محل تبلیغ شما
غرق شدن آثار عصر مفرغ و دوره اشکانی

تاریخ خبر: 1394/11/19

غرق شدن آثار عصر مفرغ و دوره اشکانی

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

به گزارش ایلنا، سرداری مسئول بخش نجات بخشی پژوهشکده باستان شناسی با اعلام این خبر و با اشاره به مطالعات باستان شناسی صورت گرفته در منطقه ایجاد سد، گفت:

این مطالعات بر اساس قرار داد با مجری طرح ساخت سد در سال 1392صورت گرفت.

سرداری گفت: بررسی وشناسایی مخزن سد سیلوه توسط ابراهیم خرازی و بررسی کانال انتقال آب 17کیلومتری این سد توسط نسرین قهرمانی کارشناس بخش نجات بخشی صورت گرفته است .

وی تأکید کرد :با آب گیری سد سیلوه حداقل 5 اثر در مخزن سد و 8اثر در خط انتقال کانال کاملا درمعرض نابودی است .

به گفته او ، این آثار متعلق به حدود 5هزار سال پیش یعنی عصر مفرغ و دوران تاریخی "عصر اشکانیان "است .

سرداری گفت :مجری طرح و کارفرما پس از قرارداد اولیه باید قرار داد دیگری با پژوهشگاه برای کاوش لایه به لایه محوطه و عملیات نجات بخشی منعقد می کرد که تا کنون چنین کاری نکرده است .

این باستان شناس افزود :مدارک و اسناد باستان شناسی به علت ماهیت مدفون این آثار در لایه های هزاران ساله بدون تردید ناشناخته اند و چه بسا اسناد و نا گفته های زیادی بعد از کشف ، تاریخ منطقه را به نمایش بگذارد .

او گفت :این در حالی است که سازمان آب منطقه ای آذربایجان شرقی نیز همچنان بر اجرایی نشدن مطالعات فاز دوم و نجات بخشی کورگان های منحصر به فرد مربوط به هزاره اول ق.م محدوده سد پیغام چای پا فشاری می کند .

به گفته این باستان شناس سدهای گرده بین ، چپرآباد ، شهر یکند در آذربایجان غربی،  احمد بیگلو در اردبیل ، نیز وضعیت اسفبار مشابهی دارند.

گفتنی است ،پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در سال 1388مطالعات باستان شناختی در سد سیلوه را خواستار شده بود اما با وجود انجام مکاتبات فراوان و تشکیل جلسات حضوری برای تاکید بر اجرای برنامه مطالعات فرهنگی – تاریخی آثار حوضه سد با بی تفاوتی کارفرما (آب منطقه ای آذربایجان غربی) مواجه شد بطوریکه هم اکنون ساخت این سد مراحل پایانی را پشت سرمی گذارد.

پیش تر نیز سد" پیغام چای" به رغم درخواست های مکرر پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برای انجام عملیات نجات بخشی آثار فرهنگی- تاریخی و بر خلاف قانون در دست ساخت قرار گرفت.

این اقدام در حالی انجام گرفت که در بررسی های صورت گرفته 27 اثر فرهنگی- تاریخی در محدوده مورد اشاره شناسایی شد.

بر این اساس در محدوده مورد بررسی آثاری از تپه های دوره تاریخی از جمله اشکانی و کورگان هایی "گورهایی" از هزاره اول قبل از میلاد مربوط به اقوام سکایی شناسایی شدکه مشابه آنها پیش تر در شمال این منطقه و در محدوده سد خداآفرین شناسایی و مورد کاوش قرارگرفته بود. اما کارفرما بدون توجه به تذکرات مکرر پژوهشکده باستان شناسی و انجام عملیات نجات بخشی آثار ارزشمند مدفون در منطقه به ساخت و ساز خود همچنان ادامه می دهد.

 مسوولان طرح ساخت سد سیمره پیش ازاجرای عملیات برای انجام عملیات نجات بخشی آثار باستانی همکاری کردند که این امربه شناسایی چندین اثر تاریخی و انتقال آنها به مکانی دیگر و در نهایت تشکیل یک موزه از آثار کشف شده در محوطه این سد منجر شد« .

بر اساس بند ج ماده 114 قانون برنامه 5 ساله چهارم تمامی وزارتخانه‌ها، سازمانها و موسسات دولتی موظفند؛ قبل از اجرای طرح‌های عمرانی گسترده و درمرحله امکان‌سنجی و مکان‌یابی نسبت به انجام مطالعات فرهنگی- تاریخی میراث فرهنگی در آن خصوص اقدام کنند و در طراحی و مکان‌یابی طرح‌های یادشده نتایج مطالعات را رعایت کنند.

 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid