محل تبلیغ شما
سپاه هيچ دخالتي در انتخابات نداشته و نخواهد داشت

تاریخ خبر: 1394/11/28

سپاه هيچ دخالتي در انتخابات نداشته و نخواهد داشت

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

حجت‌الاسلام‌والمسلمين علي سعيدي نماينده ولي فقيه در سپاه پاسداران صبح ديروز در نشست خبري درخصوص مواضع سپاه در موضوعات مختلف، با بيان اينكه در آستانه حضور مردم در دو انتخابات خبرگان و مجلس شورا هستيم، گفت: از آنجا كه اين نظام، يك نظام مردم‌سالار ديني است و با نظام ليبرال‌دموكراسي تفاوت ماهوي دارد، قطعاً حضور مردم براي اثبات چندمين بار در دفاع از انقلاب، در عرصه‌هاي منطقه‌اي و جهاني بسيار مهم است و مي‌تواند زمينه‌ساز تغيير نگرش مردم منطقه و جهان باشد. 
وي درخصوص برخي شايعه‌ها و جوسازي‌ها عليه سپاه خصوصاً در آستانه انتخابات اظهار داشت: تنها اظهارات فرمانده كل، سخنگو و نماينده ولي فقيه در سپاه، مواضع رسمي اين نهاد است و اگر سايت يا خبرگزاري يا فرمانده‌اي اظهار نظر مي‌كند، اينها مواضع شخصي است نه موضع سپاه. 
سعيدي تصريح كرد: برخي رسانه‌ها اشتباه مي‌كنند و مواضع افراد با مواضع رسمي سپاه خلط مي‌شود، درحالي كه نظرات افراد، نظرات شخصي آنهاست و خودشان بايد پاسخگوي آن باشند. 
وي با تأكيد بر اينكه سپاه هيچ دخالتي در انتخابات نداشته، ندارد و نخواهد داشت، تصريح كرد: وظيفه ذاتي سپاه در وهله اول روشنگري صحنه‌ها و جريان‌شناسي است كه اين با دخالت فرق دارد و هيچ‌گاه سپاه وارد مصاديق نخواهد شد. 
نماينده ولي فقيه در سپاه افزود: در مورد انتخابات هم ما معيار‌ها را مي‌گوييم كه همه بدانند مجلس و نماينده در تراز انقلاب چه مجلس و نماينده‌اي است و اين ويژگي‌ها را هم از بيانات امام و رهبري استخراج كرده و كانديداي اصلح را با اين معيارها معرفي مي‌كنيم. سعيدي ادامه داد: ممكن است شوراي نگهبان وظيفه بررسي صلاحيت‌ها را به برخي نهادها بسپرد و ممكن است برخي افراد سوابقي داشته باشند كه در اختيار مراجع رسمي نباشد. 
وي گفت: ممكن است از سپاه هم اين درخواست را داشته باشد و سپاه در اين صورت به مراجع قانوني و رسمي پاسخ مي‌دهد. 
سعيدي خاطرنشان كرد: سپاه در برخي مواقع ضابط قضايي و امين است كه اينها به معناي دخالت نيست. 
نماينده ولي فقيه در سپاه با بيان اينكه تعدد كانديداها هم مي‌تواند آسيب باشد و هم فرصت، گفت: هيچ جاي دنيا نيست كه افراد تنها با دو شرط بتوانند در انتخابات ثبت‌نام كنند. 
سعيدي با تأكيد بر اينكه نهادهاي قانونگذار بايد در اين زمينه تجديد‌نظر كنند، گفت: ورودي و خروجي انتخابات بايد متوازن باشد زيرا براي ثبت‌نام‌كنندگان هم ايجاد ناراحتي مي‌شود. قانون بايد اصلاح شود و چرخه ورود به كانديداتوري تا تأييد و خروج متوازن شود. 
وي با اشاره به هجمه‌ها و جوسازي‌هاي متعدد توسط رسانه‌هاي معاند عليه سپاه گفت: ما هرچقدر هم كه سرمايه‌گذاري كنيم، نمي‌توانيم پاسخگوي اين حجم انبوه حملات باشيم و بايد به شيوه‌هاي مختلف اطلاع‌رساني كنيم. 
نماينده ولي فقيه در سپاه افزود: براي مثال، اقدامات قرارگاه سازندگي خاتم تنها با مصاحبه منتقل نمي‌شود بلكه بايد با چندين مستند آن را به مردم عرضه كرد و گفت كه در سال‌هاي اخير، بيش از يك دهه است كه سپاه به سمت پروژه‌هاي سنگين رفته و هيچ‌گاه هم رقيب بخش خصوصي نيست. سعيدي در بخش ديگري از سخنان خود اظهار داشت: اگر دولت بخواهد برجام را با جديت دنبال كند نيازمند مجلس انقلابي است، چون ما با زياده‌خواهي امريكا مواجهيم و امريكا مي‌خواهد به موضوعات فراهسته‌اي ورود پيدا كند. وي افزود: امريكا عمق استراتژيك و اقتدار ما را هدف گرفته است، بنابراين مردم بايد از هوشياري بالايي برخوردار بوده و مشاركت فعال و رأي هدفمند در انتخابات داشته باشند. 
نماينده ولي فقيه در سپاه گفت: تحقق خواسته‌هاي دولت و رهبري در چارچوب شرايط تعيين شده براي برجام، مستلزم داشتن مجلس خبرگان و شوراي اسلامي انقلابي است. 
سعيدي همچنين به موضوعات منطقه‌اي اشاره كرد و با بيان اينكه صحنه نبرد در سوريه با جنگ تحميلي عراق عليه ايران كاملاً متفاوت است، اظهار داشت: آنجا جنگ درون شهري و چريكي است و با جنگ مرزي فرق دارد. نيروهايي تروريستي در اين مناطق، آموزش ديده‌اند و ما نيز فقط حضور مستشاري داريم و از اعزام نيرو به‌صورت متفرقه به‌شدت پرهيز مي‌شود و افراد هم نبايد براي حضور در سوريه به فرماندهان فشار بياورند. 
وي با تأكيد بر اينكه سپاه بناي اعزام انبوه نيرو ندارد، تصريح كرد: ما در اعزام، محدوديت زيادي قائليم اما از طرفي استقبال زيادي هم براي اين حضور وجود دارد.

فارس

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid