محل تبلیغ شما
سمندرلرستانی،گونه‌ای درمعرض انقراض

تاریخ خبر: 1394/11/28

سمندرلرستانی،گونه‌ای درمعرض انقراض

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

ششمین جلسه کارگروه آمایش، آمار، محیط زیست و توسعه پایدار با موضوع حفاظت و جلوگیری از قاچاق سمندر لرستانی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، ششمین جلسه کارگروه آمایش، آمار، محیط زیست و توسعه پایدار ظهر سه شنبه با حضور رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و با موضوع بررسی راهکارهای حفاظت و جلوگیری از قاچاق و انقراض سمندر کوهستانی لرستان در سالن جلسات سازمان مدیریت و برنامه ریزی لرستان برگزار شد.

علی هادی چگنی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی در این جلسه اظهار داشت: آینده نگری و آینده پژوهی، تلاشی نظام مند برای نگاه به آینده بلند مدت در حوزه های دانش، فناوری، اقتصاد، محیط زیست و جامعه است.
 
وی به اهمیت گونه سمندر لرستانی به عنوان گونه آندمیک استان و نماد تنوع زیستی استان اشاره کرد و بیان داشت: همچنین این گونه آندومیک و خاص ایران و فقط در بخش هایی از شمال استان خوزستان و استان لرستان زیست می کنند که باید

سمندر لرستانی

حفاظت و حراست آن به کمک کلیه ارگانهای ذیربط در دستور کار قرار گیرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی لرستان با بیان اینکه کارگروه آمایش، آمار، محیط زیست و توسعه پایدار یکی از زیر مجموعه های شورای برنامه ریزی و توسعه است، ادامه داد: بنابراین مصوبات این جلسه قابلیت اجرایی داشته و در حکم قانون و ضوابط و مقررات است و از این زاویه جای نگرانی نیست و نیروی انتظامی می تواند بر این اساس همین مقررات و پیگیری ها ی لازم را به عمل آورد.

چگنی بیکاری مشکل اصلی استان دانست و تصریح کرد: سرمایه گذاری دولتی امکان پذیر نیست و فقط با سرمایه گذاری بخش خصوصی می توان بیکاری را کاهش داد لذا با توجه به وجود این مشکلات مسئله محیط زیست نباید فراموش شود.

وی با اشاره به اینکه در برنامه ششم توسعه دولت دو چالش را در نظر گرفته است، افزود: بحران آب و موضوع محیط زیست این دو چالش هستند که البته بارش های سالجاری و اگر در سال های آتی نیز تداوم داشته باشد موضوع کم آبی را تا حدودی

 

جبران خواهد کرد اما دولت هنوز مسئله بحران آب و محیط زیست را به عنوان دو چالش مد نظر دارد.

مهرداد فتحی بیرانوند مدیرکل حفاظت از محیط زیست لرستان نیز در این جلسه اظهار داشت: امروزه نسل سمندر لرستانی به طور آگاهانه و یا ناآگاهانه در معرض انقراض قرار گرفته است به همین دلیل در لیست سرخ اتحادیه بین المللی IUCN  قرار گرفته است که هرگونه خرید و فروش این جانور در سراسر جهان ممنوع اعلام شده است.

وی در ادامه تصریح کرد: در بحث آموزش و فرهنگسازی دانش آموزان و آشنایی با این جانور در کتاب جغرافیای پایه هفتم نام و شناسنامه سمندر لرستانی به چاپ رسیده است.

 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid