محل تبلیغ شما
250 كودك در زندان ها

تاریخ خبر: 1394/12/1

250 كودك در زندان ها

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

با توجه به اينكه قانون اجازه مي دهد زنان زنداني تا دو سالگي فرزندشان او را نزد خود نگه دارند، مسئولان با راه اندازي مهد كودك در زندان ها تلاش كرده‌اند زنان زنداني را به اين حق شان برسانند. روز گذشته، رئيس سازمان زندان‌ها از زندگي ۲۰۰ تا ۲۵۰ كودك با مادران خود در زندان‌ها خبر داد. بر اساس آمار در ايران به ازاي هر 100 هزار نفر 290 نفر در زندان هستند، حدود پنج درصد از جمعيت زندانيان هم زنان هستند. يكي از مشكلات زنداني شدن زنان وضعيت نگهداري از فرزندان آنها و به ويژه نوزاداني است كه تازه به دنيا آمده‌اند. با توجه به اينكه نگهداري از اين كودكان كار آساني نيست مسئولان با احداث مهدكودك هايي در زندان ها اين فرزندان را به كنار مادرانشان آورده‌اند، اما از سوي ديگر با توجه به فضاي نامناسب زندان‌ها قرار گرفتن كودك در اين فضا مي‌تواند مشكلاتي را براي او ايجاد كند. ماده مربوطه قانون داخلي يعني تبصره ماده ۶۵ آيين نامه اجرايي سازمان زندان ها و اقدامات تأميني و تربيتي بيان مي­‌كند كه زندانيان زن مي‌توانند اطفال خود را تا دو سال به همراه داشته باشند و روساي زندان ها مي توانند در هر زندان نسبت به تفكيك و جداسازي اطفال دو تا شش سال در محل مجزا يا مهد كودك اقدام يا نسبت به انتقال اطفال به بهزيستي مبادرت كنند. در توضيح اين ماده مي توان گفت كه جرم مادر در نگهداري كودك تأثيري ندارد مگر اينكه جرم مادر، كودك آزاري باشد كه در اين صورت، مادر چون خودش باعث آزار شده است صلاحيت نگهداري فرزند را ندارد.

250 كودك همراه مادر در زندان

روز گذشته، رئيس سازمان زندان‌ها گفت: در كشور بين ۲۰۰ تا ۲۵۰ كودك با مادران خود در زندان‌ها زندگي مي‌كنند. اصغر جهانگير درباره آخرين وضعيت احداث مهدكودك در زندان‌هاي كشور، گفت: اين موضوع از گذشته دغدغه ما بوده و در حال حاضر هم مهدهايي را در زندان‌ها داريم، اگرچه خيلي كامل نيستند. او افزود: در اين خصوص با سازمان بهزيستي صحبت كرده‌ايم، ضمن اينكه معاونت زنان رياست جمهوري در اين بخش پيشقدم شده و با تفاهم‌نامه‌اي كه با آنها امضا كرده‌ايم، تلاش مي‌كنند تا در برخي زندان‌ها كه آمار كودكان همراه زنان زنداني در حدي است كه يك مهدكودك را مي‌طلبد، محيط لازم را فراهم كنند. رئيس سازمان زندان‌ها تصريح كرد: ما به‌طور كلي در كشور بين 200 تا 250 كودك داريم كه با مادران خود در زندان به سر مي‌برند. به گزارش فارس، جهانگير درباره بودجه لازم براي احداث مهدكودك در زندان‌ها، گفت: هنوز رقمي براي احداث مهدكودك نهايي نشده و ما در حال بررسي بودجه لازم براي اين كار هستيم.

لزوم ايجاد مهد كودك در زندان

چند ماه قبل، نصيري، مديرعامل انجمن خيريه حمايت از زندانيان با بيان اينكه ايجاد مهد كودك در بندهاي زنان در زندان‌ها بسيار ضروري و حتي از نان شب هم واجب‌تر است، گفت: «بر اساس قانون، مادر مي‌تواند كودك خود را تا دو سالگي در زندان پرورش دهد اما بالاتر از دو سال بر عهده متوليان امر به‌ويژه سازمان بهزيستي است. بايد توجه كرد كه ماندن كودكان به دليل آسيب‌هايي كه در زندان وجود دارد زيبنده نيست و اگر كودك در بهترين دوران زندگي و يادگيري‌اش در زندان زندگي كند، ممكن است تصاوير نامناسبي در ذهنش نقش ببندد كه قطعا تاثير خوبي در آينده‌اش نخواهد داشت.»

مشكلات كودكان در زندان

قرار گرفتن كودك در فضاي زندان مي تواند مشكلاتي را براي او ايجاد كند كه مشكلات جسمي تنها بخش كوچكي از آن هستند. با توجه به اينكه بخش مهمي از شخصيت فرد در دوران كودكي شكل مي گيرد قرار گرفتن كودك در اين فضا تأثيري منفي بر روان او مي گذارد. چند ماه قبل، معاون اجتماعي سازمان بهزيستي كشور گفت: بايد كيفيت خدمات به كودكاني كه در كنار مادرانشان در زندان هستند، ارتقا يابد و فضاي نگهداري و غذاي مناسب در اختيار اين كودكان قرار گيرد. حبيب‌ا... مسعودي فريد با تاكيد بر اينكه بايد كيفيت خدمات به كودكاني كه در كنار مادرانشان در زندان هستند ارتقا يابد و فضاي نگهداري و غذاي مناسب در اختيار اين كودكان قرار گيرد، خاطرنشان كرد: ضروري است رويكردهاي مددكاري در زندان‌ها تقويت شود تا از طريق اقدامات مددكاري و روانشناسي نرخ بازگشت به زندان‌ها كاهش يابد. به گزارش ايلنا، او با بيان اينكه با سازمان زندان‌ها چند سال قبل تفاهم‌نامه‌اي در جهت خدمت‌رساني به كودكان داشته‌ايم، بيان كرد: بايد در كنار زندان‌هاي زنان، مهدكودك‌هايي براي فرزندان آنان تاسيس شود.آرمان

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid