محل تبلیغ شما
ضیافت اقوام ایرانی در بزرگ ترین نمایشگاه گردشگری تهران

تاریخ خبر: 1394/11/28

ضیافت اقوام ایرانی در بزرگ ترین نمایشگاه گردشگری تهران

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

نهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته با استقبال بسیار زیاد هیأت‌های گردشگری کشورهای مختلف به مدت چهار روز در تهران آغاز به کار کرد. این نمایشگاه توسط مسعود سلطانی فر، رحمانی فضلی وزیر کشور، وزیر گردشگری یونان و رئیس آژانس گردشگری روسیه رسماً افتتاح شد. به گزارش «ایران» در نخستین روز از نمایشگاه تفاهمنامه مشترک فعالان گردشگری ایران و روسیه توسط «مرتضی رحمانی موحد» معاون گردشگری سازمان گردشگری و میراث فرهنگی و «اولگ سافانوف» رئیس آژانس گردشگری روسیه در حضور مسعود سلطانی‌فر رئیس سازمان و جاگاریان سفیر روسیه در ایران  به امضا رسید.  رحمانی موحد در طول این مراسم از آمادگی بخش خصوصی و دولتی برای همکاری با سرمایه‌گذاران روسی بویژه در بخش هتل‌سازی و تأسیسات گردشگری خبر داد. او افتتاح دفتر اطلاع‌رسانی گردشگری روسیه در ایران را تبریک گفت و از برنامه سازمان برای راه‌اندازی دفاتر اطلاع‌رسانی در شهرهای مختلف روسیه جدا از پایتخت این کشور خبر داد.

اولگ سافانوف رئیس آژانش گردشگری روسیه هم در این مراسم گفت: ظرفیت زیادی بین دو کشور برای توسعه وجود دارد. به گفته او علاقه زیادی در روسیه به سمت توریسم ایران ایجاد شده و ما می‌بینیم این علاقه از طرف ایرانی‌ها هم متقابل است. او گفت: این نخستین بار است که به ایران آمده‌ام اما احساس نمی‌کنم که میهمان هستم و اینجا مثل خانه من است.


ë صد درصد معافیت مالیاتی هتل‌ها و مراکز اقامتی
مسعود سلطانی‌فر، معاون رئیس جمهوری نیز از صد درصد معافیت مالیاتی هتل‌ها، مراکز اقامتی و آژانس‌های واردکننده گردشگر به کشور خبر داد.


وی در حاشیه نهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران اعلام کرد: در جلسه گذشته هیأت دولت ماده 31 آیین‌نامه رفع موانع تولید که اصلاح ماده 132 قانون مالیات‌های مستقیم است، تصویب شد. براساس این ماده قانونی، تمام هتل‌ها، مراکز اقامتی و تأسیسات گردشگری که از ابتدای سال 95 پروانه بهره‌برداری دریافت می‌کنند، مشمول صددرصد معافیت مالیاتی می‌شوند. به گفته او، این معافیت به مدت پنج سال در شهرهای توسعه یافته و به مدت 10 سال در شهرهای کمتر توسعه یافته اجرا می‌شود.


 وی اضافه کرد: مراکزی که در گذشته پروانه بهره‌برداری گرفته‌اند و مشمول معافیت 50 درصدی شده‌اند نیز از سال آینده تا سال 1400 همچنان مشمول این معافیت مالیاتی خواهند بود.  او با یادآوری اینکه تمام آژانس‌های واردکننده گردشگر به کشور مشمول معافیت مالیاتی کامل هستند، افزود: این معافیت شامل آژانس‌هایی که در بخش خروج تور فعال هستند نمی‌شود.  سلطانی‌فر همچنین با اعلام راه‌اندازی زودتر از موعد ویزای الکترونیک ایران افزود: طبق قول قبلی قرار بود ویزای الکترونیک تا پایان سال 95 اجرا شود، اما اکنون مسئولان وزارت خارجه و سایر بخش‌های مرتبط نوید داده‌اند ویزای الکترونیک قبل از سال 95 عملیاتی می‌شود. علی باقر نعمتی مدیرکل بازاریابی و تبلیغات سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی در گفت‌و‌گو با روزنامه ایران استقبال هیأت‌های شرکت‌کننده در این نمایشگاه را بیشتر از برنامه‌ریزی‌های رسمی نمایشگاه دانست و از حضور شهردارانی از ترکیه، هیأتی جدید از میلان و هیأتی از اسپانیا خبر داد و گفت: «به غیر از وزیر گردشگری یونان، 32نفر از اعضای بلند پایه گردشگری کشورهای مدعو در این نمایشگاه حضور دارند.»


ë رشد 8درصدی ایران و 30درصدی تایلند
«پایرش سوک نگام» معاون خاورمیانه وزارت گردشگری تایلند هم در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما از رشد 30درصدی گردشگران ایران در کشور متبوع خود بعد از نمایشگاه سال گذشته خبر داد و تعداد گردشگران ایرانی که سال گذشته به این کشورسفر کرده‌اند را 88هزار نفر اعلام کرد. او از اهمیت بازار ایران برای تایلند سخن گفت و از رشد 8درصدی گردشگران تایلند که به هوای میهمان نوازی ایرانی‌ها به کشور ما می‌آیند خبر داد.

 

 

تلاش برای جهانی کردن «خانه ایرانی»

نهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته در حالی صبح دیروز در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران آغاز به‌کار کرد که بر ظرفیت خانه‌های سنتی و تاریخی ایرانی به عنوان یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری ایران تأکید دارد.
 
 
 
تصویر تلاش برای جهانی کردن «خانه ایرانی»

 

 

 

 

 

 

 

به گزارش جام‌جم، هر چند این نمایشگاه با حضور وزیر کشور، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، وزیر گردشگری یونان، نماینده یونسکو در ایران و رئیس آژانس فدرال گردشگری روسیه افتتاح شد، اما برخلاف معمول مراسم‌ افتتاحیه نمایشگاه‌ها، در مراسم افتتاحیه نهمین نمایشگاه گردشگری خبری از سخنرانی مدیران و مسئولان نبود و به جای آن گروه‌های موسیقی نواحی به اجرای موسیقی پرداختند.

صدای دلنشین موسیقی نواحی

در سالن 38 نمایشگاه بین‌المللی ادارات کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان‌ها به همراه شرکت‌های دولتی و نیمه‌دولتی فعال در عرصه گردشگری حضور پررنگ دارند. آنها با تأکید بر ظرفیت و جاذبه‌های «خانه‌های ایرانی» و شعار «میهمان ما باشید»، جاذبه‌های گردشگری استان خود را به مخاطبان و بازدیدکنندگان معرفی و آنها را به دیدن استان خود تشویق می‌کنند.

محمد جهانشاهی معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان درباره غرفه استانش در این نمایشگاه به جام‌جم می‌گوید: در این دوره سعی داریم نمایی از یک خانه کرمانی را به نمایش بگذاریم. وی معرفی ظرفیت صنایع دستی، بوم‌گردی و بخشی از فرهنگ کرمان بویژه عشایر استان را از دیگر برنامه‌های غرفه کرمان عنوان می‌کند و می‌افزاید: موسیقی فولکلور کرمان توسط گروه مهر وطن، صبح و عصر چهارشنبه اجرا می‌شود. برخی نیز این نمایشگاه را فرصتی برای معرفی جاذبه‌های گردشگری استان به خارجی‌ها می‌دانند از جمله فرزین حق‌پرست مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، به انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸، اشاره می‌کند و می‌گوید: حضور در این نمایشگاه بستر مناسبی برای آشنایی کشورهای دیگر با جاذبه‌های تاریخی و گردشگری استان به‌شمار می‌آید و باید از این فرصت استفاده کرد و برای همین اقلام فرهنگی و تبلیغاتی را به صورت چندزبانه در اختیار بازدیدکنندگان داخلی و خارجی قرار می‌دهیم.

خانه‌های ایرانی، جاذبه‌ای جهانی

می‌توان گفت مضمون نمایشگاه گردشگری امسال خانه‌های ایرانی است. خانه‌هایی که شاید صد سال پیش به شهرها و روستاهای این سرزمین هویت می‌دادند و با دیدنشان می‌فهمیدی در کدام خطه هستی. بناهایی که با طغیان ساختمان‌های بدشکل و قواره و سود هنگفتی که نصیب بساز و بفروش‌ها می‌کند، یکی یکی از صفحه روزگار محو می‌شوند.

در چند سال اخیر تلاش‌هایی برای حفظ و احیای این سرمایه‌های ملی صورت گرفته است که ظرفیت شایانی برای جذب گردشگران داخلی و خارجی دارند. صندوق احیاء و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی نوک پیکان این تلاش‌ها بوده است که با مشارکت بخش خصوصی توانسته برخی از بناهای تاریخی ایران را با تغییر کاربری به واحدهای اقامتی و پذیرایی تبدیل کند.

اندونزی و موزه خانه‌های سنتی

سرزمین ایران آنقدر پهناور است که برای دیدن مناطق آن باید سال‌ها وقت گذاشت. تنوع خانه‌های ایرانی آنقدر زیاد است که نمی‌توان حتی بخش کوچکی از آنها را در یک نمایشگاه در معرض نگاه مخاطبان قرار داد.

مسئولان کشور اندونزی که دارای اقوام مختلف با خانه‌های گوناگونی است، تدبیر جالبی در این زمینه اندیشیده‌اند. آنها مکانی را به بازسازی خانه‌های اقوام مختلف کشورشان اختصاص داده‌اند تا گردشگران با حضور در این مکان، با تنوع خانه‌های این کشور آشنا شوند. در واقع ایده ساخت چنین مکانی هنگامی شکل گرفت که گروهی از معماران در بازدید از منطقه‌ای در این کشور متوجه شدند که تنها چهار نمونه از این خانه‌های منحصربه‌فرد آن منطقه باقی مانده است. سپس یوری آنتار و روماش آسوه جنبشی برای نگهداری خانه‌های سنتی اندونزی آغاز کردند. در کشور ما نیز می‌توان چنین ایده‌ای را در تهران یا یکی از شهرهای تاریخی اجرا کرد و با بازآفرینی تعدادی از خانه‌های ایرانی شهری و روستایی یا حتی چادرهای عشایر میزبان گردشگران زیادی بود و به نوعی آنها را به بازدید از مکان اصلی این خانه‌ها تشویق کرد.

معافیت مالیاتی 100 درصدی واردکنندگان گردشگر

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در حاشیه نهمین نمایشگاه گردشگری و صنایع وابسته از معافیت صددرصدی مالیاتی هتل‌ها، مراکز اقامتی و آژانس‌های واردکننده گردشگر به کشور خبر داد. مسعود سلطانی‌‌فر به تصویب ماده 31 آیین‌نامه رفع موانع تولید در جلسه گذشته هیات دولت اشاره کرد و گفت: بر اساس این ماده قانونی، تمام هتل‌ها، مراکز اقامتی و تاسیسات گردشگری که از ابتدای سال 95 پروانه بهره‌برداری دریافت می‌کنند، مشمول صددرصد معافیت مالیاتی می‌شوند. او با بیان این‌که معافیت مذکور به مدت پنج سال در شهرهای توسعه‌یافته و به مدت ده سال در شهرهای کمتر توسعه یافته اجرا می‌شود، افزود: مراکزی که در گذشته پروانه بهره‌برداری گرفته‌اند و مشمول معافیت 50 درصدی می‌شدند نیز از سال آینده تا سال 1400 همچنان مشمول این معافیت مالیاتی خواهند بود. به گفته معاون رئیس‌جمهور، اما این معافیت شامل آژانس‌هایی که در بخش خروج تور فعال هستند، نمی‌شود.

 

جام جم  

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid