محل تبلیغ شما
جمهوریت و اسلامیت نظام

تاریخ خبر: 1394/11/22

جمهوریت و اسلامیت نظام

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

روحانی: مخالف را به معاند تبدیل نکنیم/ نمی‌توان همه را در یک اندیشه خاص قرار داد

رییس جمهوری گفت: به نظر من داشتن مخالف عیب نیست باید کاری کنیم مخالف معاند نباشد وگرنه مخالف فردی دارای فکر، اندیشه و نظر خاص است ما نمی توانیم همه را در مسیر یک فکر و راه قرار دهیم.


 دکتر حسن روحانی در آیین اختتامیه سی و سومین دوره جایزه کتاب سال و بیست و سومین دوره جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران افزود: ما در آستانه روز پیروزی انقلاب هستیم و هنوز در مفاهیمی از انقلاب اجماع نظر نداریم. 37 سال از 22 بهمن 57 گذشته است فکر می کنم هنوز هم نیاز است که ما انقلاب را معنا و انقلابی بودن را تفسیر کنیم، چه کسی انقلابی است و انقلاب به چه معناست و تداوم راه انقلاب چیست؟

روحانی گفت: ما همه به خیابان ها آمدیم و گفتیم استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی. انقلابمان را با این سه واژه مهم تبیین کردیم اما هنوز هم نیاز است که راجع به آزادی بگوییم و بنویسیم و تفسیر کنیم، هنوز هم راجع به استقلال، جمهوریت و اسلامیت نظام باید سخن بگوییم.

وی اضافه کرد: البته همیشه افکار متفاوت و مختلفی وجود دارد؛ همیشه مخالف و منتقد وجود دارد؛ به نظر من داشتن مخالف عیب نیست باید کاری کنیم مخالف معاند نباشد وگرنه مخالف فردی دارای فکر، اندیشه و نظر خاص است ما نمی توانیم همه را در مسیر یک فکر و راه قرار دهیم.

رییس جمهوری ادامه داد: همه جا کتاب در تحولات فکری، علمی و فرهنگی جامعه تاثیرگذار است اما در تاریخ علم و دانشگاهی کشورمان کتاب جایگاه ویژه ای دارد، ممکن است امروز در برخی از کشورها روزنامه، مجله، رساله، مقاله بسیار تاثیرگذار باشد. در کشور ما هم چنین است اما در تاریخ علم کشورمان همواره کتاب جایگاه خاص و ویژه ای دارد.

وی اضافه کرد: افتخار ما مسلمان ها این است که معجزه پیامبرمان کتاب است و کتاب یکی از نام های قرآن است. ما دارای کتاب آسمانی هستم که شروع این کتاب با خواندن و قرائت است و افتخار می کنیم به دینی که همواره ما را تشویق به علم و دانش کرده و برای علم مرزی نشناخته است، همانطور که برای هنر، اخلاق و کمالات نیز مرزی وجود ندارد. همان دینی که به ما گفت حکمت؛ علم و دانش و تجربه است و در پی آن باشید.

رییس جمهوری اظهار داشت: همه کتب و نوشته هایی که توانسته برای اهداف ملی و انسانی ما تاثیرگذار باشد، مورد احترام همگان است اما هنوز در مفاهیمی از انقلاب اجماع نظر نداریم.

انتخاب

در همایش زنان، اعتدال و توسعه صورت گرفت

پاسخ روحانی به 3 سال باج‌خواهی اصلاح‌طلبان


در حالی که اصلاح‌طلبان در دو سال گذشته بارها بر این نکته تاکید کرده بودند که دولت یازدهم یک دولت بدون گفتمان بوده و اعتدال در خوش‌بینانه‌ترین حالت خود یک روش است نه گفتمان، رئیس‌جمهور دیروز در سخنان خود در همایش ملی زنان، اعتدال و توسعه با اصلاح‌طلبان تسویه‌حساب کرده و اظهار داشت «اعتدال شعار نیست گفتمان است».
با پیروزی دولت یازدهم اصلاح‌طلبان که خود را بازنده نهایی انتخابات می‌دانستند بر این صراط حرکت کردند که دولت یازدهم فاقد گفتمان بوده و آن چه که در انتخابات پیروز و عامل پیروزی شد گفتمان اصلاحات و حمایت شاخصین اصلاح‌طلب از رئیس‌جمهور بوده است
عبدالله ناصری عضو سازمان منحله مجاهدین انقلاب آذر ماه سال 93 در مصاحبه‌ای  با روزنامه آرمان اظهار داشت «روحانی بدهکار ما است».
عبدالله ناصری در مصاحبه با آرمان و در پاسخ این سوال که از ابتدای تشکیل دولت یازدهم این بحث بود که این دولت اعتدال است یا دولت اصلاحات، نظر شما چیست؟ اظهار داشت: درست است که برخی از دوستان می‌آیند و اعلام می‌کنند دولت آقای روحانی دولت اعتدال است و اصلاح‌طلب نیست اما باید در این راستا، به دو نکته توجه کنند؛ اولین نکته اینکه اصلا پیروزی آقای روحانی مرهون سیاست، جمع‌بندی و راهبرد تاکتیکی اصلاح‌طلبان بود. دوم هم اینکه اگر دقت کنیم آقای روحانی شعار اصلاح‌طلبانه داد که پیروز شد. اعتدال گفتمان نیست بلکه اعتدال یک روش است. اصلاح‌طلبی گفتمان است و آقای روحانی در مدار گفتمان اصلاح‌طلبی رای آورده و شعار داده است و همیشه هم تکرار کرده است که «من به این شعارها وفادار هستم».  در مجموع هم این وفاداری را می‌بینم اما آقای رئیس‌جمهور در برخی حوزه‌ها باید اهتمام بیشتری به خرج دهد.
وی درباره این نظر که «شما معتقد هستید پیروزی روحانی مرهون تدبیر و تلاش اصلاح‌طلبان است برخی، هاشمی و ناطق نوری و خاتمی را در این پیروزی دخیل می‌دانند که یک ضلع آن یعنی سیدمحمد خاتمی، اصلاح‌طلب است و دو ضلع دیگر میانه‌رو هستند.» می‌گوید: برای پیروزی یک نامزد در بحبوحه یک انتخابات باید به شعارهایش توجه کرد که شعارهای آقای روحانی کاملا اصلاح‌طلبی بود.
دولت فاقد گفتمان مشخص و گیج است 
محمدرضا تاجیک از فعالان اصلاح‌طلب نیز تیر ماه سال جاری در مصاحبه‌ای با روزنامه آرمان دولت یازدهم را دولتی فاقد گفتمان و گیج دانست
محمدرضا تاجیک از فعالان اصلاح‌طلب و مشاور رئیس دولت اصلاحات در مصاحبه با آرمان و در پاسخ این سؤال که «برخی معتقدند دولت آقای روحانی فاقد مشی مشخص در رویکردهای خود است. به نظر شما عملکرد دولت آقای روحانی سردرگم نبوده است؟» گفت: به نظر من دولت اعتدال با شعارهای انتخاباتی خود سطحی از انتظار و افقی از تقاضا را در مردم ایجاد کرد که امکان و استعداد محقق کردن آنان را ندارد. به بیان دیگر، اصحاب تصمیم و تدبیر جدید آرزوها و شعارها و ایده‌هایشان را رنگ واقعیت پنداشتند البته، فقدان گفتمان مشخص و مدون، ضعف همگونی و همپوشانی مشی و منشی دولتمردان، موزائیکی و مجمع‌الجزایری بودن ترکیب دولت و فهم اعتدال به مثابه جریانی نه این چپ و نه آن راست و هم این و هم آن، بر این گیجی و ابهام و سردرگمی افزوده است.
تاجیک در مصاحبه‌ای دیگر با آرمان در تیرماه 93 گفته بود «اصلاحات یک گفتمان و خاتمی یک ایده است اما اعتدال گفتمان نیست». وی در پاسخ به این سوال که آیا گفتمان اعتدال ادامه گفتمان اصلاح‌طلبی است می‌گوید: «نمی‌توان از گفتمانی به نام اعتدال سخن گفت. ما در دوران پیشا تولد یا پیشا تدوین این گفتمان به سر‌می‌بریم. حتی اگر بتوان از گفتمانی در راه به نام گفتمان اعتدال سخن گفت، تردیدی نباید داشت که این گفتمان اکنون در مرحله جنینی خود است و هنوز برای تشخیص دختر یا پسر بودن، سالم یا ناقص بودن، سفید یا سیاه بودن، زنده یا مرده و طبیعی یا سزارینی به دنیا آمدن آن خیلی زود است.» 
روحانی در زمین ما حرکت می‌کند
موسوی لاری وزیر کشور دولت اصلاحات نیز چنین نظری داشته و معتقد است «روحانی گفتمان ندارد و در زمین ما بازی می‌کند».
موسوی لاری خرداد ماه 93 در پاسخ این سؤال که «آیا گفتمان اعتدال ادامه گفتمان اصلاح‌طلبی است؟» اظهار داشت: «بارها بر این نکته تاکید کرده‌ام که اعتدال راه است، نه هدف؛ مسیر است نه مقصد، روش تحقق گفتمان است نه گفتمان. در جامعه ما دو گفتمان وجود دارد، گفتمان اصولگرایی و گفتمان اصلاح‌طلبی. هر کدام از این دو گفتمان یا معتدلانه و واقع‌گرایانه مطرح می‌شوند یا با افراط و تفریط، شتاب‌زدگی، خودشیفتگی و تمامیت‌خواهی. شعارهایی که آقای روحانی در تبلیغات انتخاباتی مطرح کردند و امروز نیز در گفتار و رفتار به آن پایبند هستند، شعارها و آرمان‌های اصلاح‌طلبی است. بنابراین آقای روحانی بدون اینکه خود را اصلاح‌طلب معرفی کند، در زمین و مسیر اصلاح‌طلبی با مشی اعتدالی حرکت می‌کند
پیش از این رضا خاتمی نیز در مصاحبه با «فصل اعتدال» و در پاسخ این سؤال که «آیا اعتدال را یک گفتمان می‌دانید؟» گفته بود: «اعتدال اصلا نمی‌تواند یک گفتمان باشد. گفتمان باید هدف را تصحیح کند که به کجا می‌خواهد برسد. ما گفتمان اصلاحات داریم و اصولگرایی که اهدافشان مشخص است. من اعتدال را به عنوان یک مشی قبول دارم البته باز هم به نظرم در این مسیر ابهام زیادی وجود دارد... اگر ما فقط به جذابیت اکتفا کنیم و ابعاد و حدود آن را مشخص نکنیم فکر می‌کنم ممکن است برای خودمان هم دردسرساز باشد
دولت یازدهم پایگاه اجتماعی مستقلی ندارد
علی شکوری راد دیگر مدعی اصلاحات نیز در مصاحبه با روزنامه شرق گفته بود: فکر نمی‌کنم آقای روحانی دنبال این باشد که برای خودش یک پایگاه اجتماعی مستقل تعریف کند. چون که در حال حاضر نیازی ندارد. اگر بخواهد یک پایگاه سیاسی مستقل برای خودش تعریف کند، مفهوم این کار این است که می‌خواهد تکیه خود را از روی اصلاح‌طلبان بردارد. یعنی اصلاح‌طلبان احساس فاصله کنند چه نیازی به این کار است؟ وقتی کسی از یک پایگاه اجتماعی حاضر و آماده برخوردار است، این را واگذارد و برود پایگاهی ایجاد کند که تازه مورد انتقاد پایگاه اصلی او هم قرار گیرد. به نظر من این اشتباهی است که البته برخی از اطرافیان آقای روحانی مرتکب می‌شوند و فکر می‌کنند آقای روحانی نیاز به یک پایگاه مستقل اجتماعی دارد.
پاسخی که رئیس‌جمهور به مدعیان اصلاحات داد
رئیس‌جمهور اما در همایش ملی زنان و توسعه پاسخ همه این اظهارات اصلاح‌طلبان را داد و اعلام کرد اعتدال نه یک شعار که یک گفتمان است
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حسن روحانی دیروز یکشنبه در همایش ملی «زنان، اعتدال و توسعه»  اساس آغاز اعتدال را اندیشه و فکر دانست و گفت: اعتدال تنها یک روش، منش و شعار نیست، بلکه یک بینش، مسیر تفکری و گفتمان است و امروز باید این گفتمان را احیاء کنیم.
وی در ادامه با اشاره به اینکه امکان ندارد که کشوری در مسیر توسعه قرار بگیرد و  50 درصد جمعیت آن نادیده گرفته شوند، اظهار داشت: باید حضور و توانمندی بانوان را باور کنیم و بدانیم که بانوان کشورمان نیز در علم، دانش، اقتصاد، سیاست و هنر همانند مردها می‌توانند، نقش‌آفرین باشند.
رئیس‌‌جمهور با بیان اینکه ظرفیت بسیاری در وجود بانوان کشورمان وجود دارد، گفت: دولت وظیفه خود می‌داند که زمینه بروز ظرفیت‌های بانوان را فراهم کند تا آنان در مسیر تعالی قرار بگیرند و بتوانند توانمندی و استعدادهای خود را به نمایش بگذارند و گام به گام فاصله بین زن و مرد و عدم تناسب موجود به تناسب و اعتدال تبدیل شود.
در انتخابات نباید هدف اصلی را فراموش کنیم 
رئیس‌‌جمهور خاطرنشان کرد: بخش زیادی از مشکلات امروز جهان از افراط و افراط‌گرایی است و عده‌ای نگاه افراطی به جهان دارند. درست است که نباید به همه و غریبه‌ها اعتماد صددرصدی داشته باشیم، اما به هر حال هر مسئله‌ای یک نقطه اعتدال دارد. متأسفانه عده‌ای راهی جز افراط گری بلد نیستند.
روحانی همه را به هوشیاری مضاعف در آستانه انتخابات توصیه کرد و گفت: پیام‌ها و نامه‌های زیادی برایم می‌رسد که چرا در شرایط کنونی، کاری انجام نمی‌دهید. به همه مشکلات آگاهی دارم و می‌فهمم که آنچه خیلی‌ها مطالبه داشتند، امروز در پیش چشمانشان قرار ندارد، اما باید به هدف بلندی که داریم، نگاه کنیم و تدبیر این است که عاقبت‌اندیشی داشته و نباید هدف اصلی و نتیجه کار را فراموش کنیم.
رئیس‌جمهور تصریح کرد: البته شخصاً هر جایی که مشکلی مشاهده کردم سکوت نکردم و هزینه‌ای که مربوط به شخص خودم باشد را پرداخت می‌کنم، اما بسیار مهم است که به پایان و نتیجه کار توجه داشته باشیم و با تدبیر، صبر و حوصله و با یک بسیج عمومی پای صندوق‌های آراء حضور پیدا کنیم.
روحانی تأکید کرد: احساس می‌کنم که اگر به برخی از امور و روندها نیندیشیم ممکن است امید جامعه به یأس و عدم حضور در انتخابات تبدیل شود.
با عدم حضور در انتخابات حتما زیان خواهیم برد 
رئیس‌جمهور اضافه کرد: اگرچه گاهی اوقات انتخاب بسیار دشوار می‌شود، اما همه باید در هر شرایطی هفتم اسفند پای صندوق انتخابات حاضر شویم، انتخابگری یک وظیفه و مسئولیت بزرگ است و می‌دانیم که اگر حضور داشته باشیم، نفعی ولو اندک را به دست خواهیم آورد اما با عدم حضور حتماً زیان خواهیم برد و معلوم است که در چنین شرایطی، نفع کم را انتخاب خواهیم کرد. زنان در این عرصه نیز رسالت بزرگی بر دوش دارند و باید به مانند همه عرصه‌ها در این عرصه نیز حضور چشمگیر و مؤثر خود را ایفا کنند.
روحانی در سی و سومین دوره جایزه کتاب سال
همچنین  حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان در آیین اختتامیه سی و سومین دوره جایزه کتاب سال کشور که در تالار وحدت برگزار شد، طی سخنانی گفت: تمامی کتب و نوشته‌هایی که توانسته برای اهداف ملی و انسانی ما تأثیرگذار باشد مورد احترام همگان است اما ما در آستانه روز پیروزی انقلاب هستیم و هنوز در مفاهیمی از انقلاب اجماع نظر نداریم.
وی افزود: 37 سال از 22 بهمن 57 گذشته و فکر می‌کنم هنوز هم نیاز است که ما انقلاب را معنا کنیم و انقلابی بودن را تفسیر کنیم که چه کسی انقلابی است و انقلاب به چه معنا است و تداوم راه انقلاب چیست.
رئیس جمهور کشورمان تصریح کرد: ما همه به خیابان‌ها آمدیم و گفتیم استقلال، آزادی جمهوری اسلامی؛ انقلاب‌مان را با این سه واژه مهم تبیین کردیم اما هنوز هم نیاز است درباره آزادی بگوییم، بنویسیم و تفسیر کنیم.
روحانی خاطرنشان کرد: هنوز هم راجع به استقلال، جمهوریت و اسلامیت نظام باید سخن بگوییم البته همیشه افکار مختلف و متفاوتی وجود دارد و همیشه مخالف و منتقد وجود دارد که به نظر من داشتن مخالف عیبی نیست باید کاری کنیم که مخالف معاند نباشد و الا مخالف کسی است که دارای فکر و اندیشه و نظر خاصی بوده و ما نمی‌توانیم همه را در مسیر یک فکر و راه قرار دهیم.
وی بیان کرد: اگر حال کتاب خوش نباشد به معنای آن است که در جامعه ما و در مسیر رشد تعالی جامعه و کشور ما با مشکل مواجه هستیم.
روحانی تأکید کرد: البته ما در فضایی می‌توانیم سخن بگوییم و نقد کنیم که هیچ‌کس به فکر حذف دیگری نباشد. همه مردم و تمام افکار و جناح‌ها باید در سایه تحمل بتوانیم همدیگر را تحمل کنیم. از افکار یکدیگر استفاده کنیم، اگر خدای ناکرده شرایط به گونه‌ای باشد که از حذف دیگران کسی بخواهد لذت ببرد در آن جامعه پیشرفت نخواهد بود زیرا آن جوامعی توانستند به پیشرفت برسند که در آن جوامع نقد و نظر آزاد بوده است.
وی خاطرنشان کرد: ما در آستانه یک روز مهم و سرنوشت‌ساز در تاریخ سیاسی زندگی‌مان در هفتم اسفند امسال هستیم. شما فرهیختگان و اصحاب قلم و اصحاب اندیشه باید همه مردم را برای حضور در پای صندوق آراء ولو اینکه شرایط از دید شما صددرصد اید‌ه‌آل نباشد تشویق کنید، ما همه باید پای صندوق‌های آراء برویم و من مطمئنم در صورتی که همه مردم ما پای صندوق آرای روز هفتم اسفندماه بروند سرنوشت زیباتری را برای این کشور رقم خواهند زد.
گفتنی است رئیس‌ جمهور کشورمان در این مراسم با اهدای لوح از 10 نفر از برندگان جوایز سی و سومین دوره کتاب سال و 10 نفر از برندگان جوایز بیست و سومین دوره کتاب سال جهانی جمهوری اسلامی ایران تقدیر کرد.

کیهان

روحاني درگير معناي انقلاب!

دو هفته مانده تا انتخابات، رئیس‌جمهور در رفت‌و آمدهايش از متروي مشهد تا همایش زنان و تا مراسم جایزه کتاب سال، ناگهان در «معنای انقلاب» گیر کرد و از حرکت ایستاد!

ظاهراً روحانی به دنبال معنای جدیدی از انقلاب می‌گردد؛ یک معنای «برجامی» یا «یک معنای قابل مذاکره از انقلاب»(!) که درست  در میانه دهه فجر و چند روز مانده به دو انتخابات سرنوشت‌ساز، به مردم ایران که امتحان انقلابیگری خود را به درستی در چهار دهه گذشته و دفاع مقدس و همین حالا در دفاع از محور مقاومت پس داده‌اند، توصیه به « اجماع در مفاهیم انقلاب» می‌کند: «‌هنوز در مفاهیمی از انقلاب اجماع نظر نداریم. هنوز نیاز است که ما انقلاب را معنا کنیم و انقلابی بودن را تفسیر کنیم؛ چه کسی انقلابی است؟ و انقلاب به چه معناست و تداوم راه انقلاب چیست؟!» 
به نظر می‌رسد مذاکرات منتهی به برجام ذهن رئیس‌جمهور را درگیر مفاهیم انقلاب و انقلابیگری از نظر غرب و امریکا کرده و منظور ایشان از نداشتن اجماع در مفاهیم انقلاب، اجماع با غربی‌هاست! اتفاقاً‌ این روزها امریکایی‌ها نیز مرتباً‌ یک راه جدید پیش پای ایران می‌گذارند:‌« ایران باید بین اینکه یک حکومت باشد یا یک انقلاب، انتخاب کند.» و اوباما به صراحت مي‌گويد: «ايراني‌ها بايد بين مرگ بر امريكا و اشتغال يكي را انتخاب كنند». آيا رئيس‌جمهور از اين كنش‌هاي غربي به فكر واكنش در بازتعريف انقلاب افتاده است؟!
شايد رئیس‌جمهور محترم معتقد است که آزادی، استقلال و اسلامیت و جمهوریت، در تراز یک حکومت اسلامی، مفاهیمی «نسبی‌»‌اند که در گذر زمان و بسته به شرایط موجود، قابل تفسیر و اندازه‌گیری مجدد هستند که اینگونه بی‌پروا می‌گوید: «‌همه ما به خیابان‌ها آمدیم و گفتیم استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی، اما هنوز هم نیاز است راجع به این سه واژه تبیین کنیم»؟!  رئیس‌جمهور خوب می‌داند که مفاهیم اصلی انقلاب همگی از بطن اسلامیت نظام استخراج شده است و بنابراین استقلال و آزادی جز یک تفسیر مطلق واحد نمی‌تواند معنای دیگری داشته باشد و نمی‌توان آن را نسبت با توافقات و مذاکرات و روابط ما با غرب و شرق سنجید و ارزیابی مجدد کرد. معنای انقلاب ثابت و مطلق است و استراتژی ما تغییرناپذیر است.  آنچه تغییر می‌کند شاید روش ما باشد و این برای رئیس‌جمهور امری پوشیده نیست و به همین خاطر سخنان روحانی در افتتاحیه جایزه کتاب سال ناخواسته زمینه را برای معاندان انقلاب در تحریف و انحراف انقلاب از اهداف و آرمان‌های اولیه باز می‌کند تا مشتی فرصت‌طلب نسخه جدید برای انقلاب و انقلابی‌گری ملت ایران بنویسند و مشق جدید خود از معنای انقلاب را در دست گرفته و در جلسه امتحان رئیس‌جمهور حاضر شوند! ما معنی انقلاب را از امام شنیده‌ایم و به آن عمل کرده‌ایم. جهان یکپارچه گواه انقلابی‌گری ما است اما واحسرتا که حالا در آستانه40سالگی انقلاب رئیس‌جمهور کشور، در معنای انقلاب گیر كرده است. اميدواريم كه تعريف دوباره انقلاب از نظر رئيس‌جمهور به معناي تجديدنظرطلبي در آرمان‌هاي انقلاب نباشد.

جوان

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid