محل تبلیغ شما
«مرگ یزدگرد» در تماشاخانه سنگلج+دانلودفیلم

تاریخ خبر: 1394/11/28

«مرگ یزدگرد» در تماشاخانه سنگلج+دانلودفیلم

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

روایتی دیگر از «مرگ یزدگرد» در تماشاخانه سنگلج

روایتی دیگر از «مرگ یزدگرد» در تماشاخانه سنگلج

نمایش «مرگ یزدگرد» نوشته بهرام بیضایی به کارگردانی سهیل بابایی در میان استقبال تماشاگران در تماشاخانه سنگلج به صحنه رفت.

به گزارش ایلنا، نمایش «مرگ یزدگرد» نوشته «بهرام بیضایی» پس از دو دهه از آخرین اجرای آن شب گذشته اجرای خود را در تماشاخانه سنگلج آغاز کرد.

این نمایش به مقطع حساس و تاریخی اواخر دوران ساسانیان می‌پردازد و فرار آخرین پادشاه ساسانی به مرو و کشته شدن او در آنجا به دست یک آسیابان و همسرش را روایت می‌کند.

در نمایش«مرگ یزدگرد» بازیگرانی چون سهیل بابایی، سیما شکری، مهسا انجدانی، آرش رضایی، صادق برقعی، پویا بیگی و محمد پارسا ایفای نقش می‌کنند.

این نمایش ازجمله منتخبان هفدهمین جشنواره آیینی سنتی است که با نگاهی به آیین‌های ایرانی و بومی سعی در ارائه پرداختی جذاب به این اثر ارزشمند ادبی و هنری دارد.

نمایش «مرگ یزدگرد» روز گذشته و در ساعت 20 اجرای خود را در در فصل جدید اجراهای تماشاخانه سنگلج آغاز کرد و تا اواخر اسفند پذیرای عموم علاقمندان خواهد بود.

دانلود فیلم مرگ یزدگرد

 

در سال ۱۳۶۰ فیلمی از اولین اجرای صحنه‌ای «مرگ یزدگرد» ثبت شد. این فیلم کار «گروه فیلم لیسار»، به سرمایه شبکه اول سیمای جمهوری اسلامی ایران است. فیلم مرگ یزدگرد رنگی بوده و مدت آن ۱۲۰ دقیقه است.نخستین و واپسین نمایش همگانی آن در سال ۱۳۶۱، و در نخستین جشنواره فیلم فجر بود.

نمایش‌نامه، داستان مرگ یزدگرد است که به مرو می‌گریزد و به طور ناشناس در آسیابی پناه می‌گیرد. از زبان آسیابان، زن آسیابان و دخترشان بیان می‌شود و همه روایت‌ها با هم تفاوت دارد.

در نخستین صفحهٔ نمایش‌نامه و نخستین صحنه فیلم این نوشته دیده می‌شود:

«...پس یزدگرد به سوی مرو گریخت و به آسیایی درآمد. آسیابان او را در خواب به طمع زر و مال بکشت...»

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid