محل تبلیغ شما
نگرانی‌های خانواده یک معتاد+اینفوگرافی

تاریخ خبر: 1394/12/1

نگرانی‌های خانواده یک معتاد+اینفوگرافی

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

خانواده‌های معتادان همواره با احساس شرم و گناه زندگی می‌کنند و اغلب تلاش می‌کنند تا با هر وسیله ممکن عضو معتاد خانواده خود را از مصرف مواد مخدر باز دارند. آنها اغلب با نگرانی و ترس از این‌که چه بر سر خانواده یا عزیز معتادشان خواهد آمد، زندگی می‌کنند و به دلیل همین نگرانی‌هاست که زندگی اعضای خانواده به تدريج از هم گسيخته شده و بی‌سر و سامان می‌شود

دوستان معتاد

اعضای خانواده به‌شدت از این مسأله که عزیزشان، دوستان خوب را از خود دور كرده و با ده‌ها معتاد به مواد مخدر رفاقت می‌كند دچار ترس و وحشت می‌شوند. آنها نگران اين هستند كه معاشرت با چنين افرادی باعث ايجاد تاثير زيانباری در زندگی عزيزشان شود. خانواده نگران اين است كه رفاقت و وقت‌گذرانی با چنين اشخاصی ممكن است عواقب ناگواری برای عضو معتاد در پی داشته باشد.  ممكن است آنها اقدام به انجام کارهای خلافی بکنند و تحت پیگرد قانونی قرار بگیرند و بهترين سال‌های عمر خود را پشت ميله‌های زندان بگذرانند. مضافا اين نگرانی وجود دارد كه تهيه و مصرف مواد مخدر با رفتارهای پرخطری نظير استفاده از سرنگ‌های مشترك همراه باشد و فرد معتاد ناقل بیماری‌های مختلفی شده و آن را به ديگر اعضای خانواده نیز منتقل کند.

 امورمالی معتاد

تهیه و خرید و مصرف مواد مخدر بسیار پرهزینه است و معتادان برای تأمین این هزینه‌ها به انواع خلاف‌ها و حیله‌گری‌ها دست می‌زنند.  خانواده‌ها همواره در این ترس و نگرانی به سر می‌برند که عضو معتاد برای تهیه مواد مصرفی خود چگونه پول به دست می‌آورد. آنها دایما نگران این موضوع هستند كه مبادا فرد معتاد برای رسیدن به مواد مخدر مرتکب جرم یا فحشا شده است و همزمان خودشان نیز مجبور می‌شود مال و اموال خانه را از دسترس او دور نگه داشته تا مورد سرقت واقع نشود. زمانی که اعضای خانواده می‌بینند که فرد معتاد برای تأمین هزینه مواد مخدر خود، اشیای قیمتی و حتی لوازم منزل را سرقت می‌کند بسیار سردرگم و نگران می‌شوند. گاهی فرد معتاد دست به سرقتی در خانه می‌زند که ممکن است تا مدت‌ها کسی متوجه آن نشود، و در بعضی مواقع به‌خاطر این‌که مقصر شناخته نشود سرقت را به گردن سایر اعضا می‌اندازد. در بسياری از مواقع خانواده‌ها برای بازگرداندن اموال مسروقه توسط عزيزشان مجبور می‌شوند که بهای گزافی را بپردازند. ممكن است خانواده مجبور شوند پول‌هايی كه فرد معتاد از دوستان و آشنايانشان قرض گرفته است را بپردازند یا حتی برای رعایت مصالح خود، چک‌های بی محل او را نیز پرداخت کنند.

رفتارهای معتاد

اعضای خانواده یک معتاد، اغلب قبل از خود او متوجه شروع تغییرات رفتاری و بی توجهی او نسبت به زندگی می‌شوند. آنها متوجه می‌شوند که فرد معتاد در مورد وضع ظاهری و بهداشت خود بی توجه بوده و همیشه کثیف و ژولیده به نظر می‌رسد. آنها از مشاهده عزیزشان در چنین شرایط نامناسبی بسیار ناراحت و اندوهناک می‌شوند. آنها حوادث مختلفی که برای معتاد پیش می‌آید، آثار زخم و کبودی و نابود شدن اموال شخصی او را مشاهده می‌کنند، درحالی‌که خود او هیچ چيز درمورد اتفاقات اطراف خود به ياد ندارد و همه حواس او متوجه مصرف موادمخدر است. خانواده‌ها می‌بینند که عزیزشان همه علاقه خود نسبت به فعالیت‌های زندگی را از دست داده و مایل است در تمام طول روز خود را در اتاق محبوس کرده، بخوابد یا از موادمخدر استفاده کند. این شرایط باعث می‌شود که فرد معتاد از دیگران گریزان شده و نتواند در میهمانی‌ها و مناسبت‌های خانوادگی شرکت کند. در چنین شرایطی مثلا همسر فرد معتاد از قضاوت دیگران در مورد رفتارهای غیرمعمول همسرش دچار ترس و نگرانی می‌شود. یکی دیگر از نگرانی‌های خانواده مصرف موادمخدر در خانه است، زیرا آنها می‌ترسند که آلوده بودن فضای خانه، بر سلامت سایر اعضا به‌خصوص کودکان و خردسالان نیز تأثیر بگذارد. اعضای خانواده، اغلب تمام وقت و انرژی خود را صرف تلاش برای تغییر رفتار معتاد و متوقف کردن اعتیاد او می‌کنند، اما تنها نتیجه‌ای که از این کار می‌گیرند، شکست، و نا امیدی است؛ چراکه فرد معتاد همواره اشتباهات خود را انکار کرده و هیچ‌گاه حاضر به پذیرش صحبت‌های آنان نیست.

  سلامت روحی معتاد

مشکلات شدید روحی و روانی به‌طور مستقیم به بیماری اعتیاد ارتباط دارند و بروز آنها اغلب موجب اضطراب و سردرگمی اعضای خانواده می‌شود. همان‌طور که بیماری اعتیاد پیشرفت می‌کند، معتاد به مواد مخدر اغلب دچار نوسانات روحی شدیدی می‌شود.  آنها ممکن است به دليل اختلالات روحی و روانی شديد دچار افسردگی شده یا در مورد اقدام به خودکشی صحبت کنند.  آنها ممکن است از گوشه‌گیری، فراموشی آنچه برایشان اتفاق افتاده است، گرفتاری در اوهام و خیالات، یا عدم درک درست از واقعیت رنج ببرند. همه مشکلات روحی فرد معتاد به شدت بر اعضای خانواده و کیفیت زندگی آنها نیز تأثیر می‌گذارد. اغلب خانواده‌ها نمی‌دانند که چطور باید با او رفتار کنند و واکنش فرد معتاد نسبت به رفتارهای آنان چگونه است. آنها بخاطر مشاهده تغییرات شخصیتی شدید در فرد معتاد، در نگرانی و ترس دایمی به سر می‌برند. فرد معتاد ممکن است یک دقیقه مطیع و سر به راه بوده و در لحظه‌ای بعد رفتاری خشونت‌آمیز علیه آنها داشته باشد.  اعضای خانواده اغلب به عضو معتاد اعتماد ندارند و معمولا در حالت اضطراب و سردرگمی زندگی می‌کنند. زندگی با یک معتاد مانند زندگی با یک بمب ساعتی است. آنها هرگز نمی‌دانند که اين بمب چه زمانی منفجر خواهد شد و چه آسیبی به خود او یا سایر اعضای خانواده وارد می‌کند. تهديد كردن اعضای خانواده به انواع صدمات و آسيب‌ها، از ديگر مواردی است كه باعث لطمه شديد به اعضای خانواده می‌شود. معتادان برای ادامه مصرف مواد خود نیاز شدیدی به پول دارند و برای تهيه کردن این پول، خانواده خود را به‌شدت تحت فشار می‌گذارند، در صورتی که گاهی ممکن است پرداخت چنین مبالغی خارج از توان خانواده نیز باشد.  فرد معتاد به‌دليل فشاری كه بيماری اعتياد بر او وارد می‌كند و از این بابت که حاضر است به هر قيمتی مخارج اعتیاد خود را تامين کند، ناخواسته آسیب‌های فراوانی به اعضای خانواده خود وارد می‌کند.  تهديدهای فرد معتاد باعث بروز ترس و وحشت در همه اعضای خانواده می‌شود و گاهی حتی این نگرانی‌ها تا به آن‌جا می‌رسند که دیگر اعضای خانواده می‌ترسند که در زیر یک سقف با فرد معتاد زندگی کنند یا او را از خانه بیرون می‌کنند، یا خودشان ترجیح می‌دهند که خانه را ترک کنند.

سلامت جسمی معتاد

اعتیاد به مواد مخدر و انواع دیگر اعتیاد ازجمله اعتیادهای رفتاری به روش‌هایی بر سلامت جسمی فرد معتاد تأثیر می‌گذارند و نگرانی برای سلامتی آنها در اعضای خانواده‌هایشان يك امر معمول و طبیعی است. عموما ناخوشی‌ها و عوارض جسمی، از اولين نشانه‌های بيماری اعتياد است و تقريبا همه معتادان با آن دست به گريبان هستند. در روند شكل گيری بيماری اعتياد ابتدا جسم فرد معتاد درگير می‌شود. بنابراين اعضای خانواده معتادان در ابتدا سلامت جسمی وی را در نظر گرفته و به شدت نگران آن می‌باشند. اما بنا به دلايلی ممكن است ذهن خود را از اين‌كه ممكن است عزيزشان به اعتياد مبتلا شده باشد دور نگه ‌دارند؛ اما پس از چندی به دليل پيشرفت بيماری اعتياد و بر جا گذاشتن اثرات مخرب روی جسم فرد مبتلا، آنها انكار را كنار گذاشته و به‌شدت نگران جسم تحليل رفته عزيز معتادشان می‌شوند. به‌عنوان خانواده فرد معتاد متوجه می‌شوند که عضو معتاد خانواده از لحاظ جسمی بیمار به نظر می‌رسد یا وزن زیادی را ازدست داده یا اضافه کرده است. آنها ممکن است نگران بیماری عزیز خود یا خواهران و برادران وی باشند. بیماری‌هایی مانند فشار خون بالا، ذات‌الریه، مشکلات کبدی و کلیوی، بیماری‌های قابل انتقال از طريق خون و سرنگ‌های مشترك آلوده ازجملهHIV  و هپاتیت ازجمله عواقب اعتیاد به مواد مخدر است. خانواده فرد معتاد ممکن است همواره در نگرانی یا سردرگمی به‌سر ببرند و به این فکر کنند که آیا الان عزیزشان زنده است يا مرده. آنها هميشه در اين نگرانی هستند كه عزيزشان را بر اثر زیاده‌روی در مصرف مواد یا در یک تصادف رانندگی از دست بدهند. همچنين ممكن است خانواده به شدت نگران واگیردار بودن و مسری بودن عوارض جسمی بيماری اعتياد باشند. اين‌گونه مسائل بر روند زندگی تك تك اعضای خانواده فرد معتاد اثر گذاشته و زندگی عادی و معمولی آنها را دچار آشفتگی می‌کند. این‌گونه نگرانی‌ها و دلواپسی‌های دایمی و تمرکز آنها بر درمان بيماری اعتياد عزيزشان، آنها را از دیگر مسائل و مشکلات خانواده غافل کرده و باعث کم توجهی آنها به سایر جنبه‌های زندگی می‌شود.

کار معتاد

استفاده از مواد مخدر به تنها اولویت در زندگی فرد معتاد تبدیل می‌شود و آشفتگی و بی‌نظمی حاصل از مصرف مواد سرانجام به‌کار او لطمه‌زده و ممكن است شغل خود را از دست بدهد.  همان‌طور که برخی گفته‌اند، اعتیاد به موادمخدر خودش یک کار تمام‌وقت است. رسیدگی به وظایف شغلی و به‌طور همزمان استفاده از مواد مخدر، روز به روز دشوار‌تر می‌شود. این امر به نوبه خود بر زندگی سایر اعضای خانواده نیز تأثیر می‌گذارد. به‌عنوان مثال، شوهر معتادی که دیگر قادر به حفظ کردن شغل خود و تأمین مخارج زندگی نیست، بار زیادی را بر دوش همسر خود تحمیل کرده و باعث می‌شود که او علاوه‌بر وظایف قبلی خود مانند خانه‌داری، به ناچار مسئولیت امرارمعاش خانواده را نیز برعهده بگیرد. در چنین شرایطی، تمام خانواده دچار ترس و ناامنی در زندگی شده و مجبور می‌شوند که خودشان را با شرایط جدیدی که به‌دلیل ناتوانی شوهر در نگهداری کارش به‌وجود آمده است، هماهنگ کنند. همسر فرد معتاد در مواقعی که به‌خاطر تأمین معیشت خانواده مجبور است ساعتها از خانه دور باشد، دائما نگران وضع فرزندان خود است. چنین نگرانی‌هایی در پدران و مادرانی که فرزند معتاد دارند نیز مشاهده می‌شود.  والدین نگران هستند که فرزندشان علاقه‌اش به تحصیل را از دست داده و از مدرسه اخراج شود و به‌خاطر اعتیادش به فردی بی‌انضباط و غیرمسئول تبدیل شود.شهروند

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid