محل تبلیغ شما
نامه اساتیددانشگاه برای انتخابات

تاریخ خبر: 1394/11/21

نامه اساتیددانشگاه برای انتخابات

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

نامه استادان دانشگاه به رییس جمهور؛زمینه برگزاری انتخابات عادلانه و فراگیر فراهم شود

به گزارش ایلنا متن نامه جمعی از استادان دانشگاه خطاب به حجت‌الاسلام حسن روحانی به این شرح است:

جهان یادگار است و ما رفتنی به گیتی نماند به جز گفتنی
نام نیکو گر بماند ز آدمیبه کز او ماند سرای زرنگار

جناب آقای دکتر حسن روحانی
ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران
با سلام و احترام

پس از انتخاب جنابعالی توسط اکثریت ملت ایران بر اساس شعار‌ها و وعده‌های انتخاباتی آن‌جناب، همانگونه که انتظار می‌رفت با مذاکره و گفت‌وگو، فضای تعامل‌های بین‌المللی بین ایران و بقیه کشور‌ها در چارچوب منافع ملی سمت‌وسوی سازنده‌ای پیدا کرد.

از جمله دستاوردهای مهم این نوع نگرش، رفع تحریم‌های ناجوانمردانه علیه کشور و فشار نابه‌جا بر اقتصاد کشور بود.

ما، تعدادی از استادان دانشگاه‌های سراسر کشور، ضمن حمایت از اقدامات بسیار ارزشمند فوق خواستار آن هستیم که دولت شما نه تنها این نوع تعامل را در عرصه روابط و سیاست منطقه‌ای نیز پیگیری کرده و گسترش دهد، بلکه به جد خواهان آن هستیم که دولت جنابعالی ‌‌نهایت سعی خود را برای بسط تعامل و گفت‌وگوی سازنده و جدی در راستای وحدت و آشتی ملی در داخل کشور نیز به کار بندد.

ما بنا بر وظیفه خطیری که احساس می‌کنیم مایلیم به تمامی مسئولان هشدار دهیم که با توجه به منازعه‌های منطقه‌ای و جهانی، وحدت و آشتی ملی چیزی است که ضامن امنیت ملی کشور و تمامیت ارضی آن است و هرگونه قصور در تحقق این امر ممکن است آثار زیانبار و جبران ناپذیری برای کل کشور و نظام به همراه داشته باشد.

هیچ تردیدی در این نیست که یکی از مهم‌ترین وظایف، تکالیف و مسئولیت‌های هر حاکمیت سیاسی صیانت و پاسداری از همهٔ اصول قانون اساسی به عنوان زیربنای مشروعیت آن نظام سیاسی و نیز جلوگیری از تفسیر مواد قانونی آن برخلاف مصالح و منافع ملی در جهت حمایت فراقانونی و ناعادلانه از هرگونه دیدگاه و گرایش سیاسی خاص است.

پر واضح است که وحدت ملی به معنای بکارگیری تمامی نیروهای فهیم و کاردان و قانونمدار، صرف‌نظر از سلائق فکری آن‌ها برای برون‌رفت از مشکلاتی است که کشور ما در طول سال‌های گذشته و به ناصواب به آنها دچار شده است، که این امر تنها با برگزاری انتخاباتی سالم و رقابتی که در آن همه گروه‌ها و سلیقه‌های گوناگون فکری بتوانند خود را در معرض داوری عموم مردم قرار دهند امکان‌پذیر خواهد شد.

ما از جنابعالی به عنوان ریاست جمهوری و به عنوان کسی که برای صیانت از قانون اساسی سوگند یاد کرده‌اید تقاضا می‌کنیم که زمینه یک انتخابات سالم، رقابتی، عادلانه و فراگیر را فراهم کنید.

با توجه به نگرانی فزاینده‌ای که رد صلاحیت‌های گسترده اخیر به وجود آورده است، ما به جدّ بیم آن داریم که عدم تحقق این امر، موجب سرخوردگی و عدم مشارکت گروه‌های بسیاری از مردم در دو انتخابات پیش رو شود، امری که علاوه بر آسیب‌های جدی به پیشبرد امور کشور در شرایط حال و سال‌های آینده، زیانی فوری در برخواهد داشت و آن تضعیف جایگاه کشور در تعامل‌های منطقه‌ای و بین‌المللی خواهد بود.

فراموش نکنیم که برگزاری یک انتخابات غیر رقابتی، ناعادلانه و با مشارکت محدود شهروندان، شأن و منزلت نظام جمهوری اسلامی را در حد رقبای منطقه‌ای آن پایین خواهد آورد. تحت چنین شرائطی، عدم برگزاری چنین انتخاباتی بر انجام آن ارجحیت خواهد داشت و بالعکس برگزاری یک انتخابات رقابتی و فراگیر که مشارکت حداکثری مردم را جلب کند، این منزلت را در چشم جهانیان بیش از پیش ارتقاء خواهد بخشید.

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid