراغ راه دیگری در دست نبود، همین واژگان به تنهایی کافی بود که نمایندگان مردم بدانند چه باید بکنند و صلاح مملکت در چیست. رهبر انقلاب به ساده‌ترین زبان، مهم‌ترین مسائل را بیان کرده‌اند. روزگار بسیار حساس، ضرورت هوشیاری، عزم و حساسیت، اینکه هدف اساسی، پیشرفت کشور است نه چیز دیگر، عزت و هویت ملی مهم است و حفظ آن هم جز با پیشرفت درون‌زا ممکن نیست و...اما ایشان در همین پیام از یک مسیر انحرافی هم پرده برداشته‌اند. مسیری که با اصلی‌ترین اهداف انقلاب مغایر است و آن دستیابی به صورتی ظاهر و مصنوعی از پیشرفت است به قیمت از دست رفتن استقلال و عزت ملی! مسیری مقابل مسیر ملت که ظاهرا هدف هردو یکی است اما در باطن تضادی عمیق و عجیب دارد. یکی با پیشرفتی درون زا باعث سربلندی ملت می‌شود و دیگری با حل شدن در هاضمه جهانی یعنی بلعیده شدن توسط ابرقدرتها می‌خواهد ادای پیشرفت را در آورد! این سرفصل‌ها به قدر کافی هشدارآمیز نیست!؟
پیشرفت صوری و شیرینی آدامسی!
شاید تفاوت پیشرفت صوری و پیشرفت حقیقی، در بدو امر چندان روشن نباشد. اما یک مثال ساده تفاوت آن را با پیشرفت حقیقی، روشن می‌کند. تصور کنید شیرینی آدامسی را که تنها دقایقی در دهان شما دوام دارد و پس از آن دیگر فقط جویدن بی‌مزه در کار است و مقایسه کنید با طعم شیرین عسل که لحظه‌ای و آنی نیست و شیرینی آن، مصنوعی و گذرا نیست. پیشرفت می‌تواند برای لحظاتی توهم و خوشحالی در پی داشته باشد و پس از آن پشیمانی و ندامت و می‌تواند ماندگار و با دوام باشد و برای نسل‌های بعدی هم برکت و رفاه به ارمغان بیاورد. اکنون باید دید نمایندگان مجلس کدام راه را برای کشور برمی‌گزینند.
شاید یکی از بهترین معیارها و مصادیق برای سنجش پیشرفت و تشخیص واقعی و غیرواقعی بودن آن، ارزیابی میزان واردات و تولیدات یک کشور باشد. معیاری که هم دارای ابعاد وسیع اقتصادی است و هم دارای ابعاد تکان‌دهنده و باور نکردنی فرهنگی. اکنون ببینیم دولت یازدهم در کدام مسیر حرکت کرده و نمایندگان مردم چه رسالتی در این حوزه دارند؟
واردات، پلی برای نابودی تولید ملی!
افزایش حجم کالا در بازار از طریق واردات، مخل و حتی نابود‌کننده اقتصاد ملی است. اینکار ممکن است به صورت ظاهری و مقطعی به دلیل افزایش عرضه، قیمت‌ها را کنترل کند اما با نابودی تولید داخل، علاوه بر اینکه منجر به بیکاری گسترده می‌شود، ضربه جبران‌ناپذیری به اقتصاد وارد می‌کند. ضمن اینکه به‌دلیل از دست رفتن قدرت تولید و رقابت کشور، به از دست دادن استقلال و عزت کشور منجر می‌شود.
دلیل آن هم واضح است! مسلما وقتی کشوری نتواند نیازهای مصرفی خود را در داخل تولید کند، برای وارد کردن آن مجبور است همه شرایط طرف مقابل را بپذیرد ضمن آنکه منابع ارزی که می‌تواند صرف ساخت زیرساختهای کشور و حفظ آنها برای نسلهای آینده باشد را به هدر می‌دهد. این عدم توانایی تولید، ابزاری برای فشار و تحریم‌های خارجی برای کشور خواهد بود.
آمار و ارقام حاکی‌است طی 3 سال اخیر واردات یکی از ابزارهای اصلی مورد استفاده دولت بوده است. این‌کار آثار مخرب و جبران ناپذیری بر تولید داخلی داشته است.
رکودی که با بی‌توجهی تبدیل به بحران شد!
طی 3 سال اخیر بواسطه سیاست‌های انقباضی دولت و تلاش برای کنترل تورم، رکود شدیدی در بازار حاکم شده است که به گفته کارشناسان و حتی با اعلام 4 وزیر کابینه به مرز بحران رسیده است. علاوه بر آن نگاه برونگرای دولت و گره زدن تمام مشکلات با تحریم‌ها باعث غفلت بیشتر دولت از این وضعیت وخیم اقتصادی شده است.
این رکود شدید، همراه عدم حمایت دولت از واحدهای اقتصادی و درخواست مالیات از واحدهای تولیدی در شرایطی که حتی توان پرداخت دستمزد کارگران خود را ندارند باعث تعطیلی گسترده واحدهای تولیدی به عنوان قلب تپنده اقتصاد و بیکاری کارگران آنها شده است.
در دو سال گذشته هزاران واحد صنعتی و تولیدی تعطیل شده است که این تعطیلی پیامدهایی چون افزایش بیکاری، افزایش سرخوردگی اجتماعی، رشد بزهکاری و مشکلاتی از این دست را در پی داشته است.
در واقع با وجود حرف و شعارهای بسیار برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور از طرف دولت تدبیر و امید، سیر صعودی تعطیلی کارخانه‌ها و کوچک‌تر شدن سفره کارگران ملموس است. اکنون هزاران نفری که طی سه سال اخیر بیکار شده‌اند، قربانی سیاست‌های غلط اقتصادی و ضد تولید دولت یازدهم شده‌اند و هیچ چشم‌انداز نزدیکی هم برای بازگشت آنها به کار دیده نمی‌شود. چرا که دولت‌مردان همچنان بر طبل واردات بی‌رویه می‌کوبند!
توهم دارندگی با واردات گسترده!
در شرایطی که اقتصاد و تولید نیاز مبرم به توجه و حمایت دولت و تامین سرمایه دارد، واردات لجام گسیخته توان تولید را بریده است. زیرا با وجود رکود و کم شدن تقاضا برای تولیدات داخلی، واردات همین بازار محدود را نیز از تولیدکنندگان گرفته ضمن اینکه ارز و سرمایه حیاتی برای این صنایع را نیز مصروف خود کرده است.
تاکنون عملکرد دولت یازدهم نشان داده است که واردات برای تامین نیازهای ضروری و یا غیرضروری بیشتر از حمایت از تولید داخل، مورد توجه و خواست دولت است. به این نمونه‌ها توجه کنید:
- واردات گسترده بنزین که به بهانه سرطان‌زا بودن و بی‌کیفیت بودن بنزین داخل صورت گرفت. در حالیکه به گزارش تسنیم مدعیان نه تنها هیچ‌گاه سندی مبنی بر آلودگی بنزین داخل ارائه نکردند بلکه در بسیاری موارد بنزین وارداتی حتی استانداردهای لازم را نیز نداشت.
در واقع با عقب‌گرد در خودکفایی بنزین، واردات این فرآورده نفتی در سال جاری با افزایش 70 درصدی نسبت به سال قبل، 128 درصدی نسبت به سال 92 و 344 درصدی نسبت به سال 91 مواجه شده است. ارقام هنگفتی که اگر در توسعه پالایشگاههای داخلی صرف می‌شد تا کنون علاوه بر خودکفائی، صادر‌کننده بنزین هم بودیم. روندی که در دولت قبل آغاز شد ولی با سیاستهای اولویت واردات دولت تدبیر و امید نیمه‌کاره ماند.
- در حالی که رئیس اتحادیه لوازم خانگی از ورشکستگی تولیدکنندگان لوازم خانگی به دلیل رکود شدید خبر می‌دهد، شاهد واردات گسترده لوازم خانگی خارجی بخصوص کره‌ای هستیم. اکنون در شرایطی آمار گمرک از ثبت سفارش 1025 قلم کالای کره‌ای برای واردات به ایران خبر می‌دهد که میانگین تراز تجاری ایران و کره در پنج سال گذشته منفی سه میلیارد و 450 میلیون دلار بوده است و آمار رسمی نشان می‌دهد سهم ایران طی سال گذشته از کل مبادلات تجاری بین دو کشور فقط هشت درصد و در شش ماهه اول سال‌جاری حدود سه درصد بوده است! یعنی سه درصد ایران و 97 درصد کره کالا صادر کرده‌اند!
- یکی از اتفاقات جالب این روزها قاچاق معماگونه انواع میوه به داخل کشور است که هیچ‌کس هم مسئولیت واردات آن را بر عهده نمی‌گیرد. جالب اینجاست خیلی از این موارد شامل میوه‌هایی است که در داخل مقدار زیاد آن تولید می‌شود مثل سیب و پرتقال.
نایب ‌رئیس اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان میوه ایران در این باره به جام‌جم می‌گوید: خاصیت میوه طوری است که وزن آن زیاد و ارزش آن کم است بنابراین میوه نمی‌تواند به صورت کوله‌ای یا از سوی مسافر وارد کشور شود. همچنین حمل آن مثلا از کوه‌های غرب کشور نیز به صرفه نیست؛ بنابراین میوه‌های موجود در بازار قاعدتا باید از سوی کامیون و از راه‌های متعارف وارد کشور شود. وی افزود: واقعا نمی‌دانیم این قاچاق میوه از سوی چه کسانی انجام می‌شود فقط مثلا مبدا قاچاق برخی میوه‌ها مشخص است.
اما یکی از تلخ‌ترین قسمت‌های سریال واردات دولت یازدهم، آنجایی است که می‌بینیم بسیاری از اقلام وارداتی، دقیقا همان کالاهایی است که به دلیل رکود حاکم بر کشور، مقادیر بسیار زیادی از آن در انبارهای کشور بدون مشتری‌، در حال خاک خوردن و فرسوده شدن است! باور این موضوع سخت است که هزاران تن از یک محصول در انبار‌های کارخانه‌های کشورمان باشد، اما همزمان کشتی کشتی از همان جنس در بنادر ایران پهلو بگیرد!
به عنوان مثال چندی پیش رئیس سازمان توسعه معادن از واردات 7/2 میلیون تن ورق فولادی با وجود انباشت ۳ میلیون تن فولاد در کارخانه‌ها خبر داد و گفت: واردات بیش از 7/2 میلیون تن ورق فولادی در شرایطی که انبار کارخانه‌های فولاد کشور مملو از محصولات فولادی است، نگران‌کننده است!
این موارد تنها جزئی از واردات گسترده در دولت یازدهم است. براساس گزارش مرکز آمار از ارزش ریالی آمار بازرگانی خارجی ایران، واردات کشورمان در ۲ سال اول دولت یازدهم معادل ۴ سال دولت دهم بوده است. در اینجا می‌توان به روشنی دریافت، آن زمان که دولت همه توان خود را صرف مذاکرات و رفع تحریم‌ها کرده بود، به‌دلیل فقدان یک برنامه مشخص و منطقی و معقول اقتصادی، سعی داشت با واردات شرایط اقتصادی و اجتماعی داخل را بهبود ببخشد! آن هم در حالی که روحانی در زمان انتخابات ریاست جمهوری از واردات در دولت قبل انتقاد کرده و گفته بود: روی آوردن به مسیر واردات بزرگ‌ترین بی‌عدالتی است!
شکاف طبقاتی و حسرت فقرا
اما سود این مدل اداره کردن کشور به جیب چه کسانی می‌رود؟! پیشرفت مصنوعی و ساختگی، برای فقرا فقر بیشتر و برای قشر انگل صفت اقتصاد، رانت خوار‌ها و آنها که دستشان در جیب مردم است، ثروت بیشتر و بیشتری را بدنبال دارد. آنها هرگز مثل مردم عادی طعم تلخ نداری را نمی‌چشند. مثل مردم عادی مستاصل نمی‌شوند که با فرزند بیکارشان چه بکنند! پیشرفت صوری، میوه‌ای تلخ برای مردم عادی دارد و میوه شیرین برای اشراف و ثروتمندان! تا آن حد که ماشین زیر پای یک نفر از همین جماعت رانت خوار ،به اندازه کل زندگی و ثروت اهل یک ده و یک شهرک قیمت دارد ! اما آنها بازهم قانع نیستند! بازهم به دنبال وارد کردن بیشتر و تعطیلی مزارع و کارخانه‌های بیشترند! آنها آنقدر دارند که نمی‌دانند با آن چه بکنند! سبک زندگی، ذائقه، فرهنگ و آئین آنها با مردم عادی فرق کرده است! پوشیدن لباس‌های خارجی و مارک‌دار، خوردن میوه‌های متنوع و جدید وارداتی، استفاده از لوازم خانگی خارجی با تنوع بسیار، سوار شدن به ماشین‌های مدل جدید لوکس، مسافرت با هواپیماهای گران‌قیمت به نقاط مختلف دنیا و بسیاری از موارد از این دست، که شاید در ظاهر به نظر عده‌ای پیشرفت اقتصادی باشد، جدا از اینکه نشان از یک سبک زندگی متفاوت است، از منظر اقتصادی نیز چالش برانگیز است.
اینجاست که می‌بینیم پیشرفت صوری و واردات بی‌ضابطه، نه تنها بصورت مستقیم به اقتصاد و تولید ضربه می‌زند بلکه با تغییر عادات مردم و سبک زندگی در بلند مدت به مصرف‌گرا شدن کشور منجر می‌شود.
در چنین فضایی و با چنین الگو‌سازی‌ای، چگونه می‌توان افرادی را که برایشان پوشیدن یک لباس به سبب اسم و مارک خارجی آن ارزش و افتخار محسوب می‌شود، متقاعد به مصرف کالای با کیفیت داخلی کرد؟ طبقه اشراف و بی‌درد و بی‌هنر جامعه، همان کسانی هستند که حاضرند برای هرچه بیشتر خوش گذراندن و ادای فرنگی در آوردن، هموطنان محروم و مظلوم خود را بیکار کنند!
بررسی آثار نامطلوب این تغییر عادت و سبک زندگی مقوله‌ای است که خود باید مفصلا مورد بررسی قرار بگیرد. اما آنچه در این نوشتار به‌صورت گذرا مورد بررسی قرار گرفت، آثاری است که این تغییر الگوی مصرف بر ربودن بازار مصرف از تولیدکنندگان داخلی، نابودی اقتصاد داخلی و افزایش وابستگی و عزت کشور دارد که انتظار می‌رود مجلس دهم آن را مورد توجه قرار دهد.