محل تبلیغ شما
ویزای الکترونیک و معافیت مالیاتی هتل‌ها

تاریخ خبر: 1394/11/28

ویزای الکترونیک و معافیت مالیاتی هتل‌ها

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

معاون رئیس جمهور از صد درصد معافیت مالیاتی هتل‌ها، مراکز اقامتی و آژانس‌های واردکننده گردشگر به کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار گردشگری ایسنا، مسعود سلطانی‌فر در حاشیه نهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران اعلام کرد:‌ در جلسه گذشته هیأت دولت ماده 31 آیین‌نامه رفع موانع تولید که اصلاح ماده 132 قانون مالیات‌های مستقیم است، تصویب شد. براساس این ماده‌ی قانونی، تمام هتل‌ها، مراکز اقامتی و تأسیسات گردشگری که از ابتدای سال 95 پروانه بهره‌برداری دریافت می‌کنند، مشمول صددرصد معافیت مالیاتی می‌شوند.

به گفته او، این معافیت به مدت پنج سال در شهرهای توسعه یافته و به مدت 10 سال در شهرهای کمتر توسعه یافته اجرا می‌شود.

وی اضافه کرد: مراکزی که در گذشته پروانه بهره‌برداری گرفته‌اند و مشمول معافیت 50 درصدی می‌شدند نیز از سال آینده تا سال 1400 همچنان مشمول این معافیت مالیاتی خواهند بود.

او با یادآوری این که تمام آژانس‌های واردکننده گردشگر به کشور مشمول معافیت مالیاتی کامل هستند، افزود: این معافیت شامل آژانس‌هایی که در بخش خروج تور فعال هستند نمی‌شود.

سلطانی‌فر همچنین با اعلام راه‌اندازی زودتر از موعد ویزای الکترونیک ایران افزود: طبق قول قبلی قرار بود ویزای الکترونیک تا پایان سال 95 اجرا شود، اما اکنون مسئولان وزارت خارجه و سایر بخش‌های مرتبط نوید داده‌اند ویزای الکترونیک قبل از سال 95 عملیاتی می‌شود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری سپس به میزان تسهیلات تخصیص یافته از محل صندوق توسعه ملی به پروژه‌های نیمه تمام گردشگری اشاره کرد و گفت: در یک ماه گذشته برای تکمیل 31 هتل چهار و پنج ستاره نیمه‌کاره، 580 میلیارد تومان از محل این صندوق اختصاص یافته است. ابتدای سال نیز 200 میلیارد تومان تخصیص یافته بود که به طور کل برای تکمیل پروژه‌های نیمه تمام گردشگری به ویژه هتل‌های چهار و پنج ستاره 780 میلیارد تومان اختصاص یافته است.

سلطانی‌فر در ادامه در پاسخ به این سوال که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برای سفر ارزان مردم در نوروز چه اقدامی در دست دارد، گفت: نوروز پرحجم‌ترین زمان سفر‌های داخلی است که با تشکیل ستاد هماهنگی خدمات سفر از حدود چهار ماه پیش دستورالعمل‌های شفافی به استان‌ها ارائه و خواسته شده نظارت دقیق بر فعالیت مراکز گردشگری و نرخ‌های اعمال شده داشته باشند. امیدواریم نظارت در تعطیلات به گونه‌ای باشد که مردم سفر ارزانی را در نوروز 95 تجربه کنند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری خبر داد:

معافیت ١٠٠درصدی هتل‌ها و آژانس‌های جهانگردپذیر از مالیات

شهروند|  هتل‌ها، مراکز اقامتی و آژانس‌های ورود گردشگر به کشور، از مالیات معاف شدند. رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری که در ماه‌های گذشته از هدف‌های بزرگی در بخش گردشگری خبر داده و از برنامه ساخت ٢٧٠ هتل چهار ستاره به بالا در ١١‌سال آینده و هدفگذاری برای ورود ٢٠‌میلیون گردشگر در افق ١٤٠٤ حکایت کرده بود، درحاشیه افتتاح نهمین نمایشگاه گردشگری و صنایع وابسته، خبری خوش برای فعالان صنعت گردشگری به‌ویژه سرمایه‌گذارانی که قصد دارند در‌سال آینده وارد این عرصه شوند، داشت. او از معافیت مالیاتی در این حوزه خبر داد و گفت: «درجلسه گذشته هیأت دولت تصویب شد که تمام هتل‌ها، مراکز اقامتی و تأسیسات گردشگری که از ابتدای‌ سال ۹۵ پروانه بهره‌برداری دریافت می‌کنند، مشمول ۱۰۰‌درصد معافیت مالیاتی می‌شوند.»
مسعود سلطانی‌فر با اشاره به این‌که درجلسه گذشته هیأت دولت ماده ۳۱ آیین‌نامه رفع موانع تولید که اصلاح ماده ۱۳۲ قانون مالیات‌های مستقیم است، تصویب شد، ادامه داد: «برطبق این ماده‌ قانونی تمام هتل‌ها، مراکز اقامتی و تأسیسات گردشگری که از ابتدای ‌سال ٩٥ پروانه بهره‌برداری دریافت می‌کنند، مشمول ۱۰۰‌درصد معافیت مالیاتی خواهند شد.» این خبر خوش درحالی به فعالان حوزه گردشگری و سرمایه‌گذاران جدید این عرصه داده شد که روز دوشنبه، مدیرعامل گروه هتل‌های ایرانگردی و جهانگردی، نسبت به اخذ مالیات بر ارزش‌افزوده از سرمایه‌گذارانی که درحال ساخت هتل هستند، انتقاد کرده و گفته بود: «یکی از مشکلاتی که درجذب سرمایه‌گذار وجود دارد، اخذ مالیات بر ارزش‌افزوده درحین ساخت هتل است، درحالی ‌که اخذ مالیات بر ارزش‌افزوده از کسی که سرمایه‌گذاری کرده و در تلاش برای تأمین سرمایه ساخت هتل است، معنی ندارد.» حالا این افراد از مالیات معاف شده‌اند تا مسیر ورود سرمایه‌گذاران جدید هموار شود. سلطانی‌فر درباره جزییات این مصوبه و معافیت مالیاتی توضیح داد: «این معافیت به مدت ۵‌سال در شهرهای توسعه‌یافته و به مدت ۱۰‌سال در شهرهای کمتر توسعه‌یافته اجرایی می‌شود.»  معاون رئیس‌جمهوری درباره معافیت مالیاتی مراکز اقامتی و آژانس‌هایی که قبلا پروانه بهر‌ه‌برداری گرفته‌اند، هم یادآوری کرد:  «مراکزی که قبلا پروانه بهره‌برداری گرفته‌اند و مشمول معافیت مالیاتی ۵۰‌درصدی می‌شدند، هم از ‌سال آینده تا‌ سال ۱۴۰۰ همچنان مشمول این معافیت مالیاتی خواهند بود.» رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تأکید کرد که «معافیت ۱۰۰‌درصدی آژانس‌های گردشگری از پرداخت مالیات تنها مربوط به آژانس‌هایی است که گردشگر به کشور وارد می‌کنند و خروج تور مشمول این مصوبه نمی‌شود.»
اجرای طرح ویزای الکترونیک پیش از نوروز ۹۵
اجرای طرح ویزای الکترونیک در روزهای باقی‌مانده از‌ سال جاری، خبر دیگری بود که رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در جمع خبرنگاران داد. سلطانی‌فر با اشاره به راه‌اندازی پیش از موعد ویزای الکترونیک ایران گفت: «برطبق قول قبلی قرار بود ویزای الکترونیک تا پایان ‌سال ۹۵ اجرا شود، اما مسئولان وزارت خارجه و بخش‌های مرتبط خبر داده‌اند که ویزای الکترونیک قبل از‌ سال ۹۵ عملیاتی می‌شود.» معاون رئیس‌جمهوری درخصوص میزان تسهیلات تخصیص یافته از محل صندوق توسعه ملی به پروژه‌های نیمه‌تمام گردشگری هم اعلام کرد که «در یک‌ماه گذشته برای تکمیل ۳۱ هتل ۴ و ۵ ستاره نیمه‌کاره ۵۸۰‌میلیارد تومان از محل این صندوق تخصیص یافت. در ابتدای‌ سال هم ۲۰۰‌میلیارد تومان از این منبع اختصاص یافت که برای تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام گردشگری به‌ویژه هتل‌های ۴ و ۵ ستاره ۷۸۰‌میلیارد تومان اختصاص پیدا کرد.» او درباره اقدامات سازمان میراث فرهنگی برای سفر ارزان مردم در نوروز هم توضیح داد که «نوروز پرحجم‌ترین زمان سفر‌های داخلی است که با تشکیل ستاد هماهنگی خدمات سفر از حدود چهارماه پیش دستورالعمل‌های شفافی به استان‌ها ارایه و خواسته شده نظارت دقیق بر فعالیت مراکز گردشگری و نرخ‌های اعمال شده داشته باشند. امیدواریم نظارت به‌گونه‌ای باشد که مردم سفر ارزانی را در نوروز ۹۵ تجربه کنند.»
تلاش می‌کنیم نقش گردشگری در جامعه پررنگ‌تر شود
درکنار خبرهای خوش رئیس سازمان میراث فرهنگی برای بخش گردشگری، وزیر کشور هم در مراسم افتتاح نهمین نمایشگاه گردشگری و صنایع وابسته گفت: «تلاش ما این است که نقش مهم گردشگری در فرهنگ، اقتصاد و اجتماع را پررنگ‌تر کنیم.» عبدالرضا رحمانی فضلی ادامه داد: «کارگروه‌های گردشگری در استان‌ها فعالیت متمرکز، پیگیر و منسجمی در بخش گردشگری دارند و تلاش ما این است که نقش مهم گردشگری در فرهنگ، اقتصاد و اجتماع را پررنگ‌تر کنیم.» او با اشاره به این‌که ما در استان‌ها در خدمت گردشگری هستیم، یادآوری کرد که «تمام تلاش‌مان این است ظرفیت، جاذبه‌های گردشگری، فرهنگ‌های متفاوت و شرایط جغرافیایی را به همه دنیا بشناسانیم.»

مسعود سلطانی‌فر امروز در حاشیه افتتاح نهمین نمایشگاه گردشگری و صنایع وابسته در جمع خبرنگاران اظهار داشت:‌ در جلسه گذشته هیأت دولت ماده ۳۱ آیین‌نامه رفع موانع تولید که اصلاح ماده ۱۳۲ قانون مالیات‌های مستقیم است، تصویب شد. طبق این ماده‌ قانونی تمام هتل‌ها، مراکز اقامتی و تأسیسات گردشگری که از ابتدای سال 95 پروانه بهره‌برداری دریافت می‌کنند، مشمول ۱۰۰ درصد معافیت مالیاتی می‌شوند.

معاون رئیس‌جمهور درباره جزئیات این مصوبه گفت: این معافیت به مدت ۵ سال در شهرهای توسعه یافته و به مدت ۱۰ سال در شهرهای کمتر توسعه یافته اجرایی می‌شود.

سلطانی فر در خصوص معافیت مالیاتی مراکز اقامتی و آژانس‌هایی که قبلاً پروانه بهر‌ه‌برداری گرفته‌اند، تصریح کرد: مراکزی که قبلاً پروانه بهره‌برداری گرفته‌اند و مشمول معافیت مالیاتی ۵۰ درصدی می‌شدند هم از سال آینده تا سال ۱۴۰۰ همچنان مشمول این معافیت مالیاتی خواهند بود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تأکید کرد که معافیت ۱۰۰ درصدی آژانس‌های گردشگری از پرداخت مالیات تنها مربوط به آژانس‌هایی است که گردشگر به کشور وارد می‌کنند و خروج تور مشمول این مصوبه نمی‌شود.

اجرای طرح ویزای الکترونیک پیش از نوروز ۹۵

سلطانی‌فر در ادامه از راه‌اندازی پیش از موعد ویزای الکترونیک ایران خبر داد و گفت: طبق قول قبلی قرار بود ویزای الکترونیک تا پایان سال ۹۵ اجرا شود، اما مسئولان وزارت خارجه و بخش‌های مرتبط خبر داده‌اند که ویزای الکترونیک قبل از سال ۹۵ عملیاتی می‌شود.

معاون رئیس‌جمهور در خصوص میزان تسهیلات تخصیص یافته از محل صندوق توسعه ملی به پروژه‌های نیمه تمام گردشگری نیز گفت: در یک ماه گذشته برای تکمیل ۳۱ هتل ۴ و ۵ ستاره نیمه‌کاره ۵۸۰ میلیارد تومان از محل این صندوق تخصیص یافت.

سلطانی فر ادامه داد: ابتدای سال هم ۲۰۰ میلیارد تومان از این منبع اختصاص یافت که برای تکمیل پروژه‌های نیمه تمام گردشگری به ویژه هتل‌های ۴ و ۵ ستاره ۷۸۰ میلیارد تومان اختصاص یافت.

وی درباره اقدامات سازمان میراث فرهنگی برای سفر ارزان مردم در نوروز پاسخ داد که نوروز پرحجم‌ترین زمان سفر‌های داخلی است که با تشکیل ستاد هماهنگی خدمات سفر از حدود چهار ماه پیش دستورالعمل‌های شفافی به استان‌ها ارائه و خواسته شده نظارت دقیق بر فعالیت مراکز گردشگری و نرخ‌های اعمال شده داشته باشند. امیدواریم نظارت به گونه‌ای باشد که مردم سفر ارزانی را در نوروز ۹۵ تجربه کنند.

نهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته امروز در سالن 38 محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران با حضور وزیر کشور، رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، لاروش از دفتر یونسکو، نمایندگان مجلس و فعالان گردشگری افتتاح شد.

این نمایشگاه که تا ۳۰ بهمن ادامه دارد از ساعت ۹ تا ۱۷ پذیرای علاقمندان است.

 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid