محل تبلیغ شما
اژدهای قاچاق در میوه فروشی‌ها، سیب ایرانی در سردخانه‌ها!

تاریخ خبر: 1394/12/1

اژدهای قاچاق در میوه فروشی‌ها، سیب ایرانی در سردخانه‌ها!

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

در حالی اخبار مربوط به ورود میوه‌های قاچاق به کشور در جریان است که ایران با آب و هوایی چهارفصل در طول سال نه تنها به عنوان یکی از کشورهای بزرگ تولید کننده و صادرکننده میوه و محصولات باغی در منطقه به شمار می‌رود بلکه حتی در تولید برخی میوه‌ها همچون سیب در بین پنج کشور برتر جهان نیز قرار دارد.
 
روز های گذشته بود که برخی مشاهدات و مسئولان از ورود مجدد میوه های قاچاق به بازار خبر دادند و کمی بعدتر نیز نایب رییس اتحادیه بارفروشان نسبت به ورود میوه های قاچاق به بازار بزرگ میوه و تره بار و افات احتمالی که گریبان باغات را می‌گیرد، هشدار داد؛ این هشدارها مقدمه ای برای اعلام ورود دوباره حجم انبوه میو‌ه‌های قاچاق به بازار میوه و تره بار کشور بودند.
 
در این میان در بین میوه های قاچاق علاوه بر میوه هایی مانند نارنگی‌های پاکستانی، انگور شیلی، کدو حلوایی ترکیه، سیر چینی، پرتقال مصری، شاه‌بلوط و ...، نام میوه های تابستانی و برخی میوه های استوایی که مجوزی برای صادرات رسمی آنها نیز وجود ندارد هم به چشم می‌خورد؛ میوه هایی از قبیل انگور تولید شیلی، پیتایا (میوه اژدها)، آلو زرد و قرمز، انگور، گیلاس، آلبالو، انبه، آووکادو، هلو و شلیل که مربوط به کشورهای آمریکای جنوبی همچون شیلی و اکوادور و همچنین نیوزلند و استرالیا هستند.
 
این میوه ها در حالی به صورت قاچاق وارد شده اند که در مغازه ها نیز با قیمت های نجومی به فروش می‌رسند؛ چنانکه رییس اتحادیه میوه‌فروشان عنوان کرد نارنگی‌ پاکستانی تا سه برابر قیمت واقعی به فروش می‌رسد و دیگر میوه ها نیز نظیر گیلاس که هر کیلوی آن تا 90 هزار تومان و انگور که هر کیلوگرم آن 15 تا 19 هزار تومان قیمت دارد.
 
اما موضوع حائز اهمیت در این میان،‌ نحوه ورود این میوه‌ها به کشور است؛ گرچه برخی مسئولان در پاسخ به این سوال ورود این میوه‌ها را از طریق کوله‌برها دانستند، ولی رییس سازمان حفظ نباتات قاچاق این حجم از محصولات کشاورزی را از طریق کوله‌بری غیر ممکن دانسته و معتقد است این محصولات به صورت کانتینری وارد کشور می‌شوند. همچنین رییس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان هم تصریح کرده که بدون شک میوه‌ با کانتینر به کشور وارد می‌شود و حالا ممکن است این کانتینر‌ها حامل اجناس دیگری غیر از میوه باشند که با خوداظهاری کاذب به کشور وارد شده‌اند. به این صورت که اجناس غیر از میوه جلوی کانتینر قرار داده می‌شود ومیوه‌ها را عقب کانتینر‌ جاسازی می‌کنند.
 
در این بین وزیر جهاد کشاورزی هم قاچاق میوه به کشور را به دلیل نابسامانی در مرزها دانسته و می‌گوید وزارت کشاورزی فقط تولید کننده است و آنهایی که مسئول مبارزه با قاچاق و حفظ مرزها هستند باید در این رابطه اقداماتی انجام دهند.
 
مجموع این اظهارات نشان می‌هد که این حجم از میوه قاچاق از طریق مبادی رسمی وارد کشو شده و نهادی مانند گمرک که مسئولیت کنترل واردات کالاهای رسمی را بر عهده دارد و همچنین ستاد مبارزه با قاچاق کالا باید نسبت به این موضوع پاسخگو باشند.
 
از سوی دیگر شاید مهم ترین خطری که ورود میوه های قاچاق دارند این است که علاوه بر این که دوره قرنطینه گمرک و کنترل سلامت را طی نمی کنند، بلکه می‌توانند به صورت یک عامل ناقل بیماری های نباتی عمل کنند؛ همانند اتفاقی که سال‌های گذشته برای درختان لیموترش افتاد و بر اثر بیماری منتقل شده از طریق بیماری جاروک جادوگر لیموترش، اکنون درختان لیموترش در هر هرمزگان به عنوان قطب تولید در حال ریشه‌کن شدن هستند یا بیماری مگس زیتون که به تلف شدن مقادیر قابل توجهی از این محصول منجر شده است و هنوز هم باغداران درگیر مقابله با این آفت هستند.
 
صحبت درباره سرنوشت میوهای قاچاق در حالی است که بسیاری از این میوه‌ها در حال حاضر وارد بازار شده و در مغازه ها نیز به فروش می‌رسند. اما با این وجود رئیس سازمان حفظ نباتات از امحاء این محموله های قاچاق خبر داده و می‌گویدبراساس قانون، میوه‌های قاچاق باید امحاء شوند و به مردم توصیه می‌شود با توجه به ناشناخته بودن وضعیت این میوه‌ها از نظر سلامت و کیفیت، آنها را خریداری و مصرف نکنند.
 
ولی بحث امحاء محموله های قاچاق میوه هم در حالی اتفاق می افتد که طبق قانون اگر این تخلف در واردات از طریق مبادی رسمی اتفاق بیفتد، واردکننده تا یک ماه فرصت دارد که نسبت به عودت محموله به کشور مبدأ اقدام کند و بعد از آن این محصولات امحاء خواهند شد.
 
در مجموع به نظر می رسد با توجه به حجم کالاهای قاچاق آن هم به کشوری که خود از تولیدکننده و صادرکننده محصولات باغی است، نیازمند یک ساماندهی جدی در مرزها و جدی تر شدن
نظارت و همچنین عزم جدی برای مقابله با پدیده شوم قاچاق و قاچاق‌چیان هستیم.
تجارت انلاین

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

0 0
عبدالحسین مختاباد   1394/12/18 15:54:29

میوه‌های قاچاق را در بیمارستان‌ها و یتیم‌خانه‌ها توزیع کنید
عبدالحسین مختاباد (رئیس کمیته هنری شورای شهر تهران) در دویست و چهل و پنجمین جلسه شورای شهر اظهار داشت: چرا شهرداری محل هایی را برای برگزاری جشن چهارشنبه‌سوری فراهم نمی‌کند؟ در این رابطه پیشنهاد می‌کنم که شورای شهر 20 منطقه تهران را برای برگزاری جشن چهارشنبه‌سوری انتخاب کند.

وی ادامه داد: شنیده شده که مسئولان می‌خواهند 2 هزار تن میوه خارجی را بسوزانند که این اقدام در شرایط فعلی اقتصادی درست نیست و پیشنهاد می‌شود این میوه‌ها در سربازخانه‌ها، بیمارستان‌ها و یتیم‌خانه‌ها توزیع شود.

این عضو شورای شهر تهران به ساخت و سازهای عجیب و قریب در تهران اشاره کرد و گفت: چگونه می‌شود که آدم‌های زرنگی پیدا شوند که می‌توانند در محلات تهران برخلاف طرح تفصیلی، ساختمان‌های بلندمرتبه بسازند؟ شهرداری باید در این رابطه پاسخ دهد که چه داستانی پشت ماجراست.