محل تبلیغ شما
الویت اشتغال بودیاخریدهواپیما

تاریخ خبر: 1394/12/1

الویت اشتغال بودیاخریدهواپیما

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

اولویت کشور ایجاد اشتغال بود یا خرید هواپیما؟

علی آقامحمدی در همایش مبانی برنامه سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی با اشاره به اینکه باید رویکردهای اقتصادی در نیروهای مسلح تغییر کند اظهار کرد: نیروهای مسلح در بخش‌های نظامی الگو بوده و اگر به اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نیز بپردازند و به بخش‌هایی که مربوط به آنها است توجه کنند الگو خواهند شد.
وی ادامه داد: نقش نیروهای مسلح در مردمی‌سازی اقتصاد مقاومتی پررنگ است و یک نمونه بارز آن افراد تحصیلکرده‌ای است که به‌عنوان سرباز و سرمایه عظیم نیروی انسانی در این مجموعه‌ها فعال هستند. سؤال این است که چه استفاده‌ای از این ظرفیت می‌شود.
در حاشیه این همایش علی آقا محمدی در پاسخ به این سؤال که آیا قراردادهای منعقد شده اخیر با شرکت پژو، ایرباس و در قراردادهای نفتی انطباق با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دارد اظهار کرد: ابتدا باید در نظر گرفت با کدام اولویت به این موضوعات پرداخته شده و مثلاً اشتغال و بیکاری که در استان‌های مختلف با آن مواجه هستیم باید در نظر گرفته می‌شد یا خرید هواپیما؟
وی در ادامه درباره قراردادهای منعقد شده با ایرباس و پژو گفت: اینها قرارداد نیست و تا رسیدن به قرارداد نیازمند زمان بوده، اکنون هیچ بانک غربی به صورت جدی پای کار نیست زیرا غرب ابتدا باید مسائل بیمه و بانک را حل کند. مثلاً در قرارداد پژو، هنوز بانک مربوط به پژو ملاقاتی با مسئولان ما نداشته و حضور پیدا نکرده است بنابراین اینها یک چارچوب و توافق است. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد قراردادهای نفتی با بیان اینکه این موضوعات نهایی نشده و نمی‌توان در مورد آن قضاوت کرد، ادامه داد: البته نگرانی در مورد این مباحث وجود دارد همچنین موضوع قرارداد خرید هواپیما تا پایان سال 2025 است و 10 شرط در آن وجود دارد که باید اجازه آنها از سوی مراکز مختلف گرفته شود، نمی‌توان فهمید چه نوع قراردادی است.
آقامحمدی افزود: البته این کارها آثار روانی داشته و موضوع دیگر این است که با خرید هواپیمای 10 میلیون دلاری یا بالای 50 میلیون دلار مانند ایرباس A380 که امکانات رفاهی دارد چه نرخی برای پروازها در نظر گرفته خواهد شد.
این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه صدا و سیما مسئول گفتمان‌سازی اقتصاد مقاومتی است، بیان داشت: صدا و سیما در برخی اخبار بزرگ‌نمایی می‌کند و بیش از اندازه به آن می‌پردازد در حالی که در سفر مسئولان به اروپا راجع به فولاد با کشور ایتالیا قراردادی امضا شد که بسیار مناسب است.
اقتصاد مقاومتی ریل مناسب خود را می‌خواهد
همچنین فرمانده قرارگاه اقتصاد مقاومتی در همایش مبانی برنامه سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی با بیان اینکه نیروهای مسلح در لبه تکنولوژی قرار دارند، اضافه کرد: آخرین الگوی استفاده از تکنولوژی موشک پیشرفته عماد بود که با واکنش سنگین اسرائيل و دیگر کشورها همراه بود.
علی‌اصغر صالح‌اصفهانی با تاکید بر اینکه 2650 میلیارد تومان برای بنیه دفاعی کشور در بودجه پیش‌بینی شده است، گفت: این در حالی است که بسیاری از کشورها در منطقه و فراتر از آن بیش از یک میلیارد دلار برای توان نظامی خود هزینه کرده‌اند. طی روزهای اخیر نیز فاز 15 و 16 توسط قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء افتتاح شد که 100 درصد ایرانی است.
وی در بخش دیگری از اظهارات خود به موضوع مبانی فرابرنامه‌‌ای اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و یادآور شد: دلایل مختلفی برای اجرا نشدن این مباحث می‌توان ارائه کرد که یا مدیریتی بوده یا اقتصادی و همچنین ترکیبی از این دو، علت اصلی جنس مدیریتی دارد که البته آثار اقتصادی پیدا می‌کند. نیاز به انتخاب پارادایم روی اقتصاد مقاومتی داریم.
فرمانده قرارگاه اقتصاد مقاومتی با بیان اینکه اقتصاد اوضاع مناسبی ندارد، تصریح کرد: وضعیت کنونی اقتصاد محصول ریل حال حاضر بوده و باید تکلیف خود را با این ریل مشخص کنیم، ساختار عمل‌کننده کیست و کجا است. همه فعالان اقتصادی، سه قوه و نیروهای مسلح ماموریت دارند.
صالح اصفهانی با طرح این سؤال که چه کنیم که با تغییر دولت‌ها، سیاست‌ها تغییر نکند، اظهار داشت: درست است که دولت‌ها در ایران دو دوره‌ای بوده اما یک مدیر باید بداند 4 سال فرصت وجود دارد هر دولت کار خوب و بد داشته و نباید فرصت را برای گفتن کارهای گذشته بگذرانیم.
این استاد دانشگاه به سه مفهوم برای اجرای سیاستی‌های 24گانه اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه، پیاده‌سازی مفهوم کلی سیاست در برنامه، اجرا و پیاده‌سازی الزامات باید پیش‌بینی شود.
وی در خصوص چگونگی اجرای این الزامات نیز عنوان کرد برای اجرا و پیاده‌سازی گفتمان واحد نیاز است تا در کنار رفع موانع قانونی، اعضایی، تسهیل و سیاست انگیزشی مرکز نظارت و کنترل پایش ایجاد شود. ساز و کار ویژه برای انجام یک کار غیرمتعارف نیاز است.

فارس

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

0 0
نفس   1395/1/16 22:52:35

دولت به جای خرید هواپیما پول بیمه زنان خانه دار و مرخصی زایمان را بدهد
معاون رئيس جمهور در امور زنان و خانواده سال جديد را با وعده توانمندسازي زنان و كودكان و تحقق جامعه دوستدار خانواده ظرف دو سال آينده آغاز كرد. اين در حالي است كه به رغم وعده‌هاي پيشين دولت، هيچ برنامه قابل دفاعي كه توانايي تجميع ظرفيت‌ها را داشته باشد در حوزه زنان مشاهده نشده و در اين بين اظهارات معاون امور زنان و خانواده رياست جمهوري كه طبق معمول در ادامه روند كلي‌گويي‌ها است با واكنش صاحبنظران حوزه زنان مواجه شده است.
شهيندخت مولاوردي، معاون رئيس‌جمهور در امور زنان و خانواده سال جديد را با وعده توانمندسازي زنان و كودكان و تحقق جامعه دوستدار خانواده ظرف دو سال آينده آغاز كرد. اين در حالي است كه به رغم وعده‌هاي پيشين دولت، هيچ برنامه قابل دفاعي كه توانايي تجميع ظرفيت‌ها را داشته باشد در حوزه زنان مشاهده نشده و به كلي‌گويي در اين رابطه اكتفا شده است. از سوي ديگر هر گونه تقاضاي توضيح و شفاف‌سازي راجع به برنامه‌هاي دولت در حوزه زنان و خانواده، يا سياسي خوانده شده يا هيچ قشري اعم از نمايندگان مجلس، رسانه‌ها و نمايندگان افكار عمومي و فعالان حوزه زنان از سوي دولتي‌ها حائز صلاحيت توضيح خواستن دانسته نشده‌اند.
به هر رو مولاوردي روز گذشته گفت: طي سال جاري و سال آينده شاهد خروجي ملموسي از اقدامات معاونت امور زنان خواهيم بود. وي در ديدار نوروزي خود با اصحاب رسانه و فعالان حوزه زنان افزود: اميدواريم سال ۹۵ سال به ثمر نشستن همكاري‌هاي معاونت امور زنان با دستگاه‌هاي اجرايي باشد چراكه در سال‌هاي اخير در چارچوب مسائلي كه نيازمند اقدام فوري بوديم، با دستگاه‌هاي اجرايي توافقنامه امضا كرديم.
معاون رئيس‌جمهور ادامه داد: اميدواريم كه در جهت عملي كردن اقتصاد مقاومتي از ظرفيت عظيم زنان غفلت نشود، از سوي ديگر براي تحقق اقتصاد مقاومتي صرفاً از دولت نمي‌توان توقع اقدام داشت و از همه ظرفيت‌ها بايد بهره گرفت تا جامعه‌اي داشته باشيم كه از نظر اقتصادي و فرهنگي مقاوم باشد، به گونه‌اي كه تمام دنيا آرزوي زيستن در ايران داشته باشند.
در اين بين اظهارات معاون امور زنان و خانواده رياست جمهوري كه طبق معمول در ادامه روند كلي‌گويي‌ها است با واكنش صاحبنظران حوزه زن مواجه شده است.

زنان گرفتار كلي‌گويي‌هاي زنانه
معصومه حاجي حسيني، كارشناس مسائل زنان در اين باره به «جوان» مي‌گويد: وقتي در اظهارات يك مقام مسئول كلي‌گويي به صورت يك رويه ادامه‌دار مطرح مي‌شود، مي‌توان قضاوت كرد كه برنامه مصداقي قابل‌ارائه‌اي وجود ندارد يا اگر هست از جنسي است كه در صورت اعلام در مجامع عمومي اعتراضات گسترده‌اي در پي دارد. به نظر من در دوره مديريت كنوني امور زنان در دولت هر دو اين موارد همزمان هست و برنامه‌هايي كه در نظام فقهي و ديني ما قابل دفاع نيستند مانند بحث خروج زنان از كشور بدون اجازه همسر، ورود زنان به ورزشگاه و كارگري جنسي اولويت مي‌گيرند.
وي مي‌افزايد: اين دست برنامه‌ها در صورت اعلام، موج گسترده‌اي ايجاد مي‌كنند كه مانع برنامه‌ريزان و مجريان مي‌شود. بنابراين اقدامات بدون حرف و صدا در اولويت قرار مي‌گيرند وگرنه اگر برنامه درست و متناسب با مصالح نظام و آرمان‌هاي انقلاب وجود داشته باشد كه بايد گوش رسانه‌ها را از آن كر كنند. در حالي كه مي‌بينيم در دو سال و نيم گذشته از ورود مصداقي به برنامه‌ها پرهيز شده است، به طوري كه حتي برنامه ششم توسعه نيز به اين مشكل دچار است و بند مشخصي در مورد زنان و خانواده در آن وجود ندارد. وقتي هم كه اعتراض مي‌كنيم در توجيه برنامه‌ريزان منطقي وجود ندارد.

نمايش متفاوت از تعاملات بين‌المللي دولت
اين فعال حوزه زنان خاطرنشان مي‌كند: به نظر مي‌رسد آنچه در مدت عمر دولت يازدهم در حوزه زنان شاهد بوديم بيشتر مانور ضايقه‌سنجي جامعه است. سؤالي كه مطرح مي‌شود اين است كه آيا مديراني در اين سطح از مسئوليت اجرا با جامعه ايران اسلامي بيگانه‌اند كه از اين دست برنامه‌ها روي ميز مي‌گذارند؟
حاجي حسيني ادامه مي‌دهد: وقتي كسي مي‌خواهد اشتباهي را انجام دهد ابتدا شبهي از آن را مطرح می‌کند و بازخورد مي‌گيرد و بعد از اينكه اتفاق خاصي در مجامع علمي و فرهنگي و ديني و نخبگاني نيفتاد وارد مرحله بعد مي‌شود. اين سناريوي سوخته‌اي است كه در معاونت امور زنان دنبال مي‌شود.
وي مي‌گويد: مؤيد پنهان‌كاري‌هاي دولتي‌ها در حوزه زنان مقابله‌هايي است كه با برنامه‌هاي آنها صورت مي‌گيرد، به عنوان مثال معاهدات و تفاهمنامه‌هاي بين‌المللي خارج از قواره قانون است. اغلب اين قبيل معاهدات شش يا هفت ماه بعد از انعقاد و طي مراحلي از آن منتشر مي‌شوند. در حالي كه تعاملات بين‌المللي برگه امتياز دولت فعلي است. چرا با اين وجود ترجيح مي‌دهند اين معاهدات در سكوت و بي‌صدا انجام شوند سؤالي است كه بايد پاسخ داده شود.

حمله هواپیماها به حق‌وحقوق زنان
اين كارشناس حوزه زنان مسائل فرهنگي را در ميان اولويت‌هاي حوزه زنان در درجه اول اهميت مي‌داند و ادامه مي‌دهد: كرامت زن كه به قول مقام معظم رهبري در سايه افراط و تفريط‌ها از بين رفته بايد محور برنامه‌هاي دولت قرار گيرد؛ آن هم قرائتي از كرامت كه با ادبيات ديني و ملي همخواني داشته باشد و قطعاً كرامتي كه از سوي غرب به زنان جهان مخابره مي‌شود، مقصود ما نيست.
وي به تحقق نيافتن بيمه زنان خانه‌دار و عدم ابلاغ اجرايي مرخصي 9 ماهه زايمان اشاره كرده و مي‌گويد: اگر براي اين امور بنيادي و اساسي كه زمينه نظام‌سازي و جامعه‌سازي هستند اعتبار نيست چطور براي هواپيماهايي كه تنها 4 تا 6 درصد افراد جامعه مي‌توانند از آن استفاده كنند ميلياردها دلار هزينه مي‌شود. آيا در نظر گرفتن منفعت 4 تا 6 درصد افراد جامعه در ازاي بي‌توجهي به حقوق زنان خانه‌دار و مادران عدالت است؟ آيا معادل ريالي هواپيماها با مرخصي زايمان و بيمه زنان خانه‌دار قابل مقايسه است؟
به صراحت اعلام مي‌كنم تفكر باطلي نسبت به زن در دولت وجود دارد. اينها خود را به دستگاه‌هاي بين‌المللي پاسخگو مي‌دانند و برنامه‌هاي‌شان منطبق با خوشايند آنهاست. آيا دولت در جايگاه كلان نظام كه كفالت مردم به او سپرده شده بايد اولويت‌ها را روي اقليت بگذارد و همان‌ها را هم به مجامع جهاني بكشاند؟ اين ترويج باطل و پرده‌دري است. اشغال، ازدواج و رفاه خانواده به مراتب داراي اولويت بيشتري هستند.