محل تبلیغ شما
300 روستاي اطراف تهران محروميت فرهنگي دارند

تاریخ خبر: 1394/12/3

300 روستاي اطراف تهران محروميت فرهنگي دارند

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

گفت‌وگو با مهدي غلامي مدير عمران و محروميت‌زدايي بسيج سازندگي استان تهران

كمي دور‌تر از هيا‌هوي شهر تهران، جهادگراني هستند كه سعي دارند محروميت را از چهره پايتخت كشورمان بزدايند.

بله! تهران نيز گاه شاهد محروميت است و جهادگراني كه رسم اول جهاد و محروميت‌زدايي را هجرت مي‌دانند، اين روزها دست در دست هم داده‌اند تا در همين نزديكي و شايد در خيابان‌ها و كوچه‌هاي اطراف ما، محروميت‌ها و معضلات را برطرف سازند. مهدي غلامي كه از سال 1391 به عنوان مدير عمران و محروميت‌زدايي سازمان بسيج سازندگي سپاه حضرت سيدالشهداء(ع)‌استان تهران انجام وظيفه مي‌كند، در گفت‌وگو با ما از تلاش‌هاي جهادگران در استان تهران مي‌گويد كه خواندنش خالي از لطف نيست.

وقتي درباره محروميت در استان تهران صحبت مي‌كنيم، باور كردنش چندان آسان نيست. يعني در استان تهران هم شاهد محروميت هستيم؟

زير پوست اين كلانشهر و به خصوص در شهرستان‌هاي استان تهران روزگار به نحو ديگري مي‌گذرد كه در مواردي به هيچ وجه زيبنده‌ پايتخت جمهوري اسلامي ايران به عنوان ام‌القراي جهان اسلام نيست. محروميت‌ها و معضلات شهر تهران عمدتاً فرهنگي و اجتماعي و محروميت‌هاي شهرستان‌ها و روستاهاي استان بيشتر زيرساختي و مباحث زيربنايي است.

اين محروميت‌هاي فرهنگي و اجتماعي شامل چه مواردي مي‌شود؟

در شهر تهران ما عمدتاً با مسائل فرهنگي و اجتماعي از قبيل طلاق، تكدي‌گري، اعتياد و حتي بي‌سوادي و كم‌سوادي مواجه هستيم و آمارهاي غيررسمي از وجود نزديك به يك ميليون نفر بي‌سواد در استان خبر مي‌دهند. البته مهاجرت‌‌‌‌ها و حاشيه‌نشيني‌ها به علت تداخلي كه در بحث آماري ايجاد مي‌‌‌كنند ريشه‌كني بي‌سوادي را در استان تهران براي نهادهاي مربوطه با مشكل مواجه كرده‌اند. در مباحث عمراني و زيرساختي شهر تهران به نسبت جمعيت خود از فقر سرانه‌ ورزشي، فرهنگي و مذهبي مانند مسجد رنج مي‌برد.

چطور مي‌شود كه در تهران شاهد فقر اماكن ورزشي باشيم؟ در حالي كه خيلي‌وقت‌ها دورترين نقاط كشور شاهد افتتاح اماكن ورزشي و فرهنگي هستند؟

يكي از معضلات تهران اين است كه در اين شهر به علت نحوه توسعه‌اي كه صورت گرفته و به خصوص تراكم فروشي‌هاي غيرقانوني دهه‌هاي اخير و نبود عرصه مناسب، طراحي و ساخت اماكن ورزشي و فرهنگي به نسبت جمعيت پيش‌بيني نشده است. لذا ما شاهد وجود محلاتي در تهران هستيم كه شايد جمعيتي به اندازه يك شهرستان داشته باشد اما امكانات و سرانه‌هاي خدماتي متناسب با آن وجود ندارد. اولين آسيب اين موضوع در افزايش حمل و نقل درون‌شهري به علت رجوع ساكنان اين محلات به ساير مناطق شهر براي دريافت خدمات پيش مي‌آيد. حاشيه‌نشيني و سكونتگا‌هاي غيررسمي يكي از معضلات استان تهران است كه هم خدمت‌رساني در بعد عمراني و زيرساختي را با مشكل مواجه كرده است و هم آسيب‌هاي اجتماعي خاص خود را به دنبال دارد. همچنين ما در سطح استان تهران شاهد وجود بيش از 300 روستاي بالاي 20 خانوار و فاقد زمين ورزشي و كتابخانه روستايي هستيم و هنوز روستاهايي هستند كه از نعمت آب آشاميدني لوله‌كشي و مسجد برخوردار نيستند كه همه اين موارد با توجه به جمعيت جوان كشور و تهران در نهايت به شكل آسيب‌هاي اجتماعي ظهور و بروز پيدا مي‌كند.

در بحث محروميت‌زدايي، چه موانعي در اين عرصه وجود دارد كه ما همچنان شاهد چنين محروميت‌هايي هستيم؟

كمرنگ شدن روحيه جهادي، نبود آمار و اطلاعات دقيق، متقن و يكپارچه و همچنين موازي‌كاري و نبود مديريت واحد در بحث محروميت‌زدايي از دلايل اصلي وجود برخي محروميت‌ها به‌‌رغم تمام تلاش‌هاي صورت گرفته در اين زمينه است.

بعد از پيروزي انقلاب اسلامي و از همان ماه‌هاي نخست، با فرمان حضرت امام‌خميني(ره) نهادهاي مختلفي براي رسيدگي به امور محرومان و جبران عقب‌ماندگي‌هاي دوران طاغوت به خصوص در مناطق دوردست كشور تشكيل شد و بركات فراواني هم در كشور به همراه داشته است. نهادهايي مانند كميته امداد امام خميني (ره)، جهاد سازندگي، بنياد مستضعفان، بنياد مسكن انقلاب اسلامي و غيره كه همگي مأموريت رسيدگي به امور محرومان را دارند. در ادامه نيز با ادغام جهاد سازندگي با وزارت كشاورزي و با تدبيري كه مقام معظم رهبري حضرت امام خامنه‌اي (مدظله العالي) داشتند سازمان بسيج سازندگي نيز به اين جمع پيوست. ليكن ارتباطات و مديريت يكپارچه‌اي بين اين نهادها وجود ندارد و همين يكي از دلايل عدم توفيق كامل در بحث محروميت‌زدايي است كه البته در برنامه ششم توسعه پيشنهادي از سوي دولت براي تشكيل سازماني تحت عنوان «‌سازمان توسعه روستايي و عشايري» ارائه شده كه در صورت تصويب به شرط حفظ روحيه جهادي و انقلابي حاكم بر نهادهاي مربوطه و ايجاد نگاه به روستا به عنوان يكي از بازوهاي اصلي تحقق اقتصاد مقاومتي، بخشي از اين نبود يكپارچگي حل خواهد شد.

نقش بسيج سازندگي در اين بين چگونه تعريف مي‌شود؟

در خصوص بسيج سازندگي نيز به عنوان يك نهاد بيرون آمده از دل جوان‌هاي مؤمن و انقلابي , خلأ قانوني همچنان يكي از مواردي است كه در صورت برطرف شدن مي‌تواند سرعت خدمت‌رساني را توسط اين نهاد افزايش دهد. اصل 147 قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران و ماده 10 اساسنامه سپاه پاسداران انقلاب اسلامي به مشاركت نيروهاي مسلح در امر سازندگي و خدمات‌رساني در زمان صلح اشاره دارد و همچنين قانون اختيارات بسيج سازندگي مصوب مجلس شوراي اسلامي در سال 1386، اين نهاد را به عنوان مجري طرح‌هاي زودبازده، عام‌المنفعه و كم‌هزينه در مناطق روستايي و محروم معرفي مي‌نمايد. ليكن متأسفانه ماده 6 اين قانون كه تصويب آيين‌نامه اجرايي قانون است تا كنون تدوين و تصويب نشده است كه همين امر موجبات برخورد سليقه‌اي با اين قانون را فراهم و كشور را از استفاده حداكثري از توان نيروهاي داوطلب مومن و متخصص بسيجي محروم كرده است. البته پيشنهاداتي در اين خصوص جهت اعمال در برنامه ششم توسعه ارائه شده است و به طور خاص بنده معتقدم تعريف نقش سازمان بسيج سازندگي در برنامه ششم توسعه، ذيل سرفصل‌هاي امور اجتماعي، بهره‌مندي حداكثري از ظرفيت بسيج سازندگي را به همراه دارد.

شما به عنوان بسيج سازندگي استان تهران چه اقداماتي براي رفع محروميت در سطح استان انجام داده‌ايد؟

رهبر معظم انقلاب در ديدار با نخبگان علمي كشور در مهرماه سال جاري بار ديگر بر حضور جوانان و نخبگان در اين اردوها و تأثير آن بر كسب روحيه جهادي تأكيد كردند. فعاليت‌هاي عمراني اين گروه‌ها عمدتاً احداث و مرمت مساجد، آبرساني، خانه عالم، خانه بهداشت، خانه محرومين، كتابخانه روستايي، زمين ورزشي روستايي و... هستند كه در سال جاري بيش از 200 پروژه عمراني كوچك و عام‌المنفعه توسط جهادگران استان تهران در مناطق محروم و روستايي استان و ساير نقاط كشور به ثمر رسيده است.

در خصوص محروميت‌زدايي در استان تهران نيز همواره خلأ يك بانك جامع اطلاعاتي از مناطق محروم و محروميت‌هاي موجود احساس مي‌شد كه نرم‌افزار اين بانك جامع اطلاعاتي به همت بسيج سازندگي استان تهران و براي اولين بار در كشور تهيه و در آذرماه سال جاري با حضور مهندس هاشمي استاندار محترم تهران، سردار نصيري فرمانده محترم سپاه حضرت سيدالشهدا (عليه السلام) استان تهران، مدير كل محترم كميته امداد و بنياد شهيد استان و برخي ديگر مسئولان استاني رونمايي شد و در حال به‌روز‌رساني است.

 

جوان / صغري خيل فرهنگ 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid