محل تبلیغ شما
اخبارتکمیلی جشنواره موسیقی فجر+برندگان

تاریخ خبر: 1394/11/21

اخبارتکمیلی جشنواره موسیقی فجر+برندگان

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

مراسم اختتاميه سي‌ويكمين جشنواره موسيقي فجر با اهداي جوايز باربد برگزار شد

جايزه ويژه به همايون شجريان رسيد

    علي مطلب‌زاده/  سي‌ويكمين جشنواره موسيقي فجر هم با برگزاري مراسم اختتاميه و معرفي برگزيدگان جايزه باربد به پايان رسيد تا مهر تاييدي باشد براي بستن پرونده سالي سخت براي موسيقي؛ سالي كه جدا از حاشيه‌هاي معمول در اين حوزه، با لغو يا برهم زدن كنسرت‌هاي موسيقي، شايبه ممنوع‌الكاري خوانندگان و مهم‌تر از همه كمبود بودجه همراه بود. جشنواره امسال موسيقي رويكردهاي جديدي را در دستور كارش قرار داد كه از تلاش‌ها براي خصوصي‌سازي اين جشنواره گرفته تا تغييرات در شكل برگزاري و اضافه كردن جايزه باربد، فارغ از جلب رضايت و حمايت‌ از جانب بخش دولتي، اقبال هنرمندان و فعالان اين حوزه را هم به همراه داشته باشد. تاكيد دوباره بر شرايط سخت موسيقي و البته تقدير از روند برگزاري جشنواره موسيقي توسط علي جنتي، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي نشان مي‌دهد كه دست‌كم اين جشنواره براي رسيدن به تمام اهداف تعيين‌شده راه سختي را در پيش دارد كه البته پيش از همه آنها بايد در كنار بهبود شرايط از داشته‌ها و امكانات موجود در حوزه موسيقي دفاع كرد.


مراسم اختتاميه سي‌ويكمين جشنواره موسيقي فجر شنبه‌شب با برپايي مراسم فرش قرمز هنرمندان و با حضور علي جنتي، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، محمدباقر نوبخت، سخنگوي دولت يازدهم و علي مرادخاني معاون هنري وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي از ساعت ١٩ در تالار وحدت تهران شروع شد و طي آن به جز سخنراني‌هاي علي جنتي، علي مرادخاني و حميدرضا نوربخش، مدير سي‌ويكمين جشنواره موسيقي با معرفي برگزيدگان جايزه باربد تا ساعات پاياني شب ادامه داشت.  مهم‌ترين بخش صحبت‌هاي علي جنتي در اين مراسم درباره لغو كنسرت‌هاي موسيقي در برخي شهرها و تاييد و دفاع از شرايط اجراي زنده موسيقي اختصاص داشت؛ «موسيقي با ظرفيت‌هاي متنوعي كه دارد مي‌تواند به عنوان يكي از بهترين ابزارها در عرصه ديپلماسي عمل كند اما متاسفانه ديده‌ايم كه در برخي دوره‌ها پيرامون اين موضوع بي‌توجهي صورت گرفته است. به هر حال من اميدوارم كه اين هنر بتواند جايگاه خود را پيدا كند. ما اين روزها شاهد اين هستيم كه سرماي زمستان با گرماي موسيقي تعديل شده است.» جنتي در ادامه صحبت‌هايش ترجيح داد مستقيما از اتفاقات رخ داده در برگزاري كنسرت‌هاي موسيقي در شهرستان‌ها و لغو آنها صحبت كرده و اين اطمينان را بدهد كه تمام شوونات لازم براي اين اجراها از پيش در نظر گرفته شده است. جنتي با اشاره به حضور پررنگ تماشاگران در سالن‌هاي اجرا و علاقه مردم به موسيقي گفت: «همه ما بايد در كنار تعصبات افراطي به آنچه شرح مقدس مباح دانسته توجه كنيم و به جاي بر هم زدن و لغو كنسرت‌ها به فراگير شدن هنر ايراني- اسلامي بپردازيم و بدانيم موسيقي به عنوان بهترين و رساترين شيوه‌هاي انتقال فرهنگ و رسيدن به آرامش و فراغت جوانان مي‌تواند نقش اساسي ايفا كند. متاسفانه طي ماه‌هاي گذشته با وجود صدور مجوزهاي قانوني از سوي نهادهاي دولتي شاهد لغو كنسرت‌ها هستيم و عده‌اي با استفاده از امكانات مختلف تلاش مي‌كنند اين ماجرا را عملي خلاف شرع عنوان كنند. البته كه گاه تخلفاتي از سوي مجريان و حتي مستمعان رخ مي‌دهد اما ما ضمن احترام به همه عقايد و ديدگاه‌ها، به كساني كه دانسته و نادانسته بي‌جهت فضا را ملتهب مي‌كنند مي‌گوييم كه چنين رويكردي آنچنان كه بايد، درست نيست. ما به كساني كه دغدغه ديني دارند اطمينان مي‌دهيم كه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي ضمن پاسخگويي به شوون ديني، كاملا با ايجاد يك فضاي سالم و قانونمند اجراهاي زنده موسيقايي موافق است.»


بخش ديگري از صحبت‌هاي وزير ارشاد در اين مراسم در كنار دفاع از اضافه شدن جايزه باربد و تاكيد بر تلاش براي حضور هنرمندان شاخص، به اقتصاد موسيقي اختصاص داشت. صحبت‌هايي كه بعدتر و در قالب سخنراني علي مرادخاني و اعلام دوبرابر شدن بودجه موسيقي در سال آينده صورت عيني‌تري به خود گرفت.  علي مرادخاني در صحبت‌هايش ضمن تشكر از حضور دستيار ويژه رييس‌جمهور و سخنگوي دولت يازدهم در اين مراسم گفت: «بنده بيش از ۱۴ سال به عنوان مدير مركز موسيقي وزارت ارشاد فعاليت مي‌كردم و بي‌اغراق مي‌توانم بگويم كه اين جشنواره يكي از بي‌نظيرترين جشنواره‌هاي موسيقي فجر بوده و من تاكنون چنين كيفيت و استقبالي را مشاهده نكرده‌ام، اما در اين دوره چنين فضاي خوبي اتفاق افتاد. به هر ترتيب من از همه دولتمردان عزيز مي‌خواهم كه با توجه به هنرمنداني كه اين‌گونه با بضاعت خود وارد فضا شده‌اند توجه بيشتري كنند و انتظارات آنها را نيز برآورده سازند.»


تقدير از رافائل ميناسكانيان، داوود گنجه‌اي و ملك مسعودي مقدمه‌اي براي شروع اهداي جوايز سي‌ويكمين جشنواره موسيقي فجر بود. براي بخش موسيقي كلاسيك اين دوره، دو جايزه بهترين آهنگساز و بهترين آلبوم در نظر گرفته شده بود كه اولين جايزه اين بخش به عنوان بهترين آهنگساز به امين هنرمند براي آلبوم «شكوه‌هاي بي‌كلام» تعلق گرفت. در اين بخش به جز امين هنرمند، شهرداد روحاني (دو آلبوم باغ ايراني و خليج‌فارس) و سعيد شريفيان (دو آلبوم «و اينك بي‌كرانگي» و «به زمين و آفتاب») به عنوان نامزد معرفي شده بودند. امين هنرمند، سعيد شريفيان و شهرداد روحاني همچنين در بخش بهترين آلبوم هم به عنوان نامزد معرفي شده بودند كه در نهايت جايزه اين بخش به شهرداد روحاني براي آلبوم «باغ ايراني» رسيد. شهرداد روحاني بعد از دريافت جايزه‌اش در صحبت‌هايي كوتاه گفت: «اين قطعه را براي پدرم ساخته بودم اما زماني كه اين كار تمام شد پدرم رضا روحاني از دنيا رفته بود، اما مطمئن هستم حالا كه ميان ما نيست، روحش با من است.» در ادامه و در بخش موسيقي تلفيقي سه جايزه بهترين آهنگساز و بهترين آلبوم اعلام شد و به ترتيب اين جوايز به گروه «داركوب» (به سرپرستي همايون نصيري براي آلبوم «نوكوب»)، آلبوم «ماه و ماهي» اثر حجت اشرف‌زاده و امين و آرش بيات رسيد. در بخش موسيقي فيوژن جايزه بهترين آلبوم به «گذر» اثر سياوش روشن رسيد. اهداي جوايز باربد با جوايز بخش پاپ ادامه پيدا كرد و در مهم‌ترين جايزه اين بخش جايزه بهترين خواننده به محمد اصفهاني براي آلبوم «شكوه» رسيد.  محمد اصفهاني بعد از دريافت جايزه‌اش از دست سالار عقيلي در صحبت‌هاي كوتاهي ضمن تشكر از تمام كساني كه در ايجاد مسير رو به رشد او در بين مخاطبان تلاش كرده‌اند از ملك مسعودي و علي جهاندار نام برد و ضمن تشكر از حسين خواجه‌اميري و محمدرضا شجريان از اين دو خواننده به عنوان اسطوره‌هاي خودش نام برد. جايزه بخش بهترين آهنگساز به گروه «چارتار» براي آلبوم «باران تويي» رسيد و آلبوم «عشق يعني» اثر فريدون آسرايي و بهروز صفاريان به عنوان بهترين آلبوم اين دوره معرفي شد. بهروز صفاريان و فريدون آسرايي بعد از دريافت جايزه‌هاي‌شان نگاه جدي به اين بخش در اين دوره جشنواره موسيقي فجر را مثبت ارزيابي كردند.


بعد از اهداي جوايز اين بخش، سهراب پورناظري و گروهش قطعاتي را اجرا كردند. پورناظري قبل از اجراي برنامه خود با تقدير از حضور حسين فريدون، دستيار ويژه رييس‌جمهور و محمدباقر نوبخت، سخنگوي دولت يازدهم به طور تلويحي به مشكلات موجود در حوزه موسيقي در سال‌هاي اخير اشاره كرد و اجرايش در اين مراسم را به محمدرضا شجريان تقديم كرد: «بسيار خوشحالم كه امشب با همراهي دوستان هنرمندم به اجراي برنامه مي‌پردازم. سه سال پيش به هنگام برگزاري جشن «موسيقي ما» كه دولت تدبير و اميد هم تازه روي كار آمده بود از رييس‌جمهور محترم خواستم كه راه حوزه موسيقي را باز كند، اما ظاهرا سه سال است كه كاري از دست‌شان برنيامده اما از دست من برمي‌آيد كه اجراي امشب را به محمدرضا شجريان تقديم كنم.» مراسم اهداي جوايز با اهداي جايزه بخش موسيقي نواحي در بخش بهترين آلبوم ادامه يافت و اين جايزه به آلبوم «شمال خراسان» با هنرمندي سهراب محمدي رسيد. اما جايزه بخش «ايران فرهنگي» كه به عنوان متفاوت‌ترين جايزه در ميان جوايز باربد معرفي شده بود، تنها از سه اثر «شبگرد كولي باد» سهراب پورناظري و روبيك آرتوزوبيان، آلبوم «هزارتوي قفقاز» افشار نامور و فيروز ويسانلو، «ري تا روم» سعيد نايب‌محمدي با اهداي سه لوح تقدير شد. اين جايزه درحالي اعلام شد كه هيچ لوح تقدير يا تنديسي براي تقديرشدگان در نظر نگرفته شده بود و حسين فريدون و محمدباقر نوبخت، نمايندگان رييس‌جمهور تنها به دست دادن با اين سه برگزيده اكتفا كردند.


اما در بخش موسيقي ايراني جايزه بهترين آلبوم‌سازي به اردشير كامكار به خاطر آلبوم «يقين گمشده» رسيد. در بخش بهترين خواننده موسيقي ايراني و با انصراف همايون شجريان، حميدرضا نوربخش و محمد معتمدي در اين بخش، اين جايزه در نهايت به عليرضا قرباني براي آلبوم «قطره‌هاي باران» رسيد. عليرضا قرباني بعد از دريافت جايزه‌اش با اشاره به اينكه برگزاري جشنواره موسيقي فجر با اين شرايط اتفاقي مبارك است، گفت: «آنچه در اين بين مهم است اعتمادسازي است كه بايد براي اين جشنواره وجود داشته باشد و شرايط به گونه‌اي هدايت شود كه جشنواره جاذبه داشته باشد و طوري باشد كه خود هنرمندان جذب جشنواره شوند.» قرباني در بخش ديگري از صحبت‌هايش به موضوع شكايت خانه موسيقي از ساسان فاطمي پرداخت و پيشنهادي را مطرح كرد كه روز گذشته منتقدان خانه موسيقي هم بعد از رسانه‌اي شدن شكايت از فاطمي در نامه‌اي از ارايه همين پيشنهاد قبل از انجام شكايت خبر داده‌ بودند. قرباني ضمن تشكر از همه بزرگان موسيقي گفت: «اين روزها مشكلي ميان خانه موسيقي و برخي منتقدان به وجود آمده كه شرايط چندان مطلوبي نيست. من از همه بزرگان خانه موسيقي مي‌خواهم كه با گوش شنوايي كه دارند به جاي طرح شكايت خود در محاكم قضايي شكايت خود را پس بگيرند و با گفت‌وگو مشكل را حل كنند.»  جايزه  بخش بهترين آهنگساز موسيقي ايراني  هم در نهايت به هوشنگ كامكار براي آلبوم «كوچ بنفشه‌ها» رسيد. كامكار بعد از دريافت جايزه‌اش در صحبت‌هايي كوتاه گفت: «دوست داشتم جوان‌ها در جشنواره تشويق شوند. در جلسات هم گفتم بهتر است ما را تشويق كنيد، اما جوايز را به جوان‌ها بدهيد. به هر صورت اميدوارم اين مهم در سال‌هاي بعد محقق شود.»


در بخش آلبوم باكلام موسيقي ايراني كه به عنوان بخش ويژه جوايز باربد معرفي شده بود آلبوم‌هاي باده تويي (حسين عليزاده / محمد معتمدي)، نه فرشته‌ام، نه شيطان (تهمورس پورناظري/ همايون شجريان)، وطن (نويد دهقان/ سالار عقيلي)، قطره‌هاي باران (كيخسرو، تهمورس و سهراب پورناظري/ عليرضا قرباني) و چه آتش‌ها (علي قمصري / همايون شجريان) به عنوان نامزد معرفي شده بودند كه درنهايت جايزه اين بخش به همايون شجريان و تهمورس پورناظري براي آلبوم «نه فرشته‌ام، نه شيطان» رسيد. تهمورس پورناظري براي دريافت اين جايزه روي صحنه حاضر نشد و همايون شجريان به تنهايي براي دريافت جايزه روي صحنه آمد. پرونده سي‌ويكمين جشنواره موسيقي فجر در نهايت با صحبت‌هاي كوتاه همايون شجريان و اجراي گروه كامكارها بسته شد.

 

همايون شجريان: آواز در گلو نمي‌ماند

از عليرضا قرباني به خاطر حرف‌هاي خوبش سپاسگزارم و سهراب پورناظري عزيز كه من و پدر را با اجراي‌شان شرمنده كردند. خوبي آواز اين است كه در گلو نمي‌ماند. موسيقي همان‌طور كه صدا و آواز است، سكوت هم هست. آواز همان‌طور كه از عشق و انسانيت و شرايط اجتماعي مي‌گويد، گاهي اوقات با سكوت نيز همان پيام‌ها را بيان مي‌كند. من ياد گرفته‌ام به همه پيشكسوتان به خصوص به پدر و مادرم اداي احترام كنم. پدرم كه تمام تار و پودم از اوست.  اسم باربد و اختصاص يافتن بخش جايزه به اين نام، نويدي را به اساتيد موسيقي ايران مي‌دهد. آلبوم «نه فرشته‌ام نه شيطان» را مديون آهنگسازي خوب تهمورس پورناظري هستم و با تصنيف «چرا رفتي» روي شعري از سيمين بهبهاني، حتي مخاطباني را پيدا كرديم كه كودكان خردسال بودند. دلم مي‌خواست اگر اين كودكان حوصله‌شان سر نمي‌رفت، كنسرت‌هايم را براي آنها آزاد مي‌گذاشتم.

اعتماد

آیین اختتامیه سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر برگزار شد

درخشش ستاره ها در روزهای پرامید موسیقی

شرح عکس : از چپ: ملک مسعودی، میناسکانیان، علی جنتی، بیگدلی، مرادخانی و گنجه ای

آیین اختتامیه سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر در تالار وحدت برگزار شد
روزهای پر امید موسیقی با همراهی دولتمردان

 ندا سیجانی

علی جنتی: امیدوارم مسائل خانه موسیقی سریع حل و فصل شود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌و‌گو با «ایران» درباره اتفاقات اخیر خانه موسیقی گفت: امیدوارم این فضای به وجود آمده در خانه موسیقی با کمک خود هنرمندان هرچه سریع تر حل و فصل شود؛ کما اینکه اصولا هنرمندان روحیه لطیفی دارند و برخی مواقع بعضی اتفاقات باعث رنجش آنها می‌شود. وی همچنین درباره انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: با این انتخابات، چندان تفاوتی در حوزه فرهنگ صورت نخواهد گرفت  و هر اتفاقی که بیفتد ما عوض نمی‌شویم و سرجای خودمان هستیم.


 
شنبه شب اول اسفندماه، تالار وحدت میزبان اختتامیه سی‌‌و‌یکمین جشنواره موسیقی فجر بود. اگرچه به اعتقاد بسیاری از صاحبنظران و اهالی موسیقی، این دوره جشنواره با نقاط ضعف و نقایصی برگزار شد که مهم‌ترین آن انتقاد از حضور خانه موسیقی و مدیر آن در مرکز اصلی برگزاری سی‌و‌یکمین دوره جشنواره به دلیل نقدهای مخالفان عملکرد خانه موسیقی بود، اما نکات مثبتی هم داشت که تقویت آن می‌تواند به هرچه باشکوه‌تر شدن این رویداد بزرگ موسیقی در کشور کمک قابل توجهی کند. افزودن بخش «جایزه باربد» در آغاز دهه سوم این جشنواره و «حذف دبیری» از سال‌ آینده از جمله مباحث مهم در این دوره بود.
جشنواره سی‌و‌یکم به دبیری حمیدرضا نوربخش تلاش کرد تا از تمامی ژانرهای موسیقی و هنرمندان مطرح استفاده کند تا به تعبیری انتقادها از سوی گروه‌ها و اشخاص را به حداقل برساند.‌ اما بی‌تردید رضایت حداکثری هنرمندان چشمگیر نبود و این ظرفیت وجود دارد تا سال‌های آینده تعامل بهتری میان موافقان و مخالفان صورت گیرد.
به گزارش «ایران» هنرمندان موسیقی تقریباً ازهمان ساعات آغازین مراسم اختتامیه سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر یک به یک با قرار گرفتن بر روی فرش قرمز درجمع مخاطبان حضور پیدا کردند. دراین میان مسئولان دولت تدبیروامید ازجمله حسین فریدون دستیار ویژه رئیس‌جمهور و محمدباقر نوبخت معاون رئیس‌جمهوری و علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با عبور از فرش قرمز مورد استقبال حاضران در تالار قرار گرفتند.
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خود را متعهد به حمایت از موسیقی فاخر می‌داند
 وزیرفرهنگ وارشاد اسلامی که درطول برگزاری این جشنواره پیامی صادرنکرده بود در این مراسم، جشنواره فجر را جلوه‌گاه هنر موسیقی عنوان کرد و گفت: برگزاری دوره سی و یکم روزهای پرامیدی را برای کسانی که به اعتلای اندیشه اهتمام می‌ورزند، رقم می‌زند. جنتی ادامه داد: بهره‌گیری از هنر موسیقی بیشتر از هنرهای دیگر است و گردش مالی این هنر همانطور که می‌دانیم از هنرهای دیگر بیشتر است و ما می‌دانیم که این هنر ارزشمند در اقتصاد هنر نقش اساسی دارد. موسیقی با ظرفیت‌های متنوعی که دارد می‌تواند به عنوان یکی از بهترین ابزارها در عرصه دیپلماسی عمل کند اما متأسفانه دیده‌ایم که در برخی از دوره‌ها به این موضوع بی‌توجهی شده است. به هر حال امیدوارم که این هنر بتواند جایگاه خود را پیدا کند.
وی افزود: ما این روزها شاهد این هستیم که سرمای زمستان با گرمای موسیقی تعدیل شده است. حضور پررنگ تماشاگران در سالن‌های اجرا نشان‌دهنده علاقه مردم به موسیقی و این جنس فضاهاست که می‌تواند آرامش دوباره‌ای را به آنها ارائه کند. براستی چه چیزی زیباتر از فرهنگ می‌تواند انسان را به تعقل وا دارد؟ فرهنگی که موسیقی نیز جزئی از آن است. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: بنابراین همه ما باید در کنار تعصبات افراطی به آنچه شرع مقدس مباح دانسته توجه کنیم و به‌جای بر هم زدن و لغو کنسرت‌ها به فراگیر شدن هنر ایرانی - اسلامی بپردازیم و بدانیم موسیقی به عنوان بهترین و رساترین شیوه‌های انتقال فرهنگ و رسیدن به آرامش و فراغت جوانان می‌تواند نقش اساسی ایفا کند.
جنتی تأکید کرد: یکی از عوامل بازدارنده تهاجم فرهنگی، حمایت از فرهنگ ایرانی - اسلامی است که نباید درباره این موضوع مانع‌تراشی کرد. متأسفانه طی ماه‌های گذشته با‌وجود صدور مجوزهای قانونی از سوی نهادهای دولتی شاهد لغو کنسرت‌ها بوده‌ایم و عده‌ای با استفاده از امکانات مختلف تلاش می‌کنند این ماجرا را عملی خلاف شرع عنوان کنند؛ البته که گاه تخلفاتی از سوی مجریان و حتی مستمعان رخ می‌دهد اما ما ضمن احترام به همه عقاید و دیدگاه‌ها به کسانی که دانسته و نادانسته بی‌جهت فضا را ملتهب می‌کنند، می‌گوییم که چنین رویکردی آنچنان که باید، درست نیست.
وی در همین راستا اظهار کرد: ما به کسانی که دغدغه دینی دارند اطمینان می‌دهیم که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن پاسخگویی به شئون دینی، کاملاً با ایجاد یک فضای سالم و قانونمند اجراهای زنده موسیقایی موافق است. بی‌تردید موسیقی ایرانی در تمام حوزه‌های آن جایگاه بسیار ارزشمندی دارد، کما اینکه بسیاری از حکیمان ما در زمینه موسیقی تبحر بسیار زیادی داشتند. بنابراین ما هرگز نمی‌توانیم این گنجینه را فراموش کنیم. جنتی با بیان اینکه «وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خود را متعهد به حمایت از موسیقی فاخر می‌داند و آن را ابزاری برای تلطیف جامعه عنوان می‌کند»، افزود: جشنواره موسیقی فجر، رویدادی فرهنگی است که امسال با رویکردی جدید، حرفه‌ای‌تر و عیارمندتر برگزار شده است و حضور هنرمندان شاخص یکی از ویژگی‌های بارز این رویداد بود. خوشبختانه جشنواره موسیقی فجر امسال از یک جشن هنری به یک فستیوال حرفه‌ای جایزه‌محور ارتقا پیدا کرده است. از این پس جشنواره موسیقی فجر به آثاری که در طول سال نیز اجرا می‌شود، توجه می‌کند. در واقع جشنواره باید برآیند اتفاقات یک سال موسیقی باشد.
وی اضافه کرد: متأسفانه در دوره‌های پیشین شاهد این بودیم که بخش‌های مهم موسیقی تبدیل به بخش جنبی شده بود اما در دوره جدید تصمیم گرفتیم که این بخش‌ها از جمله بخش موسیقی نواحی و موسیقی جوان در زمان مناسب‌تر به صورت مجزا با قوت و تکیه بر کیفیت برگزار شود؛ البته اگر گروه‌های جوان فعالیت حرفه‌ای داشته باشند، به طور حتم آثار آنها نیز در معرض داوری قرار می‌گیرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش پایانی صحبت‌هایش نیز گفت: اکنون 30 دوره از برگزاری جشنواره موسیقی فجر می‌گذرد و این سه دهه می‌تواند چشم‌انداز مناسبی برای موسیقی و بخش‌هایی که کمتر به آن توجه شده، باشد.
فرزام طالبی سرپرست دفترموسیقی نیز در این مراسم که اجرای آن را بهروز رضوی برعهده داشت اظهارکرد: پس از سه دهه اجرای جشنواره هم‌اکنون به مرحله‌ای رسیدیم که توسعه کیفی از خصوصیات این مرحله است و امیدوارم پس از برگزاری مراسم اختتامیه شاهد حرکت رو به جلوی موسیقی ایران و حضور جدی آن برای توسعه فرهنگ باشیم.
بودجه حوزه موسیقی برای سال آینده دو برابر شد
 علی مرادخانی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این مراسم گفت: از سخنگوی دولت یازدهم آقای نوبخت، آقای فریدون دستیار ویژه رئیس جمهور و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به خاطر تمام زحماتی که در این یک سال برای ما کشیدند صمیمانه قدردانی می‌کنم چرا که می‌دانم امسال، سال بسیار سختی به لحاظ امکانات و بودجه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود اما خوشحالم که این نوید را بدهم بودجه حوزه موسیقی برای سال آینده دو برابر شده و این باعث مسرت و خوشحالی ما است که توانستیم به این توفیق دست پیدا کنیم. در ادامه حمیدرضا نوربخش (رئیس سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر) در سخنانی گفت: خوشحالم که مهم‌ترین رویداد موسیقی کشور پس از 30 سال دچار تغییرات اساسی شده است. طبیعتاً این رویکرد با مخالفت‌های فراوانی از سوی برخی چهره‌ها و رسانه‌ها و... همراه بود که گاهی نقدهای مؤثر و گاهی هم پیش‌بینی‌های دلسردکننده ارائه کردند. اما از آنجا که دست‌اندرکاران جشنواره به کارشان ایمان داشتند، نه تنها دلسرد نشدند بلکه با تلاش مضاعف به راهشان ادامه دادند.
پس از اجرای فیض علی فیض قوال مشهور پاکستانی که کارنامه موفقی درجشنواره سی و یکم داشت و پخش فیلمی از صحبت‌های مصطفی کمال پورتراب، شهرداد روحانی، اردشیر کامکار و دیگر هنرمندان، رافائل میناسکانیان، ملک محمد ملک مسعودی و داوود گنجه‌ای، سه هنرمند پیشکسوت با حضور علی جنتی و علی مرادخانی روی صحنه مورد قدردانی قرار گرفتند. اما در بخش برگزیدگان جایزه باربد که امسال اولین دوره آن برگزار شد، بدین شرح معرفی شدند:
موسیقی کلاسیک
بهترین آهنگساز: امین هنرمند برای آلبوم «شکوه‌های بی‌کلام»
بهترین آلبوم: شهرداد روحانی برای آلبوم «باغ ایرانی»
موسیقی تلفیقی
 بهترین آهنگساز: گروه دارکوب به سرپرستی همایون نصیری برای آلبوم «نوکوب»
بهترین آلبوم: «ماه و ماهی» اثر حجت اشرف‌زاده و امین و آرش بیاتر
حجت اشرف‌زاده در این مراسم پس از دریافت جایزه‌اش، از زنده‌یاد پرویز مشکاتیان یاد کرد.
موسیقی فیوژن
بهترین آلبوم: «گذر» اثر سیاوش روشن
موسیقی پاپ
بهترین خواننده: محمد اصفهانی برای آلبوم «شکوه»
محمد اصفهانی بعد از دریافت جایزه خود گفت: از تمام کسانی که در باز کردن راهی باریک میان مردم، کمک کردند، ممنونم. از استاد ملک محمود مسعودی، از استاد علی جهاندار که ردیف را پیش او آموختم و از دو اسطوره خودم حسین خواجه‌امیری و محمدرضا شجریان قدردانی می‌کنم.
بهترین آهنگساز: گروه چارتار برای آلبوم «باران تویی»
بهترین آلبوم:«عشق یعنی» اثر فریدون آسرایی و بهروز صفاریان
موسیقی نواحی
بهترین آلبوم: سهراب محمدی برای آلبوم «شمال خراسان»
ایران فرهنگی
در بخش «ایران فرهنگی» توسط حسین فریدون و محمدباقرنوبخت به سه اثر «شبگرد کولی باد» سهراب پورناظری و روبیک آرتوزوبیان، آلبوم «هزارتوی قفقاز» افشار نامور و فیروز ویسانلو، «ری تا روم» سعید نایب محمدی سه لوح قدردانی اهدا شد.
موسیقی ایرانی
بهترین آلبوم سازی: اردشیر کامکار برای آلبوم «یقین گمشده»
بهترین خواننده: به دلیل انصراف حمیدرضا نوربخش و همایون شجریان، جایزه این بخش بازنگری و علیرضا قربانی برنده این بخش شد.
علیرضا قربانی بعد از دریافت جایزه خود گفت: این روزها مشکلی میان خانه موسیقی و برخی از منتقدان به وجود آمده که شرایط چندان مطلوبی نیست. من از همه بزرگان می‌خواهم که با گوش شنوایی که دارند، به جای طرح شکایت در محاکم قضایی، شکایت خود را پس بگیرند و با گفت‌وگو مشکل را حل کنند.
بهترین آهنگساز: هوشنگ کامکار برای آلبوم «کوچ بنفشه‌ها»
هوشنگ کامکار بعد از دریافت جایزه‌اش گفت: دوست داشتم جوان‌ها در جشنواره تشویق شوند. در جلسات هم گفتم که بهتر است ما را تشویق کنید اما جوایز را به جوان‌ها بدهید. به هر صورت امیدوارم این مهم در سال‌های بعد محقق شود.
بهترین آلبوم با کلام
در نهایت، جایزه بهترین آلبوم باکلام که جایزه ویژه جشنواره بود و بالاترین امتیاز را در همه بخش‌ها گرفته بود، اهدا شد. جایزه این بخش به همایون شجریان و تهمورس پورناظری برای آلبوم «نه فرشته‌ام، نه شیطان» رسید.
تهمورس پورناظری آهنگساز و نوازنده موسیقی که در ساعات باقی مانده به آغاز مراسم اختتامیه که با انتشار نامه‌ای انصراف خود از حضور در جایزه «باربد» را اعلام کرده بود در این بخش روی صحنه حاضر نشد و همایون شجریان پس از دریافت جایزه باربد در سخنانی گفت: از علیرضا قربانی به‌خاطر حرف‌های خوبش سپاسگزارم و سهراب پورناظری عزیز که من و پدر را با اجرایشان شرمنده کردند. خوبی آواز این است که در گلو نمی‌ماند. موسیقی همان‌طور که صدا و آواز است، سکوت هم هست.
او ادامه داد: آواز همان‌طور که از عشق و انسانیت و شرایط اجتماعی می‌گوید، گاهی اوقات با سکوت نیز همان پیام‌ها را بیان می‌کند. من یاد گرفته‌ام به همه پیشکسوتان بخصوص به پدر و مادرم ادای احترام کنم. پدرم که تمام تار و پودم از اوست.
شجریان درباره جایزه باربد نیز اظهار کرد: اسم باربد و اختصاص یافتن بخش جایزه به این نام نویدی را به استادان موسیقی ایران می‌دهد. آلبوم «نه فرشته‌ام نه شیطان» را مدیون آهنگسازی خوب تهمورس پورناظری هستم و با تصنیف «چرا رفتی» روی شعری از سیمین بهبهانی، حتی مخاطبانی را پیدا کردیم که کودکان خردسال بودند. دلم می‌خواست اگر این کودکان حوصله‌شان سر نمی‌رفت، کنسرت‌هایم را برای آنها آزاد می‌گذاشتم.
در این مراسم سهراب پورناظری پس از اجرای تنبور نوازی رو به حاضران در سالن در سخنانی اظهار کرد: خوشحالم که امشب با همراهی دوستان هنرمندم به اجرای برنامه می‌پردازم. اجرای امشب را به محمدرضا شجریان تقدیم می‌کنم.
در این مراسم گروه موسیقی چارتار و کامکارها نیز اجرای برنامه داشتند.
هنرمندانی نظیر مجید درخشانی، سهیلا پورگرامی، رضا شایسته، لوریس چکناواریان، محمد سریر، داود گنجه‌ای، بیژن کامکار، نجمه تجدد، هانا کامکار، حجت اشرف زاده، شهرداد روحانی، میلاد کیایی، هوشنگ کامکار، خشایار اعتمادی، و... از چهره‌هایی بودند که در مراسم اختتامیه جشنواره سی و یکم موسیقی فجر حضور پیدا کردند.

 

برندگان جوایز جشنواره موسیقی فجر سی‌و یکم اعلام شدند

۶۰ سکه طلا جایزه بهترین آلبوم سال سهم همایون شجریان شد/ محمد اصفهانی بهترین خواننده پاپ و علیرضا قربانی برترین خواننده موسیقی سنتی شد

امسال بیش از 500 اثر تولیدشده در قالب آلبوم موسیقی از مهرماه سال 92 تا مهرماه سال 94 در تمامی سبک‌ها بررسی می‌شود و جایزه‌ی «باربد» با آرای بیش از 70 نفر از موسیقی‌دانان کشور انجام شده است.

 جوایز بخش‌های زیر در مراسم اختتامیه سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر که ساعاتی قبل برگزار شد، اهدا شده است:

*جایزه ویژه بهترین آلبوم سال ( 60 سکه بهار آزادی): این جایزه به همایون شجریان برای آلبوم «نه فرشته ام نه شیطان» رسید.

همایون شجریان پس از دریافت این جایزه گفت: از علیرضا قربانی بخاطر حرف های خوبش سپاسگزارم و سهراب پورناظری عزیز که من و پدر را با اجرایشان شرمنده کردند. موسیقی همان طور که صدا و آواز است سکوت هم هست . آواز همان طور که از عشق و انسانیت و شرایط اجتماعی می گوید گاهی اوقات با سکوت نیز همان پیام ها را می گوید. من یاد گرفته ام به همه پیشکسوتان ادای احترام کنم به خصوص به پدر و مادرم . پدرم که تمام تار و پودم از اوست. اسم باربد و اختصاص یافتن بخش جایزه به این نام این نوید را به اساتید موسیقی ایران می دهد که اتفاقی در حال رخ دادن است. آلبوم نه فرشته ام نه شیطان را مدیون آهنگسازی خوب تهمورس پورناظری هستم و با تصنیف چرا رفتی روی شعری از سیمین بهبهانی، مخاطبانی را پیدا کردیم که کودکان خردسال بودند. دلم می‌خواست اگر این کودکان، حوصله شان سر نمی رفت، کنسرت هایم را برای آنها، آزاد می گذاشتم.
 

*بخش موسیقی ایرانی

*بهترین آلبوم با کلام (20 سکه بهار آزادی): جایزه این بخش اهدا نشد!

*بهترین آلبوم بی‌کلام (10 سکه بهار آزادی): آلبوم «یقین گمشده» اثر اردشیر کامکار

*خواننده برتر (10 سکه بهار آزادی): علیرضا قربانی برای آلبوم قطره های باران این جایزه را از آن خود کرد. ضمن این که همایون شجریان و حمیدرضا نوربخش از نامزدی در بخش بهترین خواننده موسیقی ایرانی انصراف دادند.

علیرضا قربانی بعد از دریافت جایزه خود گفت: اینکه امسال شاهد برگزاری جشنواره موسیقی فجر با این شرایط هستیم اتفاق مبارکی است ولی انچه در این بین مهم است اعتماد سازی است که باید برای این جشنواره وجود داشته باشد و شرایط به گونه‌ای هدایت شود که جشنواره جاذبه داشته باشد و طوری باشد که خود هنرمندان جذب جشنواره شوند.

وی ضمن تجلیل از بزرگان موسیقی پیرامون شکایت خانه موسیقی از ساسان فاطمی بیان کرد: این روزها مشکلی میان خانه موسیقی و برخی از منتقدان به وجود آمده که شرایط چندان مطلوبی نیست من از همه بزرگان خانه موسیقی می خواهم که با گوش شنوایی که دارند به جای طرح شکایت خود در محاکم قضایی شکایت خود را پس بگیرند و با گفتگو مشکل را حل کنند

*آهنگساز برتر (10 سکه بهار آزادی): هوشنگ کامکار برای آلبوم کوچ بنفشه ها
هوشنگ کامکار بعد از دریافت جایزه اش گفت: دوست داشتم جوان ها در جشنواره تشویق شود. در جلسات هم گفتم که بهتر است ما را تشویق کنید اما جوایز را به جوان ها بدهید. به هر صورت امیدوارم این مهم در سال های بعد محقق شود.

 

*بخش موسیقی نواحی

*تندیس بهترین آلبوم (20 سکه بهار آزادی): آلبوم شمال خراسان با هنرمندی سهراب محمدی
 

*بخش موسیقی فیوژن

*بهترین آلبوم با کلام (10 سکه بهار آزادی): گذر اثر سیاوش روشن
 

*بخش موسیقی کلاسیک

*بهترین آلبوم (20 سکه بهار آزادی): باغ ایرانی اثر شهرداد روحانی

شهرداد روحانی پس از دریافت جایزه بهترین آلبوم موسیقی کلاسیک گفت: این قطعه را برای پدرم ساخته بودم اما زمانی که این کار تمام شد پدرم رضا روحانی از دنیا رفته بود ولی مطمئن هستم حالا که میان ما نیست، روحش با من است.

*بهترین آهنگساز (10 سکه بهار آزادی): امین هنرمند برای آلبوم شکوه‌های بی کلام

*جایزه ویژه ایران فرهنگی (10 سکه بهار آزادی): جایزه بخش ایران فرهنگی توسط حسین فریدون و محمدباقر نوبخت به سه آلبوم «شبگرد کولی باد» سهراب پورناظری و روبیک آرتوزوبیان، آلبوم «هزارتوی قفقاز» افشار نامور و فیروز ویسانلو و آلبوم «ری تا روم» سعید نایب محمدی اهدا شد.

این جایزه در حالی اعلام شد که هیچ لوح تقدیر و یا تندیسی برای تقدیرشدگان در نظر نگرفته شده بود و نمایندگان رییس جمهور تنها به دست‌دادن با این سه برگزیده اکتفا کردند!

*بخش موسیقی پاپ

*بهترین آلبوم (20 سکه بهار آزادی): «عشق یعنی» اثر فریدون آسرایی و بهروز صفاریان

بهروز صفاریان بعد از دریافت جایزه خود گفت: خیلی خوشحالم که موسیقی پاپ به دید مسئولان هم در جشنواره موسیقی فجر جدی شد و از فرمایشات آقای وزیر هم بسیار خوشحالم و امیدوارم اتفاقات خوب هرچه زودتر بیفتد. فریدون آسرایی هم بعد از دریافت جایزه خود بیان کرد: خوشحالم که موسیقی پاپ در جشنواره موسیقی فجر جایزه گرفت. من این آلبوم را به همه طرفداران تقدیم می‌کنم.

*بهترین آهنگساز(20سکه بهار آزادی): گروه چارتار برای آلبوم باران تویی

*بهترین خواننده (10 سکه بهار آزادی): محمد اصفهانی برای آلبوم شکوه

اصفهانی بعد از دریافت جایزه خود از دست سالار عقیلی گفت: از تمام کسانی که در باز کردن راه باریکی که میان مردم باز کردم ممننونم از استاد ملک محمود مسعودی از استاد علی جهاندار که ردیف را پیش او آموختم و از دو اسطوره خودم یعنی حسین خواجه امیری ذکر و محمد رضا شجریان تشکر میکنم.

 

*بخش پاپ-تلفیقی و سایر ژانرها

*بهترین آلبوم با کلام (20 سکه بهار آزادی): «ماه و ماهی» اثر حجت اشرف‌زاده و امین و آرش بیات

حجت اشرف‌زاده بعد از دریافت جایزه خود از دست گلاب آدینه گفت: از مردم هنرفهم ایران که به ما اعتبار دادند متشکرم اما جای پرویز مشکاتیان را در اینجا خالی می‌بینم.

*بهترین آهنگساز (10 سکه بهار آزادی): گروه دارکوب به سرپرستی همایون نصیری برای آلبوم نوکوب.
 

جایزه ویژه سی و یکمین دوره جشنواره موسیقی فجر به آلبوم «نه فرشته ام نه شیطان» رسید و همایون شجریان جایزه 60 سکه ای این بخش را دریافت کرد.

دومین روز از سی‌و‌یکمین جشنواره موسیقی فجر درحالی برگزار شد که به‌نظر این مراسم   آن‌طور که هدف‌گذاری کرده بود تا تمامی توجهان جامعه هنری و فرهنگی کشور را معطوف خود کند؛ نتوانسته این بخش را درگیر خود کند. هرچند روزهای اول جشنواره موسیقی فجر در فضایی کم‌رمق برگزار می‌شود اما اجرای "دالیبور کاروای" و "آرزو علیوا" را می‌توان نقطه مثبتی دید که شاید بتواند جای خالی بسیاری از بزرگان موسیقی که امروز در جشنواره حضور ندارند را پرکند.

کنسرت‌هایی که طی روز گذشته برگزار شد؛ هیچیک به فروش کامل دست نیافته‌اند و بررسی سایت‌های بلیت‌فروشی جشنواره نشان می‌دهد بخش زیادی از فضای سالن‌ها به مهمانانی اختصاص داده می‌شود که با کارت دعوت اجراهای جشنواره را به تماشا می‌نشینند. به راستی بیلبوردها و تبلیغات شهری به دست مخاطبان و علاقمندان به موسیقی در سراسر تهران بزرگ رسیده است؟

روز گذشته؛ کنسرت مشترک "دالیبور کاروای" ویولونیست مشهوراسلواکی و بهنام ابوالقاسم (نوازنده‌ی پیانو) در تالار رودکی از ساعت شش و نیم عصر برگزار شد. این دو هنرمند، پیش از این نیز با یکدیگر در همین سالن نواخته بودند. کاروای به دعوت علی رهبری به ایران آمده و رهبری نیز پیشتر گفته بود؛ این اجرا بدون هماهنگی در جدول قرار داده شده است.

در این کنسرت؛ قطعه‌ی «سونات برای ویولن و پیانو در لاماژور» اثر سزار فرانک در 4 قسمت اجرا شد. همچنین  قطعات «شعر اپوس 26» اثر ارنست شوسون، «مدیتیشن» اثر جولز مسنت و «کولی» اثر موریس راول در ادامه اجرا شد.

در ابتدای کنسرت؛ کاروای به تکنوازی ویولن پرداخت سپس کاروای و ابوالقاسم؛ یکی از قطعات فریتز کرایسلر (نوازنده ویلن اتریشی-آمریکایی) را اجرا کردند.

اما در دومین روز جشنواره؛ در ساعت سه و نیم بعداز ظهر؛ خواننده پیشکسوت ایرانی، پری زنگنه با گروه «مهرنوا» در بخش اجراهای بانوان روی صحنه رفت. زنگنه در بخش اول به اجرای قطعات کلاسیک پرداخت و درکنار آن آهنگ فولک «فدای پیرهن آبیت بگردم...» را در این بخش اجرا کرد.

در ادامه‌ی این برنامه، گروه کر نابینایان به همراهی کودکان عصای سفید روی صحنه آمدند. کودکان حاضر در این مراسم، زنگنه و نوازندگان گروه او را همراهی کردند. در این بخش قطعاتی چون "باغ ما پرچین داره" اثر «ثمین باغچه‌‌بان»، "گلنسا جونم"، "شکار آهو"، "تو بیو"،‌ "سه گدار"، "دای بلال"، "جای آهو" و "درنه‌جان" اجرا شد..

در این کنسرت علاوه بر پری زنگنه و نازلی بخشایش؛ زهرا صادقى (ویولونسل)، نیلوفر ابراهیمی‌ (فلوت)،‌ هیلا فیض‌پور (تار)،‌ نازنین غنى‌زاده (کمانچه) و نازنین پدرثانى (تنبک و دف) حضور داشتند.

اما سومین و آخرین اجرای دومین روز جشنواره در تالار وحدت به اجرای ارکستر پارس اختصاص داشت.

در  بخش اول این کنسرت؛ ارکستر ایرانی به سرپرستی «گلنوش صالحی» به اجرای برنامه پرداخت. در این بخش پنج قطعه با عنوان‌های تصنیف "هم‌عنان باد"، تک‌نوازی عود توسط بهار بدیعی تبار، چهار مضراب، آواز نهفت و تصنیف "بی‌پایان" اجرا شد.

 بخش دوم اجرای گروه پارس در شب دوم جشنواره موسیقی فجر، به گروه‌نوازی هارپ و گروه کر به همراه سازهای زهی تعلق داشت. قسمت گروه‌نوازی هارپ با سرپرستی فتانه شاهین پس از پایان بخش اول اجرای شب گذشته آغاز شد. در این بخش نیز همانند قسمت اول اجراها، گروه پارس به اجرای پنج اثر پرداخت که این قطعات را فتانه شاهین تنظیم کرده و وظیفه رهبری ارکستر در این بخش را «یاسمن جعفریان» برعهده داشت. در بخش گروه‌نوازی هارپ نیز 14 نوازنده برای نواختن چند ساز روی صحنه آمدند.

در دومین روز جشنواره آرزو علیوا از کشور جمهوری آذربایجان کنسرتی را ویژه بانوان روی صحنه آورد و درکنار او؛ سمیرا جلیلوا و زرگلام جعفروا به هنرنمایی پرداختند.

بلیت فروشی سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر برای اولین بار در طول برگزاری جشنواره‌ موسیقی از طریق سه سامانه بلیت فروشی آغاز شده است و دو سامانه‌ی‌ بلیت فروشی «۸۴۲۰۰»، «می‌رسی» از امروز و سامانه‌ی «تیوال» از فردا بلیت‌های خود را به فروش می‌رسانند.

سامانه‌‌ «۸۴۲۰۰» بلیت اجراهای دالیبور کاروای، ماسیس آراکلیان و تریوی شهرزاد، گروه‌نوازی کمانچه نوید دهقان، ارکستر فلارمونیک کردستان به رهبری مهدی احمدی، ارکستر ملی به رهبری لوریس چکناواریان، هنگامه اخوان و گروه بهار، نجمه تجدد، ارکستر سمفونیک تهران به رهبری علی رهبری، محمد علیزاده، کاوه یغمایی، سیروان خسروی، محسن یگانه، احسان خواجه امیری، مازیار فلاحی، گروه رستاک، بابک جهانبخش و گروه هفت را به فروش می‌رساند.

سامانه‌ «تیوال» نیز بلیت اجراهای گروه پالت، گروه کامکارها، ستاره بهشتی و پانیذ فریوسفی، انزو فاواتا، کُر ارکستر سمفونیک تهران به رهبری رازمیک اوحانیان، پری زنگنه و گروه مهر نوا، آرزو علیوا، ارکستر پارس به رهبری ناصر نظر، گروه خورشید به سرپرستی مجید درحشانی، گروه وزیری به سرپرستی کیوان ساکت، ارکستر سمفونیک تهران به رهبری امیل تاباکوف، شربل روحانا و آزاد میرزاپور، گروه دیوانا، ششانگ سوبرامنیم، گروه بدخشان، اردشیر کامکار و بهداد بابایی، همایون سخی و سیار هاشمی، گروه اوان، گروه دال، گروه داماهی، گروه بابک صفرنژاد، گروه آرین کشیشی، گروه کامنت، گروه ماکان اشکواری، گروه دگردیس، گروه تندر، گروه بمرانی، گروه عاشیقلارمیشو، گروه ساحل مکران، گروه مازرون، گروه گیل و آمارد، گروه آوای موج و گروه راهو را در اختیار مخاطبان موسیقی قرار خواهد داد.

همچنین سامانه «می‌رسی» نیز بلیت اجراهای شجاعت حسین خان، ارکستر زهی به رهبری شهرداد روحانی، ژیوان گاسپاریان و سهراب پورناظری، گروه چارتار، کوارتت زهی لایپزیگ، گروه بارتولومی بیتمن، مسعود شعاری و کریستف رضاعی، رافائل میناسکانیان، کمانه، آنتونیو ری، آلدو رومانو، فیض علی فیض، اکبر خمیسسو خان و اردوان کامکار را به فروش می‌رساند.

مدیر هنری و رهبر ارکستر سمفونیک تهران گفت: ما در اجرای افتتاحیه جشنواره موسیقی فجر قطعه «نینوا» حسین علیزاده را با جان و دل می‌نوازیم و فکر می‌کنم بتوانیم ایشان را خوشحال کنیم.

 

 به گزارش روابط عمومی جشنواره‌ موسیقی این مدیر هنی در خصوص اجرای قطعه «نینوا» اثر حسین علیزاده در جشنواره موسیقی فجر به خبرنگار موسیقی فارس گفت: «من با وجود این که چهل سال از حسین علیزاده دور بودم اما هنوز خاطرات چهل سال پیش را به یاد دارم. ما روزهای قشنگی را با هم در هنرستان تجربه کردیم. همان‌طور که من طی این سالیان در کشورهای مختلف حضور داشتم، حسین علیزاده هم حضوری فعال در کشورهای دیگر داشت. من شخصا از نزدیک ندیمشان اما در جریان کارهایشان بوده‌ام.»

 

وی افزود: «چند هفته پیش مرا به کنسرت آقای علیزاده در برج میلاد دعوت کرده بودند. ایشان وقتی به همراه گروه‌شان روی سن آمدند، دست گلی به همراه داشتند. من تعجب کردم که چطور گروهی که تازه می‌خواهد اجرا کند با یک دسته گل می‌آید. بعد ایشان از سن پایین آمدند تا این دسته گل را به من بدهند. من بسیار تحت تاثیر قرار گرفتیم. نباید فراموش کنید که ما بسیار به هم نزدیک هستیم و من برآمده از موسیقی سنتی هستم.»

 

علی رهبری ادامه داد: «بعد که دیدم ایشان در جشنواره موسیقی فجر شرکت نمی‌کنند،‌ به فکرم افتاد که اگر من قطعه‌ای از ایشان را در جشنواره اجرا کنم، آیا آقای علیزاده این اجازه را به من می‌دهند یا خیر؟ برای من باعث افتخار است که دوباره با علیزاده کنار هم هستیم. در حال حاضر هم مشغول این فکر هستم که «نینوا» را به همراه ارکستر سمفونیک در شانگهای چین اجرا کنیم.»

مدیر هنری ارکستر سمفونیک تهران درباره ویژگی‌های «نینوا» نیز گفت: «این قطعه علاوه بر اینکه یک اثر ایرانی است؛ ویژه‌گی‌هایی دارد که منحصر به فرد است و در عین حال نواختن ساز نی با سبک و سیاق ما، مختص موسیقی خودمان است. من مدت‌ها به دنبال یک قطعه «ایرانی» می‌گشتم. ببینید بسیاری از قطعاتی که گفته می‌شود «ایرانی» هستند، چندان هم ویژگی‌های این نوع موسیقی را ندارند. وقتی هم که این قطعات در برابر مخاطبان خارجی اجرا می‌شود،‌ آنها می‌فهمند که همان موسیقی خودشان است که تنها رنگ‌آمیزی متفاوتی دارد. به اعتقاد من از بعد از انقلاب نوازندگی سازهای سنتی بسیار بهتر شده؛ البته که این به حمایت‌های دولتی برنمی‌گردد و هر اتفاقی که افتاده، حاصل زحمت‌های اساتید موسیقی ایران است. ما در اجرای جشنواره قطعه ایشان را با جان و دل می‌نوازیم و فکر می‌کنم بتوایم ایشان را خوشحال کنیم

 

وی درباره رپرتوار اجرای افتتاحیه جشنواره موسیقی فجر گفت: «دالیبور کاروای ویولنیست مطرح در ادامه اجرای افتتاحیه کنسرتو بروخ را ‌می‌نوازد. اما دیگر اتفاق مهم این کنسرت این است که ارکستر سمفونیک تهران «سمفونی فانتاستیک» ساخته هکتور برلیوز را اجرا می‌کند. این از قطعاتی است که هر رهبر و هر ارکستری از اجرای آن می‌ترسد چرا که قطعه بسیار دشواری است و قطعه‌ای است که عظمت دارد. این سمفونی حدود 40 سال پیش در تهران اجرا شد که خود من هم در سالن حضور داشتم. اما 50-60 در صد ارکستر آقای مشکات را نوزاندگان خارجی تشکیل می‌دادند. اما امروز تمام نوازندگان ارکستر ایرانی هستند. ارکستر سمفونیک تهران در جشنواره موسیقی فجر، مجموعا 5 اجرا را مدیریت می‌کند که خوشبختانه استقبال زیادی هم از این اجراها شده است

 

 

علی رهبری در پایان گفت: «آخرین کنسرتی که رهبری کردم، به مهرماه برمی‌گردد و بعد از 5 ماه است که خودم مجدا وظیفه رهبری را برعهده دارم. این قولی بود که من به رسانه‌ها و مردم دادم و گفتم که طی سالیان گذشته کسانی که مسولیت ارکستر را برعهده داشته‌اند،‌ارکستر را منحصر به خودشان کرده‌اند. اما من گفتم که ارکستر سمفونیک نباید ارکستر علی رهبری باشد. اگر خود من رهبری کنم نفع مالی برای من دارد؛ چرا که به من بر اساس رهبری هر اجرا دستمزد تعلق می‌گیرد. یعنی من هرچه بیشتر رهبری کنم، بیشتر حقوق می‌گیرم. من به قولی که فروردین ماه داده بودم عمل کردم. آخرین اجرای من با ارکستر هم به اجرای کارمینابورانا در مهر ماه برمی‌گردد که امیدوارم این روند ادامه پیدا کند»

«پری زنگنه» این‌ روزها سخت مشغول تمرین با گروه «مهرنوا» است و قرار است، با همراهی «نازلی بخشایش» اجرایی در جشنواره موسیقی فجر داشته باشد. خانه‌ی یکی از اعضای ارکستر، محل تمرین زنگنه و گروه تقریبا 30 نفره‌اش برای حضور در جشنواره موسیقی فجر است که در کنار هم می‌نوازند و می‌خوانند.دخترهای قد و نیم ‌قد مقابلش ایستاده‌اند و آواز می‌خوانند. خودش با دقت می‌شنود، آب گرم می‌نوشد و گاهی هم‌صدا با آن‌ها سوار نت‌ها می‌شود. پیانو به‌خوبی از پس همراهی با صدای دختران برمی‌آید و همه‌شان با هم به دنیای موسیقی سفر می‌کنند. 

 به گزارش روابط عمومی جشنواره موسیقی فجر و به نقل از ایسنا، فضا برای‌شان کافی نیست و معمولا جای ثابتی هم برای تمرین ندارند؛ اما وقتی از زنگنه می‌پرسم، چه چیزی او را با انگیزه برای کار نگه داشته است، پاسخ می‌دهد: «هنر!»

 شرایط موسیقی بانوان، زنگنه را چندان رنجیده‌خاطر نکرده است که می‌گوید: «من سعی می‌کنم در شرایط موجود، مفید واقع شوم و خیلی چیزها عصبانی‌ام نمی‌کند.»

 شاید خیلی از هم‌دوره‌ای‌های این خواننده‌ی اپرا که سال‌هاست در ایران برای بانوان می‌خواند، اکنون ایران را ترک کرده‌اند، اما او در پاسخ به این پرسش که چرا در ایران مانده است، می‌گوید: «هیچ‌وقت تصمیم نگرفتم از ایران بروم، یعنی این کار برایم سخت است، چون در کنار آواز خواندن، کارهای جانبی زیادی برای انجام دادن دارم. من فعال هستم. کتاب می‌نویسم و برای نابینایان فعالیت‌هایی می‌کنم. طبیعتا در ایران راحت‌ترم. می‌خواهم با مردم باشم و برای کودکان و نابینایان کاری کنم.»

 پری زنگنه پس از سال‌ها همچنان پرانرژی در کنار نوازندگان و اعضای کُر گروهش می‌خواند و اتفاقا صبر و حوصله‌ی زیادی هم دارد. خودش معتقد است: «صدای من هنوز قابلیت سال‌های پیش را دارد. همین چند سال پیش بود که سمفونی 9 بتهوون را که بسیار هم سخت بود، به‌عنوان سولیست سوپرانو اجرا کردم. با این‌ حال هنوز آماده‌ام.»

 زنگنه قرار است، چند روز دیگر به کانادا برود و مورد تقدیر یکی از انجمن‌های فعال در حوزه زنان، در ونکوور قرار گیرد. او اظهار می‌کند: «آنقدر که مردم ایران من را می‌شناسند و دوستم دارند، در خارج از کشور این‌گونه‌ نیست. هرچند ایرانیان آنجا هم من را می‌شناسند. فعالیت من در کشور وسیع است و از این نظر، از مسؤولان بسیار ممنونم. وقتی کنسرت‌های خیریه برگزار می‌کنم، خیلی از من حمایت می‌شود.»

 وی با وجود رضایتی که از برگزاری کنسرت در تهران دارد، درباره‌ی برگزاری کنسرت برای بانوان در شهرستان‌ها گله‌مند است و درخواستش را در این زمینه خطاب به رییس‌جمهور مطرح می‌کند: «با احترامی که برای روحانیت محترم قائل هستم، از آقای رییس‌جمهور درخواست دارم تا با ایجاد هماهنگی، مشکلات مربوط به برگزاری کنسرت برای بانوان در شهرستان‌ها را حل کنند. ما در تهران، راحت کنسرت می‌دهیم.»

 این خواننده‌ی اپرا در عین حال درباره‌ی فضای کنسرت بانوان در ایران توضیح می‌دهد: «کنسرت‌های بانوان غیراخلاقی نیستند. من به چند شهرستان رفتم و دیدم که بانوان چقدر به این مقوله علاقه دارند. در این کنسرت‌ها هیچ ناهنجاری وجود ندارد و اتفاقا فقط با اخلاق است که هنر پیش می‌رود. عواید همه‌ی این کنسرت‌ها نیز به کارهای خیر اختصاص می‌یابد.»

 او که خودش اهل کاشان است، درباره‌ی برگزاری کنسرت در این شهرستان می‌گوید: «کاشان شهر پیشرفته‌ای است و من خیلی دوست‌ دارم که اتفاقات هنری زیادی در این شهر رخ دهد. خودم هم درصدد هستم یک گالری را در کاشان احداث کنم تا جوانان در آنجا بتوانند آثار هنری‌شان را نمایش دهند.»

 پری زنگنه فقط یک خواننده و نویسنده نیست؛ او علاقه‌ی زیادی هم به میراث‌ فرهنگی دارد و بناهای قدیمی، حالش را خوب می‌کنند، اما از یک چیز گلایه می‌کند: «من بچه‌ی خیابان شاپور هستم و هر وقت به بازارچه‌ی شاپور می‌روم، غصه می‌خورم. ماشین‌ها به سرعت از آنجا رد می‌شوند و انگار این بازارچه را به‌عنوان میان‌بُر در نظر گرفته‌اند. من از آقای قالیباف - شهردار تهران - خواهش می‌کنم که در راستای محفوظ ماندن این بنا، کاری انجام دهند.»

 او دوباره مشغول تمرین با نوازندگان و خوانندگان گروهش می‌شود، لباس‌های‌شان را لمس می‌کند و به آن‌ها می‌گوید که شبیه فرشته‌ها شده‌اند. قرار جلسه‌ی تمرین بعدی را با آن‌ها می‌گذارد و خیلی هم حواسش هست که چیزی آن‌ها را اذیت نکند.

در سی‌ویکمین جشنواره‌ی موسیقی فجر شاهد اجرای اثر جاودانه‌ی «نی‌نوا» با آهنگسازی «حسین علیزاده» توسط ارکستر سمفونیک تهران هستیم. «سیامک‌جهانگیری» نی اول این اثر را می‌نوازد و «حسین خوش‌چهره» نی دوم آن را. این نوازندگان توسط خود استاد «حسین علیزاده» برای اجرای «نی‌نوا» به ارکستر سمفونیک تهران و «علی رهبری» معرفی شده‌اند.

 

به گزارش روابط عمومی جشنواره‌ موسیقی فجر،‌ »سیامک جهانگیری» - نوازنده‌ی نی- درباره‌ی این اثر می‌گوید: «نی‌نوا، برای من تنها یک اثر نیست، بخش مهمی از خاطرات موسیقایی من در دوران نوجوانی است که در انتخاب ساز نی، به عنوان ساز تخصصی‌ام نقش مهمی ایفا کرده است و به همین خاطر از اینکه قراراست حالا این اثر در جشنواره‌ موسیقی فجر با نوازندگی من اجرا شود، بسیار خوشحالم

او البته قبل‌تر نیز این اثر را در ژاپن و امریکا نیز اجرا کرده بود؛ اما برای اولین بار است که قرار است در ایران اجا شود، به همین خاطر است که می‌گوید:‌«نی‌نوا یک قطعه‌ ملی است و برای تمام مردم ایران آشناست و از اینکه قرار است بار دیگر این اثر توسط ارکستر سمفونیک تهران در جشنواره موسیقی فجر اجرا شود، بسیار خوشحالم

این اثر با نی‌نوازی جمشید عندلیبی، بدل به خاطره‌ موسیقایی بخش مهمی از مردم شده است، این بدون شک کار را برای هر نوازنده‌ای دشوار می‌کند، اما «سیامک جهانگیری» می‌گوید: «موسیقی یک جریان زنده است و هر اجرا روح خودش را دارد و هر نوازنده‌ای‌ که روح قطعه را درک کند، شکلی تازه از آن را ارایه خواهد داد و امیدوارم در اجرای ما نیز این اتفاق رخ دهد

«سیامک جهانگیری» به انتخاب استاد علیزاده برای این اجرا دعوت شده است؛ او درباره‌ی دلیل این انتخاب می‌گوید: «این انتخاب، لطف استاد علیزاده است، ضمن آنکه من سال‌هاست که با ایشان در گروه همنوایان اجرا داشته‌ام و ایشان با ساز من آشنا هستند و به همین دلیل خواسته‌اند تا من در این اجرا به عنوان نوازنده‌ی نی حضور داشته باشم. البته ما پیش از این نیز در ارکستر جاده‌ ابریشم، نی‌نوا را اجرا کردیم، در واقع یکی از قطعاتی که در آن رپرتوار اجرا شد، همین قطعه از استاد بود. این قطعه یک خاطره  بسیار خوب در ذهن مخاطبان به وجود آورده است و اجرای آن توسط ارکستر سمفونیک به رهبری استاد «علی رهبری» می‌تواند اتفاق درخشانی را در این زمینه رقم بزند، اگرچه این اجرا مختصات خودش را خواهد داشت و یک خصیصه صوتی جدیدی را به گوش مخاطبان می‌رساند

 

او در پاسخ به این سوال که این اجرا تا چه اندازه وفادار به روح قطعه‌ اصلی است، نیز توضیح می‌دهد:‌ »به هر روی از آنجا که این اثر توسط ارکستر سمفونیک تهران انجام می‌شود، ممکن است تغییرات کوچکی در آن رخ دهد؛ اما این تغییرات چیزی نیست که مخاطب عام آن را احساس کند،‌به خصوص اینکه نی‌نوا دارای چنان ساختار محکمی دارد که به هیچ‌وجه فونداسیون آن تغییر نخواهد کرد

 مدیر بخش موسیقی نواحی سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر جزییات حضور گروه های مختلف موسیقایی و برنامه های ویژه این بخش را اعلام کرد.

 

به گزارش روابط عمومی جشنواره موسیقی فجر، پیمان بزرگ نیا در گفتگو با خبرنگار مهر جزییات حضور گروه های شرکت‌کننده در بخش موسیقی نواحی سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر را اینگونه تشریح کرد: طبق برنامه‌ریزی هایی که انجام دادیم ۶ گروه برجسته از هنرمندان منتخب موسیقی نواحی ایران طی روزهای برگزاری سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر در فرهنگسرای نیاوران آثار خود را به اجرا می گذارند.

 

وی در معرفی برنامه های گروه های شرکت کننده در جشنواره گفت: گروه «مازرون» مازندران از جمله گروه های شرکت کننده در جشنواره است که در رپرتوار خود ضمن معرفی ساز قره نی با هنرمندی استاد دیوسالار و محمد ابراهیم عالمی به اجرای آثاری در حوزه موسیقی مازندران می پردازند. این برنامه بزرگداشتی برای زنده یاد استاد احمد محسن پور از پیشکسوتان موسیقی نواحی مازندران خواهد بود که چندی پیش دار فانی را وداع گفت. در این کنسرت همانطور که گفتم ضمن اجرای یک برنامه پژوهشی در حوزه ساز قره نی آثار برگزیده گروه موسیقی «شاباش» به سرپرستی زنده یاد محسن پور برای علاقه مندان ارائه می شود.

 

این پژوهشگر موسیقی نواحی ادامه داد: گروه «آوای موج» بوشهر هم یکی دیگر از گروه های برگزیده بخش موسیقی نواحی جشنواره است که در اجرای زنده خود بخشی از موسیقی تلفیقی مناطق بوشهر و هرمزگان را اجرا می کند. در این کنسرت که بخش اول آن پژوهشی است ضمن معرفی ساز «نی جفتی» به عنوان ساز قدیمی منطقه بوشهر و هرمزگان با هنرمندی احمد علی شرفی از بوشهر و خالو قنبر راستگو از هرمزگان قطعاتی از گونه های مختلف موسیقایی منطقه بوشهر از جمله خیام خوانی به سرپرستی محسن آقایی اجرا می شود.

 

مدیر بخش موسیقی نواحی سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر در معرفی گروه «ساحل مکران» بلوچستان نیز توضیح داد: چون در منطقه بلوچستان رپرتوارهای زیادی وجود دارند بنابراین این گروه به روایت موسیقایی داستان های خنایی بلوچ می پردازد که محمد اسحاق بلوچ نسب سرپرست گروه «ساحل مکران» همراه با سایر هنرمندان کنسرت خود را برگزار می کنند. البته در حال حاضر پس از مرگ ماشاالله بامری تنها بازمازنده نسل قدیمی منطقه بلوچستان استاد شیرمحمد اسپندار است که اتفاقا قرار بود در این برنامه حضور داشته باشد اما با توجه به رپرتوار گروه «ساحل مکران» که با سبک استاد اسپندار متفاوت است نتوانستیم در خدمت این هنرمند بزرگ باشیم.

 

بزرگ نیا گفت: گروه «راهو» از لرستان نیز دیگر مجموعه شرکت کننده در جشنواره است که این بار با خوانندگی استاد ایرج رحمانپور و نوازندگی احسان عبدی پور که طی ماه های اخیر تلاش های زیادی در جهت ارتقا جایگاه سرنا در سطوح بین المللی کرده کنسرتی را برگزار می کنند که  این اجرا به زنده یاد «شاه حیدر» از پیشکسوتان سرنا نوازی لرستان که در تثبیت جایگاه سرنا در موسیقی نواحی نقش ارزنده ای داشت، تقدیم می شود.  گروه موسیقی «گیل و آمارد» گیلان هم به سرپرستی استاد ناصر وحدتی در کنسرت جشنواره خود ترانه های شالیزارهای منطقه دیلمان تا جلگه های گیلان را برای مخاطبان اجرا می کند.

 

وی در معرفی گروه «عاشیقلارمیشو» آذربایجان به سرپرستی عاشیق احد ملکی نیز بیان کرد: این کنسرت نیز بر اساس داستان ها و ترانه های قدیمی عاشیق های منطقه آذربایجان برگزار می شود که عاشیق احد ملکی همراه با یکی از عاشیق های مطرح به اجرای رپرتوار عاشیق های آذربایجان می پردازد. این کنسرت در برگیرنده روایت های جالبی از موسیقی منطقه آذربایجان است که همچون کنسرت های دیگر در بخش اول پژوهشی و در بخش دوم اجرای قطعات مختلف را در برمی گیرد.

 

مدیر بخش موسیقی نواحی سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر در بخش دیگری از صحبت های خود توضیح داد: طبق برنامه ریزی هایی که در ابتدا انجام داده بودیم قرار بر این بود که ۱۵ گروه مختلف در بخش موسیقی نواحی جشنواره موسیقی فجر حضور داشته باشند اما با توجه به محدودیت های موجود فقط توانستیم میزبان شش گروه باشیم که این شش گروه علاوه بر بهره مندی از حضور استادان برجسته و پیشکسوت موسیقی نواحی از هنرمندان جوانی استفاده کردند که به لحاظ موسیقایی به روز هستند و می توانند قدم های خوبی را در معرفی موسیقی ملی که به نظرم محلی نیست، بردارند. به هر حال استادان موسیقی بالای سر ما جا دارند که می توانند به مثابه یک الگوی ارزشمند مورد استفاده قرار گیرند و در برنامه های پژوهشی و رویدادهای مختلف مورد تقدیر قرار گیرند اما آنچه نیاز امروز موسیقی نواحی ماست به روز کردن موسیقی و اجرای مستمر از گونه های مختلف موسیقایی مناطق مختلف است.

 

وی ادامه داد: خوشبختانه تا به امروز استقبال بسیار خوبی از سوی تماشاگران برای خرید بلیت برنامه های جشنواره صورت گرفته که این نشان دهنده استقبال مردم از موسیقی نواحی است. البته ما بنا داشتیم شب پیشکسوتان موسیقی نواحی را در جشنواره فجر برگزار کنیم که این امکان به دلیل برخی از محدودیت ها و امکانات فراهم نشد اما به هر حال امیدوارم با حضور این گروه های برجسته، بخش موسیقی نواحی سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر مورد رضایت مخاطبان قرار گیرد.

«لوریس چکناواریان» در ادامه‌ی سلسله نشست‌های جشنواره‌ی موسیقی فجر، به این مساله اشاره کرد که در جشنواره‌ی سال جاری به دعوت «فرهاد فخرالدینی» به عنوان رهبر ارکستر موسیقی ملی فعالیت خواهد کرد. 

 

«لوریس چکناواریان» - رهبر ارکستر ملی- می‌گوید: «از رهبری ارکستر ملی بسیار خوشحالم، چون تعدادی از دوستانم در این ارکستر ساز می‌زنند و به همین خاطر زمانی که آقای فخرالدینی از من دعوت کرد تا این ارکستر را رهبری کنم با فراغ بال پذیرفتم. من در این اجرا، آثار خودم را رهبری خواهم کرد. قرار است قطعاتی مانند سوییت «آرارات» که روایتی از فرود آمدن کشتی حضرت نوح (ع) بر خشکی است و همچنین داستان حضرت نوح (ع) که در هفت قسمت نوشته شده است. در بخش دیگری از برنامه نیز قطعات عاشقانه‌ام را اجرا خواهم کرد. «پردیس و پریسا» به همراه یک قطعه‌ی جدید با نام «سلام» از دیگر قطعاتی است که توسط این ارکستر با رهبری من اجرا خواهد شد.»

او البته می‌گوید که شرایط اجرای سمفونی تختی در این کنسرت فراهم نشده است؛ اما امیدوار است که این قطعه را نیز به زودی اجرا کند، ضمن آنکه بر این اعتقاد است که حالا ارکستر موسیقی ملی تفاوت چندانی با ارکستر سمفونیک ندارد: «نوازندگان و سازها یکی است و سازهای بادی هم در ارکستر ملی هستند. ارکستر ملی در واقع یک ارکستر سمفونیک است. این ارکستر سطح بالایی دارد، نوازندگان قدیمی در آنجا ساز می‌ز‌نند، البته من هیچ مشکلی با ارکستر سمفونیک نیز ندارم. ارکستر سمفونیک هم ارکستر خوبی است که اجراهای روتین خودش را دارد.»

چکناواریان می‌گوید که برای رهبری ارکستر سمفونیک هم از او دعوت شده است؛ اما زمان مناسبی نداشته است تا این دعوت را بپذیرد:‌ »خیلی خوب است که قطعات آهنگسازان ایرانی، چه آن‌ها که در زمینه موسیقی کلاسیک و چه آن‌ها که در زمینه موسیقی ایرانی فعالیت می‌کنند، اجرا شود. من در این مدت چندان با آهنگسازان ایرانی کار نکرده‌ام، چون خوانندگان ایرانی عادت به آزاد خواندن دارند. خوانندگان سنتی ایرانی با یک آنسامبل پنج نفره روی صحنه می‌روند و شرایط خاص خود را دارند؛ اما موسیقی کلاسیک قانونمند است و این‌طور نیست. هیچ ارتشی در دنیا وجود ندارد که نظم ارکستر سمفونیک را داشته باشد، البته همکاری من با شهرام ناظری یک همکاری فوق‌العاده بود و ما با هم اجرای بسیار خوبی داشتیم.»

 

او از موسیقی زورخانه‌ای، موسیقی کلیسایی و موسیقی محرم به عنوان منبع الهام و اصلی‌ترین تم آثارش یاد می‌کند. 

به گزارش روابط عمومی جشنواره موسیقی فجر به نقل از خبرگزاری ایرنا، در بخش موسیقی سنتی (یعنی موسیقی سنتی ایرانی؛ و نه موسیقی تلفیقی)، حدود ۱۱ گروه و فرد در جشنواره‌ امسال قرار است که اجرا داشته باشند. از این ۱۱ اجرا، در هفت کنسرت، موسیقی با کلام اجرا خواهد شد و چهار اجرا به موسیقی بی کلام اختصاص دارد. از میان گروه های این بخش، برای دو گروه، خوانندگان خانم آواز می خوانند و به همین دلیل اجرای این دو گروه ویژهٔ بانوان است.

کنسرت های موسیقی سنتی این دوره از جشنواره، در تالارهای وحدت، رودکی و مرکز همایش های برج میلاد برگزار می شود که در این میان، تالار وحدت سهم بیش تری را از اجراها به نام خود زده است.

در ادامه، گروه های حاضر در بخش موسیقی سنتی جشنواره و زمان و مکان اجراهایشان، به اجمال معرفی کی شود.

 

** شادمانه های کامکارها

حضور گروه قدیمی، خانوادگی و منسجم کامکارها در این دوره از جشنواره، یکی از اتفاق های خوب در بخش موسیقی سنتی است. این گروه از سال ۱۳۴۴ فعالیت خود را آغاز کرده و جزو اندک گروه های موسیقی ایرانی بوده است که توانسته هویت و نیز انسجام خود را تا به امروز حفظ کند.

در گروه کامکارها، بیژن، هوشنگ، ارسلان، پشنگ، اردشیر، اردوان، ارژنگ، قشنگ، هانا، صبا و نیریز کامکار حضور دارند.

کامکارها در جشنوارهٔ امسال نیز مانند اغلب اجراهای خود، قطعه هایی را به زبان فارسی و کردی برای مخاطبان اجرا می کنند. البته به گفتهٔ هوشنگ کامکار، در اجرای جشنواره، بین قطعه های اجرا شده، هر بار یکی از اعضای گروه تکنوازی خواهد کرد.

– کنسرت گروه کامکارها روز چهارشنبه، ۲۸ بهمن در دو سیانس ۱۸:۱۵ و ۲۱ در تالار مرکز همایش های برج میلاد برگزار خواهد شد.

 

** ارکستر ملی و دو رهبر

ارکستر موسیقی ملی ایران، در جشنوارهٔ سی و یکم، دو اجرا خواهد داشت با دو رهبر ارکستر؛ یکی از اجراها را فرهاد فخرالدینی، مدیر هنری و رهبری اصلی ارکستر ملی، رهبری خواهد کرد و اجرای دیگر، به رهبری لوریس چکناواریان، رهبر مهمان این ارکستر، برگزار خواهد شد.

در اجرایی که چکناواریان رهبری آن را به عهده دارد، قرار است آهنگ هایی از ساخته های وی اجرا شود که از جملهٔ آن ها می توان به «آرارات» و «سلام» اشاره کرد.

در اجرای دیگر این ارکستر که با رهبری فرهاد فخرالدینی به روی صحنه می رود، شش خوانندهٔ تازه رسیده برای ارکستر خواهند خواند که در واقع می توان این اجرا را نوعی معرفی برای این خوانندگان جوان دانست.

– کنسرت ارکستر ملی به رهبری لوریس چکناواریان شنبه، ۲۴ بهمن ماه، ساعت ۱۸:۱۵ در تالار وحدت برگزار می شود.

– اجرای ارکستر ملی به رهبری فرهاد فخرالدینی نیز ساعت ۱۸:۱۵ روز پنج شنبه، ۲۹ بهمن ماه در تالار وحدت خواهد بود.

 

** بابایی و کامکار و گنجه یی

بهداد بابایی (نوارندهٔ سه تار) و اردشیر کامکار (نوازندهٔ کمانچه) با همراهی تنبک کامبیز گنجه یی در این دوره از جشنوارهٔ موسیقی فجر حضور دارند و می خواهند بر مبنای بداهه نوازی، قطعه هایی در مایهٔ بیات ترک اجرا کنند.

در این اجرا قرار است شماری از آهنگ هایی که اردشیر کامکار آن ها را ساخته است، اجرا شود.

– اجرای سه نفرهٔ بهداد بابایی، اردشیر کامکار و کامبیز گنجه یی، روز سه شنبه، ۲۷ بهمن ماه، ساعت ۲۱ در تالار وحدت اجرا می شود.

 

** کمانچه نوازان

نوید دهقان، آهنگساز و نوازندهٔ کمانچه با گروه کمانچه نوازی در این دوره از جشنواره حاضر است. به گفتهٔ وی در اجرای این گروه، ۱۶ کمانچه نواز حضور خواهند داشت که در دو بخش کنسرت خود را اجرا می کنند. بخش نخست، تکنوازی کمانچه نوازان را در بر می گیرد و بخش دومِ کنسرت به هم نوازی کم این گروه ۱۶ نفره اختصاص دارد.

این تجربهٔ نوازندگی هم زمان شانزده کمانچه، بی آنکه سازی دیگر بخواهد آن ها را همراهی کند، از تجربه های کنجکاوی برانگیز و انگشت شمار موسیقی ایران است، که باید تا روز اجرای این گروه در جشنواره صبر کرد و نتیجهٔ کار را دید و شنید.

– اجرای گروه کمانچه نوازی به سرپرستی نوید دهقان، ساعت ۱۸:۱۵ روز شنبه، ۲۴ بهمن ماه در تالار رودکی برگزار می شود.

 

** گروه کوبه یی تهران

گروه «کوبه یی تهران»، که به تازگی به سرپرستی حسین رضایی نیا (نوازندهٔ دف) شکل گرفته است، برای نخستین بار در جشنوارهٔ موسیقی فجر رونمایی می شود.

در این گروه هیچ ساز ملودیکی وجود ندارد و همهٔ سازها، کوبه ای است. مرشد عباس مهرگان، ضرب نواز زورخانه، نیز با ضرب روزخانهٔ خود در این اجرا حضور دارد و شاهنامه خوانی خواهد کرد.

وحید اسداللهی و کامبیز گنجه یی نیز از دیگر نوازندگان این گروه هستند.

– کنسرت گروه کوبه یی تهران ساعت ۱۸:۱۵ چهارشنبه، ۲۸ بهمن در تالار وحدت برگزار می شود.

 

** سنتور اردوان کامکار

اردوان کامکار، نوازندهٔ سرشناس سنتور، در این دوره از جشنوارهٔ فجر تکنوازی سنتور خواهد کرد.

– تکنوازی اردوان کامکار، روز جمعه، ۳۰ بهمن ماه، ساعت ۱۸:۱۵ در تالار

وحدت برگزار می شود.

 

** بانوان سنتی خوان

هنگامه اخوان و نجمه تجدد، دو خواننده ای هستند که با گروه های خود در این دوره از جشنواره، برای بانوان موسیقی سنتی اجرا خواهند کرد.

هنگامه اخوان با همراهی گروه بهار، قرار است قطعه هایی را از آهنگسازان گذشتهٔ موسیقی ایرانی، همچون امیر جاهد، در کنسرت خود بخواند.

نجمه تجدد، همسر بیژن کامکار، نیز دیگر خوانندهٔ خانمی است که در این دوره آواز سنتی خواهد خواند. به گفتهٔ تجدد، این کنسرت در دو بخش موسیقی ملی و کلاسیک اجرا می شود و هانا کامکار، ندا خاکی، نسیم اعرابی، خورشید دادبه، نیلوفر شهبازی، نیکناز میرقلمی و ندا بهزادی، تجدد را همراهی خواهند کرد.

– کنسرت هنگامه اخوان روز چهارشنبه، ۲۱ بهمن ماه، ساعت ۱۵:۳۰ در تالار وحدت روی صحنه می رود.

نجمه تجدد نیز در همان روز چهارشنبه، ۲۱ بهمن ماه، ساعت ۱۸:۱۵ در تالار وحدت آواز خواهد خواند.

 

** گروه های خورشید و وزیری

دو گروه موسیقی «خورشید» (به سرپرستی مجید درخشانی) و «وزیری» (به سرپرستی کیوان ساکت)، دیگر گروه هایی هستند که در این دوره در بخش موسیقی سنتی شرکت دارند.

گروه خورشید قرار است با همراهی صدای مظفر شفیعی، اشکان کمانگری و امید مظهری روی صحنه برود. گروه وزیری را هم سالار عقیلی با صدای خود همراهی می کند.

– اجرای گروه «خورشید»، جمعه، ۲۳ بهمن ماه، ساعت ۱۸:۱۵ در تالار وحدت برگزار می شود.

– گروه «وزیری» نیز همان روز جمعه، ۲۳ بهمن ماه، ساعت ۲۱ در تالار وحدت کنسرت می دهد.

 

سی و یکمین دورهٔ جشنوارهٔ موسیقی فجر، ۲۱ بهمن ماه تا یکم اسفند ماه برگزار خواهد شد.

اخبار کامل 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

0 0
ندا سبحانی   1394/11/26 04:35:38

به نمایندگی از رئیس جمهوری در این کنسرت حضور پیدا کرده ام
گزارش «ایران» از روز چهارم جشنواره موسیقی فجر
«سلام» باشکوه چکناواریان به موسیقی ایران
محمدباقر نوبخت: حضور بنده را کاری نمادین از سوی آقای رئیس جمهور تلقی کنید

ندا سیجانی

جشنواره سی و یکم موسیقی فجر درحالی چهارمین روز خود را پشت سر گذاشت که برخی لغو کنسرت‌ها سبب شد تغییراتی درجدول جشنواره به وجود آید. شجاعت حسین خان نوازنده مطرح هندی ساز سیتار که جایگاه قابل توجهی در بخش بین‌الملل جشنواره موسیقی فجر دارد و مسئولان برگزاری پیش از جمع ‌بندی جدول جشنواره و تقریباً در 2 ماه گذشته (در آیین گشایش جشنواره موسیقی) از حضور این هنرمند در بزرگترین جشنواره موسیقی خبر داده بودند، کمتر از 24 ساعت مانده به زمان اجرای این نوازنده (درتاریخ یکشنبه 25 بهمن ماه) خبر لغو کنسرت او را به دلیل صادر نشدن روادید لازم برای ورود به ایران اعلام کردند.
به گزارش «ایران»، گفته می‌شود قانون محدودیت صدور روادید برای مسافران ایران که آذرماه امسال توسط کنگره امریکا به تصویب رسید، حضور شجاعت حسین خان در کشورمان را تحت‌الشعاع قرار داده است؛ حتی وزارت امور خارجه برای صدور روادید این هنرمند اقداماتی انجام داده، اما این اقدامات برای رسیدن «شجاعت حسین‌خان» به جشنواره امسال نتیجه نداد. ظاهراً این هنرمند هندی اصرار داشت تا مهر روادید ایران در گذرنامه‌اش نباشد و با گرفتن روادید کاغذی به کشورمان سفر کند تا برای برگزاری کنسرت در امریکا با مشکل مواجه نشود؛ اما به‌دلیل محقق نشدن این خواسته، شجاعت‌خان نمی‌تواند در جشنواره موسیقی فجر اجرایی داشته باشد.
کاوه یغمایی خواننده و آهنگساز موسیقی راک ایرانی نیز قرار بود بعد از حدوداً ده سال؛ در سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر دردو سانس به روی صحنه برود که به دلایلی نامعلوم میسر نشد. درحالی که مسئولان برگزار‌کننده جشنواره پیش از این از مشکل ممنوع از کار بودن کاوه یغمایی مطلع بودند. گروه موسیقی تندر- راک کانتری- نیز قرار بر این بود در پنجمین شب جشنواره موسیقی فجر (یکشنبه 25 بهمن) در بخش موسیقی راک به روی صحنه برود که به گفته سرپرست گروه اردوان انزابی‌پور ساعتی پیش از اجرا از دفتر جشنواره اطلاع داده بودند که به دلیل بروز برخی مشکلات، امکان اجرای کنسرت در فرهنگسرای ارسباران وجود نخواهد داشت. اما در چهارمین شب موسیقی فجر که شامگاه شنبه 24 بهمن برگزار شد هفت گروه موسیقی در ژانرهای تلفیقی، سنتی، پاپ و بین‌الملل به روی صحنه رفتند.
نخستین اجرای موسیقی پاپ
کنسرت محمد علیزاده که نخستین اجرای موسیقی پاپ درسالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی را به روی صحنه برد درسانس اول که با نیم ساعت تأخیر حدوداً ساعت 18:50 برگزار شد قطعاتی چون «هواتو کردم»، «احساس»، «زخم»، «کجا میری»، «فکرشم نکن»، «حس آرامش»، «خیلی خوشحالم»، «شهر باران»، «همینه که هست» و... را به اجرا درآورد که با استقبال و تشویق‌های بسیاری همراه بود.
تجلیل از اردشیر کامکار
اجرای گروه‌نوازی کمانچه به سرپرستی نوید دهقان نیز ساعت 18: 15 در تالار رودکی به روی صحنه رفت. در بخش نخست که شامل تکنوازی و دونوازی کمانچه و تمبک بود، نوید دهقان (کمانچه) و فرهاد صفری (تمبک) به اجرای برنامه‌ای پرداختند که مورد توجه و استقبال مخاطبان قرار گرفت. در این بخش، دهقان غزل‌هایی هم در قالب آواز اجرا کرد.
اجرای موفق و با کیفیت ارکستر ملی
ارکستر ملی ایران به مدیریت هنری فرهاد فخرالدینی در تازه‌ترین اجرای خود که در تالار وحدت ساعت 18: 15 برگزار شد یکی از بهترین و با کیفیت‌ترین برنامه‌های خود را با رهبری لوریس چکناواریان به مخاطبان ارائه کرد. چکناواریان پیش از اجرای سوئیت سمفونی «سلام» خطاب به تماشاگران در سالن گفت: قطعه دیگری که می‌خواهیم در این کنسرت به شما عزیزان ارائه کنیم اثری است که نزدیک به یک ساعت طول می‌کشد و طرحی است که به سفارش دکتر آخوندی وزیر راه و شهرسازی به ما سفارش شده است.
نوبخت: حضور بنده را کاری نمادین از سوی آقای رئیس جمهور تلقی کنید
محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت یازدهم و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، آخوندی وزیر راه و شهرسازی، حسن ریاحی دبیر سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر، فرهادفخرالدینی، محمود صلاحی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، فریدون شهبازیان، علی مرادخانی معاون هنری وزیر ارشاد، فرزاد طالبی سرپرست دفتر موسیقی وزارت ارشاد و حمیدرضا نوربخش مدیر سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر از میهمانان ویژه این اجرای زنده بودند. سخنگوی دولت یازدهم در حاشیه کنسرت در جمع خبرنگاران ضمن قدردانی از برگزاری جشنواره موسیقی فجر درباره برگزاری جشنواره موسیقی فجر و اجرای ارکستر موسیقی ملی گفت: لازم می‌دانم حرکت فرهنگی هنری انجام گرفته را قدردانی کنیم، زیرا این حرکت‌ها نگاه ویژه انقلاب اسلامی به هنر را نشان می‌دهد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در خصوص حضور نیافتن رئیس جمهوری در برخی از اجراهای هنری از جمله کنسرت ارکستر موسیقی ملی بیان کرد: شما حضور بنده را کاری نمادین از سوی آقای رئیس جمهوری تلقی کنید. وقتی من به عنوان سخنگوی دولت و عضوی از کابینه در چنین برنامه‌هایی حضور پیدا می‌کنم این می‌تواند به حساب همکاران دیگر نیز گذاشته شود. به هر حال شاید به علت مشغله و برخی از معاذیر امکان حضور فیزیکی آقای روحانی فراهم نباشد اما همین حضور اعضایی از دولت نشان از اهمیت مقوله هنر برای رئیس جمهوری و مجموعه دولت است.
عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی نیز از توافق این مجموعه دولتی با لوریس چکناواریان برای ساخت سمفونی «سلام» با هدف معرفی حمل و نقل کشورمان در ایران و خارج از کشور خبر داد. وی گفت: اگر ما بتوانیم در حوزه حمل و نقل با استفاده از موسیقی پیام صلح و دوستی را در داخل و خارج از کشور گسترش دهیم و به این موضوع تأکید کنیم که پیامبر اسلام(ص) همواره پیام آور صلح و انسانیت در تمام دنیا بودند، فکر می‌کنم اتفاقات بسیار خوبی می‌افتد که برای ما هم موضوع بسیار ارزشمندی است. گروه «پالت» نیز در اجرای جشنواره موسیقی فجر قطعه «نیمی ازما» را به نوید محمدزاده - برنده سیمرغ بلورین نقش مکمل مرد تقدیم کرد.
گروه‌های موسیقی «بابک صفرنژاد، آرین کشیشی» و «کامنت و ماکان اشکوری» نیز در فرهنگسرای ارسباران اجرای برنامه داشتند.
همچنین ارکستر سمفونیک تهران به رهبری امیل تاباکوف در تالار وحدت اجرای برنامه داشت.